DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. FEUI LLETON, 44ste Jaargang. Donderdag 11 Augustus 1921. No. 13109. Bureau: KjOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlaudseli Nieuws. DE OPPERSTE RAAD. Uit Parijs wordt d.d. 10 Aug. gemeld 1 )e Fransche pers stelt met voldoening vast, dat de gedachténwisseling van gisteren den Oppersten Raad op een weg geleid heeft, die, wat het Opper-Silezische vraagstuk betreft, spoedig op overeenstemming moet uitkomen. Nu Engeland de stelling van de ondeelbaar heid van het industrieele gebied van Opper-Si- lezië opgeeft, kunnen de deskundigen verschil lende economische districten onderscheiden, voor elk waarvan het resultaat der volksstemming gemakkelijk bepaald kan worden en daarna zal het, schrijft de „Petit Parisien," betrekkelijk eenvoudig zijn om de grenslijn te trekken en wanneer men die lijn heeft, bestaat er geen Sile- zisch vraagstuk meer. Gisterochtend heeft de Opperste Raad de drie commissarissen der bondgenooten te Oppeln gehoord. Generaal Lerond heeft, den nadruk ge legd op het te geringe aantal troepen van de commissie der geallieerden in Opper-Silezië. Sir Harold Stuart en generaal de Marinis heb ben vóór alles aangedrongen op een snelle beslis sing van den Oppersten Raad. Het optimisme, dat te Parijs bestaat ten op zichte van de kansen op een schikking der Op per Silezische qaestie, komen ook in de Brit- sche pers tot uiting. Men koestert de meening, dat hetgeen gisteren in den Oppersten Raad is voorgevallen, veel heeft bijgedragen tot de ver mindering der internationale spanning. De indruk, dien de rede van Lloyd George op de leden van den Oppersten Raad gemaakt heeft, komt tot uiting in het intervieuw, dat Briand na afloop van de besprekingen op dien dag aan de pers verleende. De eerste samenvattingen van de rede van den Britschen eerste-minister over de wijze waarop Engeland de zaken beschouwt, had •enige ongerustheid teweeg gebracht bij de Parijsche bladen, doch Briand was in staat, die indruk weg te nemen, toen hij zijn onder houd had met de perscorrespondenten. Hij ver klaarde, dat het voorstel van Lloyd George om aan de deskundigen een nieuwe taak toe te ver trouwen, het bewijs wasvan dén oprechtenwensch (van Lloyd George) om een billijke oplossing te vinden van het vraagstuk. Het voorstel van Lloyd George komt in hoofd zaak hierop neer, dat het vraagstuk door de des kundigen opnieuw dient te worden onderzocht, en wel met inachtneming van de volgende be ginselen 1. iedere stem is van gelijke waarde. 2. Het nijverheidsgebied waarin de Duit- schers tot te Polen staan als 2 tot 1 moet aan Duitschland worden toegewezen. 3. De aanliggende gebieden moeten worden onderzocht om uit te maken, welke gemeenten door levensbelangen zijn vastgehecht aan het centrale industriegebied. De commissie van deskundigen, uitgebreid met de hooge commissarissen, heeft zich onmiddellijk gezet aan de haar gestelde nieuwe taak. Haar rapport zal zeide Briand aantoonen welke gemeenten om economische en topografi sche redenen, niet kunnen worden losgescheurd van de groote stadsgemeenten in den industrie driehoek. Het rapport zal eveneens uitmaken, welke spoorlijnen noodzakelijk zijn voor het be staan van den handel en voor de voorspoed van dat gebied. Hedenochtend hebben de deskundigen deze quaesties nader onderzocht en de Opperste Raad zal het vraagstuk verder bestudeeren, zoodra het rapport der deskundigen beschikbaar zal zijn. Lloyd George gaf in zijn rede al dadelijk open hartig toe, dat Engeland en Italië ten opzichte 51 „Bepaald. Ik: heb de zaak overwogen, en het eenige, wat ik van u verlang, mijn waarde mr. Amyott, is dat gij