wordt een plankier aangebracht, waarop de deelnemers plaats namen. Op iedere boot komt natuurlijk een deelnemer te staan. Indien het sein gegeven wordt, vertrekken beide booten, die een vijftig meter van elkander zijn opgesteld, met. volle kracht en varen op elkander in, ten einde elkander zoo dichtbij mogelijk te passeeren. Iede re deelnemer van hel, steekspel is voorzien van een lange lans, waarvan het einde omwoeld is, terwijl het bovenlijf en hoofd afdoende worden beschermd. Bij het passeeren der booten tiacht de een den andei met de lans te tieffen. Gaat een der deelnemers of beide deelnemen te water, zoo is de kans op een prijs verspeeld. De deel nemers, die zich op het plankier staande weten te houden moeten later overstrijden totdat er ten slotte één deelnemer overblijft, die tot koning van het tournooi wordt uitgeroepen. De winnaar ontvangt een mo' ie herinneringsmedaille en bovendien een kunstvoorwerp of desverlangd een flink bedrag in contanten. Ook worden prijzen uitgeloofd voor den twee den en derden prijswinnaar en wellicht nog wel voor meerdere winnaars, Iedere deelnemer is verplicht voor een wit costuum te zorgen- Voor booten, lansen, be- schermingsmateriaal voor borst, en hoofd zorgt het comité. De deelnemers moeLen goede zwemmers zijn, het comité heeft het recht van een deelnemer het bewijs te eischen van zijn zwemkunst. Bij kwes- tieuse gevallen doet de maarschalk, die het tour nooi leidt, uitspraak en zijn de deelnemers onher roepelijk aan die uitspraken onderworpen. Ten einde het tournooi op den koninginnedag een vlot verloop Le doen hebben, stelt het, comité voor, den deelnemers in de gelegenheid te stel len om zich te voren te oefenen. Die oefeningen zullen plaats vinden een of meer avonden tegen het eind van Augustus, dus kort voor den strijd, in het nieuw gegraven gedeelte van de Wester haven. Postduiven. Gisteren hield de vereeniging „de Postduif alhier een wedvlucht vanaf Numansdorp. De netto opbrengst strekte ten bate der vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Afstand 29 K.M. Ie-2e-8e-23e-24e-26e prijs-L. Sloot, 3e-5e prijs A. G. v. Dijk, 4e prijs J. Vrijlandt 6e-13e prijs J. Heijster 7e-9e-10e-lle-15e-17e-28e prijs W. Batenburg 12e-16e-19e-20e-22e-2r)e—27e prijs N. in 't Hol. 14e-18e-21e prijs A. ,1. Wenne- kers. le duif 12.52.03 uur. laatste 12.55.29 uur. Scheepsbouw. Van de werf „Gusto", firma A. F. Smulders alhier zal het aldaar voor de N.V. SolleVeld, van der Meer Th. H. van Hattum's Stoomvaart Maatschappij in aanbouw zijnde ss. „hsseldijk groot 6500 ton dw, Dinsdag 19 Juli te 4.40 n.m. te water worden gelaten. Donderdagnam id dag is door de politie te Dordrecht naar hier overgebracht 'n zekeren N. T. los werkman wonende te Ouder kerk, wiens opsporing door den commissaris alhier was verzocht,als zijnde verdacht van op lichting en verduistering hier ter stede gepleegd. UIT DELFT. Nader wordt de voorloopige uitslag becij ferd 17 rechts tegen 12 links, n.l. Roomsch- Katholieken 9, Anti-Revolutionnairen 5, Chris- telijke-Historischen 3, 1 Communist en 1 Be zuinigingspartij. De soc-democraten blijven op 7 en de Vrijheidsbond 3 zetels. Gemengd Nieuws. Aangehouden: Te Praag is aange houden de Rotherdamsche koopman M.L. uil, de Eenhoornstraat die verdacht wordt te Praag, althans in Tsjecho Slowakije verschil lende firma's v. belangrijke bedragen te hebben opgelicht. Duurdere suiker. De Centrale Suiker- Maatschappij heeft, ingaande Maandag 18 Juli, den suikerprijs voor November-levering verhoogd van 49^2 op 50. Gevroren. In de laatste nachten heeft het in Drenthe sterk gevoren. Er is zeer veel schade aan de aardappelen en boone toegebracht Ook in het Oostelijk deel der provincieGronin- gen heeft het Zaterdagnacht zoo gevroren, dat het aardappel- en boonengewas (laardoor zeer heeft geleden. Overreden. