DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. FEUILLETON 44ste Jaargang. Vrijdag 26 Augustus 1921. No. 13121. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of kraehtens wetten of verordeningen voor- Beschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 25 Augustus 1921 het verzoek van de FIRMA DIRVEN SPOOR om vergunnning tot uitbreiding van de smederij en koperslagerij in het pand Kethel- straat 9, kadaster Sectie A. no. 1348, met een constructiewerkplaats, met een diaaibank en een boormachine, gedreven door een electro motor van 2 P.K. en een amarilsteen, gedreven door een electromotor van 1 P.K. en met een laschapparaat, VERDAAGD, aangezien het deskundig onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 26 Augustus 1921. V ermogens-belasti ng. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de door den Raad dezer gemeente in zijn verga dering van den 29sten April 1921 vastgestelde Verordening op de heffing van opcenten op de Hoofdsom der Vermogensbelasting ten behoeve der Gemeente Schiedam, bij Koninklijk besluit van 3 Augustus 1921 is goedgekeurd en den 25en Augustus d.a.v. is afgekondigd. Buitenlandsdi Nieuws. RUSLAND. Uit Stockholm wordt aan de „Times" gemeld Het dagblad „Aftenposten" verneemt, dat in de laatste vergadering van de volkscommissaris sen te Moskou, Lenin een somber beeld heeft ge geven, van den toestand in Rusland, dien hij schilderde, als zeer gevaarlijk. Lenin verklaarde dat de toestand in Sovjet-Rusland niet zou kun nen worden verbeterd, zonder buitenlandsche hulp en verborg niet, dat het lijden van de be volking een zoo algemeene ontevredenheid met de huidige regeerders had doen ontstaan, dat t zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk voor dezen zou zijn, om zich tot den winter te handhaven. De volkscommissarissen namen' een resolu tie aan, waarbij werd besloten, om het uiterste te doen om het sovjet-regime te redden. Er werd besloten 1Buitenlandsche hulp in te roepen om de bevolking van den hongersnood te redden. 2. Een congres bijeen te roepen, waarop alle oppositiepartijen vertegenwoordigd zouden zijn. 3. Gedelegeerden naar alle buitenlandsche staten te zenden om te trachten in betrekking met de regeeringen van die landen te treden. Tot leiders van deze delegaties zijn benoemd professor Dakteref voor Frankrijk, Engeland en Spanje; Loenatsjarski voor Noorwegen, Zweden, Denemarken, Nederland en België, en Joffe voor Zwiterland, Italië Tsjecho-Slowakije en Polen. Reuter seint dat de bijeenkomst van de com missie tot hulpverleening aan Rusland 29 Au gustus te Parijs zal worden gehouden, niettegen staande dat de vertegenwoordigers van de Ver. Staten en Japan nog niet zijn benoemd. De Engelsche afvaardiging, die een onderzoek naar den hongersnood in Rusland gaat instellen, vertrekt 28 Augustus uit Engeland. Carol, de afgevaardigde van de Amerikaansche relief-administration, is naar Moskou vertrokken. De eerste convooien levensmiddelen, ongeveer 5000 ton zullen over twee wijken te Riga aanko men. Nansen werkt een uitgebreid plan uit voor le- 62 Zij had ervaring genoeg, óm te weten, hoe zij Madeline op den rechten weg moest brengén en met den tact eener moeder zou zij hem tevens in haar achting doen rijzen. Fraser wist zeer goed, dat nu mr. Lethebridge er niet meer was, hij behalve Madeline, geen enkelen vriend had. Miss Lethebridge had, zooals hij gewaar was geworden, een afkeer van hem en de andere betrekkingen en vrienden duldden hem slechts. Met al het zelfvertrouwen, dat hij bezat, was er in dien strijd