Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevalIenserzekering 44ste Jaargang. Vrijdag 1 Juli 1921. No. 13074. FEU! t LETON Virginia's levensloop. ,sbS jfflfto en Mflfl Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal jjlaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Biatenkndseh Nieuws. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Een telegram uit Washington meldt President Harding heeft een schrijven gezon den aan Mondell, den republikeinsGhen leider in het huis van afgevaardigden. Daarin zegt de president, dat hij ten zeer ste verlangend is, van het congres te vernemen, dat het de kwestie der algemeene ontwapening goedgunstig gezind is. Een dergelijke verklaring zou in zeer algemeene termen moeten worden opgesteld. Harding verzekert, dat de uitvoeren de raad bereid is de volle aandacht aan een der gelijke uitdrukking van gevoelen zal wijden. Verder voegt de president er nog aan toe, dat de regeering getracht heeft, inlichtingen te bekomen omtrent de houding der buiten- landsche naties betreffende het vraagstuk der ontwapening. Deze Onderzoekingen en be sprekingen zullen worden voortgezet. De tijd, om de kwestie formeel aan de buitenlandsche volken voor te leggen, zal echter eerst gekomen zijn, wanneer het reeds begonnen onderzoek ten volle is uitgevoerd. IERLAND. Lord Midleton en drie andere unionistische leiders van Zuid-Ierland hebben de uitnoodiging van De Valera aangenomen, om deel te nemen aan de conferentie te Dublin, welke plaats zal hebben voor het antwoord op de uitnoodi ging van Lloyd George, om de conferentie te Londen bij te wonen, verzonden wordt. Lord Midleton verklaarde gisteren, dat krach tig bij hem was aangedrongen om de uitnoodiging te aanvaarden in het belang van den vrede en na zijn Iersche collega's te Dublin en Londen te hebben geraadpleegd, heeft hij besloten naar Dublin te gaan. Door eenige verwarring in het adres van De Valera's brief aan Sir James Graig mogelijk tengevolge van het feit, dat het lid van het par lement voor het Trinity College te Dublin den zelfden naam draagt,is de brief eerst gister avond ontvangen. Later bleek het hem onmo gelijk deze vergadering bij te wonen, omdat hij reeds de uitnoodiging van Lloyd George had aan genomen om naar Londen te komen. Van Sinn Fein-zijde wordt medegedeeld, dat De Valera het volgende telegram aan Graig heeft gezonden ,,Het spijt mij ten zeerste, dat U hier Maandag niet aanwezig kan zijn. Het voorstel van Lloyd George is om zijn beperkingen onmogelijk te aanvaarden in zijn tegenwoordigen vorm. Het is duidelijk dat bij het onderhandelen over vrede met Engeland de Iersche delegatie niet verdeeld moet zijn. doch als een man dient op te komen voor onze grondbeginselen." Do bladen deelen in verband met de confe rentie te Dublin mede, dat deze, zelfs indien James Graig in de mogelijkheid verkeert haar bij te wonen, zal worden gehouden en de corres pondent van de „Times" te Dublin zegt, dat de Zuidelijke Unionisten elke poging, welke over- 21 „Dat geloof ik ook," stemde Miss Lethe- bridge in, zonder zich echter geheel gewon nen te geven. „Zooals ge weet, heb ik hem al meermalen aangeraden, om toch een ge neesheer in de stad te gaan raadplegen, maar, zooals alle zachtaardige menschen, is hij wan hopig eigenzinnig. Hoe dit ook zij, zijn hoofd is echtei helder," vervolgde zij, op een toon van iemand, die vastbesloten is, zich op welke wijs dan ook, van een onaangename taak te kwijten. „En hij heeft zijn eigen inzicht. Hij is we.kelijk bezorgd voor uw huwelijk. Madeline. Hij heeft aan Hugh geschreven." „Aan Hugh geschreven 1 Zonder mij erin te kennen Ge droomt zeker, tante Johanna Miss Lethebridge glimlachte, maar haar glim lach had iets van een grijns. „Wat zou het met mogelijkheid kunnen baten, dat de arme James u raadpleegde ge weet toch altijd uw zin te krijgen, Kind. En dat weet hij, geloof ik, ook wel," voegde zij er met een zucht bij. „Neen, dat weet hij niet. Maar 't komt er in 't