DAGBLAD WOOD SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Zaterdag 20 Augustus 1921. No. 1311G. Adv ertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Biïreau Y" ïf E MA RKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per weck 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. TWEEDE BLAD. Uit nummer bestaat uit twee bladen Gemengd Nieuws. G evaar van den e 1 e c t r i s chen stroom. De electrotechnisch adviseur bij de Arbeidsinspectie verzoekt on.s het volgende op te nemen. Uit het, Vrijdag Le Deventer voorgevallen daodeljjke ongeluk, veroorzaakt door den elec- trischen stroom bij het schoonbikken van een stoomketel blijkt weer eens, hoe noodlottig 'U aanraking van eenig, onder een electrische spanning staand deel kan zijn. Deze gevaren van den electrischen stroom voor het mensche- ''jk lichaam werden in den loop der jaren in de centrale verslagen der Arbeidsinspectie en 111 afzonderlijk uitgegeven brochures herhaalde lijk besproken. In de laatste jaren, nu de electri- triciteit, en in het bijzonder do wissel- of draai stroom in de industrie een steeds algemeener toepassing heeft gevonden, valt echter een toe neming te constateeren van het aantal ongeval len, ook van de doodelijke ongevallen, door den electrischen stroom. Bij het onderzoek dier onge vallen blijkt steeds weer hoe weinig men van het gevaar van den omgang met de electrische toestellen op de hoogte is of daarmede rekening- pleegt te houden. Het blijkt dan ook zeer ge- wenselit, om nog eens op het een en ander te wijzen. In het hierbedoelde geval is de dood van den getroffene veroorzaakt door de aanraking van den metalen voet eener gloeilamp, welke aan het wisselstroonmet was aangesloten én een spanning van 220 volt tegen de aarde had. Een dergelijke spanning komt invele electrische huis installaties eveneens voor. Zij veroorzaakt daar echter hoogst zelden een ernstig, en wel haast nimmer een doodelijk ongeval, omdat de persoon die een spanning voerend deel aanraakt, zich bij na steeds op een voldoend isoleerende onder laag bevindt Van een noemenswaardigen stroom doorgang door het lichaam is dan meestal geen sprake. Geheel anders is dit echter gesteld met stroom van dezelfde spanning, wanneer de per soon, wien het betreft, zich bevindt in een voch tige ruimte, b.v. een kelderruimte, of wanneer hij natte kleeren aan heeft, bezweet is, of in aan raking is meteenig met de aarde verbonden me talen deel. In zulke gevallen zal de electrische stroom door het mensehelijk lichaam een weg naar de aarde nemen. Het allerongunstigst zijn de omstandigheden wel bij werkzaamheden in een stoomketel waar de man steeds een zeer goede aardverbinding maakt en bovendien de overgangsweerstand van de huid door zweeten in den regel sterk is verminderd. In zulke gevallen kan niet ernstig genoeg worden gewaarschuwd tegen het gebruik van electrische leidingen en toestellen van ondeugde lijke constructie of welke in slechten toestand verkeeren. In het bijzonder dient hier te worden gewaarschuwd tegen het gebruik van de in den handel voorkomende metalen handlampen, welke hij een gering defect in het inwendige, ook uit wendig onder spanning komen te staan. Verder moeten alle metalen deelen van gloeilamp en gloeilamphouder tegen aanraking zijn beschermd Uovendien moet de invoering der stroomtoe- voerleiding in de handlamp zoodanig zijn, dat °ok bij ruwe behandeling een beschadiging of breuk der leidingen aan de invoeropening zooveel mogelijk is voorkomen. Het dient goed te worden begrepen, dat "J verwaarloozing der geboden veiligheids maatregelen het gebruik van electrischen stroom Win de gewone netspanningen, de zoogenaamde mge spanningen dus, bij werkzaamheden in stoomketels en dergelijke metalen vaten hoogst gevaarlijk is. Een