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf had de heer G.S., in de Sarphatiestraat te Amsterdam het ongeluk met zijn rijwiel te slippen*voor een motorwagen van lijn 3, die kwam aanrijden. Hij geraakte onder den wagen en toen men hem er onderuit gehaald had, bleek hij reeds overleden. Diefstal van dia men ten. Ten na- deele van een bewoner van den Linnaeuspark- weg te Amsterdam is op een tramwagen van lijn 11 in de Utrechtschestraat een portefeuille inhoudende 2 partijtjes diamant ter waarde'van f 1000 ontrold. Lijk gevonden. Donderdag deden de ouders bij de politie te Maastricht aangifte van vermissing van hun 8-jarig zoontje Th. V. Vrijdagavond heeft een schipper, liggende in '•Bassin, het lijkje van den knaap opgehaald. Vermoedelijk is de iongen spelenderwijs te water geraakt. J?/ u 6 diefstal. Door de politie is aangehouden de kantoorbediende F.G.J.S, die verdacht wordt ten nadeele van een handels firma te Rotterdam een bedrag van 5000 ver duisterd te hebben, telkens in posten van 100 tot 1000. Hij moet het geld hoofdzakelijk voor kleeren en luxe artikelen uitgegeven hebben. Vermiste terecht. De verblijfplaats van den sedert 2 Juni te Soest vermisten ambte naar ter secretarie N. T. Blans is bekend gewor den. Blijkens een hier ter lande ontvangen, ver wacht schrijven, bevindt zich de verloren ge waande in hoogst overspannen zenuwtoestand in het Zuiden van Frankrijk. Vanwege het gemeen tebestuur te Soest zal worden getracht de man per auto naar zijn woonplaats terug te brengen. D e v e r k o o p v a n ij s w a f e 1 s. De Raad van Zaandijk, stelde eergister een verordening vast, naar aanleiding van de vergiftigingsgeval- len in Meppel, waarbij strafbaar wordt gesteld het verkoopen en vervoeren van ijs en ijswafels, bereid met ongekookte melk. De brand te Arnhem. Omtrent den brand bij de N. V. Houthandel firma Coers te Arnhem kan nog worden gemeld, dat gebleken is, dat hooibroei niet de oorzaak is van den brand. Den dag te voren waren er geenerlei sporen. Men vermoedt, dat nu men met vuur of licht op den hooizolder waar 15.000 K.G. hooi lag, is geweest. De recherche stelt een uitvoerig onderzoek in. Een nieuw d r ij v e n d droogdok. De Amsterdamsche Drooddok Maatschappij heeft aan .de Nederlandsche Scheepsbluw-Maat- schappij den bouw van een droogdok van 25.000 ton lichtvermogen opgedragen. Wegbrengen van schepen. De re cherche te IJmuiden heeft Zaterdag gearres teerd E. Kruger en H. Plug, resp. reeder en schipper van den in het vorig jaar nabij I erschel- ling Verongelukten sleepboottrawler IJM 509 „Express" onder verdenking te hebben medege werkt aan het opzettelijk wegbrengen van dit schip. De machinist van dezen trawler bevindt zich reeds voor een gelijk feit van een anderen trawler in hechtenis. Gezonken. Bij Enkhuizen is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door de hooge zee vol- geslagen en gezonken de ijzeren tjalk „Time is Money", groot 92 ton, schipper G. van Assen te Zwolle. Het vaartuig was geladen met schelpen van Terschelling met bestemming Nieuw-Amsterdam De opvarenden zijn gered en te Enkhuizen aan wal gebracht. Vliegongeluk. Zaterdagmiddag werd vanaf het vliegterrein te Vlissingen geoefend met een nieuwen eendekker uit, de Fokker fabriek re Veere. Een der triplex-vleugels brak waardoor de machine naar beneden stortte. De inzittende Duitsche vlieger zag blijkbaar het ongelijk aankomen en zette den motor af. De machine kwam neer op een dijk aan de over zijde van het Kanaal nabij Wachtpost 66 van den spoorweg. De machine was geheel vernield, de aviateur vreeselijk verminkt en op slag dood. Een inktwerper aan het