Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Zaterdag 18 Juni 1921. No. >3064 feuilleton Virginia's levensloop. H M ff fl Mflft wile* m #1111 f 3 111 m •e* hand, jjjJ 1 I IJ IJ BureauKoemarkt 4. Telet 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. regels 1-75 maal berekend. Ingezonden Advertentiën: 15 plaatsen wordt 2 Speciale conditiën voor herhaaldelijk toegezonden. Incassokosten worden berekend. elke regel daarboven 35 cent, 3 maal mededeelingen 75 ct. per regel, adverteeren. Tarieven worden op aanvrage Uit nummer bestaat uir tuee bladen en een Geïllustreerd Zondaysblad. binnenland. *•«1 et w| i 1 IUU De venekednf wevdt |ewearke*§d deer de Hellatadiebe Al|>ai«n Vmafeniagibaah Ie leUedua. ievenilnnge nehcele invaliditeit Mg vevllei ven een vQavInfei M verHti alken ande ren vinger De nieuwe burgemeester van Amsterdam. De nieuwbenoemde burgemeester van Am sterdam, de heer De Vlugt, die in 1872 aldaar werd geboren, behoort tot de anti-revolutionaire partij. Hij leerde het aannemersvak bij het vroegere gemeenteraadslid den heer D. Schut, en vestigde zich later zelf als patroon, om spoedig daarna m samenwerking met den aannemer, den heer Domhof, de aannemers-firma de Vlugt en Dom- hof te stichten. Tot 1 Januari 1919 bleef hij lid van deze bekende aannemersfirma. Verscheiden groote gebouwen werden door hem te Amsterdam gebouwd. Gedurende vrij germmen tijd was do lieer de Vlugt, secretaris van den Nederlandschen Aannemershond, waar men hem met zijn collega, voorzitter J. N. Hen- urix, als een der meest knappe leiders be schouwde. In 1913 deed hij zijp intrede in den gemeente raad, nadat gij van 1909'13 Tweede Kamerlid was voor Amsterdam VIII. Op 16 Juli 1915 werd de heer De Vlugt ge kozen tot lid van den gemeenteraad en in 1916 tot lid van de Provinciale Staten in Noord-Hol- land. In de raadszitting van 30 October 1918 werd hij tot 'wethouder van publieke werken benoemd In de „Msbd." lezen we nog van hem De heer De Vlugt heeft getoond dat hij, het gezag eenmaal in zijn handen gelegd, het met vasten wil en onwrikbare overtuiging weet te handhaven en dit op zulk een bezonnen en rechtvaardige wijze tevens, dat zelfs zijn poli tieke antipoden nauwelijks aanleiding vinden zich eraan te ergeren of hem er minder om ach ten. Integendeel. Want volmaakt in overeen stemming met zijn opvatting omtrent den ver heven oorsprong van het gezag is de heer De ug een goed democraat, hetgeen hij zich lang voor dien tijd maar ook als raadslid en wrthou- der immer heeft betoond. En het slot van het artikel luidt Om de zoo juist gnoemde kwaliteiten en daaronder vooral om zijn eerlijk en open karak- er is de heer De Vlugt in politieke kringen een even geziene persoonlijkheid als hij vroeger >n zijn kwaliteit van aannemer onder zijn colle ga s en werklieden was. De laatsten mochten iem graag en met betrekking tot Amsterdam- ache bouwvakwerklieden zegt dit niet weinig. En hij was dit waarlijk niet omdat hij hun naar de oogen zag allerminst. Hij was de vriend die ün hun feilen toonde. Harde waarheden heeft .J aan bun adres gezegd, toen onder aanvoe ring van enkele sombere elementen onder de Amsterdamsche bouwvakwerklieden een rnisda- geest van sabotage heerschte en arbeids vreugde ver te zoeken was. Misschien juist is 2lJn openlijk optreden de oorzaak van zijn po pulariteit in deze kringen, waar men niet van Duweelen tongen gediend is. 11 .Omtrent de heer De Vlugt als Voorzitter: van den Raad valt weinig te zeggen wij zagen hem nimmer op den Voorzittersstoel als waarnemend burgemeester. Doch zijn kalme bezadigdheid, gepaard aan het feit, dat hij een man van be schaving en fijne manieren, een vlot spreker en schrander debater is, doen ons aan het slagen van zijn optreden als zoodanig niet twijfelen. Met zijn benoeming tot Burgemeester wen- schen wij allereerst den heer De Vlugt oprecht geluk en vervolgens niet minder Amsterdam en zijn burgerij, welke een waardige opvolger van wijlen Burgemeester Tellegen krijgt, niet in de laatste plaats, in diens groote liefde voor de hoofdstad en haar bevolking. Het post- en telegraaf bedrijf. In bevoegden kring acht men de resultaten van de nieuwe tarieven bevredigend, zegt het „ITbld." Er was gerekend op een daling van het briefpostverkeer van tien procent, ten gevolge van