Zit- en Slaapkamer Zit-Slaapkamer, Diverteert in de Nieuwe ScfMamsche Courant. Kleine Ad.verten tiën. JL BOSCH, Boterstraat 63, TeL 580 A. BOSCH, Boterstraat 63. Tel. 586 j Ïnmm met gebruik IlIIIul van keuken. De zaak-Groenendaal lkt, in het stadium, waar in zij thans verkeert, geheel buiten de bemoeienis van het departement van oorlog. Immers, zoo- dra een strafbaar feit, door een militair gepleegd, gebracht is voor den militairen rechter of wel, op klacht, in onderzoek is bij den officier-com missaris, behoort zoodanige zaak geheel tot de competentie van het departement van justitie, waaronder de krijgsraden ressorteeren. Men meldt nader uit Den Haag Een gecombineerde besturenvergadering heeft plaats gehad van de bij het Haagsch Vakcomité aangesloten organisatie. In deze vergadering is besloten de actie voor de vrijlating van Groenen- daal en de Ligt zoo krachtig mogelijk te steunen, er zal samenwerking worden gezocht met den Haagschcn Bestuurdersbond omtrent het pra- clameeren van een algemeene staking. In afwach ting van het besluit van den Haagschen Bestuur dersbond zal door het vakcomité een manifest worden uitgegeven, waarin zal worden aange spoord tot het nederleggen van den arbeid op Maandag aanstaande. De relletjes van Dinsdagavond hadden gister avond eenige duizenden nieuwsgierigen op de been gebracht. Reeds om 7 uur werden voor het Volksgebouw op de Piinsegracht groepjes ge vormd, die den toestand druk bespraken, wach- tendewaarschijnlijk op het begin van een verga dering die Dinsdagavond was aangekondigd. De I.A.M.V. had echter besloten, ook in ver band met een bcstuurdersvergadcring,niet te vergaderen. De groep sociaal-anarchisten beleg de toen plotseling een bijeenkomst in den tuin, waar verschillenden een toespraak hielden. De vergadering ging rustig uiteen en de be zoekers werden, zooals te voren door de politie was bepaald, door de Lage Nieuwstraat wegge leid. Op de Prinsegracht werd het hierdoor nog drukker, doch reeds aanstonds verscheen een groot aantal agenten, zoowel te voet als te paard, die met getrokkken sabel eenige charge's uit voerden om de menigte vlugger te verspreiden. Ook bewogen zich onder de menschen recher cheurs van politie, die tot doorloopen aanmaan den. Enkele malen werd de gummistok te voor schijn gehaald om aan het bevel kracht bij te zetten. Even tien uur werd in de Lage Nieuwstraat uit de menigte met steenen geworpen naar een paar politieinspecteurs en eenige rechercheurs.Eenvan laatstbedoelde politiemannen werd daarbij door een steenworp pijnlijk aan een der beenen ge wond. Daarop hebben rechercheurs een paar re volverschoten gelost. Voor zoover was na te gaan werd niemand getroffen. Later werd door recher cheurs ook nog gechargeerd opdeBróuwersgracht omdat daar de van de Prinscgracht verdreven menigte had post gevat. Tegen elf uur was het op de Prinsegracht weer vrij rustig. Alleen stonden hier en daar nog groep jes nieuwsgierigen. Laat in de avond is bij een uitval van de politic op burgers op dc Prinsegracht nog een bewoner uit de Zusterstaat getroffen, welke een bloedende hoofdwond bekwam. Na door den geneeskundigen hulpdienst te zijn verbonden kon hij naar huis worden gebracht. Opgravingen. Volgens het „Eindhoven- scheDagblad" worden in de Wijckenschebosschen bij het klooster Alverna urnen opgegraven met overblijfselen van verbrande beenderen. Men schijnt hier een oude begraafplaats ontdekt te hebben. Wilde varkens. In de streken rondom Eist (Utr.) worden de te velde staande aardap pelen door wilde varkens vernield. Ondanks daar toe aangewende pogingen is