DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. liturgie. 44ste Jaargang. Zaterdag 6 Augustus 1921. No. 13105. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus38. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentie n: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen j wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. TWEEDE BLAD. Binnenland. Congres v.oor sociale verzekering. Do Vereeniging van Raden van Arbeid zal in het begin van October te Utrecht een 2-daagsch congres voor sociale verzekering houden. Het eere-vaorzitterschap is door den minister van arbeid aanvaard. De vereeniging van Raden van Arbeid vol doet hiermede aan de bepaling barer statuten, waarin als doel der vereeniging onder meer is opgenomen, het beleggen van congressen inzake de sociale verzekering, doch er waren ditmaal ook bijzondere redenen om een congres te beleggen. Immers, het kan niet worden ontkend zoo schrijft het bestuur dat het jaar 1921, voor de sociale verzekering wel van bijzondere beteekenis schijnt te worden. De oude strijd over de uitvoering der verzeke ringswetten is nimmer, ook niet bij de behan deling der verzekeringwetgeving, bekend onder den .naam Talma-wetten, in zulk een scherpen vorm en zoo breed van omvang ontbrand, als thans. Voor- en tegenstanders van geheel geen of uitsluitende overheidsbemoeiing bij de uit voering ten deze en zij, die in meer of minder mate uitvoering door de overheid bepleiten, zijn met elkander, blijkens de vele artikelen in dag bladen en periodieken, verwikkeld in een ernsti- gen strijd over de vraag, op welke wijze de ziek teverzekering tot uitvoering dient te komen. Hierbij komt, dat de ontwikkeling op het ter rein der socialeverzekering al die jaren niet heeft stilgestaan, eenerzijds wijl in het sociale be drijfsleven nieuwe inrichtingen naar voren ko men, die ook voof de arbeidersverzekering ge volgen kunnen hebben, anderzijds omdat uit het huidige sociale leven nieuwe'objecten van verzekering zijn voortgekomen en op voorziening wachten. Dit dwingt alle belanghebbenden en belangstel lenden zich opnieuw in de vraagstukken te oriën- teeren, waarvoor het noodig is het geheele ter rein der sociale verzekering breed en rustig te overzien, Daartoe mede te werken door middel van een congres voor sociale verzekering is het doel, dat de Vereeniging van Raden van Arbeid hoopt te bereiken. Een congres, dat open moet staan niet alleen voor de ambtelijke elementen, die bij de uitvoe ring van deze wetten betrokken zijn, doch in het bijzonder ook voor de werknemers- en werk gevers-organisaties. Waar deze drie elementen van nauw bij de arbeidersverzekering betrokken juist in de Vereniging van Raden van Arbeid tot uiting komen immers de leden der vereeni ging bestaan uit de bestuursleden der Raden van Arbeid (39 voorzitters, 39 werkgevers- en 39 werknemersleden) meende het bestuur, dat het bijeenroepen van zulk een congres wel in het bijzonder lag in de lijn dezer vereeniging. De vereeniging heeft medewerking verkregen van verschillende personen, die geacht mogen, worden op, het terrein der sociale verzekering deskundig te zijn. De te behandelen onderwerpen zijn I. Moet de overheidsbemoeiing met de sociale verzekering de organen al dan niet omvatten de de samenwerking der belanghebben met de uitvoering belast scheppen,óf moet dewet slechts de waarborgen regelen waaraan hebben te voldoen de door vrij initiatief te scheppen samen werkingen van belanghebbenden, die de uit voering ter hand zullen nemen Inleiders Pro-overheidsorganen J. E. W. Duijs. Contra-overheidsorganen mr. Korten- horst en dr. F. E. Posthuma. II. Is eenheid der met de uitvoering der wet be laste organen al dan niet omvattend de samen werking der