op het volgens de getroffen regeling recht heeft, nog een afzonderlijk milliard goudmark in bons van de derde categorie, als schadeloosstelling voor het achterwege blijven der Oostenrijksche betalingen. GRIEKEN EN TURKEN. In een mededeeling aan de pers heeft Theoto- kis mededeeling gedaan van een groote neder laag der Kemalisten. Er is een belangrijke hoe veelheid buit bemachtigd. O.m. een groote machi nefabriek te Eskisjehir. Het telegram besluit met te zeggen, dat men bij een wapenstilstand met Turkije zulke waarborgen zal eischen, dat een herhaling van een Kemalistischen aanval on mogelijk wordt gemaakt, en de Christelijke bevolkingen voor den terugkeer van de Turk- sche tyrannie zullen zijn behoed. De opmarsch tegen Angora zou aanstaande zijn. Naar de bladen melden, heeft het legercom- mando besloten, de gebieden buiten de grens, vastgesteld door het verdrag van Sèvres, welke door de Grieken zijn bezet, onder een onafhan kelijk militair bestuur te stellen, met inachtne ming van de Grieksche wetten. SPANJE. Volgens Havas heeft het Kabinet zijn ontslag genomen. Maura zal een nieuw ministerie samen stellen. SPANJE EN MAROKKO. De „Diario Universal meldt, dat het zoo goed als zeker is, dat generaal Navarro reeds te Melilla is aangekomen met elf of twaalf officieren, die zich met hem op den berg Arroeit hebben bevon den. Over het lot van de andere Spaansche strij ders op den berg verkeert men nog in het onzeke re. Het agentschap Fabra meent te weten, dat op het ministerie van oorlog reeds officieel bericht is ontvangen van de komst van generaal Navarro met verscheidene officieren te Melilla. JAPAN. De Japansche premier Harra heeft een pro clamatie uitgevaardigd waarin hij de bevolking op het hart drukt om de conferent'e te Washing ton met groote oplettendheid gade te slaan en zich van alle chauvinistische uitingen te ont houden. Harra zegt in deze proclamatie dat het de wensch van Japan is om zich zoo spoedig mo gelijk uit Siberië terug te trekken. De ontwikke ling der gebeurtenissen daar te lande stelt telkens nieuwe vraagstukken op den voorgrond, welke de ontruiming in den weg staan. Hij legt er echter den nadruk op dat Japan geen terri toriale aanspraken op Siberië koestert noch op een deel van dit land hoe klein het ook moge wezen. ALLERLEI. Het Poolsche departement van Volksgezond heid maakt bekend, dat tot dusver geen enkel geval van cholera is voorgekomen in Warschau, nóch in enige andere Poolsche stad ten W. van het door den gezondheidsdienst langs de Poolsch- Russische grens getrokken cordon. Evenmin is er kwestie van gevallen van Aziati sche pest. De burgemeester van Londen heeft namens een zeer invloedrijke commissie van vooraan staande persoonlijkheden een algemeen beroep gedaan op de burgerij, inzake den steun aan de Russische hongersnoodgebieden. Dit is gericht tot elke organisatie welke de openbare meening kan beinvloeden, om algemeene inzamelingen te houden en het Britsche volk tot een edelmoe dige nationale poging in deze richting kan bewe gen. De eerste voorzitter van de Berlijnsche centrumspartij, het gemeenteraadslid Lange, deelt in de „Germania" mede, dat de partij zich bereid heeft verklaard, bij de a.s. ver kiezingen voor den Groot-Berlijnschen ge meenteraad deel te nemen aan de vorming van een burgerlijk bloc. Bij de onderhande lingen, die in verband hiermede gevoerd zijn, is zij reeds vertegenwoordigd geweest. Op het Oostenrijksche ministerie van Bui- tenlandsche zaken is volgens de „Abend" een telegram uit Parijs ontvangen, volgens het welk de Oostenrijksche vertegenwoordiger te Parijs de toezegging heeft gekregen, dat de Opperste Raad zich ernstig met de hulpverleening aan Oostenrijk zal bezighouden. Binnenland. