W itwasscheri j N. Y. DE PHOENIX, JUjOSCHJtoiersiraat 63, Tel, 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Uitsluitend Importwijnen. L BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Zirardini te vernietigen. Vier verdachte commu nisten zijn gearresteerd. GRIEKEN EN TURKEN. De tweede phase van het Grieksche offensief in Klein-Azië is naar de „Times'' uit Smyrna verneemt begonnen, vijftien mijl ten Noorden van Biledsjik. De Turken trekken terug. Volgens berichting uit Klein-Azië ageeren 28 Turksche vliegende colonnes welke elk 80 tot 300 ruiters groot zijn, achter het Grieksche front. Een colonne is tot Koerdoes doorgedron gen en na eenige schermutselingen met buit te ruggetrokken. SPANJE EN MAROKKO. De „Times" verneemt uit Tanger De bladen te Tanger melden, dat Raisoeli op het punt staat, zich over te geven op de voorwaarden, door de Spaansche regeering gesteld. De Spaansche auto riteiten in Marokko geven echter te kennen, dat Raisoeli zelf aan de Spanjaarden zijn voorwaar den heeft voorgeschreven, en dat hij eischt, als kalif van de Spaansche zone te worden gekozen. De Rif-stamhoofden zonden aan Raisoeli een brief, waarin zij hem ervan beschuldigen, de Spanjaarden in Marokko te hulp te komen. Zij eischen van hem, dat hij met hen de wapenen tegen Spanje zal opnemen. De Spaansche censuur wordt nog steeds streng toegepast. Dezer dagen werd bijvoor beeld bericht, dat de stam der Beni Sikar, die in de onmiddellijke nabijheid van Melilla woont, Spanje getrouw was. Thans blijkt, dat er ge- gevechten hebben plaats gehad tusschen dezen stam en Spaansche troepen in het gebied, waar volgens de Spaansche regeering volkomen rust heerschte. De inboorlingen van alle deelen der Spaan sche zone zijn opgeroepen om voor hun land te gaan vechten. De Mooren, die aan de haven van Ceuta en aan de wegen in het district Te- toean werken, zijn plotseling verdwenen. AMERIKA EN JAPAN. Kolonel House zegt in een telegram uit Londen aan de Philadelphia-Ledger, dat Japan's aan vaarding van de conferentie te Washington niet zoo gewillig is gegaan als wenschelijk is. Maar Japan's staatsmanschap is spreekwoordelijk voorzichtig. Japan is blijkbaar ongeneigd de bespreking daarheen te leiden dat de zaken die door de conferentie te Versailles beslist zijn, op nieuw ter sprake komen, House erkent, dat er vele factoren voor moeilijkheden tusschen Ame rika en Japan bestaan, maar, zegt hij, het zou een treurige mislukking van het staatsmanschap zijn indien ze ooit tot oorlog zouden leiden. Hou se hoopt dat de conferentie meer zal omvatten dan de beantwoordingen der uitnoodiging aan duiden, met name Duitschland, Rusland en het nabije Oosten. ALLERLEI. Het Lagerhuislid Wintringham (onafhankelijk- hberaal) bleef Maandag plotseling dood in de leeszaal van het Lagerhuis. Het Huis heeft on middellijk de zitting geschorst. Het bericht uit Parijs, dat Lloyd George zou hebben besloten, niet naar Washington te gaan is volgens „Reuter" opgegrond. De Warschausche bladen melden, dat on danks de genomen maatregelen, de Aziatische pest te Warschau binnen gedrongen is. Het bericht, dat ex-keizer Karei zich in Italië zou komen vestigen wordt nu door het Italiaansche ministerie van binnenlandsche za ken tegengesproken. Gemeld wordt nu weer, dat de ex-keizer in Lichtenstein zijn verblijf zou gaan kiezen. De „Vorwarts" bevestigt het bericht uit Parijs, volgens hetwelk de Amsterdamsche internationale zou besloten hebben een inter nationale conferentie te Berlijn te beleggen, waarop beraadslaagd zal worden over den door den hongersnood in Rusland in het leven geroepen toestand. De betreffende conferentie zal a.s. Zaterdag worden gehouden. Telcf. No. 15. 