AHSTEHDAMSCHE BANS SAFE-DEPOSIT. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 hoofdcommissaris van politie.de heer Sirksen, de hoofd-inspecteur van politie de heer C. v. d. Pol het gezelschap op. Voorafgegaan door de auto van den hoofd commissaris begaf de stoet, bestaande uit een elftal auto's, zich naar het gebouw van de roei en zeilvereeniging „De Maas", aan de Veerhaven. Overal langs den weg was veel publiek, het welk den kroonprins va a Japan en prins Hendrik hartelijk toejuichte. Om 21/2 uur kwam het gezelschap aan het ge bouw van de roei- en zeilvereeniging „De Maas" aan. Een vijftigtal Japanners, deel uitmakende van de bemanning van drie Japansche vracht booten, die in de Rotterdamsche haven lagen, de „Kiwaran Maru", de „Kibi-Maru" en „Kin- Kazau Maru" had zich voor het clubgebouw opgesteld, om den kroonprins te begroeten. Burgemeester Zimmerman, in ambtsgewaad, vergezeld van de wethouders van Aalten, de Jong en Nivard, waren ter ontvangst hier aan wezig. Verder merkten we op den consul-generaal van Japan,den heer H. de Jong,de vice-consul te Rotterdam, den heer Van Vliet, den vice-consul te Amsterdam, den heer Becker, allen in hun sierlijk ambtsgewaad. Ook de haven-meester, de heer v. Willinge, de adj.-dir. van gemeertewerken, de heer De Roode, de directeur der veren, de heer J. Lugt waren mede bij de ontvangst tegenwoordig. Zoodra de kroonprins binnen trad, werd hij door den burgemeester met een kort woord in het Fransch verwelkomd. Nadat burgemeester Zimmerman de wethou ders en hoofdambtenaren aan den kroonprins had voorgesteld, wandelde het gezelschap naar het stoomjacht „De stad Rotterdam", dat in de Veerhaven lag, waar een groot aantal gepavoi- seerde zeiljachten, motor- en stoombootjes enz. het aspect ten zeerste verlevendigde. Onder het hoera-geroep en gejuich van zeer vele nieuwsgierigen namen de Japansche kroon prins en prins Hendrik met de heeren van hun ge volg plaats op het achterdek van de „Stad Rot terdam waarmee nu een tocht door de bedrijvige Rotterdamsche havens werd gemaakt. Op den vaartocht ontmoette het jacht, dat door politiebootjes gevolgd werd, een menigte gepavoiseerde schepen en o.a. de „Pontinus" waarop tal van menschen stonden, die den kroon prins een ovatie brachten. De kroonprins onderhield zich tijdens den tocht voornamelijk met den Japanschen gezant in Den Haag en met zijn twee adjudanten. Hij liet zich door verschillende leden van het ge zelschap inlichten over de havenwerke In het bijzonder toonde hij veel belangstelling voor de constructie der in aanbouw zijnde kaaimuren in de Waalhaven. Aan boord lagen een aantal exemplaren van „The port of Rotterdam", welk boekje aan de Japanners ten geschenke werd aangeboden. Van leden van het gevolg van den kroonprins vernamen wij, dat hij buitengewoon veel belang stelt in alles wat op scheepvaart en havenwerken betrekking heeft. Alles wat de navigatie betreft, gaat bij kroon prins Hiro-Hito boven natuurschoon, architec tuur of kunst. Het land van de Rijzende Zon is er een van zulk 'n wonderlijke natuurpracht, dat wat ons land biedt er in 't niet bij verzinkt. Van de Maashaven bracht de „Stad Rotter dam" het hooge gezelschap naar Schiedam's ha venwerken. Op he Hoofd en aan het Sterrebosch stonden vele menschen, die de hooge gasten een welkom toeriepen. De „Stad Rotterdam" stevende de Wilhelmi- nahaven, de Furness-terreinen voorbij en meerde ten slotte aan het groote dok van de N. V. Wil ton's machine-fabriek en Scheepswerf. De Japansche en de Nederlandsche vlag wap perden hoog boven het reusachtige dok uit. Aan de Oostelijke zijde van het dok stonden de heeren Bart, Henri, Frits, Jan en Willy Wilton, vergezeld van den president-commissaris, den heer