rentebetaling wenschelijk kunnen maken, in aan merking moeten nemen." liet is om deze en ande re redenendat de secretaris der schatkist om vol le vrijheid van handelen vraagt, ook wat de re geling van vorderingen aangaat, welke niet in den vorm van obligation e.d. bestaan, zooals b.v. de vorderingen wegéns het onderhouden van de bezettingslegers, enz. ALLERLEI. Naar te Brussel verluidt zal de heer Beiens gevolmagtigd gezant benoemd worden tot ge zant bij het Vaticaan ter vervanging van graaf Leo Dursel, die gezant wordt te Boekarest. Het Engelsche staatsblad heeft de beslui ten gepubliceerd, waarbij de vijf verdragen wor den bekrachtigd, waarin worden behandeld de werkloosheid, het nachtwerk door vrouwen, het nachtwerk door kinderen, de minimum leeftijd waarop kinderen in de nijverheid mogen worden te werk gesteld en de leeftijd waarop kinderen op zee mogen werken. Bij de volkstelling van 1 Febr. is de bevol king van Kopenhagen op 700.610 zielen vastge steld, n.l. 318,286 mannen en 382,324 vrouwen. Het zielental is in 5 jaar net 63,157toegenomen. Evenals in de meeste groote steden is d,e vrou welijke bevolking sterker dan de mannelijke. Het verschil is voor Kopenhagen svel heel groot, bijna 65,000. In welingelichte Hongaarsche financieele kringen meent men te weten, dat de door Hon garije te betalen schadevergoeding 30 mil liard gouden francs zal bedragen, waarvan als gevolg van de schade, die tijdens de Roe- meensche bezetting aan Hongarije werd toe gebracht, een bedrag van 15 milliard gouden franc zal worden afgetrokken. Het bedrag van de feitelijk te betalen schadevergoeding zou dus, op de basis van den tegenwoordigen stand der- wisselkoersen omgerekend, met 630 milliard Hongaarsche kronen overeenkomen. De zuinigheid gebied thans dat men aller lei groote plannen laat var-en en tot betere dagen aanhoudt. De raad van de Londenschc borough Maryle- bone heeft Donderdag met 35 tegen 11 stemmen een plan voor het verbreeden en het verbeteren van Park-road, den weg die langs een zijde van Regent's Park loopt, verworpen. De kosten werden geraamd op a 171,000, waarvan de Lon- densche gzaafschapsraad en het ministerie van transportwezen, naar men hoopte, a 130,000 voor hun rekening zouden nemen. Het besluit werd met toejuichingen ontvangen door de belaslirigbetalers op de openbare I ribuno. HetJapansche eskader, met kroonprinsHi- ro-Hito aan boord, is uit Toulon naar Napels vertrokken. Hoezeer de Poolsche opstandelingen in het door hen bezette gebied hebben geplun derd en geroofd, kan opgemaakt worden uit het feit, dat. op het, station Kattowitz 14 loco motieven en 100 wagons verdwenen zijn. De metaalarbeiders van het bekken van Charleroi hebben besloten,de loonsvermindering van 10 centimes per uur voorgesteld door de werkgevers, te aanvaarden. De loonsverminde ring treedt heden in werking. Zaterdag heeft de koning van Engeland de Emir van Katsina in het Buckinghampa- leis ontvangen. De koning overhandigde hem de „First-Class Medal for African chiefs". Dit is de eerste medaille van deze onderscheiding die de ko ning persoonlijk aan een begiftigde overhan digd heeff. De Emir was erg voldaan over de ontvangst ten paleize. De „Libre Belgique" bericht, dat de Bel gische regeering aan de Fransehe regeering heeft doen weten, dat zij de dossiers, welke zij aan het gerechtshof te Leipzig ter onderzoek in handen gaf, eveneens zal terug laten komen. Binnenland. Ongevallenverzekering. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het tusschen Nederland en België gesloten verdrag, betreffende ongevallenverze kering. In de Memorie van Toelichting zegt de Regeering o.a. dat de wenschelijkheid is ge bleken, om door een afbakening van de toe passelijkheid van de Nederlandsche en Belgi sche Ongevallenwet, waar het betreft onder nemingen, die, in één der beide betrokken Staten gevestigd, haar bedrijf in beide Staten uitoefenen, de mogelijkheid te voorkomen, dat dezelfde werklieden verzekerd zijn zoowel krachtens de Belgische als krachtens de Nederlandsche Onge vallenwet en bijgevolg