1248 7 Binnenland. Tweede Kamer. De minister van financiën heeft het ontwerp va« wet tot verhooging van het tarief van in voerrechten, na bekomen machtiging van de koningin ingetrokken. De internationale jaarbeurs. Het aantal ter vijfde Nederlandsche Jaarbeurs vertegenwoordigde firma's bedroeg op 1 Augustus 1317 daarvan nemen er 1017 direct aan de beurs deel, terwijl 300 buitenlandsche firma's door Nederlandsche agenten vertegenwoordigd zullen worden. Het totaal aantal buitenlandsche firma's bedraagt 552 het totaal aantal Nederlandsche industrieën 765. Op 1 Juli bedroeg het totaal aantal vertegen woordigde firma's 1078 op 15 Juli 1214. In de maand Juli was er derhalve een toeneming van 239 Schriftelijke vragen. Van den heer Bongaerts aan de ministers van landbouw nijverheid en handel en van financiën 1. Is het der regeering bekend, dat aan de Domaniale mijn een stakirg is uitgebroken we gens vermindering van loon 2. Is de regeering niet van oordeel, dat in het algemeen belang en met het oog op de bijzondere verhouding van den Staat tegenover deze on derneming, van regeeringswege maatregelen dienen genomen te worden om zoo spoedig mogelijk aan dezen toestand een einde te maken 3. Zoo ja, welke maatregelen stelt de regeering* zich voor te nemen De koningin op reis. Van de Merope is het volgende telegram ont vangen De Merope is 8 Aug. in de Sognefjord en Balholmen gearriveerd. Het schip vertrekt 9 Augustus naar Gudvlangen. Wapen in- en uitvoer. De Minister van Justitie maakt bekend dat consenten voor uit- en doorvoer van wapenen en munitie naar Ned.-Indië door de Commissa rissen der Koningin in de provinciën niet meer zullen worden verleend, wanneer niet door de aanvragers tevens een door den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië uitgereikte vergunning tot invoer daar te lande wordt overgelegd. Een zelfde vergunning wordt vereischt voor invoer in Ned.-Indië van buskruit. Consulaten. Bij K. B. isHan L. J. H. Stienon en G. II. E. Dutilh op verzoek eervol ontslag verleend, resp. als consul en vice-consul te Alexandrië. De waarnemende consul te Kairo is belast met de waarneming van het consulaat te Alexandrië. Aan A. A. Marsang is op verzoek eervol ont slag verleend als vice consul te Menton. De consul te Nice is belast met de waarneming van het vice consulaat. De heer J. Wolff, onze consul generaal te Berlijn, hoofd der Handelsafdeeling van ons gezantschap aldaar, is met Verlof hier te lande en voor belanghebbenden te spreken in een loka liteit der Directie van Economische zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken te s Gravenhage, Bezuidenhout 97, op Maandag a. s„ van 10—12 en des nam. van 24 uur. Conferentie. Van 16—19 Augustus zal te Stockholm de 19e bijeenkomst plaats hebben der Interparle mentaire Unie. Deze conferentie is de eerste na den oorlog. Enkele honderden kamerleden en senatoren uit een groot aantal landen zullen te Stock holm bijeen komen. De vertegenwoordigers van de Fransche en Belgische groep zullen echter ontbreken, daar deze groepen de deelneming aan de conferentie afhankelijk stelden van een voorafgaande voor hen bevredigende verkla ring, door de Duitsche groep af te leggen. Een sterke Amerikaansche delegatie zal aanwezig zijn, welke in een schrijven aan het Bestuur der Unie heeft doen blijken, dat zij zal opko men voor de in de Vereenigde Staten levende denkbeelden omtrent internationale organisatie. De agenda bevat o.m. de volgende punten de interpalementaire unie en de volkenbond (in te leiden door Lord Robert Cecil) de in terparlementaire unie en het internationaal arbeidsbureaubeperken van bewapeningen (in te leiden door den Zweedschen Oud-Minis ter Branting) het