DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU I I L ETON. Virginia's levensloop. 44ste Jaargang. Dinsdag 16 Augustus 1921. No. 13112. Adv ertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau K|0 E M A II K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. A b onne m enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat in dit Najaar de Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel deze provincie betreft, zal gehouden worden als volgt Te Rotterdam op 19 en 28 October te Dor drecht op 20 October Te Middelbands op 21 October. Tot de najaarskeuringen worden toegelaten alle hengsten, welke ten minste twee jaar oud zijn. Inschrijvingsbiljetten voor de keuringen zul len op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvragen aan eigenaars en houdersvan hengsten verstrekt worden door den Secretaris d,er provin ciale regelingscommissie, den heer C. J. Rood- zant, Valkenboschlaan 40 te 's-Gravenhage. S e h i e d a m, 16 Augustus 1921. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat, in gevolge het besluit van Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland d.d. 8 Augustus 1921, no. 93, lo. de opening der jacht op klein wild, voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastge steld op Zaterdag 27 Augustus aanstaande met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan de opening is vast gesteld op Zaterdag 1 October aanstaande, mede met zonsopgang 2o. van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van liet jachtbedrijf, vermeld in art. 1.., lett. e der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) 3o. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts twee malen 's weeks, en wel des Woens dags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. S c h i e d a m, 15 Augustus 1921. Duitenlsmdsch Nieuws. RUSLAND. Met het doel om zich van den Oekrajienschen oogst meester te maken hebben 'de bolsjewieken te Kofno meer dan 20 divisies cavalerie gecon centreerd. Het graan wordt met geweld meegena- menen naar de tijdelijk ingerichte centrales ge bracht, vanwaar het onder militair escorte naar Moskou wordt vervoerd. In weerwil der strenge bewaking, vernielen de opstandelingen voort durend de spoorlijnen, doen bruggen sprin gen en veroorzaken ontsporingen. lederen nacht ziet men den vuurgloed van branden. De opstan delingen steken de magazijnen met graan en an deren inhoud in brand, die de bolsjewieken uit de Oékrajine willen uitvoeren. Over Ilelsingfors komen berichten uit het Russische hongerSnoodgebied die gewagen van onbeschrijflijke anarchie, welke elke hulp actie ten zeerste bemoeilijkt. Dikwijls worden treinen met leversmiddelen geplunderd en de sowjet-ambtenaren gedwongen treinen die voor, verder gelegen gebieden bestemd zijn aan te houden. Daarbij komt nog dat het spoorweg- materiaal steeds meer in verval geraakt en dat de spoorstaven, die in jaren niet zijn nagezien, de goederentreinen niet meer kunnen dragen, zoodat dagelijks ontsporingen voorkomen. Een stelselmatige hulpactie lijkt haast ondoenlijk, zoodat een hopelooze warboel te duchten is. „Waarom niet Ik weet zeker, dat het baar goed zal doen," vervolgde de jonge man haastig, en zonder in het minst acht te slaan op de ontroering van Miss Lethebridge. ,,Mijn moeder is levendig en vroolijk van aard en zal haar stellig opwekken. En bovendien moeten zij geen vreemden voor elkaar blij ven. 't ls werkelijk een heel goed plan," zei hij met een overtuiging, of het probleem reeds opgelost was. „Ik zal het Madeline maar ter stond vertellen." lante Johanna legde haar handen ineen, maakte een heftig gebaar met haar geheele lichaam en zag hem met een doorborenden blik aan. „Ge moest het liever niet doen," zeide zij. Op Fraser'.s wangen verscheen een toornige blos. „Is het uw bedoeling, om mijn moeder 'c beleedigen, of hoe is het?" vroeg hijscherp, terwijl hij zich omkeerde, daar hij op hetpunt wasi om de kamer te verlaten. Die toornige uit mal deed haar boosheid bedaren. ,,Ik heb, ge- °°f ik, niet het genoegen, Madame Mercier, uw toon^Cr hennen zeide zij op een weifelenden dus^'( hl°c spoediger die kennismaking Het rf'dt, des te beter voor alle partijen. al lang moeten gebeuren, maar IERLAND. De volledige tekst van de correspondentie die is gewisseld tusschen Lloyd George en De Valera betreffende een schikking in Ierland is thans ge publiceerd. liet is duidelijk, dat