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren bezoek aan de J. P. Heye-stichting te Ooster beek van de Vereeniging tot het verzorgen, op voeden en onderwijzen van zwakzinnige kinde ren en aan het sanaratorium Oranje Nassau's Oord te Renkum. Consulaten. Bij Kon. besl. is de heer H. Spakler, consul- generaal derNederlanden teAntwerpen, benoemd tot hoofd der handelsafdeeling van Harer Maje- steits gezantschap te Parijs. Bij datzelfde besluit is het onbezoldigd con sulaat te Parijs opgeheven en is ingesteld een beroeps-consulaat-generaal der Nederlan den aldaar voor de departementen Oise, Aisne, Seine, Seine et Oise, Seine et Marne, Eure et Loire en Loiret. Met de waarneming van het consulaat-gene raal is belast de consul-generaal der Nederlan den in algemeenen dienst, jhr. G. L. G. de Bosch Kemper. Bij Kon besluit is de heer A. van den Broek benoemd tot consul der Nederlanden te Reval (Estland) Het ressort van het consulaat omvat de districten Harrien, Wiek en Jerwen. Luchtvaart. Men meldt uit Stockholm d.d. 10 Aug. Heden wordt te Stockholm een conferentie gehóuden tot bestudeering van de mogelijk heid een luchtdienst in te stellen tusschen Zwe - den, Denemarken, Duitschland, Nederland en Engeland. Nederland wordt vertegenwoordigd door de heeren Van den Bergh van Heemstede, algemeen secretaris en de Internationale Vereeniging voor Luchtverkeer en Albert Plesman. De Mijnwerkersstaking. Men seint uit Kerkrade De vier samenwerkende bonden verzochten den ministers van Landbouw en Financiën telegrafisch met den meesten aandrang om zoo spoedig mogelijk een duidelijk antwoord te geven op devragenvan het KamerlidBongaerts wijl dit bij de staking op de Domaniale mijn van zeer veel gewicht schijnt. Ons land en Frankrijk. Te Orange heeft den lsten Augustus in het oude Romeinsche openlucht theater een opvoe ring plaats gehad van Guillaume d'Orange, van Lionel des Rieue. De Koningin had zich officieel doen vertegen woordigen door den secretaris der Legatie te Parijs, jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh. Vooraf heeft, naar men bericht, een receptie plaats gehad in het stadhuis, waar de oud burgemeester, Auguste Lacour, commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, een oranje-vlag in de hand houdend, een welkomstrede uitsprak. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de bestuursleden van le Souvenir d'Orange, waar van de stichter, de markies Rochetalonier Grente de hoop uitsprak, dat het de Koningin spoedig eens zou behagen het oude vorstendom Orange met een bezoek te vereeren. Bij het betreden van het theater hief het orkest Colonne, dat onder leiding stond van Vincent d'Indy, het Nederlandsche Volkslied aan, gevolgd door de Marseillaise. Daarna ving de voorstelling aan. lot directeur-generaal van Le Souvenir d'Orange in Nederland is benoemd mr. J. B. de la Faille te Bloemendaal. Beantwoorde vragen. Op de vragen van den heer Haazevoet be treffende vergoeding van liggeld aan schip pers, wier schepen tijdens de crisis gebezigd zijn voor den opslag van regeeringsgraan luidt het antwoord van den heer van IJssel- steijn, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel I. Niet wegens gebrek aan bergruimte in de veemen is het graan opgeslagen geweest in de schepen, doch uit een practisch oog punt, om de granen spoedig naar de aange wezen fabrieken te kunnen vervoeren en te vens om de schippers daardoor zooveel mo gelijk aan werk te helpen. Het te vergoeden liggeld werd vastgestel volgens een in overleg met, de schippers over eengekomen tarief. Naar gelang van plaatselijke omstandighe den werd het liggeld, wanneer noodig, ge wijzigd. Duurtetoeslag voor schepen, waarmede een overeenkomst werd gesloten, werd niet toege kend. De bij de overeenkomst bepaalde vracht voor het vervoer is enkele malen verhoogd, in verband met verhooging der sleeploonen. II. Waar blijkens de beantwoording