Hierna volgen replieken. Na dupliek worden de alg. beschouwingen gesloten. Dinsdag voortzetting. Binnenland. De Zuiderzeewerken. Reuter meldt uit Antwerpen De „Neptune" meldt dat de Nederlandsche regeering een contract heeft gesloten met de steengroeven te Lessenis, in Henegouwen, voor de levering van granietgruis, dat gebruikt zal worden bij de werken voor de drooglegging van de Zuiderzee. Het besloten contract loopt over 20 jaar en over een bedrag van drie en een half milliard francs. Belasting op waardevermeerdering. Een groot aantal eigenaren van veengronden, gelegen in de Provincies Groningen, Drente en Overijsel, schrijft in een adres aan den minister van financiën, dat het ontwerp van wet tot hef fing van een belasting wegens waardevermeer dering van onroerende zaken ten behoeve van de gemeenten, indien het tot wet wordt verheven, op de exploitatie van veengronden een zeer noodlottigen invloed zal hebben, daarin bestaande, dat het veenderij-bedrijf, hetwelk reeds gebukt gaat onder de tegenwoordige ernstige crisis, met, een nieuwe onbillijke belas ting zal worden bezwaard, die het onmogelijk kan opbrengen; dat inkrimping van dit bedrijf, en in Vele ongunstige gelegen veenderijen, stopzet ting, met daaraan verbonden werkloosheid van de arbeiders het gevolg van deze wet zal zijn dat inplaats van het veenderij-bedrijf te bevorderen de minister door deze wet juist het kapitaal vernietigt, de werkloosheid vermeerdert, en belet, dat in de veenderijen de turf wordt afgegraven en de dalgronden in cultuur worden gebracht. Redenen waarom zij den minister dringend verzoeken het ontwerp in te trekken, subsidair het niet toepasselijk te verklaren op veengronden Nederland en Venezuela. Naar het departement van buitenlandsche zaken bericht, is de gouverneur van Curagao van 9 tot 20 AOril de gast der Venezolaansche regee- ring geweest. In la Guayra stond voor den gou verneur een extra-trein met salonwagons gereed; te Caracas was te zijner beschikking en van die van zijn gevolg een der mooiste huizen van de stad. De feesten volgden elkander op de autori teiten hebben zich uitgeput om het verblijf van den heer Helfrich op Venezolaansche bodem zoo aangenaam mogelijk te maken. Met groote plechtigheid heeft de provisioneele president den gouverneur en den gezant, den heer d'Artillact Brill, in het Paleis van Miraflores de orde van Simon Bolivar overhandigd en den 17den en 18den waren beiden de gasten van Generaal Gomez ontving eerst den gezant, ver volgens den gouverneur bij het binnenkomen van Maracay, en toonde hun persoonlijk al zijn ar beid, zijn nieuwe kazerne, zijn vliegveld, zijn veefokkerijen, zijn kaas- en boterfabrieken, zijn aanplantingen, enz. Den 14den gaf de gezant een receptie te zijnen huize, waarop ook dr. Marquez Bustillos kwam en er ongeveer twee uur verbleef. Dit is de eerste maal, dat de president der republiek een bezoek in een legatie bracht. Onder de bloemstukken, bij die gelegenheid toegezonden, waren er van generaal Gomez, van dr. Marquez Bustillos en van allerlei hooge autoriteiten. In het Pantheon Nationaal onthulde gouver neur Helfrich o.a. een bronzen gedenkplaat, hul de van de kolonie Guragao aan Simon Bolivar. De ontvangst, welke den gouverneur, overal waar hij zich vertoonde, ten deel viel, was schitterend. De Venezolaansche bladen staan vol artikelen en photo's. De nlieconcessies. Zooals men zich herinneren zal, heeft de Mi nister van koloniën, de optimistische verwach tingen over den petroleumrijkdom van Djambi tot een legende verklaard. De heer G. P. J. Caspersz, verklaart eich in de Economische-Statistische Berichten hierdoor niet overtuig I. Volgens den Minister zou het winstcijfer van Djambi niet boven 7 8 millioen gulden per jaar zijn en de Bataafsche zou van die winst niet meer dan anderhalf ft twee millioen hoog stens kunnen genieten. De schrijver lacht met deze becijfering. Hij gelooft er niets van, dat de