Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 44ste Jaargang. Woensdag 22 Juni 1921. No. 13067. Virginia's levensloop. F E U I l L E T O Bureau: Koemarkt 4. Telel. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, finnco pei post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. leveulani* gebeeie invaliditeit i vmUm van een hand, SBg!H fMlaluagi 3 LUU SHU ui dnimi Da verzekering wordt gewaarborgd daar da EiGilaadaehe Aigeneane fanahavbigibank ta Rahiadaaa. fcQ vavliai va* ae* «rijavingei b| vavüa» alken anda> van vinger Buitexilandseii Nieuws. IERLAND. De Sinn Feiners hebben bij Moydrum in Ier land gevuurd op eer auto, die weigerde te stop per. Een brigade-generaal werd gedood. Uit, Londen meldt men Er worden weer nieuwe daden van Sinn Fein bericht. Drie officieren in Cromwell in Imt district Tipperary werden, terwijl zij wan delden naar het tennisveld, ontvoerd. Latei- werden hun lijken gevonden te V oodrooft, nabij Cromwellzij waren geblinddoekt doodgeschoten Een jong luitenant, die per auto door Garrickni- ues toerde, met drie meisjesvriendinnen, werd eveneens vermoord. Hij werd bij bet, eerste schot verwond en trachtte te ontkomen maar hij werd teruggesleept naar de auto. Aan twee der meis jes werd bevolen uit te stappen het derde meis je werd met de revolver gedwongen den officier en zijn aanvallers den bergweg op te rijden, waar hij uit de auto werd gehaald", tegen den muur gezet en doodgeschoten. In het graafschap Cork hebben gewapen de Sinn Feiners het kasteel Bernard in brand gestoken, het is vrijwel verwoestHet behoorde aan lord Baldon, die er woonde. Lord Baldon, die 70 jaar oud is, werd ontvoerd, men weet niet waarheen. Reuter seint uit Londen, dat gewapende mannen het dorp Knockeroghcry bij Roscommen in liet graafschap van dien naam ver woest hebben. Het dorp bestond uit 50 huizen, die op drie na allen verbrand zijn. De koning en de koningin van Engeland zijn gister vertrokken naai' Belfast, waar heden ko ning George als koning van Ierland het parle ment. van Noord-Ierland plechtig zal openen. Te Belfast zijn uitvoerige voorzorgsmaatre gelen voor hun veiligheid getroffen, en de stad is vol troepen. Niemand wordt langs de route, die de koninklijke stoet neemt, op de daken toege laten. De hotels moeten een lijst overleggen van alle gasten. Elkeen die in de stad met trein ot boot of auto aankomt wordt aan een nauwlettend onderzoek onderworpen. Vandaag zullen tot half zes geen tapperijen open zijn. Politieagenten en speurders in politiek worden in groot aantal onder de menigte verdeeld, en de route zeil, wordt geheel afgesloten van de overige stad tot de koning en de koningin zich aan de kade weer ingescheept zullen hebben. Al de hoofdstraten zijn in lanen van vlaggen en wimpels herschapen. Wanneer het koninklijke jacht, vergezeld door een flotielje van oorlogsschepen, vanocldend het. Lough van Belfast binnenvaart, zal het luid ruchtig begroet worden door de gepavoiseerde schepen in de haven. Op het raadhuis zal de koning in de Senaats kamer het Noordelijke Huis der Gemeenten bij eenroepen om de troonrede aan te hooren. 14 Virginia weigerde eerst, maar zette zich vervolgens neder, om met een blij gelaat de bekoorlijke landelijke omgeving te genieten. Een zekeie zucht van tegenspraak had zich van haar meester gemaakt of, zooals zij meen de, de geest van rechtvaardigheid. Nu zij een maal de ontdekking had gedaan, dat haar vriend die verworpen neef was, geloofde zij zich geroe pen om hem te bemoedigen en vriendelijk te bejegenen. Zij zou zich niet aan laagheid schul dig maken, om zich van hem af te koeren. Hij was zoo voorkomend, zoo beleefd, zoo gentle manlike en zoo goed! Alles was 'n misverstand. Zij kou hem niet in zijn oprechte, blauwe oogen en zijn open, eerlijk gelaat zien, of zij ge voelde terstond, dat het ongelijk niet aan zijn kant kon zijn en door een tijdige tusschen- komst wellicht van haar zijde alles nog terecht gebracht kon worden. Dooi die gedachte bezield, die haar onder het genót der geuiige