DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON! Virginia's levensloop. 44ste Jaargang. Vrijdag 19 Augustus™1921 No. 13115. Bureau KjjOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke mtmmers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenkijdscis Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Briand ontving Woensdag de ambassadeurs van de Ver. Staten en Italië. Aan eerstgenoemde overhandigde Briand het antwoord van Frankrijk op de uitnoodiging tot de conferentie van Washington op 11 Nov. De Fransche regeering neemt de uitnoodiging aan en deelt mede, dat de minister-president Frankrijk zal vertegenwoordigen. Uit de toelichting der aanvrage van een cre- diet van 200.000 dollar voor de algemeene kosten der ontwapeningsconferentie blijkt, dat men erop rekent, dat de conferentie twee maan den zal duren. Gezinspeeld wordt op de moge lijkheid van nog langeren duur, waarvoor dan een aanvullingscrediet noodig zou zijn. Lodge verklaarde in den Senaat, doelende °P zijn benoeming tot gedelegeerde ter ontwape ningsconferentie, dat hij zijn best zou doen om een beperking der bewapeningen te verkrijgen, doch er moest een algemeene beperking zijn door a'le naties. De verklaring van Lodge werd uit gelokt door opmerkingen van senator Harrison, die een amendement indiende op het crediet- ontwerp voor de uitgaven der conferentie strek kende den Amerikaanschen gedelegeerden te verzoeken een openbare zitting te eischen. Lodge legde daarop zijn verklaring af eraan toevoegend, dat niemand harder dan hij zou werken om de conferentie te doen slagen, hetgeen het geval zou zijn als zij het volk de grootst mogelijke bespa ring bracht. Lloyd George heeft in het Engelsche Lagerhuis verklaringen afgelegd nopens de resultaten van de onlangs gehouden rijksconferentie en de voor uitzichten voor de aanstaande conferentie te Washington. De laatste paar jaar, zei hij,*zijn getuige geweest van een merkwaadige ontwikke ling van de samenstelling en den groei van het rijk. De overzeesche zelfbesturende gewesten Lebben vrijwillig een millioen mannen en Indië anderhalf millioen ter hulp van het rijk gezon den in den jongsten oorlog. Hun hulp heeft de gebeurtenissen een ander aanzien gegeven. Het Britsche rijk is gebleken wezenlijk te bestaan en geen hersenschim te zijn. He eerste ministers van het rijk en de vertegen woordigers van lndio hebben thans zeer diep gaande en openhartige besprekingen gehouden over de buitenlandsche politiek van het Britsche rijk en zijn tot overeenstemming gekomen nopens de politieke richtsnoeren in zaken als die nopens pper-Silezie, Ivlem-Azië, de schadeloosstelling en de ontwapening van Duitschland. Men is overeengekomen, dat nopens alle vraagstukken van buitenlandsche politiek de overzeesche ge- v\es,en ingelicht en geraadpleegd zullen worden, voor zoover de afstand zulks toelaat. l i "8?'6 Weg om de eenhcid des rijks en zijn enigheid door gemeenschappelijk overleg te vér- ze veren is gelegen in het Verbeteren van de ver- keers- en gemeenschapsmiddelen. De conferentie is overeengekomen, dat het rijk ïnoet beschikken over een marine, die van geen enkele andere de mindere is en men was algemeen van gevoelen, dat de zelfbesturende gewesten daarin moeten bijdragen. 