DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Virginia's levensloop. 44ste Jaargang. Donderdag 28 Juli 1921. No. 13097. Bureau K O EM A R KT 4. - Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 38. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco pèr post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buiteiiiandscli Nieuws. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Reuter verneemt": Japan antwoordde aan de Vereenigde Staten, dat het de uitnoodiging tot bijwoning van de conferentie inzake den Stillen Oceaan aanvaard de, op voorwaarde, dat de agenda der conferentie tevoren besproken en vastgesteld wordt. Japan besloot tot een voorloopige aanvaarding, omdat de nota der Vereenigde Staten, welke Zaterdag te Tokio werd overhandigd, geen antwoord gaf op alle vragen,welke door Japan waren ge steld met betrekking tot de strekking der con ferentie. OPPER-SILEZIE. De „Times" bevat het volgend bericht Het werd gisteren als een uitgemaakte zaak beschouwd, dat alle moeilijkheden, die aan de bijeenkomst van den Oppersten Raad op 4 Augustus in den weg stonden, waren opgeruimd, doch laat in den namiddag bleek een nieuwe toestand te zijn ontstaan. Er werd bekend, dat. de Fransche gezant te Londen een nieuw onder houd met lord Curzon had gehad, en dat nog geen overeenstemming was bereikt over het kardinale punt, n.l. het zenden van een Fran sche divisie naar Opper-Silezië. Het bleek, dat. de Fransche regeering in haar laatste instructie aan haar gezant er zeer krach tig op staat, dat versterkingstroepen zullen wor den gezonden, voordat de Opperste Raad bijeen komt. De Fransche opvatting is, dat deze verster- kingstroepen noodig zijn voor de bescherming van de troepen in Opper-Silezië. De Fransche regeering acht zich verplicht te zorgen voor de veiligheid van haar soldaten in Opper-Silezië. Er wordt gemeld, dat lord Curzon na het onderhoud met den Franschen gezant te kennen gaf, de kwestie te zullen onderwerpen aan het oordeel van Lloyd George en van het kabinet. Ook Reuter verneemt, dat de Fransche gezant ter kennis heeft gebracht van lord Curzon, dal. de Fransche regeering het onmogelijk acht, om den Oppersten Raad bijeen te roepen,alvorens de kwestie van het zenden Van meer troepen naar Opper-Silezië zal zijn geregeld. Lord Curzon nam kennis Van de verklaring, welke hij aan het kabinet zou hebben voor gelegd. RUSLAND. Te Warschau doen geruchten de ronde over een door den hongersnood in Rusland veroor zaakten opstand. Het Al-Russisch uitvoerend comité heeft reeds verscheidene draadlooze tele grammen verzonden, waaruit blijkt, dat Rus land niet alleen tengevolge van den slechten oogst, aan een hongersnood blootstaat, maar dat ook de brandstoffenvoorziening gevaar loopt. Het uitvoerend comité verklaart, dat de moei lijkheden voornamelijk een gevolg zijn van de grenzenlooze corruptie der beambten. De draad looze berichten zijn onderteekend door Lenin en Kalimin. De te Berlijn vertoevende Georgische minis ter van Buitenlandsche Zaken, Ramisehwilli, zeide tot den dagbladcorrespondent, dat ook in Georgië de hongersnood van dag tot dag toeneemt. Ook komen er talrijke gevallen van cholera en vlektyphus voor, terwijl er gebrek is aan geneesmiddelen. Aan de Duitsche regeering is om steunverleening door het zenden van medi cijnen verzocht. „En in den Hemel zult ge hem eenmaal weer zien," zei Virginia, terwijl zij haar hand streelde „Dat is de ware troost." Zij zuchtte