koffie en van een croquant wafeltje zelfs bij bleef, hernam zij met iets gewichtigs in haar stem „Ik heb iets aan gelaatkunde gedaan, weet ge, evenals de eerw. vadei. die mij een en ander daarvan geleerd heeft. En ik go oo neen, ik geloof volstrekt niet dat gij slecht zijtt Aroyott draaide zich op zij'1 stoel ora en De koning en de koningin begeven zich na het staatsie-noenmaal naar de Ulster Hall, waar cfo koning een beperkt aantal adressen van hub!., in ontvangst zal nemen (alle andere zullen naar het Buckingham-paleis te Londen opgezonden worden) en eerebewijzen zal uitdeden. Vervol gens begeven de koning en de koningin zich langs denzelfden weg naar de kade om weer aan boord te gaan. -X ENGELAND. Te Londen is de uitgestelde Britsche rijkscon ferentie thans geopend. Zij wordt in het minis terie van buitenlandsche zaken in- Downingstreefc gehouden. Zuid-Afrika wordt vertegenwoordigd door ge neraal Smuts, eerste-minister, Sir Thomas Smart, minister van landbouw en kolonel Mcntz, minister van verdediging. Canada door Arthur Meighen, eerste-minister. Australië door W. M, Hughes, eerste-minister. N.-Zeeland door W. p iMassey, eerste-minister. Britsch-Indiö door S tri m va sa Sastri en de Maharajah van, Lutch. Newfoundland was nog niet vertegenwoordigd, Behalve Lloyd George, die de openingsre de hield, waven nog aanwezig Austen Chamber lain, E. S. Montagu, secretaris voor Indië, e»> A. J. Balfour. Lloyd George wees ér in zijn openingsrede op voor welke groote problemen de wereldoorlog de staatslieden heeft gesteld. Toch wordt er in Engeland minder geleden dan na de Napoleon tische oorlogen. Dat komt door de opoffering der welgestelden. In andere landen is het hhT en daar wel erger Maar Engeland tracht dank te helpen men gaat internationaal denken er», handelen. Met betrekking tot Dnitscliland toon- le Lloyd George zich optimist.De moeilijkste pro blemen der schadeloosstelling en der ontwa pening zijn zoo goed als geregeld. Wat de vast stelling der Poolsche grenzen en, den Turksohen vrede aangaat, heeft hij goede hoop. Lloyd George noemde een vriendschappe- ijke samenwerking met de Vereenigde Staten een allerbelangrijkst beginsel voorEngeland, dat bereid is met Amcrikaansohe staatslieden elk voorstel tot beperking van de bewapening te over wegen. Engeland, welks bestaan afhangt van zijn zeemacht, streeft naar niets meer, dan naai vei ligheid met minder kan het zich niet vergenoe gen. Japan was steeds een betrouwbaar bondge noot. De Engelsche buitenlandsche politiek zou zich nooit kunnen handhaven in e enig opzicht, bij een verschil van ras en beschaving tusschen Oost en West. Want dat zon voor het rijk nood lottig zijn. Daarom werd de blik gericht naar do regeering en de bevolking der Vereenigde Staten, om sympathie en waardeering in dit. opzicht te verkrijgen. Generaal Smuts zal deel uitmaken van een zag haar met een onuitsprekelijke verbazing aan. Hij was op het punt om in lachen ''t te barsten, maar hij hield zich bijtijds in. „Ik geloof niet dat ik mij zoo licht vergis", ging zij voort „Ik zal een goed woordje bij Madeline voor u doen." ,,'t Is waarlijk heel vriendelijk van u, maar ik geloof, dat het betei voor u is, in 't geheel niet over mij te spréken." „En waarom niet?" vroeg zij met eenige bevreemding en min of meer geraakt. Hij haalde de schouders op. „Zij zullen misschien zeggen, dat het niet te pas kwam. kennis met u te maken, en ik mij bij u opge drongen heb, zooals zij dat noemen." „Opgedrongen Da1 hebt gij niet gedaan. Gij zijt alleen heel vriendelijk geweest," 701 zij, cerigszins bezorgd. „Ik vind het heel-vleiend, dat van u te hoo ren, maar behalve hun vooromdeelen tegen mij, hebben zij op liet kasteel nog zeer oud n wetsche begrippen. Misschien denken zij wel Plot seling hield hij op, en keek oplettend ror d. Ec» i ge hooge, schrille stemmen kwamen de stiJ» der kaïn e omgeving verstoren. In het volgend' oogenblik veitoonden zich twee dames en dm of vier heeren die in een druk en luid gesprel waren eo levendig geshiculeercen. Het