Gepantserde Waterslang GASSLANG waar flat wiel draait WIELRIJDERS! Rijwielen, B. J. TER BRAAK mi. SCHUIM» Co. KLEEDING NAAR MAAT. Heeren Colbert Costuums Extra aanbieding Colbert Costuums Wie tielpt de verschillende bedrijven niet gesproken wor den, de meeste zaken zijn open en de gasten wor den, waar dit noodig is gebleken, door hulpper soneel bediend. Alleen in Amsterdam waren diverse café's gesloten. Naar verluidt is 't aantal stakers in R'dam 250, in den Haag 400, in A'dam 350 en in Utrecht, 64. Felle brand. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak gisterenmiddag te A'dam brand uit op den zolder van perceel N.Z. Voorburgwal 85, waar de fa. Van Vliet eh de Vos een opslagplaats heeft van emballage-artikelen. Het vuur woedde korten tijd fel in pakkisten stroo en houtwol, zoodat de vlammen door het dak heensloegen. De zolder brandde geheel uit. De beneden gelegen kantoren kregen waterschade. Verzekering dekt de schade. De diefstal van 2000 te E e s- t, r u m. Jn verband met den roofmoord ten hui ze van Vriezinga te Eestrum, werd reeds melding gemaakt van een onderzoek, dat weer was op- gevat naar den diefstal van 2000, ruim een jaar geleden ten huize van den vermoorden Vrie zinga gepleegd en waarvan de 21-jarige moorde naar Kooistra sinds Zaterdag werd verdacht. Naar thans wordt bericht heelt Kooistra ook bekend de dader van dezen diefstal te zijn. Aangespoeld. Thans is aangespoeld het lijk van den 22-jarigen commies der Ned. Spoor wegen F. Z., uit Rotterdam, die zooals reeds werd gemeld, bij het baden in zee is verdronken. Onweer. Gisternacht sloeg de bliksem in een boerderij, staande te Rechteren, gemeente Dalfsen, en trof den man en de vrouw van het gezin, die beiden gedood werden. Ook het oud ste zoontje van veertien jaar werd geraakt, doch kon zich nog uit het brandende perceel redden. De twee andere kinderen, een jongetje van 4 jaar en een kindje van 4 maanden, kwa men jammerlijk in de vlammen om. Nader wordt gemeld, dat het 14-jarig jon getje, dat gisternacht werd getroffen, thans ook is overleden. De naam van de getroffen familie is Mannes van den Bosch. Gisternacht woedde een hevig onweer van 10 tot 3 uur boven Zwolle en omgeving. Aan den Molenweg te Zwolle ontstond brand in een hooiberg. De daarnaast staande boerderij van G. J. Klein ging mee in de vlammen op. Tijdens een hevig onweer, dat er gister nacht in de omgeving van Kampen woedde sloeg de bliksem in de groote boerderij van K. v. d. Kamp onder de gemeente IJselmuiden. Alles brandde af. Alleen een gedeelte van den inboedel kon gered worden. Een 150.000 pond hooi werd mede een prooi der vlammen. Alleen het huis was verzekerd. Gisternacht sloeg de bliksem in een land- bouwschuur van den heer Ten Wolde te Meppel. Zij brandde geheel af. Een koe en drie kalveren kwamen om. De boerderij bleef behouden. 1 e Oosterholt werd de kapitale boerenerve van A. v. d. Kamp getroffen. Het huis, drie hooibergen en een groote steenen schuur brand den af. Alleen het weonhukis was verzekerd. Eergisteren sloeg de bliksem, onder Groen- lo in de boerderij van Schuurmans, eigendom van baron van Heeckeren van Marhulzen, welke boerderij totaal uitbrandde. Ongeveer 100 vim rogge werden een prooi der vlammen. Gisteravond sloeg tijdens een hevig on weer de bliksem in de boerderij van Wentink te Braamt gem. Bergh. De vader en vier zoons werden door den bliksem getroffen, gelukkig niet doodelijk. De boerderij brandde totaal af. Z ij n g e h e u g e n k w ij t. De politie te Pa rijs heeft aangetroffen een Nederlandschen Israë liet, ongeveer 26 jaar, met zwart haar, gekleed met ongemerkt grijs pak. Hij draagt pincenez, is lijdend aan algeheele geheugenverzwakking. Zijn voornaam is wellicht Jgcob. Hij intent zich te herinneren van Friesland of Groningen af komstig te zijn, bezit geen enkel papier, heeft voor zich den indruk, dat hij kort geleden van Nederland is gekomen. Verzocht wordt zoo mogelijk inlichtingen om trent indentiteit van bovenbedoelden persoon aan het departement van justitie te zenden. Ongelukken. Dinsdagmiddag is de 55- jarige Ph. v. 