DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Maandag 29 Augustus 1921. 3Vo. 19123. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. By of krochten» wetten of verordeningen voos- geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. 't KONINGINNEFEEST. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op artikel 7 der Verordening op de Win kelsluiting te Schiedam Verleenen bij deze, met het oog op de viering van den verjaardag van het Hoofd van den Staat, voor Woensdag 31 Augustus a.s. ontheffing van het verbod om een winkeld na des avonds 8 uur geopend te hebben, met dien verstande dat de winkels alsdan uiterlijk des avonds te 11 uur gesloten moeten worden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Brengen ter openbare kennis, dat met het oog op de viering van den verjaardag van het Hoofd van den Staat op Woensdag 31 Augustus a.s. gesloten zullen zijn de bureaux der Gemeente-Secretarie, van den Gemeente-Ontvanger, van de Technische Be drijven, van Gemeentewerken en van de Ar beidsbeurs, alsmede het Handels-Entrepot, de Openbare Leeszaal en Bibliotheek en de Zwem inrichtingen de Sluizen en bruggen, met uitzondering van de buitensluis zullen gesloten zijn vanaf 's middags 12 uur, terwijl de pont over de Buitenhaven op dat uur zal stilgelegd worden. De burgemeester van Schiedam Gezien de Verordeningen op de tapperijen, lo gementen, openbare vermakelijkheden, optoch ten en den handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam Beveelt, dat het op Woensdag 31 Augustus a.s., den dag, waarop de verjaardag van H. M. de Koningin zal worden gevierd, den tappers en slijters gedurende den geheelen dag verboden zal zijn in hun tapperijen of slijterijen sterken drank te schenken, toe te dienen of te verstrekken. Schiedam, 29 Augustus 1921. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op art. 7 der Verordening betreffende den verkoop van brood (Gemeenteblad no. 60 van 1920) VERLEENEN behoudens de bepalingen der Arbeidswet 1919 en onverminderd het bepaalde in de overige artikelen der genoemde verordening, onthef- n g van het verbod, vervat in het eerste lid van art. 7, op Dinsdag 30 Augustus a.s. in dier voege dat op dien dag het vervoer van brood geoor oofd zal zijn vanaf 9 uur des voormiddags. Schiedam, 29 Augustus 1921. Buitenlandse!* Nieuws. ERNSTIGE TROEHELEN IN BRITSCH-INDIE. De „Daily Telegraph" verneemt, dat in ver band met den ernstigen aard van den op stand in Malabar en de mogelijkheid van ver dere verspreiding der wanorde, de Britsch- Indische regeering besloot, met goedkeuring van Montagu, den minister voor Britsch-Indië op te treden tegen zekere op den voorgrond tredende personen, die verantwoordelijk ge houden worden voor het grootste deel der jong ste onlusten in Indië. Men gelooft, dat de regee ring aan het einde is van haar geduld en de autoriteiten voorbereid zijn op nieuwe pogingen om onlusten te verwekken als gevolg van de preventieve motie, waartoe de regeering nu besloten heeft. Een bericht uit Bombay zegt dat de Moplahs zijn binnengedrongen in de nederzetting van Pullengode en een Europeaan vermoordden in zijn landhuis, hetwelk zij daarna in brand staken. Zij vermoordden ook een inspecteur van politie en wierpen diens lijk in de rivier. De plunderin gen duren voort. De bewoners van Calicut zijn gerustgesteld door de aanwezigheid van een ooilogsschip. Latere berichten uit Calicut melden, dat de Moplahns op verschillende p'aatsen huizen van Hindoes plunderden, den Hindoes groo- te sommen gelds afnamen en de Hindoetempels binnendringen, waar zij de gouden beelden wegnemen. Een bericht uit Palghat d.d. 27 Augustus zegt, dat het district Malabar tpt militair gebied is verklaard. Batty, de resident, is den 22sten met strijd krachten vertrokken naar Pattambi, waar hij uit den trein stapte en te voet een menigte Moplahs tegemoet ging, die naar hem toe kwa men. Batty waarschuwde,dat er bij de minste bedreiging zou worden geschoten. De menigte maakte geen aanstalten om uiteen te gaan maar auelde toe. Toen gaf hij last om te vuren. De verliezen moeten zwaar zijn geweest, maar zij £'jn niet bekend. Daarna keerden de strijdkrach ten .