men er nog niet in geslaagd de dieren te dooden. Aangehouden. De recherche te Rotter dam heeft de handelsreiziger A. D. gearresteerd, die de firma Trinthamer te Delft heeft opge licht voor 15 vaten machineolie. D. had de wijk genomen naar België. Sinds Maart was hij voortvluchtig. Hij is kort na zijn terugkomst te Rotterdam herkend en aangehouden. Oudjes. Te Southampton is gisteren, 90 j oud, een juffrouw M.L. Jellicoe overleden. Zij woonde simen met een zuster C. J. Jellicoe, die in September 100 jaar oud wordt.Een broer van de beide dames is 91 jaar, terwijl hun nicht G.E. W.S. Gardiner eveneens te Southampton 105 jaar oud is geworden. Lord Jellicoe is een neef van de a.s. honderdjarige. Verduisteiing. De politie te Gronin gen Heeft gearresteerd de brievenbesteller L. T. W., die geld uit brieven heeft verduisterd. De droogte in Friesland. Door de droogte heerscht in vele Friesche dorpen nijpend gebrek aan drinkwater. De waterstand is onge kend laag 17 c.M. beneden zomerpeil.Op de groo te vaarwaters ondervinden de stroom- en zeil vaart daaraan den hinder op kleinere binnen vaarten kan met geladen schepen vaak heelemaal niet gevaren worden. VertrekvandenArgentijnschen gezant. Gisteren vertrok per s.s. „Limburgia van de Kon. Holl. Lloyd, de gezant van Argen- tië, de heer Guedala. Bij het vertrek was het personeel van het gezantschap alsmede de di recteur van den Kon. Holl. Lloyd aanwezig. CHAMPAGNE „de Lossy", Reims. 'Ongelukken. Dinsdagavond is te Ter Neuzen de 16-jarige bakkerszoon J.v.o., die met een makker op een houtvlotje in het kanaal speelde, daar af gevallen en verdronken. Te Groningen is een doofstom meisje door een sleeperswagen overreden en aan de gevolgen overleden. Prettige t h u i s k o m s t. Toen giste ren de schilder Ph. Zilcken van een buitenland- sche reis in Den Haag terugkeerde, vond hij zijn atelier, gelegen in een tuin aan het Bezuiden- hout, geheel in wanorde, terwijl er veel bescha digd was. Het bleek, dat eenige jongens zich tot het atelier toegang hadden verschaft en daar nogal hadden huisgehouden. Onder andere had den zij een boot eruit gehaald en waren er mee gaan varen.De jongens zijn bekend. Proces-ver baal werd tegen hen ophemaakt. Eer bekend detectieve. De Brit- sche geheime politie heeft een ernstig verlies ge leden door den dood van Sir Robert Nathans, die gedurende den oorlog geheel belangeloos belang rijke diensten aan deze instelling bewees. Hij was het, die in 1915 het anarchistische en door de Duitschers gesteunde complot tegen de vorsten en eerste ministers der geallieerde landen ont dekte. Dit complot werd in Zwitserland gesmeed door een aantal zeer gevaarlijke individuen, waarvan sommigen thans nog in de gevangenis zitten. Daarna ging Sir Nathans naar de Vereenigde Staten, waar hij de Duitschers ontmaskerde, die de Amerikaansche munitie-fabrieken en de transportschepen in de lucht deden springen. Afschuwelijk. Te Capelle-Brouck bij Duinkerken is ongeveer een jaar geleden een landbouwer, een man van 43 jaar, Mahieux ge- heeten, spoorloos verdwenen zonder dat iemand van zijn vertrek maar eenige reden wist op te geven. In Mei is er op verzoek van een broer van Mahieux een onderzoek ingesteld, dat echter niets heeft opgeleverd. De vorige week nu trof het de buren van den verdwenen boer, dat zijn vrouw zoo druk in den grond van haar tuin ge werkt had en men ging afvragen of er soms een misdaad in het spel kon zijn en bijvoorbeeld het lijk van den verdwenen man in de tuin verborgen kon zijn. De veldwachter werd gewaarschuwd en de vrouw werd ondervraagd. Zij bekende zonder