aanraking van een spanning voerend deel onder dergelijke omstandigheden heeft met bijna wiskundige zekerheid den dood van den getroffene ten gevolge. De bovenbedoelde voorzorgsmaatregelen heb ben echte- het nadeel, dat een goede uitvoering daarvan afhankelijk is van een voortdurende en nauwgezette controle van het materieel. Beter is het daarom, bij de hier bedoelde werk zaamheden uitsluitend gebruik te maken van stroom van zeer lage spanning, bijvoorbeeld van 20 volt tusschcn de leidmgen (10 volt tegen de aarde). In de meeste gevallen is zulk een voor het leven ongevaarlijke spanning gemakkelijk te verkrijgen en wel met een kleinen transforma tor, welke op het aanwezige wisselstroomnet kan worden aangesloten en waarmede de stroom °P de zooeven genoemde ongevaarlijke spanning kan worden omgezet. Op verzoek van de Arbe-dsmspecties heeft he apparatenfabriek Heemaf te Hengelo (O) voor eenige jaren de constructie van zulke kleine Uansfornjatoren, speciaal geschikt voor het hier beoogde doel, ter hand genomen. Deze toestellen ^orden thans door de fabriek in den handel ge bracht. Hit haar aard zijn deze transformatortjes (:chts geschikt, voor wisselstroom en niet voor &ehjkstroom. De ervaring heeft echter geleerd, dat deze laatste stroomsoort in den regel niet die noodlottige uitwerking heeft op het mensche- organisme als wisselstroom, al blijkt ook hierbij een groote voorrzichtigheid geboden. Het ongeval, dat Lot de bovenstaande regelen aanleiding geeft, betreft een 40-jarig gezinshoofd, die een weduwe en een negental kinderen nalaat. Telkens weer treft het, boe door een oogenschijn- lijk nietige oorzaak mannen in de kracht van hun leven aan hun gezin en de maatschappij worden ontrukt. Al het daardoor veroorzaakte leed kan worden voorkomen, mits iedere toezicht hebbende, maar evenzeer ook iedere onderge schikte, die met electrische toestellen omgaat, zich van zijn verantwoordelijkheid tegenover anderen of zichzelf voldoende bewust is. Eventueel gewenschte inlichtingen zullen gaar ne worden verstrekt door den Electrotechnischen Dienst van de Arbeidsinspectie, Nieuwe Uitleg 12, Den Haag. Het k r anig e Amersfoortsche garnizoen. Aan het Amersfoortsche gar nizoen werd door de burgerij Woensdag hulde en dank gebracht voor het energiek optreden bij de heidebranden op 22 en 24 Juli j.l. Te c.o. 9 uur waren het le reg. huzaren, het 5e reg. infanterie benevens de artillerie op het marktplein „de Hof" aangetreden. Kort daarna arriveerden de burgemeester, Graaf van Rand- wijck, gen.-maj. Forbes Wels, commandant' der 4e divisie, kolonel Nedermeyer, ridder Von Rosenthal, commandant van het le reg. hu zaren en den commandant van de artillerie, maj. Kaub. Burgemeester v. Randwijck hield een toe spraak, waarin hij dank en hulde bracht aan het garnizoen voor de kranige houding en het ener giek optreden bij de heidebranden. Kolonel Nedermeyer, ridder Von Rosenthal, dankte de burgerij, den burgemeester en het comité, dat zorg had gedragen voor de organisa tie van dit feestbetoon, voor den dank en hulde aan het garnizoen gebracht en uitte een driewerf „Hoera op den bloei van Amersfoort. Hierna marcheerde men door muziek van infanterie en huzaren voorafgegaan, naar het feestterrein, .waar een voetbalwedstrijd werd gespeeld tus schen een Vertegenwoordigend elftal van hu zaren en infanterie. Na een spannenden strijd bleef de infanterie de sterkste, uitgedrukt in een 20 overwinning. Gen.