de werkgevers voor de zelfde werklieden zoowel krachtens de eene als krachtens de andere wet tot het doen van uit gaven gehouden zijn. In verband daarmede werden in den loop van het jaar 1913 omtrent den inhoud van een te sluiten verdrag tusschen de Nederlandsche en de Belgische Regeering besprekingen gevoerd, welke even vóór het uitbreken van den oorlog tot overeenstemming vermochten te leiden. Op de basis dezer besprekingen is thans het ver drag tusschen Nederland en België, betreffende ongevallenverzekering, tot stand gekomen, waar van de tekst als bijlage bij het onderhavige ont werp van een goedkeuringswet is gevoegd. Bij de beslissing omtrent de vraag, wat het te sluiten verdrag zou moeten inhouden, golden de volgende overwegingen Nederland heeft met, Duitschland een verdrag gesloten, goedgekeurd bij de wet van 29 Novem ber 1907, Staatsblad 310. Ook toen was een der hoofdredenen gelegen in den wensch om dubbele verzekering te voorkomen. Krachtens welke der beide Ongevallenwetgevingen, de Nederlandsche of de Duitsche, een verzekerde eventueel aan spraak op schadeloosstelling had, was van onder geschikt belang, omdat zoowel de omvang der schadeloosstelling, als de werkwijze, waarop schadeloosstelling wordt toegekend en een ver zekerde zijn aanspraken op schadeloosstelling kon doen gelden, in de twee wetgevingen op ongeveer dezelfde wijze geregeld zijn. Welke der beide wetgevingen, de Neder landsche of de Belgische, de voorkeur ver dient, kan in het midden worden gelaten. Bij een zoo aanmerkelijk Verschil behoort er, naar de meening van de Regeering, naar ge streefd te worden, dat de ingezetenen van beide landen, ook indien zij ten behoeve van een in hun eigen land gevestigde onderneming in het andere land werkzaam zijn, zooveel mogelijk aan hun eigen wet. onderworpen blijven. De bepaling van art.. 3. van het Neder- landsch-Duitsche verdrag verdiende om die reden in casu geen aabeveling. Daarom, is in 't met België gesloten verdrag het territ,oialit,eitsbeginsel aangenomen, behalve ten aanzien van de personen, die ten behoeve van een in het land hunner woonplaats gevestig de onderneming in het. andere land werkzaam zijn. Artikel 3 behelst een bijzondere regeling ten aanzien van transportondernemingen, waarvan de wenschelijkheid algemeen erkend is. Ten aanzien van een in België gevestigde spoorwegmaatschappij, die haar bedrijf ook in Nederland uitoefent, is op het rijdend gedeelte der onderneeming uitsluitend de Belgische On gevallenwet van toepassing. De conducteur, die in Nederl. zijn woonplaats heeft en in Nederland bij het verrichten van zijn dienst door een onge val wordt getroffen, wordt dus krachtens de Belgische Ongevallenwet schadeloos gesteld. Veiligheidsmaatregel. In een circulaire van Oed. Staten van Zuid- Holland betreffende veiligheidsmaatregelen bij luchtvaartvertooningen en gericht aan bur gemeester en wethouders der gemeenten in deze provincie, wordt medegedeeld, dat in verband met het onderwerp, waarop aanschrijvingen van 27 Sept. en 13 Dec. 1920 betrekking hadden, de minister van waterstaat, bij brief van 13 Juni 1.1., aan Ged. Staten schrijft, dat een burgemeester! aart wien op zijn Verzoek voorlichting, gelijk in die aanschrijvingen bedoeld, was verstrekt, blij kens een daaromtrent bij den minister ingekomen verslag zich aan het ontvangen advies niet heeft gehouden, ook nadat zijn aandacht, zeer ernstig was gevestigd op het gevaar, aan het niet op volgen van dien raad verbonden. Het behoeft zeggen Ged. Staten nu in de bovenbedoelde circulaire geen betoog, dat, waar het rijk niet onbelangrijke kosten maakt,' teneinde zijn ambtenaren ter plaatse een onder zoek te doen instellen en de door de burgemees ters gevraagde deskundige adviezen te doen ge ven, men er op rekent, dat, die raadgevingen worden gevolgd. Namens den minister vestigen zij, voor zooveel noodig, de aandacht van B. en W. hierop en ver zoeken zij hun, in de gevallen, waarin het, gemeen tehestuur meent te moeten handelen, in strijd met, den gegeven raad, hiervan aan den minister