werk. Drie dames hebben aangifte gedaan, in den omtrek van het Rijksm'useum, het Leidscheplein en hel, Vondelpark te Amsterdam een onbekende hare kleeding met zwarten inkt heeft bemorst. Ghequé van /2000 gestolen. Namens een Telefoononderneming te Amsterdam is aangifte gedaan, dat bij het afhalen van een aangeteekenden brief van af het hoofdpostkan toor, welke brief een chéque van ƒ2000 moest bevatten, bleek, dat deze chéque daarin niet aan wezig was. Typhus te Zwolle. Te Zwolle is sedert eenigen tijd typhus geconstateerd. Gisteren, Vrijdag is de ziekte in zes nieuwe gezinnen bij 6 personen uitgebroken. Tot hedenmorgen tien uur werd 1 geval gemeld. Totaal zijn er nu 172 personen aangetast. Allen zijn geisoleerd. Door den burgemeester van Zwolle" is een waarschu wing tot de burgerij gericht, betreffende het gebruik van ongekookte melk en water. Een kinderdrama. De omgeving van de Korte Houtstraat te Amsterdam werd Zon dag morgen in opschudding gebracht door een twist tusschen 2 kinderen, die alleen thuis waren. Het 7-jarig dochtertje van R. zou naar zij later aan de politie mededeelde, voortdurend door haar 11-jarig stiefbroertje zijn geplaagd, en hierdoor zou de ergernis van de kleine meid zoodanig zijn opgewekt, dat zij een mesje heeft opgenomen, waarmede zij den knaap eenige steken in den rug toebracht. Deze werd vrij ernstig gewond en naar het binnengasthuis getransporteerd. Daar bleek zijn toestand van dien aard dat de behande lende geneesheer hem nog niet in staat achtte, door de politie te worden verhoord. Deze tast dientengevolge nog in het duister omtrent de feitelijke aanleiding tot deze steekpartij. Het mesje, waarmede de gevaarlijke verwon dingen zijn toegebracht, heeft de politie ook nog niet gevonden. Bij de familie R. heeft dit huise lijk drame groote verslagenheid teweeggebracht. A a nvaring, Het Engelsche s.s. „Harmo- dius" is Vrijdag bij Fire Island in aanvaring geweest met de Amerikaansche schoener „Marie Brown".De schoener zonk. De kapitein en drie leden van de bemanning verdronken. De prijs van het „Straatje." Nu de heer Deterding aldus het „Vad." op zijn feest heeft gezegd, dat hij het personeel van zijn maatschappij een bedrag ten goede zou laten komen dat niet, minder is dan de waarde van zijn geschenk aan het rijk het, Straatje van Vermeer is 't dunkt ons, tijd, bekend te maken, wat hij voor het schilderij heeft betaald. Het is 625.000. Men zal zich herinneren, dat de heer Six aanvankelijk naar algemeen verluidde, een millioen vroeg en later het schilderij aan het rijk wilde afstaan voor f 500.000 of daaromtrent Op de veiling bij Frederik Muller werd het opge houden voor f 680.000. Aan het Louvre was het aangeboden voor drie millioen franc, dus ruim 7 1/4 ton. Een eigenaardige v o n d s t,. Men meldt, uit Haarlem aan het „N.v.d.D." Vrijdagmiddag werden door een paar weg werkers die aan den zeeweg, vlak bij Over- ve*n voor het plaatsen van een waarschuwings bord („Gevaarlijke helling) bezig waren met graven, twee potten van ouderwetsch model ontdekt,. Het bleek, dat, de potten een zeer groot aantal koperen en zilveren munte uit 't midden van de 17e eeuw bevatten. Tusschen beide potten zat het skelet van een menschelijk voet geklemd zoodanig verteerd dat er weinig van overgebleven is. De vondst is naar het, raadhuis van Bloemen- daal overgebracht. Noodlottig vuurwerk. Wolff seint, uit, Mainz Ter gelegenheid van het vieren van de Ouator- ze Juillet door de Fransche bezettingstroepen, geraakte bij het afsteken van het, vuurwerk een vuurpijl op de tot de Fransche Rijnvloot, be- hoorende Rheinstein, en bracht daar ongeveer 200 andere raketten tot ontploffing Naar ver luidt, werden daarbij 10 Fransche soldaten en een Fransch officier zwaar gewond.