W itwasscherij. AMSTEBDAMSCHE BANK Prolongaties. N.V.DE PHOENIX, 1 A. BOS A. BOSCH. Boterstraat 63. Tel. 580 Het vooruitzicht op een zich verstaan met de Kemalisten wordt ongetwijfeld bemoeilijkt door het bericht van de aankomst van Tsjitsjerin te Angora. Men vreest, dat de aanwezigheid van den sowj et-volkscommissaris voor buitenlandsche zaken de extremisten te Angora zal versterken. De Grieken hebben iedere maritieme verbin ding in de zee van Marmora verboden. Van Turksche zijde meldt men De berichten uit Klein-Azië bevestigen, dat na het Griekscheantwoord van de geallieerden, de Turken het offensief hebben genomen. Op het front van Ismid en Broessa hebben zij enkele overwinningen behaald. Volgens een bericht uit zeer betrouwbare bron hebben de Grieken de nederlaag geleden in den sector van Oesjak. De 13de Grieksche divisie is volkomen verstrooid, en wordt door de Turksche ruiterij vervolgd. Nu de Grieksche troepen Ismid ontruimd heb ben, is de weg naar Constantinopol voor de Tur ken open. Men vraagt zich af of zij de lijn, door de geallieerden in hun neutraliteitsverklaring vast gesteld, zullen eerbiedigen. nUITSCHLAND. De Beiersche regeering heeft op grond van de aanneming van het ultimatum een verordening uitgevaardigd, volgens welke de burgerwachten in Beieren opgeheven zijn. Voor personen, die te gen de verordening handelen, zijn straffen tot 50,000 Mark of gevangenisstraf of vestingstraf tot 3 maanden vastgesteld. De Beiersche regee ring zal een afzonderlijke proclamatie tot afscheid en dank aan de burgerwachten uitvaardigen. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. De Fransche en Duitsche deskundigen zullen do waarde vaststellen van de reeds plaats ge vonden hebbende restitutie en een program opstellen van de leveranties, die er nog gedaan moeten worden. in nogwel eenige verbetering zou mogen en kun nen worden gebracht. erschiliende leden, die zich niet de motieven des ministers niet vereenigen, achten het met het oog op den zeer ernstigen toestand van 's lands financiën niet wel toelaatbaar, een voorschot van 1.000.000 per jaar gedurende 5 jaren te vei leenen, te meer daar het zich niet laat aanzien, dat de Staat de eerste jaren aanspraak zal kun nen maken op vergoeding of op de aflossing om schreven in de voorgestelde overeenkomst. Zij achten het gebiedend noodzakelijk, dat in het algemeen worde bezuinigd en dat de Regeering zich ook bepeike in het verleenen van voorschot ten als deze. Tegen dit voorschot hebben zij te meer bezwaar,daar het h.i. zeer twijfelachtig is, of deze lijn voldoende levensvatbaarheid zal blijken te bezitten om de concurrentie met bui tenlandsche zustermaatschappijen vol te kunnen houden. In plaats van het woord overeenkomst, acht men het woord subsidie beter op zijn plaats. Ook is in dit verband de vraag gesteld hoe het zal gaan, wanneer \an de winst nimmer meer dan I ct. over het uitstaande aandeelenkapitaal wordt uitgekeerd. Zal dan ookhet door den Staat verleende voorschot ook nimmer worden alge- lost B. Gohlbeck. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen van het overlijden op 25 dezer te Frankfurt a/Main van den heer B. Goldbeck, die gedurende 22 jaien (van 1893 tot 1915) directeur-generaal is geweest van de Maatschappij Zeebad Scheve- ningen. Dejheer Goldbeck bereikte den leeftijd van 77 jaar. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. FRANKRIJK. De minister van handel heeft, in antwoord op een vraag van een Kamerlid, medegedeeld, dat do Fransche regeering indertijd de overge schoten Amerikaanse he leger- voorraden voor 490 millioen dollar heeft gekocht. Op 1 Mei had de likwidatie van deze voorraden aan de schatkist 2,817,996,210 frank opgebracht. PER ZIE. Do Russische Sovjet-troepen hebben Enzeli ontruimd, op tweehonderd Tartaren na, die zich bij de Perzische opstandelingen aangesloten hebben. De Perzische regeering heeft een verte genwoordiger gezonden om le trachten een schik king tot stand te brengen. Telef. No. 15. 