-maj. Forbes Wels die den aftrap had gedaan, overhandigde aan de spelers van het winnende elftal met een harte- lijken gelukwensch een zilveren draagmedaille. lies middags waren er wederom attracties, die de militairen bezighielden, terwijl des avonds concert en vuurwerk den soldaten en een cabaret avond den onderofficieren werd aangeboden. Duitsche „Sportkonzern e." Naar de „Neue Berliner Zeitung" uit Dresden meldt, hebben politie en justitie Zaterdag de boeken in beslag genomen van het z.g.n. Sportconcern Rhein-Elbe, dat te Dresden, Berlijn, Leipzig, Halle enz. „werkte." Het hoofdbureau bevond zich te Dresden, Kügelgenstrasse 42, waar een zekere Kejpe een kamer had gehuurd, en als hoofdvertegenwoordiger van de onderneming optrad. De zaak was overigens eerst sinds begin Juni te Dresden gevestigd. Aan de „inbrengers" werd voor bedragen tot 500 Mark binnen 2 maan den het dubbele van hun inbreng beloofd, en bij hoögere bedragen reeds binnen 6 weken. De zaak had talrijke agenten en aanbrengkgntoren. De eigenlijke leider van de onderneming was een brandstoffenhandelaar. Hij kon Zaterdag nog niet gearresteerd worden, daar hij zich met zijn gezin ergens buiten bevond, om uit te rusten van de vermoeienissen van het geld binnenhalen. Voorts wordt nog een koopman gezocht, dien er, naar men zegt met 200.000 Mark vandoor is gegaan. Ook te Leipzig is een „Sportkonzern" gefail leerd, n.l. het S&chsische Sportkonzern, waar van een zekere dr. jur. Erich Funke eenig eige naar was. Hij is gearresteerd. In minder dan vier weken tijd had Funke, een 23-jarig jong- mensch ongeveer 140.000 Mark weten binnen te krijgen, doch daarvan nog slechts 20.000 Mark terugbetaald. Hij had nog voor geen cent aan weddenschappen geplaatst. Zijn „boekhouder" Winkler, met wien hij goede sier van de gelden der lichtgeloovige wedlustigen maakte, had hij voor het zomer seizoen alleen 100% winst belooft, en voor het geheele jaar 150%. Llij tracht op het oogen- blik vermoedelijk de gestorte gelden van de agenten der onderneming binnen te krijgen. De politie constateerde, dat er geen sprake was van eenige boekhouding. Intusschen zal er geen vervolging worden ingesteld, daar een bekend Berlijnsch bookmaker op zich geno men heeft, alle tot 10 Augustus aangegane ver plichtingen over te nemen, en eventueel na te komen. Ten slotte is te Halle a. d. Saaie de leider van het Mitteldeutsche Rennkonzern wegens fraude op groote schaal gearresteerd. Van de bij hem ingebrachte 46.000 Mark wa ren er nog slechts 1600 Mark aanwezig. Het derde eeuwfeest der I n d i- a n e n. Naar de „Times"-correspondent van Toronto aan zijn blad bericht, is op 4 Augustus te Penetanquishene (Ontario) het driehonderd jarig feest der Indianen gevierd. De vereenigde raad van Indianen van Ontario heeft op dien dag een eisch opgesteld, betreffende de terug gave van uitgestrekte gebieden aan de Couchi- ging- en Simcoe-meeren en aan de Georgian Bay, welke den Indianen, zooals zij zeggen, zonder een zweem van recht door de regeering zijn afhandig gemaakt. Hun eischcn strekken zich uit over groote gedeelten van York en Simcoe, en over de districten Muskoka en Parry Sound. De eischers zeggen, dat deze gebieden, Welke door de Chippewa-Indianen waren bezet, Hooit aan de kroon zijn overgedaan, doch dat zij door de regeering zijn genaast, zonder dat de bewoners eenige schadeloosstelling hebben gekregen. Tijdens de feesten hebben de opperhoofden van de Hurons en Irokeezen zich met elkaar verzoend. De veete tusschenbeide stammen bestond reeds bijna drie eeuwen, en dateerde van den tijd, dat de verslagen Hurons door de Irokeezen van hun jachtgronden verdreven wer den. De hoofden hebben thans de Vredespijp gerookt, en den strijdbijl begraven, als een tee- ken, dat het verledene vergeven en vergeten is, en voortaan vrede tusschen de stammen heerscht Er waren vijfduizend toeschouwers aanwezig, aldus de „Tel.", toen de beide stamhoofden uit hun kano's stapten en door een Huron en twee Irokeezen begeleid hun zetels bij een tent van berkenschors innamen. De Irokeezen staken de vredespijp aan, en gaven haar aan den