dit Geoffrey duidelijk maakt. Niets zal daarin eenige verandering bren gen. Hij weet, even goed als gij en iedereen, dat ik een afkeer heb van vreemden. Er mogen goeden onder loopen, maar over 't algemeen vertrouw ik^ hen volstrekt niet. De gedachte alleen, dat 'n vreemdelinge de meesteres van ."5an bridge Park, de vrouw van mijn zoon zou worden, is voldoende om mij te dooden." „Dat hoop ik niet. Zoo erg zal het niet zijn," zei Amyott kanneerend. „Maai er is natuurlijk onderscheid tusschen vreemden en vreemden," vervolgde mrs. Hornby op een kalmer toon. „Als het met een Romeiu- sche prinses was, b.v. een Doria, of Berghese, of Colon na, zou men zijn mindere ingenomenheid ter zijde stellen, maar zoo'n nuf, van wie men niets weet. Haar vader was artist, geloof ik." „Ik meen gehoord te hebben, dat hij zoo on- ge ukkig was," zei Amyott ernstig. st"^n waarde mr. Amyott, ik meende vol- teee^ niet.u te beleedigen. Kunstenaars zijn andmS'f een zeer goede positie gcheel mn toen ik jong was, en als gij succes van de beginselen der te bereiken schikking, de zelfde opvattingen koesterden, maar dat Frank rijk daarvan afweek. Hij wenschte al het mogelijke te doen om de bestaande geschillen bij te leggen, maar hij was er van overtuigd, dat het in belang is van den vrede, dat het vergelijk niet zal worden bereikt ten kos te yan de meerderheid der bevolking van Silezië en van de mogendheden, die er het meest direct belang bij hebben (Duitschland en Polen). Silezië zoo voegde hij er aan toe, was 700 jaar lang Duitsch geweest. Het had een bevolking van 5.200.000 zielen, en daarvan waren slechts 1.200.000 Polen. Het gebied van de volksstem- njjng vormde slechts een deel van Silezië, doch zelfs daar waren de stemmen vóór Duitschland uitgebracht, talrijker dan die op Polen, in een verhouding van 7 tot 4. Met dese gegevens voor oogen, inoet elke poging om de Duitsche bevol king van die provincie van hun rechten te beroo- ven, terugvallen op degenen die zoo'n poging zou den ondernemen. Het Britsche rijk zou een der gelijke regeling nooit steunen. De Britsche eerste minister eindigde zijn rede niet zonder te spreken over het doel dat de Fran- schen met de regeling nastreven. Hij zeide, vol komen het belang te beseffen, dat Frankrijk toekende aan zijn eigen veiligheid, welk belang hij (Lloyd George) die tot tweemaal toe een inval in Frankrijk had gezien, volkomen begreep. Doch Frankrijk zou tot zijn eigen veiligheid niet bijdragen, maar veeleer zijn gevaar vergrooten, door den weg in te slaan, die het in Opper-Silezië op wilde. Frankrijk was in dezen oorlog gered door de rechtvaardigheid van zijn zaak, door welke het de geallieerden aan zijn zijde had gekregen, en de wereld zou altijd aan zijn kant staan indien het onrechtvaardig werd aangevallen. De Parijsche correspondent van de „Times' meldt omtrent de bijeenkomst van den Opper sten Raad van gisteren De gecombineerde commissie van technische deskundigen en hooge commissarissen is heden morgen het werk begonnen. De experts moeten de volgende vragen beantwoorden 1. Welke zijn de gemeenten, waar landbouw of een ander bedrijf .wordt uitgeoefend, in elk industriecentra van het Silezische bekken 2. Welke zijn de onderlinge relaties van deze centra en welke zijn hun betrekkingen met de districten van Noord en Zuid 3. Welke spoorwegen zijn er noodig voor de welvaart van de industrieele centra Het blijkt dus, dat aan de experts geen op dracht is gegeven, een nieuwe grenslijn te ont werpen, maar alleen, aan den Oppersten Raad inlichtingen te verstrekken, noodig voor een juiste verdeeling van Opper-Silezië. Het rapport zal waarschijnlijk morgen worden uitgebracht. De