DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. feuilleton. Virginia's levensloop! 44ste' Jaargang. Maandag 8 Augustus 1921. No. 13106. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.:>0 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v ertentiën: 15 regels ƒ1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Iluitenlaiitisdb Nieuws. DE OPPERSTE RAAI). Hedenmorgen elf uur kwam onder voorzitter schap van Briand op den Quay d'Orsay te Parijs de Opperste Raad bijeen. De punten van het programma zullen in deze volgorde behandeld worden le De kwes tie van Opper-Selezië, 2e. De oorlogsschuldigen en de vonnissen van het Gerechtshof te Leip zig 3e De sancties 4e Het Grieksch-Turksche conflict, 5e De toestand in Rusland. Lloyd George, Curzon en de andere leden der Britsche delegatie zijn gisteren te Parijs aange komen. Bonomi en Markies Delia Torretta wer den gisteravond vereqcht. Ook de Japansehe gezant Le Londen, baron Hayasji, is uitgenoodigd, de zittingen bij Le wo nen. Voor Amerika komt Harvey. Omtrent de vertegenwoordiging van België verkeert men nog in het onzekere. De gevolg- machtigden van dit land zullen in ieder geval deelnemen aan zekere besprekingen, waarbij het direct belang heeft, doch de Fransche pers zou het betreuren, zoo België niet deel zou ne men aan de besprekingen nopens Opper-Silezië. OPPER-SILEZIE. Men meldt uit Kattowitz, dat er Poolsche troepen worden samengetrokken te Rock- stockau en omstreken. Het zijn ongeveer 60.000 geregelde Poolsche soldaten, waaronder 9 pas op gerichte Opper-Silezische divisies, elk van 3000 man. Eenige eongres-Poolsche regimenten heb ben een Franschen instructeur. Te Czenst aen Sosnowitzwerven ookFransche commissies lieden voor het Fransche leger, waarschijnlijk met het doel om ze in Fransche uniform te steken, en ze daarna als bezettingstroepen naar O.-S. te sturen. Bij den troep zegt men overal, dat het er spoe dig weer op los zal gaan. Een bevel van de Poolsche regeering aan de troepen aan de grens van O.-S. zegt, naar men uit Brussel meldt, dat de Poolsche troepen onder zekere omstandigheden de besluiten van den Oppersten Raad moeten verbeteren. DE NOOD IN RUSLAND. Uit Kopenhagen wordt bericht Volgens mededeelingen der Sovjet-regeering kregen in de maanden Mei en Juni 150.000 menschen, waarvan 52.000 kinderen, cholera. Dit aantal omvat echter alleen de steden van Centraal Rusland. De regeering te Moskou heeft de meest drastische maatregelen geno men om het overbrengen der besmetting naar de ziektevrije gebieden te verhinderen. De regeeringen der Oostzeestaten hebben ge meenschappelijk maatregelen genomen om het binnensluipen der ziekte te verhinderen. Zij hebben besloten tot oprichting van een cen traal bureau van sanitaire deskundigen. Tot alle Europeesche staten is een verzoek gericht om financieelcn steun voor de oprichting van quarantaine stations langs de Russische grens. De Sovjetbladen publiceeren thans de totale cijfers inzake den hongersnood. Hieruit blijkt, dat in een gebied van 19 millioen inwoners de oogst geheel is mislukt, terwijl in acht distric ten met een totale bevolking van ongeveer 29 millioen personen de mislukking gedeelte lijk is. In totaal heerscht er dus hongersnood in een gebied met 48 millioen inwoners. Volgens uit Moskou ontvangen berichten heeft Lenin inderdaad op advies van zijn genees heer besloten, voor zijn gezondheid eenigen tijd naar Engeland te gaan. Zijn reis zal echter ook met politieke doeleinden geschieden. Le- 48 „Dat ik mij door uw toedoen als een dwaas heb aangesteld," was