daar toch de Pensioenwet de uitkeering aan de nagelaten betrekkingen van het gemeente-per soneel regelt. De gemeente mag niet treden in een zaak die al door het Rijk geregeld is, z.i. wordt er in onze stad wel wat al te royaal met het gemeentegeld omgesprongen. De voorzitter wijst er op, dat deze uitkeeringen slechts zelden voorkomen. Het ge beurt immers niet veel, dat een ambtenaar in functie overlijdt. Meestal is hij reeds gepensi oneerd. Het zal z.i. de gemeente geen schatten kosten en door het geven van deze kleine uitkee ringen zal de zum'ghe'd n;et in het gedrang ko men. De heele zaak gaat evenwel om een gelijke behandeling van alle ambtenaren. De heer Vandei Most handhaaft zijn voor stel om de max'mum uitkeering op 1000 te be palen. De heeren Kavelaars en Evei s onder steunen het voorstel-v. d. Most. Weth. Mr. van Velzen wil nog even opmerken, dat de uitkeering alleen geschiedt aan de betrekkingen in de rechte lijn van den betrokken ambtenaar. Hierdoor is reeds een be langrijke beperking voorgeschreven. Het voorstel-v. d. Most wordt alsnu in stem ming gebracht en v e r w o r p e n met 12 tegen 6 stemmen. Vóór stemmen de heeren mr. Kavelaars, Scheffers, v. d. Most, Schreuder, Evers en Van Pelt (A. R.) Het voorstel van B. en W. wordt daarna onge wijzigd met alg, st. aangenomen. Toelagen. 10. Voorstel van B. en W. tot continueering der aan de weduwen W. F. van der Beek en W. H. van Put toegekende gemeentelijke toe lagen. Goedgekeurd. Burgerlijk Armbestuur. 11. Voorstel van B. en W. tot herziening der tarieven van de geneesmiddelen, te leveren aan het Burgerlijk Armbestuur en het Gemeente- Ziekenhuis. De heer Mr. Kavelaars bepleit eenige redactiewijzigingen, welke door B. en W. worden overgenomen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. goed gekeurd. Benoemingen. De voorzitter stelt alsnu aan de orde pun ten 12 en 18 van de agenda. 12. Voorstel van B. en W. tot definitieve benoeming van den heer G. van Oostmerssen tot Opzichter 2e klasse bij den Gemeentelijken Woningdienst. De Raad benoemt den heer Van Oostmerssen definitief tot opzichter 2e klasse. 18. Voorstel van curatoren van het Gymna sium ter benoeming van een leeraar in Oude Talen. Aanbevolen worden in niet-alfabet.ische volg orde 1. mej. A. Simons te Groningen. 2. den heer H. A. Teuwissen te Amsterdam. De Raad benoemt mej. Simons Volksbadhuis. 13. Voorstel van B. en W. om aan de Vereeni- ging „Schiedamsche Volksbadhuis" een buiten gewoon subsidie groot 1264.44 toe te kennen ter dekking van het tekort op de exploitatie van het badhuis over 1920 en om zich voorloopig bereid te verklaren ook een eventueel tekort op de ex ploitatie over 1921 door een buitengewoon sub sidie te dekken. 14. Voorstel van B. en W. om aan de Vereeni- ging „Schiedamsch Volksbadhuis" wederom voor 10 jaren een jaarlijksche subsidie te verleenen van ten hoogste 900 en betaling van de annui- teit der bij de Spaarbank alhier gesloten leening. Overeenkomstig de voorstellen wordt de subsi die verleend. Woningbeurs. 15. Voorstellen a. van B. en W. om over te gaan tot de instel ling van een gemeentelijke woningbeurs. b. van de Commissie voor de Strafverorde ningen tot vaststelling van een verordening op de gemeentelijke woningbeurs. Met de instelling dezer beurs zal een overzicht worden verkregen over de Woningmarkt en zal men woningzoekende behulpzaam kunnen zijn. De heer Schreuder vraagt of het de be doeling is een aparte stichting in het leven te roe pen of deze beurs onder te brengen bij den Wo ningdienst. De voorzitter zegt, dat dit laatste het geval zal zijn en de zaak slechts weinig kosten zal meebrengen. Op een vraag van den heer VanderMost zegt de voorzitter toe, dat deze verordening in druk zal verschijnen. De heer Van den Te m^| e 1 bepleit aan houding van de verordening, teneinde deze nader te onderzoeken. Weth. m r. V a n V e 1 z e n er op wijzend, dat deze zaak bij den woningdienst reeds onder oogen is gezien, ontraadt aanhoudiftg, daar al