Dagblad voor Schiedam en Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Vrijdag 24 Juni 1921. No. 13069 Virginia's levensloop. FEUILLETON Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal laatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. pèr regel, ipeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verzekering weidt gewnarhergf deer de HellaniMhe ilgmttBi findmiiiekak li CeMeiatat. Buitenlandseli Nieuws. GRIEKEN EN TURKEN. In antwoord op vragen in het Engelsche La gerhuis met betrekking Lot Lord Curzon's jong ste besprekingen met Briand te Parijs, zeide Chamberlain gister, dat de minister van Buiten- landsche Zaken naar Parijs was gegaan om met Briand in het bijzonder over de politiek in het Oosten en in Opper-Silezië van gedachten te wis selen. De Italiaansche gezant had aan deze con ferentie deelgenomen, wanneer kwesties der ge allieerde politiek of actie ter sprake waren geko men. Er was besloten een telegram naar de Griek sche regeering te zenden, na verkregen instem ming van de Italiaansche regeering, waarin de diensten van de geallieerde mogendheden worden aangeboden, in verband met. liet leit, dat, welk ook het. resultaat van ècn hervatting van den strijd Lusschen de Grieksche er I urksclie legers zou zijn, er geen vooruitzicht was op een duurzamen vrede. De geallieerde regeeringen hadden de Griek- sche regeering doen weten, dat zij geneigd waren om verzoeningspogingen in het werk te stollen, indien de Grieksche egee..ing bereid was om haar belangen in handen der geallieerden te leggen. Indien de Grieksche regeering zou besluiten, dat. zij niet bereid was, om een intervent ie van bui tenaf te aanvaarden, zouden de Grieken zeil ver antwoordelijk blijven voor de gevolgen van een hernieuwden strijd. Zou echter de Grieksche regeering besluiten om de interventie der geallieerde mogendhe den te aanvaarden, dan waren deze bereid, om de voorwaarden bekend te maken, waaronder zij zich tot de Turksche regeering zouden wil len wénden met het doel, om hun bemiddeling te verleenen tot de schorsing der vijandelijk heden en de opening van vredesonderhandelin- gen. Chamberlain verklaarde voorts, dat de bij eenkomst van den Oppersten Raad tegen het einde van de volgende maand t.e Boulogne zou worden gehouden. Een telegram uit Athene meldt Na den terugkeer van Gounaris heeft het kabi net een ontwerp-antwoord opgesteld op het be middelingsvoorstel van de geallieerden en den koning, die te Smyrna vertoeft, telegrafisch ver zocht den tekst te willen goedkeuren. Het officieele antwoord zal waarschijnlijk heden aan de geallieerde vertegenwoordigers worden overhandigd. Van Turksche zijde meldt men, dat de troepen van Moestafa Kemal Tehivril hebben ingeno men. OPPER-SILEZIE. De Opper-Silezisehe kwestie trekt nog steeds veler aandacht. Een antwoord van de geallieerde commissie op de voorstellen van de commissie vajï twaalf is nog. niet. bekend. Volgens te Berlijn ontvangen ievenilnnge gehad* Invaliditeit i 16 „Hij heeft het rijtuig voor ons betaald en nog veel meer," viel Virginia liaar vergoelij kend in de rede. „Ach Teresa, dat hadden wij niet moeten doen. Ik ben er zeker van, dat hij arm is." „Wat gaat ons dat aanZijn wij aanspra kelijk voor den tegenspoed van een avontu rier, die zich aan ons verkiest op te dringen „Opdringen Zonder hem zat gij misschien nog in dien omnibus Gij moest u schamen Hoe hadt gij u zelf kunnen redden „Waarom moet ik dat telkens hooren Is liet' mijn schuld, dat ik zoo zwaarlijvig ben. Nu zijt gij nog slank en tenger, Virginia, doch wacht maar, totdat gij zoo oud zijt als ik en mijn ervaringen en huiselijke zorgen zult. heli- ben gehad." „De hemel beware mij zei Virginia met een zucht, en liet er onmiddellijk op vo gen „Vreemd, dat mr. Amyott van morgen geen afscheid is komen nemén. „Natuurlijk," antwoordde Teresa Ik wist wel, dat hij het niet doen zou. Hoe weet gij, of liij wel eens zóó heet of wat hij is. y heeft veel van een oplichter of avontm ici die zich op onze kosten