D^GBLMD 1 £Af OMSTREK Virginia's levensloop. F 44ste" Jaargang. Zaterdag 6 Augustus 1921. No. 13105. Bureau K O E M A R K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post, 2.50 per kwartaal- Afzonderlijke nummers 3 cent. EERSTE BLAD. Buitenlandse)* Nieuws. DE INTERNATIONALE ONTW APENING. Naar Reuter uit Washington verneemt, heeft, alvorens formeel den wapenstilstandsdag op 11 November voor te stellen, als openingsdatum voor de conferentie nopens de ontwapening, het departement van staat van Engeland de ver klaring gekregen, dat het bereid was, eiken da tum te aanvaarden. Men gelooft, dat Japan eveneens daartoe bereid is, maar Japansche kringen vreezen, dat de groote afstand, welke Tokio van Washington scheidt, het onmogelijk zal maken de conferentie zoo vroeg te laten bijeenkomen, als men wenscht. De wisseling van gedachten tusachen de betrokken mogend heden over de agenda der conferentie duurt voort. Amerika hoopt, dat de kwestie van Yap geregeld zal zijn voor de bijeenkomst der con ferentie. DE OPPERSTE RAAD. Uit Berlijn wordt bericht, dat de beide Fran- sche Opper-commandanten in het bezette ge bied, generaal Degoutte en generaal Hennoqus, gisteravond telegrafisch naar Parijs zijn ont boden. Men meent, dat hun reis in verband staat zitting van den Oppersten Raad. 0PPER-SILE7IE, Het te Berlijn verschijnende Poolsche blad „Dziennik Berlinski" meldt uit Warschau, dat het verbond van gewezen insurgent™, met het oog op de aanstaande zitting van den Oppersten Raad, een reeks eischen openbaar maakt. Daarin heet het o.a. Wij gelooven, dat de vertegen woordigers van Franirijk, J talie en Amerika niet zullen instemmen met het Engelsche plan. Wij verklaren, dat wij een verkrachting van onze rechten door den Oppersten Raad als een uitdaging zouden beschouwen, waartegen wij eensgezind in verzet zouden komen. Bajonetten vreezen wij niet. Volgens Wolff heeft het Rijksverbond van de Duitsche Industrie een manifest uitgevaar- S'gd, waarin het er op wijst, dat Opper-S;lez>ë met alle levensvezels verbonden ;s met het Ruitsehe moederland. De levensvatbaarheid van Opper-Silezië hangt .daarom af van het verbonden blijven van dat land met Duitsch land. Zijn afscheuring zal al het werk tot het economisch wederopbouwen van Midden-Europa len zeerste bemoeilijken. Uit Berlijn bericht men Allerlei Fransche en Poolsche tendentieuze mededeelingen hebben de bedoeling, op den Oppersten Raad invloed te oefenen reeds voor deze bijeenkomst. Bijzonder verward en ongeloofwaardig acht de Duitsche pers de aan het Britsche departe ment van buitenlandsche zaken toegeschreven mededeeling terzake van de rede van rijkskanse lier Wirth, dat n.l. de definitieve beslissing over het grootste deel van Opper-Silezië reeds zou zijn genomen en dat enkel het lot van die, in het midden van O. S. gelegen streken nog niet is bepaald, waar de voor Duitschland uitge brachte stemmen in aantal overeenkwamen met die, welke voor Polen waren uitgebracht. Ook de bewering, dat de entente zich waar schijnlijk slechts over een voorloopige oplossing zoude verstaan, wordt in Parijs hardnekkig instand gehouden. Toonaangevende Parijsche kringen hebben aan den correspondent vah de „Vossische Ztg." bevestigd, dat de kern van het nijverheidsgebied in een omvang, die ook door de Fransche be langen wordt geboden, door de geallieerden moet worden bezet gehouden. 