het be paalde in overeenstemming is met de gewijzigde Woningwet. De heer VandenTempel verklaart dat hij zich dan niet verder tegen afdoening zal verzetten. Bij de artikelsgewijze behandeling dér veror dening zegt de heer C o 11 bij art. 6 2e lid, dat hij bezwaar heeft tegen de voorgestelde redactie Hij wil, dat aan iedereen ten allen tijde aan da Woningbeurs inlichtingen zullen kunnen worden verstrekt over de hoedanigheid van de woningen. Weth.mr.VanVelzen ontraadt de door den heer Collé verlangde verandering in de redac tie van art. 6 2e lid. In de practijk zal het door den heer Collé verlangde op moeilijkheden stui ten. De heer Collé meent, dat iemand, die iets huurt of koopt recht heeft op een omschrij ving van het te huur of te koop aangebodene. Hij stelt voor de redactie van art. 6 2e lid in over- overeenstemming te brengen met de door hem gewenschte veranderingen. De Voorzitter, vraagt of het amendement Collé ondersteund wordt. Daar alleen de heer Korpel het amende ment ondersteunt, kan het geen punt van be handeling uitmaken. De heer Collé vraagt den voorzitter of deze het niet wil ondersteunen. De voorzitter: Ditmaal niet, want ik neem van middag een neutraal standpunt in. (gelach) Art. 6 wordt onveranderd goedgekeurd even als de geheele verordening. Inkomstenbelasting. 16. Voorstel van B. en W. om, naar aanleiding van door heeren Gedeputeerde Staten gemaakte opmerkingen, eenige wijzigingen te brengen in de in de vergadering van 19 April j .1. vastgestelde Verordeningen op de heffing en op de invorde ring van de plaatselijke inkomstenbelasting De wijzigingen in de reeds op 29 April j .1. door den Raad vastgestelde verordeningen op de heffing en op de invordering van de plaatselijke inkomstenbelasting houden behalve enkele redac- tioneele wijzigingen ook het volgende in Artikel 4 derde lid hield in een aftrek als voor kinderen beneden 18 jaren van inwonende en in gestichten verpleegd wordende oudere kinderen, die niet in eigen onderhoud kunnen voor zien door voortdurende gebreken en dus geheel of ten deele ten laste van den belastingplichtige zijn. Dit lid is thans vervallen, daar het zooals het nu luidt, in strijd is met de bepalingen van de wet op de Inkomstenbelasting 1914. In artikel 5 laatste lid staat dat van een zuiver inkomen beneden ƒ800.geen belasting ver schuldigd is. Door deze bepaling wordt voor de ongehuwden een marge gesteld van 200 gulden, terwijl er voor gehuwden slechts 'n marge is van 50 gulden Tegen dit groote verschil wordt bezwaar ge maakt. Vandaar dat dit laatste lid vervalt,met het gevolg dat thans de ongehuwden met een inkomen tusschen 650 en 800 gulden ook zullen worden aangeslagen. Verder vervalt nog het tweede lid van artikel 7, daar het niet noodig is in de verordening op de heffing voor te schrijven hoe de boeking ende opbrengst zal geschieden. Het voorstel tot wijziging wordt goedgekeurd. Burgeravondschool. 17. Voorstel van B. en W. betreffende reor- ganisatie|van de Burgeravondschool. Goedgekeurd. Machtigingen. B. en W. vragen machtiging 1. tot verhuring aan Joseph van Gelderen of anderen van het perceeltje grond aan de Raam 46 en zulks tegen den huurprijs van 5.- per week en op door hifïf College te stellen voorwaarden. 2. tot verlaging van den huurprijs van liet aan G. van Helden verhuurde pahhuisje met erf aan de Polderstraat 33 van 5.- tot 3.- per week, zulks onder voorwaarde, dat het onderhoud van het gebouw en terrein voor rekening van den huurder komt en verder op door hun College te stellen voorwaarden. 3. tot verhuring aan D. J. v. Bochove of anderen van het pand aan de St. Anna Zuster straat 27 (voorm. Centrale Keuken) Legen een huurprijs van 1200.