1 en aanzien van het Engelsch-Japansche mndgenootschap zei Lloyd George, dat het in f en jongsten oorlog metterdaad op de proef is ge- s -old en dat niemand, die de gebeurtenissen heeft gevolgd, tot een andere gevolgtrekking heeft gunnen komen, dan dat het eerlijk en trouw is ^egepast en uitgevoerd door Engeland's Japan- sc e houdgenooten. Zouden wij hun nu zei Lloyd 58 „Wel, door de een of andere bespottelijke .jgeloovigheid en dwaasheid, zeggen ze. Jaren geleden, toen haar echtgenoot op sterven lag, zeggen ze, deed zij een gelofte om gedurende negen dagen drie uren per dag te bidden en daar- en oven een pelgrimstocht te doen naar een of un ere gewijde plaats in Wales in het hartje an den winter. Het natuurlijk gevolg was liiUp 'i?ai I?an sl''e,d' want hij had een ongenees- Waa weaar gen kruid voor gewassen was rtJlfv VTOUW' een do°helijke koude op deed en de kiemen legde voor de ziekte die haar voortdurend ondermijnt. Het zou mij be nieuwen, wat er anders had moeten gebeu- „Arrne vrouw! Hoe treurig en hoe ia ra wer, dat de H. Maagd haar gebed niet ver dorde. Maar God weet, wat het best voor haar k r inte 'Jolianna zubr haar met een onuitspre- elijken blik aan. „De geneesheeren weten het ons' ,ondhe'd hs de beste gave, die God zake geschonken heeft. Maar dat zijn mijn ziel tc m<v Cn ik ga vanavond naar de arme ziet er'ki Zullen samengaan> kind, want ge doen ek "it- Die wandeling zal u goed Za,,en in tante Johann's kamer, waar George, den rug mogen toekeeren en zeggen: „Dank u welGij hebt ons bijgestaan toen wij in moeilijkheden waren, maar nu hebben wij u niet langer noodig Dat wil niet zeggen, dat Enge land een bondgenootschap verlangt, dat tegen een anderen staat gericht is, en zeker niet tegen de Vereenigde Staten. Het is het voornaamste be ginsel van de Engelsche politiek en moet dat blijven dat wij handelen in een zoo volledige overeenstemming met de Vereenigde Staten als tusschen twee landen maar mogelijk is: Ik zie niet in, ging Lloyd George voort, waarom het on mogelijk zou zijn onze Verplichtingen jegens Ja pan in gedachten te houden en onze vriendschap voor dat groote land te behouden en tezelfder tijd den geest van broederschap jegens de Ver eenigde Staten te bewaren. Indien het bondgenootschap met Japan kon worden uitgebreid tot een ruimere overeenkomst met Japan en met de Vereenigde Staten ten aan zien van alle vraagstukken van de Zuidzee, zou zulks een groote gebeurtenis wezen, welke een grooten waarborg voor den wereldvrede zou op leveren. De beste manier om een ontwapenings conferentie tot welslagen te brengen is dat men zich eerst over de ZuidzeeVraagstukken verstaat. Het Britsche rijk in zijn geheel moederland en overzeesche zelfbesturende gewesten is een in zijn verlangen om elk denkbaar beletsel Voor een volledige vriendschap met de Ver. Staten uit den weg te ruimen en te komen tot een regeling, waarbij het Britsche rijk en de Ver. Staten zij aan zij kunnen werken in gemeenschappelijk overleg. Overeenstemming tusschen de Ver. Staten en het Britsche Rijk nopens de algemeene beginselen Van de wereldpolitiek dient den grondslag te vormen van den volstrekten waarborg voor den wereldvrede. De eerste minister hoopt, dat een dergelijke overeenstemming het resultaat mag wezen Van de conferentie te Washington. BELGIE. Dinsdag zal de Senaat bijeenkomen, teneinde het wetsontwerp te bespreken tot, invoering van nieuwe belastingen, die 400 millioen frank moe ten opbrengen. De socialisten bestrijden het wetsontwerp. Y OEGO-SLAVIE. Tijdens de afwezigheid van koning Alexander van Servië, die naar men weet blindedarmont steking heeft en te Parijs vertoeft, zal het kabi net de regeeringsmacht uitoefenen. Het Zuid-Slavische kabinet besloot het parle ment onmiddellijk telegrafisch bijeen te roepen. Gisterochtend hebben de Zuid-Slavische troe pen den eed van trouw aan den nieuwen koning afgelegd. Het stoffelijk overschot van koning Peter zal in de kathedraal te Belgrado ten toon worden gesteld tot Zaterdag, den dag waarop het naar Topola wordt