de invoering der nieuwe tarieven. De resul taten, voorzoover thans bekend, toonen aan, dat men met zijn berekeningen aan den veiligen kant is gebleven. Het locale briefpostverkeer is ach teruitgegaan, 't geen niet behoeft te verwonderen wanneer men bedenkt, dat er tusschen locaal en interlocaal tarief geen verschil meer bestaat. Daartegenover staat eenstijging in het inter local verkeer. Wonderlijk met het oog op je malaise en de tariefverhoaging. En niet alleen dat deze stijging in het interlocale verkeer de daling in het locale verkeer opheft, maar ze is zelfs van dezen aard, dat niet is te verwachten dat de algemeene daling van 10 pGt.,waarop meq_ bij de invoering van de locale rekende. Op de financieele uitkomsten van het bedrijf zal deze gang van zaken uiteraard een gunstigon invloed hebben. Of het tekort, dat de geheele begrooting van het bedrijf bezwaart en bedreigt, op den duur zal worden opgeheven Men hoopt het en men streeft er naar In het algemeen is de toestand van het bedrijf nog zoodanig, dat van de drie deelen do post verliest, de telegrafie ook verliest, maar dat haar verlies wordt gedekt door een'voordeelige bate van de telefonie. Niettegen staande den gunstigen gang van zaken,- valt nog niet met zekerheid te zeggen of de post zich zelf zal bedruipen. De nieuwe tarieven zijn immers nog slechts enkele maanden in werking. Het blad heeft den stelligen indruk,dat men bij de leiding van het bedrijf niets moet hebben van een nieuwe stijging der tarieven. De dekking van het tekort, voor zoover niet opgeheven door de hoogere opbrengst ten gevolge van de huidige tarieven, wil men veeleer zoeken in een vermin dering van de uitgaven. Op welke wijze Door een herziening van de formatie van het personeel, door een betere werk verdeling, door een goede controle. En door ver schillende maatregelen meer. Het is een algemeen erkend verschijnsel, dat de uitgaven, de\osten van een bedrijf men behoeft hier niet in het bijzonder aan een overheidsbedrijf te denken steeds de neiging hebben te stijgen. Welnu, die stijging kan alvast door maatregelen, als De bediende haalde de schouders op „De remme de Chambre zegt het. Maar wil mijn heer zich misschien zelf overtuigen Amyott dacht, dat zij hem liever niet zag en liep woedend weg. Vijf minuten later was zijn toorn bedaard. Als een echt Engelschman, met de handen m den zak, stak hij de Place du Carousel over en stoorde zich niet aan den blaken den zon neschijn. Doch plotseling stond hij stil. Een oogenblik te voren was het hem, alsof hij zich alleen op het groote plein bevond, dat hem bizonder eenzaam en geheel buiten verhou ding met de omringende gebouwen voorkwam, en nu was het plotseling een voorwerp van leven dige belangstelling voor hem geworden en vond hij het niet zoo verlaten meer. Want niet ver van 'em a.I was nog een eenzame figuur, die hem be- voorkwam. Zij was slank, en zeer gracieus, ietsje*"1 meer eigenaar(Iig gekleed. Zij had Sfhild epenc*s in haar bewegingen, die veel ver- woonsterVan stapjes der stedebe- Beheoi ers' .Haar gelaat was door een parasol onzichtbaar, zoodat zij hera niet zag daar zijn opgesomd, worden voorkomen, met groote kans op vermindering. Om een voorbeeld te geven in Amsterdam alléén zijn bij het staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie on geveer 3800 man werkzaam. Een betere zieken- contröle sinds ee.iige maanden ingesteld, heeft tot resultaat gehad, dat, vergeleken bij verleden jaar,honderd-en-tachtig man per dag minder we gens ziekte afwezig zijn. Op deze wijze is dus veel te bereiken. Zoo verwacht men ook veel van een herziening van de personeelsformatie waarmede gedoeld wordt op een betere plaatsing der ar beidskrachten. een betere werkverdeeling. Uit het bovenstaande kan men reeds hebben opgemaakt, dat er geen sprake van is dat perso neel aan den dijk moet worden gezet als een ge volg van de tariefsverhooging, of liever als een gevolg van het daardoor ontstane verminderde verkeer. Eerst wanneer men de beschikking heeft over de gedetailleerde cijfers over een langere pe riode, dan waarover men nu moet oordeelen, zal men pas in een dieper beschouwing kunnen tre den over de rentabiliteit van liet staatsbedrijf. Van belang zal daarbij ook wezen te weten, welke voordeelige bate de opheffing van