Koninklijke voor zulk een luttele winst de reuzentaak in Djambi op zich zou nemen, op voorwaarden nog wel, die het land bet. recht geven tot een vérgaande inmenging in het bedrijf en daardoor geheel afwijken van die, waaronder zij elders in Indië werkt. Het heele verloop der Djambi-aangelegen- heidTm (leshouding der Regeering nopen schrij ver tot de gevolgtrekking, dat Djambi reus achtige baten belooft.Hij wijst ter staving van die meening op het uitschakelen van den parti culieren mijnbouw en de wijziging der Mijn wet in 1910. Men zou dit niet hebben gedaan, indien het terrein niet veelbelovend was. Het officieele onderzoek der velden in 1909- 1914 had een zeer gunstig resultaat. De Me morie van Toelichting bij het eerste Djambi- ontwerp zegt over dit onderzoek „Er is n.l. vastgesteld, dat de tertiaire formatie, welke in de aangrenzende residentie Palembang de draag ster is van rijke aardolie-afzettingen, ook in Djambi kan worden aangetoond over een zeer groote uitgestrektheid en in een voor de vorming van ontginbare aardolie-afzettingen bevorderlijke tektonische gesteldheid." Bij de in 1912 voor de ontginning van het Z. O. gedeelte gehouden inschrijving dongen zes maatschappijen mee en zij boden voorwaarden die de verwachting der Regeering verre over troffen. Toen waren nog niet eens proefborin gen gedaan Hoe men in Amerika over de vel den denkt, is genoegzaam uit de corresponden tie met den Amerikaanschen gezant in ons land gebleken. De Standard Oil spreekt in haar adres aan de Tweede Kamer van „onme telijke olierijkdommen." De Djambi-legende be rust dus meent schrijver, op zeer behoorlijke gronden. Het Djambi-terrein, aan de Bataafsche uit gegeven, beslaat een oppervlakte van 1.700.000 H.A., terwijl zij tot, nog toe aan alle Indische terreinen bij elkaar een 517.000 II.A. bezit welke ruim 300 millioen gulden moeten hebben opgebracht krachtens de uitvoerstatistiek. Bij deze cijfers vindt schrijver de Djambi-raming van den Minister eenvoudig absurd. Grootere winsten werden door de Koninklijke reeds be haald, toen zij nog in haar beginjaren was en het bedrijf in Indië bij tegenwoordig vergele ken nog op zeer bescheiden schaal werd uitge oefend, terwijl benzine waaraan juist de Su- matraansche olie zoo rijk is, destijds een vee minder waardevol product was dan thans. Ame rika begeerde dit gebied juist zoo, omdat het onder een groot tekort aan benzine lijdt. De schrijver wijst dan op de volgens hem vreemde wijze waarop de Minister zijn winstcijfer be rekende en dat, volgens zijn meening, als ge heel waardeloos op zijde kan worden gelegd. Nieuwe regeling van den dienstplicht. De regeering betoogt in de memorie van ant woord, dat de opvatting van de taak van het kemleger - tot welke in de memorie van toe lichtingtot uiting komt bij de pasêage ter beant woording van hetgeen in het voorloopig verslag wordt gezegd omtrent de vrees, dat in tijd van oorlog het kernleger zooals dit in het ontwerp wordt geacht, geheel onvoldoende zal blijken te zijn wel geheel in overeenstemming is met de zienswijze, door de regeering elders in genoem de memorie ontwikkeld. De regeering verwacht, dat naarmate het instituut der vooroefeningen meer algemeen bekend en de daaraan verbonden voordeeien meer gewaardeerd worden, 't aantal voorgeoefen- den in die mate zal toenemen, dat ook het kern- leger hieruit grootendeels zal zijn samengesteld. Zoolang dit nog niet het geval is, wordt door het opleiden van het kader uit de daartoe geschikten en door het behouden van een eerste oefenings- tijd, die voldoende is om den ongeoefenden man tot een behoorlijk geoefend soldaat te vor men,zoodat 'tkernlegerbestaat. uit goedesoldaten aangevoerd door goed kader, tegemoet gekomen aan elk bezwaar, dat men Verbonden zou kunnen achten aan de indeeling van de categorie, in het voorloopig verslag aangeduid als die van „de hesten, de meest ambitieuzen", hij de reserve troepen. De hij de