Uitstoomerij. N.V. DE PHOENIX, A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 den daarbij komt nog, dat het onmogelijk is vas te toezeggingen te doen omtrent de data van af levering. Met het grootste leedwezen hebben wij er toe besloten, onze fabrieken tijdelijk te sluiten, met uitzondering van onze afdeeling voor proefne mingen en onderzoekingen. Wij zullen de fabrieken weer openen, wanneer de omstandigheden het zullen mogelijk maken, de zaken te drijven met eenige kans op succes. Wij publiceeren deze vroege kennisgeving van ons besluit opdat onze employees in de gelegen heid zullen wezen om elders werk te krijgen." In een nadere toelichting verklaart de directie nog, dat zij groot vertrouwen stelt in de toekomst van de scheepsbouw- en machine-industrie in het Ver. Koninkrijk, en dat zij gelooft, dat de wel vaart zal terugkeeren, wanneer iedereen zal be seffen, dat industrieele, ondernemingen enkel met succes kunnen worden gedreven, wanneer wordt gehandeld in overeenstemming met de economische wetten. Naar de Temps" verneemt heeft de com missie van herstel besloten tot een voorloopige verlaging van de Duitsche kolenleveringen, zulks in verband met de verminderde productie der Duitsche mijnen. In plaats van 2,200,000 ton per maand zal Duitschland slechts 1,600,000 ton behoeven te leveren. Generaal Newman, de chef van den genera- len staf in Egypte is met een vliegtuig te Heliopo- lis gevallen. De bestuurder is gedood, men twij felt aan Newman's herstel. - Men seint uit Kopenhagen d.d. 16 dezer Op het oogenblik zijn er in de haven van Go thenburg ongeveer 100 schepen opgelegd. Ook de scheepsbouwnijverheid daar ter plaatse ver keert in zeer moeilijke omstandigheden. kellners zal worden verminderd, terwijl het voorts in de bedoeling ligt van het bestuur van Horecaf, de meest roode elementen uit het bedrijf te verwijderen en de bij Horecaf aan gesloten patroons in dien geest te adviseeren. De bezittingen van den keizer. Volgens Kurt Heinig, die onlangs een boek heeft uitgegeven over de Hohenzollern heeft de keizer een totaal bedragvan 60.063.000 mark ont vangen, sedert hij naar Nederland is vertrokken. Venlo's burgemeester. Burgemeester H. B. J. v. Rijn, welke onlangs zijn 80en verjaardag vierde, heeft op 1 October ontslag als burgemeester aangevraagd. J. van Vollenhoven. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van den Nede'rlandschen Leeuw, de heer J. van Vol lenhoven, directeur van de Nederlandsche Bank Hooge Raad. Bij Kon. Besluit van 3 dezer is benoemd tot vicepresident van den Hoogen Raad der Ne derlanden, mr. A. J.L. Nypels, thans raadsheer in gemeld college. RIJN- en MOEZ KLWIJNEN. B. Rosenstein, Wiesbaden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Telef. No. 15. 1248 7 Binnenland. De lichamelijke oefening der rijpere jeugd. Naar De Tel.' verneemt, heeft het algemeen college van advies voor de lichamelijke opvoeding (waarvan de heeren F. W. C. H. van Tuyll van Serooskerken en B. Otto resp. voorzitter en secretaris zijn) den minister van onderwijs een ontwerp regeling van de lichamelijke oefening der rijpere jeugd ter overweging aangeboden. Het voorstel, in den vorm van een wetsontwerp gevat, gaat uit van het beginsel, dat zoowel mannelijke als vrouwelijke jongelieden tusschen 14 en 19 kaar recht hebben op onderwijs in licha melijke oefening. Tot het ontvangen daarvan moet in elke gemeente gelegenheid worden ge boden „voor zooveel het verlangen naar dit onderwijs blijkt." De leiding behoort door bevoegden te worden gegeven, de kosten zijn te dragen door vereeni- gingen of commissies, die de leiders aanwijzen, dan wel door de gemeente. De salarissen der leiders betaalt het rijk, dat ook ten minste 75 pet der door de gemeente te maken kosten voor zijn rekening neemt. Voor leiders (leidsters) wortlt een getuigschrift ingesteld, voor deelnemers (deelneemsters) aan het onderwijs 'n diploma voor elk der beide sek sen. Dit diploma kan in verschillende graden worden verleend, naar gelang van den duur der deelneming. Het toezicht op de naleving der bepalingen wordt opgedragen aan de inspecteurs van de lichamelijke opvoeding, die gehouden zijn, de deelneming aan het onderwijs zooveel mogelijk te bevorderen. