DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. FEUILLETON 44ste Jaargang. Donderdag 21 Juli 1921. No. 13091. Bureau KOEMARK T 4. Telefoon Inlcrcominunaal 05. Postbus3!). Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!! Nieuws. de is OPPER-SILEZIE. Het antwoord der Engelsche regeering op laatste Fransche nota nopens Opper-Silezii gister te Parijs aan Briand overhandigd. De Engelsche regeering dringt er op aan, dat de Opperste Raad voor het einde van Juli te Boulogne zal bijeenkomen, zonder vooraf gaand onderzoek der kwestie van de verdeeling van Opper-Silezië door een commissie van deskundigen. Het schijnt, dat men aan Fransche zijde van meening blijft, dat .het gewenscht zou zijn, ver sterkingen naar Opper-Silezië te zenden, al vorens eenige beslissing te nemen, ten einde reeds bij voorbaat, de naleving der beslissing te verzekeren. Reuter verneemt, dat de datum der bijeen komst van den Oppersten Raad t.e Boulogne is vastgesteld op 28 Juli. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Uit New-York werd gister het volgende ge meld De regeering te Washington heeft Japan op de hoogte gebracht van het doel der conferentie nopens de ontwapening en de vraagstukken van den Pacific. De Amerikaan,sche regeering zegt, dat, Tokio kan weigeren, over een der punten in bespreking te treden. In verantwoordelijke kringen te Tokio wordt gezegd „Als leidende oriëntale Mogendheid zal Japan waarschijnlijk aan de Washingtonsehe conferentie voorstellen de opheffing der extra- territorialiteit in China en tevens de vaststelling verzoeken der emigratie-rechten in Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Indo-China, waar bij de kwestie der rassengelijkheid is betrokken. Zuid-China heeft er bij de regeering der Vereenigde Staten tegen geprotesteerd, dat de regeering te Peking niet geheel China ver tegenwoordigt. De algemeene opinie te Washington is opti mistisch gestemd ten aanzien van Japan s al- geheele aanvaarding der uitnoodiging tot de conferentie. RUSLAND. In tegenspraak met andersluidende berichten, heeft de Poolsche regeering er zich van overtuigd dat in Rusland geen mobilisatie heeft plaats ge had. In de afgeloopen week hebben troepenver plaatsingen plaats gehad, in verband met den toestand in den Kaukasus en in Perzië. Uit de Noord-Russische en Midden-Russische gouvernementen is een groot aantal troepen formaties naar het Zuiden gezonden. Deze maat regel wordt, door de Sovjet-regeering daarmede gemotiveerd, dat de voedselvoorziening voor de troepen in het Zuiden van Rusland gunsti ger is dan in de Noordelijke streken. Er zou den nog meer dergelijke verplaatsingen te wachten zijn in verband met den dreigenden hongersnood in de Noordelijke districten. Uit Riga wordt gemeld, dat de „Novy Poet/', het officieel orgaan van de Russische Sovjet- delegaties te Riga, zeer uitdrukkelijk verkla ringen van Krassin pulbiceert. Een groot ge deelte er van is gewijd aan de kwestie van de Fransch-Russische betrekkingen. Krassin ver klaart om te beginnen op de meeste nadrukke lijke wijze de geruchten ongegrond, dat hij voor stellen aan de Fransche regeering zou hebben gedaan betreffende de hervatting der han delsbetrekkingen. Volgens Krassin zou het 35 Zij liefde voor was rein als een engel en brandende van tot God. Thans bidt zij in den Hemel ons, arme ballingen. Een harer laatste woorden was uw naam, maar haar laatste ge dachte was op God gericht en wij mogen zeg gen, dat. zij in Zijn alles omvattende armen stierf." Het