overgebracht om in den grafkel der van de Karageorgewitsen in de kerk van Mont Oplenats te worden bijgezet. GRIEKEN EN TURKEN. Berichten van het front in Klein-Azië zeg gen, dat de Grieksche opmarsch merkwaardig snel gaat. De Grieken ontmoeten slechts zwakken weerstand. Het schijnt, dat zij de vijandelijke verdedigingslijn nog niet hebben bereikt. De geruchten over een anti-Kemalistischen opstand te Konia schijnen onjuist te zijn. Het Grieksche blad „Procia" verneemt uit Smyrna dat sterke Turksche afdeelingen ver schenen zijn aan den oever van het meer Manias, Virginia tegenwoordig een groot gedeelte van haar tijd doorbracht. Madeline was liever alleen met Fraser. Virginia hief de oogen van haar werk op en zag haar met een nadenkend en hoewel eenigszins ondeugenden blik aan. „Heel goed, tante Johanna, maar misschien was het toch beLer, dat ik niet meeging. Mrs Hornby houdt, geloof ik, niet van mij." „Niet van u houden Zoo'n dom schepsel Waarom zou hij niet van u houden, dat zou ik wel eens willen weten?" „Ik weet het niet. Maar toch Neen, ik weet het niet," zei Virginia aarzelend. Miss Lethebridge maakte een eigenaardige beweging met het bovenlijf en trok den neus op. „Wat een bespottelijk wezen zeide zij. Zou zij zich soms verbeelden, die die groote domoor van een zoon Maar plotseling scheen zij zich iets te herinneren en voltooide den zin niet. „Geoffrey is een heel goed jong- mensch,' zeide zij ernstig. „Zijn moeder moest blijde zijn, als hij trouwde. Maar dan zou het met een prinses moeten zijn. geloof ik. Zij lachte sarcastisch. „Dat is het juist zeide Virginia kalm. „Trek het u volstrekt niet aan, Virginia. Als Geoffrey Hornby -zich zelf geen lief, aardig vrouwtje kan kiezen, verdient lrij er geen. Dat wilde ik maar zeggen." „Maar" begon Virginia, doch de verbazing over het onverwachte compliment van de ge woonlijk voorzichtige lippen van tante Johanna, benam haar voor een oogenblik de spraak. waar schermutselingen met Grieksche afdeelin gen plaats vonden. Volgens waarnemingen van de Grieksche vlie gers zijn de Turken samengetrokken op den rech teroever van de Sacharia. p DE NIEUWE REPUBLIEK BARANYA. In Boedapest wordt, volgens Belga, in wel ingelichte kringen gezegd, dat de bezetting van het door de Serviërs ontruimde gebied gisteren is begonnen. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de commissie van buitenland sche zaken in de Nationale Vergadering den toe stand in Baranya, waarvan de ontruiming tus schen 18 en 25 Augustus zal plaats hebben, bloot gelegd. Men hecht weinig gewicht aan de jongste gebeurtenissen te Pees. De Hongaarsche regee ring en ook de groote mogendheden dringen aan op de ontruiming. De commissie nam een resolutie aan, waarin gezegd wordtde Hongaarsche regeering heeft jegens Oostenrijk de grens van concessies bereikt. De Hongaarsche regeering wordt verzocht de bil lijke belangen van het land met alle mogelijke middelen te beschermen. Wolff seint uit Belgrado Volgens het persbureau heeft het uitroepen van de Zuid-Slavisch-Hongaarsche republiek in Fünfkirchen overal instemming gevonden. In Baroth, Siklos, Magoes, Szigetvar en Vil- lany hebben volksvergaderingen besluiten ge nomen, waarbij eenstemmig de republiek gepro clameerd werd. De bevolking verlangt dat er bewapende troepen zullen komen om een eventu- eelen Hongaarschen opmarsch tegen te houden. Woensdag hebben de vertegenwoordigers der Zuid-Slavische regeering met de leden van de Entente-commissie onderhandeld. De laatsten verlangden, dat de ontruiming terstond zou beginnen en tegen eiken prijs voor 20 Augus tus zou zijn afgeloopen. De Engelsche commandant, aan wien