ENGELAND EN TURKIJE. Reuter seint uit Londen Wegens de vertraging in de ratificatie van het Turksche vredesverdrag is de officieele afkon diging van het einde van den oorlog welke datum van belang is voor zekere handelsverdragen, langer uitgesteld dan verwacht werd. In het lagerhuis heeft de attorney generaal nu gister aangekondigd, dat binnenkort een order in coun cil is te verwachten, welke het einde van den oorlogstoestand afkondigt. EGYPTE. De politie te Cairo heeft daar ter stede bommen ontdekt. Het onderzoek duurt nog voort, maar er wordt niet meer aan getwijfeld, of men heeft hier te doen met een complot tegen de re geering gericht. Zeer waarschijnlijk hebben hierin bolsjewiki de hand, die een intensieve pro paganda in Egypte voeren. AMERIKA. De Japansche gezant te Washington, heeft de formeële verklaring afgelegd, dat het Britsch- Japansche verdrag nooit bedoeld was geweest als een instrument van vijandschap of zelfs maar van verdediging tegen de Vereenigde Staten. Voorts verklaarde de gezant dat Japan begeerig was, de vriendschapsbanden en de loya le samenwerking met Engeland te versterken, hetgeen Japan voor het evenwicht in het Verre Oosten van het hoogste belang acht. Nochtans is het Japans vaste voornemen, alles te vermijden, wat de traditioneele betrekkingen van welge rustheid en goede verstandhouding met de Ver. Staten kan schaden. MEXICO. Volgens een telegram uit Mexico City heeft 't Mexicaansche departement van oorlog bericht ontvangen, dat er tegen den 15en Juli een nieu we revolutie onder leiding van generaal Murguia wordt voorbereid. Generaal Obregon neemt reeds maatregelen om haar tegen te gaan. ALLERLEI. De medewerker van de „Daily Mail", die speciaal belast is met de journalistieke behan deling der Britsche Rijksconferentie, schrijft aan zijn blad „De bespreking der kwestie van de hernieu wing van het Engelsch-Japansche verdrag is door de eerste ministers van het Rijk verdaagd, in afwachting van zekere onderhandelingen. Men verwacht, dat Lloyd George binnen enke le dagen een belangrijke mededeeling zal doen. Het is waarschijnlijk, dat in de naaste toe komst een conferentie zal plaats hebben tus- schen vertegenwoordigers van het Britsche Rijk, Amerika, Japan en Frankrijk, waar de kwestie der ontwapening zal worden besproken. Een conferentie tusschen vertegenwoordigers van het Britsche Rijk, de Vereenigde Staten, Japan en Frankrijk, over een beperking dei- bewapening, is zulks een gunstige gelegenheid, dat er wel iets goeds uit te voorschijn moet ko men. En zoo dat het geval zal zijn, zal het dan nog wel noodzakelijk zijn, om te spreken over de verdediging van het Rijk Hoewel de koning en de koningin der Bel gen in het afgeloopen jaar verscheidene malen naar Engeland gekomen zijn, brachten zij gisteren hun eerste officieele bezoek sedert den oorlog aan dit land. H.H.M.M. worden vergezeld door den Belgischen premier, Carton de Wiart. Het doel van het bezoek is, Engeland dank te zeggen voor de hulp welke het tijdens den oorlog aan België en aan de Belgen heeft ver leend. In 'n groet, welken hij op den avond van zijn aankomst bracht, zeide koningAlbert „Mijn land zal Grooh-Brittannië er altijd dankbaar voor blijven dat het na de schending van de neutrali teit van België in den strijd heeft ingegrepen. België zal nooit de hartelijke ontvangst dervluch- telingen aan Britsche haardsteden vergeten. Het Belgische leger is er trotsch op, gestreden te heb ben zijde aan zijde met de heldhaftige soldaten van Engeland, Schotland, Ierland en de overzee- sche gewesten, die in de ure des gevaars hun dap pere jeugd onder bescherming van de krachtige Britsche vloot naar Europa brachten. Rondom Yperen rusten honderd-en-vijftig-duizend doo- den. De koningin en ik hopen dat ons bezoek ge tuigenis zal afleggen van onzen innigen wensch, de banden tusschen België en Groot-Brittannië steeds krachtiger