1248 9 IJe handel met Spanje. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met de Spaansche Regeering is overeengekomen, dat, bjj wijze van tijdelijken maatregel, bij den in voer van Spaansche goederen hier te lande be handeling op den voet van meest begunstiging zal plaats vinden, terwijl anderzijds voor den invoer van Nederlandsche en Nederlandsch-In- dische artikelen in Spanje de rechten zullen wor den geheven vermeld in de 2de kolom van het nieuwe Spaansche douanetarief, (minimum ta rief). De duur dezer voorloopige overeenkomst is gesteld op 3 maanden, met stilzwijgende ver lenging oot een maand na opzegging. Be kwestie-Groenendaal in den Amslerdamschen Raad. In de gisteren gehouden Amsterdamsche ge meenteraadszitting is een motie der communisten waarin de Raad er hij de regeering op aandringt, de verschillende dienstweigeaars in vrijheid te. stellen, met 28 tegen 2 stemmen verworpen. Jhr. Mr. de Marees van Svvindcren. Onze gezant te Londen, jhr mr. R. de Marees van Swinderen, is, naar Berga van daar seint, gisterochtend van een blindedarmontsteking geopereerd. Zijn toestand is bevredigend. Anti-revolutionaire partijdag. De Anti-Rev. Partijdag wordt 17 Augustus te Bilthoven gehouden in een der bossehen van dr. C. W. Ih. baron van Boetzelaer van Dubbel dam. Binnenland. Verloren ambuiancetreinen. In een der bladen werd onlangs geschreven, dat in de jongste algemeene vergadering van het Roode Kruis aan het licht gekomen is, dat de tijdens den oorlog aan het Roode Kruis geschon ken ambulance-treinen op dit oogenblik niet meer bestaan. Naar aanleiding daarvan is aan het Nederl Correspondentiebureau in Den Haag het vol gende meegedeeld De treinen werden door het nationaal comité tot aanbieding van ambuiancetreinen aan Hr Ms. regeering niet aan het Nederlandsche Roode Kruis, doch rechtstreeks aan de regeering afgedragen. Het Nederlandsche Roode Kruis staat dan ook geheel buiten deze zaak. Toen na afloop van de mobilisatie bleek, dat het behoud van de treinen op onoverkomelijke moeilijkheden stuitte men had n.l. teneinde de treinen tegen diefstal en bederf te be waren, deze in nieuw te bouwe kostbare loodsen moeten opbergen, enz werd door het departe ment. van oorlog in overleg met het nationaal comité tot de onttakeling van de treinen beslo ten. De inhoud van de treinen werd verdeeld onder militaire en burgerlijke hospitalen, welke daar aan behoefte hadden, en het rollend materiaal ter beschikking van de spoorwegmaatschappijen Prol. dr. II. van Gelder. De toestand van prof. dr. H. van Gelder, hoo<*- leeraar in de oude geschiedenis, de archaeologïe en de Grieksche oudheden aan de universiteit te Leiden, die, zooals reeds gemeld, in het Elisabeth- gasthuis een operatie heeft ondergaan, geeft, voor ai met het oog op den vergevorderden leeftijd van den hoogleeraar, reden tot ontevredenheid. De toestand is, zij het ook langzaam, vooruit gaande. Stoomvaart-verbinding Nederland-Zuid-Afrika Met het ontwerp van wet tot toekenning van een voorschot ten behoeve van een stoomvaart verbindingtusschen Nederland en Zuid-Afrika is bij de afdeehngsonderzoek geen onverdeelde instemming betuigd. De voorstanders zijn van oordeel, dat de subsidie ten volle gerechtvaardigd wordt door de groote belangen, betrokken bij een vaste Nederlandsche verbinding met Zuid-Afrika Vele leden sloten zich bij de laatsten aan Wat het passagiersvervoer betreft ook al mocht dit niet het hoofddoel vandeze Hm zijn, is de meening uitgesproken, dat daar- Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende deel neming in het kapitaal der bank voor Nederland sche gemeenten, werd met dit ontwerp vrij -alge meen instemming betuigd. In zake de steun, die de Bank voor Neder landsche gemeentenzal kunnen verleenen bij het plaatsen van geldleeningen, werd door eenige leden de opmerking gemaakt, dat die steunverleemng voor kleinere gemeenten vrij wel onnoodig is, daar die er in den regel wel in slagen hare leeningen te plaatsen, en dat dat werkkapitaal der bank (10 millioen) hoe zeer ook vergroot, toch onvoldoende zal zijn om grootere gemeenten van de noodige geld middelen te voorzien. 