belanghebbende groepen nood zakelijk voor goede werking der sociale verzeke ring, óf is verscheidenheid van organen nood zakelijk of gewenscht of althans eisch der!prac- tijk Inleiders Pro-eenheid mr. V. H. Rutgers. Contra-eenheid mr. H. W. Groeneveld. III. a. Moederschapszorg b. Bijzondere Kin- derzorg (Rijkskinderbijslagfonds) c. Medische zorg (inclusief Prophylaxis). a. Inleidsters mej. mr. Fr. Katz en mevrouw Pothuis-Smit b. inleider prof. Aengenent c. inle'ders dr. P. H. van Eden en E. Kupers. Het voorz'tterschap wordt door mr. W. H. M. Werker te Amsterdam en het secretariaat door jhr. mr. E. B. G. .F. Wittert van Hoogland te 's-Gravenhage vervuld. Wijziging van titels. Door den directeur-generaal der P. en T. is in het be::tuur van de Vereeniging van di recteuren en commiezen der P. en I. mede gedeeld, dat de titelwijziging van de ambtena ren van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie niet zal ingaan vóórdat de com miezen een anderen titel hebben verkregen, Het bestuur van de Vereeniging van ambtena ren bij het hoofdbestuur der Pon Theeft hierin aanleiding gevonden aan den directeur- generaal voorstellen te doen inzake een nieu we titulatuur van de commiezen der P. en T., ten einde de totstandkoming van de titelwijzi ging van de hoofdbestuursambtenaren zooveeel mogelijk te bespoedigen. In deze voorstellen is rekening gehouden met de leidende functie der commiezen, met de bij andere dienstvak ken bestaande titels en eindelijk met de omstan digheid dat de nieuwe titels voor ieder Neder lander begrijpelijk moeten zijn en bij het publiek spoedig ingang moeten vinden. Onderwijs. Het Mulo-examen. We meldden, dat bij de vier gecombineerde besturen der Mulo vereenigingen een voorstel ter verbetering van het Mulo examen in studie is. We ontleenen aan de uitgebreide voorstel len met toelichting de volgende bijzonderheden Steeds rijzen er kachten over den minder gunstigen invloed, die de thans bestaande exameneischen op het onderwijs uitoefenen. Men kan niet genoegzaam rekening houden met het eigen karakter der school, met plaat selijke toestanden en behoeften het examen legt de vrijheid der school aan banden. Het godsdienstonderwijs komt in het gedrang het examen staat een meer ideëele vorming en ontwikkeling in den weg de karaktervorming komt niet tot haar recht. Men zegt, dat het M.U.L.O. de kinderen afbeult en spreekt van intellectueele overlading. Om aan die klach ten allen grond te ontnemen, en de voordeelen van dit onderwijs beter tot hun recht te doen komen, is dit voorstel aan de orde gesteld. Van de voorstellen volgt hier een kort resumé A. liet schriftelijk examen mag geen buiten gewone eischen stellen en moet uitmunten door practische waarde. Het omvatte Neder landsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Handels kennis (handelsrekenen en boekhouden) en wiskunde (algebra). Nederlandsch. Men stelt zich tevreden met een opstel, liefst naar keuze. Of, moet de in houd van een zeer bevattelijk gedicht worden weergegeven, dan worde daarbij de grootst mogelijke vrijheid toegestaan. l'ransch, Duitsch en Engelsch. Vertaling van een niet te moeilijk stuk in het Nederlandsch en omgekeerd, dit laatste .met vermijding van opzettelijke opeenhopingvan grammaticale moei lijkheden. Handelsrekenen. De opgaven zijn in over eenstemming met de leerstof, die op een doorsnee- Mulo verwerkt wordt. Wiskunde. Hoofdbewerkingen met geheele en gebroken getallen, merkwaardige produc ten en quotiënten, ontbinding in factoren. G. G.D. en K.G.V., Vergelijkingen van den eersten graad met 1 onbekende. B. Het mondeling examen een aanvul ling van het schriftelijk gedeelte omvat bo vendien natuurkennis, aardrijkskunde en ge schiedenis. Nederlandsch