Vereenvoudiging van de rechtspleging in lichte strafzaken. Blijkens de memorie van antwoord betreffen de bovengenoemd wetsontwerp,heeft de minister van justitie met voldoening vernomen, dab het wetsontwerp door de meeste leden met ingeno menheid is begroet en dat speciaal de nieuwe voorgestelde regeling der kantongerecht.sproce- dure algemeen bijval vond. Het hoofddoel dat hier wordt nagestreefd is de verbetering, ver snelling en vereenvoudiging van het strafpro ces van den kantonrechter én voor reden tot twijfel aan de geschiktheid der ontworpen rege ling om dat het hoofddoel te verwezenlijken schijnt voldoende grond niet aanwezig. Tot verslapping in de repressie der overtredingen kan een verbetering van het Wetboek van straf vordering bezwaarlijk leiden. Wellicht hebben dé leden, die voor zoodanige verslapping vreesden daarbij het oog op het nieuwe voorgestelde Ar tikel 74 van het Wetboek van strafrecht Mocht dit het geval zijn, dan wil de minister opmerken, dat zijn inziens toezicht van hoogerhand zal kunnen en en moeten voorkomen, dat verdachten of beklaagden tot de afdoening hunner strafzaken buiten proces op te lichte voorwaarden zouden worden toegelaten. De minister kan niet toegeven dat de afdoening buiten proces, gelijk die in artikel 74 (nieuw) geregeld is, zou zijn rechtspraak en derhalve aan den rechter zoi moeten worden opgedragen. Z.i. behoort het stellen eener voorwaarde, door welke voldoening het recht tot strafvordering ver valt, typisch tot de taak van het orgaan, waaraan dat recht toekomt d. w.z. van het openbare ministerie. Met ingenomenheid constateerde de minister, dat de instelling van den politie rechter bij vele leden instemming vond. Hij houdt zich overtuigd hiervan, dat voor eenvoudige en lichte strafzaken de collegiale rechtspraak m voordeel zal worden vervangen door de unus judex. De werkingssfeer van dezen alleenspre kenden rechter zal eerst te ruim worden indien men hem ook ingewikkelde of zware rechtbank zaken zal laten berechten. Daarvoor is echter de samensprekende rech ter het college aangewezen. Het is iuist, dat de politic-rechter in zijn straffen zal kunnen gaan tot gevangenisstraf van zes maanden Doch de kantonrechter kande politierechter overigens ook wel gaan tot oplegging van hechtenis van een jaar en vier maanden. Bij vergelijking met de strafbevoegdheid van den kantonrechter kan de minister die van den politierechter niet te groot achten. Inderdaad geldt het hier enkel een proefne ming van het instituut van den alleensprekenden re hter in rechtbankzaken. De practijk zal op den duur wel leeren, welke begrenzing der straf bevoegdheid van den politierechter het meest juist is te achten. Een toezegging, dat met een strafgrens bene den de zes maanden gevangenisstraf zal worden begonnen, kan de minister niet geven. Bij in voering van den politierechter zal het werk dei- strafkamers quantitatief zeer verminderen. In hoever dit tot beperking van het aantal rechters zal kunnen leiden, moet worden afge wacht. Een vlugge executie van strafvonnissen is thans weder verzekerd. Naast de quaestie der localiteiten voor de zittingen der politierechters en hetgeen verder voor de uitvoeringen der ont worpen regeling noodig is, zal, nadat deze wet tot stand mocht zijn gekomen, naarmate zij toepassing moet vinden, het nnodigé onderzoek moeten worden ingesteld. Tot dusver was er nog geen aanleiding, daartoe over te gaan. oen schriftelijken cursus in sociologie en economie bestreed het bioscoop-gevaar door oprichting van een filmverhuur-centrale en lichtbeelden serie gaf een maandschrift uiten bevorderde op velerlei andere wijzen ons katholiek sociaal leven en de volksontwikkeling. 