en wachtte even, vóórdat zij ant woordde. „Ik kan zoo lang niet wachten. Het is te onbepaald. Hier op te zien, zal voortaan mijn Hemel op aarde zijn." De volgende twee dagen, gingen eveneens onder dezelfde onnatuurlijke stilte voorbij. Madeline's kalmte en schijnbare koelheid deden haar invloed op de geheele huishou ding gevoelen en Virginia zou het een soort heiligschennis hebben gevonden, al was zij daartoe in de gelegenheid geweest, om een woord te reppen over den twijfel, waaron der zij gebukt ging. Maar de gelegenheid bood zich ook niet aan. De taak, die Ralph zich had opgelegd, nam hem geheel in beslag en zelfs toen de kist gesloten werd, moest hij nog de laatste hand aan zijn werk leggen. Dien avond kwam Hugh Eraser. Zijn komst scheen de eerste echo's in het huis te doen ont waken, na de stilte, waarin de dood van mr. Eethebridge het gedompeld had. Zelfs het geluid va» zijn stap had voor het gehoor van Virginia 'ets hinderlijks en prikkelends. Miss Johanna en Z1j zaten alleen en het. was gelukkig, dat Madeline niet tegenWQ0r(jjg was, want het eerste woord, Uit Berlijn meldt men voorts De berichten, welke de laatste dagen uit Rusland inkomen, geven een ontzettend beeld van de in de Russische provincie heerschenden hongersnood. De massa-vlucht der bevolking, welke Vooral in het Wolga-gebied plaats vindt, en welke een volksverhuizing van millioenen mensehen veroorzaakt, heeft tot een ontzettende paniek gevoerd. In minstens 18 provincies van Europeesch Rtusland heerscht hongersnood, waardoor minsens 20 millioen menschen ge kweld worden. De Sovjetregeering geeft toe, dat de hongersnood in het Wolga-gebied reeds sedert Maart, gedeeltelijk zelfs van het .midden van den winter dateej-t. In Moskou bevinden zich talrijke communisten uit het Wolga-gebied, die trachten naar Duitschland te komen. Tegelijk met den hongersnood heeft de cholera zich steeds meer en meer uitgebreid, ook door dat de zieken door den honger verzwakt, zijn en geen geneesmiddelen kunnen hekomen, en dui zenden menschen van afval leven moeten. In Moskou werden alleen in de maand Juni 24.000 choleragevallen geconstateerd. Reeds in de eerste dagen stierven 500 personen. De ziekte heerscht vooral in het Wolga-gouvernement en in het gebied van de Don. Naar het agentschap Rosta meldt, vertoont de stad Sardtot' het uiterlijk van een legerkamp van uitgehongerde menschen. Vele dorpen zijn door de bewoners geheel Verlaten. In vele kleine plaatsen ligt 90 pCt.der bevolking ziek van hon ger en ontbering. Het aantal sterfgevallen is zeer groot. FRANKRIJK. Op de reis van Havre naar Rouaan heeft de presidentiele flotille te Quilleboeuf stilgehouden. Millerand ging onder geestdriftige toejuichingen aan land en zeide in antwoord op de welkomst rede van den prefect o.a., dat Frankrijk niet, vergeet, wat het schuldig is aan de geallieerden, evenals dezen weten, wal zij aan Frankrijk ver schuldigd zijn. Bij het nemen van een besluit zal de Fransche regeering altijd de handhaving der bondgenootschappen in aanmerking nemen, maar Frankrijk en zijn bondgenoot,en zijn zich er van bewust, dat de belangen der volken, die schouder aan schouder hebben .gestreden, thans niet dezelfde zijn. Het is billijk, dat elk zijn vrij heid in de gehandhaafde vriendschap en het bond genootschap behoudt. IERLAND. In liet, Engelsche Hoogerhuis verklaarde de lord-kanselier in den loop van zijn uiteenzetting omtrent den stand der Iersche kwestie, dat de