den portvrijdom (ruw geschat op vier en-een-half millioen gulden) zal brengen. Deze opbrengst zal ruim opwegen tegen de te maken nieuwe kosten. De beursvacanüedagen. Het antwoord Van den Minister van Financiën op de vragen van den heer Gilissen betreffende de beursvacantiedagen, luidt Bij de overweging van de vraag of de wensch van de Vereeniging voor den Effectenhandel, om de beurs op de Zaterdagen in de maanden Juni en September te sluiten, voor inwilliging in aanmerking kwam, heeft de minister zich op het standpunt geplaatst, dat in het algemeen belang de gelegenheid om ter beurze zaken te kunnen doen zooveel mogelijk op alle werk dagen dient te bestaan. Redenen, welke, met af wijking van dat standpunt, de sluiting van de beurs op de Zaterdagen in de maanden Juni en September zouden rechtvaardigen, zijn niet ter kennis van den minister gekomen. Integendeel is hem uit de adviezen, welke ter dezer zake zijn ingewonnen, gebleken, dat de beurssluiting leidt tot inkrimping van het aantal financieele transacties en dientengevolge tot vermindering van de werkgelegenheid ook buiten de beurs zelf. Onder deze 'omstandigheden heeft de minis ter geen vrijheid kunnen vinden aan den hier boven bedoelden wensch gevolg te geven. Hij heeft hierbij in overeenstemming gehandeld met de in 1917 door zijn ambtsvoorganger gevolg de gedragslijn, toen het sluiten de beurs op de Zaterdagen in Juni evenmin werd toegestaan. Voorts wordt medegedeeld, dat overeenkom stig de beursvoorschriften verschillende advie zen zijn ingewonnen. Zulks geschiedde 29 April jl. Het laatste dier adviezen bereikte den minis ter 26 Mei jl. In de „Staatscourant" van 27/28 Mei is hierop de beslissing van den minister openbaar gemaakt. aankomen. Eerst toen zij elkander voorbij gingen, herkende hij miss Neville. „Hoe toevallig, dat wij elkander weer ont moeten Zonder een antwoord op haar op merking af te wachten, vervolgde zij „Hoe jammer. Slechts één dag in Parijs te zijn, want morgen gaan wij zeker weg en ik had zoo gaarne de schilderijen van het Louvre gezien, waarvan ik zooveel heb gelezenjaren geleden droomde ik van de Murillo's, Raphaels en Titiaans en, ver beeld u, nunvillen zij mij er niet inlaten. Wat ik ook beproefde, het baatte niet.Is dat niet vree- selijk Ik heb den portier gesmeekt, mij een half uurtje toe te laten, maar hij wilde niet." „Zoo'n monster zei Amyott met warmte. „En toch geloof ik, dat ik de zaak in orde kan maken, Als de directeur maar op zijn bureau is hij kent mij en zal mij wel toegang vcrleenen- Zijl gij hang, om met mij te gaan, miss Neville „Bang Waarom zou ik bang zijn Wij zul len ons wat haasten Ik moet Teresa niet te lang alleen laten." Met vluggen tred liep z'j naast hem voort. Hoe vurig hoopte Amyott, dat het lot hem gunstig mocht zijn en hij zijn woord zou kunnen houden. Haar oprecht heid en vertrouwen hadden hem zóó getroffen, dat hij levendig gevoelde, hoe pijnlijk een teleur stelling voor haar zou wezen. ,,Ik zal mijn best doen, maar ik kan na tuurlijk niets beloven", zei hij onder de wande ling. „Die heeren zijn dikwijls zoo ongenaakbaar.. „Hij zal het wel doen zeg hem maar, dat dit de eenige gelegenheid voor mij is", ant woordde Virginia. „Neen, hij kan zoo onaar dig niet zijn. Amyott glimlachte en vond het onnoodig haar aan het verstand te brengen, dat zelfs dit middel weinig zou baten. En inderdaad had hij een krachtiger wapen hij stond als copiïst vrij goed bekend en had in die hoeda nigheid veel voor. Bovendien was het lot hem gunstig. Zijn vriend de directeur, was dien mor gen zeer goed te spreken en stond hem zonder bezwaar zijn verzoek toe. Virginia, die hem in spanning stond op te wachten, was overgelukkig. „Ik wist wel,dat hij mij niet zou teleurstellen juichtte zij. „Hartelijk dank mr. Amyott. „Ja maar ik moet meegaan, Dat is de voorwaarde," zei Amyott koel, want hij meende te bespeuren, dat de jonge dame hem opnieuw wilde afschepen. „Zoo Zij aarzelde. „Is dat werkelijk zoo. Wat zou de eerw. vader wel zeggen Dat, aai - zelen en die Ryijfel gaven haar geiaat iets eigen aardigs aantrekkelijks. Eindelijk haalde zij de schouders op. „Hij kan er geen kwaad van den ken.Wij zijn immers familie of ten minste ver wanten, niet waar?" vroeg zij met een zekere bezorgdheid. „Ik meen van ja," antwoordde