Bern. Ruys, de hooge bezoekers op te wach ten. De heeren Wilton en de president-commissaris leidden het gezelschap, dadelijk nadat de heeren aan beide prinsen waren voorgesteld, in het Oos telijk gedeelte van het dok rond. Het bezoek duurde slechts kort, daar de kroon prins nog naar het Rotterdamsche Raadhuis moest, waar de leden van den Raad en de Ka mer van Koophandel hem wachtten. Na een vluchtigen blik te hebben geworpen op het grootsche dok, waarin thans een kleiner dok in reparatie lag, nam het gezelschap hartelijk afscheid De kroonprins en prins Hendrik drukten de heeren Wilton en den heer Ruys de hand en gin gen daarna aan boord van de „Stad Rotterdam" om naar de plaats van afvaart te stevenen. Zeer eigenaardig is het zeker, dat het juist 75 jaren geleden is, sedert een koninklijk bezoek aan Schiedam is gebracht. Het was in 1846 toen Willem II, Schiedam met een bezoek vereerde. Sedert dien heeft er geen vorstelijk bezoek meer aan deze stadplaats gehad Dadelijk na aankomst te Rotterdam is het ge zelschap per auto naar het stadhuis gereden, waar een kort bezoek werd gebracht en den gas ten thee werd aangeboden. Burgemeester Zimmerman, hield de volgende rede in het Engelsch Keizerlijke en Koninklijke Hoogheden Het gemeentebestuur van Rotterdam ver oorlooft zich Uwe Keizerlijke en Koninklijke Hoogheden zeer eerbiedig welkom te heeten in deze zaal en het voelt zich buitengewoon vereerd, dat het Zijner Keizerlijke Hoogheid den Kroonprins van Japan behaagd heeft onze stad te bezoeken gedurende zijn kortstondig verblijf in Nederland. Dat het voordeel van de ligging onzer stad in Japan te volle wordt begrepen, wordt be wezen door de sterke toeneming van Japan sche tonnenmaat in onze havens na den oor log, en Uwe I£eizerlijke Hoogheid moet onder de vele vlaggen, welke dezen middag te zien waren met bevrediging ook de trotsche klei- ren van Haar geboorteland opgemerkt heb ben In de jaren vóór 1914 werd de Japansche koopvaardijvlag slechts zeer zelden in deze haven gezien, en ik herinner mij dat, toen ik in het jaar 1909 de eer had Prins en Prinses Kuni te ontvangen en Hunne Keizerlijke Hoogheden te vergezellen op 'n rondvaart door de havens, wij allen de afwezigheid van Ja pansche stoomschepen betreurden. Dit echter is na den oorlog volkomen veranderd en er heeft plaats gegrepen een gestadige en snelle toeneming van Japansche tonnage Een zoo levendige verbinding tusschen twee landen kan niet nalaten hen nader tot el kander te brengen en ik gebruik geen ijdele woorden, indien ik Uwer Keizerlijke Hoog heid verzeker, dat de ontwikkeling van het machtige rijk, over hetwelk Uwe Hoogheid geboren is eens te heerschen nergens beter begrepen en meer bewonderd kan worden dan in deze stad, waar de beteekenis van Japan zonder ophouden bewezen wordt door het veel vuldig vertoon van haar vlag. Wij zullen altijd dankbaar zijn, dat in het bezoek, door Uwe Keizerlijke Hoogheid aan Nederland gebracht, ook Rotterdam is opge nomen geweest ert wij wagen het de hoop uit te spreken, dat ook door bemiddeling van deze stad en haar havens de banden tusschen Japen en Nederland zullen voortgaan sterker en ster ker te worden, vriendschappelijker en nog vriendschappelijker." Kroonprins Hiro Hito antwoordde in de Ja pansche taal. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit \oor de hem hier ter stede te beurt gevallen ontvangst. Hij zeide getroffen te zijn door den groei van de haven van Rotterdam en door het zien van Japansche schepen daarin, en Hij xprak van ganscher harte de hoop uit, dat de reeds zoo oude betrekkingen tusschen Japan en Rotterdam steeds hechter zullen worden en zich zullen uitbreiden. Deze rede werd door een tolk in het Fransch vertaald. Ter gelegenheid van het bezoek van den Japanschen kroonprins hebben nog onderschei dingen ontvangen Mr. Zimmerman, burgemeester van Rotter dam, het Ciroot-Officierskruis van de Heilige Schat mr. van Aalten, wethouder van Rotterdam, officierskruis van de Rijzende Zon A. H. Sirks, hoofdcommissaris van poli tie te Rotterdam A. C. Burgdorffer, direc teur Gemeentewerken aldaar en L.J.H. Willinge, havenmeester aldaar, allen Officierskruis van de Heilige Schat. J. Lugt, directeur gemeentelijke Veemen en C. v.d. Pol, hoofdinspecteur van politie te Rotterdam het ridderkruis van de Heiliee Schat. 6 Om 5 uur zijn de hooge bezoekers naar Den Haag teruggebracht. Het afscheidsdiner ten Hove. In de galerijzaal van het Koninklijk Paleis te s-Gravenhage heeft de Koningin gisteravond ten 7x/2 uur den Kroonprins van Japan, die heden met Prins Kan-In en hun gevolg het Ko ninklijk 1 aleis verlaat, om verder nog twee da gen incognito te s-Gravenhage te verblijven, een diner aangeboden. De Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van Reserve-luitenant Boer, waarnemend direc teur, voerde gedurende het diner verschillende nummers uit. Hierna had wpgens periodiek aftreden der H.H E. A. Leenderts en A. v. Slobbe alsmede door uitbreiding van het bestuur tot 7 personen, een bestuursverkiezing plaats. Met algemeene stemmen Werden gekozen de H.H. Leenderts, v. Slobbe, J. Marrevee en Th. Kreuger, die hun benoeming aanvaardden. Voorts werden nog eenige commissies gekozen o.a elftal- en financieele commissie.Na nog eenige za ken en voorstellen te hebben afgedaan, volgde de rondvraag, waarvan o. m. den zeereerw. pater v. Noord gebruik maakte om een woord van op wekking te spreken Hij spoorde alle aanwezigen aan toch zooveel als in hun vermogen was hun vereeniging zoowel als de R. K. sportcommissie hier ter stede ter zijde te staan. Tevens sprak de secretaris nog een hartelijk woord over het nut en de noodzakelijkheid van het abonneeren op de R. K. „Sport-Illustratie" en spoorde dienten gevolge allen aan een abonnement op genoemd weekschrift te nemen. Nadat nog eenige vragen werden gesteld en behandeld, sloot, de voorzitter deze goed geslaag de vergadering met den gebruikelijken groet Collecte. Maandag zal alhier gehouden worden de z.g. Waterloo-Collecte. Wij meenen, waar over het algemeen onvoldoende bekendheid bestaat om- tent. de bestemming van deze Collecte, er op te mogen wijzen, dat deze jaarlijks ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van den gewapendcn dienst in de Nederlan den, overeenkomstig het kon.-besl.- van 16 Nov. 1820 in al de gemeenten des Rijks van de huizen der ingezetenen plaats heeft en dringend noodzakelijk is om de uitgaven te helpen bestrij den. Allen die in het fonds zijn, of worden opgenomen, moeten overleggen een bewijs dat, zij hulpbe hoevend zijn. De lage pensioenen, die vroeger nog veel lager waren, zijn oorzaak dat vele verdienstelijke, vooral ook Indische Oud-militairen in omstandig heden verkeeren, die steun van het fonds ten zeerste noodzakelijk maken, welke steun voor deze oud-strijders dan ook een ware uitkomst is. Het Museum. Wij vernemen, dat door de Commissie voor het Stedelijk Museum overwogen wordt, de bezichtigingstijd van het Museum voor het pu bliek in den vervolge te stellen in plaats van op Woensdag op Zaterdagmiddag. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 24 Juni a.s., des n.m. 2 uur, staan o.m. de volgende voor stellen 1. Benoeming van een regentes van het St. Jacobs-Gasthuis ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het aan mej. M. A. Spit als zoodanig verleend eervol ontslag. Aanbevolen worden: 1. mevr. J. Ch. E. Klamer-Lubbert2. mevr. de wed. N. Jloek- Witlich Meijneke. 