minst niet op aan. Ik zal zelf wel alles met hem bespreken en met Hugh ook, als hij komt.Zaterdag komt hij in elk geval, zooals ge Intulups geheel* iavRUilleU «files vua i 111 fI 1111 ï*"1* 1 LUU I lm mm imim «•I et eeg uMW luy érub De vimkwlii vevll gewaMbeigiieei de HeBasiwhe Algeaseeae Tenthuis gthaah te lehleiaan m «>U*i tea wQevlagei M veilles vaa elkea aalt» nb via gei eenk' mt met hun grondbeginselen zullen steunen om het pad te effenen voor De Valera's aanvaar ding van het aanbod van den-premier. De aard van het eerste antwoord van De Va lera aan Lloyd George heeft te Dublin geen ont moediging te weeg gebracht. Zijn reden wordt in alle kringen gewaardeerd. zegt de „Times", en er wordt minder belang aan gehecht onder welke omstandigheden hij naar Londen zal ver trekken dan wel of hij inderdaad naar Londen zal gaan. De tegenzin van Graig om de conferen tie bij te wonen, wordt onder deze omstandighe den als natuurlijk beschouwd, daar hij reeds te kennen heeft gegeven bereid te zijn De Valera te Londen te ontmoeten. ENGELAND. De „Temps" verneemt uit Londen De As sociated Press meent te weten, dat do politie een samenzwering ontdekt heeft om verscheidene Engelsche ministers en enkele ambtenaren te Londen te vermoorden. Buitengewone voorzorgsmaatregelen zijn ge troffen.Men verwacht sensationeele onthullingen. POLEN. De „Lokal Anzeiger" schrijft uit goede bron te hebben vernomen, dat in Poolsche invloed rijke kringen besloten is tot een oorlog tegen Duitschland, Wanneer de oogst zou zijn binnen gehaald, zou de aanvallende beweging tegen het Duitsehe rijk worden ingezet. DUITSCHLAND. De regeering heeft de begrootingscommissie van uen Rijksdag medegedeeld, dat gewone uit gaven in 1921 48 1/2 milliard papieren marken liebben bedragen, zoodat er een tekort is van 4 1/4 milliard. Daar thans aan de Entente jaar lijks 2 milliard goud marken en 26 van de waarde van den uitvoer moet worden betaald, welk bedrag op 1300 millioen mark goud wordt geschat, en Duitschland bovendien de kosten der bezettingstroepen in het Rijnland heeft te dra gen, welke kosten op 8 1/2 milliard mark papier worden geschat, moeten de gewone ontvangsten jaarlijks met ongeveer 45 milliard papieren marken toenemen, welk bedrag door nieuwe belastingen zal moeten worden verkregen. De geconsolideerde schuld van Duitschland bedroeg op 31 Mei j.l. 78.300 millioen mark,, die niet ge consolideerde schuld 199.134 millioen mark. OPPER-S1LEZIE. j|De ontruiming van Opper-Silezië door de Duit sehe verdedigings-weermacht is binnen den ge stelden termijn voltooid. De soldaten van som mige opstandelingentroepen hebben naar het schijnt, de uniform enkel uitgetrokken om als burgers op de oude posten te blijven. Bij Schi- rokan zijn in den rug der Duitsehe verdedigings troepen onverwachts opstandelingen-benden ver schenen. Volgens een betrouwbare mededeelipg is de Engelsche regeering besloten, de Opper-Silezi- weet, tantelief „Zoo, dat doet mij genoegen. Het wordt tijd, dat hij eens komt," zei miss. Lethebridhe, haar ernstig aanziende. „Toen ik jong was Niet zeer hoffelijk viel haar nicht haar in de rede „Van die dingen hebt ge geen ver stand, tante. Ge zijt nooit gehuwd geweest en hebt nooit willen trouwen. Dat hebt ge mij dikwijls gezegd, Toe, Virginia haal lie ver uw guitaar en zing ons wat voor. Gui taar spelen en zingen is een heel gepasten bezigheid voor je, dan omeletten bakken en boonen doppen. Het-lieve geluid van uw stem, maakt mij altijd zoo gelukkig, zoo tevreden." Zonder de minste aarzeling voldeed Virgi nia aan haar verzoek. Vóór haar komst op Lethebridge-Manor had zij nooit gedacht eenig muzikaal talent te bezitten. Hoewel ze te San- Sofia gewoonlijk in het koor meezong, had haar stem nooit de aandacht getrokken.' Veel meer dan de eerste grondbeginselen der muziek had zij niet geleerd. Maar zij had zichzelf guitaar leeren spelen en zich, behalve de kerkelijke ge zangen, nog eenige andere liedjes van meer wereldschen inhoud