Witwasscherij. AMSTERDAMSCBE BANK Reisoredietbrieven. N.V.DE PHOEN J.X Levenstempo. I Men verwacht, dat hij heden in de Nationale Vergadering de lijst der nieuwe ministers zal voor leggen. Uit het feit, dat tot degenen, met wie hij confereerde, ook de tegenwoordige ministers van financiën en volksvoeding behooren, concludeert men dat dezen zullen aanblijven. Als minister van buitenlandsche zaken wordt genoemd Fran kenstein, de gezant te Londen. Mr. J. H. Geertsema Wzn. f Te Rio de Janeiro, waar hij ter behartiging van Hollandsche bank- sn handelsbelangen tij delijk vertoefde, is op 18 dezer plotseling overle den de heer mr. J. H. Geertsema Wzn., directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging, te Amster dam. Japansch bezoek. Aneta seint uit Weltevreden d.d. 19 Juni Hedenavond heeft de Japansch-Ned.-Indische Vereeniging een zeer geanimeerd diner aange boden aan den commandant en den etat-majoor van den Japanschen kn'iser „Nitake". De hee- ren Muurling en Zeilinga en commandant Ima- mura brachten tafeldronken uit en uilten den wensch dat de banden tusschen beide landen nog nauwer zullen worden aangehaald. Oefeningsreis van de „Zeeland". Naar wij vernemen ligt het in het voornemen Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", als het van de reis, welke deze bodem thans onderneemt, hier te lande zal zijn teruggekeerd, in Juli nog een oefeningsreis in de Noordzee te doen hou den, waarbij dan van 11 tot 15 Juli Leith (de haven van Edinburg in Schotland) zal worden aangedaan. Het schip zal dan weder onder commando van kap. ter zee D. Keus staan. Lectoraten voor het Notariaat. Het plan bestaat aan de Universiteit te Lei den een of twee Lectoren te benoemen om colleges te geven in verschillende vakken van het notariaat, waarvoor reeds gelden zijn uit getrokken. Omtrent de personen, die daartoe zullen worden benoemd, was bij de juridische faculteit nog niets bekend. Melkcontrole. De Minister van Arbeid heeft heden -een conferentie gehad met vertegenwoordigers van de Vereeniging van Zuivelfabrikanten over de melkcontrole. Dienstweigeraars. Naar aanleiding van de motie-Drion, waarbij de Kamer de wenschelijkheid uitspraak v. vrij stelling van den dienstplicht wegens gemoeds bezwaren, heeft lmt Landelijk Comité van de Internationale Anti-Militaristische Vereeniging sectie Nederland d.e Kamer verzocht, dat zij den minister zal uitnoodigen onmiddellijk te ont slaan in arrest zijnde dienstweigeraars en geen rechtsingang te doen instellen tegen degenen, die eventueel nog weigereq zullen. Het Comité heeft voorts bij den minister van oorlog geprotesteerd tegen de vervolging van de dienstweigeraars en onmiddellijke invrijheidstel ling geëischt van alle in arrest zijnde dienstweige- DE ONTWAPENINGSKWESTIE. De correspondent van de „Times" te Wash ington verneemt, dat het volgende de hou ding der regeering van Harding voorstelt ten aanzien der ontwapenings-quaestie In de eerste plaats wordt niet geloofd dat het huidige oogenblik, nu de wereld in het al gemeen in een toestand van politieke onvastheid verkeert, gunstig is voor een wereldconferentie over ontwapening. Ten tweede maakt het feite lijke monopolie als zeemogendheden van Enge land, Amerika en Japan, een regeling tusschen deze theoretisch mogelijk en practisch wensche- lijk, omdat dit meer dan iets anders tot verzeke ring van den wereldvrede zou bijdragen. Ten derde is de regeering derhalve gunstig gestemd ten aanzien van het denkbeeld eener regeling tusschen deze drie mogendheden in zake een be perking der bewapeningen. Ten vierde men ge looft niet, dat er een officieele conferentie moet worden bijeengeroepen alvorens vooraf door