Opperste Raad heeft zich in de ochtend zitting bezig gehouden met de kwestie van het naaste Oosten. Ten opzichte hiervan besloot men, zich voor- loopig strikt neutraal te houden. OPPER-S1LEZIE. Uit Oppeln wordt uit Duitsche bron gemeld De opperbevelhebber aan het Poolsche front nabij Opper-Silezië, generaal Haller, inspecteerde de regimenten der opstandelingen, waar bij een plechtige mis te velde en een inzegening der vaandels plaats had. Generaal Haller hield een rede, waarin hij de soldaten aanspoorde, zich gereed te houden voor den laatsten strijd, die het zwaarst zou zijn, doch waarbij ditmaal het ge- heele Poolsche leger achter de opstandelingen zóu staan, en ditmaal zou men den eens ver overden grond niet meer prijsgeven. hebt en veel geld verdient, en zoudt ge mijn portret niet willen maken vroeg zij met een vriendelijk air van gewicht. „Geoffrey heeft, er mij steeds zoo lang over lastig gevallen." „Spreek daar als het u belieft, niet over en vertrouw dat werk aan betere handen toe," zei Amyott met een smeekend gebaar. „Wij hadden het geloof ik over miss. Nevil le's vader „Wij weten in ieder geval wie hij was van een achtenswaardige familie, en een verre bloedverwant der Lethebridhes' Wat dat be treft heb ik niets te zeggen. Maar haar moeder Wie was haar moeder Dat zou ik wel eens willen weten. Ik geloof, dat zij zooiets als Caraccioli heette. Maar dat zegt niets. Ik heb er nooit van gehoord. Het is geen historische naam zooals de andere, dien iedereen kent.»' Amyott viel haar met een weifelend gebaar in de rede. „Daar ben ik niet geheel zeker van, lk meen, dat de naam Caracciolo voorkomt in een of ander van hun eindelooze oorlogen in de Middel eeuwen." „lk herinner het mij niet," zei mrs. Horn by bits. „Een tijdlang geleden heb ik de Ita- liaansche geschiedenis nog gelezen. Carrac- ciolo is geen groote historische naam dat weet ik ten minste zeker.En als ik denk aan de schitterende partijen,dieGeoffreyzoo gemakkelijk in zijn eigen land kan doen." In den Poolschen corridor is nabij Konitz- Tuchel-Dirschau een uit verschillende divisies bestaand Poolsch leger geconcentreerd, waar van het meerendeel $er troepen uit Congres- Polen via Thorn is aangekomen. Voornamelijk zijn het legioen- en Haller-soldaten. Hun aan tal wordt op 30.000 man geschat. De staf dezer troepen bevindt zich te Graudenz. Uit Breslau wordt bericht In koortsachtige haast wacht men in Opper-Silezië het resultaat vanden Oppersten Raad af. Vooral aan Duitsche zijde is de opwindinggroot. Aan de Poolsche zijde is de stemming uiteenloopend. Karakteristiek voor de houding van de Poolsche bevolking is het, dat bij de nieuwe bedrijfsraden-verkiezin- gen in twee districten, waar de Duitschers vroeger geen kans hadden, de vrije Duitsche vakvereenigingen ditmaal de overwinning heb ben behaald. Alle pogingen tot het uitlokken van een algemeene staking in de districten Plesse eu Rybnitz zijn de laatste dagen zonder succes gebleven. De stemming van de Poolsch- gezinde arbeiders is passief. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. Reuter meldt uit Washington Dnor Japan's aanvaarding van den datum voor de ontwape ningsconferentie (llNov.) is de overeenstemming dienaangaande thans algemeen. Men verwacht, dat de uitnoodigingen nu weldra zullen worden verzonden. Waarschijnlijk zullen de uitnoodi gingen alleen de algemeene oogmerken de- con ferentie omschrijven. Het is mogelijk, dat voor gesteld zal worden de delegaties tot vijf of zes leden te beperken. DE NOOD IN RUSLAND. De „Tiines"-correspondent verneemt uit War schau Naar verluidt, heeft de Sovjet-regeering reeds alle Amerikaansche onderdanen naar Riga