Dagblad voor Schiedam en firatis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Vrijdag 8 Juli 1921. No. 13080 Virginia's levensloop. FEUILLETON Bareau:. Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. r Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND. Er is een verslag verschenen over de gehouden beraadslagingen van de Britsche rijksconferentie van premiers, waaraan ditmaal ook de Engelsehc minister van koloniën, de postmaster-general en de officieele vertegenwoordigers van scheep- en luchtvaart, deelnamen. De redevoeringen, gehouden door de over- zeesohe premiers, liepen alle over het beste middel om den overzeeschen staten een stem te geven bij de regeling van de Britsche bui- tenlandsche politiek, die, zooalsde Australi sche premier het uitdrukte, de goedkeuring van de overzeesche parlementen dient weg te dragen, willen deze er aan gehouden zijn. Een perio dieke conferentie, zooals de onderhavige, werd wegens den grooten afstand tusschen verschil lende deden van het Rijk, hoewel wengclulijk zeer bezwaarlijk geacht. Daarom wa~ men eenstemmig van meening, dat de verbindingsmiddelen tusschen de ver schillende deden van het rijk zoodanig verbe terd moeten worden, dat de verschillende re geeringen elkaar geregelder en uitvoeriger zul len kunnen raadpiegen. Een verbetering van den kabeldienst werd in de eerste plaats noo- dig geacht. Vervolgens zal ook de ilichtdienst gebruikt kunnen worden, doch de hoop was vooral gevestigd op de droadlooze telegrafie en telefonie. Minister Churchill zeide in verband daar mede, dat, het nieuwe radiostation te Oxford thans voltooid is. De volgende schakel zal Cairo zijn. De minister verwacht, dat Oxford en Cairo in November a.s. draadloos met, el kaar zullen kunnen spreken. Ten slotte werd op voorstel van minister Churchill besloten, dat een commissie, met hem als voorzitter, en bestaande uit vertegen woordigers van Canada, Australië, NieUw-Zee- land, Zuid-Afrika en Britsch-Indië, in overleg met de betrokken regoeringsdeparfcementen van Engeland alhier een onderzoek zullen instel len naar de middelen, welke toegepast kunnen worden voor de ontwikkeling van de rijksver bindingen over land, zee, door de lucht, met, kabels, en door middel van draadlooze tele- grafi en telefonie. ItvMilaag* inhaalt lavalMltalt j tollat vu os haai, teal at aaa «au i - vetl af atf - nr w? 1 W ni daim s Da tentharing waill gtwatihatgl iatt da HaUtaittha Algww* VanahittBjihuh la iehlaiui. hQ vaiüae va a tea wQsvlnger hi vavllai vu alkes aait* vaa vlagt* j IERLAND. De „president" der Iersche republiek, De Va lera, heeft aan de „United Press" geseind Wij hebben het vertrouwen, dat het voorstel van Lloyd George een politiek zal inwijden, die ge grond is op recht en rede. Indien de thans gaande zijnde onderhandelingen uitloopen op de vesti ging van een duurzamen vrede tusschen de vol ken van de twee eilanden, zal het aanzien van Engeland hersteld worden en zal het jonge Ier land door zijn moed en zijn Vastberadenheid het ideaal gered hebben, waarvoor millioenen men- schenlevens tijdens den grooten oorlog opgeof ferd zijn." 26 Zijn gast ontving die mededeeling blijkbaar met minder ontroering dan de vorige. „Zoo zei hij, even zijn oogen openende met, een ge maakte ongeloovigheid. „Dat is hun oordeel. Het schijnt, dat ik een hartkwaal heb en nogal van een ernstigen aard die wel eens spoedig een noodlottigen afloop kon hebben. Gij kunt dus wel begrijpen, jongenlief, hoe gaarne ik mijn zaken geheel in orde had." Het was iets teekenends, dat het volstrekt niet bij Fraser opkwam, om een woord van deelneming te uiten, en de gedachte aan de ge volgen Voor hem zelf,ingeval het vermoeden van mr. Lethebridge waar mocht zijn, hem geheel vervulde. Maar om hem recht te doen, moeten wij erbij voegen, dat hij de zaak niet ernstig opnam en zeer geneigd was te gelooven, dat zijn vrees overdreven was. „Doctoren zijn dikwijls groote domkoppen en vermoedelijk hebt gij alleen uw plattelands kwakzalvers geraadpleegd. Ik wed tien tegen een, dat ge zoo gezond zijt als een visch," zei