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden nader de bijzonderheden vastgesteld van om trent de voorwaarden, waaraan dé oefeningen, terreinen, lokalen, moeten voldoen, de grootte der rijksbedragen in de gemeentelijke kosten, de eischen voor het getuigschrift, de regeling der cursussen, tot verkrijging daarvan, de toe kenning der diploma's, enz. St. Clemens. Heden (Woensdag) avond 8 uur recollectie, van oud-retraitant,en van het retraitefonds „St.. Clemens." Postduiven. Zondag 1.1. hield de vereeniging „de Postduif" alhier een wedvlucht vanaf Libremont afstand 242 K.M. De uitslag was le2e7e prijs L. Sloot3e17e prijs J. Heyster 4—5e8epr. Gebr. Groeneweg 6e prijs M. LI. Bruijn 9e—11e 13e prijs N. in 't Hol. 10e—15e—16e prijs J. Vrijlandt 12e-f-18e prijs W. Batenburg 14e prijs A. J. Wennekers. le duif 3.18.29 uur, laatste 5.19.48 uur. Voor de op 19 en 20 November a.s. te houden konijnen tentoonstelling van de Vereeniging „Onderling Belang'.' alhier is door het gemeentebestuur een Zilveren medaille beschikbaar gesteld. Voor de op 26 en 27 November d.a.v. te hou den tentoonstelling van Pluimvee enz door de Afd. Schiedam en Omstreken der V. P. N. werd door het gemeentebestuur een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld. D e a g e n t v a n politie F.' A. A 1 berts, eertijds van hier naar Helmond vertrokken is thans, met mgang van 1 September a.s. op meuw benoemd tot agent van politie alhier. UIT VLAARDINGEN. Te Vlaardingen is eergisternacht ingebroken bij de alleenwonende juffrouw C. V. De inbreker, die door een W.C. raampje binnengekomen was, dreigde de vrouw te 'zullen dooden als zij hem geen geld gaf. Juffrouw V. wist hem echter te ontsnappen zij riep om hulp, waarna de in dringer de vlucht nam. De politie heeft hem ech ter reeds te pakken het is een zekere B„ afkom stig uit Enschede. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat §3, Tel. 580 De staking in het hotel- café- en restaurant bedrijf. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. bond van geemployeerden in het hotel- café- en restau rantbedrijf St. Antoinius heeft zich tot Horecaf gewend met het verzoek om onderhandelingen. De opgeheven Keilnerstaking. Gistermiddag hebben te Amsterdam de per- soneelen der cafe's en restaurants zich bij hun patroons gemeld. Op advies van het bestuur van Horecaf zijn zij echter overal tot vanmiddag weggezonden, in afwachting van een door Hore caf te nemen besluit inzake de door de patroons in deze aan te nemen houding. Heden zouden de patroons bijeenkomen, ten einde hierover een beslissing te nemen. De afdeeling Utrecht van Horecaf heeft be sloten, dat de stakers in de zaken, waarin zij voorheen werkzaam waren, niet teruggenomen zullen worden. Het Persbureau „Vaz Dias" heeft zich gewend tot den heer Van Oort, voorzitter van Horecaf die verklaarde, dat de patroons naar zijn meening - vrij zullen moeten blijven om al dan niet hun oude personeelen weer in dienst te nemen. Het is echter niet mogelijk, alle oude krachten weer op hun plaats te herstellen daar de patroons tijdens de staking ander personeel hebben aangenomen, tegenover, hqtwelk zij de belofte hebben afgelegd, dat hoe de staking ook zou eindigen, dezen op hun plaats zouden blijven. Ook zijn er zaken waar het aantal Gemengd Nieuws. straat te Tilburg, verdacht van het plegen van onregelmatigheden. Het parket uit Breda heeft met den com missaris van politie te Tilburg ten kantore der bank een langdurig onderzoek ingesteld en de boekhouding, die tijdens het directeur schap door A. gevoerd