Óp het. schip zelf brak brand uit, welke int.usschen spoedig gebluscht kon worden. Verscheidene gekwetsten sprongen in het water. Zij werden echter ter stond gered. Electrificatie der Japansche spoorwegen. Naar het „Pol. Wbl." aan „Fin. News." ontleent, wordt in Japan de electri- ficatie der spoorwegen overwogen. Dit plan houdt met de geringe Japansche kolenproductie verband, die de binnenland- sche behoeften niet, dekt. Er werd reeds een wetsontwerp aangenomen, strekkende tot de electrificatie van 205 K.M. Men is voornemens een groote maatschappij op te richten, ten doel hebbende, de electrificatie van het geheele spoorweg-systeem door te voeren. Het Engelsche blad wijst er op dat Duitsch- land alles in het werk zal stellen om het con- tracht betreffende de electrificatie der Japan sche spoorwegen te verkrijgen. Uit het Vaticaan. Kardinaal Cosquet, wien in 1918 de taak was opgedragen om, met behulp van een heele staf medewerkers de hand schriften van het Vaticaan te ordenen, is thans met deze taak gereed gekomen. Aan een corres pondent van „The Times" deelde hij van dezen arbeid o.m. het volgende mede „Het aantal boeken en handschriften te bepa len, die aan mijn zorg in het Vaticaan zijn toever trouwd, is moeilijk. Daar zijn duizenden gebon den exemplaren en honderduizenden losse hand schriften die wij moeten verzamelen en inbinden. De verzameling leed door de vele plunderingen in de midden-eeuwen en de tegenwoordige archie ven dagteekenen uit de dagen van paus Inno- centius III. Ook deze werden geplunderd. Nape- leon bracht de heele verzameling naar Parijs over. Dit was wel het record van plundering. Bij het terugbrengen is heel wat zoek geraakt. Het grootste gedeelte is echter terecht gekomen, maar in een onbeschrijfelijk chaotischen toestand Zoo bleven zij, totdat vier jaar geleden een sy stematische poging gedaan werd de archieven chronologisch en historisch te rangschikken. Elk van ons nam een land voor zijn rekening. Ik nam de Engelsche manuscripten voor mijn re kening. Alles is nu gesorteerd en van index voorzien en tegen het einde van dit jaar zal het publiek ze kunnen raadplegen." Ook voor de critische vaststelling van den Vulgaattekst is zijn arbeid van groot belang en vruchtdragend. De kardinaal betreurt zeer, dat er voor de archieven geen behoorlijke bewaarplaats is. Zij zijn nu afgescheiden van de welbekende groote bibliotheek en er is geen voldoende ruimte om hen tot hun recht te doen komen. Kerknieuws. 60-jarig professicfeest. Een zeer zeldzaam jubilé is gister (Zondag) gevierd in het klooster der eerw.-zusters Domini canessen, aan de Tuinlaan, alhier. Zuster Aloysia herdacht gister haar 60-jarig professiefeest. 'sOchtends droeg een neef van de jubilaresse, den weleerw. pater van Weereld O.P., oud-mis sionaris te Curacao, thans te Rotterdam, in de kapel der eerw. zusters een H. Mis op tot inten tie van zuster Aloysia. Gister-avond werd er door pater Rijken O.P. een plechtig lof gecelebreerd. De hooggeachte jubilaresse mocht zoowel van de zijde harer familie als van particulieren enz. talrijke blijken van belangstelling ontvangen. Kunst en Letteren. Een Philip-Loots gedenkteeken. Men meldt uit Haarlem aan de Msb. Een comité van ingezetenen biedt de gemeen te aan een bank van zandsteen met granieten treden, versierd met een harp en de woorden „In memoriam Ph. Loots." De bedoeling is, dat deze bank in den Hout zal worden geplaatst en in September zal worden onthuld. Bij deze plechtigheid zal het mannen koor „Philip Loots" directeur Henri Pielage, 2 koornummers van Loots zingen, n.l. „Mijn hof" en „In de duinen." Diepen b roc k-f o n d s. Het comité tot stichting van het Alphons Diepenbrock- Fonds heeft een bijdrage