2. Benoeming van een lid den Commissie voor het Stedelijk Museum ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke af treding als zoodanig van den heer J. M. van der Schalk. Aanbevolen worden de heeren 1. .J. M. van der Schalk 2. H. B. E. Blaisse. 3. Voorstel van B. en W. tot definitieve benoeming van mej. C. Plooij als gemeente- 1921 /'22. En verdere voorstellen en mededeelingen. Gevonden voornerpen. Fe bevragen aan hel Commissariaat van Poli tie,Lange N'euwstraat 21 op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags R. K. Kerkboekje, das speld met portret, sleutel, sok, porlemonnaie met inh., herdershond, schaartje. Bij vinders ring, F. Verschuren, Hagastr. 58 bok, P. Verhaaf, Fabristr. 73 armbandhorlo ge, II. Beuman, Konijnenbuurt 18/7 ring, M. Costense, Maasstr. 12 rozenkrans, de Groot, St. Liduinagestichtkindercape, L. Feelders, Brugmanstr. 35a broche met portret, F. Grü- delbach, Stationstr. 10/1 sokken, Knotsenburg, Huismanstr. 36a geld, H. Treurniet, Nassau- str. 15b rozenkrans en geld, Sinkels, Maasdijk 108b baret, Kramer Freher, Villastr. 15 pa pieren geld, P. Robbe.regt, Oude Kerkhof 12 paar handschoenen, Wed. Combrink, Nassaustr. 12; horloge, J. .Rijnbeek, Eendrachtstr. 31b; kinderarmband, J. Collignon, Puttershoeksche- str. 41 zwembroek en handdoek, M. v. d. Haar, Mariastr. 6b geld, P. Plettenbrug, Mariastr. 9a tafellaken, J. Klein, St. Annazusterstr. 14a huissleutel, P. Hoogland, Rotterdamschedijk 120 sjaal, A. v. d. Kruit, Zalmstr. 32 stuk horloge ketting, Wed. Koevermans, Puttershockschc- str. 32 reticule met inh., S. v. Hobé, Broersveld 110a; ketting met medaillon, L. v. d. Krogt,, Korte Haven 32 kindermuts, J. P. Meijers, Nieuwe Haven 283. Zwemwedstrijd. Morgen (Zondag)middag om 1 uur houdt de Schiedamsche Zwemclub haar jaarlijksche natio nale zwem- en polowedstrijden in de gemeente lijke zweminrichting alhier. V ij f g r o o t-i ndustrieèlen hierter stede hebben de Kamer van Koophandel ver zocht, bemiddeling te verleenen om een spoor- aansluiting voor de terreinen gelegen aan de ri vierzijde van de stad, sedert jaren in uitzicht gesteld, te verkrijgen. De 21 -j a r i g e boekbinder G. N. S. uit de Bloemkweekerstraat, te Rotterdam heeft aangifte gedaan dat hem op een tramwagen der R.E.T.M. naar Schiedam een bankbiljet van 1000 ontrold is. UIT ROTTERDAM. De Burgemeester van Rotterdam begeeft zich heden voor 'n viertal weken naar Engeland. UIT DELFT. Op 22 dezer zal de Delftsche industrie- en middenstandstentoonstelling officieel worden ge opend met een rede van Mr. H. A. Bijleveld. oud-minister van Marine. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Laatste Berichten. De „Zeeland". Bij het Dep. van Marine is telegrafisch be richt ontvangen, dat H.M. „Zeeland" onder be vel van den kap. ter zee D. Heus, den 16den dezer van Bergen is vertrokken. Kantoor Schiedam WESTVEST 36 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jaarvergadering der R.K.f.V. „EXCELSIOR." Gisteravond hield de R.K. Voetbalvereen. „Excelsior" haar le jaarvergaderingen het patro naatsgebouw a/d Lange Haven alhier. Aanwezig waren bijna alle leden, alsook eenige donateurs, die van hun belangstelling blijk gaven. De voor zitter de heer E. A. Leenderts opende de verga dering met den christelijken groet en heette allen welkom, doch in het bijzonder den weleerw- pater van Noord. De notulen der vorige vergadering werden on veranderd goedgekeurd. Nadat eenige ingekomen stukken waren be handeld, bracht de secretaris de heer Nic. v. Baarle het jaar- en seizoenverslag uit, waaruit blijkt, dat de vereeniging goed vooruit gaat. Hierna gaf de penningmeester een overzicht van den stand der kas, hetwelk een klein batig saldo vermeldde van 53.21, dat naar men hoopt, spoedig zal verhoogd worden door de milde hand van Roomsch Schiedam. Vervolgens werden de statuten en huishoudelijk reglement behandeld en na eenige opmerkingen vastgesteld. verloskundige. 