in- formeele besprekingen overeenstemming is ver zekerd. Binnenland. Amerikanen naar Nederland. Den 22en Juli wordt te IJmuiden een groote toeristenboot verwacht met 4000 Amerikanen aan boord. Deze zullen bezoeken brengen aan Amsterdam en Den Haag. aan zijn Departement aan de beide heeren deze onderscheiding uitgereikt.Zij is hun verleend naar aanleiding van de inwerkingtreding van de Wa renwet, in het ontwerpen en uitvoeren, waaraan zij een belangrijk aandeel hebben gehad. De schippers vrij van gemeentebelasting. De heer de Kanter heeft er den Minister van Financiën op gewezen, dat door diens aanschrijving tot de inspecteurs der directe belastingen, dat aan boord van hun vaar tuig wonende schippers niet geacht kunnen worden in eenige gemeente hoofdverblijf te hebben, zoodat zij niet vallen onder de toepassing van art. 244a, sub 1 of 2, alle aanslagen in de plaatselijke inkomstenbelasting van aan boord wonende schippers-zullen vervallen, wat voor tal van gemeenten groot nadeel zal opleveren,b.v. voor Dordrecht, waar over 1920 pl.m. 550 der gelijke schippers zijn aangeslagen voor totaal pl.m. 75.000. Is de Minister niet van meening, vraagt hij, dat de in de aanschrijving neergelegde opvatting is in strijd met het tot heden ook door de verschillende colleges van Gede puteerde Staten ingenomen standpunt, dat de plaats, waar het domicilie van een aan boord wonend-schipper is gevestigd, ook is de plaats van zijn hoofdverblijf en hij dus aldaar in de plaatselijke belasting behoort bij te dragen En dat de wetswijziging geen aanleiding geeft omtrent het begrip hoofdverblijf een andere opvatting te huldigen dan vroeger Z.i. is er geen aannemelijke reden aan de gemeenten de bate van den aanslag der schip pers te ontnemen en dezen vrij te stellen 'van elke bijdrage in de gemeentelijke inkomstenbe lasting. De hooge aardappelprijzen. Het eerste Kamerlid Mevrouw Pothuis-Smit heeft aan den Minister van L. N. en H. in zake de buitenspoiig hooge aardappelprijzen, de vol gende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat nog altijd de nieuwe aardappelen tegen buitensporig hooge prijzen worden verkocht, welke prijzen dan ook door groote groepen uit de bevolking niet kunnen worden besteed Is de Minister -iet van oordeel, dat Regee- ringsmaatregelen moeten worden genomen, ten einde de prijzen weder binnen de normale grens te brengen raars. Nederlandsche schepen in Engelsche handen. Cairns heeft in het Engelsche Lagerhuis ge vraagd of het waar is, dat een firma te Grimsby Nederlandsche motorvisschersschepen opkoopt, om ze dan onder vreemde vlag met buitenland sche bemanning te laten varen en zoo ja, welke stappen gedaan kunnen worden om de Engelsche visscherslieden tegen een dergelijke handelwijze te beschermen. Baldwin antwoordde, dat het departement van handel geen bericht omtrent een derge lijke transactie heeft ontvangen, doch dat er ook geen bevoegdheid is om in transacties van deze soort in te grijpen. Onderscheidingen. De heeren Mr. L. Peerbolte, Directeur-Gene raal van de Volksgezondheid en L. J. B. M. Coe- bergh, Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid zijn benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De Minister van Arbeid heeft hedenochtend Vraag en antwoord. „De Tijd" schrijft Over de processies bevat de Christe'ijk Historische „Neder'ander" van gisteren-avond een hoofdartike', aan het sfot waarvan wij le zen Wij vragen aan onze Roomsch-Catho'ieke landgenooten ze'ven 1°. Acht gij de vrijheid, om overa' processies te houden, bevorder'ijk voor uwen godsdienst 2°. Begeert gij de opwekking van godsdienst- hartstochten 3°. Acht gij den feilen kamp niet alleen op geestelijk