«'.rug naar Shovance. Zij worden vervangen or cavalerie uit Bangalore. bend C'en av°ud kwam het bericht,dat een e oplah's oprukte naar Cataparam, met het doel om den assistent-resident aan te vallen en de thesaurie. Batty kwam bijtijds met een kapitein en dertig man van het Dorwit-regiment en twee machinegeweren te Cotaparam en pa trouilleerde door de stad. |$De politiepost te Cherapatchery is gisteren aangevallen. Alle bescheiden zijn verbrand. De sub-thesaurie te Pereatalamanna is geplunderd. 8000 robijnen zijn gestolen, en het munsifs-hof en alle bescheiden zijn vernietigd. De inwoners van die plaatsen zijn niet lastig gevallen, maar de verontrusting blijft. De Engelsche bladen vergelijken den te- genwoordigen toestand met dien tijdens den Punja's-opstand in 1919. Het schijnt, dat de Britsche koloniale autori teiten wel op de hoogte waren van wat er broei de, doch krachtig optreden werd zoo lang moge lijk uitgesteld, daar men in verband met de toegezegde politieke hervormingen den schijn wilde vermijden, dat deze hervormingen niet oprecht gemeend waren. Volgens een telegram uit Bombay zouden er reeds meer dan 1000 personen zijn gedood en hebben voortdurend hevige gevechten tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen plaats' Men is zeer ongerust over het lot van de vrouwen en kinderen op de verafgelegen posten. De opstandelingen plunderen zelfs de tem pels en de huizen van de inlanders, die weigeren mee te doen aan een politiek van lijdelijk verzet tegen de Britsche autoriteiten. Te Titan heeft het gepeupel een hoogen ambtenaar, een in specteur van politie en twee soldaten gevangen genomen en weggevoerd. Het treft al heel ongelukkig, dat de p ins van Wales juist voornemens is binnenkort een bezoek aan Britsch-Iudië te brengen. Hoe de stemming op het oogenblik is, moge blijken uit een Reutertelegram, waarin gemeld wordt, dat een groote vergadering,die Dinsdag avond te Lahore plaats had onder LalaLajsat Rai, den leider der Nationalisten, een resolutie aannam, welke zegt dat, terwijl de wonden, die het gevolg waren van de afkondiging der krijgs wet in de Punjab,nog steeds niet waren geheeld, beloften betreffende het Kalifaat niet ingelost en hongersnood hëerschte in het land, het volk van Lahore niet bereid is, deel te nemen aan het welkom van den prins van Wales. Ook de z.'g. gemeentelijke commissie van Lahore heeft be sloten, het bezoek van den prins te negeeren. DE MOORD OP ERZBERGER. Volgens de berichten uit Berlijn heeft de moord op Erzberger daar vooral in politieke kringen groote sensatie veroorzaakt. Daar de Rijkskanselier dr. Wirth in zeer vriendschap pelijke betrekkingen tot den vermoorde stond, zal diens lot hem ongetwijfeld zeer getroffen hebben. Aan de weduwe van Erzberger heeft dr. Wirth een telegram van deelneming gezonden evenals aan het lid van den Rijksdag Diez, die zich, naar men weet, met Erzberger op de wan deling bevond en die eveneens gewond werd. Het lijk van Erzberger zal naar Berlijn overge bracht worden, waar het op het kerkhof te Wilmersdorf ter aarde besteld wordt. Hoewel geruchten liepen, dat te Offenburg twee studenten zijn gearresteerd, welke men van het plegen van den aanslag verdacht, meldt een ander Wolfftelegram, dat tot dusver nog geen arrestaties hebben plaats gehad. Wel heeft de politiepresident van Berlijn opdracht gekregen om een aantal met alle moderne criminalistische hulpmiddelen uitgeruste beambten naar Gries- bach te zenden. Ook uit Karlsruhe wordt gemeld, dat de Ba- densche justitie reeds een zeer omvangrijk on derzoek naar de daders heeft ingesteld. Naar Wolff uit Freiburg in Breisgau seint, luidde het signalement der daders aldus de een is groot en blond, de andere donker en klcih van gestalte. De beide personen hadden reeds het wan trouwen van Erzberger opgewekt, doch hij kon met den Rijksdagafgevaardigde Diez den