het vaartuig door de branding naar zee gesleept, waar het roer gerepareerd zou worden. De Z. W. II zette toen koers naar den Waterweg. Onder den elevator. Zaterdagmid dag omstreeks lialf vijf wilde de 5-jarige J. T. K. wonende op het rijnschip „Wilhelmus Catharina" dal in de Maashaven te Ft'dam ligt, vanaf- den graanelevator in de roeiboot van het schip springen. De jongen sprong mis en geraakte onder den elevator. Op het hulp geroep van een 7-jarig zusje en een 9-jarig broertje begaf zich de „Rivierpolitie 2" onmiddellijk naar de plaats, waar het kind verdwenen was en de bemanning slaagde er in na eenigen tijd het vanonder de elevator te ha en De levensgeesten waren echter reeds geweken. Dr. Loos constateerde den dood. De vader, die juist na het gebeurde van een boodschap terugkwam, geraakte bij het hoo- ren van het treurige nieuws in zulk een over spannen toestand, dat hij per auto naar het Groote Ziekenhuis moest worden overgebracht waar de man ter verpleging is opgenomen. Ingestort. Vrijdagnacht is te Middel burg het grootste deel vanhetCafé„deEendracht" op de Markt, doordat een muur het begaf met donderend geraas ineen gestort, waarbijt wee dakkappen, een zolder, en een deel van het café werden vernield. Een viertal der bewo ners die nog in het café werkzaam waren, hoor den gelukkig het vallen van steenen uit den muur en wisten zich bijtijds in veiligheid te brengen, zoodat persoonlijke ongelukken niet voor kwamen. De materieele schade is zeer groot. Boot. o m g e s 1 a g e n. Achter N.-Schans (Gron.) sloeg een roeibootje om, waarin jong gehuwden hadden plaats genomen Beiden verdronken. Vrijdag zijn de lijken ge vonden. Verdronken. Te Wijk bij Duurstede is uit de Lekopgehaald het lijli van een 23-jarigen kermisreiziger, die bij het zwemmen is verdron ken. Zandplaag. Ds storm veroorzaakte Vrij dag op de opgespoten terreinen te Schellingwoude en Nieuwendam bij Amsterdam een hevige zandverstuiving. Het verzamelde zich tot heu vels langs den dijk, zoodat het rijverkeer ge stremd was. Bloedvergiftiging. De landbouwer K. K. te Wijk kreeg bij het aanscherpen van een zeis een klein wondje aan de hand. Er ontstond bloedvergiftiging waaraan de man overleden is. Noodweer in Duitse hlan d. Men meldt uit Dusseldorp In het Zuidwestelijk gedeelte van de Rijn provincie en in de streek van Aken hebben gisteravond onweders gewoed, die vanmoregen door een langdurigen regen gevolgd werden. Ook boven Dusseldorp ontlastte zich gisteravond een onweder, dat echter pas in den nacht door een hevigen regen gevolgd werd. Ook te Essen zijn hevige plasregens gevallen. Ret regende in geheel Rijnland en Westfalen Te Berlijn was nog geen regen gevallen, doch er bestaat, evenals in andere gedeelten van Duitsch- land, neiging tot onweer, tengevolge waarvan vele telefoonleidingen gestoord waren. Ook met Parijs was geen telefoonverbinding te krijgen. De telefoonverbindingen tusschen West-Duitsch- land en Nederland zijn eveneens gestoord. Pas in de avonduren kon weer met Holland getelefo neerd worden. li et gevaar van de bergsport. Het aantal in het Oostenrijksche hooggebergte verongelukte toeristen neemt voortdurend toe en speciaal in de laatste dagen hebben de bergen weer een aantal nieuwe slachtoffers geëischt. Op de Grosslockner, een der hoogste