van één tegen zoovélen iets afmattends, want hij was zich bewust, dat Ma deline's keus algemeen werd afgekeurd en zelfs de bedienden er zich ongunstig over uitlieten. Hij verlangde dus naar zijn moeder, als naar eên soort van zedelijken steun en hoopte vurig, d^it haar kort bezoek goed mocht afloopen en van hét gewenschte gevolg voor Madeline zou zijn. En in die hoop werd zij niet teleurgesteld. Tante Johanna mocht zulke grooten oogen om zetten en zoo dikwijls grinneken als zij wil de, Fraser's moeder maakte in weerwil van haar blanketsel en valsche haren, opgang, want zij was een handige, levendige vrouw, die als zij eenmaal den weg, dien zij meende te moeten bewandelen, had in geslagen, dien °ok vastberaden volgde naar het licht dat vering van zaden op crediet aan Rusland, welk crediet zou worden gewaarborgd door den Vol kenbond. POLEN. De Poolsche regeering heeft, naar we reeds mededeelden, kortgeleden een nota doen toeko men aan de gezanten van Frankrijk, Engeland, Japan en Italië, betreffende Opper-Silezië. Het Poolsche Corr.-Bureau meldt daaromtrent De nota brengt in herinnering dat het Verdrag van Versailles zeer nauwkeurig het heele proces heeft vastgesteld, vanaf het sluiten van het ver drag tot den dag waarop het gebied, waar het plebisciet plaats had, zal worden verdeeld. Na tuurlijk was er veel tijd voor noodig, zoodat zij sinds de ratificatie van het verdrag 19 maanden zijn verloopen, die voor Polen en voor Opper- Silezië een periode van zware beproevingen zijn geweest. De Poolsche natie is zeer onder den indruk van het besluit, om deze kwestie te onderwerpen aan den Volkenbond, waarin men ongetwijfeld vertrouwen kan stellen maar die de kwestie nooit heeft bestudeerd, zoodat de oplossing nog langer op zich zal laten wachten. De beslissing van den Volkenbond zal zeker door den Oppersten Raad worden geratificeerd, opdat het verdrag van Versailles worde uitge voerd. Maar Polen is genoodzaakt de aandacht te vestigen op de ernstige gevolgen, die dit nieuwe uitstel weer kan hebben. De kalmte der gemoederen, die men in Opper-Silezië heeft kun nen constateeren, is niet definitief. De moge lijkheid van nieuwe troebelen zqu de economische ontwikkeling in Opper-Silezië in den weg staan, en den geregelden arbeid en productie zeer be moeilijken. Dit alles zal zeer schadelijk voor Po len zijn, en dan ook van invloed wezen op den toestand aan de O. grens, waar het gevaar altijd dreigt. Deze toestand veroorzaakt een voortdu rende spanning onder de Poolsche bevolking in Opper-Silezië, daarom acht de Poolsche regee ring het haar plicht alle verantwoordelijkhëden van zich af te wenden en de aandacht te vestigen op het ernstige gevaar, dat uit het laatste besluit van den Oppersten Raad kan voortvloeien. DUITSCIILAND EN AMERIKA. Het vredesverdrag tusschen de Vereenigde Staten en het Duitsche Rijk is gistermiddag om 5 uur door den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, dr. Rosen, en den Amerikaanscheb ge machtigde, Dresel, onderteekend. De onderteekening van het vredesverdrag had zonder buitengewoon ceremonieel in het of ficieele bureau van den rijksminister voor Buiten landsche Zaken plaats. Na de onderteekening gaf de heer Dresel in enkele woorden zijn overtuiging te kennen, dat de Duitsch-Amërikaanschc betrekkingen zich naar genoegen' zouden ontwikkelen. Dr. Rosen hield daarop eveneens een korte rede en verklaar de, dat Duitschland op dit oogenblik zijn blik naar de toekomst richtte, terwijl hij eveneens uitdrukking gaf aan zijn hoop en aan zijn over tuiging, dat de economische evenals de algemeene betrekkingen tusschen beide landen zich gunstig en naar genoegen zouden ontwikkelen. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. De Japansche minister van buitenlandsche zaken overhandigde aan de Amerikaansche lega tie de toezegging van Japan, dat het de uitnoo- diging vpor de conferentie te Washington aan neemt. Men verneemt uit betrouwbare bron dat Japan de plannen voor ontwapening steunt. Japan gaat er mee accoord dat de agenda voor de haar geschonken was. Zij wilde behagen en tenminste enkele vooroordeelen tegen haar ontwapenen. Om Hugh genoegen te doen, deed Made line haar best, om zijn moeder te behagen. Zij nam de honneurs van het huis zoo gra cieus mogelijk waar. Zij gaf zich alle moeite, om ten minste den schijn aan te nemen, als of zij in alles, wat er omging, belangstelde. Maar het ware geheim van Madame Mer- cier's invloed was eenvoudig hierin gelegen, dat, terwijl tante Johanna met den besten wil van de wereld niet in staat was vrien delijk tc kijken, als Hugh in haar nabijheid was, het meisje haar hoofd op Madame Mer- cier's schouder kon laten rusten en uren lang luisteren naar de herinneringen uit zijn jeugd en zijn kinderjaren en zijn opofferingen in later jaren. Beiden hadden hem lief en die geheime band vereenigde haar harten. En Hugh was door die wederzijdsche genegenheid veilig. Evenals haar zoon ging Madame Mercier liefst terstond op het doel af, wanneer er iets bij te winnen was. Zij legde dus el spoedig haar meening aangaande het huwelijk voor tante Johanna bloot. „Het lieve kind heeft opwekking noodig," zeide zij tot de oude dame, zoodra zich de gelegenheid daartoe aanbood. „Haar geest zal nooit zijn veerkracht herkrijgen, vóór dat zij gelukkig getrouwd is en tot rust zal zijn gekomen. En wat is er door uitstel te winnen En voornamelijk is dit het geval, nu 't meisje conferentie wordt samengesteld, maar verlangt met nadruk, dat afgedane zaken en vraagstukken tusschen verschillende landen niet ter tafel zul len komen, zoodat Japan niet zal toelaten, dat bij meerderheid van stemmen gedwongen kan worden vraagstukken te bespreken, die met het bovenvermelde beginsel in strijd zijn. De kwestie van Jap en vooral die van Sjantoeng zullen niet beschouwd worden als afgedane zaken, hoewel verwacht wordt, dat de kwestie van Jap geregeld zal zijn voor de conferentie een aanvang neemt. De premier Hara of anders de minister van bui tenlandsche zaken zal de plechtigheid van de opening der conferentie bijwonen, waarna hij naar Japan zal terugkeeren, de bespreking over latende aan de andere gedelegeerden, waartoe waarschijnlijk de gezant te Londen en te Was hington zullen behooren. BRITSCH-INDIE. De „Westminster Gazette" verneemt nog uit Bombay over de troebelen in het districtMala- bar, dat agitors op de religieuze dweepzucht der onwetende inheemsche bevolking hadden ge werkt, hetgeen ernstige onlusten ten gevolge had. De troepen vuurden op de menigte, waarbij vele dooden en gewonden vielen. Een gewapende bende van 3000 oproerlingen trok achtereen volgens naar verschillende steden, al plunde rend en verwoestendEen dezer steden werd door de menigte omsingeld. Militaire versterkingen zijn uit Bangalore aangekomen. De agitatie was al maanden aan den gang geweest. De onlusten in de residentie Madras, die het gevolg zijn van het optreden van de fanatieke Mohammedaansche secte genaamd de Moplah's, duren voort, en de laatste berichten, die ingekomen zijn bij het ministerie van koloniën wijze er op, dat de toestand