4. Wijziging van dé gemeente-begrooting, dienst 1920 en 1921 5- Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1920. 6. Vaststelling van het kohier straatbelas- tmg voor den dienst 1921 7. Vaststelling van de kohieren der plaatse lijke directe belasting naar het inkomen no. 10, dienst 1918/' 19, no. 12, dienst 1919/'20 en no. 13, dienst 1920/'21. 3. Voorstel van B. en W. om hun college wederom voor 3 maanden te machtigen naar behoefte kasgeld op te hemen. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een aanvullingscrediet van 4000.— voor de inrichting van het Politiebureau aan de Gioote Markt tot Bureau Onderwijs en voor de aanschaffing van meubilair voor genoemd Bu reau. 10. Voorstel Van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 3800.voor de inrichting van het pand Broersvest 84 tot Brandweer kazerne. 11. oorstel van B. en W. tot het verleenen van een credi&t van 20.500.voor het aan schaffen en opstellen van schoolbanken en meu belen, benoodigd voor School G. aan de Anthonie Muysstraat, met inbegrip van de installatie voor centrale verwarming voor die school. 12. Voorstel van B. en W. inzake de split sing van de openbare lagere scholen B., C„ E. en J. in verband met door Gedeputeerde Staten gemaakte opmerkingen. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening, regelende de inrichting en samenstelling der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Schiedam. 14. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de gemeentelijke suppletie op de Ongevallen- uitkeering aan de wed. TI. P. Schriek. 15. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een aanvullingspensioen aan het personeel der overgenomen bewaarscholen van het Depar tement Schiedam van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen". 16. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienst Kabinetscrisis. Men seint ons uit Den Haag, dat het mini- sterie-Ruys de Beerenbrouck op 16 Juni zijn ontslag heeft ingediend. TI. M. de Koningin heeft den ministers ver zocht, zich voorloopig met de behandeling en afdoening der loopende zaken te willen blijven belasten. SPURT. LAWN-TENMS. Schied. kampioenschappen. Heerenenkelspel, 3e ronde Mr. Welcker sl. J. Blaisse 63, 62 W. v. Eyck sl. J. F. van Buysen 61, 62. Damesenkelspel 3e ronde Mevr. v.d. Eb sl. mevr. den Hoed 7—5,7—5 Heerendubbelspel 2e ronde J. F. v. Buysen en J. Ris sl. C. Houtman en E. TI. Ris 61, 60 A. v.d. Eb en L. W. In- gelse sl A. H. de Bruijn en H A. M. Roelants 6—1, 6—2. 3e ronde J. Vos en W. van Eyck sl. A. Reyers en A. van Buysen 6—2, 6—3-; Mr. Welcker en A. C. Prins sl. A. W. Poortman en A. den Hoed 7—9, 6—2, 7—5. Damesdubbelspel: le ronde Mej. P. Koene en mej. A. Vos sl. mej. M. Zoetmulder en mej. R. Melchers 61, 75. 2e ronde Mej. M. Prins en mej. N. van Buysen sl. mej. J. Ris en mej. A. Klein 61, 62. Gemengd dubbelspel: le ronde: Mej. A. Vos en G. Vos sl. mej. C. Ris en E. H. Ris 6—1, 6—3. mej. H. van 't Hoff en J. Bax sl. mej. A. van Bentveld en G. Kortman 61 6-2; 2e ronde Mevr. H. van Buysen en J. Ris sl. mej. C. v.d. Schalk en II. Roelants 6—0, 6—3 Mej. M. v.d.JSchalk en P. Dirkzwager sl. mevr. den Hoed ei| A. den Hoed 6—4, 1—6 ,6—4 Mevr. vd. Eb en L.W. Ingelse sl. Mevr. Houtman en A. TI. de Bruyn 75, 16, 86 Mej. M. Prins en mr. Poortman sl. mej. A. Klein en A.C. Prins 62, 46, 63 Mej. N. van Buysen en mr. Welcker sl. mej. M. Zoetmulder en J. Vos 60, 61. PORT, BORDEAUX- BOURGOGNE-WIJNEN. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6