't W. te Maassluis met zijn fiets te gen een wagen opgereden, welke uit de tegeno vergestelde richting kwam. Met zware kneuzin gen werd de man in het politiebureau binnenge dragen, waar hij kort daarop overleed. Op het arbeidsveld der gemeentelijke werk verschaffing in het Bosscherveld te Maas tricht heeft Maandagmiddag tengevolge van het diep uitgraven van aarde een aardstorting plaats gehad met het gevolg, dat de 46-jarige arbeider G. J. Lenser, ongehuwd, daaronder bedolven werd. Naar het ziekenhuis over gebracht is hij des avonds aan de gevolgen overleden. 1 rouwe hond. Dezer dagen begaf een boerenarbeider te Mierlo zich in liet Eindhoven- sche kanaal te water hoewel hij niet kon zwem men waagde hij &ich toch naar 't midden, waar hij spoedig naar de diepte verdween. Op zijn hulpgeroep kwam zijn hond toegeloopen, welke in de vaart sprong, om zijn baas te helpen. De drenkeling wist zich aan het dier vast te houden en werd zoo naar den kant getrokken, hiermede ^an een wissen dood ontsnappende. Een dolle koe. Onder Schouw werd een Eoe dol aan boord van de stoomboot Eensgezind- Het beest brak los en sprong in de machine- öruer, waar de machinist, doordat het beest naast hem neerviel, aan een wissen dood ontsnap te. De machine werd stopgezet en de boot werd door een andere gesleept. Bij de melkfabriek Ilollandia werd de koe met de kraan uit de boot gehaald. Op advies van den veearts ging de boer met de koe terug, daar de arts het niet raadzaam achtte de koe ter markt te brengen. De bestrijding dertuberculose.» Uit Horsea wordt gemeld dat op het congres van het internationaal verbond tegen de tubercfllose sir Alfred Mond, de minister van volksgezond heid, meedeelingen heeft gedaan over de tubercu- lóse-bestrijding in Engeland. In 1912 is een plan opgemaakt voor de vereeniging van alle instel lingen, welke zich dit werk ten doel stellen, het welk in 1914 in werking is getreden. Ondanks den oorlog en zijn nasleep is het aantal gevallen van 1914 99.000 aangeteekende gevallen en 50.000 sterfgevallen gedaald tot 73.000 gevallen en 42.000 sterfgevallen in 1920. De grootste bioscoop. Te Brighton is gisteren geopend de Regent Kinema, die ge noemd wordt de grootste ter wereldHet gebouw, dat a 400.000 heeft gekost, biedt ruimte voor 5000 bezoekers. liet beschikt ook over een orgel, dat a 8000 kostte over een groote restauratie, gebouwd in 16e-eeuwsehe Italiaansche Renais sance stijl en een café, ingericht als de kajuit van een 18e-eeuwsche driedekker. De mass a-v ergiftiging te Mep pel. Uit het officieele rapport over de massa vergiftiging te Meppel bij den burgemeester in gekomen vermelden wij het volgende Hoewel de ijswafelbrij, die op 9 Juli vermoedelijk aanleiding gaf tot de vergiffigingsgevallen, geheel was ver bruikt, werd de brij, die voor den volgenden dag reeds was gereed gemaakt en vóór den verkoop door de politie in beslag werd genomen ten onder zoek opgezonden naar het centraal laboratorium te Utrecht. Bij vermoedelijke onreinheid was het toch niet ondenkbaar, dat ook die nieuwe mas sa bij dit heete weder doot nog aanwezige bacil len zou zijn geinfecteerdterwijl de nieuwe ijswafelmassa met uitzondering van de melk uit geheel dezelfde grondstoffen was bereid geworden, naar uil. 't verhoor van den ijswafel- verkooper Vlierman, afgenomen door den bur gemeester en den inspecteur der volksgezond heid Dr. Bekenkamp was gebleken. Bovendien werden ter onderzoek aangeboden eenige mon sters ontlasting en braaksel benevens bloed van 'n tiental patiënten.Daar ter afkoeling zout werd gebezigd, ijnde afgewerkt „huiden-blooters- zout," verontreinigd met haren en dierlijk af val werd ook hiervan een monster ter onder zoek opgezonden. Proefneming op dieren ge nomen wezen uit, dat de gezonden ijswafelbrij geen schadelijke bestanddeelen bevatte, wat eveneens bevestigd werd door het scheikundig onderzoek. D.e gebezigde stoffen zijn dus geen oorzaak der vergiftiging. Bij bacteriologisch onderzoek van het huiden blooterszout werden wel bacteriën gekweekt maar geen ziektekier men. Het bloedonderzoek van een zestal pa tiënten bleek in verdunning 1 op 50 den bacil lus enteritidis giirtner te agglutineeren. Op grond v. de uitkomst v. 