Uitstoomerij. N.V.DE PHOENIX, Rotterdam. Amsterdam. behandeld. Maar daarmede zijn die aanvragen nog niet afgedaan, want alle consenten worden dan nog eens te Coblenz door het Ententebureau behandeld. En hier wordt niet naar de Duitsche voorschriften, doch naar Ententebelangen be slist. En de beslissingen van Coblenz zijn werke lijk beslissend. Want zonder het visum van Co blenz is geen consent geldig. En als Eins een uit- of invoervergunning niet geeft, komt het ook dikwijls voor, dat Coblenz dit besluit overhoop gooit en omgekeerd beslist. Bad Ems b.v. weigert den invoer van weeldeartikelen toe te staan. De Entente echter,vooral Frankrijk met zijn luxe in dustrie staat den invoer wel toe, met het gevolg dat het bezette gebied weer overstroomd wordt met allerlei onnuttige dingen, juist zooals inder tijd met het „Loch im Westen." Een groot gevaar bij een dergelijke behande ling van den in- en uitvoer is voor Nederland hierin gelegen, dat de Entente haar eigen indus trie sterk bevoordeelt. Zij controleert te Coblenz den geheelen in- en uitvoer van het bezette ge bied. Zij oordeelt en beslist daar niet naar alge meen bekende, openbaar gemaakte regelen, maar j,inter muros" naar eigen stemming en goed dunken. Een controle is daar dus bijna onmo gelijk. Maar „die Spatzen pfeiffen es vom Dach" zooals men hier zegt, dat de te Coblenz vertegen woordigde staten allereerst hun eigen belangen behartigen. Zoo wordt het bezette gedeelte van Duitschland een afzetgebied van de westelijke En ten testa ten. Een bewijs daarvoor zijn de stappen, die de commissie voor hetRijnland doet tot op richting van een spriritusmonopolie voor het bezette gebied. Komt dit monopolie onder lei ding van de commissie tot stand, dan vreest men dat invoerbewilligingen voorDuitsche spiri tus geweigerd zullen worden en dat hoofdzakelijk Frankrijk het monopolie van de levering zal krij gen. Omdat de behandeling van de aanvragen te Bad Ems zooveel tijd kost, zijn vooral de groote expediteurs er toe overgegaan, te Bad Ems'bu- reaux in te richten om door persoonlijke bespre kingen tijd te sparen. Daarnaast hebben ook an dere ondernemingen, zich daar gevestigd, die in de couranten adverteeren, dat door hun bemid deling in- en uitvoerconsenten sneller en gemak kelijker te krijgen zijn. De Duitsche couranten staan vol van artikelen waarin over de uitwerking van de sancties en spe ciaal over de wijze waarop de douanegrens werkt, steen en been wordt geklaagd En met recht. Men stelle zich voor, dat b.v. door een douanegrens langs de Maas Noordelijk en Zuidelijk Rotterdam van elkaar gescheiden zouden worden. Om een zending over de Maas te sturen zou dan eerst vergunning daartoe bv.inGroningenaangevraagd moeten worden en bevestigd te Leeuwarden. (Bad Ems ligt verder van Dusseldorp dan Gronin gen van Rotterdam) Afgezien nog van de heffing van de douanerechten kan de handel dezen tijd- roovenden omweg op den duur niet verdragen. De klachten van de Duitsche industrie en den Duitschen handel hebben dus alle reden van be staan. Maar toch gaat het niet aan om aan de op richting van de douanegrens alleen de schuld te geven van den slechteren gang van zaken in vele bedrijven. Een van de groote oorzaken daarvan zoo niet de grootste, is de algemeene malaise op de wereldmarkt. De maatregelen der Duitschers tegen de tol grens hebben lang op zich laten wachten. De oprichting van een Duitsche douanegrens langs de tolgrens der Entente zou een economische af scheiding van het onbezette Duitschland betee- kenen. Daarom waarschijnlijk heeft men daar mede zoo lang gewacht. Maar ten slotte is men er toch toe overgegaan, evenwel onder anderen naam. Om namelijk over de grens van het onbe zette Duitschland goederen te kunnen invoeren moeten deze goederen vergezeld gaan van een z.g. „Zulaufgenehmigung." Een lange lijst is on- langs gepubliceerd van goederen die vrij kunnen worden ingevoerd. Deze „Zulaufgenehmigung" is natuurlijk