Begrijpen van een niet te moeilijk stuk proza of poëzie eenige kennis van onze voornaamste schrijvers en dichters. HfModerne talen. Lezen en begrijpen van een niet te moeilijk stuk proza terloops een onder zoek naar de kennis der taalregels. Handelskennis. Handelsrekenen, wiskunde. (Zie A.) Natuurkennis. Practische toepassing der wet ten. Kennis van 5 plantenfamilies hoofdgroe pen der dieren iets over voeding ademhaling enz. Aardrijkskunde. Het meest belangrijke der staatkunde aardsrijkskunde iets der econo mie- plaats en tijdhepalingdag en nacht, jaargetijden, klimaat, winden, zeestroomen. Geschiedenis. Bestuur van staat, provincie, gemeente voornaamste gebeurtenisen, laatste tijdvak. De laatste 3 vakken worden bij de beslissing over het uitreiken van het diploma te zamen gelijk gesteld met één der andere Voor 5 van de 7vakken is een voldoend cijfei noodig. TWAALFDE ZONDAG NA PINKSTEREN. Een heerlijke lofrede op het Nieuw Verbond is de liturgie van dezen Zondag! Ook tot ons kunnen we gezegd rekenen „Zalig de oogen die zien wat gij ziet. Want ik zeg u vele pro feten en koningen begeerden te zien wat gij ziet en zagen het niet en te hooren wat gij hoort en zij hoorden het niet." Ja de heili gen van het oud Verbond zouden zich geluk kig gerekend hebben te mogen leven onder de wet der genade zij, die slechts van verre de schoonheid en heerlijkheid van het Mes- siasrijk mochten schouwen, maar onder den zwaar drukkenden last van de „wet der vreeze" voorvoelden hoe gelukkig het volk wezen moest, dat onder Ghristus' liefde-heerschappij zou mo gen leveii. En waardeeren wij zelf dat geluk wel voldoende Is niet ons opgroeien in den katholieken godsdienst oorzaak dat we te veel Vertrouwd raken met al dat goede en, zonder voldoende medewerking van onzen kant, toch Gods liefdegaven voor ons opeischen als een zeker recht Leeren we dan vandaag weer eens uit de liturgie onze uitverkiezing naar waarde te schatten„Al onze genoegzaam heid is uit God" dat woord van Paulus onder schrijven wc, geleerd door onze treurige onder vinding, als we 't waagden op eigen kracht te bouwen. Maar ons is het gemakkelijk, door de groote genadebedeeling van het Nieuw verbond, met God saam te werken,want „de Geest maakt levend" d.i. de nieuwe wet geeft met het ge bod ook de kracht om het te onderhouden de letter daarentegen doodt", d.i. de oude wet gaf wel bevelen maar geen kracht tot het, volbrengen er van, was daardoor zóózeer een aanleiding tot val, dat de Apostel over die wet op een andere plaats spreekt als van een ontzaglijke last en zegt dat het „onmogelijk was die wet te onderhouden" Welk een bemoedi gend beeld schildert ons in dienzelfden geest het evangelie De Priester en de levietde bedie naren van het Oud Verbond, gaan voorbij zonder zich om den gewonde te bekommeren, maar de Samaritaan, de Christus van het Nieuw Verbond, dat is de Zaligmaker zelf en al degenen die Hij met Zijn zending heeft belast, ontfermt zich over den ongelukkige, geeft van het best wat hij heeft en dat niettegenstaande den na tuurlijken afkeer, die bestond tusschen' Joden en Samaritanen. Spreekt, ons dat niet van de natuurlijke vij andschap die bestaan moest tusschen de zon dige ziel en God Maar zegt het ons niet te gelijk dat God die afkeer af wil leggen om met het best, wat hij heeft, het goddelijk Bloed van Zijn eenigen Zoon, door de Sacramen ten op ons toegepast, onze zielen te genezen en beter te maken Nog zijn we er niet die oude wet, die zooveel minder was dan het nieuw verbond heeft toch heerlijke dingen voortgebracht voor de kinderen IsraelsDe Communio zingt ons van de goedheid Gods, die door overvloed aan vruchten dezer aarde een bx-on van geluk en welvaart is voor de ge heele natie het offertorium