2. Het voortbestaan en de zoo noodige uit breiding van dit Bureau is slechts mogelijk wanneer door een groote opbrengst van de collec te de financieelen nood kan worden opgeheven 3. Het Centraal Bureau is de instelling, die onze K.S.A. niet missen kan. ..4. De K.S.A. dit is de Centrale van Katholieke Sociale Actie, werd door Paus Pius X in zijn encycliek II fermoproposito een voor alles noo dige organisatie genoemd. 5. Ons Doorluchtig Episcopaat, dat besloot te bepalen, dat deze collecte zou gehouden worden, gaf daarmee zijn uitdrukkelijker, wensch te kennen, dat de K.S.A. en het Centraal Bureau zullen worden in stand gehouden en tot steeds hoogeren bloe-' gebracht. Niemand blijve derhalve in gebreke om het geen >n zijn vermogen is bij te dragen tot in standhouding en versterking onzer onmisbare Centrale de K.S.A., door met groote vrijgevig heid de collecte te steunen. Gemengd Nieuws. H etCentraalMuseumteUtrecht Omtrent het Centraal Museum te Utrecht hebben B. en W. den Gemeenteraad een nota gezonden, waarin zij wijzen op de moeilijkheden, waarmede men bij den bouw te kampen heeft gehad. De stijging der materialen was een groote hinderpaal. Ook liep de aanvoer van steen tegen, waardoor het werk lang moest stil liggen. Even eons hebben moeilijkheden van persoonlijken aard belemmerend gewerkt, o.a. een Verschil van meening tusschen den bouwmeester, den heer Nieuwenhuis, en den oud-archivaris, mr. S. Muller Fzn., over de aanwijzing der lokalen voor het Aartsbisschoppelijk Museum. Andere kwesties waren de vorm van de z.g.n. historische kamers in den nieuwen vleugel en den bouw van een verbinding tusschen twee dee- len. Ook was het overlijden van den heer Nieuwen huis en mutatie van het personeel niet bevorder lijk voor een vlugge afdoening. B. en W. hebben een heer P. A, Z. Faure, den adjunct-directeur der gemeentewerken, aangewezen om in overleg met den inmiddels opgetreden nieuwen directour de voltooiing van het werk te leiden. De bouw zal rond 500.000 kosten, waarvoor reeds 350.000 te toegestaan,zoodat nog /150.000 te kort wordt gekomen. B. en W. stellen voor, alsnog een crediet tot dit bedrag te verleenen. Met de laatste afwerking zijn nog 5-of 6 weken gemoeid. Collecte voor de K.S.A. Op 3 Juli of een volgenden vrijen Zondag zal, gelijk men weet, een kerkcollecte gehouden worden ten bate van het Centraal Bureau der K.S.A. Mocht er nog iemand gevonden worden die niet overtuigd is van de noodzakelijkheid om deze collecte krachtig te steunen, dan zij hem het volgende in herinnering gebracht 1. Het Centraal Bureau bracht sinds zijn oprichting ongeveer negen duizend sociale ad viezen uit (d.i. plus minus 600 per jaar) ver spreidde twee en een half millioen vlugschriften en yliegende blaadjes organiseerde zeven Sociale weken, reeds drie groote mondelinge cursussen voor voormannen in de vakbeweging, tweemaal Per auto de wereld rond. Onlangs arriveerden uit Holland ter Oostkust van Sumatra, schrijft de Sum. Post",, de heeren ten Gate en mr. Bonthyus de Vries.beiden afkomstig van Twente, waar zij geinterresseerd zijn in katoen-spinnerijen. Zij zijn op een reis om de wereld, welke zij van hieruit voor het grootste gedeelte verder per auto wenschen te volbrengen De Fikkert Colonial Motorcar Cy leverde een 8-cylinder