DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEU1 LLETON. Virginia's levensloop. 44ste Jaargang. Maandag 25 Juli 1921. No. 13094. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Inter communaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 3a cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Volgens berichten uit Washington verwacht men daar de conferentie ter bespreking van de beperking der bewapening tegen 11 November van dit jaar. Amerika en Japan zijn nog in drukke corres pondentie over deze zaak. Da Amerikaansche regeering wacht thans het resultaat af van de beraadslagingen van den Japanschen Raad van State. OPPER-SILEZIE. In Brussel weet men te vertellen, dat de Opper ste Raad begin Augustus te Boulogne bijeen komt. Uit Franrijk komende berichten melden, dat er nog geen definitieve oplossing is gekomen in het Fransch-Engelsche meeningsverschil over de Opper-Silezische kwestie. Frankrijk wil allereerst versterkingen naar Opper-Silezië zenden en de conferentie laten voorbereiden door een voorafgaande bijeenkomst van deskundigen. Dit laatste wordt algemeen als essentieel beschouwd, omdat als niet eerst rustig en ver van het publiek de verschilpunten worden besproken en men overeenstemming voorbereiden kan, gevaar bestaat, dat de con ferentie al na een paar uur onverrichter zake zou moeten uiteengaan, hetgeen in de wereld al een zeer ongunstigen indruk maken zou daaromtrent blijft men het dus oneens. Maar men beschouwt het als een goed teeken, dat de En- gelsche regeering haar commissiaris in Opper- Silezië nadere inlichtingen gevraagd heeft om trent het bekende telegram der drie commissa rissen, waaruit zoowel de Engelsche als de Fransche regeering argumenten putten voor haar houding. Ook acht men het een gunstig teeken, dat in het Engelsche parlement en de pers zoo weinig over de kwestie gesproken wordt, hetgeen den indruk wekt, dat men de regeering niet hinderen wil bij haar pogingen om de zaak te arrangeeren. Een blad als de „Petit Parisien antwoordt daarop met in vriendelijke termen de verwachting uit te spreken, dat Engeland zich wel tot de Fransche opvatting bekeeren zal, als het maar eerst beter van den feitelijken toestanr' in Opper-Silezië op de hoogte is. De Engelsche regeering stelt zich op het stand punt, dat het niet gewenscht is, 10.000 Fransche soldaten- naar het volksstemmingsgebied te zenden en dat zulk een aangelegenheid dient te worden beslist door den Oppersten Raad. Er is reden om aan te nemen, dat de Italiaanschc regeering zich in deze op het zelfde standpunt stelt. Elk militair ingrijpen van de zijde van één der drie geallieerde mogendheden, welke belast zijn met de beslissingen over het lot van Opper- Silezië wordt als ongewenscht beschouwd-. Bovendien zou het den intergeallieerden autori teiten nog moeilijker worden, dan het reeds is, om Polen en Duitschers beiden tevreden te stellen. De Fransche gezant Laurent had Zaterdag middag om 12 uur een conferentie op het nrniste- rie van buitenlandsche Zaken te Berlijn, waar hij uitgenoodigd was om het antwoord der Duitsche regeering op de Fransche nota aan gaande O. S. in ontvangst te'nemen. Dr. Rosen overhandigde hem de nota. De Duitsche antwoordnota is nog niet gepu bliceerd. RUSLAND. Uit Helsingfors wordt geseind, dat dagelijks in Finland honderden vluchtelingen uit Rusland 38 Zij zag hem vriendelijk en bezorgd aan, terwijl zij het haar van zijn voorhoofd weg streek. „Ge zijt vermoeid, oom James. Waar om zoudt gij nu langer schrijven „Daarom. Ik heb er te lang mee gewacht. De brief moet vanavond bepaald weg. Staat het adres op de enve op „Ge hebt het zelf geschreven." „Goed kindlief. Vouw den brief nu maar dich en sluit hem er in „Mijn brief 1" vroeg Virginia. „Maar hij is nog niet af." Ge hebt gelijk. Mijn hoofd wordt zwak, geloof ik. Geef mij een paar droppels brande wijn. Daar, op den schoorsteen. Het meisje voldeed terstond aan zijn ver langen Zij was zeer ontsteld, want zij wist niet, dat mr. Lethebridhe aan flauwten onder hevig was. De brandewijn wekte hem eenigs- zins op en glimlachend zeide hij „Zie zoo, nu ben ik weer in orde. Hartelijk dank, kindlief. En