DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Dinsdag 23 Augustus 1921. No. 13118. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. POLEN. In Warschau heerscht ernstige bezorgdheid over de duurte-onlusten in Pommcrellen. In verscheidene steden moest de politie ingrijpen en vielen dooden. De beweging is nog in omvang toegenomen door het uitbreken van de algemee- ne staking onder de spoorweglieden van de spoor wegdirecties Posen en DantzigPommerellen vanwege het weigeren van een geëischte loons- verhooging. De postbeambten en transportar beiders beraadslagen over een sympathie-staking De staking in de metaalnijverheid duurt voort. Naar men uit Warschau verneemt, hebben er te Posen, Thom en andere steden in Pommerellen opnieuw groote betoogingen van werklieden en werkloozen tegen de duurte plaats gehad. Te Rawitsch hadden ernstige botsingen met de politie plaats, waarbij 7 dóoden en 7 gewonden zijn gevallen. "Volgens het „Deutsche Abendblatt" heeft de plaatselijke overheid in de stad Kosten, in de vroegere Duitsche provincie Posen, niets meer in te brengen. De arbeiders regeeren de stad en de overheid heeft hun bevelen op te volgen. Alle producten van de markt worden in beslag geno men. Transporten van vee eveneens. Men ver koopt een en ander tegen door de arbeiders vast gestelde prijzen. Transporten naar Posen worden niet meer doorgelaten. De goederen worden uit de wagons verkocht. De in de stad verschijnende „Gazetta Polska" schrijft, dat als de prijzen voor granen niet worde verlaagd de producenten door de dictatuur van het proletariaat er toe zullen worden gedwongen. RUSLAND. De „Times" verneemt uit Riga De conferen tie tusschen de American Relief Administration en de bolsjewiki eindigde in een toegeven van de laatsten op alle punten. De voornaamste punten zijn De A. R. A. zal worden beschouwd als een gewone diplomatieke legatie met inbegrip van volkomen vrijheid van beweging, van alle per sonen en koeriersdiensten. Zij is geheel gevrij waard voor arrestaties, huiszoekingen en re quisites alsmede vrijgesteld van douanerechten. De A. R. A. zal de Russen, die zij noodig denkt te hebben, in haar dienst kunnen ne men, maar de bolsjewiki mogen bezwaar ma ken tegen de aanstelling van Amerikanen, die sedert de revolutie gearresteerd zijn geweest. De A. R. A. zal alleen voedsel verstrekken aan kinderen en zieken en niet aan het Roode Leger of aan de Russische ambtenaren. De bolsjewiki zullen zorgen voor voorraad schuren, keukens en garages. De A. R. A. heeft preferentie op alle verkeersmiddelen. Zij zal plaatselijke commissies benoemen waarin bols jewistische gedelegeerden zitting hebben.' In geval van het uitbreken van epidemieën zal de A. R. A. recht hebben de plaatselijke regeling van de openbare gezondheid onder haar controle te nemen. De bolsjewiki moeten de bevolking in lichten omtrent de taak en den arbeid van de A. R. A. De Amerikanen verbinden zich, geen handel te drijven en zich niet in politieke kwesties te mengen. Wanneer zij zich hieraan niet zullen houden, hebben de bolsjewiki het recht, ontslag en terugroeping van de betrokken ambtenaren te eischen. De bolsjewiki behouden het recht om de grenscontrole uit te oefenen. Als de bolsje wiki zich niet aan de overeenkomst houden, heeft de A. R. A. het recht, de hulpverleening he schorsen of geheel te staken. Dr. Nansen is te Riga aangekomen. Hij zal naar Moskou vertrekken om met de Sovjet-regeering de idgemeene hulpactie te bespreken. Daarna zal hij naar Genéve vertrekken om aan het hoofd bestuur van het internationale Roode Kruis voorstellen te doen inzake de hulpverleening. Volgens zijn opvatting is een groot interna tionaal crediet noodig en voorloopig minstens lien millioen pond. DUITSCHLAND. De „Vossische Zeitung" meldt dat het geens zins waar is, dat het uitstellen van de bijeen komst van den rijksdag het gevolg is van de vre desonderhandelingen tusschen Duitschland en Amerika, doch dat de reden gezocht moet worden in de verdaging van de oplossing van het Opper- Silezische vraagstuk en in het belastingvraag- stuk. Aangezien het rijkscongres van de meerder heidssocialisten 18 September te Gorlitz bijeen komt, zou de Rijksdag indien hij volgens het oorspronkelijke plan 6 September bijeen kwam toch heel gauw moeten worden verdaagd. Men verwacht dus dat hij eerst na dit congres bijeen Eal komen. MAROKKO. it Madrid wordt gemeld, dat daar een tele grafisch bericht uit Tanger is aangekomen, vol gens hetwelk de strijd om Menilla in vollen gang De opstandelingen beschieten de Spaansche - - 'L - stellingen reeds van nabij met op de Spaansche troepen buitgemaakte machinegeweren. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal pIaatsen]|wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Specialejj conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Het Engelsche antwoord aan Amerika, waarin mededeeling wordt gedaan van de aanvaarding van Harding's formeele uitnoodiging tot het bij wonen van de ontwapenings-conferentie is in zeer hartelijke bewoordingen gesteld en is thans naar Washington verzonden. Te Londen is bericht ontvangen dat Frank rijk en Japan eveneens hebben laten weten, dat zij de uitnoodiging aanvaarden. ALLERLEI. De Duitsche bladen publiceeren nadere bij zonderheden omtrent de branden die door de Duitsche „Stosstruppen" worden gesticht. Deze steken de Opper-Silezische bosschen in brand, waarbij somtijds de dorpen niet gespaard blijven. Het dorp Geszonice bij Kattowitz is volkomen in de asch gelegd en de bosschen in de omgeving zijn volkomen vernield. De brandweerlieden, die hulp kwamen brengen, werden gedwongen terug te keeren, nadat er met revolvers op hen was ge schoten. In het dorp Nieskonice zijn vier per sonen verbrand. In het district Pless breiden de boschbran- den zich in verschillende rchtingen uit. Vol gens de laatste berichten, is het dorp Janow in vlammen opgegaan. (Orient). Van de Russische grens wordt gemeld In aansluiting met het besluit over de vrijgave van den handel heeft de raad van volkscommis sarissen een decreet uitgevaardigd, volgens het welk elke Russische burger boven 16 jaar handel mag drijven. Alle tot nu toe bestaande beperkin gen worden opgeheven. De vroeger in beslag genomen magazijnen worden ter beschikking gesteld van vakvereenigingen en particuliere per sonen. Het Engelsch ministerie van Koloniën deelt officieel de kroning van Emir Faisoel tot koning van Irak mede en verklaart daarbij, dat de auto riteiten ten zeerste voldaan zijn met den thans geschapen toestand, die hun de gelegenheid zal geven, om de Britsche bezetting spoediger dan aanvankelijk voorzien was, te verminderen. Aan de pas van Sestriéres (in Noord-Italiëj vlak bij de Fransche grens, op ongeveer 25 K.M. van Briancon) is Zondag een obelisk onthuld ter herinnering, aan het aanleggen van den weg van Briancon naar Turijn door Napoleon in 1814. De plechtigheid zou reeds in 1914 plaats gehad heb ben, maar was door den oorlog uitgesteld. Er zijn redevoeringen gehouden, waarin de Fransch- Italiaansche samenwerking in den grooten oor log herdacht werd. Zondag is te Skoetari een groote brand uitgebroken. De hevige wind wakkerde hem aan en daar er gebrek aan water, was werden 150 huizen in asch gelegd. Geallieerde troepen- afdeelingen namen deel aan het blusschingswerk. Binnenland. Kamers van Koophandel. Bij Kon. besl. van den 29sten Juli 1921, tot nadere wijziging van het Reglement voor de Kamers van Koophandel (Staatsblad no. 71 van 1920), is het volgende bepaald lo Artikel 51 van bovenaangehaald regle ment wordt gewijzigd als volgt „Voor de samenstelling der kiezerslijsten en de regeling der verkiezing, welke voor de eerste maal ingevolge artikel 26 der Wet geschiedt door de in dat artikel bedoelde com missie, gelden de bepalingen van dit reglement, met dien verstande 1. dat de Commissie in de plaats treedt van de Kamer en haar voorzitter en haar secretaris in de plaats van den voorzitter en den secretaris der Kamer, en b. dat de tijdstippen, in dat reglement ge noemd, worden vervangen door tijdstippen, die telkens drie kalendermaanden later vallen." 2a. In den eersten zin van het derde lid van artikel 20 vervalt de zinsnede „als bedoeld in het laatste lid." 3o. Aan het slot van het eerste lid van artikel 30 wordt toegevoegd de navolgende zin „De kaart, welke elke kiezer voor de afdeeling „Grootbedrijf" ontvangt, is groen van kleur, terwijl die, welke elke kiezer voor de afdeeling „Kleinbedrijf" ontvangt, wit van kleur is." 4o. Artikel 31 wordt gewijzigd als volgt „Op de^ stemming vijn van toepassing de artikelen 53 en 54, het eerste en het derde lid van artikel 57 en de artikelen 60 en 61 der Kieswet." 5o. De eerste zin van artikel 34 wordt ver vangen door den navolgenden zin „De stem biljetten voor de afdeeling „Grootbedrijf" zijn groen en die voor de afdeeling „Kleinbedrijf" wit van kleur." 