werd, in beslag geijomen. Een paar maanden geleden heeft A. de bank ver kocht voor een aanzienlijk bedrag aan de heeren Bruurs en Zepfie. Gisteren is A. naar Breda overgebracht om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Tevergeef s.Gisternamiddag omstreeks half zes is aan de Leuvenhaven te Rotterdam bij de Jan Slijpensteeg de 4-jarige A. v. L„ wonende aldaar, spelenderwijze te water geraakt. Verschil lende burgers sprongen onmiddellijk gekleed te water en het mocht den heer P. B., scheepsbe vrachter, aan de Wijde Nieuwsteeg kantoor hou dende, gelukken, na eenige vergeefsche pogingen het kind in bewusteloozen toestand op het droge te brengen. Politie en reddingsbrigade tracht ten echter tevergeefs de levensgeesten op te wek ken. Dr. Van Selms kon slechts den dood con- stateeren. Het lijkje werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Van de burgers, die zich te water begeven hadden, vermiste "de varensgezel L. W. O. uit zijn jas, die hij op den wal had neergewor pen, toen hij deze weder aantrekken wilde, een portemonnaie met ongeveer 16. T r e i n-b o t s i n g. Gisternacht had op het spoorwegemplacement te Boxtel een botsing plaats tusschen twee goederentreinen. De bin nenkomende goederentrein uit de richting Den Bosch .reed onder een onveilig signaal te ver door, juist toen een andere goederentrein vertrok. De binnenkomende trein reed den vertrekkende in de flank aan, waardoor 15 wagens uit de lijn werden geworpen. De machine en de tender van den Vertrekkenden trein zijn zwaar gehavend een buffer en de lantaarns werden afgebroken. Het Verkeer behoefde niet te worden gestremd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, doch de materieele schade is nog al beduidend. Oorzaak is het niet tijdig opmerken van het on- veilig.signaal. Oostzee, twee menschen heeft helpen redden en daarna de omgeslagen boot met het kostbare tabelwerk, bij hooge zee aan land heeft gebracht' De w.n. commandant van de torpedobootsbloot heeft dr. Forley-Duwel een dankbetuiging ge zonden. 11. M. de Koningin op reis. Reuter seinde uit Drontheim d.d. 15 dezer II. M. Koningin Wilhelmina heeft heden morgen Molde en daarna Merok bezocht. Van het plan om Finmark te bezoeken is afgezien, daar H. M. de Koningin de volgende week naar Nederland terugkeert. V liegongeluk. Het militaire vliegtuig F II, dat Vrijdag op 1000 Meter boven Leeuwar den in brand vloog en bij een noodlanding ver nield werd is gedemonteerd. De beide inzittende officieren hadden slechts lichte verwondingen en konden na onderzoek door den officier van gezondheid, vertrekken. Het vredespaleis gesloten. Het vredespaleis zal van 25 Augustus tot en met 3 September voor de bezichtiging gesloten zijn in verband met "het in het paleis te houden congres van de International Land Association. G r o o t e brand. Gistéren ontstond brand in de houtzagerij en houthandel der firma Mul ders te Blerick. In korten tijd was alles door het vuur verwoest. Ook de touwslagerij der firma Overman te Venlo ging in vlammen op. De brand weer van Blerick en Venlo bestreden het vuur. De schade wordt op f 70.000. geschat. De mijnwerkersstaking. Gister avond heeft te Kerkrade een buitengewoon druk bezochte vergadering plaats gehad van de sta kende mijnwerkers. Enkele mededeelingen wer den nog gedaan van ingekomen steun. Een der sprekers, de heer Hensgens, lid van het hoofdbestuur van den Christ. Mijnwerkersbond, deed mededeeling. van een namens de vier sa menwerkende organisaties zoo juist aan de regeering in Den Haag verzonden telegram, verzoekende om den Kerkraadschen arbeiders hulp te bieden en het contract, bestaande tus schen de maatschappij en de regeering, te ver nietigen en de mijnen in vollen eigendom van den staat te brengen. Zoolang deze aangele genheid nog niet door een wet is bekrachtigd zorge de regeering voor toeslag op de loonen, zoodat zij hetzelfde loon