Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevaUenverzekering f||i ris Ü01, fl T 44ste Jaargang. Dinsdag 19 Juli 1921. No. 13089 FEUILLETON, Virginia's levensloop. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. lavallüteU 8 veel u«|s 11 I I I# duim De venekertng werit ge*auh*f|i dee» de Helleniieka Algeaeeene fenekeriagibiuk te lekleiuu. bq vevuei hl veillei vut eiken unde« reu vlngei Buitenlandsch Nieuws. de internationale ontwapening. fn verband niet de te houden conferentie over de kwestie der internationale ontwapening blijft aller aandacht gevestigd op de houding van Japan. Waar Japan als groote mogendheid met een zeer belangrijke invloedsfeer in het Verre Oosten een voorname positie in de a.s. conferen tie zal innemen, is het begrijpelijk dat de pers zich thans zeer interesseert voor de uitlatingen der Japansche staatslieden en hun organen over bovengenoemd vraagstuk. In Engeland is veel belangstelling, voord van de zijde van het publiek, voor de vraag, welke ge delegeerden Japan n. de conferentie te Washing- ington zal zenden. Over het wijd en zijd ge steunde voorstel dat de Japansche premier zelf zal gaan, merkte een vooraanstaand persoon in een interview met rle „Asahi" op, dat de on bekendheid van den premier met de Engelsehe taal een beletsel zou zijn. Als gedelegeerde naar Washington noemde hij Graaf Tsjinda en Baron Tal,o den minister van Marine. De Japansche pers erkent do financieele en andere voordooien aan ontwapening verbon den en begroet Huntings uitnoodiging met grooten geestdrift. Acht Japansche parlementsleden zijn gister uit Amerika te Londen aangekomen. Het zijn vier liberalen, twee progressisten, één afgevaar- eigde van de nationale partij en één van de neutra le partij. Vier hunner gaan naar Stockholm ter bijwoning van de conferentie der internationale parlementaire unie. Do progressistische afgevaardigde Tanaka zeide in een interview met een vertegenwoor diger van de „Times", dat de Japansche par lementsleden in Amerika overal zeer voorko mend zijn ontvangen. Ook in liet Witte Huis zijn zij door Harding ontvangen, wiens voor al tel voor een conferentie zij op hun reis naar Londen draadloos vernamen. Tanaka zeide Wij juichen deze conferentie toe en hopen, dat zij zal leiden tol, hartelijke betrekkingen tussohen de mogendheden. Het Japansche volk voelt steeds meer neiging tot internatio nale vriendschap. De „Times" verneemt nog uit New-York De bladen vernemen uit Washington, dat men het aldaar voor zeker houdt, dat Japan zal trach ten de discussies tot de kwestie der ontwapening t.e beperken. De houding van de Japansche re geering zou zijn, dat o.a. de Shantoeng-kwestie. reeds door het verdrag van Versailles werd op gelost.. Betreffende d.e kwestie van de open deur in China, verwacht men te Washington, dat Ja pan superieure rechten zal eischen en zich daarbij zal beroepen op de bijzondere belangen, waarmee rekening is gehouden in de overeen komst, die in 1917 tusschen Lansing en Ishir is gesloten. De Amerikaansche minister van buitenland- 33 Op zijn beurt 'aarzelde Eraser een oogen- blik. Hij gevoelde wellicht een zekeren weer zin om partij te trekken van de oogenblikkdijke zwakheid van mr, Lethebridge. Doch hoe dit ook zij, het was slechts een korte weifeling en er was geen tijd om verder over de zaak te spre ken. „Zeer goed. Sir. Alles, waarin ik u van dienst kan zijn, zal ik met hel. meeste genoegen doen. En wilt ge ook soms, dat ik een paar stille, com fortabele appartementen in Jermyn-street voor u huur Ja, dat is het, geloof ik'," zei hij, toen hij inmiddels het bureau had geopend en het verlangde stuk gevonden. „Onnoodig u te zeg gen, dat het in mijn handen veilig is en ik er een bescheiden gebruik van zal maken stom als het grafbesloot hij met een gedwongen glimlach,terwijl hij den vinger veelbeteekenend op den mond legde. „Geen woord, zelfs niet aan Madeline, zei mr. Lethebridge, die al zijn bewegingen met angstige blikken had gevolgd. „Natuurlijk niet," zei hij min of meer ge melijk. „Waarvoor zou ik haar onnoodig