eigen gemaakt. Madeline had echter terstond haar stem als zeer zuiver en sympathiek geroemd. En dit was waar, want hoewel ze niet krachtig en schitterend was, sprak haar stem tot de harten der toebehoorders, wien daarbij dikwijls de tranen in de oogen kwa nten of een glimlach om de lippen speelde. sche quaestie te laten oplossen door de meerder heid in den Oppersten Raad. ZUID-SLA VIE. Volgens een bericht van de „Associated Belgrado heeft er aldaar een aan slag op het leven van den prins-re gent plaats gehad. Hij werd niet getroffen. Een peisoon, die zich in de omgeving bevond, is echter gedood en drie werden er gewond. De moordenaar is aangehouden. Naar Ilavas uit Rome verneemt, heeft de „Gazetta del popoio" een bericht uit Belgra do, volgens hetwelk de Hongaarsche commu nist Stegicy een bom geworpen heeft tegen het rijtuig, waarmede de Prins regent en Pasjitjs uit het parlementgebouw naar het pileis reden. De prins en Pasjitsj zijn ongedeerd. Zes personen werden bij den aanslag ernstig gewond. Omtrent den aanslag op den prins-regent Alexander, seint Belga nader uil Belgrado, dat de bom van het dak van het Departement van Arbeid geworpen werd. De helsche machine raakte een telefoonpaal en sprong in de lucht uit een, vóórdat het rijtuig waarin de prins-regent em Pasjitsj zaten, voorbij kwam. De tien gewonde personen zijn bijna alle soldaten. De dader gaf op, dat hij Spassoin Hartsj heetschilder is en geboortig uit Toerska Kajnia. De politie herkende hem echter als den be kenden bolsjewistischen drijver die onder den bijnaam Trotski bekend staat en die in 1919 uit Rusland in Zuid-Slavië was teruggekomen. Na den aanslag reed de prins-regent verder onder hartelijke toejuichingen van het publiek, waarna hij nog een parade van de troepen bij woonde. Van andere zijde meldt men nog uit Belgrado De mislukte bomaanslag op Alexander van Servië heeft in den voortgang der feestelijkheden ter gelegenheid van de proclamatie der grondwet geen storingen gebracht. De prins-regent woonde alle feestelijkheden in persoon bij en werd bij de parade der troepen geestdriftig door leger en volk toegejuicht. Officieel wordt medegedeeld, dat prins Alexander een buitenlandsche reis zal ondernemen tot herstel van gezondheid. Hij zal zich waarschijnlijk naar Londen begeven waar hij zich, zooals verluidt, met prinses Mary zal verloven. Hoewel dit bericht, dat reeds vroe ger verspreid is, toen werd tegengesproken, schijnt het toch op waarheid te berusten. MEXICO. Uit San Antonio (Texas) wordt gemeld, dat de toestand in Mexico zich snel schijnt te ont wikkelen in de ridding eener nieuwe revolutie. De den president Obregon vijandig gezinde groepen beschikken over een half millioen, om den strijd tegen hem aan te binden. Generaal Gonzalez is de grens overgestoken, om in den staat Tamanlipas de rebellen te organiseeren. Het garnizoen van Obregon te Lampazos is aan het muiten geslagen en heeft verschillende Die ontdekking schonk haar een streelend ge voel van trots. Maar waar en hoe had zij die liederen geleerd De Hemel weet het. Een ervan was bijzonder treurig. Het was een droevig lot van een meisje, dat van smart over het verlies van haar verloofde gestor ven was. Tot haai schrik bespeurde de zang ster, dat in Madeline's oogen tranen stonden en dan tante Johanna's lippen begonnen te beven. „Lieve HemelMadeline weent ge riep Virginia haar toe. „Maa. 't is niet waar. 