was voor Virginia een vreeselijke slag. Haar geheele leven had zij de vriendelijke oudste overste als haar moeder beschouwd. Echte moederliefde had zij niet gekend, en daarom haar gevoelige ziel zich meb innig heid aan de meer geestelijke genegenheid van moeder Fransisca gehecht, liet plotseling gemis dier liefde gaf haar een gevoel van ver latenheid, dat haar als het ware in een toestand van verdooving bracht. In haar jeugdige ver blindheid had zij de waarschuwende teekenen, die voor Don Basilio geen geheim waren, niet gezien, en bij het verlaten van San Sofia geen voorgevoel gehad, dat zij voor altijd afscheid van de zachtaardige superieure had geno men. Het, was voor den armen mr. Hornby een Rroofcteleurstelling, het schitterende oogen- paar t.e missen want daarvoor alleen had zelfs overbodig zijn om dergelijke voorstellen te doen, omdat de Fransche regeering zeer goed weet, dat de Russische Sovjetregeering volko men bereid is, om op elk oogenblik den huidi- gen toestand door geregelde vriendschappe lijke betrekkingen te vervangen. De Russische Sovjet-regeering heeft echter geenerlei reden, om op de gebeurtenissen voor uit te loopen, dat zij alle goederen, welke zij behoeft, buiten Frankrijk kan koopen. Ook is het onjuist, aldus Krassin, dat wij zouden hebben voorgesteld, nieuwe concessief aan de Fransche bourgeoisie te doen. Ons ge zichtspunt is wat dit. betreft, sinds het jaar 1919 op een voldoende duidelijke wijze gepreci seerd, en indien van tijd tot tijd, in de bladen staat te lezen, dat de Russische Sovjetregee ring er mee accoord gaat, om op een officieele vredesconferentie de kwestie der Russische Staatsschulden te bespreken op uitdrukke lijke voorwaarde evenwel, dal. zij krachtige waarborgen voor een stabielen vrede en een daadwerkelijken steun op economisch gebied krijgt dan dient, er aan herinnerd te wor den, dat deze zienswijze sinds lang door den Raad van Volkscommissarissen wordt gehul digd, zoodat het hier geenszins een of andere concessie betreft, welke wij bezig zouden zijn te verleenen, doch slechts een handelwijze, welke geheel overeenkomstig de principes onzer politiek is. ENGELAND. Bij de beraadslaging over de begrooting in het Lagerhuis is een amendement waarbij coö peratieve vereenigingen vrijgesteld werden van de vennootschapsbelasting, tegen den zin van de regeering, met 137 tegen 135 stemmen aan genomen. Donald Maclean vroeg, wat de regeering met het oog op hare nederlaag dacht te doen. Chamberlain antwoordde Wij zullen met het wetsontwerp voortgaan Het amendement was voorgesteld door den coalitie-unionist, en werd gesteund door Asquith, die liet uitkomen, dat het slechts om een bedrag van 150,000 ging. Home, de kanselier van de schatkist, verdedig de de belasting met te zeggen, dat zij slechts a 150,000 bedroeg van een gezamenlijke winst, van a 80 millioen van de coöperatieve vereeni gingen. Hij bood echter aan in ovefweging te ne men, of deze bijdrage volgens een andere methode geheven zou kunnen worden. Dit aanbod werd echter niet aangenomen. Een aantal ministeri- ëelen stemden met de onafhankelijke liberalen en de arbeiders voor het, amendement. De aanneming ervan werd met luid gejuich be groet. Er heerschte eerst eenige opwinding, maar toen Chamberlain, de leider van het Huis, bekend had gemaakt dat de regeering van zins was, om met het begrootingsontwerp voort t.e gaan, luwde do opwinding en werd de beraadslaging kalm voortgezet. De beraadslaging over de artikelen van de