kennis te geven onder opgave van de redenen, die tot het afwyken van dien raad hebben geleid! Indische verlofgangers. Een enquête, door de Vereeniging van Indi sche verlofgangers ingesteld naar den maatschap- pelijken en geldelijkèn toestand van den Indi- schen burgerlijken verlofganger, alsmede de bij haai informatie-bureau herhaaldelijk binnen komende aanvragen om hulp, heeft het, bestuur overtuigd van de noodzakelijkheid om te gera ken tot, een credietinstelling voor den Indischen verlofganger. Na raadpleging van een Indischen deskundige op dat gebied is zij echter overtuigd van de onmogelijkheid, om met de te harer be schikking staande middelen tot een dergelijke te geraken. Daarom werd besloten zich tot de Indische regeering te wenden met het verzoek, voor de stichting van een dergelijke credietin stelling dezelfde faciliteiten te verleenen als bij de stichting van volkscredietbanken in Indii1 geschiedt. De wijziging der ongevallenwet. Naar men verneemt, worden in verband met de gewijzigde Ongevallenwet, tengevolge vaar- van binnenkort ook de werkgevers, welke in hun bedrijf géén kracht werktuigen gebruiken, hun personeel tegen de geldelijke gevolgen van een ongeval zullen moeten verzekeren, in ver schillende bedrijfskringen Onderlinge Risico Ver enigingen gesticht op denzelfden voet als tot dusverre geschiedde door de verzekeringsplichti- ge bedrijven, zoodat ook deze Risico Vereenigin- gen onderdeel zullen uitmaken van de Centrale Werkgevers Risico Bank. Onlangs werd de Ri sico Vereeniging voor den Handeldrijvenden Middenstand «ppgerichtdezer dagen werd een dusdanige vereeniging voor het Hotel- en Re staurantbedrijf geboren, terwijl Zaterdag de stichtingsvergadering in den Haag plaats had van de Risico-Vereeniging voor den Geld- en Effectenhandel. Wel waren tot nu toe reeds enkele groote bankinstellingen verzekerings- plichtig, doch dit sproot voort uit de aanwezig heid van een lift in het betrokken bankgebouw. Ook van laatstbedoelden traden reeds groote werkgevers tot de nieuwe organisatie toe. Gezondheidscongres. Het gezondheidscongrss, hetwelk in Septem ber te Arnhem zou plaats hebben, is uitgesteld en zal vermoedelijk in November a.s terzelfder plaatse worden gehouden. De havenreservc. De werkgevers iri het Havenbesrijf hebben dc liuep van de regeering ingeroepen wegens de zware financieele lasten der Havenreserve. De heer Paul Nijgh heeft verklaard dat de fondsen waaruit de bijdragen der werkgevers worden geput zijn uitgeput, reden waarom de steun van het rijk is gevraagd, omdat het bestaan der Havenreserve in den tegenwoordigen vorm on mogelijk is. Voor Rotterdam wordt per week 40.000 en voor Amsterdam 10.000 per week gevraagd voor uitkeeringen. Termijnhaiulel in vetten enz. Ie Rotterdam is opgericht de Vereeniging Rotterdamsche Termijnhandel in Vetten, Oliën, en Oliezaden, afdeeling van den Nederlandschen Bond voor den Handel in Vetten, Oliën en Olie zaden. De vereeniging zal aanvangen met een gereglementeerden beurs-termijnhandel in reu zel, waartoe een contract is gesloten met de Rot- tedainsche Liquidatiekas-. Voorloopig treden als bestuur op de hoeren ■J. van der Hoeven G.Lzn., voorzitter, Alb. Phi-* lipp, ondervoorzitter, A. Goossens en Labonté, commissarissen, J. M. Meibergen, gedelegeerde van den Bond, en Mr. V. van Peski, secretaris- penningmeester. Mr. .1. A. Loeff. Naar men verneemt, is in den gezondheids toestand van het lid van den Raad van State, den oud-minister van justitie mr. J. A. Loeff, die sedert geruimen tijd reeds niet gunstig was, in de laatste dagen een ernstige wending geko men, welke reden tot groote zorg geeft. Gezant te Washington. Bij Kon. besluit is benoemd tot Hr. Ms. bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Washington mr. J. C. A. Everwijn. Commissaris van politie. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van I Sept. tot commissaris van politie te Aiphen aan den Rijn, H. Vooys, thans inspecteur van politie te Katwijk. Bezoek van Tsjeeho-Slwaakselie landbouwers. Zooals bekend is, is een afvaardiging van isjecho-SIowaaksche landbouwers en landkundi- gen, onder leiding van Prof. Dr. Frank Belek, van de Praagsche Landbouw-hoogeschool, Adolf Prakupek, voorzitter van het Tsjecho-Slvaaksche landbouwbureau en Karei Prochazka, adviseur van hetzelfde bureau, in den Haag aangekomen, voornamelijk tot het bezoeken van de tentoon stelling van het Nederlandsche Trekpaard. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt, om een zoo ruim mogelijk overzicht te krijgen van den Ilollandschen landbouw, tuinbouw en vee teelt. Nadat de afvaardiging op 5 dezer de stad en scheveningen had bezichtigd, heeft zij op 7 Juli een tocht door liet Westland ondernomen, waar de broeikassen voor tomaten en kom kommers in hooge mate de belangstelling der gasten trokken. Voor een groot deel der bezoekers was het electrisch veilingstoestel Loosduinen iets geheel nieuws. Het practische nut van deze wijze van Veiling werd dan ook zeer geroemd. Woensdag en Donderdag waren geheel aan de tentoonstelling gewijd. De bezoekers gaven hun bewondering te kennen voor de Hollandsche fokkerij en waren zeer ingenomen met de pracht exemplaren van paarden, die zij te zien kregen. Des avonds vertrok het gezelschap naar Maastricht, waar vanuit men uit Sittard is gegaan om het landbouwbedrijf van den heer L. Haan in Nieuwstad te bezichtigen. Te Cuyk is voor de gasten een show gehouden van M. R. V .-vee. De heer Timmermans hield een korte voordracht over de boekhouding en de fokkerij. Tegen den avond vertrok daarna het gezelschap naar Deventer. Zaterdag werd een bezoek gebracht aan enkele landbouwbedrijven te Wijhe. Daarna ging men I'er auto naar de Harskamp, waar de bezitting van den heer Kruller Werd bezichtigd. Zondag morgen bezochten de gasten het landbouw-proef- station te Wageningen, in den namiddag het instituut voor plantenziekten. Des avonds ver trok men van daar naar Amsterdam. Heden ging het de Haarlemmermeer in. De bedrijven van de heeren Hasekampen Evelein worden daar bezocht en daarna een boomkweekerij te Aalsmeer. Dinsdag bezoekt men Middenbeemster, waar enkele veestapels worden bezichtigd en daarna Grootebroek, waar de veiling van nieuwe aardappelen wordt bijge woond. Des avonds vertrekt het gezelschap naar Leeuwarden, waar op Woensdag aardappel-aan plantingen en landbouwbedrijven met zwart- bontvee worden bezichtigd. De Ned.-Bank als O.W.-er. Onze gulden is voor het oogenblik zeker, en misschien voor langen tijd,geen goudgulden meer, schrijft de ,,H.-P," Gelijk de munten der meeste landen is hij minder waard dan zijn goud-equiva lent van voorheen. Dat is het verlies van het publiek een verlies dat uitdrukking vindt in hooger prijzen en meerdere levensduurte. Dit verlies van het publiek wordt natuurlijk de winst der Ned.-Bank. zoodra die het goud met winst afzet. „Gelukkig komt deze bank, dank zij de nieuwe bepalingen bij de octrooiverlengingvan 1918,voor een overweldigend deel ten bate vans'lands kas, voor zeven-achtsten boven een matig minimum. De Bank zelf houdt slechts één achtste voor zich. Maar dat is altoos nog heel wat. Want daardoor betaalde zij in 1920—21 nog 19.6 pCt. dividend tegen 10 a 13 pCt. in het tijdvak 1911'18. Ook betaalt zij daardoor meer tantièmes directie en commissarissen, die tien jaren geleden nooit in eenig jaar 200.000 kregen, verdeelden voor 1920 '21 niet minder dan 800.000." In weerwil Van ingrijpendij verandering der winstverdeeling bij de octrooiverlenging van 1918, beliep de zuivere winst, verleden jaar 27.4 millioen tegen 7.4 millioen tien jaren geleden. Die winst komtvoort, voor een deel uit winst op goud, voor een ander deel houdt zij verband met het nog steeds reusachtige bedrag der papier- circulatie. Maar hoe zij het ook aanlegt, de Bank moet de winsten, die zij aan den Staat, afdraagt,, leggen op den prijs dier diensten, welke zij aan het publiek bewijst. Wie nu die diensten ge niet, moet deze winst opbrengen. Het, is voorna melijk den handel, die den prijs betaalt. De han del draagt via de Bank, ruim 22 millioen af aan de schatkist. Hij verhaalt dit