slag of stoot, dat zij haar man doodgeschoten had en zijn lijk in den tuin verborgen Maar zij was een paar dagen geleden ongerust geworden omdat te Boulogne aan zee een moordenaar ontdekt was niettegenstaande ook hij het lijk van zijn slacht offer begraven had. De vrouw had het lijk toen maar weer opgegraven, in stukken gehakt en in haar kachel verbrand. Ontploft, Er heeft een ernstige ontploffing plaats gehad in het Duitsche munitie-depot te Bois Bedry, een 10 K.M. van Metz vandaan. Het vuur sloeg over op het bosch. Uitbarstingen duren voort. De overheid neemt maatregelen. Weer een spoorwegongeluk in F r a n k r ij k. Gistermorgen is èen trein, welke troepen vervoerde, die uit het Rijnland kwamen, te Marinaillers nabij Lunéville met een rangee- rende trein in botsing gekomen. Drie soldaten werden gedood en 17 gewond, van wie drie zwaar. Hoogovens stilgelegd. Naar de „Augsb. Abendztg." uit Metz verneemt, liggen van de 89 hoogovens in Elzas-Lotharingen er 64 stil. Gehëele mijnbedrijven zijn gesloten. Het aantal werkloozen stijgt voortdurend. Verbeurd verklaard. De 220Ö pond sterling aan goud, die do Hollandschc kooplui Levie Nijkerk en Bernard Gans, in Mei j.l. te Folkestone uit Engeland hadden willen smokke len, zijn daar op last van de magistraten verbeurd verklaard. Zij zeiven hadden al een boete van 100 gekregen. De Strom boli werkt. Omtrent de eruptie van den Stromboli, wordt gemeld, dat na een hevig gerommel dichte stoomwolken omhoog stegen, en dat een half uur later hevige explosies plaats hadden, waarbij gloeiende steenen uit den krater werden geslingerd, die een groote hoogte bereikten en opdeberghellingverscheideüe branden veroorzaakten. Een aschregen verduis terde gedurende een aantal uren de horizon. Een paniek maakte zich van de bevolking meester. De menschen vluohtten naar de zee en bestormden in wilde haast de booten, zoodat verschillende booten omsloegen. Twee torpedobooten hebben Messina verlaten om hulp te verleenen. Zij zijn voozien van draad- looze installaties, zoodat zij de autoriteiten op de hoogte kunnen stellen van den omvang der scha de. Laatste Beriehten. l)e zaak-Groenendaal. In dc hedennacht te Amsterdam gehouden bestuursvergadering van het P.A.S. is besloten de proteststaking inzake de kwest.ie-Groenendaal op te heffen. Hedenmorgen werd dit besluit medegedeeld aan een groot aantal stakers, dat voor het bu reau van het P.A.S. op den uitslag stond te wachten. De stakers protesteerden ertegen, dat de staking moest worden opgeheven, en velen vertrokken onder de mededeeling, dat zij het advies niet zouden opvolgen. Wij vernemen evenwel, dat de meeste stakers hieraan wel heb ben gehoor gegeven en hedenmorgen het werk hebben hervat. Voorts vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt om de 24-uur-staking op a.s. Maandag af te kondigen voor Amsterdam, den Haag en Gro ningen. Telegrammen. Opper-Silezië. BEUTHEN, 30 Juni. In den nacht van den 29en Juni hebben de Polen verscheidene aanval len gedaan op de stad Beuthen. Ongeveer half elf ving een levendig geweervuur aan, dat tot des mórgens 5 uur voortduurde. De Polen maakten gebruikvan mijnenwerpers en machinegeweren. Het gelukte den Polen in de onmiddellijke nabijheid door te dringen van het hoofdstation. Verscheidene zaken werden geplun derd. In de huizen werden talrijke handgranaten geworpen. De Franschen namen, naar gemeld wordt, een passieve houding aan. PORT, BOBDEAUX- BOURGOGNE-WIJNEN. Rechtzaken, Principieele dienstweigering. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht deed in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen G. V., oud 20 jaren, geboren te Oirschot, milicien soldaat bij het 14e regiment Infanterie, thans gedetineerd te Fort Spijkerboor, die in eersten aanleg door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch Was veroordeeld tot vier maanden militaire ge vangenisstraf, ter zake dat hij op 14 Maart 1921 te Middelburg, toen de fourier M. hem gelastte de militaire uniform aan te trekken, uitdruk kelijk heeft geweigerd en opzettelijk heeft na gelaten, die order te gehoorzamen en na t,e komen. Het Hof vefzwaarde de straf tot acht maan den militaire gevangenisstraf en ontzegde be klaagde tevens het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van 5 jaren. Raadsman was mr. Bink. Overtreding der Huurcommis- s i e w e t. De rechtbank te Maastricht deed uitspraak in de zaak tegen L. B., die door den kantonrechter was veroordeeld tot 1000 boete, subs. 4 maanden hechtenis, wegens overtreding der huurcommissiewet. Bekl. had aan v. d. Werff eene woning verhuurd in de Capucijnen- straat 67, tegen een huur van 7 der totale waar de. Er was voor een groote som aan de woning verbouwd, zoodat de totale kosten op 24.000 kwamen, dat zou dus een huur worden van 1680 De huurconnnissie had de huurwaarde echter vastgesteld op 800. Om nu toch de bedongen huur te krijgen, had B. aan v. d. W. een fictieve schuldbekentenis voorgelegd van /5000, welke zoodanig zou worden afbetaald, dat de heele som na het eindigen der huur; dat was nè zes jaren, zou zijn afbetaald. Bekl. B. had verteld dat v. d. W. hem zelf voorgesteld had die schuld bekentenis te teekenen,mits dan een stukje tuin met tuinhuisje aan de woning werd toegevoegd, doch v. d. W. ontkende dit. Hij had noodgedwon gen de schuldbekentenis geteekend, uit vrees anders dewoning niet te zullen krijgen het door B. bedoelde huisje met tuin was reeds bij de huur inbegrepen geweest. Het O. M. achtte de door den kantonrechter geëischte straf niet hoog genoeg, vroeg ver nietiging van het vonnis en eischte één maand principieele hechtenis tegen B. De uitspraak der rechtbank luidde 1000 hoete, subsidiair 4 maanden hechtenis. Burgerlijke Stand. Geboren: Juni 26. Cornelis Jacob, z. v. A. J. Voortman en N. Huiswaard, Warande. 27. Johan Hendrik, z. v. B. den Hartog en J- Scheffer, Simon Stevinstr. Adriana Johan na Maria, d. v. H. L. W. Groenendaal en J. M. Smoelen, Oostsingel. Jijles, z. v.'J. Mulder en E. van Diejen, Rotterd. dijk. 28. Helena Catharina Theodora, d. v. H. J. Speelmeijcr en A. G. G. Geul, Laan Ons Genoegen. - Harmanti- na Johanna, d. v. L. Toutijn en G. G. Koppenha gen. Vellevestsingel. Overleden: Juni 26. Maria Louisa Wes- sel, oud 67 j. en 9 mncl., weduwe van Huibrecht Stokhof, Broersvest. 27. Theodorus Johannes Dominicus de Groot, oud 70 j. en 10 mnd., Lange Singelstraat. Geboren: Juni. 28. Dirk z.v. M. Bakker en en M. Vijfwinkel, Nieuwe Maasstraat. Jaco- mina Christina Reiniera cl.v. G. Beynvoort en C. H. Geursen, Middelharnisschestraat. 29. Hendricus Petrus Johannes z.v. P. .1. As en M. A. Geynsbroek, Strijenschestraat. Joseph Cas- parus z.v. J. C. Pil en J. van Munnekrede, Wil lemshofje. Gehuwd. Juni 29. G. B. Kooy24 j. en G. M. van der Haar 19 j. J. van Put 23 j. en J. Knol 19 j Overleden: Juni 28. Jan van Ieperen, oud 9 j en 11 mnd. Nassaustraat. Scheepvaart. Hoogwater te Heek van Hollaaé 30 Juni v.m. 10.07, n.m. 10.44. 1 Juli v.m. 11.18, n.m. 11.51. 2 Juli v.m. 12.26, n.m. 12.51. 3 Juli v.m. n.m. 1.22. 4 Juli v.m. 1.45, n.m. 2.15. 