van de eerste vraag al naar gelang van plaatse lijke omstandigheden verschillende vergoe dingen werden vastgesteld, is het duidelijk, dat de verhoogingen in Rotterdam en Am sterdam niet gelijk behoeften te zijn. III. Vraag 3 vindt haar beantwoording in het medegedeelde sub 1 en II. IV. Waar aan de schippers een bedrag is uitgekeerd, waarop zij ingevolge de gemaak te overeenkomsten recht hadden, moet het antwoord op deze vraag ontkennend luiden. Pasvisa. Naar wordt gemeld is als gevolg van op het Departement van Buitenlandsche Zaken gehouden conferenlies aan de betrokkene de partementen van algemeen bestuur een ver- eenoudiging der verkeersformaliteiten in onder zoek,cq. afschaffing van reisvisa ten aanzien van sommige landen. Met verlof. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft zich heden voor den tijd van veer tien dagen met verlof naar het buitenland bege ven. Dr. Posthuma. Naar bericht wordt zal in een vergadering van den Nijverheidraad, welke in de eerste dagen van September zal worden gehouden, mr. Everwijn, die 7 September als gezant naar Amerika vertrekt, het voorzitterschap van dien raad overdragen aan den oud-Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dr. F. E. Posthuma. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R.K. Propaganda Bureau te Schiedam. Bovengenoemd Propaganda Bureau, hetwelk na eenige maanden voorbereiding, korten tijd geleden werd opgericht, vergaderde j.l. Vrijdag 5 Augustus met hare Parochieele groepen, alwaar door de diverse rapporteurs verslag werd uit gebracht van de bereikte resultaten, sinds het Prop. Bureau definitief in werking trad. Over de 4 parochies welke in deze stad be staan, H. Joannes den Dooper (Haven), O.L. vr. Visitatie (Frankenland), O. L. Vr. Rozenkrans (Singel) en Allerh. Hart v. Jezus (Gorzen) werden ter bewerking voor het lidmaatschap vn de R.K. Stands- en Vakorganisatie opgekregen, respec tievelijk, 23, 30, 44, 36 of totaal 133 adressen van verkeerd- of ongeorganiseerde R.K. Arbei ders. Hiervan waren van geestelijke zijde ontvangen, respectievelijk 5, 12, 30 en 4, of totaal 61, de overige adressen waren door de diverse vakorga nisaties zelf opgespoord. Als resultaat der gevoerde Propaganda, door huisbezoek en dergelijke, kon geconstateerd worden, dat als lid waren ingeschreven, respec tievelijk, 23, 28, 32 en 30 of totaal 113 nieuwe le den Voorwaar een belangrijk succes. Immers, indien wij hierbij overwegen, dat dit in ongeveer 17s maand is bereikt, met een systeem waarvan hier de ondervinding nog moest worden opgedaan en waarbij niet alle aangesloten afdeelingen hun volle medewerking verleenden, dan kan zulks inderdaad een belangrijk succes worden genoemd Een zevental vakorganisaties boekten dit voordeel, namelijk Metaalbewerkers, Transport arbeiders, Werkmeesters,Glasbewerkers, Fabriek arbeiders, /Bouwvakarbeiders en Kuipers, plus Standsorganisatie. Ongetwijfeld hadden de Metaalbewerkers, als vakorganisatie het grootste deel, doch dit vindt zijn oorzaak, vooreerst in het feit, dat deze afdeeling zeer krachtig heeft medegewerkt in het zelf opsporen van adressen, en in de Propa ganda, door huisbezoek. Met nieuwen moed wordt op de ingeslagen weg voortgegaan, vooral nu het R.K. Vakbureau en Federatie van R.K. Werkliedenbonden een zelfde systeem voor de propaganda-mgand No vember invoerde óver het geheele land,terwijl daarbij hulp in ontwikkeling, gegevens en Pro paganda materiaal aan de plaatselijke clubs zal verstrekt worden. Besloten werd, als Prop. Bureau, regelmatig iedere maand bijeen te komen, voor het uitbren gen der rapporten, en bespreking van de verkre gen resultaten. Ook de verschillende organisaties zullen nog eens opnieuw aangespoord worden, meer dan tot dusver hunne aandacht te schenken aan deze parochieele Propaganda groepen,door