nu maar gauw voortgemaakt. Weder hield hij steunend op. „Wel bezien, is het beter, dat ik hem mijn eigen brief zend. Misschien vindt Fraser het aankomen. Men kan zich van den Russischen misoogst in West-Europa geen voorstelling ma ken. De bevolking sterft bij massa's of gaat naar Siberië of Turkestan. Wanneer er niet spoedig hulp komt, zullen er millioenen, boeren den hongerdood sterven. Om de ellende eeniger- mate te verminderen, is pl.m. 350 millioen pud (1 pud is 16 K.G.) koren noodig. Het Litausch telegraafagentschap meldt, dat de regeering van Letland, in overleg met het Amerikaansche Roode Kruis, Litauen en Est land heeft uitgenoodigd tot een bespreking van de maatregelen ter bestrijding van de gevaren, welke de uitbreiding der cholera in Rusland met zich brengt. Deze bijeenkomst vindt heden te Riga plaats. LUXEMBURG. Bij de Zaterdag op het departement van Buitenl. Zaken te Brussel gevoerde onderhande lingen tusschen Jaspar, den Luxemburgschen minister," Reuter en technische gedelegeerden van beide landen, werd de overeenkomst ten aanzien van de spoorwegen in het groothertog dom, door de beide ministers geparafeerd. Men verwacht, dat de wederzijdsche onderteekening in het begin der volgende week zal kunnen ge schieden. JOEGO-SLAVIE. Naar de bladen uit Belgrado vernemen, heeft de minister-president Pasjitsj in verband met den aanslag op den minister van Binnenlandsche Zaken, Draskowits, zijn buitenlandsche reis uitgesteld. Naar verluidt, zal het parlement spoedig in zitting bijeenkomen, om de buitengewone maat regelen, door de regeering voorgesteld tegen de communisten, goed te keuren. SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. Zondag en heden zouden deBerlijnsche metaal bewerkers de gedelegeerden kiezen, die de Ber- lijnsche afdeeling op den bondsdag te Jena zullen vertegenwoordigen. Uit vrees voor den toenemenden invloed der communisten hadden de soc.-dem. en de onafh. soc. een gemeenschappelijke candidatenlijst opgesteld. De strijd om de heerschappij in de vakver- eeniging der metaalbewerkers, een der mach tigste en rijkste in Duitschland, is dus de eerste worsteling, die de Duitsche communisten na het derde congres der Derde Internationale aanbinden voor de verovering der vakvereeni- gingen. Voor den soc. vrede in Duitschland is het van groote beteekenis of de groote en sterke metaal- bewerkersbond al dan niet onder communis tische leiding komt. HONGARIJE. Uit Boedapest wordt gemeld De vroegere Hongaarsche minister-président Stephan Frie- drich sprak gisteren in een massa-vergadering. Dit eerste weder-optreden van Friedrich na het beëindigen van het onderzoek naar de moordenaars van graaf Tisza, acht men van groote beteekenis. Stephan Friedrich verklaarde zich voor een samenwerking met Duitschland. Hij zeide er zeker van te zijn, dat „het terneergeslagen Duitschland als een Phoenix uit de asch zou herrijzen" en dat daarom Hongarije zijn lot met dat van Duitschland zou moeten verbinden. gezanten te Sofia is aan Stamboelinsky ver klaard, dat zij van hun regeeringen opdracht hebben ontvangen, de aandacht der Bulgaar- sche regeering te vestigen op zekere agitatie, die ten doel zou hebben onlusten in Thracië te verwekken en hetwelk gevaarlijke gevolgen voor Bulgarije zou kunnen hebben. Stamboelinsky verklaarde hierop, dat alle maatregelen waren genomen, om te beletten, dat de orde zou worden verstoord, niet alleen aan de grenzen van Thracië, doch ook aan die van de andere, aan Bulgarije grenzende landen. Bulgarije, zeide hij, zal zich nimmer tegen den wil van de groote mogendheden verzetten en zal nooit het brandpunt zijn van onlusten. [BULGARIJE EN THRACIË. Een telegram uit Sofia meldt Door de Fransche, Engelsche en Italiaanschc minder aangenaam dat hij weet, dat gij hem geschreven hebt. Sluit hem maar in de enve lop, kind, en steek hem in de bus Ik zal den uwen als een kopie bewaren. Mijn geheugen laat mij wel eens in den steek." Hij wachtte met ongeduld, tot Virginia den brief had gevouwen en in de envelop ge daan. „Hij zal wel moeiten doen om hem te lezen," zei hij met een flauw g imlachje. „Rechtsgeleer den zijn zoo handig. Bewaar