regeering, wanneer haar voorstellen, na in Ier land aanvaard te zijn, geen voldoenden steun kregen van de zijde van het Britsche parlement, een beroep zou doen op de natie. Hij wees er evenwel op, dat het, met het oog op de moeilijk heden welke de vertegenwoordigers van Zuid- Ierland ondervonden, niet te verwonderen zou zijn, wanneer zij eenige weken zouden noodig hebben om te overwegen, of zij de voorstellen der regeering zouden kunnen aanvaarden als etn basis voor en formeelen vrede, doch de lord-kanselier hoopte, vóór het einde van Augus tus met het Iersche standpunt m kennis te wor den gesteld. Tenzij de voorstellen worden ver worpen, zullen verdere besprekingen noodig zijn. GRIEKEN EN TURKEN. Volgens alle berichten is de tegenstand der dat hij uitte, zou reeds een pijnlijke wanklank' voor haar zijn geweest. „Is het mogelijk, is die man hier?" vroeg hij na een vluchtige begroeting. „Welke man? Wien bedoelt ge?" vroeg miss Lethebridge met, een barer eigenaardige plotselinge bewegingen van 't lichaam. Wel, Amyot.t Hoe kan Madeline zooiets dulden Maar 't is natuurlijk haar schuld niet. Arm kind Zoo'n onbeschaamde indrin ger „Madeline verlangde, dat hij komen zou. Zij heeft hem dat schriftelijk laten weten,"' viel miss Lethebridge hem in de rede. „Wat? Dat kunt ge niet, meenen. Welke reden zou zij daarvoor hebben gehad," vroeg Fraser scherp, ,,'t ls krankzinnigheid." „Volstrekt niet. Het, is zeer natuurlijk. Voor eerst waren'wij alleen en was er geen man in huis? om ons te helpen, en zij verlangde, dat hij liet, portret van haar vader zon schilderen," antwoordde miss Johanna met, waardigheid. „Dwaasheid Als ik geweten had, dat zij dat verlangde, zou ik haar een werkelijk kunste naar, iemand die schilderen kan, gezonden heb ben „Madeline zou het, nooit hebben toegestaan, dat een vreemdeling dit. deed. Zij is volkomen te vreden met het werk van Ralph. In alle gevalle zouden wij hem natuurlijk voor de begrafenis hebben uitgenoodigd. Hij is een van de aller naaste betrekkingen van mijn besten James. Zoudt, gij niet, lieverjnaar uw kamer gaan, het is zoo aanstonds tijd voor het diner," zei miss Turken geheel gebroken. Hun verliezen aan dooden, gewonden en gevangenen worden op meer dan 60.000 man geschat. ZWEDEN. De Zweedsche politie heeft haar rapport openbaar gemaakt, waarin allerlei gegevens te vinden zijn ten bewijze van het bestaan van het komplot, om in Noord-Skandinavië en Noord- Finland een communistischen staat te vormen. Verscheiden bekende persoonlijkheden bij de Noorsche sociaal-democratie schijnen er bij be trokken te zijn. De leiders van het komplot waren meest Finnen. ITALIË. De minister van Financiën gaf in de Kamer een uiteenzetting van Italië's financieelen toe stand, en wees erop, dat wegens de verminderde opbrengst van de oorlogswinstbelasting en de hnogere uitgaven voor uitkeeringen aan oorlogs invaliden, het tekort geraamd wordt op vijf milliard lire, in plaats van de oorspronkelijke raming van vier milliard. De staatsschuld, die in October j.l. 98 milliard bedroeg, is thans ge stegen tot bijna 107 milliard. ALLERLEI. Uit Palermo en Triest worden botsingen ge meld tussehen fascisten en communisten. Te Palermo wérden twee personen gedood, te Triest, drie. Het, Zweedsche Roode Kruis zal een expeditie met levensmiddelen en medicijnen naar Rusland zenden, voornamelijk om Zweed sche onderdanen aldaar te steunen. De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken heeft, aan de Sovjet-autoriteiten den formeelen eisch gesteld, de Amerikaansche gevangenen in Rusland vrij te laten. Uit Warschau seint Belga De minister van Landbouw heeft aan journa listen medegedeeld, dat. de graanoogst in den herfst 100 pCL. meer zal zijn dan verleden jaar. De droogte is alleen schadelijk geweest voor het voorjaarsgewas (winterkoren). In Polen zal er waarschijnlijk dit. jaar geen behoefte bestaan aan den invoer van buiteniandscli graan. Binnenland. De nieuwe Ministers. 