't Is m ar een vertelselGiulia ging niet dood." „Onzin. Natuurlijk, niets dan een sprookje" zei tante Johanna, terwijl ze - een eigenaar dige, plotselinge beweging met haar lichaam maakte. „Ikversta er geen woord van, kind, maar aan de wijs kan ik hooren, dat het een treurig lied is. En ik houd niet van sombere dingen. Die moeten wij maar voor de lijkbe zorgers overlaten, 't Is veel beter vroolijk te zijn." Om de gemoederen in een andere stem-, ming te brengen, begon Virginia een ander lied. Maai hieimee was zij minder gelukkig. Het was een lofzang aan de Madonna en in het herhaaldelijk terugkeerend woord „Mm ia" vond miss Lethebridge blijkbaar een strui kelblok, want zij stond plotseling op en verwijder de zich met een blik van ontsteltenis. „Lieve Hemel. Is zij boos Wat moet ik spoorbruggen tusschen Nuevo Laredo en Mon terey in de lucht doen springen. De federale troepen hebben den 25en Juni een afdeeling re bellen nabij San Luis Potosi verslagen en den aanvoerder, generaal Mindez, gevangen geno men. JAPAN. De Japansche marine-begrooting zal voor de loopende fiscale jaar een half milliard yen be dragen, dus ongeveer evenveel als het vorige jaar. Er is geen wijziging gebracht in het vloot- voltooiing van acht slachtschepen en acht kruisers. AMERIKA. Harding heeft de wet geteekend, waarbij, het geregelde leger met ingang van 1 October tot 150,000 man wordt teruggebracht. ALLERLEI. De „Times" verneemt uit Constantinopel De Britsche militaire commissie heeft te Gonstan- tinopel ruim dertig Russen en Caucasiërs gear resteerd, omdat hun aanwezigheid gevaarlijk acht voor de veiligheid van het geallieerde garni zoen. Tot de Russen heeten bolsjewistische agi- tors te behooren. Destrée, de Belgische minister van kunsten en wetenschappen zal worden benoemd tot ge zant te Rome. Volgens te Bazel ontvangen berichten heeft Italië aan den Raad der geallieerden doen weten, dat het voorloopig zal afzien van een berechting der zoogenaamde Duit sehe oorlogsmisdadigers, voor zoover deze op de Italiaansche lijst voorkomen. Uit Londen meldt men De wijzigingen welke onder invloed van prijs daling beneden productiekosten in verschillende takken van industrie plaats hebben, moeten nood zakelijk een herleving van den handel ten ge volge hebben. Deze heeft reeds in de steenkool nijverheid, de katoenindustrie, de transporton dernemingen en de spoorwegen haar invloed doen gelden. Ofschoon in de machine-industrie geen definitieve overeenkomst is bereikt, is er toch groote waarschijnlijkheid, dat dit spoedig zal gebeuren. Deze verschillende nieuwe loonrege lingen hebben er krachtig tot bijgedragen het gevoel van depressie, dat de laatste maanden over 't land hing, eenigszins te doen verdwijnen. Sit Robert Horne, de kanselier van de schatkist en vroeger voorzitter van den Board of Trade, heeft aan een feestmaaltijd als zijn meening uit gesproken, dat in den herfst een algemeene her leving van den handel is te verwachten. Het is een teeken van den verzoenenden geest, welke in den laatsten tijd werkgevers en arbeiders be zielt, dat het conflict in de machinenijverheid wordt behandeld zonder dat men een van beide zijden zijn toevlucht tot staking van den arbeid wil nemen. De werkgevers hebben als resultaat van de ministcrieele tusschenkömst de aan zegging tot een uitsluiting voor den tijd van 14 dagen uitgesteld, ten einde de gelegenheid dan zingen? vroeg Virginia geraakt, terwijl zij Ophield en haar guitaar neerlegde. Madeline zag haar lachend aan. ,,'t Is niets Virginia, zij houdt u alleen maar voor een beetje afgodisch. Dat is de heele zaak. „Afgodisch Omdat ik een loflied ter èere van onze lieve Moeder Gods heb gezongen. Wat een verregaande ontwetendheid Wat een zonderlinge menschenzei Virgnia met een kwalijk verholen afkeer. „Ge moet weten," zei Madeline om haar 'e kalmeeren," dat wij hier in Engeland zoo weinig begrip daarvan hebben. Het komt ons dikwijls voor, dat de Katholieken te weinm onderscheid maken tusschen God, de H. Maagd, en de Heiligen. Maar zoo denk ik er niet over! Ik vind het wel een lieve gedachte om tot de Moeder Gods te bidden maar tante Johanna weet ge „Hoe is het mogelijk," antwoordde Virginia verbluft, „te kunnen denken dat wij geen onderscheid maken, zooals ge zegl. De H. Maagd was een menschelijk wezen, evenals wij en God is „Wie weet waar en wat Hij is 1" riep Ma deline, met een ongewone heftigheid. „Als gij ons dat kondt zeggen,Virginia, zou menigeen bereid zijn naar u te hooren." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1