doet ons de roe rende smeekbede hooren van Mozes ten gunste van het volk dat in afgoderij rond het gouden kalf had gesprongen. En, eindigt die bede, „en de Heer liet zich verbidden om het kwaad niet te doen, dat hij tegen zijn volk had uit gesproken" Hoe moet ons hart zwellen van rechtmatigen trots, omdat wij leven in het tijd vak der liefde, waar alle aardsche goed ons, als minderwaardig tegenover het geestelijk bezit, op den koop toe wordt gegevenWaai' niet Mozes, de dienaar Gods, maar de Zoon van God zelf voor ons ten beste smeekt„Die al tijd verhooring vindt, om Zijne eerbiedwaar digheid Laten we daarom vol vertrouwen op zien tot Hem, die zonder onze verdienste ons maakt tot Zijn aangenomen kinderen en vooral bid den vandaag dat wij meer en meer dat kind schap Gods mogen begrijpen, opdat we daar door ook aangespoord worden volgens dien hoogen stand te leven. Zooals op aarde, geldt ook in de geestelijke wereld „Adeldom legt verplichtingen op." Gemengd Nieuws. De koningin op reis. Het N. v.d. D. gaf dezer dagen de volgende beschrijving van het schip „Merope" waarmee H. M. de Koningin en Prinses Juliana met haar gevolg Woensdag j.l. de Noorsche reis heeft ondernomen. Niettegenstaande de veranderingen en ver beteringen heeft de Merope, haar karakter en uiterlijk van vrachtboot behouden. Op het clek staan nog de laadmasten en lieren, maar ze zijn met nieuw blank zeildoek dichtgedekt en het dek zelfisafgeschuurd en opnieuw gebreeuwd, zoodat het niets meer op het rommelige dek van een vrachtboot gelijkt, maar veeleer aan het keurig gebouwde dek van een luxe jacht doet denken. Het voorste gedeelte van het schip, onder de commandobrug, is voorde vorstelijke gas ten ingericht en daar binnen'is door de goede zorgen van de Kon. Holl. Lloyd, met veel smaak en practisch overleg, een alleraardigst verblijf ingericht, met betrekkelijk eenvoudige veran deringen. Van het bénedendek voert een deur naar een keurig wit-gelakte vestibule, waar rechts de pantry op uitkomt, de dienkamer, waar, naar zeemanstrant, de kopjes en glazen in lange rekken hangen en al liet vaatwerk en verder gerei zeevast is opgeborgen. De deur recht vooruit leidt naar de eetkamer, de' vroegere groote kajuit van het schip, waaraan maar weinig veranderd is. Een genoegelijk vertrek, geheel met gepolitoerd teakhout beschoten een gezellige groote tafel met groene stoelen er om heen, voor de ramen groen saaien gor dijnen, koperen lampen boven de tafel en in 't midden van den wand de eenvoudige scheepsklok. Een aangenaam, rustig vertrek, dat geheel en al het karakter draagt van een gezellige scheepskajuit. Hieraan grenst het slaap vertrek van de Koningin, met een vroolijk licht behangsel en gordijnen van geribde, gebloemde zijde en een wit porceleinen waschtafel. In dit vertrek, waarin een toilet- en badkamer uit komen is behalve de couchette voor Hare Majesteit ook een bed voor prinses Juliana geplaatst. Overigens heeft de prinses ook haar eigen slaapvertrek, een echt scheepsverblijf, met allerlei aardige, verrassende dingen, voor een jong meisje om dol gezellig en knus te vinden, zoo als de couchette die meteen latafel is en de scheeps-waschtafel, die geheel in den wand verdwijnt. De wandbekleeding en de gordijnen 'zijn van een soort terra cotta zijde, die mooi kleurt bij het houtwerk. Grenzend aan de eet kamer is een keurig klein salon of boudoir, met een mahonie schrijftafeltje, een boekenrek, een canapétje, en fauteuls met lichte gebloemde stof bekleed en gebloemde gordijnen met smalle wit zijden franje, alle beknopt, maar recht gezellig. Maar de grootste aantrekkelijkheid is de breede serre, waartoe dit salon toegang geeft, een serre met gemakkelijke rieten stoelen onder de com mandobrug