gebied, waar hij geoorloofd en vaak noodig is, maar ook op maatschappelijk en po litiek gebied wenschelijk 4°. Of is hier het „quieta non movere" niet op zijn plaats Wij weten, dat wij de instemming „onzer Roomsch Katholieke landgenooten" hebben, als wij op deze drie categorische vragen ant woorden Ad 1 u m. Wij achten het niet bevor derlijk voor den godsdienst om overal proces sies te houden, integendeel achten wij het schadelijk om processies te houden op alle open bare plaatsen, waar de verdraagzaamheid, haar ontoelaatbaar moet achten, b.v. over het alge meen in het Noorden en in gemeenten met ge mengde bevolking, waar hetgeen wij belijden en eeren gevaar zou loopen aan ónheusche be jegening te worden blootgesteld of, waar de ergernis van andersdenkenden zou worden opgewekt. Onze kerkelijke overheid, zal daar nimmer eene openbare processie toelaten. Het wettelijk toekennen der vrijheid, om processies te houden, mits daarvoor de toestemming dei- plaatselijke overheid wordt verkregen, is intus- schen bevorderlijk voor de gelijkberechting van alle burgers voor de wet Ad 2 urn. In geen geval en tot geen prijs begeeren wij de opwekking van de godsdienst hartstochten, daar wij boven alles d.e zegeningen van den godsdienstvrede waardeeren, en wij niet mogen afwijken van de verplichtingen dei- rechtvaardigheid, naastenliefde en verdraag zaamheid ook indien wij „de macht in handen hebben". In geval het Protestantisme werd ge hoond of door Katholieken getart, zouden wij dit evenzeer afkeuren als den hoon, welke het katholieke geloof in recente vergaderingen ten gevolge van onberaden ophitsingen is aange daan. Ad 3 urn. Neen, wij achten dien kamp op maatschappelijk en politiek gebied niet wenschelijkintegendeel is het onze plicht, hem tot het uiterste te vermijden, vooral in onze verhouding tot onze andersdenken de landgenooten, die gelijk Paus Leo XIII terecht schreef „om meer dan één reden prijzenswaardig zijn." Ad 4 um. Deze vraag is hierboven reeds beantwoord. Wij willen er ten overvloede bijvoegen, dat het overdreven is, aan een lyrische uitlating van een rhetorische geens zins beleedigende exclamatie op een landdag een gezag of beteekenis toe te kennen, die der gelijke ontboezemingen niet bezitten. Hier zou inderdaad het „quieta non movere" bijzonder op z'n plaats zijn. Telef. No. 15. 1248 9 Japan en Nederlanf. Uit Tokio wordt geseind Het blad Yorodzu bevat een allerhartelijkst artikel over Nederland, waarin het den wensch uitspreekt, dat de Japansche universiteiten de gelegenheid zullen aangrijpen voor het openen van betrekkingen met Nederland op opvoedkun dig gebied. Het blad hoopt tevens, dat de Ja pansche kooplieden zullen voldoen aan het ver- langen|van den Amsterdamsehen burgemeester, dat nauwere handelsbetrekkingen tusschen Ja pan en Nederland zullen worden aangeknoopt. De kabinetscrisis. Het „Hbld." meent te weten, dat de leiders der rechtsche fracties, die bij de Koningin zijn geweest d.e reconstructie van het kabinet in de fracties zullen bespreken. Daarna zullen de heeren pas hun eigenlijk advies aan de Koningin uitbrengen. Het Duilsche pasvisum. Ten voorkoming van misverstand en teleur stelling vestigt het Ministerie van Buitenland sche Zaken er de aandacht van belanghebbenden op dat voor reizen naar Duitschland zoowel voor het bezette als onbezette gebied, nog steeds een Duitsch visum afgegeven door het bevoegde Duitsche consulaat, noodzakelijk is. In aansluiting op dit bericht kunnen wij mc- dedeelen, dat, waarschijnlijk met ingang van I Juli, de vjsumkosten gebracht zullen worden op/ 6. (Tel.) Het Haagsclie gemeente-museum. Dezer dagen zal den Raad een voorstel bc-» reiken