8 8 Daartegen werd in het midden gebracht dat juist kleinere gemeenten thans in vele geval len belangrijke sommen noodig hebben, en zich die zaak niet anders dan op zeer verzwarende voorwaarden kunnen verschaffen. Intusschen werden ook verschillende bezwa ren tegen de voorgestelde statutenwijziging ge. opperd. Men vroeg zich af of de staat door het op zich nemen van een groot deel der administra tieve verantwoordelijkheid niet de zakelijke ver plichting aanvaardt, om, ingeval de Bank in moeilijkheden mocht geraken, de noodige hulp te verleenen, en achtte het bedenkelijk, dat de Staat in dezen zoo groote verantwoordelijkheid op zich zou nemen. Ook was men bedacht, dat de Bank, meer nog dan de Gedeputeerde Staten, zich met de gemeentelijke administratie zal bezighouden Deze opmerkingen werden van andere zijde weerlegd. J EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 29 Juni. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot le. Goedkeuring van het Protocol, opge maakt overeenkomstig liet besluit van de vo rige vergadering van den Volkenbond van 13 December 1920 betreffonde het Statuut van liet Pernainente Hof van Internationale Justitie 2e. Nationalisatie van A. L. M. Amel en 134 anderen. 3e. Verhooging en wijziging van de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het Staats bedrijfder Algemeene Landsdrukkerij voor 1920 4e. Pensioenregeling voor de weduwen en de weezen van vóór 1 Januari 1906 ontslagen onderwijzers aan bijzondere scholen, die in dien hun ontslag op dien datum ware inge gaan, recht op pensioen ten laste van den Staat gehad zouden hebben of kunnen hebben we- dei-opstelling voor de betrokken deelgerechtig- den in het weduwenfonds voor de geëmployeer den tot het algemeen bestuur behoorende, van de gelegenheid om een ongehuwde zuster voor het genot van pensioen uit dat fonds aan te wijzen verhooging van de pensioenen ten laste van het weduwen-pensioenfonds van het corps Ingenieurs bij den Rijkswaterstaat. 5e. Verhooging van de begrooting van uit gaven van het Staatsmuntbednjf voor 1920. De voorzitter doet mededeeling dat is ingekomen een schrijven van den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad, dat hangende de kabinetscrisis geen vragen aan ministers gesteld kunnen worden beantwoord, behoudens die vragen, welke betrekking hebben op de wets ontwerpen, welke nog zullen worden afgedaan De heer M e n d e 1 s (S. D. A. P.) verzoekt den voorzitter, om aan de ministers van Binnen- landsche Zaken en van Buitenlandsche Zaken te verzoeken, bij de behandeling van het Djain- bi-ontwerp tegenwoordig te willen zijn. Voorts vraagt hij den premier, morgen te willen mede- deelen, wat wordt verstaan onder „loopende za ken" De v o o r z i 11 e r zal dit verzoek overbren gen. Verschillendewetsontwerpen. Bij het wetsontwerp sub 1. brengt de heer V a n E m b d e n (V. D.) hulde aan den minis ter voor het indienen van dit wetsontwerp. De Ministervan Buitenlandse he Zalen de heer Van Karnebeek, brengt deze hulde over aan de commissie, welke d°it ontwerp heeft voorbereid. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook de wetsontwerpen sub 2. 3. 4. en 5 wor den zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna wordt overgegaan tot liet trekken van de afdeelingen, waarop de voorzitters en onder-voorzitters worden gekozen. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Kantoor Schiedam YVESTVEST 3G Stads- en Gewestelijk Nieuws. Talma's Ziektewet. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn eergis teren gehouden vergadering zijn advies vast gesteld omtrent de door den minister van arbeid aan den Raad toegezonden proeve van een Ziek tewet, ontworpen overeenkomstig de denkbeel den van de heeren Posthuma en Kupers. Een groote meerderheid van den raad (27—10) geeft de voorkeur aan een regeling van de ziekengeld- uitkeenng op de in deze proeve ontwikkelde wij ze boven een regeling als is neergelegd in deziekte- wet- Ialma, zooals deze zal luiden na het aanbren gen van de indertijd door den minister van arbeid aan den raad voorgelegde wijzigingen. Verschil lende bezwaren zijn aangevoerd tegen het in de proeve opgenomen garantiefonds, waarin de zoogenaamd ongeorganiseerde werkgevers op genomen zullen worden. De meerderheid van den raad kan zich echter met dat garantiefonds vereenigen. De raad heeft in zijn advies de ar gumenten uiteengezet, die voor en tegen de verschillende opvattingen zijn aangevoerd. Jubilé. Morgen, 1 Juli, zal het 40 jaren geleden zijn, dat de heer H. Japain alhier als rijksambtenaar' in functie trad. Eindexamen Gymnasium. Geslaagd voor diploma A rhej. Th. Stürk en de heer L. C. Suttorp voor B de heeren B. II. Laming en N. Verwey. AandeUniversiteitvanAmster- dmnis bevorderd tot doctor in do plant- en dier kunde op proefschrift: Contribution k la sy- stematique du polygonum lapathifolium, cum laude, de heer B. H. Danser, geboren te Schiedam De heer A. M. M. Dulfer van hier, s aagde voor 't examen boekhouden „Mercurius" gehouden te Rotterdam. INGEZONDEN. Rijwielen. Mijnheer de Redacteur, Hoe moet de Waarschuwing van den Commis saris omtrent het onbeheerd laten staan van rij- wielen worden verstaan Wanneer een fiets op slot staat is het dan ook onbeheerd Zoo ja, hoe moet men dan doen, wanneer men op de fiets boodschappen doet, in eon win e op een kantoor of aan de post moet r'ijn r Eenige nadere toelichting is zeer gewenscht. X. Alle soorten GEDISTILLEERD1 in prima kwaliteiten. De dienstweigeraar Groenen- d a a 1. Dinsdagavond had in den tuin van het Volksgebouw te 's-Gravenhage evenals j .1.Zondag dag, een zeer druk bezochte vergadering plaats om te protesteeren tegen de gevangenhoudingvan den dienstweigeraar hongerstaker Herman Groe- nendaal. Als sprekers voerden het woord de heeren Jo de Haas uit Amsterdam, Akkerman uit Leiden, Eckhardt uit Rotterdam, Jan Bot Jr. uit Amsterdam en mevrouw KMtliek-Timmer uit Den Haag. In de redevoeringen die een zeer opruiend karakter hadden werd aangedrongen op neerleg- ging van den arbeid en tot massale betooging en. Tijdens de vergadering deelde mevrouw Kolt- hek mede, dat de heer de Ligt, toen hij op weg was naar de vergadering omstreeks 9 uur op de Groenmarkt was gearresteerd. Bij het uitgaan der vergadering richtten eenige duizenden anti-militairisteri hun schreden naar de Riviervischmarkt om daar te demonstree ren voor de vrijlating van den ifeer de Ligt.Bij de Groote Markt werd de menigte opgevangen door bereden politie, die het volk met de blanke sabel uiteenjoeg, terwijl enkele charges moesten wor den uitgevoerd. Op de Groote Markt handhaafde de politie te paard en te voet de orde. De toegan gen tot de Riviervischmarkt werd eveneens be waakt. Het spreekt wel vanzelf dat een en ander ook veel nieuwsgierigen bijeenhield, zoodat het in de bin nenstad zeer druk was. Voor de arrestatie van den heer de Ligt kon nog geen bepaalde reden worden opgegeven. De meest voor de hand liggende is de opruiing aan welke hij zich in zijn Zondag gehouden rede schuldig maakte. Eenige personen welke verzet tegen de politie pleegden