sen en stellingen waar naar men zegt, de be slissende strijd zou worden gestreden. Binnenland. DUITSCHLAND. Het Rijkskabinet heeft het nieuwe belas tingplan in algemeenen trekken vastgesteld Hier volgen de voornaamste punten uit het program. 1. de belasting op de suiker wordt van 14 mark per 100 K.G. op 100 mark gebracht 2. verhooging van de inkomsten uit bran dewijn van 800 op ten minste 4000 mark per Hectoliter. 3. verhooging van een aantal belastingen op liet verbruik a. de belasting op de Verlichtingsartikelen wordt viermaal grooter dan ze was b. verdubbeling der belasting op de luci fers en op mineraal water c. verviervoudiging van de belasting op het bier. d. opheffing van de wet waarbij kort ge leden de tabaksbelasting verlicht- werd 4. verhooging der douanetarieven voor thee- cacao, en chocolade, alsmede voor een reeks artikelen, die niet van algemeen verbruik zijn en voor weeldeartikelen 5. verhooging van de kolenbelasting tot op 30 pet. van den prijs 6. belasting op het boekbinden 7. ernstige verhooging van de belasting der auto's met inbegrip der vrachtauto's 8. verhooging van zegelrecht op verzekering polissen en inkrimping van den vrijdom van deze belasting 9. verdubbeling van de belasting op den omzet gepaard met strenger toezicht op in en uitvoer, waarbij men echter de belangen van den uitvoerhandel niet uit het oog zal verliezen. Hoogere belasting van de groote Ie rangshotels met toekenning van het recht op bijslag der gemeenten 10. de belasting op de naamlooze ven nootschappen zal 30 pCt. van het totale be lastbare inkomen bedragen de coöperatieve Vereenigingen zullen voortaan minder begunstig worden 11. belasting van het overdragen van ka pitaal. Nieuw gestichte maatschappijen moe ten 7 pCt. van het oprichtingskapitaal af staan. De beursbelasting wordt voor den aan koop door bemiddeling van derden met 6 pCt. verhoogd 12. het vermogen wordt belast op een wijze waarbij men uitgaat van het beginsel dat ten grondslag lag aan de wet op het rijksnoodoffer. Daarbij zullen thans ook periodieke stortingen komen die zich over 15 jaren zullen uitstrekken. Die belasting zal evenredig zijn aan het vermogen de eerste 100.000 marken worden met 1 pCt. belastvan vermogens van minstens 6 millioen neemt men 10 pCt. 13. een nieuwe wet op de belasting van de buitengewone vermogensvermeerdering na den oorlog. Die belasting loopt van 5 pCt. tot 30 pCt. van het belastbare bedrag. Met de tot dusver openbaar gemaakte belas tingplannen van het kabinet is, naar officieus wordt medegedeeld, het financieele program der regeering nog geenszins uitgeput. Het Voornemen om het rijk aan ondernemingen deel te doen ne men heeft de regeering voorloopig laten varen, maar wel overweegt zij nog het bezit ook langs anderen weg dan belasting in de lasten van het 4ijk te laten bijdrage Tweede Kamer. Inzake het wetsontwerp Wijziging van het VlIIste Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1920 heeft de minister van oorlog een schrij ven gericht aan den voorzitter der Tweede Kamer, waarin hij mededeelt, dat hij, gevolg gevende aan den wgnsch door de Tweede Kamer uitgesproken, dat de omvang van heL door de N.V. Grossierderij ten behoeve van militaire cantines te Gouda geleden verlies en de billijkheid van haar dit verlies uit 's Rijks kas te vergoeden, ook door de commis sie inzake schadeloosstelling eantinepachter- Suyllng zou worden onderzocht en overwogen, aan die commissie verzocht heeft zich met dit onderzoek te willen belasten. Ingevolge de con clusie van het 18 Juli j.l. aan den minister uit gebrachte rapport dezer commissie wordt thans aan genoemde naamlooze vennootschap een be drag van 149.712,49V2 uitbetaald. In een Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag nopens de suppletoire begroo ting van het Bouwfonds voor de Departementen van Binnenlandsche Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor het dienstjaar 1920, komt de regeering op tegen de voorstelling als zouden bij dit wetsontwerp credieten worden aangevraagd op een schaal en met een royaliteit alsof het uitgeven van millioenen de meest ge wone zaak van de wereld zou zijn. Zij meent dat het ontwerp voor een" zoodanige lichtvaardig heid allerminst blijk geeft. Voor de beide met namen genoemde Provinciale Gouvernementsge bouwen te Haarlem en Maastricht waren op het oogenblik, waarop het wetsontwerp werd ingediend nog geen definitieve plannen met kos- stenbecijfermg in gereedheid gebracht. Dit is inmiddels geschied. De voor deze stichtingen noodige bedragen bleken echter zóó hoog te zullen loopen, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken besloten heeft, beide voorzie ningen voorloopig aan te houden. Voor het gebouw te Haarlem zal derhalve met aankoop van het terrein ad. 192.000 kunnen worden volstaan. Aangezien deze aankoop niet tijdig voor het eind van 1920 kon tot stand komen, wordt deze post naar het dienstjaar 1921 over gebracht. Het voor het gebouw te Maastricht aangevraagde bedrag van 125.000 vervalt. Onder deze omstandigheden meent de ge noemde minister op de verder te dezer zake ge houden beschouwingen in het Voorloopig Ver slag thans niet te moeten ingaan. toetst. Het dikwerf vernomen motief, dat zon der het gebruik van een motorvoertuig de dienstverrichting niet binnen den voorgeno men tijd kon worden afgedaan, wordt in het algemeen niet deugddlijk geacht. Er bestaat toch geen bezwaar tegen om, evenals zulks in vroegere jare.n geschiedde, de dienstverrichting over een langeren tijd te doen. uitstrekken. - In den regel zal de uitoefening van het ambt of de betrekking daaronder niet lijden en de hoogere verblijfkosten, welke het ge volg zijn Van een langere reis staat niet in vergelijk met de zeer hooge kosten van een motorvoertuig. Mgr. Vicentiui. De Haagsche ,,Msb." redacteur meldt nader Gistermorgen is op de Pauselijke Inter- nuntiatuur te Den Jaag een telegram ontvan gen, nader meldende dat Mgr. Vicentini, de Pauselijke internuntius bij ons Hof, niet heden, doch eerst over eenige dagen in Den Haag zal aankomen. Steunregeling. Door de samenwerkende landarbeidersbon den Werd naar aanleiding van een verzoet om verhooging van den steun aan veenarbeiders een schrijven ontvangen Van den Minister Van Binnenlandsche zaken, waarin wordt bericht, dat voor de maanden Augustus September en October 1921 de maxium steunbedragen voor de georganiseerde veenarbeiders, voor zoover zij zijn gehuwd of ongehuwd kostwinner, verhoogd worden tot 10 per week 0.75 per kind per week, tot een maximum van 10 kinderen, en voor de ongeorganiseerde veenarbeiders te Em- men, Odoorn en den Haag tot 9 per week -f 0.70 per kind per week. De voor kostgangers en ongehuwden bij ouders inwonenden vastgestelde bedragen blijven ge handhaafd. De Koningin op reis. Het Zweedsch-telegraaf-bureau seint uit Chris- tiania dd. 7 dezer II. M. de Koningin Wilhelmina, die Vrijdag te Ilaugesund arriveerde, bevindt zich thans in Sogn Volgens de „Aftenposten" is H.M. van plan, indien het weer 't toelaat, naar Finmark te gaan, om het leven der Lappen in oogenschouw te nemen. Voor 't examen Fransch L. O. slaagde te 's Gravenhage de heer C. L. Sevat, al hier. 6 Aug. In de week van 3 1 J u 1 werden genomen 489 baden. lste klasse kuipbaden 34, regenbaden 57. 