werving van Propagandisten, en opgave adres sen van verkeerd- en ongeorganiseerde R.K. Arbeiders. Vast staat, dat op deze wijze onze katholieke vereenigingen zich krachtig zullen ontwikkelen hetgeen Katholiek Schiedam op haar veelzijdig terrein ten goede zal komen. Concert. Volgens de advertentie in dit blad, zullen het Harm. Orkest O.B.K. en de gem. Zangvereeni- ging „Fidelio" op Zaterdag 20 Augustus een Concert geven in den Tuin van den Doele te Rotterdam. Een schoone gelegenheid voor onze stadgenooten onze beide vereenigingen nu ook eens buiten Schiedam te hooren. Geveilde en verk. onroerende goederen. Notaris D. Boddeus. Verkocht- Vrijdag 12 Aug. Perc. 1. Een complex panden bestaande, in een winkel- en woonhuis met Pakhuis en een in 2 woningen verdeeld Woonhuis met erven en open grond, aan de Dwarsstraat nos. 66, 64 en 62 te Schiedam, in veiling 13.000, niet ver kocht. Perc. 25. Vier woonhuizen met erven en open grond aan de Ouddorpschestraat nos. 1,3 6 en 7 te Schiedam, in veiling resp. 6500. 5000.4600,en 4800, verkocht perc. 2 voor 6500.perc. 3 niet verkocht, perc. 4 5000, perc. 5 niet verkocht. Perc. 6. Een winkel- en woonhuia met erf en tuin aan de Fabristraat, no. 29; hoekvan Bever- renstraat te Schiedam, in veiling ƒ8500.niet verkocht. Perc. 714. Acht beneden- en bovenwoningen ep erven aan den Singel nos. 14, 121, 123, 125, 16 182, 184 en 18e te Schiedam, in veiling resp. 1600.—, 1475,—, 1500,—, 1500,—, 1625,- 1500,—, 1525,—, 1500.—, perc. 7—10 niet verkocht, perc. 11 1625. perc. 12 niet verkocht, perc. 13 1525, perc. 14 1500. Perc. 15. Een heerenhuis met erf en open plaats aan de Kethelstraat no. 16, en een daar achter gelegen woning met erf en tuin en open plaats aan de Zijlstraat no. 6013 te Schiedam, ir. veiling 6400.niet verkocht. Perc. 16. Een auto-garage en erf uitkomende aan de Emmastraat naast no. 30 in veiling ƒ7000, niet verkocht. NotarisD. Boddeus. Verkocht Vrijdag 12 Augustus. I. Complex panden Dwarsstraat 66, 64 en 62 groot 5 A. 38 c.A., in veiling 13.000. Niet verkocht. IIV. Vier beneden en bovenwoningen Oud dorpschestraat nos. 1, 3, 5 en 7, in veiling resp. voor ƒ6500, ƒ5000, ƒ4600 en ƒ4800. Perceelen 2 en 4 verkocht resp. voor f 6500 en f 5000 de andere niet verkocht. VI. Winkel en woonhuis met erf en tuin Fabristraat 29 hoek v. Beverenstraat in veiling voor 8500. Niet verkocht. VIIXIV. Acht beneden en bovenwoningen Singel 14, 121, 123, 12®, 16, 183, 184, en 188, in veiling resp. voor f 1600, f 1475, f 1500, f 1500, f1625, f 1500, f 1525, f1500. Perceelen 11, 13 en 14 verkocht resp. voor f 1625, f 1525 en f 1500, de andere perceelen niet verkocht. XV. Heerenhuis met erf en open plaats Kethelstraat no. 16, groot 75 c.A. XVI. Een achter perc.. XV gelegen woning en erf met tuin en open plaats aan de Zijlstraat no 6013, XV en XVI in veiling voor 6400. Niet verkocht. XVII. Een auto-garage en erf uitkomende aan de Emmastraat no. 30, in veiling voor 7000. Niet verkocht. UIT ROTTERD AM. Het nieuwe bioscoop theater. Woensdagmiddag had onder groote belang- stlling een interressante gebeurtenis plaats aan den Pompenburgsingel met groote plechtig heid werd de laatste (de 645e) paal geslagen voor de nieuwe W.B. bioscoop-schouwburg welke aan dien Singel wordt gebouwd. De grootste van ons land; 2000 toeschouwers zal ze kunnen bevatten. I, De laatste paal was met groen en met een rood-wit-blauw vlagje versierd en voor den laatsten slag had men wat vuurwerk op den paal gelegd. De president commissaris der N.V. Bioscoop en Huizen Exploitatie Maatschappij „Het Wes ten"^. A. K. Bosman hield een kort speechje ovei-j den vooruitgang der filmindustrie en de beteekenisj^ van de bioscoop voor de volks ontwikkeling, inzonderheid voor de verbrei ding van land- en volkenkundige kennis. Ook richtte spr. een woord van hulde tot de aanne mers van het werk, de heeren H. en P. Voormolen tot den architect, den heer Jac. v. Gelderen en tot de directie der N.V. „Het Westen" de heeren Karl Weisbard en J. A. Zeeuw van der Laan. Het bouwwerk zal verder op beton-fundeering komen te staan en in baksteen word en opgetrok ken, alleen de voorgevel aan den Pompenburg singel zal van natuursteen zijn. H Dit jaar zal het gebouw nog onder de kap ko men en waarschijnlijk in April worden geopend. 