6o. In de bij bovenaangehaald reglement behoorende bijlage A vervalt in de eerste alinia het woord „(candidaten)" en in de laatste alinia het woord „(personen')" bovendien vervallen in deze alinia de haakjes, geplaats om de letter „n" van het woord „bovengenoemden(n)". Het opschrift der derde kolom van deze bijlage wordt gelezen „Datum der geboorte." Ilollandsche studenten te Christiania. Een groep studenten uit alle universiteits steden van ons land is dezer dagen in Kristinania geweest het bezoek was op touw gezet door de Noorsche studentenvereeniging met medewer king van den vroegeren consul-generaal Harold Pettersen. Overal zijn de Hollandsche studenten met de grootste vriendelijkheid ontvangen. Zaterdag waren zij genoodigd bij een voor stelling in den Nationalen Schouwburg,nadat zij twee dagen hadden doorgebracht in een groot bosch in de buurt van Kristianaia, waar een sportloods tot hun beschikking was gesteld. De leening Middelburg niet goedgekeurd. Ged. Staten van Zeeland hebben hun goed keuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Middelburg tot het aan gaan eener tijdelijke geld,leening van 48.000 ten behoeve der bedrijven op grond, dat uit een oogpunt van rentebesparing verschillende in die leening opgenomen bedragen tot een gezamenlijk bedrag van f 13.000 niet behooren te worden geleend, doch uit de gewone mid delen moeten worden bestreden. B. en W. stellen voor van dit besluit bij de Kroon in beroep te gaan en er o.a. op te wijzen, dat dit geld bestemd is voor buitengewone uit gaven, die bezwaarlijk uit de gewone inkom sten kunnen worden gedekt terwijl Ged. Sta ten wel goedkeuren 35.000 voor uitbreiding van het kabelnet, keuren zij niet goed 13.000 voor de uitbreiding van gas- en waterleiding. De nieuwe plannen. In verband met de mededeeling omtrent het verslag van de Staatscommissie betreffende de verkeerswegen in en nabij Rotterdam wordt nog medegedeeld, dat het werk der commissie nog niet is afgeloopen. Het gepubliceerde is nog niet „het" verslag, maar het bevat slechts „mededeelingen". Bij een nadere beschouwing van besproken denkbeelden bleek het wensche- lijk, aan het opmaken van het eindplan het be palen van de richting der spoorwegen op den rechter Maasoever te doen voorafgaan. Daarom heeft men hier nog maar met een voorloopig ontwerp te doen en zal het eindplan nog volgen. De commissie kan niet voort zoolang niet vast staat, dat de denkbeelden die zij koestert omtrent de spoorwegen op den rechter Maasoever als vaststaande kunnen worden aangenomen. Het woord althans aan de autoriteiten, die de rich ting der spoorwegen op den rechter Maasoever zullen moeten helpen vaststellen. Is dit geschied dan kan de commissie vooruit en wel zoowel met de werken op den linker Maasoever (waar ook heel wat komt kijken) als met de overige verkeerswegen op den rechter Maasoever. De Koningin op reis. Zaterdag j.l. kwamen de Koningin en Prinses Juliana met de „Merope" te Lervik, het Har- danger fjord, aan. Gistermorgen zouden zij de Noorsche wateren verlaten om de reis naar Ne derland te aanvaarden. Alles is wel. Corps diplomatique. In het Hotel des Indes te 's-Gravenhage isZaterdag uit Rome aangekomen de heerKourls- ky, die naar wij vernemen, binnenkort de functie van gezant van Polen in Nederland zal aanvaar den. Bezuiniging. Het is noodig zoo wordt in eene in de Legerorders opgenomen beschikking van den Minister van Oorlog gezegd dat bezuinigd word op de kosten van publicatiën, welke hetzij rechtstreeks hetzij zijdelings van de Regee ring uitgaan. In verband daarmede wordt ge streefd naar vermindering van het aantal abon nementen op de Staatscourant c.a., het Staats blad en de Handelingen der Staten-Generaal a.a., alsmede van het aantal geregeld verstrekt wordende legerorders, officieele rapporten, ver slagen, statistieken e.a. Onder dagteekening van 1 September 1921 wordt van iedere, onder het Departement van Oorlog ressorteerende autoriteit, die voor gebruik ten zijnen bureele rechtstreeks van het Departement van Oorlog, van de Lands drukkerij of van eene andere Rijksinstelling, dan wel door bemiddeling van een postkantoor of van een boekhandelaar geregeld regeerings- publicatiën ontvangt, een staat ingewacht. Daarna zal worden beslist, in hoeverre de verstrekking van die publicatiën zal voortduren. De vijfde Nederlandsche Jaarbeurs. Het aantal ter Vijfde Nederlandsche Jaarbeurs vertegenwoordigde firma's bedroeg op 15 dezer 1428 daarvan nemen 1088 direct aan de beurs deel terwijl 340 buitenlandsche firma's door Ne