de Zuid-Slavische bevelhebber, en de regeerings- commissaris verklaarden, dat de ontruiming nog niet kon beginnen, aangezien er nog geen bevel der Zuid-Slavische regeering was gekomen, heeft openlijk verklaard, dat de Hongaren in ie der geval den 20en dezer zouden binnenrukken. OPPER-SILEZIE. Belga seint uit Rome, dat Bonomi, Delia Toretta en Soleri in den Italiaanschen minister raad de resultaten van de Parijsche conferentie hebben meegedeeld. De raad besloot twee ba taljons naar Opper-Silezië te zenden. JAPAN. De buitenlandsche handel van Japan die zich in de oorlogsjaren voortdurend actief toonde, geeft ^pdert 1919 voortdurend een nadeelig saldo te zien. De cijfers van het eerste halfjaar van 1921 geven voor den uitvoer een verdere achter uitgang te zien, vergeleken bij het 2e half jaar van 1920. De waarde van den uitvoer be droeg yen 575 millioen tegen 809 millioen in het tweede halfjaar 1920. De waarde van den ■'nvoer bel'ep yen 798 (718 m'lhoen). Ondanks de pass:eve handelsbalans houdt Japan zijn goudvoorraad vast. Deze bedraagt thans yen 2158 ni'll'oen tegen 353 mdljpen voor den oorlog. Van den goudvoorraad bevinden zich yen 964 millioen in Engeland en Amerika. ALLERLEI. Naar de correspondent van de „Daily Mail" te New-York meldt, gebruikt Henry Ford, de be- „Wij zullen vsn middag samen naar het Park gaan," herhaalde zij na een oogenblik gezwegen te hebben. „Als mrs. Hornby ons beiden niet mocht ontvangen, dan kunt gij zoolang in het rijtuig wachten. Geoffrey heeft mij zoo goed als gevraagd, om u mede te bren gen." Was het mogelijk, dat het geheele bezoek een tevoren beraamd plannetje van Geoffrey was Zeker is het, dat toen de beide dames op Het Park waren aangenomen, de bediende er alles van scheen te weten, en terstond de mededeeling deed, dat het mrs. Hornby veel genoegen zou doen haar te zien. Beiden wer den naar den salon gebracht, om daar verder te vernemen, dat mrs. Hornby vooreerst al leen miss Lethebridge kon ontvangen en daar om liet vragen, of miss Neville zoo vriendelijk wilde zijn, een oogenblik te wachten „Hebt ge er niet op tegen, Virginia Niet Ik zal het niet lang maken." En Virginia bleef geen andere keus over, dan haar de verzekering te geven, dat zij er in het minst niet op tegen had. Miss Lethebridge verwijderde zich, zóó ge heel vervuld met haar eigen gedachten en met het eigenlijke doel van haar bezoek dat zij aan niets anders dacht. Tante Johanna was een vrouw van de daad, zooals wij weten en ging dus na de gebruikelijke plichtplegingen en condoléance onmiddellijk op het doel af. „Ge hebt zeker wel gehoord, dat Madame Mercier, de moeder van mr. Fraser, eenige dagen kende automobielenfabrikant, zijn controle op de Détroit, Toledo en Itonton-spoorweg, om een krachtigen strijd tegen de hooge vrachten der Amerikaansche spoorwegen aan te binden. Zijn eerste stap daartoe is een door hem getroffen regeling, om de vrachtkosten op alle afdeelin gen van zijn eigen lijn te verlagen. De andere spoorwegmaatschappijen en met haar de groo te steenkoolhandelaren zijn voornemens hem geducht partij te geven. Zij hebben de bedrei ging geuit, dat zij hem „uit zaken zullen wer ken" waarop Ford heeft geantwoord, dat hij dan stappen zal doen, om zich de financieelo contro le ook over andere maatschapijijen te verzeke ren, hetgeen hem in staat zal stellen, om den strijd op nieuwe terreinen en gebieden over te brengen en ook andere vrachten dan die van steenkolen alleen te verlagen. Zijn tegenstan ders hebben het gevecht geopend met Ford bij de Interfederale Handelscommissie aan te kla gen, dat hij bezig is het geheele vrachten-stel sel in Ohio af te