47 Zij veranderde Van kleur en tranen kwa men in haar oogen. „Ach Die lieve moe der Francisca. Niemand van u heeft haar ge kend. Gij weet natuurlijk niet wat haar verlies voor mij beteekent. Met een dichterlijken gloed vertelde zij Amyott van haar liefde voor moeder Francisca, van haar heilig leven, haar teederheid en oplettende zorg voor haar. Zij beschreef het kloosterleven, zoo als zij het had gekend in al zijn reinheid en ver hevenheid, en de deernis, die men daar voor ménschelijke zwakheid en menschelijk leed gevoelde. Zij sprak hem ook van Don Basilio, die altijd zoo zorgzaam voor haar was geweest. „Don Basilio is een verstandig.man, Ik heb eerbied voor hem," zei Amyott met nadruk. Het gesprek liep verder over verschillende kleine zaken. „Vindt gij het "park niet mooi vroeg zij 'eindelijk. „Ja heel mooi maar wel wat eenzaam, voor een jonge dame, om er alleen in te dwalen Zij kon wel eens slecht volk ontmoeten." „Goede hemel Is het mogelijk Ik heb er nooit aangedacht. Mrs. Hornby heeft mij nooit Advertcntiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De „Vossische Ztg.", die door dit bericht aan het schrikken is gebracht, vreest, dat in Silezië en oostelijk „Saar-gebied" zal worden gescha pen, dat bedoeld is om de speciale belangen van de en ténte-kapitalisten te dienen, waarbij dan de levensnoodzakelijkheid die den samen hang eischt van Opper-Silezië met Duitschland, wordt vernietigd. Dat zou de ineenstorting van Middel-Europa beteekenen, en ook de vernietiging van elk streven naar een georganiseerd herstel. Het blad wijst er nog op, dat ook de Polen tegen een voorloopige oplossing zijn. De Engelsche pers hervat haar waarschuwin gen aan Frankrijk terzake van Opper-Silezië. De „Westminster Gazette" schrijft, dat hei- conflict den vrede van Europa bedreigt. De uitslag van de volksstemming in Opper-Silezii dient door de geallieerden op eerlijke wijze te worden aanvaard. De „Pali Mall Gazette" beschuldigt de ver tegenwoordigers van Frankrijk er van, den tegenstand der Poolsche militaristen tegen den Oppersten Raad te dulden. De „Evening Standard" verklaart, dat het op zichzelf staande optreden van Frankrijk de entente onherroepelijk zal verscheuren. In dagbladberichten uit Zwitserland wordt het Engelsche standpunt aldus aangegeven, dat de Opper-Silezische kwestie definitief is opgelost, en dat de Polen moeten worden teruggestuurd binnen hun perken. Politici te Londen verzekeren, dat Lloyq George bij de beraadslagingen te Londen voor alle kwesties den steun der Britsche zelfbesturen- de gebieden achter zich heeft. De eerste minis ters van de Britsche gebieden zijn allen bereid, de Britsche rijkspolitiek ten volle te steunen. Volgens de „Tel." heeft er een ernstig treffen plaats gehad tusschen Polen en Duitschers nabijJastiziqowitz. De vechtenden naderden elkander zoo dicht, dat een druk gebruik kon worden gemaakt van handgranaten. De gevechts- linie strekt zich uit tot Landsberg. De strijd duur de drie uren. Gisteravond viel een 70 man sterke Pool sche bende de stad Ujest aan. POLEN. Het Poolsche bersbureau meldt uit Warschau De Poolsche Rijksdag heeft, alvorens uiteen te gaan, met groote meerderheid een motie aange nomen, waarin tegen de neutralisatie van het Opper-Silezische industriegebied en tegen een voorloopige oplossing van het vraagstuk wordt geprotesteerd. In zijn slotrede Verklaarde de voorzitter van den Rijksdag, te wenschen en te hopen, dat, wanneer de Rijksdag in September weer bijeenkomt, Opper-Silezië een deel van het Poolsche rijk zal zijn geworden. DE NOOD IN RUSLAND. In de zittingen van het Engelsche Lagerhuis is er een voorloopige commissie gevormd als gevolg van de officieele en particuliere verzoeken om hulp uit Rusland. Een oproep tot de natie om geld wordt voorbereid. Dit zou bestemd zijn, om de ziekten te bestrijden en de hongerende bevolking te helpen. De oproep is onmiddellijk te verwachten. De fondsen zullen worden