- per jaar en op door hun College te stelle voorwaarden. De gevraagde machtigingen worden verleend. Nadat de voorzitter den heer Mr. K a v e laars in de gelegenheid had gesteld, de re dactiewijzigingen in het besluit tot herziening der tarieven van aan het Burg. Ambestuur te leveren geneesmiddelen nader toe te lichten en te verbeteren, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Binnenland. Nederland en de Stille Oceaan. Belga seint uit Parijs De Temps van Vrijdagavond meldt, dat men verzekert, dat de Amerikaansche regeering er over denkt Nederland uit te noodigen tot het bijwonen van de conferentie over de vraagstuk ken van den Stillen O.ceaan. wat, zegt men, ge rechtvaardigd zou zijn, daar Nederland in den Stillen Oceaan waakt over een uiterst kostbaar koloniaal rijk. Op het Loo. De graaf en gravin von Erbach en kinderen worden Zaterdag voor eenigen tijd op het Loo verwacht. De crisis. Naar het Vad. meldt, is de portefeuille van oorlog in het kabinet aan den heer Golijn aange boden en heeft deze daarvoor bedankt. Grondwetsherziening Naar het Ned. Corr.-btireau ons meldt, is zeer binnenkort het voorloopig verslag der Twee de Kamer over de voorstellen der regeering, tot herziening van de Grondwet, te verwachten. Onze gezant in Bulgarije. De Nederlandsche gezant in Bulgarije de heer F. J. Domela Nieuwenhuis zal dezer dagen Sofia met verlof verlaten. Met de leiding van het gezantschap zal gedurende zijn afwezigheid belast zijn de gezantschapssecretaris mr. E.Baron van Heerdt tot Eversberg. De Havenreserves. In de kringen der Federatie van Transport arbeiders is men niet bereid in te gaan op de voorstellen die van Regeeringszijde zijn gedaan betreffende het voortbestaan der Kavenreserve. Men acht het niet mogelijk, dat de arbeiders 1 per week storten voor het aanvullen van het tekort. Dc hoofdcursus naar Breda Vrijdagmiddag ontving de directeur van den Hoofdcursus bericht van het Ministerie van Oorlog, dat indien het ontwerp tot, wijziging der wet van 1890 nog tijdig mocht worden aan genomen, deze onderwijsinstellingalsnog met 1 Januari a.s. zal overgaan naar Breda. Het Eerste-Kamerlid Van Kol. Uit een door het Haagsche Correspondentie bureau uit Remouchamps ontvangen telegram van den heer Van Kol, lid der Eerste Kamer, blijkt, dat zijn geneesheer in de Ardennen hem volstrekte rust heeft voorgeschreven. Het nachtwerk op Zaterdag in broodbakkcrijen. De hoofdbesturen van den Nederl. Roomsch- Katholieken Bond van Bakkergezellen den Nederl. Centr. Bond van Christelijke Arbeiders in de voedings enz. bedrijven, en den Neutralen Bond van Arbeiders in de Voedingsbedrijven schrijven ons het volgende Het door den minister van Arbeid bij den Iloogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte voor-ontwerp der Arbeidswet 1919 bevat o.m. in art. 35 een nieuw vijfde lid, dat volgens den minister eene regeling betreft, die zoowel door werkgevers als werknemers wordt gewenscht. ,,De werkgevers", aldus de minister, ,,,wenschen het werken in den Vrijdagnacht voornamelijk om op de Zaterdagen een tweede bezorging te kunnen ontgaan. Het meerdere werk wordt dan verplaatst naar den Vrijdagnacht, waardoor op Zaterdag de broodbereiding omstreeks den middag is afgeloopen. De bakkersgezellen krijgen op deze wijze een vrijen Zaterdagmiddag, waarop steeds meer prijs wordt gesteld." Het is ons niet duidelijk schrijven ge noemde hoofdbesturen welke redenen de minister heeft om te veronderstellen dat deze regeling ook door de gezellen wordt gewenscht want noch schriftelijk, noch mondeling hebben wij den minister een dergelijk verlangen kenbaar gemaakt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Huldigingsavond directeur Hom. Als volgende spreker trad op 't tooneel de heer de Bruin, wethouder van onderwijs. Na mens 't gemeentebestuur kwam hij getuigen van de warme belangstelling,welke het college steeds den heer Horn heeft toegedragen, 't Was genoeg bekend, dat de directeur van de H.B.S. gemaakt heeft een school, waarvan de roem zelfs ver bui ten Schiedam uitgaat. 