cavalerie en hereden artillerie voor huishoudelijke diensten aan te wijzen manschap pen zullen een ongeveer tweemaandsehe oefening ontvangen waarin zij militair gevormd worden en waardoor zij in staat zijn aan militaire diens ten van algemeenenhard te kunnen deelnemen. Deze oefeningsperiode geeft de gelegenheid het personeel uit te zoeken, dat liet meest geëigend is voor het verrichtenvan huishoudelijke diensten Het ontmoet geen bezwaar hij de artillerie- schietschool, de hospitaal-compagnieën, de mo- torafdeeling, de intendance-troepen en den luchtvaartdienst, de oefeningen zoodanig te regelen, dat de in opleiding zijnde manschappen tevens in een deel van den liuishoudelijken dienst voorzienvoor de overblijvende huis houdelijke diensten zijn hurgercorveeërs be stemd Baad voor de vi.sscherij. Bij Kon. besluit van 31 Mei is, overwegende, dat het wenschelijk is over te gaan tot instelling van een Raad voor de visscherij, in afwachting dat nader een regeling zal kunnen worden ge troffen, waarbij aan belanghebbenden en or ganisaties van belanghebbenden invloed op de samenstelling van den Raad zal worden toe gekend, bepaald Art.l. Tot voorlichting van de afdeeling Visscherijen van het departement van landbouw, nijverheid en handel omtrent de verlangens van hen, die in de visscherij werkzaam zijn, wordt ingesteld een Raad voor de visscherij. Deze Raad heeft zijn zetel te 's-Gravenhage. Art. 2. De Raad bestaat uit ten hoogste twintig leden, die door Ons worden benoemd Voor den tijd van drie jaren. Art. 3. De Raad is verdeeld in de nagenoem- de, ieder ten hoogste uit vijf leden bestaande afdeelingen I. afdeeling voor de zeevisscherij II. afdeeling voor de kunstvisscherij III. afdeeling voor de rievirvisscherij IV. afdeeling voor de binnenvisscherij Art. 4. De Raad (of eene zijner afdeelingen) wordt gehoord over voorstellen, tot Vaststelling of wijziging van wetten, van algemeene maat regelen van bestuur en van Koninklijke besluiten en ministerieele beschikkingen van algemeenen aard, alsmede over andere belangrijke aange legenheden betreffende de visscherij, een en ander voor zoover de spoed, waarmede eene voorziening moet worden getroffen, daaraan niet in den weg staat. Art.5. De Raad in zijn geheel, zoowel als elke afdeeling van den Raad en elk lid afzonder lijk, zijn bevoegd de aandacht van Onzen minis ter van landbouw, nijverheid en handel op het hoofd der afdeeling Visscherijen te vestigen op voor de visscherij gewenschte maatregelen. Art.6. Het hoofd der afdeeling Visscherij is ambtshalve voorzitter van den Raad. Het secretariaat wordt waargenomen door een door het hoofd der afdeeling Visscherijen aan te wijzen ambtenaar. Art.7. De vergaderingen van den Raad en van zijne afdeelingen kunnen door ambtena ren of andere personen worden bijgewoond, zoo dikwijls de Raad, de afdeeling of de voorzitter dit gewenscht acht. Art.8. De verdere organisatie en de werk zaamheden van den Raad en van zijne afdeelin gen worden voor zooveel nog noodig, geregeld door Onzen minister van landbouw, nijverheid en handel. Uoomsehe Landdag. Gister (Zondag) heeft te Rotterdam een Room- sche Landdag plaats gehad, die uitnemend is geslaagd. Des middags om 12 uur verzamelden zich op een 5-tal plaatsen in de stad de verschillende organisaties, die gezamenlijk begeleid door mu ziekkorpsen naar het Schuttersveld trokken. Daar werden de duizenden meetinggangers toegesproken door verschillende sprekers. Mr. Bomans sprak er over Roomsche Eman cipatie. Pater Often O.P. over Roomsch Rotterdam in bloei. Smulders, Waarheen gaan wij Pater Vrijmoecl O.F.M. Roomsche solidariteit. De Wolf. Zijt gij Roomsch? Christine Vetter. Ook de vrouwen Pater Fennell O.P., Roomsche geestdrift en Blijdschap. Mr. Dr. van Best. De toekomst aan ons Pater Conipanus O.F.M., Het Roomsche Meis je- Kapelaan Spoorman. De Roomsche Jongen. Circa half vijf, na afloop der meeting, werd een optocht gehouden, die