AMSTERDAMSCHE BANK Vreemd Bank. Leder. Namens een commissie uit den Bond van Nederl. Lederfabrikanten en de R.K. Vereeni- ging van Nederl. Lederfabrikanten is aan den minister van financiën een nader adres gericht betreffende het wetsvoorstel inzake verhooging van de bestaande invoerrechten op verschillende artikelen van 5 pet. tot 7 pet. en op halffabrika ten van 3 pet, tot 4 pet. Tot groote verbazing van adressante is leder niet opgenomen onder de artikelen, waarvoor deze verhooging wordt voor gesteld. Zij acht zulks een onbillijkheid, „daar verschillende takken van de lederindustrie zich dermate hebben uitgebreid, dat zij aan de behoefte, hier te lande ruimschoots kunnen voldoen, ja zelfs, indien de looierij op hare capaci teit werkt, export naar het buitenland absoluut noodzakelijk zal blijken te zijn. Onder de ledersoorten, welke in de eerste plaats voor fiscale rechten in aanmerking komen rekent adressante alle soorten zool- en binnen zoolleer, plantaardig gelooid overleder, alle soorten chroomoverleder met uitzondering van heele vellen kleinen dan twintig vierkante voet en van helften kleiner dan tien vierkante voet .tuigleder in heele en halve huiden en kernstukken drijfriemleder en andere technische ledersoorten Nederland en Japan. In antwoord op het eenige dagen geleden mede gedeelde telegram van de Koningin aan den kei zer van Japan, naar aanleiding van het bezoek van den Japanschen kroonprins, heeft de Ko ningin van den keizer van Japan het volgende telegram ontvangen „Met genoegen gevolg gevende aan de vrien delijke uitnoodiging van Uwe Majesteit, heeft mijn zoon zich naar Uw land begeven waar hem een hartelijke ontvangst ten deel is gevallen van de zijde van Uwe Majesteit, Z.K.H. den Prins Gemaal en het Nederlandsche volk. Nederland en Japan zijn door een aloude vriendschap ver bonden en eertijds was het Uw land dat er hel meest toe heeft bijgedragen Japan de Wester- sehe beschaving te doen deelachtig worden. Het Japansche volk bewaart 'n dankbare herin nering aan deze invloed en beide landen smaken het geluk heden ten dage te zien dat Nederland en zijn bezittingen met Japan in nauwere econo mische betrekkingen dan ooit^te voren met el kander staan. Ik ben er zeker van dat het voor den Kroonprins even onuitsprekelijk aangenaam was door Uwe Majesteit te worden ontvangen als tegelijkertijd van groote waarde voor hem in Uw schoon land te verblijven en in aanraking te komen met de Nederland eigen beschaving. Ik twijfel er niet aan dat deze gebeurtenis niet anders dan er toe bijdragen kan de vriend schappelijke betrekkingen die tusschen onze beide landen bestaan nog inniger te maken. Uwe Majesteit dank zeggende voor het door ons ontvangen telegram en vurige wenschen uitende voor den voorspoed van het Konink lijke Huis en het edele Nederlandsche volk bieden de keizering en ik van gansoher harte Uwe Majesteit en Z.K.H. den Prins-Gemaal de verzekering onzer dankbaarheid en van onze oprechte vriendschap aan. (get. Yoshihito.". De huuraanzeggingswet. Naar het Corr. Bur. verneemt, is te 's-Graven- hage thans een begin gemaakt met de uitvoering van de bepalingen der Huuraanzeggingswet en zullen dezer dagen de eerste exploiten aan eige naars van leegstaande woningen worden betee- kend. Belangengemeenschap tusschen Philips Gloeil. fabrieken en de Osramfabrieken. Naar men verneemt, worden sinds geruimen tijd onderhandelingen gevoerd tusschen de N. V. Philips Gloeilampenfabrieken en de Osram- fabrieken te Berlijn betreffende een belan gengemeenschap. Deze onderhandelingen moe ten reeds in een zoo ver gevorderd stadium verkeeren, dat binnen afzienbaren tijd een overeenkomst tusschen beide firma's kan worden tegemoet gezien. Het Koninklijk bezoek aan Urk. Urk is in feestdosch. Het visscherseiland met zijn bijna 3000 koppige bevolking waar nog nimmer een regeerend vorst den wal heeft betre den alleen Prins Hendrik was er in 1912 eenige uren te gast ontvangt heden onze Vorstin met haar