blijven behouden als de arbeiders op de andere mijnen. Door den heer Smid, secretaris van den Ned Mijnwerkersbond, werd bekend gemaakt hoe morgen de eerste uitkeering zal plaats hebben. Die voor de ongeorganiseerden is gehuwden en kostwinners 9 ongehuwden boven 18 jaar ƒ7.20; jongens van 16 en 17 jaar ƒ5 40 en jongens van 14 en 15 jaar 3.60. De georganiseercen krijgen de statutaire uit- keermgen, voorts als toeslag 4.50 voor ge huwden en kostwinners, voor ongehuwden bo ven 18 jaar ƒ3.60, voor jongens van 16 en 17 jaar 2.70, voor jongens van 14 en 15 jaar ƒ1.80. De hoogste uitkeering voor de georganiseer- den zal ongeveer 22 a 23 bedragen. De ingekomen steun bedroeg tot en met Za terdag 14.000. De vergadering had een kalm verloop. Aangehouden. In een Hotel te Valken burg is door de politie uit Tilburg aangehouden de heer A. B. A., vroeger directeur van de Til- burgsche Crediet- en Effectenbank in de Lange. Ontspoord. Maandagavond is de tram van 10.40 uur, loopende van Joure naar de Lem mer, nabij dé Lemmer ontspoord, doordat er zich tusschen de rails een koe bevond. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Dinsdag morgen was de weg nog versperd. De machine stond dwars over den weg. Nieuwe a a n w i n s t e n v o o r A r t i s Per s.s. „Saparoea" der Mij. Nederland' kwam dezer dagen een belangrijke zending voor Artis in A'dam behouden aan. De lieer G. Perk Jr. te Medan, heeft een jonge Deli-Orang, de heer Michelsen een Sia- mang, de heer J. v. Wijk een Sumatraansch Waterhert, als geschenk voor het Genootschap meegegevenbovendien waren er nog een Maleische beer, een Ceylonsche Hoornuil, eenige apen en een krokodil voor Artis verscheept. Voorts bracht het s.s. „Commewyne" der West.-Ind. Mail een aantal aangekochte Suri- naamsche dieren over, waaronder «het merk waardig rood Spieshert, een Pecari, twee water- hazen. eenige doodshoofdaapjes, een prachtige Boa-Constrictor en twee Anaconda's, mooie Surinaamsche Geelkop Aroepialen en Parkieten. De heer E. Wilier te Hilversum bracht van Argentinië een mooie Temminckotoekat als geschenk mede, terwijl de heer H. Kroos, hof meester van het ss. Neptunus" der Kon.Ned. St. Mij. een jong exemplaar eener Jakhals-soort ten geschneke gaf. Kapitein P. Kalishoek, gezagvoerder Höll. West. Afr. lijn, bracht voor het Genootschap van de Goudkust een groote Civetkat, een moeie loeraka, en twee Papegaaien van Sierre Leone, twee Makako's, tweeStekelvarkens en een Snuit- mangoeste of Kusimanse mede. Een zeer belangrijke zending dieren,waaronder prachtige vogels een geschenk van den sultan van Solo benevens een merkwaardige Gibbonsoort van Atjeh, door den heer J. C. Lankamp, kapi tein der Inf. O.-.I. leger, meegebracht, worden binnenkort nog Verwacht. Onderden tra m. Te Duizel is J. Wijnen een schilder uit Stratum, tengevolge van ver keerd uitwijken door de tram van 12.26 uur naar de Be]gische grens, aangereden en medegesleurd. Zijn deerlijk geschonden lichaam kon slechts met moeite onder de machine worden gehaald. Hij laat een weduwe met 3 kinderen achter. Snugger. Te Rijnsbrug had de echtgenoote van W.K. veel last van vliegen en op haar klagen had zij den zonderlingen raad ontvangen de lastige dieren door gas te verdrijven. Een dubbeltje gas was daartoe voldoende, aldus het advies. De proef zou genomen worden. De kinderen werden in een schuur aan het spelen gezet, vrouw K. sloot deuren en vensters en zette de gaskraan open. Ze zou zelf in tusschen aan het werk "ilijven en tegelijk den massa- dood der vliegen constateeren. Door den groo- ten toevoer van gas in het gesloten vertrek raakte de vrouw zelf buiten bewustzijn en viel op den grond neer. Door een toevallige omstandigheid kwam een der kinderen, dat zich over zijn speelkameraadje wilde beklagen, de woning binnen en moeder zoekende, vond het deze op den vloer liggen, schijnbaar dood. Het kind liep huilend en