Apperson,met welken wagen het twee- Lal vanmiddag naar Padang vertrekt. Daar sche pen de Globe-trotters zich op hets.s. Patria waar na een trip over Java wordt gemaakt. Vervolgens komen Japan en China aan de beurt, terwijl dwars door Amerika den terugtocht naar het moederland wordt aanvaard. Het tweetal denkt op Java eenigen tijd door te brengen, terwijl ook het oponthoud in de ande re door te reizen landen niet gering zal zijn, zoo dat deze reis om de wereld wel meer tijd in be slag zal nemen dan 80 dagen. kelij«, dat het een goede partij zou zijn. We zul len zien „Wat scheelt u toch, papa Ge denkt van daag aan niets anders dan aan huwelijken zei Madeline, die hevig bloosde, toen haar die ^oorden ontsnapten. Mr. Lethebridge veranderde eveneens min of meer van kleur en kuchte zenuwachtig. Instinctmatig schoven vader en dochter dich ter naar elkander toe en legde het meisje haar fraai kopje tegen zijn schouder. „Lieve papa Goede lieve papa lispte zij. Zóó bleven zij eenige oogenblikken sprakeloos zitten. Blijkbaar verstonden zij elkander, ook zonder dat zij een woord wisselden, want er bestond tusschen hun zielen een hechte band. Zij waren meer dan vader en dochter voor elkander. Madeline's moeder stierf, toen zij nog zeer jong was en van dat oogenblik was zij haar vader alles geweest. Er bestond een soort van zielenharmonie tusschen hen, en beiden waren even kalm, kinderlijk en ver trouwend, terwijl hun smaak voor schoonheid en beschaving beiden in gelijke mate eigen was. In wereldsche zaken was, volgens den maat staf van het gewone gezond verstand, James Lethebridge een even groot kind als zijn doch ter. Niets gemakkelijker dan om een loopje met hem te nemen, want een beoordeelaar van ka rakters was hij volstrekt niet.Maar in zijn wereld Zonder geheugen aamgetrof fen. De Engelsche politie heeft in de bladen een oproep geplaatst naar de betrekkingen van een vrouw, wier vollledig signalement zij gepubli- ceert, en die de vorige week in de kuststreek ven Kent zwervend is aangetroffen. De vrouw deelde mede, dat zij haar geheugen verloren had. Een correspondent van de „Daily Chronicle" te Eastry heeft haar in een gesticht in die 3tad, waar zij op het oogenblik vertoeft, opgezocht'. „Ik herinner mij deelde de vrouw hein me de dar mijn bijnaam Bimbo is en ik ge loof, dat mijn andere naam Bronson is. Ik ben van goede huize, doch mijn werkelijken naam kan ik mij niet herinneren. Den I3en Juni ontdekte ik mij zelf in een pastorie, waar ik den predikant en zijn vrouw die zeer vriendelijk voor mij waren, bezig was uiteen te zetten, dat ik mijn geheugen verloren had en ik niet meer wist, waar ik vandaan kwam wie ik was en waar mijn bctrekkeingen woon den. Ik toonde hun mijn geld, mijn juweelen en mijn zakboek om hun te bewijzen, dat ik geen bedriegster was, doch dat ik mijn geheugen verloren had. De predikant riep de hulp van de politie in, doch vóórdat de inspecteur kwam, was ik reeds uit de pastorie vertrokken. Van dien dag af, Maandag tot jl. Zaterdag heb ik geloopen, mijl na mijl. Ik weer niet waar ik geslapen heb. Ik dronk water uit de beken, evenals de schapen Ik handelde als in een droomtoestand. De Sandwich nuttigde ik iets in een restau rant. Daar bemerkte ik plotseling, dat ik rin gen en een armbandhorloge droeg, en ik ver stopte ze in mijn handtaschje. Den volgenden dag, toen ik aan een beek zat, werd ik door een donker uitziend man die mij al eenigen tijd gevolgd was, achterover geworpen. Toen ik was opgestaan