te zien aangehaaldl'. De Zweedsche staat zal een premieobliga- tieleening groot 100 millioen kronen verdeeld in obligaties van 50 kronen uitgeven. Er zullen twee trekkingen per jaar zijn. De Duitsche bladen melden het overlijden van prins Philip van Koburg, den oudsten zoon van ex-koning Ferdinand van Bulgarije. Zaterdag is de militaire conventie tus schen Roemenië en Tsjecho-Slovakije gesloten. Te Hamburg wordt binnenkort een aan tal schepen verwacht, welke met groote houtla dingen uit Sovjet-Rusland onder zeil zijn. Naar draadloos uit Londen geseind wordt, is aldaar bericht uit Moskou ontvangen, dat Bakoe in vlammen staat. Een gedeelte van de stad en verschillende olieopslagplaatsen zijn reeds verwoest. In een te Londen gehouden redevoering zeide Thomas, de leider der spoorwegmannen, dat hij geen reden had om te gelooven, dat het opheffen van de staatscontröle over de spoor wegen, dat in Augustus zal plaats vinden zou worden vergezeld door eenige onrust in de in dustrie. Hij vermeldde, dat volgens de overeenkomst, waarbij de loonen zouden worden verminderd naarmate de kosten van het leven daalden, er niet minder van 17 millioen aan de loonen was onttrokken, zonder dat dit tot eenige protest of staking had geleid. Thomas raadde de spoorwegmannen en ieder ander aan, zich erbij neer te leggen. In geheel Duitschland is het Zondag offer dag voor Opper-Silezië geweest. President Ebert had het geheele volk in een manifest opgewekt den heerschenden nood in het gewest te helpen lenigen en was voorgegaan met een gift van 1/4 millioen. Volgens Nauen is dat goede voorbeeld trouw nagevolgd. Vier groote banken schonken tezamen 3,600,000 mark. Binnenland. Prins Hendrik naar Zwitserland. Naar de „Indépendance Beige" meldt, is Prins Hendrik gisternamiddag op weg naar Zwitser land door België gereisd. De Nederlandsch-Belgisehe kwestie. Onze redacteur te Brussel seint ons d.d. 4 Juli In zijn rapport over de begrooting van bui tenlandsche zaken zegt senator Imperiale o.m. over de Hollandsch Belgische kwestie De onderhandelingen over de politieke en eco nomische overeenkomst werden nog niet her vat. De minister verklaarde in de Kamer dat deze onderhandelingen niet kunnen hervat worden zoolang de kwestie van de Wielingen niet is geregeld. Het zou goed zijn voor beide landen tot overeenkomst te geraken, want beide bedreigd van uit het Oosten, zullen zij hun mili taire situaties eerst dan kunnen versterken, als alle politieke en economische kwesties opgelost zijn. De hartelijkheid van de relaties tusschen beide landen voor 1914 en de hospitaliteit door Nederland tijdens den oorlog aan onze vluchtelin gen verleend zijn alle redenen, waarom België den vurigen wensch koestert in goede verstand houding te leven met zijn Noorderburen. Alle instemming van onze regeering en van onze di plomatie om, dit te bereiken zullen met de groot ste welwillendheid gevolgd worden door dege nen die van oordeel zijn dat in de eerste plaats moet gezocht worden naar wat ons kan samen brengen. De Belgische publieke pinie heeft vertrou wen in de regeering om dit doel te bereiken, dat gunstig zal onthaald worden door degenen, die een Westerblok tegemoet zien, dat alleen dan een realiteit en een veiligheid kan zijn, als onze gemeenschappelijke grenzen door gemeenschap pelijke belangen zullen verzekerd zijn. (Msb.) Het college voor de Visscherijen. Bij K.B. zijn, met ingang van 1 Juli 1921, opnieuw benoemd tot lid van plaatsvervangend vr'rzitter van het cllege voor de Visscherijen de heer J. J. Slis, te Middelharnis en tot le den de heeren prof. jhr. mr. dr. W. J. M. vtfti Eysinga, te Leiden, en W. Verdonk,te Wormer- veer. De peel-ontginniug en Weert. De Raad der gemeente Weert werd voor eene spoedvergadering op gisteravond opgeroepen, naar aanleiding van een verzoek van het Provin ciaal Bestuur in Limburg, daartoe strekkende, dat de Raad dezer