schreeuwend naar huiten, waarop 'n met zijn wagen voor de deur staande bakker het huis in snelde en de vrouw naar buiten droeg. De ontboden geneesheer slaagde er na een behandeling van l1/2 uur in de levensgeesten weer op te wekken. Het slacht offer van den „goeden" raad ondervindt echter nog steeds.de riadeelige gevolgen. Gered. Uit Swinerniinde meldt men, dat de Nederlandsche dokter C. L. Torley-Duwel, die daar tijdelijk verblijf houdt, dezer dagen, bij een ongeluk met een zeilboot van de marine op de Fogen oparijving van de graan- p rijzen. De graancrisis in Beieren heeft den premier van dat land, dr. von Kahr, aanleiding gegeven tot het volgende telegram aan den rijkskanselier „De graanaankoop in Beieren heeft tenge volge van het opdrijven der prijzen en den on- beperkten uitvoer een omvang aangenomen, die niet alleen voor de broodvoorziening, doch ook voor de openbare veiligheid gevaarlijk is. Hieran kan slechts tegemoet worden ge komen door de bevoegdheden, welke in art. 42 van de rijksgraanverordening aan den minis ter van Levensmiddelenvoorziening zijn toege kend, en niet alleen in het dringend belang van Beieren, doch ook in het belang van het Rijk, moet van deze bevoegdheden thans ge bruik worden gemaakt. Ik betreur ten zeerste, dat het desbetreffende Beiersohe voorstel door het rijksdepartement van Le^nsmiddelenvoor- ziening is verworpen, met het oog op de po litieke gevolgen. Ik verzoek de aangelegen heid nogmaals te onderzoeken en het resultaal onverwijld mede te deelen." De Beiersche minister van Landboujv be zocht Zaterdag de Miinchener Korenbeurs, waar hij tot de aanwezige zakenlieden een rede hield, waarin hij met nadruk waarschuwde te gen het prijsoijdrijven van graan, dat in het vrije handelsverkeer is. Hij kondigde maatre gelen aan tot beperking van den uitvoer van dit graan uit Beieren, en verklaarde dat alle transacties boven de wereldmarktnotities als prijsopdrijving zal worden beschouwd en straf rechtelijk zal worden vervolgd. Zijn uiteenzetting over den nood onder de behoeftige volksklassen maakte diepen indruk op de talrijke beursbezoekers. De Kommer- zienrate Meyer en Lówenthal gaven in antwoord op de rede van den minister de verzekering, dat de bona fide handel bereid is, met de regeering mede te werken, en verklaarden, dat er reeds een geleidelijke vermindering van de prijzen van het vrije graan kan worden geconstateerd, hetgeen door het beursbericht wordt bevestigd. Het d r o o g ge 1 e gd e" Amerika. Het smokkelen van sterken drank uit Ca nada naar de Vereenigde Staten heeft thans een omvang bereikt, die alles overtreft, wat op dit gebied in de Vereenigde Staten reeds is gepresteerd. Dit is gedeeltelijk een gevolg van de beslis sing van de stand Windsor in Ontarioo, dat de verscheping van sterken drank voor export niet verboden is, ofschoon deze staat zelf is drooggelegd. Eenige uren nadat deze beslissing door de overheid was genomen, kwamen als of men er op had gewacht, direct al 700 wagonladingen whisky en bier to Windsor en Sandwich City aan om vandaar naar de Vereenigde Staten te worden gesmokkeld langs de Detroit-rivier en het Michigameer. De handel in sterken drank is besproken in een kabinetszitting te Washington en de president zeide, dat de geheele kwestie der drooglegging in een acuut stadium was ge treden. De smokkelaars hadden in de afgeloo- pen 12 maanden voor niet minder dan 1200 millioen gulden in de Vereenigde Staten we ten binnen te smokkelen, en dit in weerwil van de inillioenen liters, die door de autoritei ten in beslag zijn genomen. De commissaris voor de openbare gezond heid verklaarde in zijn jaarverslag, dat het aantal personen, dat te New York zich had te buiten gegaan aan verdoovingsmiddelen on geveer verdrievoudigd is, sedert het alcohol verbod in werking trad en nog steeds neemt dit aantal toe. r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2