zag ik den man wegrennen en ik miste mijn taschje waar in mijn geld en mijn juweelen zaten. Ik voelde mij ellendig en zag mijn toestand hopeloos in. Ik sliep tot de zon op kwam, waarna ik'naar Canterbury ging, waar ik de kathedraal bezich tigde. Van daar schijnt ik naar Eastry te zijn gewan dels waar ik een dokter gevraagd heb mij me dicijnen te verstrekken om mij mijn herinne ring terug te geven. De dokter bleek verbonden te zijn aan het ziekenhuis te Eastry en zoo ben ik hier gekomen." De ongelukkige vrouw vertelde haar lijdens geschiedenis bij stukken en brokken aan den correspondent. Soms drukte zij haar handen tegen het hoofd en gaf zich ontzaglijke moeite om haar geheugen terug te roepen. Zij zeide, dat zij zich wist te herinneren, dat zij een motor bezat en deze kon besturen. Ook speelde zoo viool en het was haar gebleken, dat zij uitste kend Fransch sprak. len omgebouwd, verbeterd zelfs, maar van de resultaten dringt in elk geval weinig door tot de buitenwereld. De turfrijkdom van Polen. Het Poolsch Correspondentie-Bureau deelt het volgende mede Het is nog weinig bekend, dat Polen veel turf bezit en tot nu toe heeft men zich met de ont ginning daarvan nog weinig bezig gehouden. Tij dens den oorlog heeft men met succes turf ge stookt in de glasblazerijen. Turf is echter vooral zeer geschikt voor huisbrand en voor beweeg kracht. Een bezwaar is echter dat het vervoer van turf kostbaarder is dan het vervoervan steen kolen, omdat men voor hetzelfde aantal calo rieën een veel grootere hoeveelheid moet ver voeren. Het zuinigste transport is dat met elec- trisehe energie. Daarom heeft al 20 jaar geleden een Deensch geleerde voorgesteld de turf om te zetten in electrische energie, welke methode nu al in verschillende veenstreken wordt toegepast. Honderd H.A. turf geven meer dan 1000 H.P. gedurende 30 jaar. Men kan turf ook nog voor andere doeleinden gebruiken, in poedervorm kan men er vruchten in conserveeren, men kan van de vezels wol maken en het is Verder een goede mest. Men kan rekenen dat men uit 1 H.A. bij een gemiddelde diepte van 2 M. ongeveer 8 millioen turven kan graven, dus ongeveei 5000 ton dróge turf (wat gelijk staat voor de verwarming met 2000 ton kolen). Polen heeft 3 millioen H.A. veengronden. Dat is dus voor de waarde van 6 milliard ton kolen. In Galicië, Congres Polen en Posen vindt men vooral turf. Gedurende meer dan een eeuw zou Polen genoeg brandstof hebben en de ontgonnen gronden konden weer op een andere manier worden geexploiteerd. Het is dus van groot belang, dat met de exploitatie zoo spoedig mogelijk een begin wordt gemaakt, niet om de turf uit te voeren, maar als men in Polen turf stookt, kan men meer steenkool uitvoeren. De exploitatie moet niet van staatswege ge schieden maar op particulier initiatief en even als voor petroleum zou het wenschelijk zijn, dat er in de ondernemingen vreemd kapitaal werd gestoken. van boeken en kunst was hij een geheel ander man. Daar gevoelde hij zich geheel thuis en kwam zijn oordeel geheel tot zijn rechtdaar was het hem een genot,zich in de klassieken ofandere schatten zijner welvoorziene bibliotheek te ver diepen. Don Basilio, die een scherpzinnig men- schenkenner was, had na een korte kennis maken hem den naam van II Buono gegeven, terwijl zijn familie-leden en vrienden, te be ginnen met tante Johanna, hem meelijdend den goeden James noemde, 't Was dan ook haast niet anders mogelijk bij de overtuiging, hoe licht zoo iemand een prooi kon worden