Witwasscherij. GUT GIJ UIT N.V. DE PHOENIX, Commissaris van politie. Bij Kon. besluit van 25 dezer is benoemd tot commissaris van politie te Amsterdam, A. J. Pateer, thans hoofdinspecteur van politie aldaar. De kabinetscrisis opgelost. Naar thans met zekerheid kan worden mede gedeeld, is de kabinetscrisis opgelost in den zin van reconstructie Van het tegenwoordige kabinet, ten aanzien van twee portefeuilles. Minister De Vries zal als minister van Finan ciën worden vervangen door Jhr. Mr. D. J. de Geer, lid van de Tweede Kamer (oud-afgevaar digde voor Schiedam) en thans burgemeester van Arnhem terwijl de plaats van Luitenant- Generaal Pop als minister van Oorlog zal worden ingenomen door den heer J. J. C. Van Dijk, thans directeur van de Topografische Inrichting, die tevens zal optreden als minister Van Marine a.i. De heer De Geer is, naar men weet, Christelijk- Iiistorisch, terwijl de heer Van Dijk tot de Anti- Revolutionaire partij behoort. De benoemingen van de beide nieuwe minis ters, die zullen ingaan Donderdag 28 dezer, zijn binnenkort te verwachten. De oogst. Uit een overzicht betreffende den stamleder landbouwgewassen op 20 Juli j.l., samengesteld naar gegevens,verstrekt door decorrespondenten van de directie Van den landbouw en door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, blijkt het volgende Hoewel de droogte voor het gras zeer nadeelig wordt genoemd en de stand Van sommige andere gewassen als boekweit, vlas, klaverzaad en tabak onvoldoende is, kan zoo leest men daar o.m. niet worden gezegd, dat de oogst- Vooruitzichten over het algemeen bijzonder on gunstig zijn. Granen Vertoonen in het algemeen een goeden stand. Rogge en tarwe zijn boven het normale. Wintergerst gaf een bevredigend gewas. Erwten laten in de streken, waar zij het meest worden Verbouwd, een goeden stand zien. De stand der suikerbieten belooft een bevredi genden oogst en ook de stand der consumptie aardappelen is in de voornaamste cultuur-centra vrij goed. De Nobelprijs. Men weet, dat er in Hongarije een bewe- ging gaande is, die er op is gericht om aan Ne derland ditmaal den Nobelprijs voor vredeswerk te doen toekomen, Voor al wat het in en na den oorlog barmhartigs heeft gedaan. Wij denken er natuurlijk geen oogenblik aan om mee te spreken over de vraag, of die Nobelprijs al dan niet aan Nederland moet worden gegeven, zegt het „Hbld. maar indien de Ilongaarsche bewe ging mocht slagen, dan ware het toch wel ge- wenscht, dat haar resultaat het beste adres hier te lande zou bereiken. Nu was het oorspron kelijke plan den vredesprijs te doen toekennen aan Koningin Wilhelmina, als vertegenwoordig ster van het Nederlandsche volk. Dat was logisch gedacht. Nog juister ware het, den Nederland schen Staat als geadresseerde te kiezen Regee ring en volksvertegenwoordiging zouden dan in gemeen overleg hebben uit te maken, welke bestemming aan den prijs moeten worden ge geven. Maar de Koningin zal dat natuurlijk ook kunnen' tV.kii- Doch nu schijnt men een ander adres op 't oog te hebbenhet Nederlandsche Roode Kruis. Dat nu ware o.i. minder juist. Ten eerste omdat het N. R. K. een vereeniging is, welke bui ten de controle van, en buiten de aanraking met de massa van het volk staat. En ten tweede, om dat het grootste en beste deel van ons internatio naal liefdewerk niet door het Roode Kruis is ge schied, maar door particulieren. Namelijk door dietienduizenden en nog eens tienduizenden Ne- dei landers, die geld of pakjes zonden (en nog zenden) en allerlei Vreemden huisvestten en hielpen. Dat is alles individueel werk geweest, waaraan hoogstens hier en daar wat leiding is gegeven door het Roode Kruis, maar dat in zijn oorsprong en wezen geheel huiten die Vereeniging is omgegaan. Ja, zelfs de organisatie van dat werk is goeddeels door particulieren ter hand ge nomen. Men denlce maar aan de vele comité's voor huisvesting van kinderen uit Duitschland, Oostenrijk en Hongarije. Men vatte hetgeen wij hier schreven niet op als