gezonden die tot dusverre in Rusland gedeti neerd waren, terwijl zij ook in andere opzehten haast maakt met de vervulling van de voor waarden, door Hoover gesteld voor de hulp verleening aan Rusland. ENGELAND EN PALESTINA. Te Londen zijn Maandag zeven Arabische gedelegeerden uit Palestina aangekomen, die de Britsche regeering willen overhalen, om haar plan ten opzichte van de kolonisatie der Joden in Palestina te laten varen, op grond van het feit, dat de Arabieren vreezen door de Joden overvleugeld te worden en verdre ven. Volgens den Mohammedaanschen ritus moe ten goede Mohammedanen vijfmaal daags bid den. De delegatie heeft echter bijzondere ver gunning gekregen om deze vijf koeren tot een maal te beperken, ten einde tijd voor andere za ken te sparen. MGR. MANNIX. De „Msb."-redacteur bericht uit Londen d.d. 10 Aug. Aartsbisschop mgr. Manmx is gisteren te Sydney aangekomen. Door een geweldige menigte werd hij in de straten toegejuicht. Velen hadden uren staan wachten en honderden probeerden op den doortocht van den aartsbisschop naar de kathedraal, waar hij de godsdienstoefening ging bijwonen, hem den ring te kussen. De lord mayor van Sydney, een protestant, bereidde den aartsbisschop een burgerlijke ontvangst op het stadhuis, waarbij zeer veel autoriteiten tegenwoordig waren. In een korte redevoering zeide mgr. Mannix, dat de toekomst voor Ierland er op het oogenblik veel beter uit zag dan toen hij naar Engeland vertrok. Hij „Dat geloof ik wel zei Amyott eenigszins ondeugend. „Neen, werkelijk. Op dit oogenblik ken ik o.a. een allerliefst meisje, dat tot een onzer beste katholieke families behoort de dochter van een graaf. De goede vrouw spalkte haar oogen wijd open. „Gij kent dus mijn meening,mr. Amyott, en ik wil u alleen maar zeggen, dat ik u zeer dankbaar zal zijn, als gij Geoffrey kunt bewegen, die laatste dwaze neiging voor een vreemde uit zijn hoofd te zetten. Ik verfoei en wantrouw hen allen met, dat miss Neville geen lief, en zeker een heel goed meisje is" vervolgde zij met een eenigszins komisch air van bescherming, waarvan Amyott de volle beteekenis echter op dat oogen blik ontging. En werkelijk was hij zóó vervuld van het zonderling verschijnsel, hoe een vrouw, die zoo afgezonderd van de wereld leefde, zulke wereldsclie gedachten kon koesteren ten op zichte van het huwelijk van haar zoon dat hij volslagen blind was voor de kleine zijdeling- sche manoeuvre, die zij op hem zelf trachtte toe te passen. Eerst geruimen tijd daarna kwam het vermoeden bij hem op, dat zij het meisje, dat zij voor haar zoon een minder passende partij achtte, een zeer geschikte vrouw voor hem zelf vond. „Misschien wat dwaas en wild", zei de goede vrouw bijzichzelf, maar een huwelijk zou daar bracht dank daarvoor aan al degenen, die on-' vermoeid hun geheele leven lang gestreden heb ben om dit gelukkig resultaat te verwezenlijken. ENGELAND EN IERLAND. In het hoogerhuis heeft de lord-kanselier een overzicht over den toestand in Ierland gegeven en daarbij uiteengezet, dat de regeering zich niet verantwoord gevoelde om den strijd tegen de Ieren oort te zetten, indien niet alle pogin gen odi tot een vredelievende oplossing van het conflict te komen waren aangewend. Hij besloot met te zeggen Als de voorwaar den gepubliceerd worden, zal het parlement moeten erkennen, dat, terwijl de regeermg zoo ver mogelijk gegaan is om tot een werkelijke duurzame verzoenmg te komen, zij onwrikbaar vastgehouden heeft aan die punten, welke door de vitale belangen en de veiligheid van Engeland geëischt. worden. AAN DEN RIJN. In de kringen der douane-autoriteiten aan den Rijn, die met de bezel tings-autoriteiten samen