begrooting werd ten einde gebracht, zonder ver dere incidenten en Chamberlain deelde ten slot,te mede, dat met het oog op den aard van liet amen dement, op de beweegredenen van de voorstel lers op liet bedrag waarom het ging en ook op de vele groote vraagstukken van openbaar belang waarover beraadslaagd werd,de regeering beslo ten had, het besluit van het huis te aanvaarden en geen poging zou doen, om haar ongedaan te maken. hijzich zooveel moeite gegeven. Het was een heerlijke dag. Het oude landgoed zag er op zijn voordeeligst, uit, en er waren een aantal bevallige meisjes, om de landelijke omgeving op te vrool.ijken en den gastheer toe te lachen. Maar telkens miste hij Virginia's weiluidenden lach en zocht hij tevergeefs haar bekoorlijke ge stalte. Maar het, meest van allen speet het hem, dat hij en zijn vrienden haar niet, zouden hooren zingen, want half had zij er in toegestemd, haar guitaar mede t.e brengen. Met zorg had hij een fraai prieel in gereedheid doen brengen, waar Virginia voor aller blikken verborgen zou zijn en haar stem zich zou paren aan het gezang der vogelen. Liefaeen had Geoffrey Hornby plotse ling in een kunstenaar en dichter herschapen. Hij was jong cn had nooit ernstig lief gehad misschien vfhs het lot. hem dus wel gunstig door te voorkomen, dat hij een dwaasheid beging, wat zeker het geval zou zijn, geweest als het voorwerp zijner vereering aan het feest had deelgenomen. Virginia bleef intusschen niet zooals zij heimelijk gewenscht had, geheel alleen. Hoe vriendelijk en hartelijk Madeline en haar tante ook waren, konden zij zich moeilijk in den toestand van het meisje verplaatsen, dat behoef te aan eenzaamheid gevoelde, om over haar leed na te denken. Maar de heer Lethebridge, die op het laatste oogenblik een verontschuldiging had gevonden, om zijn dochter niet te vergezellen scheen het erop gezel, te hebben, haar gezelschap FRANKRIJK. De Fransche bladen geven een statistiek van het aantal spoorwegongelukken, dat. sinds 1910 tot op heden in Frankrijk heeft plaats gevonden (met uitzondering van de jaren 1914 en 1915) en het, aantal dooden en gewonden, dat hierbij het, slachtoffer werd. In 1910 hadden 202 spoorwegongelukken plaats, waarbij 97 personen werden gedood en 828 gewond. In 1911207 ongelukken (60 dooden 582 gewonden). In 1912, 250 ongelukken (50 dooden, 754 gewonden.) In 1913, 142 ongeluk ken (60 dooden, 413 gewonden). In 1917, 116 ongelukken (642 dooden, 1206 gewonden.) In 1918, 117 ongelukken (413 dooden, 1701 ge wonden.) In 1919, 107 ongelukken (271 dooden, 1064 gewonden.) In 1920, 142 ongelukken (122 dooden, 1184 gewonden) en van 1 Januari t ot 15 Juli 1921, 43 ongelukken (54 dooden en 248 gewonden). BELG IE. De parlementaire commissie, die belast is met het onderzoek nopens de ratificatie van de con ventie van Washington over den 8-urigen werk dag, is gister voor de laatste maal bijeengekomen. Zij is van meening, dal. België die conventie niet kan aanvaarden, voordat de groote naties daaraan hun goedkeuring hebben gehecht. Binnenland. GRIEKEN EN TURKEN. Van hel. Grieksche front, wordt gemeldt, dat de generale staf en de> Grieksche kroonprins hun intocht t.e K j o e t a i a hebben gehouden. De koning zou heden eveneens daarheen vertrekken. Te Athene verwachtte men spoedig de verove ring van E s k i s j e h i r. De generale staf zal trachten de verbindingen tusschen Kjoetaia, Eskisjehir en Angora te verbreken. Uit Smyrna meldt men nog aan de „Times" De snelle verovering van Koetaia gaf