derlandsche agenten vertegenwoordigd ^zullen zijn. Het totaal aantal buitenlandsche firma's bedraagt 619 het totaal aantal Nederlandsche industrieën 809. Op 1 Juli bedroeg het totaal aantal vertegen woordigde firma's 1078 op 15 Juli 1214 op 1 dezer 1317. Onder de deelnemers bevinden zich o.a. de Fransch-Afrikaansche Koloniën en Madagaskar De Maassluisclie waterleiding. Naar wij vernemen, heeft de Gemeente Rot terdam de Maassluische Waterleiding, die in het bezit was van een particuliere naamlooze ven nootschap voor den prijs van 100.000 overgeno men. De winterdienst op de spoorwegen. De winterdienst der spoorwegen zal aanvan gen 26 September e.k. De Nederlandsche vertegenwoordigers voor den Volkenbond. Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat bij Kon. besluit voor de tweede zittnig van de vergadering van den Volkenbond welke op 5 September a.s. te Genéve zal bijeen ko men, zijn benoemd a. tot vertegenwoordigers: 1. jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Buitenland sche Zaken 2. jhr. mr. R. de Marees van Swin- deren, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, oud-Minister van Buitenlandsche Za ken te Londen3. prof. mr. dr. A. A. H. Struyc- ken lid van den Raad van State, lid van het Per manente Hof van Arbitrage, te 's-Gravenhage b. tot plaatsvervangende vertegenwoordigers I. prof. mr. M. W. F. Treub, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-Minister van Financiën, en van Landbouw, Nijverheid en Handel2. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Als technisch deskundigen zullen den gedele geerden ter zijde staan prof. mr. dr. J. P. A. Francois, chef van de afdeeling Volkenbondzaken aan het departement van buitenlandsche Zaken en mr. H. W. Methorst, directeur van het Cen traal bureau voor de Statistiek, deze laatste in het bijzonder met het oog op het door de Ne derlandsche Regeering aanhangig gemaakte voor stel betreffende de regeling van de internationa le statistiek. Mr. C. H. J. Schuller tot Peursum, gezantschap attaché, en mevrouw C. A. Kluyver, commies aan het departement van Buitenlandsche zaken, zijn als secretarissen aan de delegatie toegevoegd. De R. K. Werknemende middenstand. Het voorloopig bestuur van deze nieuwe standsorganisatie kwam wederom bijeen in een vergadering te Utrecht op 13 Augustus. Aanwezig waren alle leden, behalve de al- gemeene adviseur, Mgr. Dr. H. Poels, die, in verband met de staking in het mijngebied, ver hinderd was. Het hoofddoel dezer vergadering was een plan de campagne samen te stellen om zoo spoedig mogelijk te geraken tot de oprichting van afdeelingen in de vijf dioceesen. In onderling overleg werden hiertoe aange wezen de heeren H. Habraken vöor de steden Den Bosch en Breda; A. Rohling voor Groningen en Leeuwarden J. Hoornberg Jr. voor Arnhem en Nijmegen; A. Hamerslag voorAmsterdam en Haarlem en J. Verwey voor Utrecht en 't Gooi, terwijl in het Bisdom Roermond reeds verschil lende afdeelingen zijn opgericht en reeds een diocesaan voorzitter is gekozen n.l. de heer Th. Stappers te Heerlen. Alvorens met de propaganda te beginnen werd besloten, dat de heeren A. Rohling en G. Turien, resp. als tijdelijk voorzitter en secretaris een conferentie zouden hebben met het dagelijksch bestuur der K.S.A. te Leiden, om, zoo mogelijk, tot eendrachtige samen werking te geraken. Eveneens zal een onderhoud worden aan gevraagd aan den Zeereerw. Zeergel. heer Dr. Hoogveld, als voorzitter der R.K. Univer- siteits-commissie om opname van één lid dezer nieuwe standsorganisatie voor elk Bisdom, daar het voorloopig bestuur van den W.M. van mee ning is, dat zijn leden, die tot den intellectueelen middenstand moeten gerekend worden, zeer veel tot een spoedige oprichting eener Katholie ke Hoogeschool kunnen bijdragen. Er werd besloten om het Doorl. Episcopaat uitvoerig in te lichten omtrent den W.M. eenerzijds en Federatie en Nakbureau der R.K. werklieden anderzijds, vooral wat de grensge vallen betreft, opdat zich in de toekomst geen moeilijkheden kunnen voordoen tusschen beide organisaties van werknemers. Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat aan'alle hoofdbesturen, die tot deze organisatie van intellectueele werknemers kunnen gerekend wor den, een uitvoerig schrijven zal worden gezonden waarin doel en streven wordt uiteengezet tevens zal een exemplaar der statuten worden inge sloten met vriendelijk verzoek aan den wensch NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1