breken, en een aantal spoor wegen te ruineeren, wier bestaan zoo goed als geheel afhangt van de kolenvrachten. Reeds heeft de groote automobielenfabrikant de graanspeculanten verslagen, door zelf zoo veel graan te verbouwen, dat hij dit aan zijn arbeiders ver beneden den marktprijs kon ver- koopen. Hij heeft voorts aan andere categorieën han delaren doen weten, dat hij hun, tenzij zij rede lijke prijzen bedingen, een dergelijke concur rentie zal aandoen, en hij denkt daarbij, nog een goede winst te maken ten koste van hen en ten voordeele van zijn arbeiders en zichzelf. Volgens een Rosta-bericht heeft Sowj et- Rusland in de eerste helft van 1921 186,000 ton waren ingevoerd, dat is dubbel zooveel als in het gansche vorige jaar. De invoer had hoofd zakelijk plaats over Estland, Moermankust en St. Petersburg. Uit Engeland kwam ongeveer 57,000 en uit Duitschland 34,000 ton. Volgens mededeeling van de „Chicago Tribune" is het aantal werkloozen in de Vereenig de Staten belangrijk gestegen en bedraagt thans 5,735,000. Het aantal naturalisaties bedroeg in Juni 1921 meer dan 20,000. Daaronder zijn 4000 Duitschers 14,000 Oostenrijkers, 3500 Italianen, 3000 Engel- schen. Het Duitsche rijksarchief zal in het najaar een begin maken met de uitgifte van het eerste werk over de geschiedenis van den wereldoorlog. Hierin zullen worden behandeld alle politieke, economische, militaire, cultureele en sociale kwesties, die met dit vraagstuk in verband staan. De Zwitsersche bondsraad heeft het invoer en uitvoerverbod van Russisch papiergeld opge heven „gezien de practische waardeloosheid van d>t geld." Binnenland. Het werkloozen-vraagsluk in de provincie Groningen. Met het oog op het steeds groeiend aantal werkloozen 'in de provincie Groningen, meest ressorteerende onder den Fabrieksarbeiders- en den Landarbeidersbond, meenden deze bonden in overleg met het N. V. V. een gedelegeerden vergadering te moeten beleggen om dit vraag stuk onder de oogen te zien. Op deze vergadering, die dezer dagen gehou den is en druk bezocht was, sprak de heer R. Stenhuis, voorzitter van het N. V. V., over de oorzaken der werkloosheid en de middelen ter bestrijding van dit euvel. Als oorzaken noemde op Lethebridge-Monor komt logeeren," zeide zij zoo kalm mogelijk, „en nu wilde ik wel eens we ten, mrs. Hornby, welke houding gij tegenover haar denkt aan te nemen Hoewel mrs Hornby brandde van nieuwsgierigheid, daar zij bij ge ruchte iets van de zaak vernomen had, zou zij om niets ter wereld, zelf er over begonnen zijn. De vraag van miss Lethebridge was haar dus zeer welkom. „Welke houding ik denk aan te nemen, miss Lethebridge?" herhaalde zij, zonder een oogenblik te aarzelen. „Als gij bedoelt, of ik haar een bezoek zal brengen, of liever mijn kaartje zal zenden, dat zeker niet. En ik zal er bij Geoffrey op aandringen, het evenmin te doen. Er bestaan toch grenzen Mej. Lethebridge schudde het hoofd met een glimlach van zelfvoldoening. „Dat had ik wel gedacht," zeide zij.. Ik was er zeker van." „Ik geloof niet, dat iemand er anders over kan denken. Maar is het werkelijk waar 't Is haast niet te gelooven ,,'t Is zeker waar. Een week geleden verwacht men haar reeds haar kamer was als gereed. #Het rijtuig was reeds naar het station, om haar af te halen. Maar op 't laatste oogenblik kwam er iets tusschenbeide. Ik weet niet wat, of schoon ik wel eenige vermoedens heb. Haar zoon zei, dat zij niet wél was. In allen gevalle is hij naar Parijs gegaan en hebben wij eindelijk be richt gekregen, dat zij morgen hier komt. En ditmaal geloof ik wel, dat wij haar zien zullen" (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1