11. M. de Koningin heeft thans bij Kon. Besl. van 27 Juli 1921 no. 30 le. met ingang van 28 Juli 1921 op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den heer mr. S. de Vries Czn., als minister van Financiën en aan den eervol ontslagen luitenant-generaal W. F. Pop, als minister van Oorlog, tevens met eervolle ontheffing van de opdracht van het beheer ad interim van het Departement van Marine, beiden met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan de Konin gin en aan den lande bewezen. 2e. Benoemd a. tot minister van Financiën Jhr. Mr. D. J. de Geer, burgemeester van Arnhem, en b. tot minister van Oorlog, met opdracht tevens van het beheer ad interim van het Depar tement Van Marine, J. J. G. van Dijk, directeur van. de Topgrafische Inrichting aan het, De partement van Oorlog. De beëediging had hedenmiddag op. het Loo plaats. Johanna, terwijl zij opstond en de kamer verliet. Virginia bad onopgemerkt in een hoek dei- vensterbank gezeten, maar nu zag Fraser haar. Het, scheen dat hij eemgen spijt gevoelde. „Wat een Megaera?" zei hij echter glimlachen de. Toen ging hij naar, Virginia toe en gaf haai de hand. „Goeden avond, miss Neville. Ik had u niet gezien. Vertel mij eens, hoe is liet met Ma deline „Zij is zeer kalm," antwoordde Virginia koel. „Arm kind Zij lijdt zeker vreeselijk. Ik weet wat- die kalmte bet.eekent. Hoe gaarne had ik bij haar willen zijn." „Eerst heeft zij u, geloof ik, wel verwacht zei Virginia. „Het was mij onmogelijk. Vrouwen kun nen zoo iets natuurlijk niet begrijpen. De arme Lethebridge begreep dat beter. Maar Madeline heeft toch geen onaangenaamheden ondervon den?" vroeg hij bits. „Onaangenaamheden"! Van wien zou zij die hebben ondervonden zei Virginia ver wonderd. ,,'t Is zoo. Ge hebt gelijk." Fraser scheen tevreden. „Ik dacht, dat men'haar misschien over zaken was lastig gevallen", voegde hij er onverschillig bij. Virginia zag hem nieuwsgierig aan. „Het schijnt, dat gij Madeline nog weinig kent. De schok is vreeselijk geweest en heeft haar als 't ware verdoofd. Zij denkt aan niets anders, dan aan haar verlies." „O, zeker. Arm kind De slag viel zoo plot seling, ofschoon hij niet geheel onverwacht was." Oud-Minister De Vries Burgemeester van Arnhem. Naar „De Tijd" verneemt, zal de aftredende minister van Financiën, mr. S. de Vries Czn., wiens plaats wordt ingenomen als zoodanig door jhr. mr. D. J. de Geer, burgemeester van Arn hem, worden benoemd tot diens opvolger als burgemeestér dier stad. Luit.-gen. Pop neemt ontslag uit den militairen dienst. De Staatscourant bevatte gisteravond een Koninklijk besluit, waarbij aan "den Minister van Oorlog,, met opdracht, tevens van het be heer ad interim van het Departement van Ma rine, den Luitenant-Generaal W. F. Pop, chef Van den Generalen Staf, op zijne aanvrage ter zake van langdurigen dienst, behoudens zijn recht op pensioen, eervol ontslag uit den mili tairen dienst is verleend en voornoemden opper- officicr llarer Majesteit's dank wordt betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Mgr. R. Vicentini. De „Msb."