niets anders dan een invoercon- sent.Goederendie nietvoorzien zijn van eenderge- lijkconsentwordenten gunstevan het rijkverbeurd verklaard. Noodig is deze maatregel zeker, want als hij niet bestond zou ook het onbezette Duitsch land van het bezette gebied uit weer overstroomd worden met allerhande onnoodige dingen. DemeteorenvandekomeetPons- W i n n e c k e. De vallende sterrenregen, die ,,'t Kan zoo laat niet zijn zei zij met een angstigen en verwijtenden blik op den jon gen schilder. „Was zal Teresa zeggen Zij zal zeker denken, dat ik verdwaald ben." 4myott had intusschen, met een kwalijk geplaatste edelmoedigheid die volstrekt niet in verhouding tot 's mans bewezen diensten stond, en evenmin met zijn eigen middelen strookte, den portier een drinkgeld gegeven, dat voor de eerste maal een vriendelijken grijnslach op diens stroef gelaat te voorschijn riep. „Dat zal ik wel doen Laat mij betalen. Ik ben u reeds zooveel geld schulhig. Hoe dom van mij, dat ik daar nu eerst aan denk, maar ik heb mijn beurs bij mij." "Wij zullen dat later wel verrekenen. Gij zijt nog niet van mij af." zei Amyott lachen de. „Gij moet mij van daag maar als uw cicerone beschouwen, miss Neville. Dat is werkelijk het beste. Zij zag hem even vragend aan want zij was niet zeker, of hij soms een loopje met haar nam en liep toen haastig door. „Arme Teresa. Zij zal buiten zichzelf van angst zijn. liet was heel gedachteloos van mij om zóó lang weg te blijven Maar zoo doe ik altijd. Wat zou de eerw. moeder knorren als zij het wist „Neen, dat zou zij niet. Integendeel, zij men algemeen begin Juni verwachtte, is niet veel moois geworden. Wél ver-toonden zich eind Mei en begin Juni opvallend meer sterren dan ge woonlijk, maar zij waren noch bijzonder helder, noch zoo talrijk, dat men van een regen kon spreken. We weten echter nu wel, waaraan dit ligt uit de laatste waarnemingen van de komeet van Pons is een nieuwe baan berekend en 't is nu gebleken, dat de storingen door Jupiter in haar baan teweeg gebracht, enorm groot zijn ge weest de perihelium-afstand (d.i. de kortste afstand komeet-zon, die bereikt wordt) is daar door met niet minder dan 8 millioen K. M. toe genomen en het perihelium komt dan 3 mil lioen K. M. buiten de aardbaan te liggen. De komeet Pons-Winnecke zelf is nu onge veer op haar kortsten afstand tot de aarde ge komen en in een kleinen kijker nog wel te zien zij is van de 8e grootte. De Katholieken in Europa: Volgens d.e jongste statistieken, wonen, naar de „Croix" meldt, in de verschillende landen van Europa, 188.676,158 Katholieken, die als volgt over de afzonderlijke landen verdeeld zijn Frankrijk 38.467.000 Oostenrijk en Hongarije 38.195.000 Italië 33.750.000 Duitschland 22.094.492 Spanje 19.280.000 Rusland 13.450.000 België 7.350.000 Engeland en Ierland 5.786.000 Portugal 5.538.000 Nederland 2.045.000 Zwitserland 1.463.000 Bosnië 413.354 Turkije 280.000 Luxemburg 242.752 Roemenië 167.000 Griekenland 44.265 Bulgarije 29.684 Monaco 19.000 Montenegro 12.000 St. Martin 11.439 Servië 11.000 Lichtenstein 9.650 Denemarken 7.871 Andorra 5.231 Zweden 2.600 Noorwegén 2.000 Totaal 188.676.158 Telef. No. 15. 1248 9 Levensverzekering „Joh an de W i 11". De „N.R.Crt." bericht dat de fraude in de boeken o.a. hierop neer komt, dat de berekening van de wiskundige reserve, die, volgens het verslag over '19,een bedrag aanwees van ƒ211.121 aanmerkelijk te laag is geweest. De contante waarde der verplichtingen zou n.l. in werkelijk heid veel hooger zijn. Reeds jaren achtereen schijnt de reserve te laag te zijn berekend. Het nadeelige saldo zou alleen zijn aan te zuiveren doordat aandeelhouders op het geplaatste kapi taal, dat blijkens bovengenoemd verslag 514,300 bedraagt waarop slechts 10 pet. gestort, een bijstorting doen, die naar wij vernemen, 80 pet. zou moeten bedragen. De te Amsterdam gevestigde Levensverzeke ring Maatschappij de Nederlanden heeft een aanbieding gedaan om de portefeuille