DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU!ILETON Virginia's levensloop. 44ste Jaargang. Dinsdag 2"Augustus 1921. No. 13101. Bureau: KOEMARKT 4.Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!* Nieuws. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Uit Londen wordt gemeld, dat Zondag be richten werden verspreid, dat Lloyd George, met de eerste ministers Hughes, Nassey, Smuts bin nenkort naar Amerika zouden gaan voor de voorconferentie te Washington over de Zuidzee- kwesties. Ofschoon het bericht nog niet is beves tigd, is het in het licht van Hardings weigering om eenigerlei conferentie over de betrokken kwesties buiten Washington te houden, waar schijnlijk te achten, dat de zaken dezen loop zul len nemen, teneinde aan Hardings ernstige be zwaren tegen voorloopige onderonsjes elders tegemoet te komen. De Morning Post gelooft, dat deze ^aangelegenheid nog deze week geregeld zal worden. DE OPPERSTE RAAD. Reuter verneemt dat Briand vanochtend heeft geantwoord, dat hij het voorstel, dat de Opperste Raad 8 Augustus te Parijs bijeen zal komen aan neemt. Lloyd George, Curzon, en andere officieele per sonen vertrekken Zondag uit Londen. Men meent hier, dat de bijeenkomst slechts een paar dagen zal duren, aangezien er te Londen dringende zaken op de Engelsche ministers wachten. De Italiaansche eerste minister en minister van buitenlandsche zaken zullen ook aanwezig zijn. Uit Parijs wordt berichtHet schijnt thans ze ker, dat de Opperste Raad op 8 Augustus >zal bijeenkomen, en dat dit te Parijs zal zijn. Het is immers lastig,wegens het badseizoen,dat thans zijn hoogtepunt bereikt heeft, Boulogne uit te kiezen, of een andere badplaats, en daar hotels te requireeren. Bovendien zal de conferenLie waarschijnlijk lang duren,en talvan deskundigen en technici noodig maken. In die omstandigheden schijnt Parijs verkieselijk voor de benoodigheden van de organisatie, die op pooten moet worden gezet. De, uitnoodigingen zijn vandaag officieel door Briand verzonden aan Lloyd George en Bonomi. De „Daily Cronicle" ^egtDe -Fransche regeering heeft het beginsel aanvaard, dat hef zenden, van versterkingen naar Opper-Sile- zië moet worden onderworpen aan het besluit van den Oppersten Raad en eindelijk toegestemd in een spoedig bijeenroepen van dit lichaam. Aan den anderen kant heeft de Engelsche re geering toegestemd in den gezamenlijken stap van de drie gezanten te Berlijn. Deze stap loopt zeer zeker niet vooruit op het zenden van de versterkingen, maar is van beteekenis als een bevestiging van de Engelsch-Fransche eensge zindheid tegenover de uitdaging, die besloten lag in het Duitsche antwoord van den Franschen gezant van verleden week Zaterdag. OPPER-SILEZIE, Belga weet te berichten dat Briand reeds direct na de gesloten overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk instructies naar den gezant te Berlijn heeft gezonden om zich aan te sluiten bij den Engelschen en den Italiaan- schen gezant voor een gemeenschappelijken stap bij de Duitsche regeering teneinde haar kenbaar te maken, dat zij met alle mogelijke middelen het vervoer van troepen der bondgenooten, die elk oogenblik in Opper-Silezië noodig kunnen zijn, moet vergemakkelijken. Waarschijnlijk zou de collectieve stap niet voor gisteren plaats heb ben. Volgens het „Berliner Tageblatt" broeit er 43 Fraser schrikte hevig. Waarom zou hij het niet zijn vroeg hij bits. Amyott haalde de schouders op „Ik weet met, maar jaren geleden, toen ik nog een kind was, meen ik wel eens gehoord te hebben, dat de bezitting was overgebracht in de mannelijke linie Fraser had oogenblikkelijk zijn zelfbeheer- sching herkregen. „Dat gij dus