werken, is men, naar de „Vossische Zeitung" uit Dusseldorp verneemt, algemeen van meening, dat men te Parijs de tolgrens aan den Rijn zal op heffen. De vroegere toestand zal echter niet wor den hersteld, daar Frankrijk o.m. stellig zal ver langen, dat de waren die op grond van de lijst van vrijgelaten goederen en de overeen komst van Ems in het bezette gebied zijn toe gelaten en aldaar ter waarde van honderden millioenen marken zijn opgeslagen, ook in het gebied aan de rechterzijde van den Rijn zullen worden toegelaten, Duitschland zou dan door een vloedgolf van weelde-artikelen, spiritu aliën, wijnen, parfumeriën en andere producten worden overstroomd. Voorts zal Frankrijk waarschijnlijk eischen, dat de links van den Rijn opgerichte douanestations een statistiek van het goederenverkeer met Duitschland zul len bijhouden. Deze statistiek zou dienen voor een tweeledig doel le. om een overzicht te krijgen over het goederenverkeer, en 2e. om het geraamte van de tolgrens te behouden, opdat deze zoo noodig weer in werking kan worden' gesteld, door het zenden van beambten. Wat de bezetting der havens aan den rechter- Rijnoever, Duisburg en Dusseldorp betreft, ge looft men niet, dat Frankrijk er in zal toestem men zijn bezetting uit deze steden terug te trekken. SPANJE EN MAROKKO. Binnen 10 dagen zullen 50.000 Spanjaarden naar Melilla zijn vervoerd en de garnizoenen van Ceuta Tetoean en El Araisj met 30.000 man zijn versterkt. De opstandelingen leveren verwoed strijd tegen de resten van de colonne van Navar ro, dien nog steeds heldhaftig stand houdt op de berg Arruit, niettegenstaande hij zware verliezen geleden heeft. Te Melilla hoort men voortdu- rend schieten uit de richting van Nador, waar de Moeren elkaar den buit betwisten. De toestand van generaal Navarro bij de Monte Arruit zou allengs hachelijker worden. De vliegtuigen gaan voort, zorg te dragen voor de voedselvoorziening. Zij werpen zakken ijs naar beneden, opdat de belegerden daarmede hun dorst kunnen lesschen. Volgens de laatste berichten uit Arruit zijn de vijandelijkheden Maandagmiddag geheel op gehouden. De vijand scheen toen minder talrijk te zijn. De rifbewoners hebben een aanval gedaan op het blokhuis Meijas (nabij Tetoen). Bij zijn te rugtocht op Soekel Arbe leed het garnizoen van dit blokhuis eenige verliezen aan dooden en ge wonden. wel verandering in brengen, en daar hij toch in het buitenland woont, zou een vreemde vrouw juist iets voor hem zijn. En ik verbeeld mij, dat zij volkomen voor elkander geschikt zijn, beiden hebben zooveel artistieks zooiets Bohémien, en haar zingen is ook zoo grillig, ons Engelsch en zoo vreemd, En dat meisje zou in onze kapel zingenNooit, zij zou onze aandacht maar afleiden, en als zij Geoffrey trouwde, zou zij haar leven lang zingen en moesten wij dat ver dragen. Lady Louise heeft een goede stem. Ik weet, dat zij de beste meesters heeft gehad, Geoffrey zal dat meisje niet trouwen!" Dergelijke gedachten speelden Mrs. Hornby voortdurend door 't hoofd.Zij was wel een goede, maar niet zeer ontwikkelde vrouw, en bij den treurigen toestand van haar gezondheid, die haar tot volslagen werkeloosheid veroordeelde, was het zeer natuurlijk, dat een eenmaal opge wekte gedachte zich volslagen van haar meester maakte. Aan haar sofa gebonden en met slechts weinig afleiding, want zij had niet vele vrienden, om haar de lange, eenzame uren eenigszins te veraangenamen, had de arme vrouw, die boven dien geen smaak voor lectuur gevoelde, meer dan tijd om na te denken Wel is waar breide en haakte zij voortdurend, doch die bezigheden lieten haar geest vrij. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1