hij, het stilzwijgen verbrekende. „De spijsvertering is waarschijnlijk wat van streek baden of ver andering van lucht zullen u waarschijnlijk geheel Smuts heeft in zijn reden te Londen gezegd De oplossing van het Iersche probleem kan gevonden worden. Het belang en de reputatie van het rijk eischen dit. Hetzelfde probleem be stond in Zuid-Afrika waar het opgelost is. De partijen dienen bezield te zijn vart een geest van welwillendheid en verdraagzaamheid, aan beide zijden dienen concessies gedaan te worden. Uit Londen meldt men nog Generaal Smuts, die een voornaam aandeel neemt aan de onderhandelingen voor den ler- schen vrede, is gisteren door den koning i„ Buckinghampaleis ontvangen. Men meent alge meen, dat het uitzicht op den vrede in Ierland, dat verkregen is, gestadig verbetert. Een opmer kelijke aanwijzing voor het verlangen der regee ring om een gunstige atmosfeer voor onderhan delingen te scheppen, is het feit, dat. toen eerste- minister 'Craig De Valera vroeg om tie Iersche vredesconferentie in Londen bij te wonen, tege lijkertijd bevelen werden gegeven aan de troepen in Ierland om niet voort te gaan met officieele ropressailles tegen de Iersche misdaden.Men heeft voorgesteld, dat een officieele wapenstilstand in Ierland tijdens de onderhandelingen zou worden verklaard en ook wordt beweerd, dat De Valera een verzoek in dien geest had gedaan. Zulk een verzoek is in werkelijkheid niet ingekomen, en ofschoon de regeering meent, dat de wapenstil stand zeer wenschelijk is, gelooft zij, dat een of ficieele overeenkomst dienaangaande gemakke lijk zou kunnen worden verbroken, door onge controleerde extremistische elementen, en de heele onderhandelingen, zoodoende in gevaar worden gebracht. De Valera is nooit verantwoor delijk geacht voor alle daden, die in naam van Sinn Fein zijn bedreven en het zou de kansen der onderhandelingen niet verbeteren, indien hem thans werd gevraagd zulk een verantwoordelijk heid op zich te nemen. Terwijl de regeering de politiek van officieele represailles niet voortzet, en van,haar zijde clus een zichzelf opgelegden wapenstilstand onderhoudt is het, een verheugend feit, dat het optreden der Sinn Fein extremisten in verschillende deelen van Ierland zeer is verbe terd waarschijnlijk als gevolg van een groeiende afkeuring van de zijde der gematigde elementen. Er zijn nieuwe besprekingen gehouden tusschen Sinn Fein c:n de Zuidelijke unionistische leiders in Dublin, en de conferentie tusschen hen zal heden worden voortgezet, waarna men hoopt, dat De Valera besluiten zal de uitnoodiging van Lloyd George om naar Londen te komen, aan te nemen. Reutei' seint uit Londen Eenige mannen, naar men zegt leden van de strijdkrachten van de Kroon, hebben op 4 dezer de Amerikaansche vlag neergehaald aan den voorgevel van het huis van den Amerikaanschcn consul te Dublin. De autoriteiten hebben den consul hun leedwezen betuigd en den consul be loofd, dat de mannen naar behooren gestraft zul len worden, indien zij tot strijdkrachten van de Kroon behooren. opknappen." „Misschien", zei mr. Lethebridge zacht en min of meer bedroefd, want hoezeer hij overigens ook tegen betuigingen van deelneming en mede lijden opzag, voelde hij zich nu toch door de ge- voellooze houding van Fraser gegriefd. „Misschien. Ik ben nog niet te Londen ge weest, maar ik vermoed, dat de menschen hier mijn gestel wel kennen en zich niet hebben ver gist," zei hij, op zijn gewonen toon. „En nu en dan voel ik, dat zij gelijk hebben overigens ben ik vrij wel. Wat ik u daar gezegd heb, Fraser, is natuurlijk een diep geheim," voegde hij er met nadruk bij. „Gij hebt er dus Madeline of uw zuster niets van*gezegd vroeg de ander, hem verwonderd aanziende. „Stellig niet. Het zou Johanna maar van streek maken en Madeline hoe zou ik haar dat leed kunnen aandoen zei hij fluisterend. Fraser zag hem nieuwsgierig aan. Zijn zelfzuch tige geest begreep niet, hoe iemand in zulk een ernstige zaak als de dood, er aan kon denken om het gevoel van anderen te sparen, en zei alleen „Ik zal er natuurlijk met niemand over