gemaal. Twee weken tevoren zijn de dorpelingen reeds begonnen met de versieringen van groen en bloe men, die alle aan langs den weg geplaatste palen, geschilderd in Urksche blauw-witte kleuren, zijn aangebracht. Gisteren was men nagenoeg gereed. De botters en pinken zijn alle gepavoiseerd,natio nale vlaggen en wimpels wapperen door het ge- heele dorp en alje bewoners dragen Oranje. Aan het havenhoofd is een groot bord geplaatst met het opschrift „Welkom op Urk In het visschersplaatsje zelf zijn eerepoorten opgesteld, waar op transparanten onder meer te lezen staat „Hulde aan ons Vorstenhuis." „Hulde aan Koningin Wilhelmina", „Leve Prin ses Juliana". De grootste eerepoort staat even wel aan de ingang van het eiland, versierd met bloemen, welke den attributen van de visscherij voorstellen. Van heinde en verre zijn allen, die in Urk thuis hooren en zoo ook een groot aantal Urksche meis jes, dat in Amsterdam in betrekking is, naar hun geboortedorp gekomen om het zeldzame Konings feest met hunne families te vieren. In de morgenuren werd nog met grooten ijver de laatste hand gelegd aan de versieringen, en om 11 uur ontbrak nergens meer een nationale vlag met Oranjewimpel. Omstreeks half twaalf kwam de torpedoboot „Z.2" in het zicht waarmede het Vorstelijk echt paar met Gevolg de reis naar Urk vanuit Amster dam heeft gemaakt.Spoedig daarna lag de torpe doboot op de reede en gingen de Koningin en de Prins over op een stoomsloep, waarmede naar de mijnenlegger H. M. 's „Medusa" gevaren werd. Aan boord van dit schip werd het noenmaal ge bruikt. Omstreeks half een verlieten de Koninklijke bezoekers de „Medusa" om zich met de stoom sloep naar, de haven te laten brengen.Daar was nagenoeg de geheele bevolking bijeengekomen om II. M. hartelijk toe te juichen. Toen II.M. en Z.K.H. den wal hadden bereikt werden zij verwelkomd door den Commissaris van de Koningin in de Provincie Noord-Holland Jhr. Mr. D. Roëll en den burgemeester van Urk, den heer A. Gravenstein. De dochter van den burgemeester, Mej. G Gravenstein bood de Vorstin een bouquet aan Door de groote eerepoort, waarop het opschrift stond „Hou en Trouw aan Kroon en Troon" schreden de Vorstelijke gasten langzaam voort naar het Raadhuis. Daar is de kleine raadszaal speciaal voor dit bezoek prachtig gerestaureerd De wanden zijn door den kunstschilder Bruins uit Kampen in een zacht bronzen en groene Lint geschilderd en boven de lambrizeering is de spreuk aangebracht„Saevis tranquilles in in- dus" (Rustig temidden der woeste baren.) Bo vendien zijn naast de portretten van de Koningin de Prins en de Prinses de wapens van het Vorste lijk Huis aangebracht en is de zaal zelf met roode en witte geraniums en palmen versierd. Bij aankomst der Koninklijke familie stonden voor het Raadhuis in twee rijen 50 Urksche vrouwen en meisjes in haar kerkgewaad (met zwarte halsjes) Toen de Koningin de raadszaal binnentrad verhieven zich alle aanwezigen van hun zetel. De Koningin nam plaats onder een purperen troonhemel. De burgemeester, de heer A. Gravestein hield daarop de volgende toe spraak, welke door H. M. werd beantwoord, waar na de wethouders en raadsleden aan de Vorstelij ke gasten werden voorgesteld, evenals de dokter van het dorp, de heer Lugtenborg en de predi kant van de Christelijk Gereformeerde Kerk, ds. van der Kodde, met wien de Koningin zich eeni ge oogenblikken onderhield. Daarop werden de organisators van het feest, de heeren G. Snoek en diens zoon, door de Konin gin ontvangen, waarbij H.M. van de gelegenheid gebruik maakte, om den heer Snoek dank te zeggen voor het Huldebetoon, dat hij met eenige Urkers Haar hadden gebracht bij haar bezoek aan Amsterdam. Na afloop van de ontvangst ten Stadhuize maakten de Vorstelijke gasten eene wandeling door het dorp, waar overal de Urker bevolking langs de wegen was geschaard. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de openbare school, waar Juliaantje Anker, een meisje, dat even oud is als Prinses Juliana, na mens alle schoolkinderen de Koningin een bou quet aanbood. Buit;en de school op de speel plaats zongen de jonge kinderen versjes voor de Vorstin waarnaar H.M. blijkbaar met groot ge noegen luisterde. Vervolgens wandelde het Koninklijk echtpaar naar den 21 M. hoogen vuurtoren, voor welken een 50-tal stoere Urker visschers in zee-costuum met den Zuidwester op en de oliejas aan, zooals die bij stormweer wordt gedragen, stonden, om H.M. te begroeten. Na een korten tijd daar ver toefd te hebben, keerden de Hooge bezoekers weer naar het dorp terug om een bezoek te bron gen aan eene Oud-Urker kamer, door den hote lier, den heer Hoekstra, ingericht, ongeveer op dezelfde wijze, als zij eenige jaren geleden op het Vaderlandsch Historisch Volksfeest te Arnhem te zien was. De Koningin en de Prins brachten vervolgens een bezoek aan het huis van eene oude Urker vrouw, de weduwe Van Urk. Daarop werd gewandeld langs het huis van den burgemeester naar den vischafslag, waar H.M. het eleotrisch afmijntoestel in oogenschouw nam. Het zoontje van het raadslid Ilakvoort bood daar H.M. een vaatje ansjovis aan. Naast den Vischafslag bevindt zich het Reddingstation, dat bij ijsongevallen dienst doet. Ook hier vertoefde de Landsvrouw korten tijd. Haar werden eenige ijsloopers, die bij ongevallen de botters over het ijs sleepen, getoond. Aan de Koningin Werden daar voorgesteld 12 Urkers, die destijds eene me daille hebben gekregen door hunne moedige redding van de bemanning der „Jonkheer Al- ting von Geusau", die toen in het ijs |was vastge raakt. De Koningin wandelde vervolgens naar het nieuwe gebouw van de electrische Centrale en na een kort bezoek werd de terugtocht naar de ha ven aanvaard. Na afscheid genomen te hebben van de autoriteiten werden de Vorstelijke Gasten met de stoomsloep weer naar de „Medusa ge bracht, met welk vaartuig de reis naar den Hel der werd aanvaard. Ook thans werden de Konin gin en de Prins door de bevolking, die naar de haven was samengestroomd, hartelijk toege juicht. Kantoor Schiedam WESTVEST 36 Stads- en Gewestelijk Nieuws. De gasprijs. Door de afd. Schiedam van den Ned. R.K. Volksbond is tot den Gemeenteraad het verzoek gericht den prijs van het gas te willen verlagen1 De afdeeling is van oordeel dat, in vergelij king met Rotterdam, de prijs per M3 onevenre dig hoog is, wijl daar de prijs hoogstens" 15 cent bedraagt (hier hoogstens 19 cent) Waar dit groot verschil door een gemeente die ook tot de eerste loonklasse behoort, zeer bezwarend gevoeld wordt door de werkliedenge- zinncn, die in den regel betrekkelijk de grootste verbruikers zijn en bovendien de gemeente meer dan eens aangespoord heeft vooral gas tot koken te benutten, welk gebruik evenwel door den hoogen prijs belemmerd wordt, verzoekt adres santé den gasprijs zoo veel mogelijk te verlagen. Concerten. Door het gemeentebestuur is aan het Harmonie gezelschap „Oefening Baart Kunst" toegestaan in de muziektent op de Groote Markt dezen zomer een vijftal Concerten te geven. De Concerten zullen gegeven worden des Zondags-avonds van 810 uur. Het eerste Con cert zal plaats hebben Zondag 26 Juni vervolgens op Zondag 17 en 31 Juli, 14 Augustus en het laatste op Zondag 4 September. Het bestuur rekent op de medewerking van het publiek ter voorkoming van hinder of stoor nis. De heer G. van Zon hoopt Zond.'ti 26 Juni a.s. den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld tot koster van de Groote Kerk alhier. De h eer J.J.vanNoortw ij k, alhier slaagde gisteren aan de Handels-hoogeschool te Rotterdam, voor het diploma handels-economie Door de politie is aangeh o u den de 26-jarige J. wonende te Rotterdam, van be roep zeeman, verdacht van den diefstal van een der damesrijwilelen uit den tuin der Rijks H.B.S. alhier. Te Rotterdam zit een ander persoon in arrest, verdacht van den diefstal van het tweede rijwiel. Beiden zijn op signalement gearresteerd. Zij ontkennen echter iets met den diefstal uitstaan de te