een verkoopen van de huid van den nog levenden heer. De mogelijkheid moet onder de oogen worden gezien, dat de Ilongaarsche be weging succes heeft. Het is dus zaak, dat degenen die haar daarginds leiden, haar niet op een ver keerd spoor brengen. En dat ware het geval, indien ze werd gericht, in plaats van naar den Nederlandschen Staat of naar de Koningin, naar een vereeniging, die hoe verdienstelijk overigens ook,niet in de verste ver te beschouwd kan worden als vertegenwoordig ster van het Nederlandsche volk. ■Over de aanvaarding van deze bemiddeling werd gisteren door de partijen beraadslaagd. Eerste Kamer. Verhóoging wachtgelden. Verschenen is het eindverslag der Commissie van Rapporteurs over het ontwerp van wet tot verhooging van de wachtgelden, genoten ten gevolge van de ontbinding van arrondisse mentsrechtbanken, kantongerechten en raden van beroep. Nadat hel Voorloopig Verslag der Commissie aan dc Regeering was medegedeeld, is van haar ontvangen een Memorie van Antwoord, waarin de Minister van Justitie naar aanleiding van de door verschillende leden kenbaar gemaakte beschouwingen opmerkt, dat bij de behandeling van het wetsontwerp tot verlaging van de pen sioenen is toegezegd, dat het noodige zoude worden verricht om te komen tot eene verhoo ging van dc wachtgelden. In verband daarmede is alreeds overgegaan tot verhooging van de gewone wachtgelden, welke zijn geregeld in het wachtgeldenbesluit en sluit alzoo de onderwerpelijke verhooging van wachtgelden, welke bij de wet behoort te worden geregeld, zich geheel aan bij hetgeen op dit stuk reeds heeft plaats gevonden. Uit sluiting van laatstgenoemde categorie van wacht gelden van eene verhooging, die op andere cate gorieën reeds is toegepast, komt mitsdien niet redelijk voor. De heer Ketelaar heeft zijn Memorie van Antwoord ingezonden op hef voorloopig verslag betreffende zijn voorstel van wet tot het ver strekken uit de Staatskas van eene vergoeding aan gepensionneerden en op wachtgeld gestelden. Tegenover de bedenking, dat in deze voor 's Rijks schatkist zoo zorgvolle tijden gelden zouden worden teruggegeven, die aanvankelijk volgens wettelijke bepalingen waren gestort, wijst de voorsteller er op, dat zulks ook is ge schied bij de in dienst zijnde ambtenaren. Dat een voorstel als waarvan hier sprake is niet van het initiatief der leden van de Volks- vertegenwoordigin g zou mogen uitgaan, kan de voorsteller niet toegeven de Grondwet stelt hieromtrent geen enkele beperkende bepaling. Trouwens, ook de Eerste Kamer heeft blijkbaar de thans verdedigde opvatting niet steeds ge huldigd immers, slechts weinige jaren geleden heelt zij het voorstel van wet-Marchant c.s. tot verhooging der jaarwedden van de onderwijzers, zelis zonder hoofdelijke stemming aangenomen, De opmerking dat de Volisvertegenwoordi- ??big, die zoo herhaaldelijk bij de regeering op bezuiniging aandrong, thans geene uitgaven zou belmoren te voteeren tegen het advies van den minister van Financiën in, is naar het oordeel van den voorsteller niet in hare algemeenheid te aanvaarden. Z.i. zijn thans voldoende rede nen voor den voorgestelden maatregel aanwezig. Zijn dank betuigende aan de leden, die hem steun verleenden, koestert de heer Ketelaar ée hoop, dat mede naar aanleiding van het door hem in zijne Memorie van Antwoord betoogde, de Eerste Kamer alsnog moge bereid zijn, zich met het onderhavige Voorstel van wet te ver eenigen, opdat de Koninklijke bewilliging daarop kunne worden verzocht. Boerenbond zullen er gezamenlijk stappen worden gedaan door de drie centrale land bouworganisaties, n.l. den Ned. R. K. Boe renbond, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en den Chr. Boeren- en Tuindersbond, tot in trekking Van het wetje op den zomertijd. De conferentie te Washington over den arbeidsduur enz. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een zestal wetsontwerpen betreffende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp verdrag van Washington, betreffende le. beperking van den arbeidsduur in nijver heidsondernemingen tot acht uren per dag en achtenveertig uren per week 2e. de werkloosheid 3e. den arbeid van vrouwen vóór en na hare bevalling 4e. den arbeid van vrouwen gedurende den nacht 5e. de vaststelling van den leeftijd, waarop kinderen mogen worden toegelaten tot het verrichten van arbeid in nijverheidsonderne mingen 6e. den nachtarbeid van jeugdige personen, werkzaam in de nijverheid. Telel. No. 15. 1248 7 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uitbreiding. Naar gemeld wordt, zal het wagenpark der Nederl. spoorwegen met 2000 goederenwagens worden uitgebreid, terwijl ook een 100-tal per sonenrijtuigen zal worden bijgemaakt. Het Museum te Utrecht. Het nieuwe Centraal Museum aan do A^nicten- straat te Utrecht zal a.s. Maandagmiddag offici eel worden geopend. Dc Kellners-actie. Maandag had eene vergadering plaats van het dagclijksch bestuur van Horecaf met de afdelingsbesturen van Amsterdam, Den Haag Rotterdam en Utrecht om de houding te be- pa en, indien het door de personeelbonden aangekondigde conflict in het hotel, restau rant- en café-bedrijf mocht uitbreken. Onder meer werd besloten, dat het perso neel, dat aan een staking deelneemt, onher roepelijk zal worden ontslagen en aan de werk willigen en hunne huisgezinnen alle mogelijke steun zal worden verleend. Naar de „Tel." verneemt, heeft de burge meester van Amsterdam bemiddeling aangebo den m bovengenoemd conflict, werknemers in het hotel-, restaurant- en café bedrijf. Dcputalen-vergadcrhig. Naar de „Stand." verneemt, ligt het in het voornemen, Vrijdag 14 October een deputaten- vergadering te houden ter behandeling van het vraagstuk der candidaatstelling van vrouwen (rapport commissie-Idenburg) en van de stich tingsactie der „Doctor Abraham Kuyperstich ting", verkiezing van een Raad van Beheer. De bedrijfsraden meer bekend. De belangstelling, ook in niet-Katholieke landbouwkringen voor het stelsel der Bedrijfs raden blijkt allengs grooter te worden. Op de 79e jaarvergadering van de Geldersch- Overnjsselsche Maatschappij van Landbouw, die van 9 tot 12 Augustus a.s. te Lochem wordt gehouden, zal de heer N. van Vliet uit Zutfen, spreken over „Bedrijfsradenorganisatiën en Be drijfsraden. io°?^ het ,ka^dkuishoudkundi^ Congres, dat 13, 14 en lo September te Middelburg bijeen komt, zal mr. H. van Haastert eene inleiding houden over de vraagis invoering van het Bedrijfsradenstelsel in .het Land- en Tuin bouwbedrijf gewenscht?" Zooals inder tijd reeds was medegedeeld, heeft mr. van Haastert op de verleden maand gehouden jaar vergadering van de Groninger Mij van Land bouw eveneens eene rede gehouden over de Bedrijfsraden en den Landbouw. Actie tegen den zomertijd. De boeren, die het groote ongemak van de jaarhjksche wederinvoering van den zomertijd in hun bediijf voelen, houden niet op te pogen dezen maatregel opgeheven te krijgen. Zoo goed als alle landbouworganisaties hebben ge- ïekwestreerd aan de Regeering en op verga deringen en congressen moties en resoluties aangenomen, gericht tegen de wederinvoering van den zomertijd. Dit afzonderlijk optreden heeft geen resultaat op kunnen leveren. Nu gaat men vereenigd optreden. Op initiatief van den Nederlandschen R. K. DE WONINGTOESTAND. II Uit in het rapport medegedeelde statistieken b ijkt, dat de bevo kingssterkte van Schiedam van 31 December 1907 tot 31 December 1920 1.31 maal zoo groot is geworden. De bevolkingsaanwas in zijn geheel is niet zeer regelmatig. Dit wordt veroorzaakt doordat de aanwas door vestigingsoverschot sterk variabel is (zie tabel 5 en grafiek 5). In de meeste gevallen was zij zelfs negatief. Terwijl zij in het jaar 1916 28.28 per 1000 bedroeg (2.83 bedroeg zij in 1917 9.87 per 1000 (0.99 De laatste jaren is het vestigings-overschot meer positief en stijgende. Gedurende het jaar 1920 bedroeg zij pl.m. 14.64 per 1000, wat, uit genomen het jaar 1916, de sterkste aanwas L>, in absoluten zoowel als in relatieven