1 'UIT DELFT. jfj^Alhier zijn thans 51 gevallen van typlms aan gegeven. Gemengd Nieuws. U it Rusland. Gisteravond heeft zich bij de politie te Rotterdam om hulp gemeld de Hongaar A. Hornak, uit Presburg, die giste ren met een schip uit Zweden is aangekomen. Als reserve-le-luitenant van de artillerie is hij in 1916 in de Karpathen, nadat hij gewond was geworden, krijgsgevangen gemaakt. Hij vertelt, dat er in Rusland nog ongeveer 800 krijgsgevangen Hongaarsche officieren geinter- neerd zijn, terwijl het aantal krijgsgevangen Hongaren, Oostenrijkers en Duitschers op 80.000 geschat wordt. Velen werken in fabrieken of doen dienst als politieagent, als zoodanig zij bij het leger ingedeeld zijn. Medelijdende menschen hebben den brood- mageren man, bij aankomst in Zweden, van kleeding en schoenen voorzien. Over boord. Van het schip Corrie, lig gende in de Leuvehaven te R'dam, is gister namiddag overboord geslagen en verdronken de 2-jarige J. van L„ een dochtertje van den schipper van dat vaartuig. Het lijkje van het kind is opgehaald. T r a g i s c h. De politie heeft Woensdag moeten ingrijpen in een familietwist in een per ceel aan de Newtonstraat te 's-Gravenhage. De bewoner van dit perceel leefde gescheiden van zijn vrouw, met een drie-jarig kind. De viouw, die lijdende is aan toevallen, had reeds meerdere malen verklaard het kind te zullen vermoorden gi .teren gelukte het haar het huis binnen te sluipen, het kind te grijpen en het mede te trekken in een kamer. Een agent van politie die gewaarschuwd werd, begaf zich on middellijk in het vertrek en vond er het kind ongedeerd. De vrouw, die bij zijn komst trachtte te vluchten,wierp een mes weg, wat zij bij zich had. Een droevige stoet. Het kinderge raamte dat Verleden week in een rioolput aan den admiraal den Ruyterweg te Amsterdam is gevonden en dat afkomstig blijkt te zijn van den 10-jarigen Nico Bakker, die elf jaar geleden spoor loos was verdwenen, is meldt, de „Tel." in alle eenvoud op het kerkhofje te Sloterwijk ter aarde besteld. Het kistje, dat de beenderen omsloot, werd door vroegere speelmakkertjes,— thans vol wassen mannen grafwaarts gedragen. Een eenvoudige zerk wijst de tweede rustplaats van het ongelukkige jongentje aan. Afgebrand. Te Nederweert ontstond brand in de schuur van den arbeider P. Knapen. De vlammen sloegen over op de woning van den vuurman M. Overmans. De levende have en de inboedel kon gered worden, maar zijn woning, evenals die van K., werd met den oogst door het vuur vernield. Al te vurig. Door de politie zijn aange houden de statende kok J. K. S. en de kellner F. v.d. B. in zake het mishandelen van een werk willige. Doodgedrukt. Te Roodeschool geraak te een meisje van den heer B. onder een partij zakken die van een wagen gleden, en werd dood opgenomen. Déraillement. Omtreeks 8 uur Woens dagavond is van een electrischen tram,komende uit de richting Haarlem, op den hoek van de Raadhuisstraaat enSpuistraat de eerstewagen uit de rails geloopen. De wagen ontspoorde niet meer dan een meter of drie, vier, maar het ongeval had ten gevolge, dat het electrisclie tramverkeer Haar lemAmsterdam, een uur en drie kwartier ver traging ondervond. Bovendien moesten de wa gens van de Amsterdamsche tramlijnen 3, 15 en 17, die over de Rozengracht rijden, al dien tijd M j.i-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2