Dagblad voor Schiedam en Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Maandag 27 Juni 1021. No. j30?1 iaünn n Virginia's levensloop. FEUI Brnreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 38. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij o! krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Aangifte van leerlingen voor de openbare scholen voor uitgebreid lager onderwijs, te Schiedam. Ouders, voogden of verzorgers, welke leerlin gen voor bovengenoemde scholen wenschen aan te geven, worden verzocht zich voor of op 8 Juli a.s. aan te melden Voor School A. aan het Oude Kerk hof, toegankelijk voor jongens en meisjes aan de school bij het hoofd, den heer A. van Slinge- landt, op Dinsdag en Vrijdag des namiddags van 2-4 uur. Voor school G. aan de Huysmansstr. toe gankelijk voor jongens en meisjes, bij het hoofd den heer M. Martens op Woensdag en Vrijdag des voormiddags van 91j% tot ll1/2 uur Zij, voor wie plaatsing verlangd wordt, moeten zijn geboren voor 1 Januari 1916. De Cursus aan beide scholen vangt aan 1 September a.s. Schiedam, 27 Juni 1921. Buitenlandse]! Nieuws. IN OPPER-SILEZIE. Aan den commandant der Duitsche zelf verdedigingstroepen, generaal Höfer is door generaal Henniker medegedeeld, dat het ont worpen zuiveringsplan van Opper-Silezië door de intergeallieerde commissie is aangenomen en in zijn geheel zal worden uitgevoerd. Volgens dit plan zal, tot den 28 Juli.de eerste zone met inbegrip van Hindenburg en Gleiwitz worden ontruimd. Van 30 Juni 3 Juli zullen de Duitsche zelfverdedigingstroepen zich in de streek van Kreuzburg en Lebschiitz moeten concentreeren. Op den 3en Juli zullen de Polen de 2e Poolsche zone met inbegrip van Beuthen moeten ontruimen, terwijl de 5e Juli de dag zal zijn, waarop de Polen de grens moeten zijn overgetrokken. Gisteren is door de militaire Poolsche leiding het vastgestelde ontruimingsschema aangeno men. De intergeal'ieerde commissie verklaart dat zij met de Polen niet heeft onderhandeld als oorlogvoerende partij, maar dat zij de Pool sche opstandelingen het ontruimingsplan als bevel heeft doen toekomen. Naar het ,,8 Uhr Abendblatt" mededeelt, zullen in een te verleenen amnestie politieke misdrijven begrepen zijn. De door de Polen tegen het gemeene recht begane misdrijven, zullen echter door een speciale strafrechtbank worden behandeld. Imulugt f milt» gebette Uil Ma ^4 bmUilteltt 8 vin ,t Mf Di vtmbtrlag vult |t»wufc#*|4 dt Htlluiatht il|« Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal laatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, ipeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bf venei 1,111 iyu een «mat Venekeriagiknak Ie leUelwi. iq vevllei van een wQevlngei 1 M veiUei van eiken ande ven vinger IERLAND. Lloyd George heeft een schrijven gericht aan den president der Iersche republiek de 18 Grooter verschil in uiterlijk dan tusschen haar en haar broeder, kon men zich bezwaar lijk denken. Doch hoe zachtaardig en bespie gelend mr. Lethebridge ook mocht wezen, Virginia gevoelde zich nu reeds veel meer op haar gemak met zijn martiale zuster, die niet op haar mondje gevallen scheen. De aan trekking scheen wederkeerig te zijn, want plotseling keerde zij haar hoofd naar ir- ginia toe en gaf haar een hartelijken kus. „Ik ben blij, dat gij hier zijt, kind heel blij. Het zal ons allen wat opwekken en goed doen. Niet, dat wij niet gelukkig zijn inte gendeel al te gelukkig. Maar wij hebben be hoefte aan wat meer geest en leven, en als ik mij niet bedrieg, dan ontbreekt het u daar aan niet. Gij ziet er uit, alsof gij den geheelen dag wel zoudt willen zingen. Virginia lachte. Doch met een zucht ver volgde zij „Hoe kan een vogel in de kooi zingen Zij voltooide echter den volzin met. „Een vogel in de kooi! Wat ter wereld wilt gij daarmee zeggen, kind?" „O niets! 