hebben. B ij het nemen van een bocht kwam gisteravond omstreeks 9 uur in het Ster- rebosch een juffrouw te vallen. Zij bezeerde zich aan haar rechterbeen. Dr. Geerdes, die juist passeerde, verleende de eerste hulp. Later kon de juffrouw, door haar zuster bijgestaan, naar haar woning in de Van Duyvenvoordest.raat te Rot terdam terugkeeren. INGEZONDEN. De „Algemcene" en de „Kosmos." Mijnheer de Redacteur, In Uw no. van gister komt onder het hoofd Econ. en Fin. Mededeelingen een mededeeling voor omtrent de „Kosmos" alsmede eenige ver gelijkende cijfers van „De Algemeene" en „Kos mos", waaruit blijkt dat „De Algemeene" 70% in effecten, de „Kosmos" 60 in hy- petheken belegde. Hieruit concludeert uw berichtgever dat het •onjuist is de meening te verkondigen, dat de soliditeit eener levensverzekering Mij afhankelijk zou zijn van een overwegende hypotheken, be legging. Die conclusie is echter onjuist. Werd de Algemeene wel het slachtoffer van haar buitengewoon groot fondsenbezit, dat haar enorme verliezen toebracht, de Kosmos leed voorzoover bekend geen enkel verlies op haar hy potheken, zoodat. de Kosmos dan ook niet als gevolg daarvan zich onder de Noodwet stelde. De fout van Kosmos is, dat zij buiten en behalve haar Duitsche belangen, ongeveer 4l/2 millioen Hollandsche Guldens omgezet in Marken, toen de koers nog normaal was, belegde in hypotheken 'n Duitschland. Door de lage valuta is h i e rdoor momenteel het verlies van eenige millioenen ontstaan. Ter voorkoming#van verkeerde gevolgtrekkin gen meen ik goed te doen op voornoemde on juistheid attent te maken. G. W. van Bergen Walraven. Directeur II.A.V. Bank. Het dure Schiedam. Het is en blijft in Schiedam maar schrikkelijk duur wonen; zelfs in Rotterdam dat steeds als een dure woonplaats werd beschouwd, is het heel wat billijker dan in Schiedam, ter vergelijking hieronder een staatje wat men in de twee steden aan inkomstenbelasting betaalt bij een zuiver inkomen van Rotterdam Schiedam. 1000 6.07 14.10 - 2000 - 47.25 - 88.45 - 3000 - 94.50 - 171.60 - 4000 -143.10 - 260.95 - 5000 - 197.10 -356.85 - 6000 -255.15 -459.40 - 7000 -317.25 -568.50 - 8000 - 384.75 - 682.90 - 9000 - 459.25 - 797.30 - 10.000 -541.35 -911.70 enz. enz. Verder heft Schiedam 100 opcenten op de Vermogensbelasting, Rotterdam slechts 50 Bezuiniging is dus noodig, broodnoodig zelfs I Daaraan mogen de Raadsleden wel eens den ken. Een belasting betaler. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam, op Vrijdag 24 Juni 1921, des n.m. 2 uur. Voorzitter: de burgemeester, de heer A. J. Gij sen. Tegenwoordig zijn 18 leden. Afwezig; de heeren J. M. van der Schalk, J. H. Evers, v. d. Tempel, Collé en L. v. Pelt. Mededeelingen. De Voorzitter doet mededeeling der goedkeuring door Ged. Staten van verschillende Raadsbesluiten. Kennisgeving. Van B. en W. is ingekomen een voorstel, om aan Mej. C. G. Beutler, onderwijzeres aan school F. en aan mej. De Groot, onderwijzeres in nuttige handwerken aan School D„ overeenkomstig haar verzoek, met ingang van 1 September een eervol ontslag te verleenen. Hiertoe wordt besloten. Idem voorstel om hun College te machtigen aan II. H. Ged. Staten het verzoek te doen, om te willen bevorderen dat, in afwachting van de nieuwe salarisregeling reeds thans, gerekend van 1 Jan. j.l. van de drie jaarlijksche periodieke ver hoogingen van de traktementen van burgemees ter, secretaris en gemeenteontvanger tot de twee- jaarlijksche verhoogingen over te gaan. Hiertoe wordt besloten. Idem een voorstel om hun College te machti gen voor de glasfabriek de Schie een bijzonder tarief voor de levering van gas vast te stellen. Voorgesteld wordt bij eene afname van 1000-2000 M3 per maand 1 et., reductie per M3 toe te staan, bij 2000-5000 M3. 