het Griek sche offensief veel beteren kans van slagen, dan aanvankelijk werd verwacht. Ondanks den hard- nekkigen tegenstand leden de Turken een volko men nederlaag en hij hun vlucht, lieten ze al hun oorlogsmateriaal achter. Ook leden ze zware ver liezen, terwijl die van» de Grieken betrekkelijk gering zijn. Wanneer de Turken bij Eskisjehir geen stand kunnen houden, zal de militaire macht van Moestafa Kemal een geduchten klap krijgen. Volgens een Reuter-bericht uit, Athene wordt hef, aantal Turksche krijgsgevangenen op onge- voer 30.000 gesehaf. Rusland kocht van Noorwegen 20schepen, welke gezamenlijk naar Archangel zullen ver trekken. HONGARIJE. Uit Parijs melt men De conferentie van ambassadeurs, heeft een da tum der inwerkingtreding van het' Hongaarsch vredesverdrag op de volgende week Vastgesteld. De raad heeft het onderzoek nopens de daartoe noodzakelijke maatregelen voortgezet. De uitwisseling der ratificaties zal op 26 Juli te Parijs plaats hebben. ALLERLEI. De prins van Wales zal in Maart en April 1922 een bezoek aan Japan brengen. Opweg naar Moskou is eergisteren te Ber lijn een Engelsche economische missie, bestaande uit 12 personen, aangekomen. Ie houden. Het was een zonderlinge gril van den man, die altijd zoo verlegen voor haar was en haar steeds meed. Misschien kwam het wel uit, vriendelijkheid voort of, wie weet, uit een geheimzinnigen afkeer van eenzaamheid. Hoe dit ook zij, hij bleef voortdurend bij haar zit ten, terwijl zij werkte en volgde haar met mee warig vragende blikken, telkens wanneer zij een poging deed om hem te verlaten. Haar goed hart en natuurlijke zucht, om anderen genoegen te doen, konden niet dulden, dat hij vermoeden zou, hoe gaarne zij zijn gezelschap zou missen. Hij scheen echter geen neiging te gevoelen, om veel te spreken en Virginia was, tegen haar ge woonte, zeer st.il, Mr. Lethebridge had een boek vóór zich, maar als zij nu en dan van haar werk opkeek, zag zij dat hij er niet in las. Hij scheen te sluimeren. Eens of tweemaal verraste hij haar door een plotselinge, zonderlinge op merking. Toen het tijd was, om zich voor het diner te kleeden, stond zij op. Dit maakte hem zeer zenuwachtig en met bezorgdheid vroeg hij haar, waarom zij wegging. „Om mijn haar op te maken, oom James, t Wordt tijd voor het diner. „Hoe is'het mogelijk? Ik dacht, dat zij zooeven Vertrokken waren. Hoe laat. zijn ze gegaan, kindlief „Om vij f uur. En waf hebben ze een heerlijken avond. Zijn goed hart meende een zweem van treu righeid in haar stem té ontdekken. ,,U° teleur- De finaneieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. „De Standaard" schrijft Nu al jaren lang hebben tal van gemeenten er op aangedrongen, dat het Rijk in zeer ver hoogde mate financieelen steun zou verschaffen. Als een axioma stond het vast, dat de Rijks- regeering bij moest springen. Met. name de heer Wibaut zag nog in zijn preadvies voor de Ver- eeniging van Staathuishoudkunde en Statistiek van verleden jaar in hulp van boven af volkomen uitredding uit allen nood. Bekend is ook, hoe de heer De Qeer, zoodra hij in zijn kwaliteit van Burgemeester van .Arn hem met den staat der gemeentefinanciën van Gclderland's hoofdstad meer van nabij kennis maakte, op zeer vergaande tegemoetkoming van het Rijk aandrong. En ware de Kabinets crisis niet tusscheubeide gekomen, dan zou een wetsontwerp tot verhooging van de Rijksuil,- keering, door hem en de heeren van den Tempel en Treub onderteekend, reeds in de Tweede Ka mer behandeld