troepj Had niet veel aantrekkelijks. De heeren zagei ei uit als koffiehuis-bediendenterwijl de dames opzichtig gekleed ei geblanket waren. U' een oogwenk was het vreedzame plekje be stormd. Al het bekoorlijk landelijke was tege lijk verdwenen. Zelfs Virginia, hoe onervaren zij ook was, gevoelde dit tei stond zij bloosde afvaardiging, die naar Ierland zal gam om tus schen de noordelijken en zuidelijken vrede te stichten. Het gerucht wil, dat de eerste-ministers van de dominions aan de rijksregeering te ver staan hebben gegeven, dat de politieke toestand in Ierland hun ernstige zorg inboezemt, daar in vele overzeesche gewesten de indruk heerscht dat de meest afdoende middelen niet zijn ge bruikt, om liet vraagstuk te regelen. Het heet nu, dat de legeering de medewerking van de eerste ministers van de dominions zeer zou toejuichen en men bevestigt, dat generaal Smut's, naar men verwacht, een voorname rol zal spelen bij liet herstel van den vrede. Met groote belangstelling zag men ook het antwoord tegemoet, dat de Lord-kanselier in het Hoogerhuis uit naam van de regeering zou geven op het verzoek, dat Lord Donoughmore, een van de unionisten uit het Zuiden, verleden week aan de regeering gericht heeft, om aan Ierland finan- cieele autonomie aan te bieden. Maandagavond heeft het kabinet vergaderd om te beslissen, in welken geest de Lord-kanselier zou antwoorden. OPPER-SILEZIE. Naar de bladen uit Oppelri melden, heeft generaal Iioefér gisteren aan den Engelschen generaal Henniker liet nieuwe ontruimingsplan van de commissie van twaalven der Duitsche partijen overhandigd. In een gesprek met den voorzitter dier com missie Ulitzkar, Heeft het Italiaansche lid der intergeallicerde commissie, generaal de Marini gezegd, dat de Duitsche voorstellen in het alge meen als geschikt voor verdere beraadslagingen beschouwd kunnen worden. De besprekingen worden heden voortgezet. Naar de bladen uit Oppeln meededen, be draagt, op grond van officieele vaststelling van de handelskamer de tot heden door den opstand veroorzaakte schade minstens drie milliard maik en bereikt zij in het industriegebied een hoogte van 20 tot 30 millioen per dag. ZWEDEN. De zitting van het Zweedsche parlement, voor dit seizoen is geëindigd. Het parlement zal eerst in Januari van het volgend jaar wor den bijeengeroepen. De Tweede Kamer zal zeer waarschijnlijk worden ontbonden ten gevolge van de grondwetsherziening, volgens welke aan vrouwen het kiesrecht wordt verleend. De nieuwe verkiezingen zullen in den loop van dezen zmner plaats vinden. DENEMARKEN. Sprekende aan een feestmaa., dat gege ven werd m verband met de jaarvergadering van vertegenwoordigers der Deensche nijverheid en kunstnijverheid, heeft de minister- van handel verklaard, dat volgens zijn opvatting de oor- onder de onbeschaamd nieuwsgierige blikken, waaraan zij op dat oogenblik bloot stond. „Wat willen zij toch? Waarom zien zij mij zoo aan vroeg zij fluisterend aan haar vriend, terwijl zij haastig opstond. Hij was eveneens opgestaan en zij bespeurde tot haar verwondering, dat hij er bleek en ontdaan uitzag. „Ja, laat ons gaan," zeide hij. „Dat gemecne volk is geen gezelschap voor u. Zij besmetten de plaats." „Kent gij hen dan Wie zijn zij Hij had haar aim genomen en liep haastig met haar voort. „Kom," zei hij luide en voor liet eerst haar in het Fransch aansprekende, „het rijtuig wacht en wij mogen uw vriendin niet langer alleen laten Die ontroering vermeerderde de nieuws gierigheid va i Virgiaia, en, in weerwil van haar hevigen blos, kon zij de begeerte me weerstaan, om even een zijdelingschen buk op het gezelschap te werpen. Maar een dei- dames zag haar met zulk een onbeschaam- den uitdagende» blik aan, dat de 1111110 11- ginia als aan den grond genageld bleef staan. Zij was een vrouw van ongeveer vijl en vijftig jaar, maar veel jeugdiger en opzichti ger gekleed. Zij moest eenmaal schoon zijn geweest ei haai gelaat droeg daarvan bog ken- teekenenmaar onwillekeurig schrikte ir- ginia voor haar blik terug, die haar