Gemeente zijne sympathie betuige voor het voorstel door Gedeputeerde Staten van Brabant en Limburg aan de Staten vergaderingen dier gewesten gedaan, om, voor noemde Gedeputeerde Staten, te machtigen aan de Kroon te mogen verzoeken, hare goedkeuring er aan te willen verleenen, dat door genoemde provincies de oprichting en reglementeering van een Waterschap van de Peel gemeenschap pelijk wordt voorbereid en zulks in verband met de voorgenomen Peelontginning. De Raad der gemeente Weert heeft zijne sympathie betuigd met het voormelde voorstel zonder benadeeling der rechten van het Water schap „De oude Graaf" en zonder eenige financi- eele verbintenis voor de gemeente Weert. Jubilé-Detering. Op 13 dezer zal de heer H. W. A. Detering, den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar aan de Kon. Ned. Mij tot Expl. van Petroleumbronnen in Ned.-Indië, wier directeur-generaal hij thans is, zal zijn verbonden. Ter gelegenheid hiervan zullen verschillende feestelijkheden voor het per soneel plaats vinden, en zullen 's morgens tus schen 11 en 12 uur belangstellenden de gelegen heid hebben den jubilaris in het gebouw der Ba- taafsche Petroleum-maatschappij aan de Karei van Bylandtlagn in Den Haag, hun opwachting te maken. Promoties te Leiden. Men meldt uit Leiden Gisteren was het de laatste dag, waarop het mogelijk was op stellingen tot doctor in de rechts wetenschap te promoveeren. Dit is niet onopge merkt voorbijgegaan. Voor een deel vindt dit zijn oorzaak hierin dat een der laatsten, die op stellingen promoveerde, de heer H. A. Lüthe, een vlieger was. In de vliegwereld heeft men ge meend, deze plechtigheid te moeten opluisteren en zoo cirkelden gistermorgen eenige militaire collega's vlieger, c'ie in Soesterberg waren opge stegen, tijdens den duur van de promotie van 1011 uui boven het terrein van de oude univer siteit, met groot geraasd, waarbij alle mogelijke kunststukjes, verricht werden. Gistermiddag 3 uur heeft de laatste promotie op stellingen plaats gehad. De heksluiter was de heer F. A. J. Deelen. Nagenoeg de heele juridische faculteit van hoog leeraren was tegenwoordig. De promotor, prof. mr. H. Krabbe, hield met het oog op deze in de geschiedenis der rechtswetenschap merkwaardige gebeurtenis een toespraak. Nijverheidstenlooiistelling te Middelburg. Gisteren (Maandag) middag opende dé burge meester van- Middelburg, de lieer P. Dumon Tak, de Nijverheidstentoonstelling (N. IJ.T.E.M) in de zalen en den tuin van het Schutterhof, te houden tot en met 14 Juli. Deze tentoonsteling biedt den bezoekers een 70-tal stands van zeer uiteenloopenden aard en kan voor het grootste deel een miniatuur jaarbeurs worden genoemd. In den tuin is een aardige tearoom met een in werking zijnde electrische taartjesbakkerij, en een bioscoop, waar o.a. een film werd vertoond, te Middelburg opgenomen. De bezoekers hebben overdag gratis toegang tot de zalen van het Kunstmuseum, waar, naast de daar steeds aanwezige schilderijen, de collectie van den Middelburgschen schilder W. J. Schüts is ondergebracht. Geen actie tegen de processies. De elassicale vergaderingen van de Ned. Herv. Kerk hebben dezer dagen door geheel Nederland plaats gehad. Hier en daar is ook het processie-vraagstuk aan de orde gekomen. Op merkelijk mag liet heeten, dat de vergaderde predikanten en ouderlingen in overwegend niet- katholieke omgeving met beslistheid tegen de processies zijn opgekomen. Te Maastricht ech ter, waar 28 predikanten en ouderlingen bijeen kwamen uit een classis, waar de veel verguisde processies jaarlijks en meermalen 's jaars langs den publieken weg trekken, besloot men o p geenerlei wijzemee te doenmetde actie tegen de processies. De predikanten en ouderlingen in het Zuiden, die uit eigen aanschouwing weten, dat de katho lieke processies geenszins de fanatieke bestrij ding verdienen, waartoe eenige anti-paapsche theoretici