spreken. Maar, zooals ik zei, ik geloof niet, dat gij zoo ziek zijt. Bij een goede behandeling zult gij in een paar maanden weer geheel in orde zijn." James Lethebridge schudde liet hoofd en zuchtte. „Ik wil het hopen. Misschien hebt gij gelijk. OPPER-SILEZIE. De Duitschers te Beuthen hebben een mili taire organisatie ter sterkte van 15000-man ge sticht. Bovendien bezit de Orgesch een plaatse lijke afdeeling te Beuthen. Uit Bresïau wordt aan de „B. Z. am Mittag" geseind, dat de Fransche majoor Montalégre door een schot in den nek is gedood. De aanslag is dus van achter gepleegd. Bovendien moet de kogel vanFransch maaksel zijn.Beide omstandigheden maken het onwaarschijnlijk dat de majoor door een Duitscher is doodgeschoten. Volgens de „Deutsche Allgemeine Zcitung" zou uit een onderzoek gebleken zijn dat de ver moedelijke moordenaar van den majoor een gewe zen opstandeling is, Rossberg genaamd, Volgens de Duitsche bladen hebben de jongste gebeurtenissen te Beuthen heel wat ontstemming gewekt tusschen de aldaar vertoevende Engel- schen en Franschen. De Engelsche commandant zou zelfs hebben verlangd, dat het bataillon Fransche Alpenjagers uit de stad zou worden te ruggetrokken. Bovendien verlangde hij de in- vrijheidsstelling van alle Duitsche gijzelaars en het sluiten der Poolsche grenzen nabij Schop- pinitz, Siemianowitz en Mislowitz omdat zich daar nog steeds Poolsche opstandelingen en ge regelde Poolsche troepen samentrekken. De Fransche districtscontroleur heeft deze eischen van de hand gewezen en de beslissing aan den Franschen generaal Gratier overgelaten. De toe stand is erg gespannen. Om deze redenen mogen de Engelschen hun kwartieren niet verlaten. Beweerd wordt verder, dat uit Tarnowitz En gelsche troepenversterkingen met artillerie naar Beuthen zijn vertrokken. Kat-towitz is sinds 5 Juli niet. meer ingesloten. Laurahütte wordt nog door de opstandelingen bezet gehouden. Hier en daar wapperen nog Poolsche vlaggen. Ook Bismarckhütte is nog door de Polen bezet. GRIEKEN EN TURKEN. Een officieel Turksch bericht meldt,dat in het vak van Isjmid de Grieken bij een treffen zeer aanzienlijke verliezen leden. In het vak van Oes- jak zijn aanvallen der Grieksche voorposten af geslagen. Een Turksche aanval heeft de Grieksche lan dingstroepen te Karamoersal gedwongen zich weer in te schepen. Het heet, dat, de Grieken hun hoofdkwartier aan het front van Broessa achteruitgebracht hebben uit vrees voor een onverhoedsehen aan val van de Turken. ZUID-SLAVIE. De „Politische Korrespondenz" meldt, dat de overheid zich tot de politie te Weenen heeft gewend om inzage te mogen krijgen van 1 et tot dusver vergaarde materiaal nopens den aanslag op kroonprins Alexander. Het commissariaat van politie heeft de noodige maatregelen geno men in den geest van den internationalen weder- keerigen rechtsbijstand. De Zuid-Slavische regeering heeft,, nadat zij zich in verbinding had gesteld met de Ween- sche politie, verklaard, dat er geen aanleiding bestaat tot, bet doen van diplomatieke stappen naar aanleiding van den aanslag Ie Belgrado. MEXICO. Volgens berichten uit New-York hebben de Amerikaansche petroleumproducenten een over eenkomst geteekend, waarbij zij zich verbinden om de boorwerkzaamheden in Mexico te staken, geen petroleum uit te voeren en de productie tot een minimum.te beperken. Alleen de twee voor naamste Engelsche maatschappijen hebben ge weigerd mee te doen. De vereeniging van Amerikaansche petroleum producenten in Mexico heeft beraadslaagd over de in het Fordney-tarief voorgestelde rechten op ruwe olie en stookolie. Men kwam tot de slot som, dat deze heffingen als onrechtvaardig moe ten worden beschouwt. ENGELSCH-INDIE. Een officieel communique zegt, dat ernstige onlusten plaats gehad hebben te Aligarh (Britsch-Indië) ten gevolge van een proces. De politie kreeg verscheiden dooden. Er is po- litieversterking gezonden naar Aligarh, dat de zetel van een Moslim-universiteit is. 