't Is dwaas van mij, zei Virginia hevig blozende. „Ik wilde alleen maar zeggen dat alles bier zoo stil, zoo deftig, zoo keurig is, Valeri, waarin hij verklaart, dat de regee ring verwacht dat 's konings beroep op een verzoening niet vergeefsch zal zijn. Hij noodigt derhalve de Valera en eenige collega's, wien een vrijgeleide zal worden verleend, uit om naar Londen te komen om ernstig met den eersten-minister voor NoOrd- Ierland, Sir James Craig, de mogelijkheid te overleggen om tot een schikking te geraken. DUITSCHLAND. Wolff seint uit Berlijn Met het oog op het afloopen, op 30 Juni, van de bij het ultimatum be paalde termijn voor de ontbinding der zelfweer- baarheidsorganisaties, heeft de rijksregeering een officieele proclamatie uitgevaardigd over de ontbinding van de burgerwachten in Beielen, de plaatselijke en grenswachten in Oost-Pruisen, en de organisatie-Enschenrich. Van de officieele bekendmaking van dit besluit af, dat Maandag in het Staatsblad zal verschijnen zijn die organi saties ontbonden. Hun inschrijving in het re gister moet van ambtswege worden geschrapt Deelneming aan de ontbonden organisaties is strafbaar. FRANKRIJK. In de tusschen de Fransche reeders en zeelie den gesloten loon-overeenkomst wordt o.a. ge_ zegd „De federatie van zeelieden geeft kennis aan de reeders van haar vertrouwen in het door hen gegeven loyale exposé van den toestand ia het Fransche reederijbedrijf. De federatie verklaart de loonsverlaging op de door de reeders aangegeven grondslagen, in beginsel te aanvaarden. Zij geeft aan haar handelswijze de beteekenis van een daad van solidariteit jegens de werklooze kameraden, ten behoeve der algemeene belangen van de scheepvaart van het land, benevens van een bewijs harer bereidwilligheid om mede te wer ken tot de welvaart der Fransche handels-, marine. GRIEKEN EN TURKEN. De Grieksche bladen publiceeren den tekst van het antwoord der Grieksche regeering op het aan bod der geallieerde regeeringen van 21 Juni. De regeering verklaart, dat zij zeer erkentelijk is voor het vriendschappelijk aanbod maar dat alleen de militaire belangen een richtsnoer voor haar gedrag en haar besluiten kunnen zijn. De huidige situatie in Klein-Aziö is een gevolg van het wereldconlfict. Griekenland bevindt" zich 111 Klein-Azië uit plichtsgevoel tegenover zich zelf en om de gemeenschappelijke besluiten der geallieerden ten uit voerte brengen waaraan de Turken zich trachten te onttrekken. Elk mi s'el der operaties zou de sPua' ie nog hachelijker maken. Griekenland zou daardoor den tegenstand van den vijand aanmoedigen. De Grieksche regeering zal altijd bereid zijn in elke phase van de operaties te luisteren naar zijn groote gealli- stamelde zij in haar verlegenheid over de ver baasde blikken van miss. Lethebridge „Deftig, keurigHoe zoudt ge het huis dan wel willen hebben, kind Hoe is het mogelijk, een meisje dat in een klooster is groot ge bracht De goede vrouw sloeg de handen ineen. Zooiets ging haar begrip te boven. HOOFDSTUK VIII. Een brief en een gestoord lèle-d-lêle. Uit dit voorval kan men opmaken, dat, hoewel Virginia het Engelsch vloeiend sprak, zij toch niet geheel en al in de eigenaardig heden der taal te huis was en er haar gedach ten niet volkomen juist in kon weergeven. Beter slaagde zij daarin, toen zij een dag of twee later een brief aan Don Basilio in haar geliefd Italiaansch schreef, waarvan wij de vrije vertaling hier laten volgen/ De blief begon natuurlijk met een verslag van de reis. Alles was vrij getrouw verhaald, hoewel enkele kleinere voorvallen waren over geslagen. Een en ander, hoewel een onvolkomen verslag, had echter haar geweten verlicht. En na vier bladzijden, waarin de naam van mr. Amy ott herhaaldelijk voorkwam, beschreef zij de in drukken, die het kasteel en zijn bewoners op haar hadden gemaakt. Gij hadt gelijk, eerW- vader, en ik ben nu volstrekt niet jaloersch meer. Zooals hij zegt, Madeline is een engel eerden. Zij hoopt, dat zij van Turkije con crete voorstellen zal krijgen, die de verwezen