hij op het punt om te zeggen, maar hij hield zich nog bijtijds in. „Fraser en ik hebben gisteravond woorden gehad," vervolgde hij, „en dientengevolge heeft Madeline mij van ochtend rondweg verklaard, dat in haar huis voor ons beiden geen plaats was. Het was mijn schuld," haastte hij zich er bij te voegen, toen hij zag, dat Virginia bloosde. „Ik had hem beter moeten kennen." „Neen Het was mijn schuld," riep Virginia heftig uit. „Ik had het u niet moeten zeggen. Maar wat moest ik doen Zij was zoo terneergeslagen, dat Amyott's eenige gedachte was, om haar te troosten. „Ge hebt wél gedaan ge hadt geen an dere keus. Ge waart verplicht mij te zeggen, wat gij wist," zei Amyott ernstig. „Ja Maar misschien had ik het eerst aan rar. Fraser moeten zeggen, of er liever in liet geheel niet over gesproken hebben. Wat. zei hij Erkende hij den brief van mr. Lethebrid- ge te hebben ontvangen?" vroeg zij. „Hij erkende niets. Hij zegt dat hij niets van een testament of wat nok af weet, waar oor Madelin's rechten eenigszins zouden kun- nin denkt tusschen 15 en 20 Augustus a.s. te zullen vertrekken hij is voornemens, ongeveer een "week Le Londen te blijven en daarna naar Schotland te gaan. Politieken verneemt uit Reval, dat de Russi sche folkscommissarissen in een buitengewonen raad besloten hebben onmiddellijk drie buiten gewone gezantschappen naar het buitenland te zenden met het verzoek om hulp voor de hongerlijdenden. De eerste, onder Loenatsjarski zal zich naar Zweden, Noorwegen, Denemarken, Nederland en België begeven, de tweede, onder Joffe, naar Midden-Europa en Italië en de derde, onder prof. Bechteren, naar West-Europa en Amerika. Voorts besloot de raad aan de sowjet-vertegen- woordigers in het buitenland dadelijk te gelasten elke communistische propaganda voorloojhg te staken en met alle industrieele inkoopen op te houden, teneinde alle beschikbare geldmiddc- en te kunnen gebruiken voor den aankoop van levensmiddelen. In de Moskousche pers wordt officieele ge meld dat de cholera-epidemie zich tot 6 nieuwe gouvernementen heeft uitgebreid, zoodat het aantal door de cholera aangetaste gouvernemen ten thans tct 24 is gestegen. Naar de Moskousche Prawda meldt, heeft de Russische Sovjetregeering het verzoek der Ke- malistische regeering om toezending van Bols jewistische strijdkrachten, onder verwijzing naar den buitengewoon ongunstigen binnenlandschen politieken toestand van Rusland gewegerd. ENGELAND. Reuter meldt d.d. 6 Augustus. Smuts heeft Engeland heden verlaten, na afloop van de rijks conferentie. ...Er is o.a. besloten de marine-kwestie uit te stellen tot na de ontwapeningsconferentie, hoe wel men het eens was over de noodzakelijk heid van samenwerking tusschen de verschil lende deelen van het rijk en van de gelijke sterkte van de Britsche vloot, vergeleken bij de grootste vreemde. De „Times" meldt, dat in sommige stapelindustrieën teekenen zijn waar te nemen, van een herleving van den han del, hetgeen eenigszins wordt bevestigd door de jongste cijfers van den Board of Trade, wel!» een vermindering van het aantal werkloozen in de laatste week van Juli aantoonen. Vergeleken met de cijfers van 1 Juni be droeg het aantal werkloozen op 29 Juni 296.600 minder.. De industrieën herstellen zich blijk baar van de gevolgen der mijnwerkersstakng en sinds de mijnwerkers den arbeid hervatten, nam het aantal werkloozen per week met 80.000 Lot 100.000 af. IERLAND. Officieel wordt gemeld, dat overeenkomstig de in het openbaar gedane verklaring van den premier, dat de Britsche regeering op elke