gelegen, over de heele breedte van het schip en die geheel met opschuifdeuren kan worden gesloten. Hier zittend heeft men een vrij uitzicht recht vooruit en op zij, evenals op de ter Weerszijden van de groote kajuit ge legen kleine promenadedekken, waar eenvoudige houten banken staan. Op het voorschip zijn ook nog het vertrek van twee freules Van Hardenbroek, die als gasten de Koningin en de Prinses vergezellen, een vertrek, geheel met gele zijde behangen en een voor de hofdame van Hare Majesteit. In het middenschip is de hut van Hr. Ms. adjudant, van den dokter, het verblijf van de twee kameniers van de Koningin en de Prinses, het eetvertrek voor het personeel van H. M„ de linnenkamer, de groote kombuis en de apotheek. Het logies van de scheepsoffi cieren en van de bemanning, den kok, enz., is in het achterschip ingericht. Op het dek is alle strak getrokken touw werk vernieuwd en is ook een ruime stoom- barkas geplaatst, waarmede de Koninklijke reizigsters tochtjes in de fjorden zullen kunnon maken. Een brutale overval. Ter gelegen heid van een bokswedstrijd te Brooklyn (bij New-York) heeft een goed georganiseerde bende het plaatskaartenbureau geforceerd en de kas geroofd en is daarna door een cordon van 100 pilitieagenten heengebroken om een auto te bereiken, waarmee zij zich in veiligheid stelde. Een en ander was zorgvuldig voorbereid, en het signaal voor den aanval der bandieten was het plotseling uitgaan van alle lichten. In de herrie, die daarna ontstond, deden zakkenrollers hun werk terwijl er tevens hevig gevochten werd. Ternauwernood kon een algemeene paniek voorkomen worden. Een g e v a a r 1 ij k land. De New- York Herald" vertelt, dat in het laatste jaar in den staat Ohio 28 echtgenooten door hun respectieve vrouwen werden vermoord en dat 25 van deze moordenaressen door de jury wer den vrijgesproken. Het blad zegt, dat het dringend noodig is, dat er aan de jury-rechtbanken, welke die ge vallen te beoordeelen hebbén, ook vrouwelijke juryleden worden toegevoegd, daar de mannen blijkbaar niet bestand waren tegen de tranen en de oogen van deze beklaagden. Alle beklaagden beweerden, dat zij slechts een moord begingen, om haar eigen leven tegen een aanval te verdedigen. Tijdens de zittingen bleek dan echter, dat wel de vrouwen, doch niet de gedoode echtgenooten in het bezit van revol vers waren geweest. Ohio, waar de wieg van den Amerikaanschen president heeft gestaan, zal, aldus de „New- York Herald", noodzakelijk maatregelen moe ten nemen om den slechten naam weer te doen verdwijnen, die het land door het vrijspreken van deze moordenaressen in Amerika heeft gekregen. 'n Blinde inbreker. Naar de Ameri- kaansche bladen melden, is te Hutington in den staa£ New-York de eerste blinde inbreker ge arresteerd. De sherif constateerde bij inbraken in twee verschillende huizen vingerafdrukken, welke aanleiding gaven tot de arrestatie van een zekeren Hawxhurst. Niemand had in hem een inbreker vermoed, want reeds van zijn ge boorte af was hij blind. Bij zijn verhoor bekende Hawxhurst, de inbraken te hebben gepleegd. Hij verklaarde, geen gebruik te hebben gemaakt van helpers, doch uitsluitend op zijn buitenge woon scherp tastvermogen en gehoor te hebben vertrouwd. Diefstal. In het hotel Garni te Zandvoort is de Duitsche huisknecht J. S„ Zondag met een kistje, inhoudende drieduizend gulden, verdwe nen. Direct nadat men den diefstal gemerkt had, werd het personeel van den laatsten tram ge waarschuwd, doch zonder resultaat. De man, die gebroken Hollandsch-Duitsch spreekt, is tenger van gestalte. Hij heeft een donker uiterlijk en draagt geen snor. De politie te Zandvoort en Haarlem hebben de zaak in onderzoek. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5