wilskracht scheen te belemmeren. „Loop doorfluisterde Amyott haai m 't oor, terwijl hij haar met zich voorttrok. Gelukkig waren zij spoedig weder in een sprong van de huidige crisis gezocht moet wor den in de onjuiste verhoudingen, die bestaan tus schen de prijzen en de koopkracht der verbrui kers. Ei' is slechts één weg om de crisis te over winnen en deze bestaat niet in een bescherming van dan invoer, maar in verlaging <lcr prijzen. De minister zeide niet te geloovcn, dat de industrie en de kunstnijverheid alles gedaan hebben wat zij zelf konden doen 'm deze crisis te overwinnen. Slechts als de werkgevers getoond hebben, dat zij bereid zijn hun prijzen te verminderen en de kleinhandelaren zich be reid hebben getoond met kleinere winsten te vreden te zijn, kunnen industrie en kunstnijver heid zich tot de regeering wenden om hulp. De minister beloofde, dat hij bij het aanstaande onderzoek al het mogelijke zou doen om den wortel'van het kwaad te vinden. Hij drong er ten sterkste bij zijn hoorders op aan, dat zij intus- schen zouden trachten de prijzen te verminderen en als de oorzaak van de crisis dan ontdekt is, kan de regeering de zaak in handen nemen. GRIEKEN EN TURKEN. Volgens een bericht uit diplomatieke bron hebben de gezanten van Frankrijk, Enge land en Italië zich naar het ministerie van bui tenlandsche zaken begeven en de nota's van hun regeeringen overhandigd. In Athene heerscht een zeer nerveuze stemming. De Grieksche regeering zal heden- namiddag de Geallieerden antwoorden. De conferentie van Briand met Gurzon heeft te Athene diepen indruk gemaakt. De „Daily Mail" verneemt uit Athene, dat van gezaghebbende zijde is medegedeeld, »in verband met de nota der Geallieerden, dat Griekenland de militaire operaties in Klein- Azië beschouwt, als de eenige, drastische en snelle manier om den vrede zoo spoedig mo gelijk naderbij te brengen. Daarom is de regeering besloten, geen enkel voorstel te aanvaarden, dat de militaire actie wil uitstellen. ROEMENIE. De „Daily Mail" verneemt uit Boekarest, dat groote toebereidselen worden getroffen voor de kro^mg va" ko"ing Ferdinand van R-omenië en koningin Marie, welke einde September te Alba Julia (Zevenbergen) zal plaats hebben. Voor de kroning wordt een nieuwe kathedraal gebouwd, die 10 millioen lei kost. Er zullen groo te feesten zijn, waarvoor de regeering 120 mil lioen lei heeft uitgetrokken. OOSTENRIJK. Aan de regeeringspresident Schöber is op dracht gegeven een nieuw ministerie te vormen. Hij heeft zich reeds met de verschillende par tijen en persoonlijkheden in verbinding gesteld. dei begroeide lanen en liepen ongehinderd voort, terwijl. Virginia vergat, dat haar arm nog altijd in dien van haar tochtgenoot rustte. „Wie zijn die meoschen locli geen vrien den van u?" vroeg zij met eenig wantn tiwe i, z, rdra zij haar tegenwoordigheid van geest had herkregen. Volstrekt niet. Ongelukkig ken ik er en kelen van...en wat erger is, ik geloof dat zij mij kern c.Denk er niet meer aan, miss Ne ville. Zij kunnen U niet deren!" Deren Neen, dat denk ik ook niet. Wat za" die vrouw er slecht uit. Maar als gij haar kent, kant, gij mij wel zeggen, wie zij is." 't Is eer. Engelsche, die met ecu zeer slecht befaamd persoon gehuwd is. Maai wat kan 't u schelen. Gij ziet haar toch nooit weer." Ik hoop var niet. Lieve Hemelwaar is het rijtuig gebleven Arme Teresa," riep zij plotseling. „Hoe lang hebben wij wel gewandeld „Zijt gij moe? Nu reeds? Gij gevrelt u toch wel?" Zij zag er bleek en veimooid uil. De ont moeting in het café en hetgeen ei op gevolgd was, had haar geheel ontstemd, en haar opgeruimdheid df en verdwijnen. „Ik heb te veel van u gevergd. Wij zijnte ver gewandeld, hoe onnadenkend van mij ging Ralph zichzelf verwijtend voort, en wel met zooveel warmte in zijn stem, dat \iigiwa er hartelijk om moest lachen. Gelukkig was het rijtuig iet ver af, er bij ecnjplotselingc ven ding van de laan, kregen zij het in het gozic i 6 (Wordt vervolgd). k| VMÜOT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1