be heerd door erkende Engelsche agenten in de honge rl ij d en d e d ist ri ct en De „Times"-correspondcnt te Warschau, die onlangs een reis maakte langs de|Oostgrens van Polen, waar een eindelooze stroom van vluchte lingen Polen binnentrekt, meldt het volgende De Poolsche bevolking wordt wekelijks met gemiddeld tienduizend personen vermeerderd. De bewoners van de groote vlakte langs de streek ten Oosten van Brest Litovsk en Grodno, trek- zooiets gezegd." „Mrs. Hornby zijt ge dan bij haar geweest „Zeker wist ge dat dan niet Waar, dacht ge dan, dat ik geweest was. Misschien had ik beter gedaan recht de laan te volgen. Maar het bosch zag er zoo aantrekkelijk groen en frisch uit," zeide zij om zich te verontschul digen. „Ik dacht, dat mrs. Hornby altijd lijdende was en geen vreemden zag," vervolgde Ralph, die haar laatste woorden niet scheen gehoord te hebben. „Ik ben ook voor haar geen vreemde Ik heb haar meermalen bezocht en zij verlang de zoo, om mij te hooren zingen. Zij had er zooveel van gehoord, en daarom ben ik vandaag gegaan." Waarom vandaag vroeg Ralph nieuws gierig- Zij schudde het hoofd. „O, om verschillen de redenen. Vooreerst wist ik, dat Madeline mij vandaag niet zou missen." „Maar dat is de reden niet," zei Amyott haar scherp aanziende. Zij zag hem eenigszins uitdagend aan (;n zeide „Het is een reden." „Maar niet de reden. Wat is die, miss Ne ville Zijn stem had zoo iets dringends dat zij eenigszins ontstelde. „Ik verkies die niet te zeggen," antwoordde zij haastig. Plotseling ken in massa uit Rusland weg, verdreven door de Sovjet-regeering en den honger. De vluchtelingen vullen het reusachtige kamp op de heide van Baranlwitsj, waar tijdens den oorlog een geheele divie kampeerde, doch zelfs dit kamp is te klein. Velen wonen dan ook in de buitenlucht. De bevolking, die door de Russen in 1915 werd medegevoerd, keert thans in haar vroegere woonplaatsen terug. Tot nu toe keerden slechts sporadisch enkele gezinnen terug, die in het bezit waren van paarden en wagens en geld had den om de grenswacht om te koopen, doch nu zendt de bolsjewistische regeering die bevolking wegens den honger in massa's naar Polen. Bij het verdrag van Riga was overeengekomen, dat Polen en Sovjet-Rusland hun respectieve onder danen zouden uitwisselen. Onder die bepaling valt, de geheele boerenbevolking van Wit-Rus- land, die van 1915 af bij den grooten Russischen terugtocht werd medegevoerd, Bepaal» werd, dat vierduizend vluchtelingen per week zouden worden uitgewisseld via de stations Baranowitsj en Rovno aan de Poolsche grens, doch wegens het optreden van oproerige benden in Zuid-Rusland, is het spoorverkeer via Rovno niet veilig, zoodat de landverhuizing geheel over Baranowitsj plaats heeft. Hoewel deze men^chenzee na 1915 zonder vaste verblijfplaats is geweest, en vele gezin nen uit de verstverwijderde streken van Rus land komen, voeren zij een groote hoeveel heid, bagage mede, Er zijn er bij, die bijna niets bij zich hebben, doch de meeste gezinnen bezitten meer dan een halve ton bagage. De correspondent van „Politiken" te Reval onLleent aan de sowjet-pers cijfers over het ge tal ltongerlijdenden. De oogst is totaal mislukt in een gebied met 19 rmllioen menschen en 13 millioen stuks vee. Een betrekkelijke mislukking van den oogst heeft 11 gouvernementen met 29 millioen menschen getroffen. Tot deze 48 milli oen behoort een industriebevolking van 71/2 millioen hoofden. Deze cijfers zijn berekend naar de volkstelling van 1917. Nij zijn zij gröot.er, omdat sedert dat jaar veel lieden naar die gou vernementen getrokken zijn. UitjRiga wordt d.d. 5 Aug. gemeld lri Petersburg moet een ernstige