een grootschen indruk maakte. Vooral de oud-zouaven, in uniform, trokken zeer de aandacht. Tal van muziekkorpsen begeleiden den stoet. De stoet, die uit 94 vereenigingen was samen gesteld, nam den volgenden weg Schuttersweg, L. Rottekade, Jonker Frans straat, Goudschesingel, Pompenburgsingel, Hof plein, C.oolsingel en Aerf van Nesstraat De dag werd besloten met een plechtig lof in verschillende kerken. Gedurende deze week zal eiken avond om 8 uur in het gebouw der St. Jozefgezellen, Stations plein, een bioscoopvoorstelling worden gegeven, waar men de cinematografische opname van den landdag zal kunnen aanschouwen. Loonsverlaging. De directie der papierfabriek der firma van Gelder Zonen te Velzen heeft aan de vakorga nisaties voorgesteld de loonen der arbeiders met f 3 per week te verlagen. Belastingverlaging te Utrecht. In de Donderdag gehouden raadszitting te Utrecht is door wethouder Kettlitz medege deeld, dat B. en W. .den raad zullen voorstellen om den factor der inkomstenbelasting vast te stellen op 1, waardoor bijtoepassing der nieuwe belastingverordening oen verlaging der gemeente lijke inkomstenbelasting voor alle inkomens zal plaats hebben. De Staatsmijnen in Limburg. Naar men verneemt, wordt door de Staats mijnen in Limburg aan den Staat der Neder landen na ruime afschrijving over het jaar 1920 als netto winst uitgekeerd een bedrag van ruim 3.900.000 gulden, zijnde circa 6% van het dooi den Staat der Nederlanden verstrekte kapitaal van 65.000.000 gulden. Be A in bt enaars-Pensiueuregeli ng In de memorie van antwoord over het wets ontwerp „Pensioenregeling voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen", zegt de regee ring, zich met door sommige leden verlangde uitbreiding van de categorieën van pensioenge rechtigden te kunnen vereenigen. Te zijner tijd kan later bij afzonderlijke wet. met de vraag onder de oogen worden gezien of ook personen, in dienst van instellingen of vereenigingen met semi-publiekrechterlijk karakter aan de pen sioengerechtigde ambtenaren belmoren te wor den toegevoegd. Geenszins kan de regeering zich vereenigen met het denkbeeld om den ambtenaren de ge legenheid te openen, tegen betaling van eene bijzondere bijdrage zich het uitzicht te verze keren op een pensioen, hooger dan het normale of op eene uitkeering die de wet niet kent. Eene hiertoe strekkende regeling ware in beginsel af te keuren. Nu het voorstel der staatscommissie om den na een diensttijd van ten minste zeven jaren, wegens niet door invaliditeit veroorzaakte on geschiktheid voor het verder waarnemen van zijne betrekking ontslagen ambtenaar recht te verleenen op pensioen, terstond ingaande met zijn ontslag, niet is overgenomen, komt het de regeermg voor, dat er termen bestaan het recht op ouderdoms- of invaliditeitspensioen voor met op eigen verzoek ontslagen oud-amb tenaren) echter zonder de thans duurzaam ver bonden voorwaarde dat het ontslag niet wegens wangedrag of verregaand plichtverzuim mag zijn verleend, doch met den billijken eisch dat een diensttijd van niet te korten duur moet zijn vervuld) ook in de nieuwe wet op te ne men. In eene hiertoe strekkende aanvulling en daarmede verband houdende wijziging van het wetsontworp voorziet eene nota van wijziging. Er bestaat bezwaar tegen, dat uitzicht te ge ven ook aan die vrijwillig hunne betrekking nederleggen. Er bestaan geen termen om aan ambtenaren die onder de werking van de nieuwe wet op eigen verzoek, zonder recht op pensioen den dienst verlaten, de krachtens de bestaande pensioenwetten door hen betaalde pensioens bijdragen terug te geven en hierdoor aan de opheffing van de verplichting tot contrihueeren terugwerkende kracht te verleenen. Eene bepaling krachtens welke de moeder of de zuster van een ongehuwd ambtenaar op diens aanwijzing recht op pensioen verkrijgt past niet in het stelsel dezer wet. De bezwaren, ingebracht tegen de ten aan zien van het gezinspensioen voorgestelde rege ling vindt de regeering ongegrond. Mochten er gemeenten blijken te zijn, die door de toepassing van deze wet overmatig belast worden, dan kan te zijner tijd worden overwogen op welke wijze de druk voor haar kan worden verlicht. Tegen opvoering van het percentage waar mede bij de wet van 29 Mei 1920 (Stbl. no. 283) de pensioenen der Rijksambtenaren zijn verhoogd, bestaat ernstig bezwaar. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Mei 1921. Inlagenf 148.697;00. Terugbetalingen- 145.122.42. Be rootle betooging. Op het terrein achter het Rijks Museum te Amsterdam werd gister een groote landelijke meeting gehouden „tegen de reactie" uitgeschre ven door het N.V.V. en de S.D.A.P. Onder de sprekers behoorden Troelstra en Sten huis. Troelstra eisehte o.m. medezeggenschap vooj de arbeiders in de bedrijven op en vond, dat het geld voor woningbouw en salarisverhooging maar gehaald moet, worden bij de particuliere kapitalis ten.! Stenhuis kwam in zijn rede op voor socialisatie. Wat de roode broeders van Troelstra en Sten huis te hooren kregen, stond ditmaal gelijk met hetgeen in Volk en Tribune dag in dag uit ter ophitsing van de arbeidersklasse tegen het kapi talisme wordt geschreven. Aantal inleggers 1 Mei 1921. Nieuwe deelnemers Geheel afgeschreven deelnemers Aantal inleggers Verschuldigd kapitaal aan inleg gers op 31 Mei 1921 13537. 101. 13638. 30. 13608. 3.699.068.16. Be Hanze. De R. K. Middenstandsvereeniging „De Han ze" houdt hedenavond om 81/,, uur in Maison v.d. Heijden haar 13e jaarvergadering. Zaterdagavondisaangehoud en G. G. E. wonende alhier, verdacht van diefstal van een port.emonnaie, inhoudende f 6.50, toe- behoorende aan een jongen, die bij den Waterto ren aan het voetballen was. D e 1 3-j a r i g e W. V. isZaterdagmi d- dag aangehouden, verdacht van ladelichting in een winkel aan de Hoofdstraat. Eén bedrag van 3 wordt vermist. Gist eren isde31-j arigefab riek s- arbeider II. de J., uit Delft, aangehouden, die tijdens overbrenging naar depolitiepostKoemarkt zich krachtdadig verzette. In de gecombineerde bestuurs- vergadering dervakafdeelingen v.d. Ned. R. K. Volksbond is besloten het saldo van den boot tocht naar de Meeting te Utrecht na aftrek der noodige onkosten te verdeelen, als volgt: f 50 aan de Parochie van het II. Hart van Jezus v.d. te stichten nieuwe kerk in deGorzen en 50 aan Herwonnen Levenskracht- Gemengd Nieuws. A u t o-o n g e I uk. Zaterdagavond heeft een auto, uit Amsterdam rijdend in de richting Haar lem, even voorbij den uitweg buiten Sloterdijk een fietsende dame aangereden, die van achte ren gegrepen, tegen een paal geworpen werd. De auto kwam in een droge sloot terecht en 3 inzittenden vielen er uit. Een hunner, D., be kwam een hersenschudding, een ander, Van D. brak een arm, de derde, die bestuurde, kreeg nagenoeg geen letsel.De aangereden dame,die er met lichte verwondingen afkwam, is naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam getranspor teerd, evenals de twee gewonde inzittenden, van wie I)., in zeer ernstigen toestand verkeert. De auto is door de politie in beslag genomen. Ongelukken Te Renkum is Zaterdag de 14-jarige T.T., uit Heelsum, bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Te Krimpen a.s. lJsel kwam 'savonds een familie per motorfiets met zijspanwagen, die den nacht bij familie zou doorbrengen. De motor met zijspan hadden zij ten dien einde in de schuur van den bakker v.d. W. gestald. W's zoon en een vriend brachten stilletjes de motor fiets weer buiten en gingen op eigen gelegenheid aan het rijden.OngeveerlOminuten ging het goed; toen reden zij van den dijk af,met 't gevolg, dat, Wbewusteloos en ernstig aan het hoofd gewond moest worden thuis gebracht. De andere avontu rier P.G. kwam er met enkele kleerscheuren af. De schade aan de motorfiets beloopt 700. Zaterdagavond is op den Rotterdamschen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2