een moeilijke toestand is in het leven geroepen. Een oppervlakkige blik op het antwoord van De Valera op de regeerings- aanbieding zou bijna doen meenen, dat de aan bieding is verworpen, maar een nader onderzoek wijst uit, dat hij geen termen van onherroepelijke weigering bezigt. De „Times" geeft uiting aan de opvatting, dat het antwoord de mogelijkheid niet uitsluit van een bevredigenden afloop van de huidige onder handelingen. Ook de „Manchester Guardian" verklaart, dat de onderhandelingen niet zijn vastgeloopen het blad meent, dat zij waarschijnlijk zullen worden voortgezet. De „Manchester Guardian" voegt er aan toe, dat de correspondentie welke met goedvinden van beide partijen is politiek gemaakt, heden aan de „Dad Eireann zal worden voorgelegd. Lloyd George merkt bij den aanhef op, dat „de Britsche regeering gedreven wordt door den ern- stigen wensch, een eind te maken aan de onge lukkige geschillen tusschen Engeland en Ierland, welke in het verleden tot zoo menig conflict heeft geleid en die thans weer de vrede en het welzijn van Ierland heeft vernietigd. De Engelsche regeering is er van overtuigd, dat het Iersche volk een waardige en volledige uit- drukk'ng voor zijn politieke en geestelijke idea len zal kunnen vinden binnen het rijk evengoed als elk der andere talrijke en afwijkende naties, die vereenigd zijn in trouw aan den koningstroon. De Engelsche regeering wenscht de verwezenlij king daarvan niet alleen voor het welzijn van Groot-Brittannië, van Ierland en van het rijk in zijn geheel, maar ook in het belang van den vrede en de harmonie overal in de wereld. De brief van Lloyd George betoogt dan verder „De vrije volken welke het Britsche rijk vormen, behooren naar hun afkomst, tot tal van rassen met verschillende tradities en idea'en. In de „Dominion van Canada" hebben Engel- schen en Franschen reeds lang de bittere geschil len vergeten die hun voorouders verdeeld hielden - In Zuid-Afrika hebben de Transvaalsche repu bliek en de Oranje Vrijstaat zich aangesloten bij de twee Britsche kolonies om één groote zelf be sturende Unie te vormen onder het gezag van den Koning. Het Britsche volk kan niet gelooven, dat waar Canada en Zuid-Afrika dezelfde of nog grootere moeilijkheden zoo treffend hebben opge lost, ook de Iersche staatslieden er niet in zouden slagen een Ierschen staat op te bouwen die op vrije en bereidwillige wijze met de andere volken van het rijk zal samenwerken, en als die bevoegd heden en voorrechten zal uitoefenen waarop de autonomie van do zelfbesturende gebieden berust De Valera zegt in zijn antwoord, dat Ierland zijn nationale stemming het best kan verwezen lijken door politieke afscheiding, vrij en imperia listische verwikkelingen, welke in disharmonie met het nationale karakter zijn en leden tot verwoestende oorlogen en maatschappelijke on tevredenheid. Valera ontkent de gegrondheid van de Britsche vrees, dat het lerschegebied gebruikt zou kunnen worden voor een aanval op Britan- nië. Hij spreekt zijn bereidheid uit om met Bri tannic te praten over een regeling van de bewa pening, de verbindingen, den handel en de ver antwoordelijkheid voor de huidigeBritscheschuld te laten regelen door 3 arbitters, benoemd dooi' Ierland, Britannië en den president van de Ver- Staten, indien deze daartoe bereid bevonden wordt. In zijn antwoord ontkent Valera verder het recht van Engeland om Ierland teverminken door de schepping van een noordelijk parlement. Valera eindigt„De weg naar vrede en overeen stemming ligt open." Lloyd George antwoordt tenslotte Noord- Ierland kan niet gedwongen worde zijn huidigen staat op te geven. Hij legt er den nadruk op, dat de u'tslu'tend Ierland en Groot-Britannië aangaat. Zij kan niet verwezen worden naar een arbitrage van buitenlandsche mogendheden. Hij verklaart, dat het regeeringsvoorstel Ierland een gelegen heid als nooit te voren schenkt. De voorstellen waren gedaan in het ernstige verlangen om vrede te maken, maar verder kan deregeering niet gaan. ITALIË. Er hebben op verschillende plaatsen in Italië gevechten tusschen fascisten en arditie plaats gehad. Men meldt, dat een persoon gedood is en verscheidene gewond zijn. PERZIë. Het blad „Pioneer" meldt, dat de Perzische regeeringstroepen een groote overwinning heb ben behaald op de Perzische bolsjewiki in Mamar daran, die geen steun uit Rusland meer schijnen te krijgen DE ENTENTE EN