moge lijke wijze alle stappen zal begunstigen, welke er toe leiden, dat de vrede in Ierland wordt bevor derd, de regeering heeft besloten, om onmiddel lijk en onvoorwaardelijk alle leden van het Sinn- Fei parlement, die thans geinterneerd zijn of gevangen zitten, vrij te laten met uitzondering van een der afgevaardigden, n.l. J. J. Mc. Keowunt die wegens moord werd gearresteerd, heeft een ernstige situatie in Ierland in het leven geroepen. Het Sinn Fein-parlement vergaderde Zaterdag tot laat in den nacht. Van bevoegde zijde werd gemeld, dat, tenzij Mac Keowunt in vrijheid wordt gesteld, de mogelijkheid bestaat dat Sinn Fein den wapenstilstand bijna onmiddellijk zal beëin digen. nen verkort worden. En niemand weet ervan. Gij zijt de dupe van een of andere zinsbelooche- ling geweest." „ZinsbegoochelingKan ik mij dan verbeeld hebben, dat ik dien brief zelf heb geschreven? 't Ware te wenschen." Amyott schudde het hoofd. „Om 't even. Ik zal nimmer een poging doen, om Made line te kort te doen, Miss Neville. Laat ons liever een verbond sluiten, om alles te ver geten. Wij zullen er nooit meer over spre ken of er op zinspelen 1" Zij zag hem meelijdend aan. „Het spijt mij voor u," zeide zij. „Ik had zoo gaarne, dat gij rijk waart en Madeline u trouwde." Hij kromp ineen, alsof hij een dolksteek had ontvangen. „Zeg toch zulke dwaasheden niet meer," zei hij koel. „Ge weet zeer goed, dat zoo iets onmogelijk is." Virginia zuchtte. „Die voor elkaar bestemd zijn, krijgen elkander niet" Plotseling nam haar gelaat een uitdrukking van vrees aan. „Heeft mi'. Fraser eenige verdenking tegen mij, vermoedt Hij dat ik iets weet Volstrekt niet. Ik heb uw naam nooit ge noemd." „Dat doet mij genoegen. Ik was zoo bang." zeide zij op een toon van verlichting. Maat opnieuw kreeg haar gelaat iets bezorgds. „Als Madeline maar niets vermoedtWelk een ver raderlijke rol heb ik gespeeld!" FRANKRIJK. Havas meldt d.d. 6 Augustus Ceretti, de pauselijke nuntius in Frankrijk, heeft vandaag te Rambouillet, zijn geloofsbrieven overhandigd aan Millerand, president van de republiek. Ceretti bracht hulde aan Millerand en aan diens voorganger,die de hervattigen van de betrekkingen met het Vaticaan voorbereid hebben. Hij zeide verder, dat deze hervatting een historische gebeurtenis van buitengewone beteeken is is. De paus is steeds bezield geweest door bijzondere welwillendheid ten opzichte van de roemzuchtige Fransche natie. De Heilige Stoel wil medewerken aan het streven der vol keren tot algerneene vredestichting, door den volkeren eerbied voor en gehoorzaamheid aan de openbare machten in te prenten en eensge zindheid onder de burgers Le bevorderen in naam van de vaderlandsliefde en den godsdienst. Hij sprak verder goede wenschen uit voor Frankrijk en Millerand. Millerand antwoordde, dat liet herstel der be trekkingen aan de scheiding van kerk en staat haar ware beteekenis geeft. Deze heeft een stel sel van vrijheid ingevoerd, waarbij de staat met de kerkelijke autoriteiten goede en hoffelijke betrekkingen kan aanknoopen en in wederzijdsch vertrouwen met den Heiligen Stoel kan samen werken, overal waar de belangen van Frank rijk en van de katholieke kerk elkaar ontmoe ten. De Heilige Stoel is een moreele macht, die overal eerbied geniet en Frankrijk heeft in het bijzonder recht op haar vertrouwen, omdat het altijd een ideaal van recht en vrede nagestreefd heeft. Millerand spreekt nog de verwachting uit, dat met steun van Ceretti de Fransche gees telijkheid haar vaderlandslievenden arbeid, dien zij in den oorlog verricht