bergen van Oos tenrijk, viel dezer dagen een toerist in een glet- cherkloof. Een student uit Neurenburg veronge lukte in het Kaisergebergte. Een andere toerist stortte eveneens in een ravijn en werd dood op genomen. Ook het edelweissplukken eischt weer zijn slachtoffers. Ook drie in het Salzkammergut op spoorlooze wijze verdwenen toeristen rekent naen tot de dooden. Groote hoschbran d. Uit U lm. wordt gemeld Gisterennamiddag is bij Löffingön, in het zuidelijk gedeelte van het Zwarte Woud, een groote boschbrand uitgebroken, welken al da delijk een Veertigtal huizen en schuren ver nielde. Om acht uur 's avonds was een derde van le/ s.l,a.dje 'n asch gelegd. De aangerichte sc ia< e loopt reeds in de millioenen. r. en')"rge®eestervan 10 6 jaar Cazaux-Debat in Frankrijk heeft zijn burge meester ver oren. De maire is overleden op den Imogen leeftijd van 106 jaren. Hij was deken van de burgemeesters van geheel Frankrijk. 'n D uur p r o c e s. De barons Coppée heb ben te Brussel een proces ingeleid tegen de „Soir" de „Peuple" en de „Reveil du Luxembourg" die maanden lang tegen hen een campagne hebben gevoerd met de beschuldiging van levering van steenkolen en andere artikelen aan de Duitschers. De Goppées eischen eer herstel, 300 maal te publiceeren in verschil lende bladen, benevens eerherstel in 500.000 brochures. De onkosten, tot een bedrag van 1 millioen zullen ten laste Van bedoelde bladen bomen. Opgravingen. Eenige dagen gele den hebben autoriteiten van het Deensch Nationale Museum de opgravingen laten hervatten in de moeraslanden te Hjortis Kobel, nabij Sonderborg in Noord-Sleeswijk, waar in 1888 een deel gevonden werd van een bijzonder gave boot uit den ouden tijd. Maar van dat tijdstip af, tot de overdracht van Noord Sleeswijk aan Denemarken, heeft de eigenaar geweigerd nieuwe opgravingen toe te staan, daar alle Vondsten anders naar Kiel zouden worden gezonden. Verleden week Dins dag legden de gravers een groote boot bloot, waarschijnlijk dateerende uit de derde eeuw na Christus. Zij is 2 meter breed, maar in de lengte nog niet geheel opgegraven dicht bij die boot lagen 3 ovale schilden en een aantal pieken. De boot is van dezelfde soort als die gevonden werden in 1859 en 1863 in het Nydan- moeras te Sundeved in hetzelfde deel van Slees- wijk. Een van deze was van eikenhout en de andere van dennenhout en terwijl de eene ver nield werd in den oorlog van 1864 werd de andere naar Kiel gebracht. De moerassen in dit deel van Sleeswijk zijn ook van buitengewone histo rische waarde. De daar gedane vondsten da teeren waarschijnlijk uit het tijdperk van de volksverhuizing en de booten, schilden en pie ken zijn wellicht offers geweest aan de goden. Kerknieuws. OP NAAR ROME OP NAAR ASSISI1 't Is nu dertig jaar geleden sinds de eerste bedevaart der Nederlandsche Tertiarissen op ging naar Rome en Assisi. 