'L onderzoek van ont- Vmtlasting en bloed der zieken meent de ziek tegevallen te moeten opvatten als besmettingen met den bac. enteritis gartner. De behandelende geiïeesheeren waren reeds van den aanvang af de meening toegedaan, dat men hier te doen had met een sterk bactericidewerking. Metaalvergiftigng geeft ook als verschijnsel diarrhee en braken doch alle patiënten hadden bovendien hooge koortsen welk ziektebeeld reeds da'delijk wees op een acute bacteriewerking. De opvatting der geneeshee- .ren wordt dus door de resultaten van het onder zoek bevestigd. Bladrolziekte. Dit jaar treedt op een gedeelte van het eiland Overvlakkee en Goede reede de bladrolziekte weer bij verschillende aard appelvarieteiten op, zelfs in lievige mate, zoo wel op de zware klei als wel op de zandgronden. De ziekte is gemakkelijk kenbaar aan abnor maal loof en stengels met gewrongen bouw. Er is bijna geen soort te vinden die geheel ziekte-vrij blijft. De schade welke daardoor ontstaat, is on berekenbaar, daar de aangetaste planten 50 pet. en minder opbrengen. De ziekte is ook ge vaarlijk, doordat zij ook overgaat op de poters, waardoor men de kans beloopt, een volgend jaar nog slechter stand van het aardappelgewas te krijgen. De cholera in Astrakan. In de „Isvestia" van 8 Juli vindt men een beschrijving van de cholera te Astrakan van dezen inhoud. Bij het binnenvaren van de stad waarschuwt de kapitein van het schip ons, wegens de cholera geen ongekookt water te drinken. Maar de pas sagiers doen het toch, want de hitte is brandend, en het eenige voedsel is gedroogde visch. In de stad is overal het laatste nummer van de plaatselijke courant aangeplakt, dat geheel gewijd is aan de epidemie. Wij lezen, dat de cho lera alle kringen der bevolking aangetast heeft, niet alleen die van de arbeiders, maar ook de in- tellectueele (van artsen en Sovjet-ambtenaren) Ook artsen, die geen cholera-patienten behan deld hebben, zijn aan de ziekte gestorven. Van het uitbreken tot 12 Juni zijn 570 gevallen offi cieel aangegeven, waarvan 230 met doodelijken afloop 88 lijders zijn hersteld. Maar hoeveel menschen zijn er in de hoeken en gaten der ach terbuurten bezweken De stad is niets meer dan een door vuil ver stopt riool. In zeven jaar is zij niét gereinigd. In de huizen dringt van onderen het grondwater door en vormt stinkende, groene poelen. Bij de haven ziet men overblijfselen van retirades, die geheel openstaan en de straten verpesten. Vlak daarbij staan stalletjes met visch en ijsbonbons. De lucht is vol vliegen, die beurtelings op vuil en de koopwaar neerstrijkenmaar de uit gehongerde passagiers van het schip koopen alles wat zij kunnen krijgen. Wij wenden ons tot de „buitengewone com missie tegen de cholera-epidemie", en vragen „Is het tenminste niet mogelijk, de stra ten te reinigen Het antwoord is neen, „Het vuil verbranden dan Antwoord „Wij hebben het beproefd, maar het was te nat." „Kunt u niet begraven „Misschien wel." De commissie zal dezen maatregel nemen Maar de cholera blijkt al verder om zich gegrepen en de visschers-districten aangetast te hebben. De Kirgiezen en Kalxnuken vluchten in doods angst, zonder de uitbetaling van hun loon af te wachten. De toevoer van visch houdt dan ook op nieuwe voorraden komen er niet meer. De plannen van Shackle t o n. Ernest Shackleton, die op 20 Augustus zal Vertrekken voor zijn derde expeditie in de Pool streken, is te Londen door koningin Alexandra in audiëntie ontvangen, aan wie hij bijzonder heden heeft medegedeeld over zijn aanstaande reis, welke Voor een deel een onderzoekings tocht zal zijn van de weinig bekende eilanden van den Stillen Oceaan en de Poolstreek. Men verwacht, dat Shackleton ongeveer 30.000 mij len zal afleggen in de Atlantischen en den Stil len Oceaan en de onbekende zeeën van de Zuid pool. Hij zal ook een onderzoek instellen naar het eiland Tunaki, dat