zijn geworden. Intusschen komt. het ons voor, dat de hekken wel eenigszins verhangen zijn. Wié eenigermate van den feitelijken toestand op de hoogte is weet, dat, de Rijksfinancieën een vrij wat treuriger beeld vertoonen, dan die dei- meeste gemeenten. Het Rijk heeft zich, door allerlei diep ingrijpen de maatregelen,enorme lasten op den hals gehaald Een millioen scheen minder waarde te hebben dan vroeger een ton. De vlottende schuld des Rijks is l.ot een onge kende hoogte gestegen. De beste financiers aan het Departement van Financiën vragen zich af, hoe men op den duur aan het benoodigde geld zal moeten komen. Zonder twijfel zullen deze feiten van grooten invloed zijn op het standpunt, dat, straks de Staten-Generaal ten opzichte van de wetsont werpen tot, verhooging van financieelen steun aan de gemeenten, zullen innemen. Vooral voor het op zich nemen van vaste las ten, die elk jaar terugkomen en in de millioenen loopen, zal het Rijk zich hebben te wachten'. Wie niet inziet, dat het finaneieele vraagstuk in de naaste toekomst het moeilijkste en voornaam ste zal zijn, geeft zeker blijk, dat. hij voor de teekenen des tijds geen geopend oog heeft,. Ten opzichte van het brengen van aanzienlijke wijzigingen in de finaneieele verhouding van Rijk en gemeenten kan men niet voorzichtig genoeg zijn. De Crisis. De Msb. acht het niet uitgesloten, dat onze R.K. politici voorloopig tot een compromis zul len komen met, die der andere rechtsche par tijden, ofschoon op dit punt, naar zij meent t.e weten, nog geen overeenstemming is bereikt. Anders staat het op een ander punt van ver lichting der militaire lasten, nl. eat betreft het verblijf der militaiten in de kazernes, dat wij zooveel mogelijk zouden wenschen verminderd te zien. In dit verband moet een regeling in het vooruitzicht zijn gesteld, welke zelfs de stout ste verwachtingen overtreft, nl. een waarbij niemand zal verplicht worden tot het verblijf in de kazerne. Wat, Financiën betreft, zijn, zegt het blad, alle rechtsche partijen het er over eens, dat. het nieuwe program van samenwerking zal moeten staan in het teeken der hezuiniging. De invoe ring van wetten, welke de schatkist veel geld stelling spijt, mij zeer voor u, kindlief." zei hij vriendelijk. Tranen kwamen in haar oogen op. „Ik zou toch geen genoegen hebben gehad. Wat be- teekenen alle feesten bij één uur met iemand, dien men lief heeft. Maar waarom zijt, gij niet. meegegaan, oom James vroeg zij schielijk. „Madeline »ag er zoo lief uit.. Gij zoudt trotsch op haar geweest zijn." Die woorden schenen hem goed te doen. Vindt ge Madeline lief „LiefZe is mooi Een engel Iedereen zegt, hetDon Basilio, Ralph Amyott .ieder een die haar kent." Zij bloosde en zag hem verschrikt aan, want onwillekeurig was die laatste naam haar ontvallen. Mr. Lethebridge scheen er ternauwernood ,acht op te slaan. „Ja, allen zeggen het. En 'het is waar. Zij is een engel mijn engel, en niemand is zooals zij. Denkt ge, dal. Hugh Fraser haar gelukkig zal maken?" vroeg hij met iets bezorgds in zijn blik. Virginia aarzelde. „Hoe zou ik dat kunnen zeggen, oom James Ik ken hem zoo wéinig." „Maar wat zoudt ge denken? Houdt gij van hem Vertrouwt ge hem," drong hij bij haar aan. „Madeline's geluk is voor mij alles," vervolgde hij met eenige aandoening in zijn stem. „Als hij haar niet gelukkig maakte,zou ik hem haten,hem vervloeken, weet ge." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ■WPKS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1