't Was ter gelegenheid van het gouden B'sschopsfeest van Leo XIII. Toen hebben de Nederlandsche Tertiarissen van hun onvoorwaardelijke toewijdmg en hun rnmge befde voor den Stedehouder van Christus, voor Leo XIII, den verdediger, den beschermer en hersteller der Derde Orde van Smt Franciscus, willen getuigen. Thans, na 30 jaren, worden ten tweeden male de Tertiarissen opgeroepen voor een opgang naar de machtigste aantrekkingspunten op aarde voor het Katholieke en het Franciscaan- sche leven, naar de vaderstad van alle Katho lieken, de vaderstad ook der Tertiarissen, naar Rome en Assisi. Niet zonder reden Wij zijn in het jubeljaar der Derde Orde. Zeven eeuwen sloten hare cir kels rondom het feit barer oprichting. En nadat ter dezer gelegenheid de Paus-Tertarias Bene- dictus XV in zijn machtige encycliek de aandacht van heel de wereld heeft gevraagd voor de Derde Orde, zal nu onder hooge bescherming van dien zelfden Paus vanaf 16 tot en met 18 September te Rome een internationaal Derde-Orde-congres worden gehouden waar in eigen boezem de belangen der Derde Orde behandeld zullen worden. En als nu de ongeveer drie millioen Tertiarissen hun afgevaardigden zullen zenden uit alle werelddeelen en landen dan zullen de vele tienduizenden Nederlandsche Tertiarissen niet mogen en niet wil en ontbreken, O, neen, uist nadat in de laatste jaren de ietwat ingeslapen Derde Orde is ontwaakt en na de indrukwekkende congressen en na de ontzaglijke gewestelijke propaganda-vergade- ringen in den lande is er niet aan te twijfelen, of er is onder ons, Tertiarissen, een groot ver langen, om op dit wereldcongres met heiligen trots te getuigen van onze kracht in eigen land en van ons gloeiend enthousiasme voor de her vorming der wereld in St. Franciscus' geest. Welnu, het secretariaat der Derde Orde te Weert neemt het initiatief en meenende zich niet te vergissen in de geestes- en gemoedsstem ming der Nederlandsche Tertiarissen, heeft het een bedevaart georganiseerd in overleg en met behulp van het bekende reisbureau Lissone Zoon, Amsterdam. In de advertentie, geplaatst in het nummer, van Zaterd.vindt ge het reisplan. De pelgrims zullen vijf dagen te Rome vertoeven, tijdens welke ze ook het Congres zullen bijwonen, en twee dagen zal men te Assisië het Francis- caansche hart kunnen ophalen hij de heilig dommen van onzen hoogvereerden en vurig beminden Vader en Stichter, den H. Franciscus. Natuurlijk zal tijdens dezen pelgrimstocht het godsdienstig element de eerste plaats in nemen. Maar, nadat aan het religieus gevoel overvloedig zal zijn voldaan, zal toch de lange en kostbare reis nog worden benut om te kun nen genieten van Napels, Pompeji, Sorrento, Florence, terwijl de terugreis zal worden ver- zoel door een bezoek aan Lugabo en Luzern. 't Is waar, niet allen zal 't gegeven zijn de hooge kosten te dragen voor zulk een reis, maar toch zullen er onder de Tertiarissen nog genoeg bevoorrechten gevonden worden, die eraan kunnen deelnemen en dan ook zullen deelnemen, om op waardige wijze onze Nederlandsche liefde en geestdrift te representeeren. Het secretariaat meent door dezen een dienst te bewijzen aan velen en verwacht, dat er dan ook druk gebruik zal worden gemaakt van deze zoo zeldzaam voorkomende gelegenheid. Dooi de drukte van het reiden is het bureau Lissone eerst nu in de gelegenheid geweest het reisplan vast te zetten, zoodat nog slechts anderhalve maand ter voorbereiding overig is. Daarom ver zoeken wij dringend, bij eventueele deelname, uiterlijk vóór 25 Augustus a.s. zich aan te mel den aan het secretariaat der Derde Orde, Minder- broedersklooster, Weert, terwijl over reis en verblijf door het reisbureau Lissone alle inlich tingen zullen worden verstrekt. Tot