ver driet, doen. Niet dat zij 't zien zich zóó zou aan trekken. Zij heeft, zoo weinig begrip van wereld- sche Zaken, I Iughes, zal deze week besprekingen -blijven voeren met Londen en Tokio. OPPER-SILE ZIE. Volgens de „Daily Telegraph" heeft de Engel sehe regeering aaii den Quai d'Orsay doen weten, dat het voorstel, om een commissie van deskun digen aan te wijzen voor de regeling der üppev- Silezische kwestie, door het ministerie vanBuit.en- landgche Zaken van twijfelachtig belang wordt, geacht. Indien de commissie zou worden inge steld, zou zij haar taak deze maand waar schijnlijk niet kunnen beëindigen en de ge dachte aan een uitstel der oplossing dezer kwes tie wordt in Engeland als zeer gevaarlijk be schouwd. Uit. Londen meldt men Het te Parijs geopperde voorstel, dat de hijeen- komst van den Oppersten Raad, die het over O. S. zal hebben, zou kunnen worden verschoven tot September, vindt hier geen gunstig onthaal, noch in officieele kringen noch in de bladen. Men gevoelt, algemeen en stelt twee dingen, n.l. dat alleen de Opperste Raad, gegeven den stand van zaken, kan hopen het tot een over eenkomst te brengen, en dat men een dergelijke overeenkomst moet trachten tot, stand te bren gen met zoo min mogelijk verwijl. Het Parijsche voorstei, dat er bovendien een geallieerde commissie zou worden benoemd, klaarblijkelijk om de reeds verjaarde bescheiden, die' reeds besproken zijn-door vroegere geallieer de commissies, te onderzoeken wordt, beschouwd als een onvruchtbaar plan, dat, slechts tot verder uitstel kan leiden. Dit, wordt, zeker niet gewenseht door de Bntsehe regeering. De te Parijs aangevoerde argumenten vóór een artikel van de bijeenkomst van den Opper sten Raad worden door de Britsehe pers geacht, allerminst overtuigend te zijn. liet, voorstel, dat, de Opperste Raad zou kun nen komen tot een „geïmproviseerde beslissing" wordt afgewezen, op grond dat het, plebisciet vier maanden geleden heeft, piaats gehad, en dat het vraagstuk van alle kanten nauwkeurig is bekeken. De bewering, dat de vrees voor een Duitsche staatsgreep in O. S. het voor de leiders der geal lieerden onmogelijk maakt, de kwestie met vol doende kalmte te onderzoeken, wordt beant woord door het feit, dat de waarschijnlijkheid voor betreurenswaardige uitbarstingen in O. I. ongetwijfeld wordt vergroot door het rekken van de onzekerheid. De bewering, dat Lloyd George zijn vacantie niet, wil uitstellen om het vraagstuk te behan delen, wordt als volkomen uit de lucht gegrepen beschouwd. De Berlijnsche correspondent van de ,,ïn- transigeant" heeft beweerd, dat de Rijkskanse lier, Dr. Wirth, eenige dagen geleden aan den Engelsehe gezant, d'Abernon zou hebben ver klaard, dat hij de Duitsche regeeringszaken niet verder kon behartigen, wanneer in de Opper-Si- lezische kwestie niet een voor Duitschland gun- sehe zaken en is zoo eenvoudig," voegde hij er glimlachend bij. „Haar grootste bezorgd heid zou zijn, dat er recht geschiedde." Bij <lie woorden kwam Madeline zelf bin nen. Zij zag er zoo kalm en gelukkig uit, dat onwillekeurig beide mannen, die haar lief hadden, een blik wisselden en op dat oogen- blik, ten minste, uit Eraser's ziel elke zelf zuchtige geduchte gebannen werd'en hij iets van aandoening gevoelde. „Liefste", zei hij terwijl hij haar innig omhelsde, ,,'t Valt me moeilijk van u te scheiden hoe gaarne zou ik u meenemen en van hier voeren." Zij bloosde en glimlachte even. „Neen, nu nog niet, Hugh, nu is het nog te vroeg „Maar de tijd zat spoedig Voorbijgaan. Nog drie maanden en dan „En dan herhaalde Madeline, met een glimlach en een zucht. Toen Fraser vertrok ken was, keerde zij zich naar haar vader en sloeg haar armen om zijn hals. Zóó rustig gin gen de volgende dagen voorbij, dat James Lethebridge vergat, er acht op te slaan. Hij gevoelde zich vrij en had, zooals gewoonlijk, het zeer druk met allerlei dingen en daar het weer bij toeneming fraaier en de lucht met de heerlijkste geuren vervuld was, en zijn laven wél besteed mocht boeten, viel het hem niet moei lijk, zichzelf te overtuigen, dat