der maat schappij over te nemen» op voorwaarde dat de storting tot bovengeneomd bedrag op de aandee- len plaats vindt, in welk geval voor elk aandeel „De Wit" een aandeel tot gelijk bedrag van de overnemende maatschappij zal worder uitge reikt met 1 Pet. storting. Volgens het meergenoemdejaarverslagbedroeg het verzekerde kapitaal op 31 December 1919 4.111.344, waarvan ƒ2.721.909 groote posten en 1.378.880 volksverzekering. De roofmoord te Dusseldorf. De Rechtbank te Rotterdam deed gisteren zou zeggen dat het zeer goed was. Het is niet meer dan plicht, om ons bekend te maken met de werken van Kunst in de verschillende steden, die wij aandoen. Ik ben er zeker van, dat uw ontwikkelde geestelijke vriend, Don Ba- silio, in elk geval zoo zou spreken, "zei Amyoott ernstig. „Maar zoo alleen uit te gaan en zóó lang weg te blijven Hoe had ik er den moed toe t Is niet te ontkennen, dat het heel onaardig van mij was. Maar gedane zaken nemen geen keer," besloot zij met een wijsgeerigen zucht. „Wees maar niet bezorgd. Wij hebben een uur van kunstgenot doorgebracht, dat rijk aan leering was." „Een heerlijk uurNooit heb ik zooveel genoten En dat heb ik aan u ook te danken, mr. Amyott. Mijn schuld wordt vreeseliik grootJ Zij hadden zoo hard geloopen, dat zij zich reeds voor het hotel bevonden, waar juist de doctor binnenging om madame Lond>' te bezoeken. Voor Amyott was het een geschikte reden om haar naar boven te vergezellen en naar den toestand der patiënte te vernemen. Ilij trad het kleine salon binnen, dat deel uit maakte van de suite, die voor Virginia en haar reisgenoote was bestemd. Het vertrekje had al iets huiselijks en gezelligs gekregen. Op de tafel stonden frisch geplukte bloemen en daar uitspraak in de zaak van den 38-jarigen construc tiewerker A. de. B. en veroordeelde hem wegens den op 27 Juli 1919 te Dusseldorf gepleegd en roofmoord op OswaldWeinert tot 15 jaar gevan genisstraf. De eisch was levenslang. HfcbtzuJien. RECHTBANK TE ROTTERDAM. C h o c o 1 a d e.Den niet-verschenen beklaag den E. H. en I. P. en den 29-jarigen M.P. di recteur van een naamlooze vennootschap te Rotterdam was ten laste gelegd, dat zij als di recteuren van de N. V. Vereenigde cacao-, cho colade- en suikerwerkfabrieken Veka, chocola debonbons in den handel zouden hebben ge bracht,verpakt in doozen van ongeveer dezelfde grootte en ongeveerhetzelfde uiterlijk als die der firma Driessen en z.g. mandarijntjes (choco ladebonbons), die evenals de z.g. mandarijntjes van Driessen, in oranje papier gewikkehl en in houten kistjes en oranje snippers verpakt wa ren. Verder zouden zij chocoladepastilles in den handel gebracht hebben, in een verpakking welke min of meer overeenkwam met die van de pastilles der firma Droste en chocolade-kra kelingen i doosjes eenigszins gelijk aan die, waar de chocoladekrakelingen der firma Sickesz in verpakt zijn. Beklaagden zouden deze artikelen gedurende de zes maanden van 1920 en de vijf eerste man den van 1921 ten verkoop hebben aangeboden en in voorraad gehad, in de winkels van hun vennootschap ,aan den Coolsingel aldaar. De verschenen bekl. erkende dit, maar voerde aan, dat de verschillende verpakkingen z.i. zoo groote verschillen vertoonen,met die van onder scheidenlijk de firma's Driessen, Droste, en Sic kesz,dat er van oneerlijke mededinging geen spra ke kan zijn. De blikken doozen, waar de chocolade-bon bons, z.g. dessertchocolade, in verpakt zijn, had bekl. laten inschrijven bij het Bureau voor den industrieelen eigendom te 's-Gravenhage, na dat die van Driessen daar reeds ingeschreven waren. Er is toen geen bezwaar gemaakt, dat de doozen van Veka te veel op die van Driessen zouden gelijken. Leden van de firma's Driessen en Sickesz verklaarden, dat hun firma's bekl.geen toestem ming hebben gegeven, om verpakkingen te gebruiken, welke min of meer met de hare over eenkwamen. Getuige G. J. Droste was niet verschenen. Drie getuigen a décharge verklaardende