geld, plus winst er op, op zijn afnemers.Door alle vertakkingen van het handelsverkeer, via grondstoffen, importeur, fabrikanten, grossier, kleinhandelaar, vinden wij die 22 millioen terug, telkens afgewenteld op anderen, maar ook telkens vermeerderd met, meer omzet,winst, totdat deze cijns eindelijk is afgewenteld op den verbruiker. De verbruiker betaalt, zegt het blad, mis schien, met alle winsten, veertig millioen. En zoo komen wij aan het punt, waarop onze cri- tiek zich richt. De resuachtige winst der Ned. Bank is mede een der oorzaken van de groote duurte, die ons land, meer dan eenig ander in Europa, teistert* PostpakeUen per luchtpost. De diercteur-generaal der posterijen maakt bekend, dat met ingang" van 14 Juli a.s. de gelegenheid wordt opengesteld om met den luchtpostdienst te Rotterdam, Amsterdam, Bre men, Hamburg en Bremen-Berlijn, postpaket- ten met expresse bestelling voor Duitschland te verzenden. Volksraad. Volgens een hier ontvangen betrouwbaar tele gram uit Indii* heeft de Volksraad met 37 tegen 8 stemmen de vlootwet aangenomen. Voorts werd met, 38 tegen 6 stemmen aangenomen een motie- v.d. Jagt voor bespoediging van het vlootplar 3 Graaf Czernin. Naar wejvernemen, zal graaf Czernin, de ge wezen minister van buitenlandsche zaken van Oostenrijk-Hongarije, binnenkort in ons land komen en eenigen tijd te Scheveningen verblij ven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De kwestie van den grondaankoop in den Nieuvvlandsclien polder. Zooals reeds gemeld, hebben Ged. Staten van Z.-Holland geweigerd hun goedkeuring te hech ten aan het Raadsbesluit van 21 Januari 1921 tot, aankoop van grond in den Nieuwlandschen poldér van het Weeshuis aan den L. Achterweg Naar wij nader vernamen, is de reden van de weigering hierin gelegen, dat Ged. Staten den prijs 3.75 p. M2.) veel te hoog vonden: Gedepu teerden zijn van oordeel, dat bij onteigening een veel lageren prijs door de gemeente zou behoeven te worden betaald. Vrijdag zal de raad te beslissen hebben over het. in beroep gaan bij de Kroon. Vechtpartij in een tramwagen. Zaterdagavond omstreeks kwart, voor twaal ven ontstond er in de electrische tram van Schie dam naar Rotterdam een ernstige vechtpartij Een paar halfdronken passagiers weigerden het, tramgeld te betalen en traden nogal brutaal te gen den conducteur op. Eenige andere passa giers trokken partij voor den conducteur, zoodat, weldra een hevig gevecht in den tramwagen plaats had- Nadut de tram tusschen het Roode Iiek en de Hooge Boomen tot stilstand was gebracht, werd het gevecht buiten voortgezet. Een der vechtenden werd in de sloot langs den weg geworpen en ging kopje onder. Hij wist zich echter zelf weer uit de sloot te werken en te gen den kant op te klauteren. Intusschen was een 17-jarige deelnemer aan het gevecht geducht met een mes bewerkt. Gelukkig drong een messteek op zijn borst slechts door zijn kleeren, maar hij bekwam toch een snee over zijn linkerwijsvinger, die door een conducteur van den bijwagen van een uit Rot terdam komende tram werd verbonden. Nadat, het personeel van eenige volgende trams en een aantal passagiers tusschenbeiden waren gekomen, werd er aan het gevecht een einde ge maakt. De tramdienst ondervond door dit incident eenigen tijd vertraging. Postduiven. Gisteren hield de vereeniging „de Postduif" alhier een wedvlucht vanaf Barendrecht, le africhting voor jonge duiven, le3e10e15e prijs C. J. Don. 2e4e5e6e1 le prijs J. Heyster, 7e—13e prijs L. Sloot. 89e12e prijs J. Christen, 14e pr B.Zondag. Flora. Deze week gaat in de Flora-bioscoop behalve een tweetal aardige kluchten en wat actueel wereldnieuws 't groote spannende drama „De Strandroovers", in 6 bedrijven. Dit stuk, dat boeit van 't. begin tot 't eind, speelt in de verre tropische gewesten en is rijk aan prachtige na tuuropnamen en technisch zeer kunstig uitge voerde scènes. De hoofdrol kapitein Barstow, wordt door den bekenden artist Lincoln, onverbeterlijk vertolkt, 't Program is een bezoek zeker waard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2