beter begrip van de advertentie zij hier gemeld de reis begint 12 September a.s. en eindigt 3 October. De kosten bedragen (reis-, verblijf-, hotelkosten inbegrepen) 600. Gedach tig echter, dat er wellicht nog velen zullen zijn, voor wie zooveel tijd niet disponibel is, is er een tweede reisplan gevormd. Er zal n.l. ge legenheid zijn om na het bezoek aan Assisië langs korteren weg terug te keeren over Florence, Lugano, Luzern, zoodat men den 26en Sep tember in Nederland arriveert. Dit tweede reisplan vraagt slechts 15 dagen, terwijl de kosten bedragen f 450. Op dan naar Rome en Assisië, gij, zonen een dochters van den seraf'ijnschen Vader, die in de gelegenheid zijt aan dezen pelgrimstocht deel te nemen. Waardeert deze heerlijke gelegen heid en het zal een verheugenis zijn voor heel uw leven, op zulk een wijze het eeuwfeest der Derde Orde te hebben meegevierd. Fr. PETRUS NIELEN O. F. M„ Commissaris der Derde Orde. Fr. BORROMAEUS DE GREEVE O. F. M. geestelijke leiders der bedevaart. Kunst en Letteren. Molens. Men bericht aan de „N. R. Crt." dd. 17 .Juli Het uitstapje van gisteren naar de molen tentoonstelling in het openluchtmuseum bij Arnhem is vol aardige momenten geweest. Het eerste was wel bij de opening der algemeene vergadering, dat typische speechje van Ploefer op Deterding een paar korte zinnetjes, niet vloeiend uitgesproken, dat's al, maar wat een hartstocht zat er achter. Interessant was de lezing van mr. Loosjes,die het meer speciaal over windmolens had en water- en rosmolens bijna niet noemde. Eene tot in het hart der stof door dringende verhandeling over molens gaf hij dus niet. Ik hoop daarom zeer, dat mr. Loosjes, die zoo goed in zijn onderwerp ingewerkt is, ons nog eens eene wetenschappelijke studie over molens zal geven. Het onderwerp is dat ruim schoots waard want bedenkt wel, lezers, dat die molens eigenlijk de stoommachines onzer middeleeuwen zijn. Vanuit dit standpunt be zien, dringt zich al dadelijk de vraag hij ons op, hoe werd hare eerste intrede in de maatschappij begroet en wat voor veranderingen hebben zij in sommige technieken gebracht ,Was dat alles als veel later bij de stoommachi nes, waarop Da Costa dichtte Een nieuwe loopkring is voor heel deez aard begonnen, Uit kool- en ijzermijn ontsprongen haar de bronnen Van snelheid, macht en licht. Neemt als voorbeeld de houtzaagmolens. Al gemeen zegt men ook de heer Loosjes deed zulks dat die molens in 1592 door Cornelis Cornelisz. (van Uitgeest) zijn uitgevonden, van wiens eerste molen hier een prentje ligt met dit versje van Soeteboorn er onder lek was d'eerst die het hout, met Sagen stucken Saeghde, Dat menigh wonder was, en wonder wel Be- haechde, Waer door gekoomen is, ten nutte voor den dagh Hoe dat men 't hout op 't Best En Spoedichst Sagen mach. Is evenwel de houtzaagmolen van 1592? Kijken wij het eerste het beste boek over de geschiedenis der huismeubels in, dan wordt het ons daarin heel anders verteld en krijgen wij meteen een treffend kijkje op de veranderingen, welke zoo'n uitvinging in sommige technieken bracht. Ik .sla hier Luthmer's Deutsche Möbel open en lees daar op blz. 39 „Die enormen Holzstarken von friiher (der romanischen Peri ode) verschwinden. Seitdem 1320, wie man an-, nimmt zu Aursfeurg, die Sagemühlen erfunden