internationale economische en financieele vraagstuk en de volkenbond (in te leiden door Prof. Mr. M. W. F. Treub.) Aan de conferentie zullen uit Nederland deelnemen de heeren van Kol en Kraus, leden van de Eerste Kamer en de Heeren Rutgers Schokking, Snoek Henkemans en Treub, leden van de Tweede Kamer. Werkloosheid. Men meldt uit Maastricht De Maastrichtsche glas- en aardewerkin dustrie wordt thans wederom opnieuw bedreigd met werkloosheid. Was er voor eenigen tijd eene verandering ten goede gekomen, thans moet de Sphinx wegens gebrek aan bestellingen, in verband met den valutastand, de productie en in ver band daarmede den arbeid inkrimpen. Vooral de glasindustrie ondervindt groote nadeelen tengevolge van de buitenlandsche concurrentie. Nog deze week zal de glasfabriek de Sphinx een oven buiten werking stellen. Terwijl in den lnop der vorige week een 20-tal arbeiders zijn ontslagen, is deze week opnieuw aan een 30 tal ontslag aangezegd. Veenarbeiderscongres. „Het Volk" meldt Nadat eene, einde vorige week te Klaziena- veen gehouden, bijeenkomst van besturen van 24 afdeelingen van veenarbeidersorganisaties van verschillende richting in het gebied Nieuw- Amsterdam daartoe den wensch te kennen had gegeven, heeft het hoofdbestuur van den moder nen landarbeidersbon d aan de Katholieke, Christelijke en neutrale organisaties voorgesteld een gemeenschappelijk veenarbeiderscongres te houden ter bespreking van de werkloosheid en tegen te nemen maatregelen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Te 's-Gravenhage slaagde voor 't examen Fransch M. O. akte A., onze oud-stad genoot de weleerw. pater Th. G. J. M. Bruineman O. P., thans wonende te Nijmegen. Voor t examen lloo g-D u i t s c h L. O. slaagde te 's-Gravenhage mej. Z. G. Mar tens, alhier. RIJN- en MOEZELWIJNEN. R. Rosenstein, Wiesbaden. Gemengd Nieuws. De typhus. Volgens officieele opgaaf be draagt thans het aantal typhusgevallen te Zwol le 68, in één week een vermeerdering van 6 gevallenhet aantal sterfgevallen is thans gestegen tot 10. Goed a f g e 1 o o p e n. Gisterochtend om streeks 8 uur is aan den Zuid-Oost-Buiten- singel nabij de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage een taxi te water geraakt, waarin één passa gier gezeten was, terwijl twee chauffeurs me dereden. Het schijnt, dat het breken van het stuur de oorzaak van het ongeval is geweest, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De inzitten den wisten namelijk snel uit het voorover gesla gen voertuig te komen en konden daarop met behulp van eenige omstanders zonder veel moeite den wal bereiken. Zij liepen slechts enkele zeer lichte verwondingen op. Uit de mijnstreek Uit goede bron wordt vernomen dat de mijn- directies in de contactcommissie voor de mijn industrie eerstdaags mededeeling zullen doen dat de loonregeling van de mijnwerkers op alle mijnen natuurlijk met uitzondering van de Domaniale mijn, gehandhaafd zal blijven zooals zij thans luidt tot 1 October. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Jonge liefhebbers. Aangehouden zijn vier jongens van 9—12 jaar, die hadden inge broken in de Doelen te R'dam en daar 21 fles- schen Oranjebitter hadden gestolen. Zij hadden deze verborgen in een pakhuis bij de Doelen, waar zij zich aan den inhoud der flesschen hadden te goed gedaan, met het gevolg, dat zij bij ontdekking allen dronken waren. L ij k e n gevonden; De lijken der onder Oostkapelle bij het zwemmen verdronken heer en dame, zijn aan het strand te Vrouwepolder aangespoeld zij lagen ongeveer 100 M. van elkaar. Brand. Ie Oude-Pekela is gisteravond afge brand het gemeentelijk Armenhuis en een woning bewoond door de families Hulzebos en De Groot. Doodgevallen. De