Huron onder de woorden: Er is vrede tusschen onze volken. Er is vrede, antwoordde de Huron, nam de pijp aan, en gaf haar door aan het twee de stamhoofd, die haar teruggaf aan de Iro keezen. De hoofden begroeven daarop den strijd bijl en ten slotte wendde zich de Huron tot de Irokeezen en zeideThans zullen wij gezamen lijk een eland jagen. Rechtzaken. Diefstal. Op 20 Juli deed de werk meester P. de B. bij de politie te Maastricht aangifte, dat uit de Asphaltfabriek verdwenen waren een electromotor, een dynamo, twee drijfriemen. Bij het gehouden onderzoek bleek, dat een gefingeerde1 inbraak had plaats gehad. Het gestolen materiaal benevens nagels, touw, borstels, asphalt werden te Lanaeken (België) in beslag genomen bij M. v. d. P., die vroeger aan de fabriek gewerkt had. Een nader onder zoek bracht aan het licht, dat de werkmeester, die aan de fabriek woonde en de sleutels had, een inbraak verzonnen had, de gemiste voor werpen ontvreemd en v. d. P. deze, verborgen onder hooi, op een hondenkar naar België ver voerd had. Beiden werden aangehouden en in het huis van bewaring ingesloten. Hun zaak diende Donderdag voor de vacantie- kamer der rechtbank te Maastricht. Het O. M., waargenomen door mr. Koderitsch, vroeg ter zake van diefstal te zamen en in vereeniging gepleegd, tegen de B. 1 jaar en v. d. P. 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Alting van Geusau pleitte clementie. Uitspraak 1 September. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Oranj evereen iging Evenals vorige jaren zullen op Koninginnedag op het feestterrein in het Volkspark weder volksspelen plaats hebben. Deze spelen zullen belangrijk verschillen met die van vorige jaren, daar verschillende nieuwe zijn bijgevoegd, en eenige andere zijn vervallen. O.a. is voor jon gens georganiseerd een wedstrijd in het Ver- kleeden, die zeer zeker de lachlust Van het pu bliek wel zal opwekken. Deze wedstrijd is ver deeld in vier groepen als volgt Groep I. de jongens moeten zich kleeden op hun heenreis met licht vest, jaquetjas of gekleede jas, hoogen hoed, tot slot wandelstok om, dan als heer de terugreis te aanvaarden. Groep II. heenreis aantrekken, witte pan talon, witte jas, zwarte mombakkes, met dito handschoenen, tot slot hoogen hoed met wandel stok als neger (natuurlijk een verwaande) terug reis. Groep III. heenreis aantrekken een zot Costuum, om als August en de dommen terug te komen. Groep IV. heenreis aantrekken, de eerste een rood pakje no. 2 een witno. 3 een blauw costuum om als rood, wit en blauw terug te keeren. De inschrijving tot deelneming aan de ver schillende wedstrijden zal plaats hebben n.s. Dinsdag in het Vereenigingslokaal aan de Broers- vest. Leden met vrouwen en twee kinderen hebben vrij toegang tot het feestterreinmeerdere kinderen 0.25; niet-leden 1. Het Bestuur mocht reeds van verschillende zijden belangrijke prijzen ontvangen. Er zfjn er echter nog Vele noodig, wie heeft nog wat te missen Gaarne zullen prijzen door een der Bestuursleden in ontvangst genomen worden. Voor Verdere inlichtingen verwijzen wij naai de groote biljetten, welke alom zijn aangeplakt. N a a r w ij vernemen, zal h.e d e n- aVond te 6 uur door de Muziekvereeniging „St. AmbrosiUs" een serenade worden gebracht aan het echtpaar Van GeeneGemming, aan den L. Achterweg 28, ter gelegenheid van hun gou den huwelijksfeest. LITURGIE. VEERTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN. „Niemand kan twee Heeren dienen." Deze waarschuwing des Heeren geldt ons allen min der of meerDe groote tegenstelling tusschen den dienst van God of van de wereld wordt ons beschreven in het epistel waar St. Paulus noemt „de werken des vleesches" als gevolg van het aanhangen der wereld en „de vruchten des geestes", die geoogst worden in den