de reis naar Lon den nog wel wat uitgesteld kon worden. Ook miss Johanna, die zich door de schijnbare beterschap Het misleiden, had er van afgezien verder op stige verandering zou intreden, en de sancties niet opgeheven zouden worden. Naar aanleiding hiervan wordt van wel inge lichte zijde medegedeeld, dat Rijkskanselier Dr. Wirth reeds meermalen in besprekingen met den Engelsch.cn gekant, gewezen heeft op de belangrijkheid van de Opper-Silezisehe kwes tie en den nadruk heeft gelegd op den ernst van dit vraagstuk voor iedere regeering, onver schillig van welke richting. Men moet aannemen, dat hierop liet bericht in de „Intransigeant" gebaseerd is. De bewus te uitlating van den Rijkskanselier aangaande Opper-Silezië en den daarmee samenhangenden onzekeren politieken toestand hadden een on- gunstigen invloed op de Berlijnsche beurs en leidden tot een nieuwe daling van den mar- kenkoers. De Temps" verneemt uit Berlijn, dat pre sident Ebert een brief heeft geschreven aan generaal Höfer, waarin hij hem bedankt voor zijn toewijding aan de zaak van O. S. en hem prijst, omdat hij zijn landgenooten te hulp is gesneld, en de leiding van een zoo edele verdediging op zich heeft genomen. „Het volk van O.S. zal u eeuwig dankbaar zijn om wat gij daarvoor hebt gedaan. Gij hebt de verdrukte bevolking bevrijd, die het slachtoffer was van schandelijke afpersingen. Heel Duitschland zal nooit uw belangeloos ge baar vergeten, dat getuigt van een trouwe liefde voor hel vaderland." De Fransehe regeering heeft, aan het comman do van het. Rijn-leger bevel gegeven tot voor bereiding van liet vervoer van divisies infanterie en van cavalerie naar Opper-Silezië. Ter ver vanging dezer troepen zullen Zwarte troepen gezonden worden. DENEMARKEN. Wat den te verwachten Deensehen oogst voor dit jaar betreft komen van alle districten slechte berichten binnen. Door de aanhoudende droogte en de onnatuurlijke warmte der laatste zes we ken is liet koren overal slechts kort opgeschoten, daarna in zaad overgegaan, hetwelk zich onbe duidend ontwikkelde. Ook de aardappeloogst vooruitzichten zijn uiterst slecht. Het loof ver brand in de zon en de aardappelen ontwikkelen zich door de droogte slechts weinig Vele land bouwers zijn bovendien gedwongen geworden hun vee weder op stal te nemen, terwijl hun voorraad aan hooi slechts klein is. Dat dit invloed op de prijzen der melkproducten heeft bewijst wel de laatste officieele noteering voor boter die van 5.08 Kronen por kilogram tot 6.10 Kronen per kilogram steeg en er is een nog verdere opgang te verwachten. Tevens zijn tengevolge van de hitte en droogte, vooral op Jutland, groote uit gestrektheden bosch en heide in brand gevlogen, waarbij tevens een groot aantal boerderijen en arbeiderswoningen een prooi der vlammen wer den. De schade door deze branden aangericht be loop en in de tnillioenen kronen. de reis aan te dringen, en daar het haar ge woonte was een of. ander stokpaardje er op na t.e houden, was dit voor het oogenblik de vor ming van haar nichtje tot een practische vrouw. Want in de kunst om huis te houden was Made line, zooals wij weten, onervaren. Het was volkomen, waar, dat de beweeglijke en onbe raden Virginia, met haar oppervlakkige kennis van veel zaken wel tweemaal zoo practisch was en veel geschikter om met een onver mogend man te trouwen, dan de geleerde Madeline,die de doode talen kende en in wiskun de was onderwezen. Terwijl Madeline zich nog met redeneeringen over onbekende eigen schappen het hoofd brak, had Virginia de kunst al geleerd - met andere woorden was zij met saus of omelet al gereed. Tante Johanna was dan. ook heimelijk vol bewondering over de vlugheid en handig heid, van het Italiaansche meisje, Met al haar eerzame, Engelsehe vooroordeelen tegen kloos ters en, Roomsche instellingen, moest zij toch er kennen, dat er in het klooster van Santa Sofia ten minste een practische verstandige vrouw moest zijn geweest. „Ik erken, dat ik mij verbeeld heb, dat uw Vriendinnen, de nonnen, niet anders deden dan bidden en honger lijden. Maar