vorige week viel vrouw G. de P. de K. in haar woning te Rot terdam met haar dochtertje van 7 maanden op den arm van de trap. Ze verloor het bewustzijn doch bleek geen noemenswaardig letsel bekomen te hebben. Het kind evenwel moest in het Ziekenhuis worden opgenomen en is nu aan de gevolgen van den val gestorven. De oogst. In Oostelijk-Groningen staat de honingoogst te mislukken tengevolge der lang durige droogte, waardoor vooral de boekweit- oogst mislukte. Ook de vele en langdurige veen branden zijn zeer schadelijk voor de bijen ge weest. Onder de tram. Het 6-jarig zoontje van G. M. te Iluissen (O.B.) is spelenderwijze onder de Betuwsche stoomtram geraakt en doodgereden. Verduistering. In den laatsten tijd werden aan de schoenfabriek van de firma Lar- sen aan de Keulsche vaart te Amsterdam telken male paren schoeisel vermist, zonder dat gecon stateerd kon worden, dat ontvreemding plaats had. Ook bij het opmaken der balans had men een belangrijk tekort op den voorraadstaat ont dekt. In verband met deze verduistering zijn door de marechaussee aangehouden een koet sier, een te Weesp wonende schoenlapper en een kastelein uit de Boerhaavestraat te Am sterdam. De schoenlapper heeft reeds bekend, van den koetsier schoenwerk gekocht te hebben de_ kastelein blijft echter, hoewel er sterk be wijsmateriaal tegen hem is bijeengebracht, ont kennen; na eenige dagen in de kazerne te Oud- Watergraafsmeer te zijn vastgehouden is hij gis teren voorloopig weer op vrije voeten gesteld. La Résidence. In een zeer druk be zochte vergadering der koksv'ereeniging „La Résidence" werd het ingekomen antwoord van Horecaf besproken. Laatstgenoemde Bond heeft de volgende toezegging gedaan le. invoering van den 10-uren-arbeidsdag, voorloopig voor de steden Amsterdam, Rotter dam, Den Plaag en Utrecht, ingaande uiterlijk 1 September 1921. 2e. uitbetaling van overwerk tegen een vergoeding van 50 boven het loon (maand- of weekloon omgezet in uurloon) 3e. over de andere eischen omtrent her ziening der bestaande loonovereenkomst zal ten spoedigste een beslissing worden genomen. 4e. tevens zal behandeld worden de invoe ring van den lOurendag voor het geheele land. Voorts werd met algemeene stemmen een motie van vertrouwen aangenomen in het hoofdbestuur en dit opgedragen onverzwakt voort te gaan ter inwilliging der overige eischen aan Horecaf gedaan. holpen door A.N., terwijl een jongere broeder van F. met zijn fietslantaarn de eerste heeft bijge licht. De drie schuldigen zijn naar Breda over gebracht. Verzoening. Aan de berichten omtrent de plannen tot overbrenging van het stoffelijk overschot van Paus Leo XIII naar een der pa rochiekerken ift Rome zijn door een deel der buitenlandsche pers beschouwingen, vermoedens en geruchten vastgekoppeld, die op een aanstaan den vrede tusschen het Vaticaan en hetuQirinaa! duidden. Deze Verzoening zou bij de plechtige over brenging van het stoffelijk omhulsel van den grooten Paus van de St. Pieter naar de St. Jan van Lateranen openlijk bekrachtigd worden. Naar de „Germania" echter meldt, is het plan der overbrenging nu Voor onbepaalden tijd uitgesteld en daarmee vervallen alle ver wachtingen, die men aan dit plan had vastge knoopt. Hondsdolheid. De gemeente Rienpey- roux nabij Carmaux in Frank.ijk wordt door een zware epidemi van hondsdolheid bezocht. Drie honden, welke plotseling dol gewor den waren, beten iedereen en alles wat zij ontmoetten. Zes vrouwen en kinderen kregen meerdere wonden en zijn met een auto naar Montpellier vervoerd om in het insituut-Pasteur aldaar behandeld te worden. Voor men de dolle honden kon neerschieten, hebben zij een groot aantal andere honden en katten gebeten. De gemeentelijke