2de klasse kuipbaden 27, regenbaden 356. Kinderbaden 15. UIT DELFT. Alhier is er weder een geval van typhus bij geko men, zoodat het totale aantal thans 48 bedraagt. Er is weer een patiënt, een 18-jarige jongeman, overleden. Gemengd Nieuws. De m ij nwer kersstaking. De toestand bij de Domaniale Mijnen is naar gemeld wordt, nog steeds onveranderd. Overigens doen zich geen onregelmatigheden voor. Brand. Zondagavond brak te Dordrecht een felle brand uit in een wagenmakerswerk plaats, die tegen de Groote Kerk is aangebouwd. De kerk liep groot gevaar, zoodat de gansche brandweer ter plaatse was en mede een motor spuit uit Zwijndrecht. Uit Rotterdam waren twee drijvende spuiten te hulp geroepen, doch deze behoefden geen dienst te doen. Omstreeks 1 uur was het gevaar geweken. De woningen tegen de kerk zijn uitgebrand de kerk zeil' heeft weinig geleden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. HET VATICAAN. Volgens Belga heeft de Paus een schrijven ge richt aan den kardinaal staatssecretaris betref fende den hongersnood in Rusland. De Paus doet een beroep op alle christelijke en beschaafde landen, dat zij de hongerlijdende bevolking van Rusland edelmoedig hulp bieden. ALLERLEI. Het plan van een verhuizing van ex.keizer Karei naar Denemarken is niet opgegeven. Er worden thans onderhandelingen gevoerd over een groot landgoed in Jutland. Het plan om in Spanje te gaan wonen is in elk geval opgege ven. Het negende internationale congres van me taaibewerkers komt op 10 dezer te Genéve bij een. Er is o.a. een motie ingediend van de Ame rikanen, strekkende tot uitbreiding der paci.fi- tische propaganda en tot weigering van munitie- fabrikatie in geval van een nieuwen oorlog. Sedert het sluiten van den wapenstilstand heeft de Britsche admiraliteit meer dan 530 oorlogsschepen op de lijst geplaatst van sche pen, die buiten gebruik worden gesteld. Daar onder zijn 38 slagschepen, 2 slagkruisers, 87 kruisers, 300 lichte kruisers, 300 torpedoboot- vernielers en 106 duikbooten. De Bulgaarsche generale staf heeft naar aanleiding van stappen der intergeallieerde mi litaire commissie maatregelen getroffen voor afdanking van leger en voor het aanwerven van 12,000 vrijwilligers voor het bewaken der grens en het handhaven der orde. - Er is een algemeene staking uitgebroken in de linnenweverijen van Rijssel en voorsteden. Het personeel wenscht de door de patroons voor gestelde salarisverhooging niet te aanvaarden. De Matin" meldt, dat de bekende Russi sche schrijver Maxim Gorki is benoemd tot le vensmiddelen-dictator voor geheel Rusland en dat hij uitgebreide volmachten heeft ontvangen voor de vervulling zijner taak. Gorki zou voornemens zijn, naar West- Europa te komen, om de kwestie van Ruslands voedselvoorziening met de verschillende regee ringen te bespreken. De nieuwe kruiser „Java." Ter gelegenheid van de te water lating van den kruiser,,Java" te Vlissingen, op Zaterdag j.l., zijn de gebruikelijke officieele toespraken gehouden aan de lunch, welke gehouden werd m het directiegebouw van de Kon Mii De Schelde." Allereerst werd het woord gevoerd dooi den president-commissaris dier Mij., den heer Snnt, die als gastheer de genoodigden welkom heette. Vervolgens hebben het woord ge voerd de minister van marine a.i., de heer van Dijk, de commissaris van de Konmgm in de Provincie Zeeland, jhr. Quarries van Uf- ford de burgemeester van Vlissingen, de heer van Woelderen, de onder-directeur der Mij., de heer Smit, de chef der afdeeling materieel van het Departement van Marine, Schout bij Nacht Zeeman, de secretaris-generaal van het Depar tement Zegers Rijser, de heer van Sandick, se cretaris van het Kon. Instituut van ingenieurs in zijne hoedanigheid-van regeeringscommissaris bij de Kon. Mij. De Schelde" en de heer van Raal- te, namens commissarissen dier maatschappij. De pasvisa. Bij de Alg. Ned. vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, gevestigd te 's Gravenhage is, naar aanleiding van haar in zake vereenvoudiging van pasvisa voor vreemdelingen op 15 Juli 11. aan den miinster van Justitie gericht verzoek schrift, een schrijven ontvangen, waarin de minister te harer kennis brengt, dat maatregelen ter vermindering van de formaliteiten, waaraan vreemdelingen van sommige nationaliteiten voor binnenkomst hier te lande moeten vol doen, in voorbereiding zijn. De totstandkoming daarvan werd, voor zoover het departement van Justitie daarbij betrokken is, zooveel mogelijk bespoedigd. Intusschen Vestigt de minister in zijn ant woord de aandacht van bovengenoemde Ver- eeniging op de bij hem gerezen vraag of wel alleen in de regeling der pasvisa de oorzaak van het gering vreemdelingenbezoek moet wor den gezocht en of ook niet de hier te lande in hotels enz. heerschende, en bijzondei voor vreemdelingen belangrijke duurte, als oorzaak daarvan zou kunnen worden beschouwd. Bezuinigingbesluit. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat het gebruik van motorvoertuigen ten behoeve van 's Rijksdienst, behoort behoudens in enkele bijzondere gevallen beperkt te blij ven tot die, waarin zoowel openbare als min der kostbare bijzondere middelen van vervoer ontbreken. De ingezonden declaratiën zullen aan het vorenstaande met nauwgezetheid worden ge- Opleiding akte Landbouwonderwijs L.O. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat het voornemen bestaat in September a.s. een cursus te openen ter opleiding van onder wijzers voor de akte Landbouwkunde L.O. in gemeenten waar zulks de meeste kans van slagen heeft. Het ligt in de bedoeling de lessen te geven de Zaterdagmiddags. Alle bezitters van de school- akte L.O. kunnen aan den cursus deelnemen,doch in bun eigen belang wordt aan diegenen, die niet in het bezit zijn der hoofdakte, afgeraden zich voor landbouwkunde te bekwamen Op 'L behalen der akte is door 't Rijk 'n premie gesteld van 60.- benevens een nader te bepalen bijdrage, vast te stellen in verband met den afstand tusschen woonplaats en plaats waar de cursus wordt gegeven. Ook komt de bezitter der akte in aanmerking voor salarisverhooging volgens het Koninklijk besluit van 16 December 1920. Staatsblad no, 899, terwijl een nieuwe regeling in voorbereiding is. Uiteraard kan de positie van het Hoofd der School-landbouwonderwijzer ten plattelande een zeer belangrijke zijn, die wel voortdurend ar beid eischt, doch dan ook een zeer grooten in vloed ten goede oefent, groote bevrediging scheut en verder"het lager onderwijs ten goede kan ko men. Zij die aan een opleidingscuru» wenschen deel te nemen, gelieven zich vóór 10 Augustus daar toe schriftelijk aan te melden bij den Rijks- landbouwconsulent, de heer A. A. Neeb, Willem de Zwijgerlaan 12 te s-Gravenhage, met vermel ding van de Gemeenten, waar zij het onderwijs zouden kunnen volgen. De daarvoor in aan merking komende Gemeenten zijn Gouda, Lei den, 's-Gravenhage en Rotterdam. Nadere inlichtingen worden ter Gemeente Secretarie verstrekt. Spoorwegongeluk. Bij het binnen komen van den locaaltrein uit, Maastricht is deze gistermiddag juist bij den overweg aan den Kempkensweg te Heerlen uit de rails geloopen. De locomotief en een drietal wagens ontspoor den. Een reiziger werd licht gewond. Doordat de treinen over een ander spoor konden binnen komen en vertrekken ontstond slechts geringe vertraging. De vermoedelijke oorzaak van de ontsporing ligt in het uitzetten van de rails door de warmte. Gelukkig, dat de machinist voor het binnenkomen van het station Heerlen, reeds geremd had en de trein dus zeer langzaam reed. Treurig. Zondagnacht circa half een wer den de bewoners derNieuweLeliestraat te A'dam opgeschrikt door hevig geschreeuw gevolgd door het rinkelen van ruiten en een harden slag.Zekere L. bleek hevigen twist gehad te heb ben met zijn echtgenoote, een twist, welke zoo hoog liep, dat L. een mes trok en daarmee zijn vrouw boven den slaap verwondde. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf, trachtte zich eerst den halsader door te snijden, doch Loen dit. niet spoedig gelukte, sprong hij onder de kreten „onderuit, onderuit" van de derde verdieping op straat. In zorgelijken toestand werd de man opgeno men, en naar het Binnen-gasthuis vervoerd, waar hij inmiddels is overleden. De toestand van de vrouw baart geen zorg. Deze gebeurtenis verwekte in deze volkrijke buurt groote consternatie, De directeur van het postkantoor gaat heen. Bij Kon. besl. is met ingang van 16 Aug. 1921, aan D. J. Ilofsommers,.directeur van het post kantoor te Schiedam, op zijn verzoek, als zooda nig, eervol ontslag verleend. Inter nos. Men schrijft ons Daartoe uitgenoodigd zal de Mannenzangvereeniging „Inter Nos" te Schie dam, dirigent vV. I'. Kools, een Concert geven op 10 September a.s. des avonds ten 8 uur op de plaats Doele te Rotterdam. Jubileum. A.s. Vrijdag 12 dezer hoopt de heer L. J. Vredenbregt den dag te herdenken, waarop hij, voor 25 jaren in dienst trad bij den heer J.A.J. Nolet distillateur alhier. Auto-éaroussel. Vanaf heden tot en met 21 Augustus wordt den Schiedammers weer een aardige attractie geboden op t Doeleplein. Jong en oud wordt daar de gelegenheid gegeven eens een gezellig toertje te maken met Denies'Autoberg- en dal baan-caroussel. In dezen naam, hoe voornaam klinkend ook, ligt toch absoluut geen overdrij ving. In prachtig bekleede luxe wagens, voorzien van stuur en kleurige verlichting maakt men voor den kleinen prijs van 10 cent, een zeer in- terressanten rit, nu "inboog, dan weer met volle vaart naar beneden. Last van schokken, bestaat er niet, goede veren verhinderen dat. Een prach tig concert-orgel, t mooist van ons land, zorgt voor keurige nummers.We kunnen allenaanraden eens een ritje te maken. De caroussel is geopend van 6 uur tot 11 uur en Woensdags en Zaterdags ook van 25 uur. 't Gele gevaar. Gistermiddag is in de Rotterdamschc haven binnengeloopen het s.s. „Sabor" van de Royal Mail Company uit Bra zilië, met de gele vlag in top. Men vermoedde n.l., dat twee leden der bemanning aan pest zouden lijden. Terwijl de „Sabor" op stroom bleef lig gen, zijn onder leiding van dr. Van Herwerden directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, de twee verdachten van boord gehaald en overgebracht naar de ziekenbarakken aan den Bergweg. Aan boord zijn wachten gezet, om te beletten, dat opvarenden gaan passa gieren. Het schip had Bahia aangedaan, alwaar zich pestgevallen hadden voorgedaan. Ongelukken. Nabij het station „Laan van Nederlandsch Oost-Indië" te 's-Gravenhage is de 35-jarige E.S. wonende in de Noord- bekerdwarsstraat door den passeerenden ele- lectrischen trein doodgereden. Van misdrijf is geen sprake. Zondagavond werd te Eemnes-Binnen de 6-jarige W. Cosijnse door een motorrijder over reden. Het ventje werd bewusteloos en met verbrijzelden schedel opgenomen. Het overleed een uur later. Den motorrijder treft geen schuld. Door woest rijden met een motorrijwiel met zijspan op de Houtkade te Vlissingen, reed de berijder tegen een paal en werd onmiddellijk ge dood. De andere persoon geraakte bewusteloos. Beiden kwamen uit Hulst. De 75-jarige M. P., uit Velp is tengevolge v. verkeerd uitwijken (hij stak plotseling dwars den weg over) door de auto van K., te Grave overreden. De ongelukkige kreeg 'n hersenschud ding en was spoedig daarna overleden. Den be stuurder der auto treft niet de minste schuld. Op den Terwoldschen dijk nabij lieerde is het 13 jarig meisje L. N. uit Haarlem, dat haar afgewaaiden hoed wilde grijpen, door een met steenen beladen kar overreden en gedood. Op de Merwede te Gorinchem, is de 22 jarige dochter van den schipper Reinaz van het schip „Vriënt" over boord geslagen en verdronken. Een nieuw monument. Door den tijdens den oorlog opgerichten Belgischen her- denkingsbond zal Zondag 28 Augustus te Vlis singen een gedenkteeken worden onthuld op het deel van het kerkhof, waar meerdere voor de zaak der geallieerden gevallen krijgers hun laatste rustplaats vonden. Dit door den Antwerpschen beeldhouwer Arthur Pierre vervaardigde monument stelt voor een stervenden soldaat, liefdevol onder-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2