't Is hard, om zoo alles te verlaten" zei hij, ter wijl hij even den blik door de weelderige kamer liet dwalen en vervolgens naar buiten zag, waar Madeline en Virginia arm in arm tusschen de bloembedden wandelden. Zonder verder een woord tot opheldering of verontschuldiging te zeggen, stond hij óp en" verliet stilletjes de kamer.'Zijn gast deed geen poging om hem tegen te houden, maa# vlijde zich in den gemakkelijken stoel om de. flesch verder te ledigen en naar de slanke guurtjes der meisjes te zien. 't Was een beko lijk groepje en toch trok het Fraser op dit oogem blik minder aan. Zijn geest was met andere ge dachten vervuld en hoewel zijn gelaat even bleek als gewoonlijk was en zijn pols even kalm sloeg gevoelde hij zich inwendig verbitterd of gekrenkt. „Wat bedoelde die oude gek Was hij al leen vreeselijk dom, of was hij een echte stoizijn. Zou het vreeselijk vermoeden iets meer dan het spooksel eener ziekelijke verbeelding wezen De verst rooide, onpractische James Lethebridge had het spookachtige document op tafel laten liggen en dacht er vermoedelijk niet meer aan. De, arme man Geheel onnatuurlijk was het niet, dat. de gedachte aan een spoedig naderend ein de de overhand "bij hem had en zwaarder woog dan de bezorgdheid over 't geen na zijn dood zou gebeuren. Maar Fraser dacht, daar niet aan. Zijn geest was op dit oogenblik onvatbaar voor eenigen indruk, behalve dien van persoonlijke ALLERLEI. Naar draadloos uit Stockholm wordt ge meld, is er een reorganisatie tot stand gekomen bij de Zweedsche maatschappij voor steenkolen velden op Spitsbergen. De Zweedsche re geering neemt voor een waarde van 1 x/2 millioen kronen aandeelen van de nieuwe maatschappij over. Het kapitaal wordt daardoor gebracht op 4V2 millioen kronen. De in den loop van dit seizoen te verschepen hoeveelheid steenkolen wordt geschat op 50,000 ton. De Temps" meldt, dat de Commisise van Herstel aan hare financieele organen machtiging heeft gegeven om toe te stemmen in den uitvoer van goud uit Duitschland ten bedrage van som men beneden 10.000 mark. Volgens de „Secoio" is een verklaring der Italiaansche regeering te verwachten, dat zij in het TurkschGrieksch conflict de strengst mogelijke onzijdigheid in acht zal nemen. Het algemeen bestuur van de communis tische partij in Litauen is aangehouden. Er zijn belangrijke stukken in beslag genomen. Volgens een N. T. A.-bericht uit Parijs, zal de Japansche kroonprins ook een bezoek aan den Paus brengen. Naar de correspondent van de „Kölnische Zeitung" te Londen seint, is Lloyd George aan het einde van zijn krachten. De „Evening Standard" meldt, dat hij nog, vóórdat het Parlement uiteengaat een rust kuur in het Engadhi zal gaan doen. schade en teleurstelling. Zijn leven lang was hij ongelukkig geweest, zei hij tot zich zelf met bit terheid, en altijd gedwarsboomd door een en den zelfden persoon, die thans de kroon zou zetten op zijn werk. Alles behalve als een advocaat was hij reeds tot het besluit gekomen, dat het stuk echt moest zijn en dat Madeline's erfenis hem zou ontgaan. En d.ic ééne persoon was zijn vijand, >Ralph Amyott, de man, die hij haatte en zwart maakte, waar hij slechts kon. En hoe lang had ie vijandschap al geduurd. Nu hij erop terugzag 'vam het hem voor, dat ze altijd had bestaan, ij waren geboren om elkander te haten. Op school waren zij mededingers geweest en Amyott met al zijn onbezonnenheid en roekeloosheid had toen altijd iets voor gehad op den ijverden 'ern stigen knaap, van wien de meesters met* zooveel lof gewaagden en wiens talenten en bekwaam heid onmiskenbaar waren. Sedert den dag, dat Ralph, die jonger was dan hij en lichamelijk be neden hem stond, hem duchtig had afgeklopt, naai aanleiding van iets, dat volgens de gebruike lijke wetten van eer een laagheid was, had Fraser hem verafschuwd. De geheele school had hem ech ter toegejuicht, en Amyott, in weerwil van de straf, die hij van hoogerharid ontving, was de held en hoofdman gebleven. Fraser behoorde ech ter tot de lieden, die nooit vergeten noch verge ven. Merkbaar was ditf reeds, als Amyott bij de lessen of examens meer punten dan hij behaalde. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1