ophitsten, hebben aan die anti-papen boven den Moerdijk een lesje gegeven, door de zen ter harte te nemen Derde Nationaal Congres voor de Weerkracht te Arnhem. De leiding van het congres berust in handen van prof. dr. H. T. Colenbrander uit Leiden. Op het programma staan de volgende onder werpen Dienstweigering het besluit van het Paaschcongres der S.D.A.P. inzake ontwapening; het weerbaarheidsvraagstuk in Nederlandsch- Indië, de beteekenis en de waarde van het natio naliteitsgevoel voor het Nederlandsche Volk en de weerbaarheidsgedachte in de opvoeding der mannelijke onvrouwelijke jeugd.Bij de eerste bei de onderwerpen zal een voor- en tegenstander aan het woord zijn. De Katholieke Universiteit. Naar de ,,GelderI.'v verneemt, hebben eenige bewoners van Nijmegen, belangstellenden in de ILK. Universiteit, met groote financieele offers de beschikking gekregen over een der doelmatig ste panden van Nijmegen. De bedoeling is dit pand mettertijd, als geschenk van Katholiek Nijmegen, tot instituutsgebouw voor de R.K. Universiteit te bestemmen, indien door samen werking der St. Radboudstichting en der gemeen te de R.K. Universiteit in Nijmegen gevestigd mocht worden. Onder instituutsgebouw wordt, zooals men weet, verstaan een gebouw, waar zich de weten schappelijke zetel van een of meer der faculteiten bevindt, met de desbetreffende handbibliotheken college-lokalen enz. Steun voor woningbouw. Zaterdag hebben, naar het „Hbld." meldt, de wethouders voor de volkshuisvesting van Rot terdam, Den Haag, Utrecht en Amsterdam ver gaderd, teneinde na te gaan, welke bezwaren t-i. de getroffen regeling van steun voor den particulieren bouw en de voorschriften, vervat <n de bekende woningbouwcirculaire van minis ter Aalberse, aankleven. Er werd besloten dat de besturen der vier grootste gemeenten in 'n gemeenschappelijk adres hun opmerkingen ter kennis van den minister zullen brengen. Besteunverleeuing aan de „uitgetrokkenen." Door de besturen van het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie en het Christelijk Nationaal Vak verbond is een schrijven aan den minister van lhnnenl. Zaken gezonden, waarin zij hun teleur stelling uitspraken over den inhoud van het schrij ven van den minister betreffende uitkeering aan „uitgetrokkenen", gericht aan de Commissie uit de vijf Vakccntralen. De besturen maken bezwaar tegen de wijze, waarop de minister wijziging meende te moe ten brengen in deze steunregeling, welke wordt ingevoerd zonder dat ook maar een poging is gedaan ten deze met de Vakcentralen overleg te plegen. De besturen verzoeken den minister dringend terug te komen op het besluit nopens verlaging van de uitkeering en alsnog ten spoedigste een commissie te benoemen uit de vakcentralen, waardoor de vertegenwoordigers van de arbeiders gelegenheid krijgen met hem behoorlijk overleg te plegen over de steunverleening aan „uitge trokkenen". Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Beursbrug. De Beursbrug zal op 7 en 8 Juli a.s. voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn afgesloten. Werkverschaffing. Op een door den Schiedamschen bestuurders- bond tot het gemeentebestuur gericht schrijven met betrekking tot het nemen van maatregelen tot werkverschaffing heeft het gemeentebestuur ter kennis gebracht dat uit een oogpunt van werkverschaffing een plan in voorbereiding is. Dit plan beoogt een gedeelte van den toekomsti- gen verkeersweg, die de verbinding tusschen de stad en de terreinen ten Zuiden van de Wilhel- minahaven moet vormen, voor zoover dat gedeel te van het opgespoten terrein in Westfranken land loopt alzoo van liet einde der Burgemeester Knappertlaan tot het Volkspark te doen droog leggen en op hoogte brengen. Volksbadhuis. In de week van 26 Juni2 Juli 1921 werden ge nomen 463 baden. 13te klasse kuipbaden 31, regenbaden 60. 