den andere goed, kindlief tot morgen." Het waren zijn laatste woorden. Plotseling kwam er een verandering in zijn gelaat en scheen hij zijn bewustzijn te verliezen. Vir ginia snelde de kamer uit, om hulp te vragen en meteen den brief in de bus te doen, die zich in de vestibule bevond In minder dan een minuut was zij met een of twee bedienden terug. Mr. Lethebridge lag achterover in zijn leu ningstoel, met de handen op de knieën gevouwen en een glimlach op het ge aat. Hij scheen te sluimeren. Doch toen de oude Rudge hem op den schouder tikte en hem riep, ontving hij geen ant woord. Op de hem eigen stille, kalme wijs had James Lethebridge de grens reeds overschreden, die voor geen menschelijke stem bereikbaar is, en de slaap, die hem had overvallen ,was de slaap des Doods, ALBANIË. De leider der opstandige beweging in Albanië, Marko Djana, trekt terug voor de aanzienlijke strijdkrachten der regeering te Tirana, welke worden aangevoerd door Beiram Tsoer. Hij heeft met eenige troepen de grenzen van Joego-Slavië overschreden. Hij bevindt zich thans te Ditzant, vanwaar hij op de Servische autoriteiten een beroep doet, om Noord-Albanië door het Ser vische leger te doen bezetten, teneinde het bestaan en de onafhankelijkehcid der Mirdieten te redden. De gevechten tusschen de Mirdieten en de troepeu der regeering van Tirana duren voort MAROKKO. In Marokko zijn de Kabielen onder Beni Ouriogel, en naburige Stammen in opstand ge komen. De Spaansche troepen in Marokko heb ben, naar luidt van telegrammen uit Madrid, gevoelige verliezen geleden. De opstandelingen tellen 10.000 man, zijn goed gewapend en zelfs van geschut voorzien. De Spaansche generaal Silvester en een deel van zijn staf zouden gedood zijn. Over de gevechten zijn nog geen volledige bijzonderheden bekend. GRIEKEN EN TURKEN. Gemeld wordt, dat na de inneming van Es- kisjeir door de Grieken, slag geleverd werd tegen de Turken ten N. W. en Z. O. van genoemde plaats. De Turken werden over de geheele linie geslagen en trokken zich in wanorde terug met achterlating van een groot aantal krijgsgevange nen. De Grieksche troepen zetten zonder op houden de achtervolging der Turken voort. Den 21 sten Juli deed de vijand een hevigen tegenaanval met 14 divisies infanterie en 2 bri gades cavalerie op het Grieksche centrum en den uitersten linkervleugel, waarom zij trachtten heen te trekken. De Grieksche troepen deden onmiddellijk een tegenaanval met het resultaat, dat de Turken over de geheele linie teruggewor pen werden. De Turken werden zware verliezen toegebracht. De Grieksche troepen maakten tal van krijgsgevangenen en veroverden een hoe veelheid materiaal. De achtervolging wordt voortgezet. ALLERLEI. De „Grazer Tagepost" verneemt uit Agram met betrekking tot den aanslag op de Joego- Slavischen minister van Binnenlandsche Za ken, Drasjkowits, het volgende Terwijl de minister met zijn kinderen in het park van Belnitje heen en weer wandelde, snelde de moordenaar een zekere Alijagitsj op hem toe. Op ongeveer twee pas afstands van het slachtoffer gekomen, loste hij vlak achter elkaar twee schoten uit een revolver op hem, waarvan het eene den minister in het hoofd, het andere in het hart trof, waarop de minister ter aarde stortte. Een politie-beambte schoot op den moorde naar en verwondde hern met een schampschot aan het hoofd, Toen richtte de dader zijn wapen op den politieman, doch een gendarme, dietoe snelde, arresteerde hem nog bijtijds. Vrijdag heeft .de Shipping Board vijf der grootste schepen, gecharterd door de U. S. Mail S. S. Cy., in beslag genomen wegens.over treding der contractsbepalingen en niet-beta- ling van verschillende bedragen. De schepen zijn de George Washington, America, Susquehanna, President Grant en Agamemnon. Naar gemeld wordt, zullen nog meer schepen, en wel van een kleinere maatschappij, in beslag worden genomen, zoodra zij de haven bereiken. De vaartuigen zijn alle voormalige Duitsche schepen. De „Morning Post" meldt, dat een ver tegenwoordiger van zeventien groote Ameri kaansche winkelzaken te Berlijn een kantoor geopend heeft voor het aankoopen van Duitsche producten, vooral