autoriteiten hebben allehonden en katten in den omtrek doen afmaken, terwijl al het vee onder controle ge steld is. De hou brand bij Londen. De groote brand, Maandag uitgebroken in de hout magazijnen van de firma Gliksten nabij Londen, duurde den geheelen nacht voort, ondanks het feil, dat vijftig a zestig brandspuiten aanhoudend water in de vuurzee spoten. Gistermiddag, 24 uur na het uitbreken van den brand, laaide 't vuur nog op uit vele hout stapels, die tegen den avond waren uitgebrand. De politie en vertegenwoordigers van de firma betwijfelen, of de brand web door de werkloo- zen is aangestoken, omdat de plek van het ont staan van den brand ver verwijderd was van 't tooneel, waar de demonstratie plaats vond. Een groot schip met hout, dat in het kanaal geraakte eveneens in brand en moest tot zinken worden gebracht. De ver in het rond vliegende vonken beschadigden min of meer in de nabijheid gelegen magazijnen. Hugh Wallace. De „Evening News" weet mede te deelen, dat de onlangs in verband met de regeeringswisseling in de Vereenigde Staten van zijn post ontheven Amerikaansche gezant te Parijs, mr. Hugh Wallace, even voor zijn terugkeer naar de Vereenigde Staten een buitengewoon on fortuin lijken kaartavond had. Hij speelde baccarat in de Jocky Club te Parijs, een der meest exclusieve Fransche clubs, met een in Fransche renkringen welbekende figuur, graaf X. De Jortuin was hem bijzonder onwelgezind doch daar de gezant niet iemand is, die spoedig den moed verloren geeft, speelde hij door, tot dat hij tegen het eind van het speelavondje 600.000 francs verloren had. Toen betaalde hij met een cheque, wenschte het gezelschap goe den nacht, en vertrok. Moord. Onder Beek bij Princenhage is het lijk gevonden van den arbeider H. L. met een gapende wonde aan het hoofd. In de nabijheid van het lijk lag een zwengel, van hout en ijzer. Uit het justitieel onderzoek is gebleken, dat de hoofdwonde is toegebracht door M.F., ge- De treinaanslag b ij H e nn u y r es. De „Msb." redacteur uit Brussel meldt Ondanks de onafgebroken naspeuringen van het gerecht, heeft men tot nog toe nog niet de hand kunnen leggen op de bedrijvers van den aanslag op dentrein AmsterdamParijs, dié enkele we ken geleden te Hennuyéres ontspoorde. Het parket van Bergen heeft thans op de plaats, waar de werktuigen werden ontdekt, die waarschijnlijk hebben gediend om den wis sel los te schroeven, waardoor de ramp ver oorzaakt werd, een zakdoek gevonden, die vetvlekken vertoonde en de initialen T.M.,met daarboven het cijfer 16 droeg. Misschien zal deze ontdekking het gerecht dichter bij de opsporing der daders brengen. De R. 38. Er worden uitgebreide voorbereidselen ge maakt voor het vertrek van het reusachtige luchtschip R. 38, dat 25 Aug. naar Amerika zal vliegen. De bemanning van het luchtschip zal tusschen de 30 en 40 man sterk zijn. Het heeft machines van 350 P.K. en kan ongeveer 70 mij len per uur vliegen. Er is een regeling getroffen met het Brit- sche ministerie voor Luchtvaart, voor het on derhouden van draadlooze verbindingen tus schen het schip en Londen. Voorts hebben de Amerikanen voorbereidingen getroffen,, dat zich vijf oorlogsschepen met installaties voor draad looze telegrafie in den Atlantischen Oceaan bevinden. Een van deze schepen zal bij de kust van New Foundland gestationneerd worden, en voor eventueele Noord Wester stormen waar schuwen. Men Verwacht, dat de reis ongeveer 90 uur zal duren. De Calumet. Een geschiedenis, welke nerinnert aan de Indianen-verhalen van Cooper en Karl May, wordt door den „Tiraes"-corres- pondent te Toronto gemeld. Bij de derde eeuwfeesten van de Ontario-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2