Amyott. Virginia was de gemakkelijke, breedc trap al opgewipt en volgde den portier die m;t zijn Landverhuizing naar Amerika. Naar aanleiding van advertenties in de dag bladen raadt de Directeur van het Informatie bureau van de Nederlandsche Vereeniging Land verhuizing- alle landgenooten nogmaals in hun eigen belang dringend af om in te gaan op de verlokkende aanbiedingen van landmaatschap pijen, landbouw-fruitteelt-ondernemingen, e.d.g. in Zuid-Afrika, Canada, de Ver. Staten en andere emigratielanden, alvorens ter zake nadere in lichtingen te hebben ingewonnen Dij genoemd bureau, gevestigd in het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel, Bezuidenhout 30, 's-Gravenhage. Deze inlichtingen worden kosteloos en be langeloos verstrekt. Meestal wordt met die verlokkende aanbiedingen niet anders beoogd dan het geld uit de zakken der goedgeloovigen te doen verhuizen in die van de aanbieders. De rechtspositie der vroedvrouwen. De Minister van Arbeid heeft gisteren een con ferentie met het bestuur van de Ned. Maatschap pij ter behartiging van de belangen van vrouwe lijke verloskundigen die het diploma van vroed vrouw hebben verworven, over de positie der vroedvrouw. De Minister heeft bij deze gelegen heid sympathie betuigd met het streven om de economische en de rechtpositie der vroedvrou wen te verbeteren. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. Ingediend is een ontwerp van wet waarbij wordt voorgesteld het bedrag van het artikel der Staatsbegrooting voor 1919 „Aandeel van het Rijk in de kosten van gemeentebesturen voortvloeiende uit de beschikbaarstelling van levensmiddelen tegen verminderde prijzen" thans 142.600.000, te verhoogen met 3.600.000 en mitsdien te brengen op f 146.200.000. Gemengd Nieuws. De Rijndouanegréns en hoe z ij werkt. Men schrijft uit het bezette gebied aan de „N. R. Crt." dd. 10 dezer Na de conferentie van Londen, waar tot de invoering van de sancties werd besloten, duurde het nog eenige weken voordat de douanegrens die het bezette gebied ook economisch van het onbezette afscheidt, opgericht werd. Inmiddels is er sindsdien eenige tijd verloopen, zoodat men eenigszins beoordeelen kan, hoe eigenlijk de nieu we douanegrens gewerkt heeft. Het spreekt vanzelf, dat een land, dat als een industrieele en handelseenheid groot is geworden, onder eene scheiding, zooals ze hier werd toe gepast, sterk moet lijden. Zeer sterk ontwikkelde industriegebieden kunnen niet meer rechtstreeks met elkaar verkeeren. Voor een levering van Duf- seldorp naar Essen b.v. is de toestemming van de in Bad Ems opgerichte Centrale noodig Duizen den van dergelijke aanvragen komen daar dage lijks aan. Er zijn eenige hotels gerequireerd om de honderden ambtenaren, bijna zonder uitzon dering Duitschers, onder te brengen. Naar de Duitsche voorschriften worden hier de aanvragen sleutels rammelde en brommend aan zijn kwade luim lucht gaf. De man was in zijn middagmaal gestoord en om die reden minder goed gemutst. „Wat kijkt hij boos!" zei het meisje over haar schouder naar den jongen schilder ziende, die achter haar aankwem. „Ik zou werkelijk bang zijn, om met hem alleen te blijven, Hij ziet er uit, alsof hij ons niet veel goeds toewenscht. 't Is veel beter samen te gaan. En in die meening werd zij volkomen beves tigd door de ontdekking, dat de jonge schilder de galerijen als het ware van buiten kende en terstond de beroemdste werken wist aan te wij zen. Zij brachten samen een heerlijk uurtje door. Wellicht was het 't gelukkigste van Virginia's leven. Zij had veel gevoel voor kunst en, hoewel zij zelf schilderde, had zij slechts zelden een wer kelijk goed stuk gezien. Uit boeken wist zij ech ter iets van de eischen aan een goed schilderij gesteld. Onder leiding van Don Basilio had zij Vasari bestudeerd en was zij dus in slaat om met belangsteling een kijkje te nemen van de schat ten van het Louvre. Amyott was verbaasd over haar juist oordeel en de verstandige opmerkingen die zij over eenige voorname mees ters maakte. De fraaie Andrea, tegenover Muril lo's „Hemelvaart", scheen haar het best te be vallen van het begin tot het eind van haar e- zoek smaakte zij een ongekend genot. 1 oen zij klok twee hoorde slaan, schrikte zij echter he vig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1