van minder nauwgezette personen, vandaar dat iedereen hem wilde beschermen. Madeline, en haar vader hadden dezelfde fijngevoelig heid in het raden van elkanders gedachten, en om alles te vermijden wat hem slechts eenigs- zins kon grieven, en daar beiden op dit oogenblik hetzelfde voorgevoel van een naderend gevaar hadden,ontweken zij het als bij instinkt.Virginia was, met het oog hierop, dus een veilig onderwerp van gesprek. „Ja," vervolgde mr. Lethebridge, na eenige oogenblikken gezwegen te hebben, met fluis terende stem „Ik denk werkelijk, dat het 't beste is. Wat moet er anders van haar worden. Geen vrienden, geen bloedverwanten dan wij en wij zullen niet altijd hier blijven en die geestelijke, die zoo goed voor haar is. En hij zei ook, dat gij haar gaarne goed getrouwd zou Proeve nmetderadiofoon. Er zijn oproevenmetdiaadloozetelefonie genomen tusschen het departementvanmarine in Ned. Indië en het gouvts. ss. „Orion." Het „Bat. N.blad" vermeldt daaromtrent, dat op een af stand van 250 mijl tusschen schip en wal een uitstekende gemeenschap werd verkregen. De bedoeling is, dat de „Orion" de reis voort zal zetten rondom het eiland Banka en zooveel nogelijk iederen dag in gemeenschap tracht te komen met Batavia. Tot dusver dus slaagden de proeven naar wensch. Naar aanleiding dezer experimenten merkt het ,,B. N." nog het volgende op In Juni van het vorig jaar brachten we op uit- noodiging van de Ned. Telegraaf Mij. „Radio Holland" een bezoek aan haar station te Manga- rai, waar toen proeven werden genomen met een radiofoon, type Marconi. Ook te Bandoeng was een dergelijk apparaat opgesteld en naar wij ons herinneren, kwam de verbinding tusschen beide stations heel spoedig en heel gemakkelijk tot stand. De storende bijgeluiden, veroorzaakt door de schepen, welke van hun radio-zendinrich ting gebruik maakten,konden zonder moeite gedempt worden, zoodat sleGhts de stem van den spreker volkomen gaaf en duidelijk werd overgebracht een gedachtenwisseling per radiofoon bleels in alle opzichten te verkiezen boven het gebruik van de intercommunale draad-telefoon, waarbij het gesprek nogal eens wordt onderbroken door bedrijfsstoringen, hinderlijk inductie-gesuis, enz. Na die met succes bekroonde proeven op Man- garaf hebben we van verdere experimenten niet veel gehoord Radio-Holland bleef natuurlijk doorwerken, doch ondervond nogal moeilijkhe den met haar concessie-aanvragen verder heeft de P. T. en T.-dienst een tweetal Marconi-appara- ten aangekocht en die opgesteld te Weltevreden en te Bandoeng Naar het heet, wordt hiereen voortdurend geëxperimenteerd, zijn de toestel- Storm de oorzaak? Het regeerings- weerbureau van de Vereenigde Staten begint zich thans bezig te houden met het mysterie, waarin het Vergaan van de „CarrollDeering"in de maand Februari j .1. is gehuld. Zooals men zich zal herin neren kenmerkten de dagen van 6 tot en met 9 Februari en na 15 Februari zich door geweldige orkanen in het gebied van den Atlantischen Oce aan. In dien tijd zijn tallooze schepen vergaan of gehavend de Amerikaansche havens binnen- geloopen. H«t bureau nu schaart zich bij dege nen, die beweren dat alle schepen toen ten gevolge van het slechte weer zijn vergaan. Er heerschten toen orkanen,die een snelheid van 75 tot 100 mijlen in het uur hadden. Mej. Lucie Wormall Deering is het hiermee echter niet eens. Zij is er zeker van dat het briefje in de flesch die bij kaap Lookout gevonden is, waarin wordt medegedeeld, dat het schip door