een vroolijken f.ag berichten, wordt het langzamerhand wel nood zakelijk, dat er iets geschied, want ondanks -hel. feit, dat de Polen heeten te zijn teruggetrokken, 'hebben toch weer gevechten plaats gehad o.a. in de buurt van Wyssoka ten zuid-oosten van Ro senberg. Indien hier niet de zeliweerbaarheid, mee had geholpen zou de stemmingpolitie niet in staat zijn geweest, den aanval van de Polen terug te slaan. De onderhandelingen tusschen generaal Hen- neker en generaal Hoefer worden inmiddels voortgezet. Het heet, dat generaal Lerond het voorstel van generaal Hoefer, om bij etappen het gebied te ontruimen, tegelijk met de ontruiming door de Polen, heeft geweigerd. Lerond zou zich op het standpunt hebben geplaatst, dat d,e be loften van Korfanty ernstig moetenworden opge nomen en dat de Duitsche voorstellen veel te ver gaan, vooral wat de districten Rybnik en Pless betreft. Ei' wordt echter, zooals gezegd, verder onderhandeld, maar, naar verluidt, zijn de voor uitzichten dat het Duitseh-Engelsche voorste] wordt aangenomen, niet buitengewoon. Er wordt gemeld, dat de Engelsehen niet meer in staat zijn bijzonder veel uit te voeren, omdat er reeds Poolsche benden achter den rug van de Engelsche troepen opereeren. De Duitsche gezant te Parijs heeft aan de ge zantenconferentie mededeel ing gedaan van een aan de regeeringen te Londen en Rome aan geboden nota, waarin naar aanleiding van het bericht van den 2en dezer over ernstige uitspattingen van de Poolsche bevolking tegen over de Duitsche in hét afgestane, vroeger Duit sche, gebied van Ostrowo erop gewezen wordt, dat de Poolsche overhoidverzuimd heeft tijdig en op beslissende wijze Let- bescherming van de re geering in te grijpen, hoewel haar de voorbeeke- nenvan het program niet onbekend geblevenkon- den zijn. De Duitsche regeering brengt het ge beurde te Ostrowo ter kennis van de gezanten- conferentie en verzoekt deze de aandacht van de Poolsche regeering te vestigen op de noodzake lijkheid van volkomen bescherming van de natio nale en religieuze minderheden, overeenkomstig de bepalingen in het vredesverdrag. POLEN. In Bromberg hadden den 2len weder ernstige buitensporigheden plaats. In den laten namiddag verzamelde zich een groóte menschenmenigbe aan den rand der stad en trok naar de woning van den burgemeester, om tegen den levensmiddelen- nood eh de aanstelling van Fkiitsche beambten bij de overheid te protesteeren. De menigte ging het gebouw binnen en haalde den burgemeester met geweld er uitDeze werd zwaar mishandeld, zoodat hij naar het hospitaal gebracht moest wor den. Daarop rukten militairen aan, die, toen zij door de menigte werden aangevallen, vuur ga- ven.Er werden 12 personen gedood en een aantal licht gewond. Naar verluidt is over Bromberg de staat van beleg afgekondigd. De militairen be waken met machinegeweren de toegangen tot de hoofdstraten en het raadhuis. wilde bezorgen." „Dan toch altijd op zijn kosten, Teresa". „Wat beteekenen die enkele Ure. En, toch ben ik blij, dat wij ze niet hebben uitgege ven. Het gevalletje heeft ons toch al genoeg geld en moeite gekost. Als ik u was, zou ik niets van ons uitstapje met dat vreemde jon ge mensch zeggen. Het was zeer onbeschei den van hem en ik zal het den eerw. vader als ik weer thuis ben in vertrouwen meededen, want als ik ooit de moedor-abdis iets van die Engelsche betrekkingen van u hoorde, zou haar dit zeer bedroeven." Het tweede gedeelte der reis liep zonder stoornissen af. Ie Dover werden zij opgewacht door een deftigen bediende, die zich zelf voor stelde als Rudge, de bottelier van mr. Lethe- bridge, en voor de bagage en de kaartjes zorgde. Virginia was niet zenuwachtig, maar wel zeer nieuwsgierig. „Wanneer zal ik. Madeline zien?" dacht zij toen zij weder in den trein zat. „Hoe zou zij eruit zien?" En d'e gedachten kwamen telkens bij haar op. Eindelijk stond de trein stil en zag zij een beeldschoon, slank meisje, met een kalm glimlachend gezichtje op het perron staan en twijfelde geen oogenblik