van de Koningin ont vangen. B echtzaken. In de openbare terechtzitting van Dinsdag 26 Juli e.k. van de Haagsche Rechtbank zal behan deld worden de zaak tegen den bekenden anti militarist ds. B. de Ligt uit Katwijk, thans ge detineerd in het Huis-van Bewaring te 's-Gra- venhage, die zooals men weet verdacht wordt van opruiing tijdens een protest-ver gadering in verband met de zaak-Groenen- daal. SPORT. Haarlem I—H.D.V.S. I. Het heeft in Haarlem zeer gespannen en het is H.D.V.S. gelukt een draw van den wedstrijd te maken. Haarlem wint den toss en verkiest eerst batten. Ze openen met A. Maas en P. de Ruig op het bowlen van II. en A. Offerman. A. Maas wordt op een totaal van 22 schitterend door P. Lindeman in de slips gevangen. Ilealy die hem verving verdween spoedig 9 runs Schmeenk verdween voor een goede 22 runs, Bieshaar scoor de een langzame 15 en J. NoletP. de Ruig 12 c J. NoletSanders en ter Haar hielden stand tot lunch had II. Offerman al succes en bSanders. Ter Haar een hard geslagen 49 cFr. Lindeman v. d. Lee verdween voor een kalme 20 c/ Vuijlste- ke M. Maas 6 Lanting 14 en Horst 8 not out. Totaal 197, Extra's 20. Bowlingcijfer II. Offerman 361 Ph Enge- ring 247 A. Offerman 111, J. Engering 4 24 Vuijlsteke 034. H.D.V.S. opent circa 3 uren niet P. Linde man en C. Visscher op het bowles van Schmeink en Healy. De score steigen zeer langzaam en na 1 uur batten verdwijnt C, Visscher voor 17 runs. J. Engering verdwijnt spoedig voor 4 runs Vuijlsteke die hem verving wist, zich langzaam in te spelen en aan hem is de draw wel voorname lijk te danken. Het le verdwijnt P. Lindeman als hij een zeer verdienstelijke 29 geslagen heeft, H. Offerman 4 c/ Healy b. v. d. Lee Fr. Linde man verdwijnt ook spoedig Er is nog 1 uur te spelen en ieder denkt, dat Haarlem gewonnen heeft. Vuijlsteke zet zijn kalme spel door en wordt zeer verdienstelijk bijgestaan door P. Kappelhoff. Deze weet zich evenals Vuijlsteke in te spelen en houdt het 3 kwartier vol, waarna hij gebowld wordt door Horst 9 runs. Vuijlsteke moet op het laatst ook verdwijnen, want een aan 't hoofd opgeloopen wonde belette hem het flinke door spelen. Hij verdwijnt voor 35 runs. Er is nog 5 minu ten te spelen en H.D.V.S. heeft nog 3 wickets in handen. Bernoshe en J. Nolet weten den tijd uit te spelen. Bernoshe, J. Nolet en A. Offerman not out. H.D.V.S. had 4 invallers. Totaal 134. Bowlingcijfers Schmeink 1—-28, ter Haar 06, Healy 234, Ruyg 06, Maas 011, Lanting 111, v. d. Lee 28, Horst 13, Landers 13. CRICKET. H.D.V.S. II - H.C.C. II. Deze wedstrijd, welke voor gisteren alhier was vastgesteld, is niet doorgegaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Juli 16. Ruirinus z.v. H. J. van Dijke en M. de Wolf, Korte Haven. Overleden: Juli 16. Simon Terhorst, oud 82 j. en 6 mnd, Nassaustraat. Scheepvaart. Hoogwater te Heek van Btllisl. 19 Juli v.m. 2.57, n.m. 3.20. 20 Juli v.m. 3.31, n.m. 3.57. 21 Juli v.m. 4.07, n.m. 4.34. 22 Juli v.m. 4.40, n.m. 5.07. 23 Juli v.m. 5.11, n.m. 5.37. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 minu ten later. SCHIEDAM, 16 Juli. Aangekomen schoener „Johanna" kapt. A. Goumare. ledig van Gouda om alhier flesschen te laden voor Londen. SCHIEDAM, 16 JuliVertrokken Engelsch s.s. „Demodocus" ledig naar Engeland. 17 Juli. ss. „Tamarac" kapt. E. B. Case, ledig naar New-York. Handelsberichten. Beurs vaq^ Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 18 Juli. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 35. Stemming onveranderd. Moutwijn. SCHIEDAM, 18 Juli. Men noteert voor moutwijn 46 f 18. Stemming onveranderd. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging' Heden f 2.60 per ketel. u.f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3