't, Verheugde hem, dat hij nu een dergelijken inspecteur als medehelper had ontvangen en vertrouwde, dat in goede samenwerking lje4 onderwijs meer en meer aan de hoogste eiscnen zou voldoen. Hierop nam 't woord, niemand minder, dan de heer Honnerlage-Grete, oud. burgemeester van Schiedam, die speciaal voor deze gelegen heid uit Brabant was overgekomen. Spr. kon nooit vergeten, dat hij bij zijn ver trek uit Schiedam in de raadzaal zoo schitterend was gehuldigd, waarbij als woordvoerder optrad de heer Horn, die nu op zijn beurt dezen avond gehuldigd werd zestien jaar lang werkte hij met hem samen en had altijd vooral deze groote eigenschappen in hem bewonderd: z'n groote voortvarendheid en stipte nauwkeurigheid welke hij ook nu nog, ondanks zijn 65 jarigen leeftijd in dezelfde mate bezit. Spr. bracht openlijke hulde aan 't college van B. en W., omdat het een dergelijken inspecteur benoemd had zijn keuze zou ook op niemand anders zijn gevallen. Hij sprak tenslotte den wensch uit, dat 't gehul digde echtpaar nog vele jaren tot elkanders steun mochten gespaard blijven. Na den oud-burgemeester sprak de oud-wet houder, de heer Van Westendorp eenige harte lijke woorden. Als de raad van voorheen, aldus ®Pr-, één goed besluit genomen heeft, dan was t zeker de benoeming van den heer Horn tot directeur welke benoeming tegen de meening van den toenmaligen inspecteur in toch door ging. Hij hoopte verder dat de tegenwoordige inspecteur nog lange jaren tot heil van 't Schie damsche onderwijs z'n functie moge blijven ver vullen. Mevr. Goemans voerde 't woord in de quali- teit van afgevaardigde van de commissie van toezicht, als oud-leerlinge en als moeder van 'n leerling. Ze prees hem om z'n samenwerking, z'n dege lijk lesgeven, vooral in de Duitsche taal (hiervoor bediende ze zic.h ook van een aardig stukje Duitsch) en z'n oprechtheid tegenover a"e leer lingen. Aan 't einde der toespraak werd mevr. Horn door haar met een prachtig bouquet ge huldigd. A's 'aatste spreker trad op de oud-'eer'ing de heer Lindeijer, die den directeur roemde om z n rechtvaardigheid, waardoor hij a"er vertrou wen ten volle genoot en om z'n idiee'e opvatting van het 'eeraarsambt. De oud-'eer'ingen zouden de ontvangen 'essen zeker nooit vergeten. Op deze 'ange rij van speechen vo'gde 't voor lezen van eenige te'egrammen van personen, die wegens omstandigheden verhinderd waren de p'echtigheid bij t§ wonen, o.a. van den heer burgemeester en den voorzitter van de commissie van toezicht. Onder 'uid app'aus nam nu deheer Horn ze'f t woord en dankte ook namens z'n vrouw voor alle welgemeende woorden, hun beiden toege sproken. Dat 't afscheid niet zonder meer zou ge beuren had hij we' rede'ijk kunnen veronderste1- 'en, maar dat 't op derge'ijke grandieuse wijze zou p'aats hebben, had hij niet verwacht. Spr. bracht den hem geboden dank terug aan 'eeraren en 'eer'ingen, want zij voora' hadden hem nog zoo fink en frisch van leven bewaard. Hij eindigde met den wensch, dat hij a's inspec teur nog veel goeds mocht verrichten, en dat de leerlingen flinke menschen in de maatschappij mochten worden, want die zijn er hard noodig. 'f. Op te voeren tooneelstuk „Flachsmann als Erzieher", 'n blijspel in 3 bedrijven van Otto Ernst (Schmidt) werd door alle acteurs met veel talent gespeeld, vooral de heer H. de Lint, lee raar der 41. B. S. vertolkte z'n rol voortreffelijk de hem aangeboden bouquet was meer dan ver diend. De lieer Horn dankte in hartelijke woorden voor de schoone opvoering van z'n lijfstuk. 'tVele schoone en ware in dit stuk had hij steeds hoog gewaardeerd. Met een geambieerd bal werd deze schitterende avond gesloten. Een strijkje, bestaande uit 5 oud-leerlingen, zorgde den geheelen avond voorlustigenummers. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen des n.m. van 1 tot 2 uur aansteker v/e motorrijwiel, notitieboekje, zwar te hond, zwembroek, en doek. Bij vinders kinderzak inh. rozenkrans, Berk, Brugmanstiaat 462 zakjes bleekpoeder, Nooijen Noordmolenstraat 29a borstlap voor jongenskicl, ,J. J. v. Ooijen, Hoogstraat 36 zwartlederen handtaschje, J. Vei-haal, L. Haven 36 4 linnen boorden, C. v. d. Vlugt, Westmo- lenstraat 8 zilver dameshorloge met ketting, H. Steenhoven, N. Haven 231 port.em. met inhoud, G. Krabbendam, K. Haven 50 goud of doublé horloge, J. Korstense, Maasstraat 16 melkgeit, A. de Graaf, Sterrebosch; kinderspeel tuig met bellen, P. v. Gent, Maasstraat 13, cein tuur, J. Bras, Hagastraat 12 kinderlakschoen tje, P. Alblas, Boterstraat 39, zwart vest, J. Put, Strijenschestraat 37, badmuts, G. v. d. Horst, Houtstraat 103, etui met bril en 'orgnet, Rak, Bomme'schestraat 3 postduif, P. Hood- dalen, Oostsingel 102 Iersche setter, C. Romein, Grutteisteeg 1 witte keeshond, J. Zuidgeest, Grofbaan 73; vachtpörtem mnaie met inh., A. M. Meder, Buitenhavenweg 122b.ring met 2 sleutels, W. v. d. Meneen, Laan 16b porte- monnaie met inh., Visser, Lange Nieuwstraat 107 portemonnaie met inh., Lems, Chr. Huy- genstraat 2; zilverbon f 1, Gouka, floutstraat 23 etui met inh. L. Basternie, Heerenstraat 25b gouden oorbel met roode steen, J. J. Prein, Fabristraat 62. Jubile zusters Dominicanessen. Woensdag 20 Juli zal het 75 jaren geleden zijn, dat de eerw. zusters Dominicanessen zich te Schiedam vestigden. Den 20en Juli kwam een zestal zusters van de congregatie der II. Catharina van Senen dei- Orde van den H. Dominicus in onze stad en be trok een huis aan de L. Haven, hetwelk voorheen pastorie der St. Janskerk was geweest. In dit huis, hetwelk den naam „Liefdehuis" ontving en gesteld werd onder de bescherming van den H. Vincentius Ferrerius, vingen de zus ters haar eersten arbeid in Schiedam aan. Merkwaardig was het, dat Schiedam de eerste stad in het Haarlemsche diocees is geweest, waai de zusters Dominicanessen zich in haar klooster gewaad op den openbaren weg vertoonden- Haar werkzaamheden in onze stad vingen aan met de verpleging van zieken en de verzorging van oude van dagen, zoomate met de opening van twee R. K. bewaarscholen, waaraan groote behoefte bestond. Het is voldoende bekend welk een groote vlucht het werk der eerw. zusters heeft genomen Met de grootste liefde en toewijding besteden zij thans al hun zorg aan de opvoeding der weezen in het R. K. Weeshuis, aan de verpleging van zieken, aan de verzorging van oude lieden in het St. Liduinagesticht, terwijl zij daarnaant nog in de talrijke R. K. scholen in onze stad zich met het onderwijs belasten aan onze R. K. jeugd. Wie den gestadigen bloei van de door de zus ters Dominicanessen bestuurde instellingen ga deslaat, zal niet anders kunnen getuigen, dat 's Hemels overvloedigen zegen op het moeitevolle werk dezer kloosterlingen gedurende de afgeloo pen driekwart eeuw in ruime mate heeft gerust. In overeenstemming met den wensch der eerw. zusters zal het diamanten feest op beschei den schaal worden gevierd. Woensdagochtend om 7 uur zal in het klooster aan de Tuinlaan een gezongen H. Mis worden opgedragen, met uitstelling van het Allerheilig ste. Op verzoek van de eerw. zusters heeft Z. D. H. mgr. Gallier bepaald, dat de kerkelijke dienst als op een le klas feestdag mag plaats hebben. Des avonds zal pater Rijken, die meer in het bijzonder met de geestelijke zorg in het klooster in de Tuinlaan is belast, een plechtig Lof cele- breeren, hetwelk besloten zal worden met het ,,Te Deum", om den Gever val alle goeds dank te zeggen voor den zegen, die de eerw. klooster lingen in onze stad op hun werk hebben ontvan gen. Katholiek Schiedam zal zeker niet achterblij ven, om dien dag te toonen hoezeer zij den veel- veelzijdigen arbeid van de zusters Dominica nessen op prijs stelt. Oranjc-vereeniging. Naar men ons mededeelt zal gelijktijdig met den roei wedstrijd-, welke op 31 Augustus a.s. gehouden zal worden, een watertournooi plaats vinden. Voor zoover bekend, is dit het eerste watertournooi, dat in ons land zal worden gege ven. Het zal dus niet ondienstig zijn, een beknop te beschrijving van het tournooi te publiceeren. Een tweetal flinke, doch vlugge booten wor den elk met een viertal geroutineerde roeiers be mand. Op het achterste gedeelte van iedere boot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2