heeft, zal voortzetten. Hij dankt den paus voor zijn goede wenschen en spreekt de zijne voor den paus uit. De Congregatie van het H. Officie heeft zeer belangrijke beslissingen genomen betreffen de de deelneming der Fransche Katholieken aan het geboortecongres, dat binnenkort zal gehou den worden. Daarbij wordt o.a. gezegd, dat de beslis singen, genomen aan interconfessioneele wer ken, neergelegd in den brief dezer congrega tie aan den aartsbisschop van Bordeaux, van kracht blijft en dat aan het geboortccongres kan worden deelgenomen zoo de volgende voorwaarden zorgvuldig worden in acht ge nomen le. de Katholieken zullen afzonderlijk de zedelijke en godsdienstige middelen behan delen in commissies die volkomen afgeschei den zijn van niet-Katholieke commissies. En de commissies zullen z;ch niet later veree nigen tot het uitspreken van algerneene wen schen. Wat de economische middelen betreft, is ieder volkomen vrij naar eigen zin aan de discussies deel te nemen en ook in vereeniging met niet-Katholieken. 2e. De zedelijke en godsdienstige midde len, door de Katholieke commissie aan te geven, zullen volstrekt en zonder uitzonde ring die zijn, welke de Kerk voorstelt, in 't bijzonder wat betreft de eenheid, de onver breekbaarheid en de heiligheid van het hu welijk, afschaffing van de verderfelijke wet, die echtscheiding mogelijk maakt, werkelijk Katholieke opvoeding van de jeugd en ern stig en trouw cateclusmusonderwijs m de school. De opsomming en uiteenzetting dier mid delen zal toevertrouwd worden aan een kundig geestelijke 3e. Noch het congres, noch het congres- bestuur mag wijziging brengen of iets toe voegen aan de conclusies, die door de Katho- „Onnoozel kind Hij zei dat echter Vrien delijk, om haar te kalmeeren. „Ge hebt u niets te verwijten en bovendien niets te vree zen. Wat gij mij gisteravond gezegd hebt, is ons geheim alleen. Wij zullen het in ons hartbe- graven Zij stond voor hem met gebogen heeft en bevende lippen. Plotseling hief zij haar oogen op en stak hem gul de hand toe. „Het kan mij ook niet schelen, wat de menschen zeggen. Ik houd u voor een braaf en edel mensch. Gij zijt toch aan het beste eind. Rijkdom is niet alles!" Amyott lachte eenigszins bitter. Wellicht dacht hij aan Geoffry Hornby, en dat het toch wel iets was, om eigenaar van zulk een fraai landgoed als Stanbridge Park te zijn. „Neen, niet alles herhaalde hij Verstrooid. „Wij weten wel, dat het beter is goed, dan rijk te zijn. Maar als men nu geen van beiden is „Geloof in uzelf. Een moedig man kan alles," zei Virginia zonder te aarzelen. „Alles Wat wilt gij daarmee zeggen De vrouw verkrijgen, die men liefheeft bijvoor beeld Zij werd bleek en zag hem bedroefd aan. „Zelfs dat," zeide zij. „Als ik u was gaf ik den moed nog niet op." Toen zij nog sprak hoorde men het geluid van stemmen op kor ten afstand, en herkenden beiden op hetzelf de oogenblik de stem van mr. Hornby, die liekeri kunnen worden voorgesteld en is gehouden deze volkomen te publiceeren. SPANJE EN MAROKKO. Volgens de bladen, zal de koning een aantal hooge politieke persoonlijkheden raadplegen. Het resultaat hiervan zal tot een algeheele regeerings- crisis aanleiding kunnen geven,daar Allende Sala- zar van oordeel is, dat er, nog afgezien van de noodzakelijke oplossing van de voornaamste kwestie van het oogenblik, nl. die van Marokko een regeering gevormd noet worden, welke zeker kan rekenen op een werkelijke meerder heid in het parlemenL ten einde de hangende delicate kwesties te kunnen behandelen. De bladen zijn van oordeel, dat de eenige