waren, lernt man dunnere Bretter verwenden und damit die Möbel van dem schweren Cha-- rakter befreien, den früher die Benutzung von gespaltenen Holze zur Folge gehabt batte". Het is te hopen, dat velen de kleine tentoon stelling zullen bezoeken en dat er nu toch spoe dig de tram naar den Waterberg zal komen. B. en W. van Arnhem, zet u daar nu eens wat stoom achter SPORT. Hermes-B V.S.V.O.C. Onze stadgenooten wisten gisteren niet alleen geen puntje te behalen maar verloren er door bun le inningsnederlaag nog een ook, zoodat de laatste plaats dit jaar voor onze stadgenoo ten za; gereserveerd blijven De Schiedammers verliezen den toss en worden eerst aan bat gezet. Het bowlen van East en P. v.'t Groénewout bleek de combinatie bij lange niet machtig, zoodat de wickets neergaan, zonder dat er runs komen. G. v. d. Schouw en J. Enge- ring stoppen dan even de collapse door resp. 12 en 10 te scoren waarna H. Offerman en F. Linde- riian, beiden zeer gelukkig, resp. 18 en 10 runs aan het totaal toevoegen, dat met 8 extra's 60 wordt. Ook V.O.C.'s bats verdwijnen zonder veel runs gescoord te hebben. Chambers wordt bijzon der fraai door Ris aan de boundary gevangen na 12 runs gescoord te hebben. De stand is dan 417. Ort, en Stenger redden dan V.O.C.'s innings door langzaam een 40-tai runs bijeen te brengen 657, wat hun opvolgers Beijers hen nadoen, zoodat de stand 8-101 wordt. Met 8 extra's wordt V.O C.'s totaal dus toch nog 112. De combinatie bleek niet in staat de 52 runs te scoren, we ke noodig waren om een inningsneder laag te ontgaan. Voor 46 runs zat heel Hermes aan den kant. Alleen Haiina v. d. Wal kwam met 17 runs in de dubbele cijfers terwijl A. Offerman met 9 not out bleef. V.O.C. wint dus met innings en 6 runs. De vo ledige scores volgen liieronder H-D.V.S. le innings A. Offerman c. v. 't Groenewout b. East 0, Lindeman c. Stenger b. EastO, Haiina v. d. Wal c. East b. v. 't Groene wout 0, Vuylsteke b. East 0, G. v. d. Schouw b. East 12, J. Engering b. v. 't Groenewout 10, H. Offerman c. ten Gate b. c. 'L Groenewout 18, F. Lindeman c. a. b. East 10, J. Ris b. East 0, Th. Engering not out 2, J. F. v. Buysen b. v. 't Groenewout 0, extra's 8 totaal 60. H.-D.V.S. 2e. innings P. Lindeman b. East 0, H. Offerman c. Ort, b. East 0, J. Engering b. East 2, G. v. d. Schouw b. Chambers 9, F. Lindeman b. Chambers 0, Haima v. d. Wal b. East 17, J. Vuylsteke b. Chambers 0, Th. Engering b. East 0, A. Offerman 9 not out, J. F. v. Buysen b. East 0, J. Ris b. Chambers 2, extra's 7 totaal 46 V.O.C. F. F. Kuychaver b. H. Offerman 1, P. v. c. Wolf, b. J. Engering 0, Chambers c. J. Ris, b. J. Engering 12, East run out 2, J. Ort b. J. Engering 16, C. Stengers b. G. v. d. Schouw 25, G. Beijers b. J. Engering 28, H. v. Everdingen b. J. Engering 15, F. Reeman b. A. Offerman 1, W. v. 't Groenewout b. -J. Engering 5, H. ten Cate 1 not out, extra's 6, totaal 112. Bowlingcijfers H.-D.V.S. H. Offerman 1 32, J. Engering 6—31, J. F. v. Buysen 011, G. v. d. Schouw 15, Th. Engering 011. V.O.C. le innings P. East 621, W. v. 't Groenewout 431 2e innings East 624, Chambers 45, v. 