Revolutie tegen de sovjetregeering zijn uitgebroken, 't Sovjetbestuur zou door de anti-bolsjewieken ver dreven zijn. Naar uit Constantinopel bericht wordt, zijn verschillende Russische gouvernementen als Tam boei en Oeral totaal in opstand. De opstandelin gen moeten de overhand hebben. POLEN EN FRANKRIJK. De correspondent van de Manches ter Guard'an meldt sedert eenige dagen aan zijn blad, dat de vroegere eensgezindheid tus schen Polen en Franschen in de Opper-Silezische kwestie aan het verdwijnen is. Naar hij van „een hooge, en volmaakt betrouwbare autoriteit" (waarschijnlijk het Engelsche gezantschap) ver neemt zou Briand tot een vertegenwoordiger van de Poolsche regeering te Parijs als volgt hebben gesproken „Als Frankrijk in de komende vergadering van den Oppersten raad een pro-Poolsche po litiek volgt, zal hef alleen staan. Als het een van de geallieerde mogendheden voor zijn zienswijze zou willen winnen, zou het concessies moeten doen, aan Londen, aan Rome, misschien zelfs aan Brussel. Deze concessies zouden alleen van dien aard kunnen zijn, dat zij de positie van het ka binet Briand ondermijnen of onmogelijk maken." Frankrijk, zoo betoogde Briand verder, heeft niet de macht, een anti-Engelsche politiek in Opper-Silezië te voeren, en kan het, terwille van Polen, niet op een breuk met Engeland laten aan komen scheen zij echter lot andere gedachten te komen en zei op een onverschilligen toon „Ik wist, dat wij vandaag niet gestoord, zouden worden. De goede, oude vrouw houdt zooveel van muziek en ik wilde haar zoo gaarne eenig genoegen doen. Het leven is zoo eenzaam en treurig." In een oogwenk begreep Amyott alles. Een vreeselijk gevoel van jaloerschheid maakte zich van hem meester. „Ik geloof, dat Geoffrey Horn by vandaag van huis is," zei hij langzaam, ter wijl hij zijn snor opstreek. „Neen, hij komt van avond eerst thuis de oude dame was dus blijde, dat ik haar ge zelschap hield." Amyott had een gevoel of hij nog droom de. Geen tien minuten geleden had hij niet het minste vermoeden gehad en nu was alles hem helder als de dag. Hornby koesterde ge negenheid voor Virginia en zou met haar tour wen. Dat was natuurlijk. En waarom niet? Was hij niet jong, rijk, van denzelfden gods dienst een in alle opzichten aannemelijk echt genoot. Virginia coquetteerde met hem en scheen hem te mijden zij speelde verstoppertje het gewone spelletje dat elk meisje speelt, vóórdat zij eindelijk „ja" zegt. Het was of een dolksteek zijn hart had getroffen. Jaloersch En als hij jaloersch was, beteekende dat dan niet, dat hij haar lief had. Die ontdekking joeg hem zijn bloed in wilde vaart door de aderen. „Werd echter Opper-Selezië geneutraliseerd dan zouden de Fransche belangen op het vaste land eer gebaat dan geschaad zijn. Frankrijk zou in staat zijn een sterk leger in Opper-Silezië te houden. Dit zou voor Frankrijk van de grootste beteekenis zijn, zoowel in geval van een oorlog tusschen Polen en Rusland, als wel bij Fransch- Duitsche moeilijkheden. Polen zou het voordeel hebben, dat de'aanwezigheid van deze troepen een waarborg was voor zijn veiligheid. Dit zou Frankrijk ook in staat stellen, zijn militaire missie te Warschau op te heffen, die een zware last is voor de Poolsche schatkist." De correspondent zegt, dat de Polen niet willen hooren van dit plan, maar dat zij iets bepaalds in handen willen krijgen, al was het maar Rybnik en Pless, doeli dat voordeelen van zuiver militairen aard hun aantrekkelijkheid voor hen verloren hebben. IERLAND. De belangstelling in de Iersche kwestie is weer aangewakkerd door het bericht, dat op IG Augustus het Sinn Rein-parlement zal bijeen komen, om het aanbod