lijking van de rechten,voortvloeiend uit de ver dragen, mogelijk zullen maken en Waarbij re kening gehouden wordt met de offers door Griekenland gebracht. DENEMARKEN. Na een bijeenkomst van den ministerraad waar een door een aantal vertegenwoordigers der industrie aangenomen motie werd besproken heeft minister Neergaard aan den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken een schrij ven doen toekomen waarin hij verklaart dat de regeering alles zal doen, wat in haar macht staat, om de werkeloosheid te verminderen en om den hachelijken industrieelen toestand te verzachten, hetwelk echter zal moeten ge schieden, zonder den levensstandaard op te drijven of moeilijkheden voor den Deenschen uitvoerhandel te scheppen. De minister van Binnenlandsche Zaken en Handel zijn door de regeering voorts uitgenoo- digd, rapport uit te brengen over de werkloos heid en over de oorzaken der industrieele crisis. Dit onderzoek zal met de grootst mo gelijke energie en spoed worden ingesteld. DE OPPERSTE RAAD. Reuter verneemt, dat Briand aan de Engelsche regeering heeP doen wefen, dat de volgende bijeenkomst van den Oppersten Raad, 0111 ver schillende redenen niet vóór 10 Juli zal kunnen worden gehouden. Ofschoon nog geen datum is vastgesteld, zal de volgende bijeenkomst waarschijnlijk te Bou logne plaats hebben. ALLERLEI. Zaterdag werden in het Hyde Park te Londen en in geheel Groot-B rittannië groote betoogin gen voor den Volkenbond gehouden. Naar Hyde Park begaven zich acht optochten, waaraan honderden vertegenwoordigers van vreemde landen in hun nationale klecderdracht deelnamen Zeventien naties werden vertegenwoordigd door sprekers, die van tien tribunes het wo _>rd tot de menigte richtten. Vijfhonderdvijftig afdeelingen van de Volkenbondvereeniging en aanverwante bonden vierden in het geheele land den Volken bondsdag. Wrangel heeft het volgende telegram ont vangen van den minister van buitenland- sche zaken der anti-bolsjewistische regee ring van Wladiwostok „Er heerscht hier volkomen orde. Het spoor wegverkeer is normaal. De schepen dei vrijwilli- gersvloot varen naar Sjanghai. De grondwet gevende vergadering is voor 1 Septemver bijeen geroepen. Onze troepen gaan voort met de be vrijding van Oost-Siberie en de verjaging van de communisten. lederen dag komener delegaties uit verschillende districten die ons smceken ook hun streek te bevrijden. De regeering heeft zoo zacht zoo goed, zoo volmaakt en volstrekt niet onaangenaam, zooals vele z.g. volmaak te menschen wel eens zijn. En zij is zoo knap. Cara MadonnaGij hebt geen denkbeeld van hetgeen zij weet. Wiskunde, Latijn, zeTfs Grieksch, doch dit wil zij niet weten, maar iederen morgen krijgt zij er les van haar vader in, en wat meer zegt, zij is zoo lief, zoo vol genlillezza. Geen wonder dat allen met haar dwee- pen. En ik hoop, dat haar sposo dat ook doet, want gij moet weten, dat zij geëngageerd is. Ik heb dien heer nog nie' gezien, want hij is nog niet hier geweest. Ik vind dat wel vreemd, want ik verbeeld mij, dat hij veel meer moest verlan gen om bij haar te zijn. Het huwelijk schijnt ech ter geen haast te hebben, want zij kunnen haat hier niet missen voor haar vader vooral zou haar gemis vreeselijk zijn en haar sposo is, naar het schijnt, arm en moet nog eerst fortuim ma ken. En dan die goede tante Johanna Zij heeft zooiets zonderling eigenaardigs. Eerst was ik hang voor haar. Zij ziet er zoo barsch uit en kan zoo boos kijken. Maar zij meent ei niets van. Zij is zoo zacht als een lam en de vriendelijk heid en voorkomendheid zelve. Daar Madeleine steeds in de wolken leeft en meer geneigd is, om te vergeten, dat menschen ook eten moeten, zorgt tante Johanna voor alles. Somtijds k\jft zij met de dienstboden en ook wel eens met ons, maar wij hebben haar daarom niet minder üef. de berichten betreffende mobilisatie en re- quisities tegengesproken. Herstel van den vrede en de normale levensomstandigheden, dit