om over te gaan tot den bouw van een nieuw gemeentemuseum, volgens het ontwerp van Berlage. B. en W. meenen, dat de Raad thans een uit spraak moet doen of in het huidige stadium al dan niet tot den bouw moet worden overgegaan. Het college van B. en W. heeft zich met het plan-Berlage kunnen vereenigen, hetwelk dan ook ongewijzigd is overgenomen. (Rsb.) Historische optocht. De vereeniging tot viering van Koninginne- feesten D.E.S. te Nijmegen zal 31 Augustus een optocht organiseeren, voorstellende den in tocht Van Keizer Karei V in Nijmegen op 9 Februari 1545 Instelling van een bczuiirigingsinspectic. In zijn Memorie van Antwoord op het Voor loopig Verslag der Eerste Kamer over het ont werp van wet tot verhooging van het Vile hoofdstuk B der begrooting voor 1921 (instelling van een bezuinigingsinspectie) zegt minister de Vries dat het hem een groote voldoening was, dat de indiening van dit wetsontwerp vrij al gemeen werd toegejuicht. De minister vereenigt zich met het standpunt van de leden, die zich verklaarden tegen het geven van persoonlijk be lang aan de te benoemen inspecteurs hij de be zuiniging die door hun toedoen was tot stand gebracht. Al moge een dergelijke regeling in theorie veel aanlokkelijks bezitten, de practische uitvoering zou, naar de minister meent, op over wegende bezwaren stuiten. Op de gronden, door den minister in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer uiteengezet, moet hij er bezwaar tegen maken, de inspecteurs aan de Staatscommissie-Rink toe té voegen. Hij blijft het noodzakelijk achten, dat de inspecteurs in verband met de uitvoering van dat deel hunner werkzaamheden, dat niet met de taak der bedoelde conimisssie samenvalt, onder zijn directe bevelen staan. Aan den ande ren kant is hij van oordeel, dat, voor zoover Commissie en inspectie hetzelfde arbeidsveld bestrijken, een nauwe band tusschen beide or ganen dient gelegd te worden. De wijze, waarop dit doel, naar zijn meening zou zijn te bereiken, is in de hierbovenbedoelde Memorie van Antwoord uiteengezet. Hij stelt voor, hieromtrent met de Commissie nader overleg te plegen en betwijfelt niet, dat het langs dezen weg mogelijk zal blijken, dubbel werk en collisie te vermijden. Kantoor Schiedam WESTVEST 36 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Inkomstenbelasting. B. en W. hebben den Raad het volgend schrij ven gezonden Bij ons sch.ijven dd. 23 Ap.il j.l. no. 39, Afd. Belastingen, Bijlage 9a.waarbij wij aan Uwen Raad voorstelden de verordening op de inkom stenbelasting te wijzigen en in verband daarmede eene nieuwe progressieschaal vast te stellen, noemden wij als vermenigvuldigingscijfer op die schaal 1.4. De berekeningen waren gedaan naar de aatste ten dienste staande gegevens en werden de toen reeds vastgestelde kohieren voor den dienst 1920/ 21 n.i. t/m 5 als basis genomen. Bij een belast bare opbrengst over die kohieren met. een be- noodigde som van 1.157.000.had het. verme- Ingezonden Medcdeelingen. Alle snelheid kost kracht. De eeuw van de stoommachine, den motor, de vliegkunst heeft dit aanschouwelijk voorgesteld. Ook levens snelheid kost levenskracht. Door alle leden der maatschappij wordt dit met den dag meer ge vóeld. Deze levenssnelheid maakt den mensch vroeg op en oud, vaak te vroeg om nog eenigen tijd rustig te kunnen genieten. Om dus de verhoogde snelheid met de beschik bare kracht in evenwicht te houden, moet deze worden aangevuld in een mate, die met de snelheid evenredig is. Dat is nu mogelijk door liet gebruik van Sanatogen, de bron van levens kracht. En waarom Omdat Sanatogen aan het organisme het cel- lenbouwende eiwit en aan het zenuwstelsel zijn voedsel phosphor verschaft. Talrijke onderzoe kingen bewezen deze eigenschappen van Sana togen. Op het Internationale Medische Congres in 1907 werd aangetoond, dat de eitwitopname van het lichaam door het gebruik van Sanatogen met 48% en de phosphoropname met 63% vermeerderde. Sanatogen is in verpakkingen van 1.