kapers in beslag genomen is, door den eersten stuur- ma Harold Bated is geschreven, daar zij zijn hand zeer goed kent. Haar meening, dat het schip niet in een storm is gebleven, wordt gedeeld door admi raal Milton van de Philadelphia Navy Yard, die dezer dagen verklaarde Het is niet te geloo- ven, dat de Carrol Deering met alle zeilen bij en zonder man aan boord op de kust kan ge loopen zijn. Ik kan mij niet gegrijpen, dat men den stuurman niet heeft gevonden, endat de geheele bemanning kon vergaan, zonder dat er een spoor van gevonden is. Daarbij zou de bemanning bij storm toch de zeilen hebben ingenomen. Het schip liep den 31sten Januari aan den grond,en er stond toen weinig wind. Het licht van den vuurtoren bij kaap Lookout was op een afstand van verscheidene mijlen goed zichtbaar en in de buurt waren tal van licht en brulboeien ter aanduiding van de zandbanken Het is ook de meening van den marine-officier Clement Biddle, die een onderzoek ter plaatseheef heeft ingesteld, dat het schip in de buurt van den vuurtoren niet op de kust heeft behoeven te loopen. zien. Ik vind het dus een zeer goed denkbeeld." „Misschien Maar aan mr. Hornby denkt zij geen oogenblik," zei Madeline met een kalm lachje. „En waarom niet, kindlief Den eersten keer, dat ik hen samen zag, dacht ik ter stond, hoe goed zij bij elkander kwamen. Wat zou er tegen kunnen zijn „Heel veel, maar iets er reed voldoende. Ik geloof, dat zij aan een ander denkt." Een anderEn zij komt regelrecht uit het klooster Madeline schudde het hoofd. „Niet geheel en al want zij heeft te Parijs iemand ont moet Ralph Amyott." Mr. Lethebridge bloosde en zag verstrooid voor zich. „Wat een dwaasheid, kindlief Nooit geef ik voor zooiets mijn toestemmingen ik ben haar voogd," zei hij korzelig. „Dat weet ik wel. Niemand zou zulk een huwelijk ook goedkeuren al wist men, dat Ralph het meende. Hij is immers onbemiddeld en volstrekt de man niet om fortuin te ma ken." Fortuin Fortuin! Wie denkt daaraan?" viel mr. Lethebridge haar zenuwachtig in de rede en met een verlegen vragende blik, die haar min of meer in verwarring bracht. „Wie heeft u die dingen in het hoofd gepraat, Made line „NiemandZij zag hem bezorgd aan. „Ge zijt vandaag niet zooals anders, papa. Ge ziet er vermoeid uit. Wilt ge mij niet zeggen, wat u hindert Hij aarzelde een oogenblik en zag weder met denzelfden Verstrooiden blik voor zich. „Neen. Niets bijzonders. Maar toch" zei hij, zich vermannend en flauwtjes glim-lachend ,,ik heb iets op mijn hart." Op den hem eigen fluisterenden toon vervolgende hij Ik had gaarne, dat uw huwelijksdag bepaald was, liefste. Ik heb erover nagedacht. Wij hebben vandaag den tienden Juni. Als wij nu eens zei den over drie maanden. Dat zou, dunkt mij, heel goed kunnen." Madeline verbleekte. Haar lippen trilden. „Heel goed, papa." Toen sloeg zij haar armen om zijn hals. „Neen, ik kan er niet aan denken om u spoedig te verlaton. Hugh noch ik denken eraan. Wij willen nog niet trouwen.." Zij zag zeer geagiteerd en haar vader scheen niet minder pijnlijk aangedaan. „De gedachte u gelukkig getrouwd te zien, zou mij zooveel rust geven," zei hij met een zucht. „En dat eindeloos uitstellen is niet goed voor Hugh. Het zet zijn toekomst op het spel en ik weet, dat hij gaarne getrouwd zou zijn. En geen wonder," vervolgde hij, haar liefdevol aanziende. Madeline glimlachte echter niet, ,,'t Is niet lief van u. Gij wilt van mij af zijn (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2