zin (percen tage) gedurende de laatste 15 jaren. Dit verklaart ten deele de geweldige stijging van den woningnood na 1 December 1919. De natuurlijke stijging van het bevolkingscijfer door geboorten-overschot boven sterftecijfer is, zooals tabel 4 aangeeft,nogal regelmatig en steeds positief. Ook wat dit betreft toonen de jaren 1919 en 1920 resp. met 14.87 per 1000 en 21.64 per 1000 een sterke stijging in relatieven (percentage) zin, zoowel als de absolute cijfers. Vooral 1920 kenmerkt zich in dit opzicht. Dit wordt veroorzaakt doordat het geboortecijfer, dat in Schiedam reeds Hoog was en b ijft, weer steeg tot 32.62 per 1000, terwijl het sterftecijfer, dat de vorige jaren niet zoo bijzonder laag was (in de allerlaatste jaren waarschijnlijk door de herhaaldelijke griep-epidemiën in 1918 17.11 per 1000) in het jaar 1920 daalde tot 10.97 per 1000. Het dient echter opgemerkt te worden, dat de stijging van het bevolkingscijfer door natuurlijke oorzaken, niet van directen invloed is op de vermeerdering van den woningnood (voor een gedeelte het sterftecijfer wel, maar dit ver mindert den nood). Hierop is n.l. van directen invloed het aantal huwelijken. Dit is een nog belangrijker factor dan het ves- tigings-overschot, een factor, die niet zooals het vestigings-overschot, ook negatief kan zijn (den woningnood verminderen) maar steeds dezen nood verzwaart. Tabel 7 en grafiek 7 toonen aan, dat het jaar hjksche aantal huwelijken, ondanks de steeds stijgende bevolking, niet steeds toenemende was. En de tabel 7a bewijst dan ook, dat het cijfer per 1000 inwoners per jaar nogal veriabei is. In de jaren 1919 en 1920 is het huwelijksaan tal echter niet alleen stijgende in absoluten zin, maar ook het percentage steeg van 6.46 per 1000 in 1917 tot 8.37 in 1918, ja, tot het in de laatste 13 jaren nog niet bereikle aantal van 9.36 per 1000 per jaar in 1920. Van 4.51 op 1 December 1919 daalde het cijfer der gemiddelde gezinssterkte tot 4 op 1 Juni 1921 Gezien de hooge geboortecijfers, die zelfs nog stij gende zijn, is het waarschijnlijk, dat deze gezins verdunning voor een gedeelte slechts in den na tuurlijken bevolkingsaanwas te vinden i°, (n.l. door het stijgende aantal huwelijken per 1000 inwoners) maar voor een groot gedeelte in de ge ringe getalssterkte van de zich hier vestigende ge zinnen. Stelt men deze op 3, dan is de woningbehoefte m het jaar 1920 door vestigingsoverschot geste gen met 578/3 194. Van de 365 huwelijken in 1920 gesloten, kan men rekenen, dat 350 de woningbehoefte ver meerderden, en dat 30 woningen vrij kwamen door het uiteenvallen van gezinnen. Dan zou de woningbehoefte in het verloopen jaar gestegen zijn met 320 193 pl.m. 520 woningen. En dit klopt vrijwel met het cijfer pi. in. o70, wat vastgesteld werd door het aantal samenwoningen op 1 December 1919 (woningtel ling) te vergelijken met dat op -31 December 1920. Gezien het onregelmatige verloop van de lijn, voorstellende het vestigings-overschot, is het moeilijk dienaangaande voorspellingen te doen. Gedurende het tijdvak 1 December 1920—1 Juni 1921 bedroeg de geheele vermeerdering van Ingezonden Mededeelingen. Stel uw woning onder toezicht van den Eersten Schiedamschen Bewakingsdienst. Tarief f 2.per maand of gedeelte daarvan. Kantoren Hoogstraat 64 en Tuinlaan 56. Telefoon nos. 474 en 491. 4367 10 het bevolkingsaantal 691, wat een vermeerdering beteekent van 34.88 per 1000 per jaar (pl m 3.5 En dit nog wel voor deze tijden van depressie. Het aantal huwelijken tusschen ongehuwden be droeg, zooals wij reeds zagen, 170 of 8.46 per 1000 per jaar. Het vestigings-overschot bedroeg 42 gezinnen. Het laat zich dus niet aanzien, dat de factoren, die de woningbehoefte vergrooten, spoedig in werking zullen verminderen. Kosten en hoedanigheid der woningen in den laatsten tijd G. 59. In de maand Mei van het jaar 1920 werd het blok G. 59 van „Volkshuisvesting" aanbe steed voor 399.250.—. De netto bouwkosten be droegen 6767.