5 Juli v.m. 2.33, n.m. 3.03. Hoogwater te Schiedam I uur en 40 mi nuten later. SCHIEDAM, 29 Juni. Vertrokken Engelsch zeesleepboot „H.I." 78 kapt. M. Douglas, naar Dover. SCHIEDAM, 29 Juni. Aangekomen En- gelsche zeesleepboot H. S. No. 78, met twee ledige lichters, No. A.C. 1089 en No. A.G. 1197, van Dover, ligplaats N. Haven, bij Entrepot. SCHIEDAM, 29 Juni. Vertrokken schoe ner Neerlandia, kapt. J. Maan, geladen met ledige flesschen naar Londen. LONDEN, 28 Juni. Vertrokken Engelsche s.s. „Melbourne", geladen met machinerieën, naar Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 30 Juni. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 35. Stemming onveranderd. Moutwijn. SCHIEDAM, 30 Juni. Men noteert voor moutwijn 46 f 18. Stemming onveranderd. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. SpoelingvereeDiging". Heden f 2.50 per ketel. VEEMARKT DELFT, 30 Juni Aanvoer172 runderen, 63 schapen of lammeren, 3 paarden, 405 varkens, vette kalveren, 466 biggen, 203 magere kalveren. 9 geiten of bokken, vette vaikens, veulen. Vette koeien le kw f400740, 2e kw f250—f400, kalfkoeien ie kw. f400-f800, 2t kw. f250f400, vaarkoeïen ff2« kw. ffvette kalveren le kw. f 2e kw. fvette schapen le kw. f,2» kw.f,weischapen le kw. f2e kw. fvette lammeren le kw. fwei lammeren, fmagere varkens le kw. f 18f 100, biggen f8f 18, nuchtere kalve ren le kw. f 18f30, paarden f200—f700 Rundvleesch per kilo f 1 90f 1 70 -i 1 50 vette varkens f1 Boter. Aanvoer 239/8 en 6/16 wegende te zemen 4840 kilo, f 2.20 t t 2.60 per kilo Voor de vele bewijzen van belangstelling, betoond bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer MATTHIJS KRANEN, betuigen wij onzen welgemeen- deri dank. 3957 11 Familie KRANEN. Schiedam, 30 Juni 1921. Dankbetuiging. Aan hen die ons hun deel neming betuigden, bij het over lijden van G. J. REBERS, betuigen wij onzen hartelijken dank. De familie REBERS 3946 8 en Verloofde. Gevraagd een of door heer. Brieven met uitvoe rige inlichtingen onder. no. 3962, bureau van dit blad. 3961 10 Jongelui die wenschen te trouwen, zoeken een 3925 8 Br. onder No. 3952, a. h. bur. N. Schied. Courant Koemarkt 4. Kleine advertentiën hoogstens 30 woorden fl. per plaatsing. Ieder woord meer 10 cent. Driemaal plaatsen van dezelfde advertentie f 2. Mevr. BOL'WENS, Langehaven 90, vraagt een net Meisje, voor heele dagen of tot 4 uur, niet bene den 16 jaar env.g.g.v. Een net persoon vraagt Zit-Slaapkamer met volledig pension. Brieven no. 327. Bur. Nieuwe Schied. Courant. Aangebodsn op netten stand Volledig Pension, met gebruik van vrije slaapkamer. Brieven franco enz. onder no. 328 bureau van dit blad. N.V. „de Phoenix" Westfr. str. 468, gevraagd, Nette Meisjes. Gesloten zijnde zich aan te melden West- frankel. straat 96b. Naar de Brecdstraat. Pracht Biezenmatten Keukenstoelen vanaf f 3.25, Gaatjesmatten Stoelen rood pluche Stoelen, Ameuble ment, Spiegels, Schil derijen, Buffetten, Tafels enz. Te Koop aangeboden een Slagersinventaris, te bevragen Nieuw straat 35. Te Koop aangeboden een partij pracht Witb-Leghornkennen, 3Vjèt 4 maanden oud, tegen zeer billijken prijs L. VAN DUKE, Singel No. lila of Noordvest No. 28 Tel. No. 787. Koopt de wettige Uniebriefjes, Koninklijk goedge keurd 1913 V5-1 10—V20 trekking op de Staatsloterij. Hoofdvertegenwoor diger Jos. Haring, Broersvest 155. Hoofdagenten J. A. Ullers, Hoog straat 19 J. Korpel, Pr. Fr. Hendrikstraat 29aA. Hoorman, Hoofdstraat;Boender, v. Smaleveltstraat en agenten. Tc Koop. Op goeden stand te koop aangeboden een Flink Pand, waarvan het beneden of bovenhuis direct is te betrekken. Brieven franco no. 332 van dit blad, I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3