of zij was het. Met haar gewone oprechtheid en zonder de gebruikelijke vormen in acht te nemen, riep zij haarvroolijk toe „Ik zou u uit duizenden herkend hebben Gij gelijkt sprekend op uw portret." DANZIG. Li de zitting van den Volkenbondsraad, waar- ia een beslissing werd genomen inzake het vraag stuk der militaire verdediging van den vrijen staat Danzig, protesteerde de vertegenwoor diger van Danzig, de voorzitter van den Senaat dr. Sahra, in de eerste plaats tegen de vérwarring van de handhaving der orde met de verdediging van Danzig. Voorts verzette hij zich er tegen, dat den Polen de uitvoer van alle waren over het gebied van Danzig zou worden toegestaan, en dat hun een militair mandaat zou worden ver leend. De Poolsche vertegenwoordiger verlangde versterkte militaire steunpunten en een gar nizoen op het gebied van de vrije stad Danzig. Deze eisch werd' door den Volkenbondsraad afgewezen. Een eventuecle militaire verdedi ging van Danzig door Polen zal, naar de Vol kenbondsraad besloot, slechts op grond van een alsdan door den Volkenbondsraad, respec tievelijk door den Hoogen Commissaris, te ne men beslissing kunnen geschieden. RUSLAND. Op het congres van do derde Internationale te Moskou heeft Sinowjef, naar uit Reval gemeld wordt, gezegd, dat een binnenkort te beginnen offensief van het proletariaat in voorbereiding was. Trotski zeide in zijn redevoering, dat hij de hoop op een spoedig uitbrekende wereldrevolutie voorgoed begraven had. Maar de aanstaande strijd, die met de hulp van de vrouwen gevoerd zou worden, zou zeer bloedig zijn. Sinowjet maakt do balans op van de revoln- tionnaire wereld-revolutie. Ondervinding van groote waarde is er opgedaan en de geschiede nis van de Russische revolutie, bewijst evenals die van alle revoluties, dat de weg naar de over winning door nederlagen loopt. De toestand in Europa is uiterst revolutionnair. De economische crisis gaat van kwaad Lot erger. Sedert het laat ste congres kan de communistische beweging grooten vooruitgang boeken, zeide hij. RUSLAND EN JAPAN. Volgens berichten uit Reval heeft de sovjet- regeering aan de geallieerde mogendheden doen mededeelen, dat Rusland zich in staat van ooi log bevindt met Japan, wijl dit land tezamen met de contra-revólutionairen gedeelten van Oost- Siberië bezet houdt. AMERIKA. De „deadlock" der onderhandelingen tusschen den Amerikaanschen Senaat en het Huis van Afgevaardigden, in verband, met de Maiine- begrooHng, is na een bespreking tusschen d.e beide voorzitters tot een einde gebracht, aldus wordt, uit Washington gemeld. Men is overeen gekomen, 90millioen dollar van de 9S milhoen, welke d.e Senaat er aan had. toegevoegd, wederom van d.e begróoting af te voeren. Naar verluidt, is do basis der overeenkomst, dat het outwapenings-amendement van sena- „Mijn portret Waar hebt gij het dan ge zien „Ik bedoel uw beschrijving. Don Basilio weet ge, heeft mij veel van u verteld en ook doch op hetzelfde oogenblik ontving zij een dergelijken gevoeligen wenk, als zij den vorigen avond aan Teresa had gegeven, die haar plotseling het zwijgen oplegde. In de drukte van het plaats nemen in hel rijtuig, en het bijeenzoeken der bagage, werd haar blos niet opgemerkt. En eerst toen zij op \veg naar liet «kasteel waren, ontsnapte haai de naam, die haar op de lippen brandde. Natuurlijk moest er eenige opheldering van het te Parijs voorgevallene worden gegeven. •Teresa deed dit met een stortvloed van woor den, die opeens dooi' Virginia werd gestuit. Zonder op de wenken van Teresa te letten, viel zij haar in de rede „Hoe toevallig,dat wij uw neef, mr. Amyott daar moesten ontmoeten, vindt gij dat ook me En hij was zoo beleefd en voorkomend Zond er hem zou Teresa misschien nog in dat benauw de omnibusje zitten. Maar zij is erg ondank baar en „Amyott! Ralph Amyott? Gij wilt toch niet zeggen, dat gij hem gezien hebt viel Madeline haar met verwondering en bezoigd- heid in de rede. „Welzeker, lieve Madeline. Niemand anders dan luj. Teresa, trap zoo