te Calicut ernstig is. De vrouwen en kinderen zijn overgebracht naar de kazerne en de resident te Calicut heeft ver zocht, er een oorlogsschip met voorraden heen te zenden. Dientengevolge is het Engelsche oor logsschip Comus uit Colombo naar Calicut ver trokken en een tweede oorlogsschip zal worden gezonden, als dit noodig is. Er zijn ook Engelsche bataljons gezonden naar Podadoer, die gevolgd zullen worden door een escadron cavalerie, en wat artillerie. Men schat de verliezen der Moplah's tusschen de 500 en de 700. BELGIE. De verkiezingen voor de Belgische Kamer, die op 23 October waren bepaald, zullen pas in de tweede helft van November worden gehouden, aangezien de Senaat nog enkele dingen op zijn agenda heeft staan, die voor de verkiezingen moe ten worden afgedaan, o,a. het nieuwe statuut van dat lichaam. MAROKKO. Belga verneemd nader uit Madrid, dat 10.000 infanteristen, 13 batterijen, talrijke vliegtuigen, cavalerie en hulptroepen deel hebben genomen aan de nieuw begonnen actie. De vijand, 6 Ó8000 man sterk, werd duchtig geklopt. De operaties gaan levendig voort, om den rebellen geen tijd te gunnen zich te herstellen. IERLAND. Het antwoord van Sinn Fein op de Britsche voorstellen tot regeling van de Iersche kwestie is gisteravond in Downingstreet aangekomen. Naar men verwacht zal het ministerie heden dit antwoord behandelen. zonder bescherming is achtergebleven." „Zonder bescherming Madeline zonder be scherming snauwde tante Johanna haar toe. „Nu, gij weet wat ik bedoel. Haar vader dood. Geen mannelijk familie-lid om haar zaken te besturen. In Frankrijk gaat de wensch van een stervende vóór alles," zeide ze veelbeteekenend, „en ik begrijp dat de arme mr. Lethebridge zeer verlangend was, dat het huwelijk terstond plaats zou vinden." Tante Johanna kon geen antwoord op die opmerking geven en bracht dus, zonder eenige plichtpleging, het gesprek op een ander on derwerp. Maar dienzelfden avond, aan het diner, gaf een toevallige opmerking aanleiding om nog eens op dit teedere punt, of ten minste op huwelijken in 't algemeen, terug te komen. Madame Mercier, die met een zeker air van ge zag alsvrouw van de wereld en van ervaring haar meening ten beste gaf, verklaarde zich over het algemeen ten gunste van het buitenlandsch stel sel van huwelijken, dat, zooals zij zeide, veel moeite bespaarde en ten slotte tot even goede en gelukkige huwelijken leidde als het Engelsche systeem. „En het maakt tevens een eind aan dat eeuwigdurend vragen naar stand en mid delen," zeide zij, wat de aanhoudende nachtmer rie van Engelsche verloofden is. Ouders en voog den letten daar bij voorbaat op, en zorgen, dat meisjes alleen verloofd worden met jongelieden, die met haar trouwen kunnen." ALLERLEI. In den loop van den volgende week zal vol gens den Berlijnschen correspondent van de „Times" een nieuwe politieke studie van dr. Schüssler, getiteld „De Val van Bismarck" bij een firma te Leipzig verschijnen. De schrij ver moet in de gelegenheid geweest zijn inzage te nemen van een aantal niet gepubliceerde docu menten, betrekking hebbende op de oneenigheid tusschen ex-keizer Wilhelm en Bismarck, en beschrijft de politiek van laatstgenoemde van een nieuw standpunt bezien. De oorzaken van de katastrofe, die eindigde met de revolutie van 1918, worden teruggevoerd tot deze periode in de regeering van den ex -keizer De „Rheinisch West. Ztg." verneemt uit Riga, dat er, volgens een bericht uit St. Peters burg, van de 300 in Duitschland door de sowj et- regeering bestelde locomotieven in deze scheep