— per woning of 23.48 per M3. De stichtingskosten bedroegen r<md 7065 per woning. De gemiddelde kubieke inhoud per woning bedraagt pl.m. M3. De exploitatiereke ning gaf aan een jaarlijksch tekort van 12.409.3 of 210.per woning, waarvan de Gemeente 52.50 draagt en het Rijk 157.50 jaarlijks, ter wijl de huren gemiddeld gesteld werden op 6. per week. Intusschen is de huuropbrengst per woning hooger dan gemiddeld 6.— per week, zoodat het jaarlijksch exploitaiteverlies nog gereduceerd wordt. H. 266. Den 16den October 1920 had de aan besteding plaats van een gedeelte van het plan H. 266 (Oud-Mathenesse) omvattende 115 wonin gen en 4 winkels met woning voor de som van 869.730.—. Als men de 4 bedrijfsruimten op 8000.sa men schat, bedragen de netto bouwkosten per woning 7233.De kubieke inhoud per woning is 296 M3. Vergelijkt men deze woningen, wat den prijs betreft, met andere, dan doet men dit met onge lijksoortige grootheden. Terwijl gewoonlijk dit genre woningen te Schiedam op een betonnen voet gefundeerd wordt, van welken de onderkant pl.m. 70 c.M. onder de rooilijn ligt, vereischen de ze woningen een paalfundeering, welke natuur lijk onder het grondwater blijven moet. Op deze palen heeft men betonnen kolommen gebouwd, welke in langs- en dwarsrichting door koppelbal- ken, die de opgaande muren dragen, verbonden zijn. Niet alleen de paalfundeering maakt dezen bouw duur, maar ook de zeer samengestelde be kisting voor deze betonconstructie. Gemiddeld eischt hier iedere woning 9 palen, wat reeds een bedrag van 360.beteekent. En wil men deze woningen met andere vergelijken, dan moet men van de bouwkosten minstens 500 aftrekken. Brengt men dit, in rekening, dan zouden de kos ten per M3. 22.74 worden, welke nu uit hoofde van dezen duren bouw op 24.43 per M3. komen. De stichtingskosten dezer woningen komen op ongeveer 7500. Dit terrein is zeker niet het gunstigste voor den bouw van arbeiderswoningen. Opgemerkt dient nog te worden, dat in den tijd, toen deze aanbesteding plaats had, de belangrijke daling in de prijzen der materialen nog niet plaats gevon den had. „Eendracht." Den 13den November had de aanbesteding plaats van een blokje van 18 wo ningen en een winkel in de Gorzen, hetwelk ge gund werd voor het bedrag van 112.600. Brengt men weer ƒ2000.voor de bedrijfs ruimte in rekening, dan bedragen de netto bouw kosten per woning 6175. Daar de gemiddelde kubieke inhoud van iedere woning 289 M3. bedraagt, is de eenheidsprijs ƒ21.43 per M3. De stichtingskosten per woning bedragen rond 6500.— „St. Jozef." Den llden Februari 1921 had de aanbesteding plaats voor den bouw van 98 arbei derswoningen, welke gegund werden voor 563.350.Dit beteekent een netto kostprijs van 5748.per woning of, daar de kubieke inhoud per woning gemiddeld 280 M. bedraagt, 20.48 per M3. De stichtingskosten bedragen ge middeld 6050.per woning. „Volkshuisvesting". Den 6den April 1921 had de aanbesteding plaats voor den bouw van 125 volkswoningen, welke gegund werden voor 785.000.De netto bouwkosten per woning bedragen 6216.of, daar iedere woning gemid deld 285 M3. inhoud heeft, 21.57 per M3. Deze prijs is niet hoog gezien de omstandigheden waar onder gebouwd moet worden. Het terrein helt namelijk vrij sterk, zoodat de aanleg van grond- keerende muren in de tuinen noodig is. Verder hebben de slaapvertrekken der boven huizen geheel het karakter van zolderkamers verloren, doordat er de woningen ontworpen zijn met een flauw hellend dak. Deze slaapkamers zijn nu voorzien van plafonds en hebben rechte behangen wanden bijna tot aan de zoldering. Ook is dit het eerste blok volkswoningen, waarbij elec- trische verlichting is toegepast. (Slot volgt). Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor dc openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 29 Juli a.s., des n.m. 2 uur. 4bis. Voorstel van B. en W. om voor de inrichting van lokaal B. van het Gymnasium tot leerlokaal een crediet van 1600 te verleenen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2