DUITSCHLAND. Na een rede van Briand heeft de Opperste Raad besloten het advies van den Franschen mmi ster-pres: dent op te volgen en de economi sche sanct'es op te heffen, met mgang van 15 Deptember, op voorwaarde dat het voor 31 Augustus verschuldigde bedrag van 1 milliard goudmark geheel zal zijn gestort, en een Entente commissie zal worden benoemd, om de uitgifte van de invoerconsenten in Duitschland te con troleeren. De commissie te Koblentz zal over gangsregeling treffen voor de voorbereiding der uitvoering van bovengenoemde maatregelen. Ten slotte heeft deRaad besloten'de inDuitsch- land werkzame commissies van toezicht te hand haven, doch tevens hun geleidelijke opheffing volgens het voorstel van Foch te overwegen. Op voorstel van Briand heeft de Raad daarna onder warme instemming van alle leden, nog de volgende motie aangenomen „Bij 't einde van zijn arbeid verklaart de Raad opnieuwvastbd- sloten te zijn tot handhaving van de volkomen eensgezindheid der geallieerden, die hij meer dan ooit onontbeerlijk voor den wereldvrede acht." Lord Curzon en de kanselier van de Engelsche schatkist, Horne, hebben Parijs verlaten. Jaspar is uit Parijs te Brussel aangekomen. DE FINANCIEELE CONFERENTIE. De financieele Entente-conferentie heeftgis- ternacht haar arbeid voltooid met de ondertee- kening van een document, dat is goedgekeurd onder het door de vertegenwoordigers van Frank rijk en Japan gestelde voorbehoud van bekrach tiging door hun regeering van de goedgekeurde overeenkomsten. Deze regelen de voorwaarden waarop het eerste door Duitschland betaalde milliard zal worden verdeeld. Het zal deels die nen tot bestrijding der kosten van het Engelsche bezettingsleger en deels om de bedragen, waarop België recht van voorkeur heeft, te voldoen. Ver der is besloten dat alle Duitschland tot 31 Aug. a.s. over RotterdamAntwerpen ontvangen steenkool, waarvan de prijs was gesteld op dien van Engelsche exportkool, verrekend zal worden naar den binnenlandschen Duitschen kolen- prijs. „O ja Zij bleef een oogenblik veelbet.ee- kenend zwijgen. „Maar zoolang mijn goede broeder leeft," zeide zij bits. „Ik weet niet wat gij zeggen wilt, maar naar ik gis, een onbeschaamdheid, miss Lethe bridge.'Niet waar?" „Juist wat ik zeg." „Als gij mijn moeder wilt beleedigen, zeg ilc u ronduit, dat ik het niet zal dulden," zei Fraser op een toon van gezag. „M'n moeder zal m dit hms als Madeline's aanstaande schoon moeder worde ontvangen, en daarop heeft zij recht. Als gij dit met verkiest welnu, het mid del ligt voor de hand." „BedoelL ge misschien, dat ik het huis moet verlaten vroeg zij met een spookachtig glim lachje. „Slechts tijdelijk een kort verblijf bij vrienden zou in dit geval niet kwaad zijn. Natuurlijk denk ik er niet aan om Madeline mijn familie voorgoed op te dringen, zei Fra ser met eenige verandering en overreding m zijn stem. „Kom, miss Johanna, wees nu niet verkeerd. Ik weet, dat hij het niet meent. Wat kan het u deren, dat mijn moeder hier en kele weken bij haar aanstaande schoondocht komt doorbrengen. Het zal u in menig opzicht veel moeite besparen, want zij heeft veel ver stand van stoffen en modes, en zeer veel smaak. Volmaakt een Francaise. Onnoodig dus u met den trousseau te bemoeien Trousseau Wie denkt aan zoo iets zuchtte miss Lethebridhe. „Madeline trouwt De wijze van terugbetaling der oorlogsschuld die België bij de geallieerden heeft gemaakt, is voorts geregeld. Dan is overeengekomen dat de waarde der Saarmijnen op het debet van Frank rijk zal worden geboekt op rekemng van destor- tmgen vóór 1 Me' j.l. De conferent e heeft ook de kwesrie geregeld van de bons, voorz;en m de overeenkomst van 8 Sept. 1919, ten laste van de Entente-landen, aan w:e Oostenrijkschc geb;eden zijn afgestaan. Ten slotte zijn de schommelingen van de geld markt besproken, die het gevolg kunnen zijn van de financieele operaties, welke Duitschland moet ondernemen ten einde zich de buitenlandsche valuta te verschaffen die het aan de Entente- mogendheden moet betalen. SPANJE. Het nieuwe ministerie, is gevormd onder voor zitterschap van Maura en is verder als volgt sa mengesteld Gonzalez Hontoria (onafh.) buiten landsche zaken Cambo (leider der regiona- listen) financiën De la Cierva, oorlog Cortyna (Romanonist) marine Maettre (Ciervist) open bare werken Sylvo (Maurist) onderwijs Cella de Portugal (onafh.) binnenlandsche zaken, Matod (conservatief) arbeid Rodriguez (voor zitter der democratische persvereeniging) justi tie. HONGARIJE. Uit Boedapest wordt gemeld, dat morgen 17 Augustus in alle kerken van Boedapest en van de provinciale hoofdsteden een Mis gecelebreerd zal worden ter gelegenheid van den geboortedag van „koning Karei de Vierde." Te Boedapest zullen de leden der regeering en verscheidene officieele personen de Mis bijwonen. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Canstantinopel meldt men Een hervatting van den Griekschen aanval, met Angora als doel schijnt zeer aanstaande. Men neemt in de Grieksche kampen een groote be drijvigheid waar. ALLERLEI. Te Londen is draadloos bericht ontvangen, dat aan boord van het ss. „Saxon", waarmee ge neraal Smuts de reis van Engeland naar Kaap stad maakt, brand is uitgebroken. De „Saxon" wordt heden te Kaapstad verwacht. De Russische sowjet-regeering zal op de Leipzigsche najaarsbeurs, die 28 Augustus a.s. begint, voor de eerste maal officieel worden ver tegenwoordigd door de leden van haar handels delegatie te Berlijn. Te Sheffield hadden Vrijdagavond onlusten plaats na een demonstratie van werkeloozen. Een menigte van 8000 man verzamelde zich voor het stadhuis en deed een poging om het gebouw binnen te dringen. De politie deed ten slotte een charge met den stok en verspreidde de demon stranten, van wie er vijf werden gearresteerd. Uit Riga wordt gemeld, dat de onderhande lingen over de Amerikaansche hulpactie voor- loopig zijn afgebroken, omdat nog niet alle in Rusland geinterneerde Amerikanen in vrijheid zijn gesteld. De Poolsche bladen zijn eenstemmig in hun afkeuring van de beslissing van den Oppersten Raad in zake Opper-Silezië. Vo'gens een Havas-bericht heeft de Poolsche ministerraad besloten een nota aan de geallieer den te richten, waarin gezegd zal worden, dat het nog in geen jaar. „Wel zeker. Ik zal haar wel zachtjes aan tot andere gedachten brengen," zei hij kalm. „Drie maanden is, dunkt mij, een zeer gepaste tijd." „Vroeger dan een jaar vind ik onvoegzaam, afschuwelijk Ik zal er nooit in toestemmen," zei miss Lethebridge heftig. „Als Madeline het verkiest, zal dat wel anders worden. Zij is haar eigen meestere? en kan doen wat zij wilt. Als een rechtge aarde dochter zal zij gaarne aan het verlangen van haar vader gehoor geven." „Hij verlangt dat nu niet meer, de arme James Maar hij was zenuwachtig en ongedul dig, omdat hij niet wel was. Was hij blijven leven „Dan zou zeker het huwelijk in September hebben plaats gevonden. De dag was reeds be paald." Zij zuchtte. „Maar alles is nu veranderd." zeide zij treurig „En waarom Wij moesten juist nu te meer, zorgen, dat er aan de wenschen werd voldaan." Miss Jöhahna zag hem met een onuitspre- Kelijken blik aan, en er was iets bijzonders bitters in haar toon. „Ik zal mij de wet niet laten voorschrijven," begon zij. „Arm schep selMaar uit zijn saamgedrukte dunne lip pen en de bijzondere flikkering zijner oogen bespeurde zij wellicht hoe weinig haar verzet zou baten. „Arme Madeline zuchtte zij bijna onhoorbaar. Fraser had die woorden echter gehoord, en hoewel hij een kleur kreeg, begon hij har telijk te lachen. „Hoe nu Dat is toch wat al te erg!" zei hij. „Ik erken natuurlijk gaarne dat ik niet half goed genoeg voor haar ben." „Meent ge dat werkelijk „Werkelijk, oprecht. Maar, als zij er anders over denkt, ziet ge „Ja, dat is het juist." zei zij bits. „Made line is net als de arme James koppig als een ezel, als zij zich eenmaal iets in het hoofd heeft gezet." „Nu, gelukkig voor mij, dat zij die neiging voor mij heeft opgevat. Mijn waarde miss Johanna, doe wat u wilt, gij kunt er niets aan veranderen. schik er u dus in." Na. dien wijsgeerigen raad, was Miss Le thebridge dagen achtereen niet in een stem ming, <un naar hem te luisteren. Zij had de ontdekking gedaan, dat, hoe oud en ervaren zij ook was, er voor haar nog veel te leeren viel, en onder meer dit eene dat hetvergeefsche moeite zou wezen, zich tegen den wil van Hugh Fraser te verzetten, wanneer hij zich eenmaal iets in het hoofd had gesteld.Evengoed had zijeen poging kunnen doen, om de wateren der Niagara in hun loop te stuiten, hoewel Fraser's kracht zich niet toonde door gedruisch, maar alleen in de vastberaden kalme uitvoering van zijn wil. (Wordt vervolgd.) UWE SGHIEDAMSCHE COURA oö minimi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1