vaartperiode slechts 64 geleverd kunnen worden, daar de regeering niet over een voldoend aantal transportschepen beschikt. Men maakt te St. Petersburg toebereidselen voor het in ontvangst nemen der looomotieven en van de nog dit jaar verwacht wordende 74000 ton spoorstaven. Het Bureau voor Handelsinlichtingen heeft de telegrafische mededeeling van de Jaar beurs te Triëst ontvangen, dat tengevolge van de slechte omstandigheden, de Jaarbeurs pp verzoek van de deelnemers zal worden uitge steld tot in het voorjaar van 1922. Nu de nuntius in Polen, Mgr. Ratte, is benoemd tot kardinaal en het land reeds heeft verlaten, heeft de Paus Mgr. Lauri, gewezen hoogleeraar en vertegenwoordiger van het Vati- caan in Peru, als diens opvolger aangewezen. De nieuwe nuntius wordt in den loop van Sep tember te Warschau verwacht. De Pruisische Landdag heeft 550 millioen mark beschikbaar gesteld voor den bouw ter bestrijding van den woningnood. Gister nacht is te Straatsburg de alge- gemeene staking proclameerd.De stad is zonder licht. De trams rijden niet. De „Lokal Anzeiger" meldt, dat de bekende bestrijder van het bolsjewisme in het Oosten, Semjonof, twaalf millioen gouden roebel bij Japansche banken heeft gedeponeerd. Dit geld zal volgens zijn wensch het eigendom blijven van den Russischen Staat, doch hij heeft den Ja- panschen regeering verzocht toe te zien, dat dit geld alleen aan wettige vertegenwoordigers van Rusland zal worden ter hand gesteld. Binnenland. De Koningin-Moeder naar het buitenland. De Koningin-Moeder heeft het voornemen Zich Zaterdag a.s. voor eenige dagen naar het Loo te begeven,. Het gevolg van H.M. zal bestaan uit de hofdame baronesse v. Ittersum en den inten dant thesaurier Jhr. Schimmelpenninck. Het ver trek is bepaald op 9.53 v.m. station Staatsspoor. Na den verjaardag van H.M. de Koningin gaat de Koningin-Moeder rechtstreeks van het Loo voor eenige verandering van lucht en het bezoeken van enkele familieleden een paar weken naar het buitenland. De Koningin- Moeder zal eerst een bezoek brengen aan Her tog en Hertogin Wilhelm van Wu'rtenberg op het kasteel Friedrichshafen. Het gevolg zal bestaan uit de hofdame Jonkvróuwe v.d. Poll en de kamerheer Jhr. v. Tets. De ambtenaarspënsioenen. Aan „Het Volk" wordt gemeld, dat het ont werp burgerlijke pensioenwet zal worden omge werkt. Echter niet in dézen zin, dat daardoor de 't Zij met opzet of niet, haar doordringende oogen vestigden zich, toen zij dit alles zeide, op Virginia, die tegenover haar zat, met dezelf de eigenaardige uitdrukking als bij haar ont moeting in het Bois de Boulogne, waarop zij na haar aankomst nog niet had gezinspeeld. Virginia begon hevig te blozen. „Hoe is in Italië de gewoonte, miss Neville vroeg zij plotseling en met een gemaakt lachje. „Gij zult ons dat ongetwijfeld wel kunnen zeg gen." „Ik weet het waarlijk niet, madame, Ik heb geen ondervinding van die dingen." „Zoo zeide zij ongeloovig, terwijl zij haar zwarte wenkbrauwen optrok. „Ik zou integen deel gedacht hebben, dat gij veel ondervinding hadt." Een waarschuwende blik van haar zoon en een korte opmerking legden haar het stil zwijgen op. Virginia aarzelde. Haar blos was nog niet ver dreven. „Miss Neville komt regelrecht uit een Itali- aansch klooster Haar geest is dus, wat die zaken betreft, een onbeschreven bladzijde. Mariages de convenance schijnen dus nogal in uw smaak te vallen, Moeder Een afschuwelijke instelling. Mij dunkt, dat een man volkomen vrij moet zijn in de keuze zijner vrouw." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1