- tot ƒ9.- verkrijgbaar in apotheken en drogisterijen. 3841 27 nigvuldigingscijfer ook niet lager kunnen zijn- Intusschen zijn nog door twee hohieren n.l. no. 6 en*7, alsook door de meerdere opbrengst, hieronder genoemd, de resultaten van dien aard geworden, dat aan den factor van 1.4. niet be hoeft te worden vastgehouden maar iets lager kan worden gegaan. Stelden wij in ons bovengenoemd schrijven het totaal der belasting volgens de schaal op 818.989.60, volgens de nadere berekening met bijvoeging van genoemde kohieren, kan dit, thans worden bepaald op 902.142.45. Voor het jaar 1921 is op de begrooting voor den post IIo fdelijken Omslag geraamd 1.125.000.- Deze post kan als volgt worden verminderd Aan verhoogde Rijksuitkeering volgens het Re- geeringsontwerp 100.000.— Aan 100 opcenten Vermogensbelasting f 35.000.Aan vei hooging forensenbelasting do n de nieuwe wettelijke re geling f 50.000.Aan verhooging grondbelasting met toepassingverlaging straatbelastingf 6.000. Van meerdere opbrengst Dividend- en Tantième belasting 30.000.—Samen 221.000.Blijf' 904.000.Kosten van het voorschot op de loo- nen van het gemeentelijk personeel f 80.000.— Totaal op te brengen 984.000. Zoodat het vermenigvuldigingscijfer dient, te worden gesteld op 984.000.f902.142.45 I.1 ongeveer. Waar volge is de schaal het percentage van de hoogste toeneming, bij een belastbaar inkomen boven 6000.10.4 bedraagt zal dit dan worden II.44. Thans is dit voor een aangroeiing boven 2450.bij het laatste vermenigvuldigingscij fer van 1.911.40. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de belasting voor allen lager zal zijn dan die over het afgeloo- pen dienstjaar. Voor de laagste en middelmatige inkomens zal dit een niet onaanzienlijk verschil opleveren, terwijl de hoogste inkomens toch iets minder zullen worden belast. Mitsdien hebben wij de eer Uwen Raad voor te stellen voor het belastingjaar 1921 /'22 het verme nigvuldigingscijfer voor tie plaatselijke directe belasting naar het inkomen te bepalen op 1.1 en te nemen het besluit, dat hierbijgaat, hetwelk volgens de laatste beslissing van de Regeering aan de Koninklijke goedkeuring moet worden onderworpen. Overzicht der belasting zooals thans wordt vastgesteld en die over het laatste belastingjaar van een gehuwd persoon zonder kinderen die voor aftrek in aanmerking komen. Werkelijk Over het Volgens het (zuiver)inkomen laatste belas- voorstel zal tingjaar werd moeten worden betaald. betaald. I 800.8.10 vrij. 1000.— 24.25 f 14.10 1200.— 41.35 28.20 1400.— 58.45 U 42.70 1600.— 75.55 57.65 1800.— 93.60 72.60 2000.— 112.60 88.45 2200.— 131.60 104.30 2400.— 151.55 120.60 2600.— 172.45 137.30 2800.196.— 154.— 3000.— 216.90 171.60 3200.— 238.75 189.20 3400.— 261.55 206.80 3600.— 284.35 224.40 3800.— 307.15 242.— 4000.329.95 260.95 4500.— 386.95 308.25 5000.— 443.95 356.85 6000.— 557.95 459.40 7000.— 671.95 568.50 8000.— 785.95 682.90 9000.— 899.95 797.30 10000.— 1013.95 911.70 15000.— 1583.95 1483.70 20000.— 2153.95 2055.70 30000.— 31293.95 3199.70 40000— 4433.95 4343.70 50000.— 5573.95 5487 70 100000.— 11273.95 11207.70 150000.16973.95 16927.70 200000.22673.95 22647.70 Voor elk kind beneden 18 jaar wordt 100. van het inkomen afgetrokken. H. A. V. Bank. Door het bestuur zal aan de Algemeene Ver- „aderinf van aandeelbnndera worden voornoMd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2