-correspondent te Rome seinde Z. D. H. Mgr. R. Vicentini, apostolisch inter nuntius bij het Nederlandsche Hof, zal Maandag a.s. uit Rome naar Den Haag vertrekken. Nieuw Kamerlid. Nu de heer Jhr. mr. D. J. de Geer de porte feuille van Financiën op zich neemt, zal hij af treden als lid der Tweede Kamer. Zijn eerste plaatsvervanger, de heer B. J. Gerretson, heeft reeds zitting als opvolger van den-heer Jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, zoodat in plaats van den heer De Geer tot lid van de Tweede Kamer zal worden gekozen de heer J. Ankerman (C.-H.). V erbod uitvoer van zilver opgeheven. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot nadere aankondiging dispen satie verleend van het verb'od van uitvoer van zilver, vallende onder het uitvoerverbod van alle metalen in eiken Vorm, ingesteld bij Kon. besl. van 7 April 1917. Deze beschikking treedt in werking met in gang van 27 Juli 1921. Crisismaatregelen opgeheven. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met ingang van 25 Juli 1921, de volgende beschikkingen ingetrokken lo. de beschikking van 26 Augustus 1918, houdende verbod Van vermalen tot meel van stroo, kaf en uitschoonsel van granen, peul vruchten en handelsgewassen, heide, riet, cacao, boekweit- en grondnotendoppen, zoomede ber- bod van aflevering en vervoer van h^j. meel, verkregen uit bovengenoemde artikelen Jo. de beschikking van 26 Augustus 1918, houdende verbod van aflevering en vervoer van cacao-, grondnoten-, rijst- en koffiedop- pen, benevens eikelschillen 3o. de beschikking van 8 October 1918, houdende verbod van aflevering en Vervoer van Voedermiddelen voor dieren in anderen dan on- gemengden toestand en onder andere namen dan de werkelijke (natuurlijke) 4o.|de beschikking van 22 Mei 1919, houdende wijziging van de bovenvermelde drie beschikkin gen. Niemand had er eenig vermoeden van. Allen hielden hem voor beter." „Zoozei Fraser afgetrokken. „Misschien is het zoo beter." Hij zag Virginia ernstig aan en zei „De arme Madeline zal nu werkelijk een verzorger noodig hebben. De wensch van haar vader moet vervuld worden en ons huwelijk zoo spoedig mogelijk doorgaan." „Huwelijk herhaalde Virginia met een zeker afgrijzen in haar stem. „Wie spreekt er over huwelijk in een sterfhuis?" „Onnoozel kind zei hij glimlachend. „Gij zijt, nog jong en de jeugd verbeeldt zich, geloof ik, dat de wereld nu en dan stilstaat Het diner, dat onder dergelijke omstandighe den voor huisgenooten een droevige formaliteit is, maakte een einde aan hun gesprek. Gelukkig, dat twee of drie verre familieleden van Lethebrid ge voor de begrafems waren overgekomen, waar door do verwijdermg, d'e tussehen Fraser en Amyott bestond, onopgemerkt bleef. MadeFne verscheen n;et aan tafel en tante Johanna en V;rghi;a stonden zoo gauw mogelijk op. V-rg-n-a gevoelde z:ch zeer bezwaard. Nog steeds gevoelde zij haar e-'gen leed en de mdrukken der laatste dagen hadden er met toe meegewerkt om het te verminderen. Haar begrip van dood was tot nog toe volstrekt niet somber geweest. In Italië dekte men de •hio'Kn met bloemen en een begrafenis geleek daar op een optocht. Het geloof en hetvertrouwen der rouwdragenden uit ten zich daar in woorden v. hoop en vertroosting. Wordt vervolgd). E SCHIEDAMSCHE COURA 40

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1