glas-, textiel-, speelgoed en kleine staalwaren. Uit Mannheim meldt men Het Fransche en het Hollandsche marine personeel op de Rijnstoombooten is thans ook in staking gegaan, zoodat thans de staking in het scheepvaartbedrijf volkomen is. Ook in het bezette gebied duurt de staking voort, ondanks het verbod. In verband met het bericht omtrent het door een Amerikaansch bankconsortium aan Duitschland verleende crcdiet ten bedrage van negen millioen dollar, voor den aankoop van graan, wordt gemeld, dat dit crediet een loop tijd van drie maanden zal hebben. Over de uitbreiding van het crediet tot 50 millioen dollar wordt nog onderhandeld. Volgens het ,,B. T." evenwel zou van een voortzetting der credietonderhandelingen geen sprake zijn. Binnenland. Binnenscheepvaartoiiderwijs. Met steun der regeering zal ook dit jaar door de Nederlandsche Vereeniging van Ge zagvoerders bij de Binnenvaart een oefenings- tocht worden gehouden voor directeuren en leeraren der bij het Onderwijsfonds van genoem de vereeniging aangesloten schippersvakscholen. De tocht, die dit jaar voor het eerst, mét een eigen schip plaats vindt, zal naar wij vernc- nemen aanvangen op 1 Augustus a.s. en duren tot 7 Augustus. Het vaarplan is als volgt vastgesteld Am sterdam, Gouda, Rotterdam, Dordrecht, Zie- rikzee, Veere, Middelburg, Vlissingen, Terneu- zen, Bath (Belgische grens), Wemeldinge, Hel- levoetsluis, Kanaal van Voorne, Rotterdam. HOOFDSTUK XV. Een huis in rouw. Zelfs bij het grievendst leed ervaart men meestal de liefderijke beschikking, dat de eerste schok veeleer verdoovend werkt, dan pijnigend, Madeline, voor wie de dood tot nog toe slechts een droombeeld was geweest, kon in het eerst de vreeselijke beteekenis er van niet beseffen en ontving zijn bezoek met een verwonderlijke kalmte en zelfbeheersching. Miss Johanna en zelfs Virginia waren meer geschrikt en ontdaan dan zij, en hoewel ze als een geest door het huis zwierf en haar gelaat daardoor een uitdrukking van wan hoop had, kon zij over alles denken en de noodige maatregelen treffen. Zoo stond zij er bijvoorbeeld op, dat Amyote onmiddellijk van het gebeurde zou verwit tigd worden en terstond zou overkomen, om een schets van den overlevenc te maken. „Wij hebben geen goed portret van papa. Hij was altijd te verlegen, om zich behoorlijk te laten fotografeeren. En Ralpg is een degelijk kunstenaar. „Ik zou het niet gaarne aaneen vreemde overlaten," zeide zij tot Virginia, aan wie zij de boodschap opdroeg. Virginia zag haar verwonderd en aarze- Internat. Justitie. De Koningin heeft bekrachtigd het proto col, opgemaakt overeenkomstig het besluit van de vergadering van den Volkenbond van 13 Dec. 1920, betreffende het statuut" van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Jlir. Lomloii. Onze gezant te Parijs, Jhr.- Dr. J. Loudon, heeft Dinsdagavond 19 dezer de kliniek, waar hij vóór drie weken geopereerd werd,verlaten en wacht zijn volledig herstel af om met verlof naar Nederland te vertrekken. lend aan. „Moet mr. Amyott hier, in dit huis komen?" vroeg zij langzaam en met eenige ontsteltenis in haar stem. Madeline zag haar eveneens met bevreem- "hngaan. „Waarom niet Wie denkt er nu aan zulke oneenigheden vroeg zij met een vluchtigen blik op.de halfgeopende deur der sterfkamer. „Pa pa zou het zeker ook gewild hebben, nu ik het verlang." „Neen, dat meen ik niet. Aan uw oneenig heden dacht ik niet. Och, als ik wist wat mij te doen stond," zei Birginia geheel uit het veld geslagen. Madeline zag haar eenigszins verwijtend aan. „Virginia, hoe is het mogelijk, dat gij nu zeide zij langzaam met een pijnlijke flikkering van haar blauwe, wijd geopende oogen. Virginia kreeg een hevige kleur. „Gij ver beeldt u, dat ik aan mij zelf denkzeide zij naam liet er onmiddellijk op een anderen toon op volgen „Liefste Madeline, wij den ken allen alleen aan u. Ik zal hem terstond schrijven en morgen zal hij zeker hier zijn." Madeline was in haar doen zoo geheel anders dan men van haar verwacht zou hebben. Zij droeg haar leed zoo kalm, zoo koel, zoo ernstig dat haar omgeving er zich ongerust over maakte. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1