dienst van God. En de gevolgtrekking ligt voor de hand „Die aan Christus behooren hebben hun vleeseh met zijn hartstochten en begeer lijkheden gekruisigd." Dit is, zeiden wij, de voor de hand liggende gevolgtrekking. Als we toch redelijk willen zijn dan moeten we er kennen Als die beide, de dienst van God en de dienst der wereld, zóózeer uiteenloopen, dat liet einde een niet te overbruggen afgrond voor ons geestesoog open legt, dan moet ook van den beginne af een steeds grooter-wordende scheiding tusschen die beide wegen liggen. Dus, wil ik ih het eind niet bedrogen uitkomen, omdat overeenstemming tusschen beide niet te verkrijgen is, dan moet ik, van den eersten stap af op den te betreden weg, mijn keuze heb ben gemaakt. Die keuze is, waar liet einde zóó treurig of zoo gelukkig is, niet moeilijk te maken We spreken ons allen uit voor den dienst van God, die „vrede brengt en vreugde". Maar de wereld, de duivel en 't bedorven ik in ons, laten ons niet met rust„Want het vleeseh begeert tegen den geest en de geest het vleeseh want deze strijden tegen elkander zoodat gij niet alles doen kunt wat gij begeert." Deze woorcen houden een waarschuwing in en een bemoediging. Een waarschuwing, dat we niet door te groot vertrouwen op onzen goeden wil ons zeiven in de gelegenheid brengen om smadelijk te vallen 1 Een bemoediging opdat we niet zouden meenen, dat onze geneigd heid tot het kwaad, dat een zware strijd om de zonde te bedrijven, het bewijs leveren dat onze wil toch eigenlijk niet goed is Al kunnen we getuigen dat wij steeds het goede willen, zooals de groote heiligenlevens dat tastbaar toonen, dan nog zullen wij evenals zij, zoo nu en dan kunnen opschrikken van de afschuwelijkheden, die onzen geest en ons hart zouden willen over rompelen. Wat is daar tegen te doen Streven dat we onzen wil steeds meer den eenen goeden kant uitkrijgen en daarbij, wantrouwend ons- zelven, al ons vertrouwen stellen op de mach tige hulpe Gods. Daarom bidden we „Bewaar Heer Uwe Kerk (d.i. onze zielen) in een voortdurende barmhartigheid en moge zij, daar zonder U de menschelijke zwakheid bezimikt, door Uwe hulp steeds verwijderd blijven van wat schadelijk is, en tot hetgeen haar heilzaam is geleid wor den." Wat streeft de kerk er toch naar ons le lalen vertrouwen op God. Geheel de na-pink- sterliturgie staat feitelijk in dat teeken en op steeds nieuwe wijze zingt de kerk hetzelfde lied Mensch vertrouw toch op God, leef uw geestelijk leven met en voor God zooals uw leven in deze wereld verloopt met en door niemand an ders. Wat beschamend dat dan de redelijke mensch tot vertrouwen moet worden gewekt door voorbeelden ontleend aan de redelooze natuur Zijn niet werkelijk de onredelijke schep selen, die er toch ten slotte alleen zijn voor den mensch, het bewijs van Gods vaderlijke zorg Is ook de zorg voor ons tijdelijk bestaan niet verzekerd, als voor speelgoed zouden we haast zeggen, de Hemelvader bezorgd is op zulke wijze En waar heen zullen we met ons vertrou wen gaan als we 't bij Goc niet brengen W<e zal onze bondgenoot zijn in den zielestrijd, als God niet met ons strijdt Wie zal ons aardsch bestaan verzekeren of van zorg en kwelling vrijhouden als Hij het niet doet Daartegenover Wien zullen we nog als bondgenoot zoeken als we weten dat de Onverwinbare aan onze zijde staat Wat zullen we dan door aardsche zor gen ons laten verontrusten als we den Almach tige voor ons bezorgd weten Bidden we dan nog eens met vernieuwd vertrouwen ,,'t Is beter op den Heer te vertrouwen dan op men- schen beter zich op den Heer te verlaten dan op vorsten." „Nederdalen zal de Engel des Heeren rondom degenen die Hem vreezen en verlossen zal hij hen smaakt en ziet hoe zoet de Heer is." NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5