erfgenaam zoudt zijn, antwoordde hij spottend. „Ik weet er niets van. Ik dacht dat Madeline's recht onvervreemdbaar was. Zijt gij soms van plan, het haar te betwisten „Dat juist niet. Ilaar belangen zijn mij haast even dierbaar als mijn eigen. Maar recht is recht, en „Gij wilt er dus om vechten," viel Fraser hem met heftigheid in de rede. „Nu, men had van u niet anders kunnen verwachten." Zijn houding was zoo beleedigend,datAmyott's bloed begon te koken. ,;Neem u in achtbe gon hij, maar liet er onmiddellijk op volgen „Er bestaat dus eenige reden om te vechten Fraser was te veel advocaat, om zich te laten vangen. „Zoo Dat wist ik niet. Maar als gij den oorlog wilt, zijn wij bereid. Maar weet wel, dat Madeline's belangen de mijne zijn Dit zeggende keerde hij hem den rug steeds wat onder de Polen in het Opper-Silezische industriegebied. Uit talrijke gemeenten in het district Beuthen wordt gemeld dat er Duitscbgezinden zijn mis handeld, gevangen genomen en beroofd. De Pool- sclie benden, die npg steeds rondzwerven, ter- roriseeren de Duitsche bevolking. De gemeente lijke autoriteiten zijn machteloos. De plaatselijke wachten zijn dikwerf geheel onbetrouwbaar, aan gezien, volgens besluit van de entente-commissie, deze wachten uit Duitschers en Polen zijn samen gesteld, in verhouding tot het resultaat van het plebisciet. Bovendien bekleeden Polen en zelfs gewezen opstandelingen in de gemeentelijke wachten alle verantwoordelijke plaatsen. In de gemeentelijke wacht te Laurahutte is het een gewezen mijnwer ker en tuchthuisboef, die de eerste viool speelt. Elders is het niet beter. Alle protesten van Duit sche zijde zijn vruchteloos. In een gemeente in liet district Kattowitz bestaat de wacht uitslui tend uit gewezen opstandelingen. Zaterdag zijn sterke Poolsche benden over de grens nabij de rivier de Prosna gekomen en heb ben getracht binnen te dringen. Zij openden een geregeld machinegeweervuur op de gemeente. Plebiscietspolitie slaagde erin, met de hulp der Fransche bezettingstroepen, de Polen terug te drijven. In denzelfden nacht trachtten Poolsche benden het slechts 7 kilometer van de grens ge legen dorp Jamm te veroveren. Er werd hier tus schen Duitschers en Polen gedurende verschei- uren flink gevochten. Aan beide zijden vie- lengewonden. Omstreeks dén ochtend Werden de Polen weer over de grens gejaagd. AanVallen op Kostelitz en Boroschau werden eveneens door de Duitsche zelfverdedigingsorganisaties terug geslagen. De Polen hebben in de grensgemeen ten circulaires doen verspreiden, waarin zij mede- deelen, dat zij zich zullen wreken. Te Popelau, in het district Rybnik, werd een koopman in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door leden van de Poolsche gemeentewacht over vallen, beroofd en ten slotte doodgeschoten. De moordenaars werden echter onmiddellijk gevat en door de bevolking gelyncht. Hun lijken waren zoo verminkt, dat zij onherkenbaar waren. RUSLAND EN POLEN. De bolsjewiki trekken ten Noorden van Minsk aanzienlijke troepenmachten samen onder voor geven, dat zij bevreesd zijn voor het uitbreken van opstanden. In Wit-Roethenië roept het sowjetsbestuur de officieren en officieren van administratie op tot, den leeftijd van 55 jaar. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt d.d. 1 Augustus gemeld #nder de leuze „geen oorlog meer" heeft Berlijn gisteren machtig gedemonstreerd. De be tooging was grootsch opgezet en sinds weken voorbereid. Van honderd verschillende punten trokken de demonstranten-stoeten op naar den Lustgarten en de Schlossplatz. Naast de roode vanen der socialisten zag men het zwart-rood-goud der burgerlijke vredes- vrienden. Talrijke opschriften verkondden aan wie het mogelijk nog niet wist, dat men voor vrede ageerde, voor vreedzamen arbeid, die zegen brengt aan het volk, voor verbroedering der vol ken. Ook de oorlogsinvalieden lieten zich niet onbetuigd. Talrijk waren ze opgekomen in hun wagentjes, met opschriften als vergeet toe en liep haastig weg. Den volgenden dag begreep Amyott eerst de vreeselijke beteekenis van den stap, waar toe hij zich had laten verleiden. Hij las het in Madeline's oogen, toen hij haar voor het eerst na de begrafenis ontmoette. Een slape loos doorgebrachte nacht had hem tot het besluit geleid, zijn vertrek nog eenige uren uit te stellen, doch hij had spoedig alle reden, om zich te beklagen. De onnatuurlijke kalmte van het jonge meisje was nog altijd dezelfde en het laatste afscheid van het stoffelijk over schot vin haar vader had er zelgs geen verande- ri g in kunnen brengen. Zij deed denken aan een blinde, die in het donker rondtastte. Met een zekere wanhoop klemde zij zich aan Fraser vast. Het scheen, dat hij een overwegenden invloed op haar had verkregen en dit met een onverstoorbare koelheid aan de geheele huishou ding deed gevoelen. „Vraag het maar aan mr. Fraser, hij zal alles wel regelen," was onveranderlijk haar antwoord op elke vraag die men noodig vond lot haar te richten. En zelfs tante Johanna begon te gevoelen, dat er een nieuw régime was ingesteld. Maar nog zonderlinger was haar gedrag in een onder houd, dat zij dienzelfden avond, op haar eigen verzoek, met- Amyott had. Zij was plotseling in de kamer binnengekomen, waar hij de laatste hand aan het portret van haar vader legde. Zij had het stilzwijgen beschouwd en door bet beven harer lippen en de zenuwachtige wijze, waarop de offers van den oorlog niet Waar blijft nu de dank van liet vaderland enz. Het aantal betöogers wordt op 100.000 ge schat. Afgezien van kleinere incidenten, ver oorzaakt door communisten, die, als tegen prestatie op dezen vredesdag, manifesten uit deelden, met de aansporing bondgenootschap met Rusland, verliep alles ordelijk en waardig. Opmerkelijk was de socialisten-stoet, waar voor het eerst weer sinds de scheidmg, meerder- he'dssoc'al'sten en onafhankelijken gebroeder lijk naast elkaar optrokken. Verschillende sprekers voerden het woord. Er waren er, wier vredesrede een hoofdzaak een waarschuwing was tegen de reactie of een pleidooi tegen het ententekapitalisme. Uit Engeland, Frankrijk, Canada, Indië, Amerika, België, Holland, de Scandinavische en Baltische staten en uit Japan waren tele grammen van instemming met deze vredes- actie ingekomen. In meer dan 300 andere plaatsen in Duitsch- 'land hebben dergelijke vredesmanifestaties plaats gehad. POLEN EN DUITSCHLAND. Uit Warschau wordt bericht dat tengevolge van de misslagen van het Duitsche bestuur en de werkgevers zelf ten aanzien van de Poolsche landarbeiders, die in Duitschland werken, het Poolsch gezantschap te Berlijn zich gedwongen heeft gezien een krachtige nota aan het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken te richten, waarin het vaststelt, dat de Duitsche regeering zich niet houdt aan de verplichtingen, welke voor haar zijn neergelegd in artikel 270 van het Vredesverdrag nopens de Werkverschaffing en de behandeling op Voet van gelijkheid voor de wet van de Poolsche arbeiders. Het gezantschap legt er den nadruk op, dat in geschillen tusschen Duitsche patroons en Poolsche Werklieden de be stuurslichamen steeds de patroons gelijk ge ven en steunen, terwijl zij de werklieden in hechtenis nemen, in de gevangenis werpen en zelfs het land uitzetten zonder hun den noodigen tijd te laten voor het halen van hun papieren en -het innen van