2 ct. bij 5000-10.000 M3 3 ct. en bij 10.000 M3 en daar boven 4 ct. Hiertoe wordt na een kort debat besloten. Voorts wordt goedkeuring gevraagd van den staat van oninvorderbare posten van het School geld voor Mulo van het dienstjaar 1919/'20. Verzoek van het Volksbadhuis om subsidie enz. f'e behandelen in een volgende vergadering. De ingekomen rekening enz. van de Techni sche bedrijven, alsmede die van den Reinigings dienst, van den Havendienst, de Openb. Lees zaal, van de Brandweer en van den Woning- dienst, van het Alg. Handels Entrepot, van de Hofjes van Belois en Huishoudschool, gaan naar de Commissie tot het nazien der rekeningen èm advies. Voorts wordt de begrooting 1922 van Regen ten van de Hofjes van Belois en de raming van ontvangsten en uitgaven voor het jaar 1922 gesteld in handen van de Fin.-Commissie. Van de Fin.-Commissie komt in ter goedkeu ring de begrooting voor 1922 van de Ambacht school, de Teeken- en vakschool „St. Jozef", van het Volksbadhuis en het Sted. Museum. Overeenkomstig het advies werden deze be grootingen goedgekeurd. Van het St. Jacobsgasthuis verzoek om ver hooging der subsidie. Te behandelen in een volgende vergadering. Verzoek van de Schied.Gezondheidskolonies, om subsidie. Weth. De Bruin licht het voorstel nader toe. De heer Scheffers zou ook aan de R.K. Gezondheidskolonies subsidie wenschen te ver leenen. Na eenige discussie over het te laat ter visie 'eggcn der stukken wordt de subsidie tot een zelfde bedrag als 't vorig jaar aan de Schied. Gezondheidskolonies z.h.st. goedgekeurd. Voorts komen in, de jaarverslagen van de Huishoudschool, van de Commissie van den Ha vendienst, van den Keuringsdienst voor eet- en drinkwaren en van de Vereen, tot bescherming van zuigelingen. Deze verslagen zullen gevoegd worden bij het verslag over 1921. Van het bestuur der afd. Schiedam v.d. R.K. Volksbond advies waarin wordt verzocht den gasprijs per M3 zooveel doenlijk te verlagen. Van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders te Amsterdam adres waarin dringend wordt ver zocht le. door doelmatige productieve werkver schaffing de in deze gemeente werkloos zijnde arbeiders de gelegenheid te verschaffen door ar beid in hunne behoefte te voorzien. 2e. indien productieve werkverschaffing in de gemeente niet mogelijk is, voor de werkloozen, die nog niet, of niet meer trekkend zijn een steunregeling te willen treffen waardoor voor komen wordt dat deze arbeiders geheel ten gron de gaan. Deze adressen worden in handen gesteld van B. en W. om adviezen. De heer D i n k e 1 a a r dringt aan op een spoe dig advies. D e V o o r z i 11 e r zegt dit toe en deelt mee, dat in die richting reeds wordt gewerkt. Van liet, Raadslid, den heer J. van der Most, is nog bij B. en W. ingekomen een verzoek, om in deze zitting tewillen mededeelenwat de reden kan zijnvan het nog niet-uitvoerenvan het Raads besluit van 18 April j.l. met betrekking tot het verleenen van een voorschot aan het gemeente- personeel. De heer Van der Most licht zijn verzoek verder toe. Weth. B o d d e s antwoordt, dat de uitkee- ring wacht op de goedkeuring van het Raads besluit door Ged. Staten. De goedkeuring is nog niet verkregen. Het heeft ook de aandacht van B. en W. getrokken. Zelfs de begrooting is nog niet goedgekeurd. Wij kunnen Ged. Staten niet dwingen. Het gemeentebestuur is bereid de uit betaling zoodra mogelijk na de goedkeuring door Ged. Staten te doen plaats hebben. De heer Van der Most, bepleit clementie voor het gemeentepersoneel, hetwelk zijn belas ting nog niet betaald heeft. Hij wil dat de ont vanger thans nog niet tot vervolging zal over gaan. Weth. B o d d e u s zegt, dat de ontvanger zoo veel mogelijk clementie gebruikt. Hij kan echter speciaal voor het gemeente-personeel geen uit zondering maken. De heer Van der Hoek zegt, dat ook hij van meening is, dat er geen bepaalde toezegging can worden gedaan. Zulks zou anders een ver keerde opinie bij de menschen Vestigen, die nu reeds meenen, dat ze tot September met betalen kunnen wachten. (Buiten verantwoorde!ijkheid 'er Redactie) Vau ingezonden stukken ook al worden ïe nu t - wr»rdt dp. koor n i t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2