conservatieven, die een dergelijke meerderheid kunnen verkrijgen, Maura of Allende Salazar zijn, indien deze de medewerking van Sanchez Guerra verkrijgen en hem een portefeuille aanbieden. De regeering heeft een crediet van 135 mil lioen peseta's aangevraagd, voor de bestrijding van de onkosten der militaire expeditie naar Marokko. Naar uit Madrid nog wordt gemeld d.d. 6 Augustus schijnen generaal Navarro en de troe pen in Arruit er in geslaagd te zijn het omsinge lingscordon van den vijand te doorbreken. Vol gens de inboorlingen, aldus melden de bladen, zou generaal Sylvestre niet dood zijn, maar door Harta gevangen worden gehouden. AMERIKA EN JAPAN. Telegrammen uit Washington melden, dat Tokio een nota aan de Vereenigde Staten heeft gezonden, waarin Japan zich geheel bij het standpunt der Vereenigde Staten betreffende Yap neerlegt. Dit bericht, zegt de „Evening Mail" stampt uit Japansehe bron. Naar verluidt, is ook een overeenkomst over de integriteit van China tot stand gekomen. Shantung zal waarschijnlijk door de Japan ners ontruimd worden, vóór de conferentie te Washington bijeenkomt, hetgeen, zooals be kend, den llen November zal plaats hebben. ALLERLEI. Het Lagerhu;s heeft na de debatten over de kwestie van de toelating van vróuwen tot den staatsdienst met algerneene stemmen een motie aangenomen, strekkende, dat na drie jaar de vrouwen tot den sl aatsdienst binnen het Vereeni- de Koninkrijk zullen worden toegelaten, op de zelfde voorwaarden als de mannen. De kwestie van gelijkheid van salarieering zal naderhand worden behandeld. De Britsche ambassade heeft na rugge spraak met de Britsche regeering geweigerd, om het paspoort van Korfansy den vroegeien leider der Poolsche Opstand jlingen in Opper- Silezië, die naar Londen wenschte te gaan om de Poolsche zaak te bepleiten, te viseeren. - Volgens een Exchange telegram heeft Sena tor Borah een motie bij den Senaat ingediend, om de sterkte van het Amerikaansche leger terug te brengen tot 100.000 man. Binnenland. Bezuinicp'nb bij de posterijen. Het persbureau van de Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 's Rijksdienst meldt Door het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie worden per advertentie candi- daten opgeroepen voor het ambt van klerk bij het Hoofdbestuur der Posterijen. Naar aanleiding van dezen oproep, heeft vermoedelijk met den een of anderen werk man sprak, dien hij zooeven ontmoet had. Virginia kreeg een kleur van schrik. „Ik moet weg," fluisterde zij „Ga niet verder met mij mee. Ik ben terstond thuisEn vlug als een hinde was zij verdwenen, voordat Amyott zich met een gevoel van verlichting rekenschap had gegeven, dat zij op den goeden weg was, of den verheugden, hartelijken wel- komsgroet, van zijn gastheer had vernomen. HOOFDSTUK XVIII. Vooroordeel legen vreemdelingen. Als Amyott nog eenige bevestiging had noodig gehad van zijn vermoeden omtrent de stand van zaken tusschen mr. Hornby en Virginia, dan zou hij die reeds spoedig na de eerste Verpletterde ontdekking ontvangen. Hornby was van een openhartig en mededeelzamen aard en voelde zich bovendien reeds te gelukkig om te zwijgen. Hij moest dus over het meisje, dat hem zoozeer aangetrokken had, spreken, zoodat Amyott zich dien avond in de pijnlijke positie bevond, om de vertrouwde van zijn gastheer te zijn. Niet dat Hornby hem openlijk verklaar de dat hij van plan was met haar te trouwen. Zoover ging hij niet, maar toch waren er gege vens in overvloed, waaruit hij dit kon opmaken. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1