werden gearresteerd. Om halfelf hadden de antimilitaristen een twee de vergadering in den tuin van het Volksgebouw belegd, waar beraadslaagd werd over de mogelijk heid om in verbinding te komen met de arrestan ten (do bekende mej. Leentje van Buuren is eveneens gearresteerd verdacht van opruiing op straat) Ongeveer elf uur ging de vergadering onder het zingen van de Internationale uiteen. De opgewondenheid kwam toen tot uiting o.a. door gejouw op de politie, die ook nu met de blanke sabel optrad. Door paniek bevangen ren de de menigte de trappen van het Volksgebouw weer op, den tuin in door alle bereikbare gangen. Degenen die zich weer aan den ingang ver toonden, werde ontvangen door sabel houwen en revolverschoten, daar de politie ook van de vuurwapenen gebruik maakte. Op straat werden eenige agenten door opge schotenjongens aangevallen, soms een agent door drie of vier mannen tegelijk. Op de Prinsegracht bij de Lage Nieuwstraat werd door de politie op de menigte geschoten, waardoor, naar tot dusver kan worden vastge steld, een man een schot in het been bekwam. Bij de charges met de blanke sabel werden eenige verwondingen van lichteren aard toegebracht. De getroffene door den kogel is F. A. van Heyden die door den eersten hulpdienst werd verbonden en naar huis gebracht. Omstreeks middernacht werd Leentje van Buuren in vrijheid gesteld. Wat den lieer De Ligt betreft diens arrestatie geschiedde op bevel van den officier van justitie. Hij bracht den nacht door op het bureau van de centrale recherche en is gisteren naar het huis van bewarig overge bracht, wegens opruiing (art. 131 W.v.Str.) Ook te Utrecht is een protest-meeting ge houden. Zonder toestemming van de autoriteiten werd een optocht geformeerd, die door de stad trok, maar door politie uiteen werd gejaagd. De heer en mevr. Kees Boeke, uit Bilthoven, die geen gevolg gaven aan het verzoek zich uit de volksgemeente te verwijderen, werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Te Amsterdam zijn vrij veel bouwvakar beiders en eenige metaalbewerkers in staking gegaan als protest van het gevangen houden van den dienstweigeraar Herman Groenendaal. Naar aanleiding van geruchten omtrent mishan deling, welke Groenendaal bij de op hem toege paste kunstmatige voeding zou ondervinden in de bijzondere strafgevangenis te Scheveninge, waar hij in voorloopige bewaring wordt gehouden,heeft het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag vernomen, dat er geen sprake is van eenige mis handeling, en dat Groenendaal zich op geenerlei wijze verzettegendengeneesheer.nochdeverpleger, die om beurten die voeding bewerkstelligen,onder- dervinden, |eenigerlci bemoeilijking bij deze wij ze van voeding, welke integendeel vaak gepaard gaat met een gemoedelijk grapje van de zijde van Groenendaal. Deze blijft zich op het standpunt stellen, dat hij hiertegen niets kan uitrichten aangezien hij op het doorslikken van het hem toe gediende, hetgeen hij, als hij daartoe bij machte was beslist zou weigeren, geen invloed kan uit oefenen. De voeding geschiedt uitsluitend door den mond, waarin een buisje wordt aangebracht. Groenendaal doet niet de minste poging, het in brengen van dit buisje te verhinderen, noch be proeft hij het te verwijderen of stuk te bijten. Geweld behoeft dan ook allerminst gebruikt te worden. Hij krijgt krachtig vloeibaar voedsel b.v.melk met room er doorheen.Zijn gezondheids toestand wordt dan ook als uitstekend geken schetst, hij is opgeruimd en leest veel, vooral boeken op plantkundig gebied. Groenendaal is binnen enkele dagen bijna 1 Kilogram in gewicht toegenomen. .;Ü\i iMlIJMEHMIHMBB J '"uit™ verantwoordelijkheid der Redactie). i ,rlgeiouden stukken ook al worden ze niet «Wlaatst wordt de kopyaiet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2