het nog te ontvangen loon. Het gezantschap komt ertegen op, dat in gevallen van werklieden, die hun werk verlieten, omdat zij,de behande ling beu waren, deze door de politie weer naar de patroons teruggebracht zijn en moet tot haar spijt met nadruk verklaren, dat de behandeling van de Poolsche boerenarbeiders in Duitsch land op het oogenblik zelfs nog slechter is dan in de dagen van het keizerrijk. FRANKRIJK EN ENGELAND. Naar Idavas meldt is de overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland door de pers al gemeen met groote voldoening begroet. De bla den wijzen er op, dat, op het oogenblik waarop Harding aan B iaml de gelukkige tijding over bracht, Lloyd George te Tharne aan Frankrijks adres woorden gesproken heeft, die een ieder recht naar het hart. gaan. Naar aanleiding van de rede,, door Llo.yd George Zaterdag te Tharne^ in Oxfprdthire ge houden, zegt de Daily Telegraph „Als Engeland altijd schijnt te remmen, altijd tot geduld aan spoort altijd gematigdheid pred kt in de Euro- peesche aangelegenheden, dan is het, omdat de oorlog ons de waarde van den vrede heeft leeren beseffen. De eerste minister heeft uitgesproken, wat het eenige motief is voor de Britsche politiek bij haar uitlegging van het vredesverdrag van Versailles. Met, Frankrijk in volle vriendschap en overeen- zij de handen wrong, had hij gemeend, dat einde lijk een weldadige tranenvloed aan haar bezwaard gemoed verlichting zou schenken. Haar eerste woorden sloegen hem geheel terneer. „Neef Ralph" zeide zij zacht, „ik had het u niet moeten vragen. Ik deed er verkeerd aan. En toch ben ik blij, dat ik het heb." „Verkeerd Madeline Waarom decdt gij er verkeerd aan Wel had ik gewild, d.at liet beter ware uitgevallen." „Neen, 't gelijkt sprekend. Ik zóu het niet beter verlangen." Zij verborg haar gelaat in haar handen, en toen zij het weder ophief, was het doodsbleek. „Papa zou het niet ge wild hebben," ging zij met dezelfde eentoni ge stem voort, die zoozeer aan die van haar vader herinnerde. „Hij hield niet van u. Gij hebt hem niet goed neen ondankbaar be handeld, en zelfs nu nog, nu hij dood is, en ik alleen in de wereld ben, wilt gij mij ver driet aandoen. Gij zegt dat, de plaats van u is en gij hier heer en meester zijt." „Dat is een leugen Een verfoeilijke leu gen Die man is een laaghartige schurk, Ma deline Geloof hem niet 1" riep Amyott met flijmende woecie uit. Zij hief haar hand waarschuwend op. „Zwijg! Hoe durft ge zóó te spreken. Hij is mijn verloofde. Mijn aanstaande echtgenoot 1" Amyott's toorn was even spoedig bedaard, als hij was gekomen. „Vergeef mij, Madeline 1 lk weet niet wat ik zeg. Voor niets ter were.d zou ik u verdriet willen doen. Maar hij Fra- stemming samen te werken tot bescherming en handhaving van den vrede is de hartewenscli van het Engelsche volk.Zijnvertrouwen in de voort durende vervulling van dezen wensch ongeschokt is. Verder zegt het blad nog,naar aanleiding van de houding van zekere Fransche kringen leg n- over de Engelsche politiek „Wij hebben ons vroeger genoopt gevoeld, en wij vinden bet, thans weer noodig uitdrukkelijk te verklaren, dat Lloyd George bij zijn poljtiekk die hij in de bijeenkom sten der Entente verdedigt, het heele volk op zijn zijde beeft, en dat daarom de aanvallen op hem, tevens de aanvallen op de Fransch-Engelsche vriendschap zijn. De „Petit Parisien", schrijvende over de aan staande bijeenkomst van den Oppersten Raad, merkt op, dat elke overweging, die vreemd is aan het resultaat van de vo.ksstemming in Opper- Silezië, eenvoudig naar het tweede plan of zelfs op zijde gezet moet worden. Ingevolge het ver drag van Versailles is het er niet om te doen