niet op mijn voel m mllu na wi wijsvinger M verlies eiken Mie* ren vinger tor Borah nopens de bijeenroeping van. een Amcrikaansch-Engelsch-Japansche ontwape ningsconferentie niet zal worden terzijde- gelegd, zooals het Huis van Afgevaardigden, wilde, dat het amendement wilde vervangen door een verderstrekkende bepaling. ALLERLEI. Het vertrek van het Belgische koningspaar naar Engeland is vastgestel d op 3 Juli a.s. De koning en de koningin vertrekken aan boord van liet koninklijk Engelsch jacht Alexandra, dat door drie torpedojagers wordt vergezeld. Den volgenden dag komen zij te Londen aan. In Buckingham Palace wordt een intiem déjeuner en des avonds een gala-diner gegeven. Tot de ver dere feestelijkheden behoort o.a. een banket van de Literary Fund Corporation. Het Belgische koningspaar zal naar Londen worden vergezeld door den prémier, den heer Carton de Wiart. Koning George zal in En geland aan de persoon van koning Albert toe voegen generaal Bridges, gewezen militair at taché bij de Britsche ambassade te Brussel, en admiraal sir Roger Keyes, den heldhaftigen com mandant van de „Vindictive", In den loop van de maand October zullen de koning en de koningin van België een offi cieel bezoek brengen aan het Italiaansche ko ningspaar. Eenige dagen geleden werd melding ge maakt, van de verklaring van Churchill in het Engelsche Lagerhuis, dat zich in Mesopotamia nog 47.000 paarden uit den oorlogstijd bevonden waarvan een groot gedeelte afgemaaktzoumoeten worden. Op vele dieren-vrienden in Engeland heeft deze verklaring een pijnlijken indruk go- maakt. Een scheepseigenaar heeft thans aange boden 10.000 paarden uit Mesopotamia naar Eu ropa te transporteeren tegen een vergoeding van 25 pond sterling per stuk. Dit aanbod wordt dooi de regeering overwogen. Binnenland. De Kabinetscrisis. De tijdelijk voorzitter van den raad van mi nisters jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, heeft dd. 20 dezer aan den voorzitter van de Eerste Kamer een brief van den navolgenden inhoud gericht Gelijk UH.E.G. bekend is, heeft het kabinet den voorzitter van de Tweede Kanier verzocht, de verdere behandeling van aangelegenheden, waarhij de aanwezigheid van een of meer mi nisters gevorderd wordt,, voorloopig te schorsen. Het door het kabinet aan Hare Majesteit de Koningin gericht verzoek om eervol ontslag heeft Hare Majesteit in overweging genomen, onder uitnoodiging aan de ministers, om zich te blijven belasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk, van de loopende zaken. Ten einde aan deze laatste opdracht te voldoen, stelt het kabinet prijs op behandeling van de wetsont werpen, welke reeds zóó ver gevorderd zijn, dat zij de Eerste Kamer hebben bereikt. Ik moet u alles vertellen, Madeline, hij was zoo hulpvaardig en voorkomend en zag er zoo goed uitHij is bepaald een braaf mensch, Madeline." Het schoen, d&t Madeline iets herinnerde, want op haar onbewolkt voorhoofd versche nen .eenige rimpels. „Het was gelukkig, dat gij op die manier met hem kennis hebt ge maakt, geloof ik," zei zij verheugd. ..Hij heeft zeker wel beproefd, u tegen ons in te nemen." „Volstrekt niet, Madeline. Daar is hij niet, toe in staat. Integendeel, hij Miss Lethebridge maakte een afwijzend ge baar. „Ik weet wel, dat hij niets tegen mij heeft, maar er zijn anderen, van wie papa en ik veel houden, die hij niet lijden mag. Ge moet weten, dat papa met Ralph onaangenaamheden heeft gehad," vervolgde zij op denzelfden kal- men toon. „Wij zijn gebrouilleerd, maar toch ben ik blijde, als ik hoor dat het hem goed gaat." Die koele, berekende woorden, waarmede haar vertrouwelijke mededeeling, beantwoord werd, griefden Virginia zeer. Zij sprak geen woord meer, en liet het aan Teresa over, om het gesprek voort te zetten. Toen zij echter het kasteel naderden, verdween die opwelling van spijt voor de hartelijke, innemende wijze, waai op het meisje haar verwelkomde. (Wordt vervolgd) My ~h, f200 fioo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1