't Groenewout 010. Nationale tenniswedstrijden. Gisteren zijn de westrijden om de Nederland sche kampioenschappen te Hilversum beëindigd. De uitslagen volgen hieronder Dames-enkelspel le prijs Mevr. Taudin Chahotveder, Rotterdam 2e prijs Mej. L. Phaff, Nijmegen. Heeren enkelspel le prijs C. van Lennep, den Haag 2e prijs P. Tuinner, Utrecht. Dames dubbelspel le prijs mej. Phaff en mej. M. Ootten 2e prijs mej. K. Bonman en „Peggy." Heeren dubbelspel: le prijs: M. C. Sigmond en G. Cartendijk2e prijs Von Meyden en „d'Herblay". Gemengd dubbelspel, le prijs Mevr. Beuke- niavan Aken en G, J. Scheurleer; 2e prijs mej. N. v. d. Minnen en M. C. Sigmond. De uitslagen in cijfers zijn de volgende Heeren enkelspel. G. van Lennep-P. Tuin ner 86 61. Dames dubbelspelmej. L. Phaff en mej. M. Ottenmej. R. Bouman en Peggy" 63 8—6. Heeren dubbelspel Sigmond, Cartendijk, von Heyden en „d'Herblay" 64 57 10—12 8—6 6—3. Troostronden. Heeren enkelspel J. J. KalffMr. N. de Bruine, Ploos van Am- stel 65 30, e laatste rebried. Mr. A. H. KrampC. L. Elderling 6—4 6—2. M. A. L. van Voortst van Beest—J. v. d. Weerd 60 63. P. H. BosmanA. Poel 61 63. P. H. BosmanM. A. L. v. Voorst van Beest 61 64. Dames enkelspel. Mevr. Goossens, Carten dijk, mevr. N. FabiusNoyon 65 06 65. Mevr. Van Voorst van Beestmevr. Goossens- Gartendijk 62 63. Gemengd dubbelspel. Mej. W. Houwing en WGalenmej. S. v. d. Mey en A. Blom 62 63. Mevr. Van Voorst van Beest en M. A. L. van Voorst van Beest—mej. W. W. van Has selt en J. A. van Laer 60 64. Mevr. van'Voorst v. Beest en M. A. L. van Voorst v. Beestmej. W. Houwing en W. da ten 6-4 26 65. Mej. Reymeringer en Mr. C. e Nijs, mej. Carsten en Mr. A. H. Kramp 46 61 63. Mevr. FabiusNoyon en W. F. baron Roëll- mevr. GoossensCartendijk en W. Westermann 63 46 63. Mej. Reijmeringen en Mr. C. de Nijsmevr. FabiusNoyon en W. F. baron RoëlI 63; 6—2. Wielrennen. Zaterdagavond om halfzeven werd onder groo te belangstelling op de Ortruppbaan te Charlot- tenlund bij Kopenhagen een aanvang gemaak met de series voor de amateur-sprintwedstrijden over 1 K.M. Peeters heeft er voor gezorgd, dat de Hollandsche kleuren den strijd uitstekend heb ben ingezet. Onze landgenoot wist zijn serie met gemak te winnen. De winnaars van de acht series zijn Pee ters (Holland), Klindt (Denemarken), Norman Hansen (Denemarken), Anderson (Denemarken) Ryan (Engeland), Ormstin (Engeland), Kjeldsen (Denemarken) en Guasco (Italië), Winnaar van de repechage werd Johnson (Engeland). Deze negen renners zullen in de halve eindstrijden uit komen. In de Demifinale wist Peeters zich echter niet als no. 1 te handhaven, maar werd 2e, Hansen le. Rechtzaken. Doodgestoken. De rechtbank te Winschoten veroordeelde E. M., 16 jaar, die zijn kameraad, K. W„ met een mes heeft gestoken, waarna W. is overleden, tot één jaar tuchtschool. Burgerlijke Stand. Geboren Juli 29. Zwaantje d. v. M. Lowes en M. M. Meeuwissen, Vriendschapstraat. Petrus Marie z. v. J. F. Heilker en M. P. van Aken, St. Anna Zusterstraat. Hermanna Ma ria d. v. J. M. van der Meer en E. E. Vermeu len, St. Anna Zusterstraat. Overleden: Juli 29. Een levenloos kind van G. Polderdijk en A. M. Betest, Lange Ach terweg. Anthon Batz oud 13 nmd„ Buitenha venweg. Scheepvaart. SCHIEDAM, 1 Augustus. Gedurende de maand Juli kwamen alhier binnen 10 stoom- 3 zeilschepen en 2 zeesleepbooten, tegen 6 stoom-, 6 zeilschepen en 2 zeesleepbooten en 2 dokken in Juli 1920.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3