in legenden Van inboor lingen voorkomt en naar onbekende zeeën, waarvan 't bestaan vermoed wordt, doch waar van tot dusver niets is bewezen kunnen worden. De schepen zullen zoodanig worden toegerust dat zij den Oceaan kunnen peilen tot op een diepte van O1/^ mijl, wat een grootere diepte is, dan men nog ooit bereikt heeft. Een eigenaar digheid van deze expeditie is, dat de geleerden, die meegaan de eenige bemanning der schepen zullen uitmaken. Het expeditieschip heeft een inhoud Van minder dan 100 ton de wanden zijn twee voet dik en vervaardigd van eiken-, den nen- en pijnboomhout. De boeg is met staal gepantserd. Aan boord zal een miniatuur water vliegtuig worden meegenomen. Shackleton heeft reeds vele brieven ontvangen van amateur- poolreizigers, die verzoeken mee te mogen gaan. Vele personen, die familieleden verloren heb ben in den Stillen Oceaan, schrijven hem om hem te vragen uit te zien naar mogelijke schip breukelingen op de eilanden. rende district Telemarken. Zijn parochie is zoo groot als half Nederland. Pastoor J. J. Borsboom, geb. te Rotterdam, is benoemd tot pastoor te Hammerfést, de hoogst gelegen stad der wereld. Kunst en Letteren. Universiteit Groningen. Bij Kon. besl. is aan de Rijksuniversiteit te Groningen benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid om on derwijs te geven in het Staatsrecht, het admi nistratief recht, de Staatkundige geschiede nis en het volkenrecht, mr. dr. C. W. van der Pot Bzn., secretaris van het hoogheemraadschap Rijnland en wethouder van de gemeente Leiden. Laatste Berichten. Prof. dr. Bavinck. Hedenmorgen overleed op 67-jarigen leeftijd prof. dr. Herman Bavinck, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en lid der Eer ste Kamer. Groote brand. Te Sprang (gem. Waalwijk) woedt een hevige brand. Acht, woningen en de schoenfabriek van Zwart staan in vlammen. Visscherij. SCHIEDAM, 28 Juli. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de logger SCH-1250 L. R. Koolemans Reijnen, schipper L. v. d. Zwan, voor de tweede reis. Kerknieuws. De correspondent van de „Msb." te Ghristia- nia meldt: Pastoor P. G. M. Breukel, geb. te Dedemsvaart, is tegen den ten Sept. benoemd tot pastoor van Porsgrund en het daarbij behoo- Scheepvaart. Hoogwater te Hoek ven II ©Sla a 29 Juli v,m. 9.19, n.m. 9.57. 30 Juli v.m. 10.41, n.m. 11.19. 31 Juli v.m. 12.06, n.m. 12.34. Hoogwater te Schiedam uur en 40 minu ten later. SCHIEDAM, 28 Juli. Aangekomen Noorsch s.s. Cubana, kapt. A. Christiansen, ledig van Rotterdam om hier te dokken in het groote dok in de Wilhelminahaven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 29 Juli. Men noteert voor birinenl. spiritus, dir. levering f 35. Stemming onveranderd. Moutwijn. SCHIEDAM, 29 Juli. Men noteert voor moutwijn 46 f 18. Stemming onveranderd. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.90 per ketel. Advertentlën. Klein ambtenaarsgezin, dat zijn woning moet verlaten aan een Woning of 2 i» 3 ongemeubileerde Kamers 4393 8 1 25 per meter. 50 et. 4388 15 Wordt gevraagd een Dagdienstbode. Adres J. F. v. d. KNAAP, Geervlietschestraat 3. Trots alle aangekondigde verlagingen vraag ik Uw aandacht voor onderstaande prijzen: keurig gebiesd, prima banden vanaf f 77 LUXE RIJWIELEN - 85 NIEUWSTE BRENNABOR met zichtbare uerbinden. lever ik uit voorraad voor f 99 Belachelijke prijzen in onderdeden, bijvoorbeeld Buitenbanden f 3.60, Binnenbanden f 1.30 4392 met vol jaar garantie. 70 Bandbellen f 1.50 Spiegeltjes f0.90 Extra zware voetpompslangen vanaf f 0.40, met patent nippel f0.50, f0.55 en f0.65 Handpompen vanaf f 0.60, Voetpompen van af f0.97 compleet met slang, enz. enz. Te veel om op le noemen Zie de geprijsde Etalage Lange Kerkstraat 17 Telefoon 770 in BLAUW en MODERNE ENGELSCHE FANTASIE STOFFEN 65.00, 70.00, 75.00, 80.00, 85.00, 90.00 en 100.00. 25.00, 27.50, 30.00, 35.00, 40.00, 45.00, en 50.00 JONGENS COSTUUMS 12.00, 16.00, 20.00, 23.00, 25.00, 27.00 en 30.00 PANTALONS 3.50, 4.00, 5.00, 6.00, 7.00, 8.00, 9.00 en 10.00.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3