is ons program, (get.) Kolesnikof. Naar de „Chicago Tribune" meldt, is 1^ ton Russisch goud tot Zweedsch gouden munten versmolten. Deze 19 ton vormt een deel van 70 ton Sovjet-goud, dat in den loop van 1920 naar Zweden werd gezonden. De Russen hebben kr. 600 millioen goud bij de Zweedsche banken gede poneerd. Later werd een derde deel daarvan naar andere Europeesche landen verzonden. Een ander dei de deel diende tot garantie voor Russische aankoopen in Zweden en het laatste derde deel bleef ter beschikking van de regeering te Moskou. Sedert Januari 1.1. hebben d£ Sow- jels hun grondreserve in Zweden met kr. 200 millioen verhoogd. Prins Hiro Hito is gisternorgen te Verdun aangekomen. Hij heeft prachtige kransen van natuurlijke bloemen gelegd op de graven der onbekende soldaten on daarna geluisterd naar een historisch overzicht van den slag bij Verdun, gegeven door maarschalk Pétain. De prins schonk belangrijke bedragen weg voor de verwoeste gebieden aan de Maas. Hij bracht daarop een bezoek aan de Argonne en vertrok vervolgens weer naar Parijs. Uit Berlijn meldt men Het aantal Duit sche werkloozen, dat ondersteuning ontvangt, bedroeg gedurende de maand Mei 358.000. Binnenland. Het Koninklijk bezoek aan den Helder. Het Koninklijk Echtpaar heeft slechts korten tijd in Den Helder vertoefd. Alle aangekondigde bezoeken waren afgelast en het vorstelijk ge zelschap woonde alleen de zeilwedstrijden van gistermorgen bij. Omstreeks 9 uur begaven de Koningin en de Prins zich aan boord van de „Medusa", die naai de reede van Texel voer De Koningin toonde zeer veel belangstel ling voor de wedstrijden. II.M. gaf tijdens den wedstrijd den wensch te kennen ook zelf een zeiltochtje te maken. Zij begaf zich omstreeks tien uur met den Prins in het zeiljacht „For tuin." Na een klein half uur was de Koninklijke Standaard weer van het zeiljacht verdwenen en waren H.M. en Z.K.H. aan boord van den mijnenlegger teruggekeerd. Spoedig daarop zet te de „Medusa" koers naar de haven.In hofauto's vertrok het Koninklijk Gezelschap toen naar het station en te 11.37 uur verliet de Koningin met gevolg, uitgeleide gedaan door den burgemeester van Den Helder en den commandant der Marine met zijn staf Den Helder. Des middags ging Prins Hendrik naar het vliegkamp De Kooy op Texel en besteeg daar met zijn adjudant een watervliegtuig, bestuurd door luitenant ter zee Doorman, waarmede hij naar Delfzijl vloog, waar de Prins eenige dagen Wij zijn vlstrekt niet bang voor haar. Voor uw Buono heb ik echter wel eenige vrees. Hij is stil en zacht, doch schijnt voor niets hart te hebben, dan voor zijn boeken en vo r Made line. Ilij dweept met haar. Mij ziet hij nauwelijks aan. Uit verlegenheid, z >oals zij zeggen. Verlegen op zijn vijf en vijftigste jaar. En voor mij 't Is al te dwaas. Soms verbeeld ik mij, dat hij mij voor niet recht wijs houdt, maar Madelino zegt, dat hij mij wat te beweeglijk vindt. Zij zijn allen hier zoo kalm. Eerst dacht ik, dat ik hier te veel was, maar vandaag was hij heel vriendelijk en gaf mij zelfs les in het paardrijden. Madeli ne had mij haar paaid en rijkleed geleend en daar draafde en galoppeerde ik heen. Het was een waar genot, eerw. vader. Voor het eerst klopte mijn hart weer van vreugde. Het was zoo heerlijk op die wijde vlakte Het kasteel is allerliefst en de bosschen en bloemen worden met zorg onderhouden maar soms is het hier als in een gevangenis. Ik meen in vergelijking met Italië, waar de hemel zoo hoog en de aarde zoo bekoorlijk en vol afwisseling is. Ik kan het zoo niet zeggen, maar de wolken zijn hier dichter bij de aarde dan in Italië en hoewel rondom alles groeit en bloeit, is het min of meer eentonig en kunstmatig. Made line houdt er echter veel van en zegt, dat zij nergens anders zou willen wonen. Maar wat diaaf ik weer door En ik heb u nog zoo veel ernstig» dingen te vertellen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1