uit drukking te geven aan een of andere economische of strategische theorie, maar het is te doen om den wil van de bewoners. Wat het intrekken dei- sancties betreft, daar Duitschland de oorlogs schuldigen niet ernstig heeft bestraft en even min in financieel opzicht de door het ultimatum voorziene waarborgen gegeven heeft, zal men aan Fransche zijde reden hebben op handhaving van de sancties aan te dringen. Verzachting van de sancties zou in elkgevaj niet verleend kunnen worden vóór Duitschland zich bij de uitspraak ten opzichte van Öpper- Silezië heeft, neergelegd. ENGELAND. Lloyd George zeide in het, Lagerhuis dat er een bevredigende schikking was bereikt met de Fransche regeering, betreffende de Opper-Sile- zische kwestie, en dat de Opperste Raad den 8sten te Parijs zou bijeenkomen, ten einde O.-S. toe te wijzen, volgens het resultaat van de volks stemming en de rapporten van de volksstem mingscommissie. Het eerste punt van de agenda zou zijn te beslissen of er, hangende de toewij zing volgens het resultaat van de volksstemming versterkingen in het volksstemmingsgebied al dan niet noodig waren. Intusschen deelen de Engelsche, Fransche en Italiaansche gezanten te Berlijn dér Duitsche regeering mede, dat Duitsch land zich gereed moet houden, om het transport van geallieerde troepen door Duitschland te vergemakkelijken op elk oogenblik, dat de Op perste Raad beslist, dat, de toestand in O. S. dit noodig maakt. IERLAND. De Valera heeft, in een redevoering tot het lersche arbeiderscongres, verklaard dat delersche zaak er niet zóó zou voorstaan, als zij thans doet, ware het niet dankzij de solidariteit en den steun van de arbeiders. Farren, de voorzitter, verklaarde dat, als de lersche vertegenwoordigers besloten, de vredes besprekingen te verwerpen, zij de samenwerking van de arbeidersbeweging bij iedere daaruit voor komende gebeurtenis zouden hebben. Naar Reuter meldt d.d. 31 Juli is O'Brien, de vertegenwoordiger van Sinn-Fein te Londen, van daag te Dublin aangekomen en heeft daar een onderhoud gehad met de Valera. Men meent, dat O'Brien optreedt als onofficieel koerier, en het lang verwachte antwoord van het Sinn-Fein-ka- binet op het vredesaanbod van Lloyd|George zal mee terugnemen. Het ontwerp voor het ant woord bevat een goedkeuring van bepaalde zeer gewichtige beginselen. ser. God vergeef het me,ik verti-ouw hem niet." „St 1" zeide zij nogmaals, en ditmaal vrij scherp. ,,Ge hebt ongelijk. Ge zult het niet, doen. Papa heeft zich nooit verbeeld, dat ik na zijn dood hier niet als meesteres zou blijven. Wie heeft u zooiets in het hoofd gebracht Wat bedoeld ge er mee Haar stem verried op dit oogenblik meer droefheid dan toorn en Amyott gevoelde le vendig, hoe hatelijk hij in haar oogen moest geworden zijn. Hij was geheel terneer gesla gen. Maar toch was hij zich eenigermate be wust, dat door nu te zwijgen, hij zijn handen voor de toekomst zou binden en aanFraser ge wonnen spel geven, terwijl hij met spreken wel licht in een niet te ontwarren net van moei lijkheden zou geraken en aanleiding geven tot een menigte duistere vermoedens, die hij niet waar zou kunnen maken. Maar de vreeselijke gedachte, dat Madeline hem voor zoo laaghar tig zou houden, om tegen haar saam te spannen, terwijl haar vader nauwelijks in het graf rustte, behield de overhand in zijn geest. Door een krach tige poging slaagde hij er in om zijn tegenwoor digheid van geest terug te krijgen. „Het was een misverstand," zei hij einde lijk. „Fraser heeft gisteravond iets, dat ik mij in drift had laten ontvallen, verkeerd begrepen. Zet het uit uw gedachten, Madeline." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1