fabri kanten te zijn, onderscheidenlijk van de doozen, waar de chocolade-bonbons,die waar de chocola de-pastilles en de doosjes, waar de chocolade krakelingen in verpakt waren. Zij hadden zorg gedragen zooals zij,volgens hun verklaringen, trouwens altijd doen'dat die verpakkingen niet te veel op reeds in gebruik zijnde zouden gelijken. Getuigen meenden, dat er dan ook inderdaad zeer weinig overeenkomst bestaat. Eén van hen verklaarde nog, dat beklaagde H. en hij uitdrukkelijk overeengekomen waren, dat volstrekte gelijkenis vermeden moest worden Het O.M., waargenomen door mr. Hermans, achtte het bewijs ten opzichte van de verpakkin gen van de chocolade-bonbons in de blikken doozen en van dé chocolade-pastilles niet ge leverd wel echter betreffende de verpakkingen van de z.g. madarijntjes en krakelingen. De officier wees er op, dat bekl. II. zich vroeger, bij de levering van een machine, al eens van on- guistige zijde heeft laten kennen. Ter zake van oneerlijke mededinging eischte het O.M. tegen bekl. H een maand gevangenisstraf en tegen de twee andere beklaagden ieder 500 boete. Mr. J. Sanders, als verdediger optredend, voer de aan, dat de bedoeling van de wet tegen de deloyale concurrentie nooit geweest kan zijn. een vervolging als deze mogelijk te maken. Pleiter vraagt zich afquo vadis Waar gaan wij naar toe Als een vervolging als deze tot veroordeeling leidt, kan men zoo langzamerhand wel alle fabrikanten laten veroordeelen. Er staat in dit geval vast, dat de verpakkingen van Veka aanmerkelijke verschilpunten vertoo- nen met die van Driessen enz. De naam Veka staat bovendien duidelijk leesbaar op alle doozen en doosjes.Inderdaad zijn er kleine overeenkom stig leden, maar deze vindt men ook tusschen de verpakkingen van Driessen, Droste en Sickesz enz. met die van weer andere fabrikanten. Als zulke kleinigheden aanleiding tot vervolging naast lagen eenige boeken en een borduurwerk je een zekere bevallige wanorde had het onge zellig aanzien der kamer doen verdwijnen, en toen na eenige minuten Virginia, zonder hoed en mantel, glimlachend binnentrad, scheen het Amyott toe alsof een zonnestraal de kamer ver- vroolijkte. „Wat is zij lief, buitengewoon lief z'e 'k nu eerst," dacht de jonge man ter wijl luj haar bewonderend aanzag, alsof hij een ontdekking deed. „Ik heb de kleur van dat goudbruine haar onder haar hoed niet kisnnen zien en hoe doorschijnend is haar teint en dan die donker grijze oogen met lange wimpers En dat denkende in haar trekken, met dien zweem van guitige vroolijkheid. Een dergelijke wonder lijke combinatie kan Italië alleen opleveren. Ik zou haar portret wel willen maken Aan zijn overdenkingen werd echter spoe dig een eind gemaakt door den klank van Virginia s stem. „Verbeeld u", zei zij,„Teresa is.n" ®erst wakker geworden. Is dat niet geluk kig Zij heeft niet eens gemerkt, dat ik uit ben geweest. En zij is veel beter en geheel uitgerust. Zij heeft honger, het arme schepsel. En geen won der, zij heeft nog niets gebruikt." De dokter bevestigde dit goede nieuws. De toestand van Madame was zeer bevredigend. De rust had haar goed gedaan. De arm was na genoeg genezen, zoodat er geen vrees meer bestond. Madame was wél genoeg om vanmid,- Van onzen invloed als het grootste handelsinformatie-bureau wordt door den handel steeds meer gebruik gemaakt voor het incasseeren en regelen van achterstallige en betwiste vorderingen. konden geven, dan behoorden ook de leden der firma's Driessen, Droste en Sickesz op het be klaagden bankje te zitten. Pleiter is van meening dat men hier te doen heeft met een staaltje van oneerlijke mededinging, waar bij de behandeling van de wet in de Iweede Kamer a! tegen ge waarschuwd is deloyale concurrentie niet van de zijde van beklaagden, maar van die der aan klagers. De N.V. Veka is een jonge firma, die in betrekkelijk korten tijd een duchtige concur rente is geworden. Dat verdroot de aanklagers; daarom hebben dezen nu