van Lloyd George en de houding van Ulster te bespreken. De „Times" zegt, dat De Valera en Arthus Griffith het volkomen vertrouwen van hun aan hangers hebben, en dat er geen gevaar is, dat de bijeenkomst van de leden van dail eireann hun gezag zal schokken. De hoofdmo ïlijkheden, zegt de „Times" verder, liggen nu tusschen Noord- en Zuid-Ierland, en niet tusschen Ier land en de Britsche regeering. De wapenstilstand wordt streng geëerbiedigd. De „Daily Telegraph" bevat naar aanleiding van het vertrek van generaal Smuts een artikel, dat berust op een interview met Robert Donald. Deze beschrijft Smuts als de handy man" van het rijk. Smuts woonde niet alle Vergade ringen van de rijksconferentie bij. Hij zeide, nog andere dingen te doen te hebben. Donald noemde Smuts in het bijzonder geschikt voor de behandeling van de Iersche kwestie. Zonder hem zou de nieuwe atmosfeer er niet gekomen zijn. Smuts zelf is vol hoop en vertrouwen ten aan zien van Ierland. Hij verklaarde, dat eeuwenoude wonden niet in een paar weken kunnen worden geheeld. Het stopzetten der vijandelijkheden zal echter de onderhandelingen vergemakkelij ken. De grondslag voor een regeling zal worden gevonden, maar deze dingen kan men niet for- ceeren. Teekenend voor Smuts acht Donald, dat hij zijn goede diensten aanbiedt in 't moeilijk ste probleem, zelfs als hij daarbij Britsche staats lieden tegenover zich heeft, zooals in Ierland. Smuts is geenszins onvoldaan over het resultaat van zijn werk. In verband met den Volkenbond zei hij, dat de bond, indien noodig, onmiddellijk voor zijn werk gereed was. Smuts hecht de groot ste waarde aan de conferentie te Washington hij weet echter niet of hij die zal kunnen bijwonen. BELGIE. Uit Brussel wordt d.d. 5 Aug. gemeld Minister Jaspar deelde heden in de Kamer mede, dat België officieel is uitgenoodigd, deel te nemen aan de besprekingen van den Oppersten Raad over den nood in Rusland en over de oor logsmisdadigers. Hij voegde eraan toe, dat de kwestie van den nood in Rusland op zijn verzoek op de agenda van den Oppersten Raad is ge plaatst. Officieel wordt nog medegedeeld, dat België waarschijnlijk niet zal deelnemen aan de be sprekingen over Opper-Silezië daar deze kwestie volgens art. 97 van het Verdrag van Versailles alleen aan de voornaamste geallieerde en geasso cieerde mogendheden is voorbehouden. De Belgische pers is hierover in het alge- Zijn hoofd gloeide. Het noodlot scheen een gruwelijk spel met hem te drijven door hem op hetzelfde oogenblik de overtuiging te schenken, dat hij haar liefhad, en dat haar liefde voor hem niet was weggelegd. De slag was hevig en had hem als 't ware verdoofd, zoodat hij haar zwijgend volgde, zonder dat een van beiden wist of zij de goede richting hadden gekozen. Zij liep vlug voort, met haar eigenaardigen Veerkrachti- gen stap, terwijl zij haar krippen sleep in de eene en haar gitaar in de andere hand hield. Toen zijn stilzwijgen haar bevreemdde, keek zij even over haar schouder en zag hem vragend aan. „Loopen wij goed Is dit de weg naar huis vroeg zij weifelend. „Naar huis vroeg Amyott met een effen blik. „Ik weet het niet. Ik ga er niet heen „Niet naar huis?" Zij keerde zich om en bleef stilstaan.,,Waar gaat gij dan heen?" Het kostte hem moeite om zijn zelfbeheersching terug te vinden.„Ik was op weg naar het park, toen ik u ontmoette. Hornby heeft mij toen lo- geeren gevraagd en ik heb zijn uitnoodiging aan genomen," antwoordde hij met een gedwongen lachje. Virginia's oogen schitterden. „Wat moet dat alles beduiden Wat bedoelt ge ermee vroeg zij. (Wordt vervolgd) de V.a. fBjHHMBnHH

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1