om iemand zóó goed koken en naaien te leeren, moeten zij liet toch zelf kunnen doen." Virginia werd warm. „Alles wat men te Santa Sofia doet, is even goed. Werken z.oo- RUSLAND. De „Temps" publiceert eCn telegram uit Kopenhagen, waarin wordt gezegd, daf he* be richt betreffende de mobilisatie van zeven .icli- lingen in Rusland niet bevestigd schijnt te wor den. Integendeel, het schijnt, dat de oude lich tingen gedemobiliseerd zijn. Hel, is evenwei mo gelijk, dat mannen, welke tot de jongere lichtin gen belmoren onlangs onder de wapening zijn ge roepen, om het effectief van de Sovjetlegers te versterken. De roode dekkingstroepen werden versterkt in de streek van Pskof en Ost.rof. DONAIJ-MAIN KANAAL. Oberregierungsrat Gebhardt, de vertegen woordiger van Duitschland in de internationale Donaucommissie, heeft aan den correspondent van het „8 Uhr Abendblatt" te Boedapest mede gedeeld, dat weldra met het graven van het Donau-Main kanaal een begin zou worden ge maakt en wel onmiddellijk, nadat de Donaucom missie de bouwplannen zou hebben goedgekeurd. Door dit kanaal zal een, verbinding van Main en Donau, tusschen de Noordzee en de Zwarte Zee, onstaan. De waterkrachten van de stroomen zullen eveneens worden gebruikt. Men neemt daardoor een kwart millioen paardenkracht te kunnen winnen, waardoor de rentabiliteit van het kanaal reeds zal zijn verzekerd. Deze energie zal bijv. voldoende zijn om heel Beieren en do aangrenzende sti-eken van stroom en licht te voorzien. De kosten der onderneming worden opgebracht door de landen, die bij de onder neming zijn geïnteresseerd, en dus voornamelijk door Duitschland, Oostenrijk, Zwitserland, Tsje- cho-Slowakije én Hongarije. ZUID-SLAVIE EN ROEMENIE. Te Belgrado is Zaterdag de tekst van het tus schen Zuid-Slavië en Roemenië op 7 Juni dooi den minister president Pasitsj en minister Take Jonesch onderteekend definitief verbond gepu bliceerd. Het doel van het verbond is het behoud van den vrede en de regeling van den door de vredesverdragen van Trianon en Neuilly gescha pen toestand. Het verbond richt zich ook tegen eventueele aanvallen van Hongarije. Na verloop van 2 jaar zal elke partij het recht hebben, de overeenkomst op te zeggen. De tekst der over eenkomst zal aan den volkenbond worden mede gedeeld. Deze tekst is conform aan den tekst van de tusschen Roemenië en Tsjecho-Slowakije ge sloten overeenkomst. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Athene meldt men De aanval tegen dn posities en versterkingen ten Zuiden van Kutahia vordert voortdurend. Een hevige aanval van den vijand tegen, Afioen Karahissar, welke den 13en dezer begon, werd door een onstuimjge'n tegenaanval van onze sol daten afgeslagen. De vijand liet 120 dooden, 100 gewonden, drie mitrailleuses en een aantal Russi sche granaten en geweren op het slagveld achter. wel als bidden, koken zoowel als zingen. Dal. schrijft de orde voor. En alles doet men uit liefde tot God, weet ge" Miss Lethebridge zag haar met. een min of meer spotlachje aan. „Zooals ik Madeline straks al vertelde, zit het gcheele geheim in goed op te letten," zeide zij. „Als men aan de maan denkt terwijl men voor liet diner moet zorgen, worden er natuurlijk allerlei fouten gemaakt.' Virginia lachte. „Hoe toevallig, 't Zelfde wat Zuster Seraphica altijd zeide. Zij was voor de keuken, weet ge en door haai kwam ik achter 't, echte ge heim." ,,En dat is vroeg tante Johanna. "Wil ik het zeggen? Maar ge begrijpt het toch niet," zeide zij nadenkend. „Nu, gij vraagt aan uw engelbewaarder, als gij bezig zijl,, of hij u aan al|es wil helpen herinneren zout, peper, olie, en dan valt het werk goed uit." De oogen van Miss Lethebridge openden zich nog wijder dan zooeven. „Watriep zij met minachting en verbazing uit, terwijl Madeline van haar kookboek opkeek en haar aanzag, alsof zij iets heel grappigs gehoord had. „Maar dat meent ge toch niet Virginia „Welzeker. En waarom niet Gij moogl. gerust gelooven, Madeline, dat gij ook een engel-bewaarder hebt." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1