2di klasse kuipbaden 35, regenbaden 320. Kinderbaden 17. Gedurende de maand Juni 1921 werden ge nomen 2213 baden. lste klasse regenbaden 289, kuipbaden 139. 2de klasse kuipbaden 160, regenbaden 1569. Kinderbaden 56. Aanbesteding. Gisteren is namens de vereeniging Volkshuis vesting aanbesteed de bouw van 50 woningen achter de Helenastraat, enz. Laagste inschrijver de lieer C. II. Kuilenberg, Rotterdam, 290.000. B ij het té 's-Gravenhage gehou den machinisten-examen is geslaagd de heer A. Gille alhier. Door de R. K. Gezondheidskolo nie afd. Schiedam is den Gemeenteraad verzocht in aanmerking te mogen komen voor een toelage uit de Gemeente-kas ter bestrijding van de kos ten Voor de kinderen, die dit jaar voor rekening der vereeniging zullen worden uitgezonden. Programma der uitvoering op Woensdag 6 Juli 1921, des namiddags ten 8 ure, te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. IJ. van Vleuten, in de Plantage. Sambre A. Meuse, Marsch, J. RauskiOuver ture Norma, V. Dell ine Venus steig hernieder, Wals, P. LinckeOperette Revue Potpourri, O. Frelas J'y pense Gavotte, R Eilenberg Granada Marsch, F. Salabert. Auto i n b r a n d! Gisternamiddag omstreeks 5 uur geraakte op den Rotterdamschen dijk auto no. H. 22032, toebehoorende aan F. V. te Rot terdam, in brand. Doordat men dadelijk eenige emmers water en zand bij de hand had, was het vuur spoedig gebluscht en werd de auto slechts weinig beschadigd. De auto kon den rit niet meer met eigen kracht vervolgen, zoodat de chauffeur, geholpen door eenige personen, den wagen moestvoort,trekken, om hem naar de garage te brengen. DELFT. Van 18 tot 31 Juli zal in den Stads Doelen te Delft een internationale bakkerijtentoonstelling worden gehouden, uitgeschreven door den Ned. R.K. Bond van Brood-,Koek- en Banketbakkers patroons. De officieele opening zal plaats hebben op Maandag 18 Julf, des namiddags om 3 uur. De jaarvergadering van den Bond wordt ge houden op Woensdag 20 Juli in de Schouwburg zaal van de Stads Doelen. Den daarop volgenden dag wordt een congres gehouden in „De Gemeen schap". En drietal sprekers zal achtereenvolgens behandelen de onderwerpen „Waarom is de middenstand in een ordelijke samenleving noo- dig „Wat bereikt men door organisatie?" en „Waarom behoort organisatie principieel te zijn UIT ROTTERDAM. In de woning van den timmerman J.H.K.V. in de Stolkstraat is ingebroken. Men heeft zich, na het opschuiven van een raam, toegang ver schaft en 50, benevens twee spaarbankboekjes, waarop 120 en ƒ400 ingeschreven staande, ge stolen. Gemengd Nieuws. Vliegongeval te Vee re. Luitenant vliegenier Backer is gistermiddag te Veere bij een oefening met een herstelde machine, ver moedelijk door het weigeren van den motor met den dikken mast van een- betonningsvaar- tuig in aanraking gekomen. De machine werd vernield, de mast gebroken. Luitenant Backer is aan het hoofd en aan arm en been gewond. Hij is naar het gasthuis te Middelburg vervoerd. Werkverschaffing. Het plan b staat om van de Eems en de Dollard honderd* II.A. uiterdijken in te polderen een werk di millioenen guldens zal kosten. (Centr.) De gasprijs te Amsterda m. Naar de „Tel." mededeelt, overwegen B. en W. te Amsterdam binnenkort bij den Raad te komen met een voorstel tot verlaging van den gasprijs op 15 cents per M3. Drinkwatergebrek. In Noord-Hol land heerscht allerwegen drinkwatergebrek. Het wordt thans uitAmsterdam naar Broek in Water land, Monnikendam enz., per schuit of tram aan gevoerd. Ervandoor. De heer D.K., wonende aan den Harstenhoekweg te Den Haag heeft aangifte gedaan van vermissing van 3600, vermoedelijk meegenomen door zijn dienstbode, die plotse ling verdwenen is. De d r ij v e n d e brandkast. Te begin nen met het s.s. „Rembrandt" dat Zondag 10 Juli uit Genua vertrekt,zullen door den Nederl. Postdienst met elk schip van de Maatschappij „Nederland" dat post naar Indiw vervoert, in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2