maar eens getracht een strafvervolging uit te lokken en dat is hun ge lukt. Zij hebben overwogen, dat zulk een vervol ging altijd nadeelig is, al leidt zij niet tot veroor deeling. Hun doel was geen ander dan Veka te schaden. I leiter vertrouwt, dat de rechtbank daar niet toe medewerken zal en bekl. zal vrijspreken. De dubbele moord te Spaarndain. De rechtbank te Haarlem, heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 35-jarigen los-werkman Dirk Roza, die beschuldigd werd in den avond van Zaterdag 8 November 1910 te Spaarndam den 67-jarigen gemeente-ontvan ger aldaar, WillemMelchior, alsmede diens 65-ja- lige zuster Keetje Melchior, in beider woning onder genoemde plaats met behulp van een slagershakmes en een of meer messen, al dan niet te zamen en in vereeniging met anderen, van het leven te hebben beroofd, zulks na kalm be raad en rustig overleg. De subs-officier bij de rechtbank had tegen Roza deswege van moord op Willem en doodslag op Keetje Melchior vijf tien jaar gevangenisstraf geëischt. Bij vonnis van heden verklaarde de recht bank Roza schuldig aan moord op Willem en doodslag op Keetje Melchioren veroor deelde hem tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De beklaagde, die gedurende den langen tijd dien de voorlezing van het vonnis in beslag nam, zoowel als bij het vellen van het vonnis geheel onbewogen bleef, maar wiens overigens lijkbleek gezicht bij de uitspraak „twintig jaar" even door een plotselinge kleur werd overto- gen, werd veiligheidshalve door twee veldwach ters bewaakt. Op de slotvraag van den president„Roza, hebt u het verstaan?" zei Roza slechts: „lk heb het niet gedaan ik ben onschuldig Aan het vonnis ontleenen we nog dit de rechtbank neemt aan, dat in het zakje met den daaruit stekenden steel, in het bezit waarvan Roza den bcwusten avond werd gezien, zich het slagershakmes (stuk van overtuiging) heeft bevonden, waarmee het feit is gepleegd en dat Roza dit hakmes te zamen met de bij den sla ger De Vries terug bezorgde, hern door Maas verschafte, gewone messen, bij zijn bloedig be drijf heeft gebruikt. Als verdediger heeft Roza in deze instantie gehad Mr. F. van der Goot, te Haarlem. We vernamen reeds, dat Roza van zijn vonnis in hooger beroep gaat. Van de zijde der verdediging werd ons haar verwondering te kennen gegeven, dat de recht bank bij haar vonnis niet, gelijk de wet in ge vallen waar een feit berecht wordt eerst na het vallen van veroordeelingen ter zake van later gepleegde feiten voorschrijft, rekening heeft gehouden met de straffen, die Roza reeds ondergaan heeft tusschen den Spaarndammer moord en het vonnis van heden. Die straffen hadden op de 20 jaar in mindering gebracht moe ten worden. dag een toertje te maken. De lucht zou haar goed doen enz. enz. Glimlachend en zeer beleefd buigend verliet de geneesheer het vertrek, met de opmerking, dat Monsieur niet beter doen kon dan met inlle sa soeur en haar vriendin een toertje te maken en haar de schoonheden der stad te laten zien, die naar het scheen haar niet vreemd was. Toen hij weg was, zagen Virginia en haar vriend elkander eenigszins verlegen aan. Hoe dwaas van dien man Waarom denkt hij, dat wij broeder en zuster zijn zei zij met een zekere heftigheid, terwijl een hoog rood haar wangen bedekte. „Maar 't is waar ook, hij zag ons samen binnengaan," liet zij er berouwvol op volgen. Amyott had eveneens gebloosd „Wat kan het u schelen, hoe hij ons noemt Wij zijn wel geen broeder en zuster, maar toch eenigszins met elkander verwant om het even. Hij had gelijk, toen hij zei, dat gij van middag een toertje moest maken. Gij moet de Boulevards, de Ghamps-Elysées en het Bois de Boulogne zien! Dat is noodzakelijk. Ik zal een rijtuig bestellen en u laat eens zien te vier uur komen halen. Gij hebt den tijd om op uw gemak te eten en wat uit te rusten. Ja 't is het beste het eeni ge." (Wordt vervolgd.) wmmuïü.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2