aanslag niet meer ontwijken. De groote blonde moordenaar had te Berlijn reeds de aandacht van de recherche getrokken, toen hij op verdachte wijze op het perron van het Anhalter station rondliep ter gelegenheid van Erzberger's vertrek u;t Berlijn. Hij dook la ter ook te Beuren op, waar Erzberger eemgen tijd verbleef.Het heeft den schijn, dat de moor denaar zijn slachtoffer derhalve voortdurend ge volgd heeft. De gerechtelijke autorïte:ten begaven z*ch des morgens naar de plaats van den aanalag, waar het lijk van Erzberger 's nachts had moeten blijven l'ggen. In de Vrijdagmiddag plaats gehad hebbende bijeenkomst der fractieleiders bij den Rijks kanselier ter bespreking van de a.s. hervatting der zitting van den Rijksdag, heeft dr. Wirth verklaard, dat de regeering over den moord op Erzberger een verklaring zal afleggen, zoodra de nadere bijzonderheden van den aanslag bekend zullen zijn. Naar Wolff uit, Berlijn seint heeft de rijksre- geering een belooning uitgeloofd van honderd duizend mark voor het op het spoor komen der daders of aanstichters. Het lijk van Erzberger zal naar Berlijn worden overgebracht en 31 Augustus worden bijgezet te Wilmersdorf naast zijn in den oorlog gesneu velden zoon. ALLERLEI. Er zijn besprekingen te Brussel begonnen tus schen België en Engeland nopens de anti-dum- pingwet, aangezien Engeland indertijd had be sloten, dat bijzondere gevallen, met betrekking tot België, waarep zijn aandacht zou zijn ge vestigd aanleiding zouden zijn tot een verzach ting van de strenge gevolgen van de wet. De Deensche minister van buitenlandsche zaken heeft in zijn kwaliteit van voorzitter van de commissie tot hulpverleening aan Rusland, aan de pers mededeelingen gedaan aangaande de maatregelen der commissie voor Petersburg. Het ligt in de bedoeling om voorloopig maaltijden te verstrekken voor 5000 kinderen daags. Dit zou voor een periode van zes maanden ongeveer een half millioen kronen kosten Kaarten voor deze maaltijden zullen door Russische dokters- vereenigingen worden uitgedeeld. Ook zullen zoo mogelijk kleeren voor kinderen en volwasse nen worden verstrekt. Binnenland. Het Tarief-ontwerp. Het Nederl. Correspondentiebureau meldt Minder ter zake kundigen hebben de opmer king gemaakt, dat de definitieve intrekking van het tariefontwerp niet vaststaat, nu de minister van Financiën „terugzending" van het ontwerp aan den voorzitter der Tweede Kamer heeft gevraagd. Naar aanleiding hiervan kan worden ge meld, dat de gewone vorm is gebezigd, en dat de intrekking even zeker is als die van alle tot dusver ingetrokken wetsontwerpen. Identiteitskaarten voor vreemdelingen. De faciliteiten voor vrijstelling van identiteits kaarten voor onderdanen van ententelanden, wanneer hun verblijf hier te lande niet langer dan een maand duurt, zijn, naar wij van de politie vernemen, uitgebreid voor onderdanen van alle door de Nederlandsche regeering erkende landen. Echter zijn zij niet van toepassing op mijnwerkers van vreemde nationaliteit, op onderdanen der Sovjet-republiek, de republie ken Oekraine, Litauen, Azerbeidsjan, Georgië en Servië. Nachtarbeid in bakkerijen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919. In de memorie van toelichting op het wets ontwerp zegt de minister van Arbeid, dat, daar niet te verwachten is, dat de in het voor ontwerp gedane voorstellen vóór 24 October 1921 tot wet zullen zijn verheven, aan art. 39 het tijdelijk karakter moet worden ontno men. Krachtens dit artikel kan de minister tot 24 October 1921 onder bepaalde voorwaarden toestaan, dat in broodbakkerijen nachtarbeid wordt verricht. Spoedig na de invoering der wet bleek, dat om verschillende redenen in verschillende ge vallen nachtarbeid behoorde te worden toe gestaan en wel in het belang van de broodvoor ziening der bevolking bij dubbele feestdagen, alsmede bij ovendefecten, ziekte van personeel enz. Artikel 39 is ook nog voor een ander doel einde gebruikt en wel om aan bedrijven met 6 of meer bakkersgezellen enkele uren vóórarbeid, zijnde arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, toe te staan. Daardoor was het mogelijk om het vervoer en den verkoop van brood een uur vroeger toe te stahn dan met toepassing van art. 37 had kunnen geschieden. Zulks bleek in verschillende gevallen nood zakelijk om te voorkomen, dat de betrokken broodbakkerijen tegenover het kleinbedrijf, dat sneller met zijn product gereed kan zijn, in een ongunstige positie zouden worden gebracht. Ook hier is, in verband met den in art. 39 ge stelden termijn, voorziening noodig. Vrouwelijk personeel. Te 's-Gravenhage heeft op initiatief van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-Tele- graaf- en Telegraaf- en Telefoonpersoneel een gecombineerde besturenvergadering plaats ge had van neutrale organisaties van overheids personeel, ter bespreking van de door de direc ties der Nederlandsche spoorwegen en der Poste rijen,Telegrafie en Telefonie voorgenomen maat regelen, ten aanzien van het vrouwelijk perso neel. De besturen waren eenstemmig van meening, dat krachtig stelling moet worden genomen tegen elk verdringen der vrouw, van de plaats welke zij zich thans heeft verworven. Aan het comité van Neutraal Overheidsperso neel zal worden verzocht binnenkorl een uit- noodiging te verzenden aan de overige Centra les van Overheidspersoneel, om te komen tot een gezamenlijke actie. Op de vragen van den heer Snoeck Henke- mans, betreffende het openbaar maken in dag bladen van gedeelten van het advies van den Hoogen Raad van Arbeid over een proeve van een ontwerp-Ziektewet, heeft de minister van Arbeid geantwoord 1. Dat gedeelten van het advies van den Hoogen Raad van Arbeid over „de proeve van een ontwerp-Ziektewet" in dagbladen zijn open baar gemaakt, draagt geenszins de goedkeuring van den ondergeteekende weg.Hij heeft reeds meermalen zijn leedwezen en zijn afkeuring er over uitgesproken, dat stukken van vertrouwe- lijken aard worden openbaar gemaakt. 2. De vraag, of het geen aanbeveling ver dient, thans den juisten tekst van het hiervrren bedoelde advies te publiceeren, wordt door den ondergeteekende nader overwogen. Het ligt in het voornemen, om, alvorens tot publicatie van adviezen van den Hoogen Raad van Ar beid over te gaan, met dit college daaromtrent overleg te plegen. 3. De t ndergeteekende is thans reeds be reid, van de stukken, bedoeld in vraag II, enkele exemplaren ter griffie van de Kamer te depo neer en. Uitvoer aardappelen. Namens den Nederl. Bond van Handelaren in Aardappelen wordt medegedeeld Naar aanleiding .der verschillende berichten in de bladen betreffende den uitvoer van aardr appelen, is op de bestuursvergadering van den Ned. Bond van Handelaren in Aardappelen, waarbij tegenwoordig waren de afgevaardigden van de voornaamste vereenigingen op het ge bied van den aardappelenhandel, bovenbedoeld onderwerp ter sprake gebracht. De vergadering was van meening, dat, hoewel een flink kwantum reeds is uitgevoerd, er nog in het geheel geen reden tot ongerustheid be staat, dat er een tekort aan aardappelen zal komen. Zeer af te keuren vond zij de opwindende berichten in de bladen die tengevolge hebben, dat het publiek zich bevreesd maakt en ontijdig aardappelen opdoet eveneens worden door deze berichten de boeren opgewekt om zoo snel moge lijk te rooien en af te leveren, vreezende voor die regeeringsmaatregelen. Zij raadt ieder, die aardappelen wil opdoen, aan, kalm de maand October af te wachten. Zij doét tevens opmerken, dat de aardappel oogst niet tegenvalt, terwijl een grooter factor is, dat niets verloren gaat door de aardappel ziekte, welke anders groote hoeveelheden ver nietigt het is dus in het geheel niet noodig onze bevolking in ongerustheid te brengen. Wel is het gewenscht, dat de regeering een wakend oog op den uitvoer houdt, doch verkeer de of ontijdige maatregelen zouden een groote catastrophe voor ons land beteekenen. Tweede Kamer. Inlichtingen verstrekkende op het adres van B. en W. van Velsen, betreffende het gedeelte lijk ten laste der gemeente brengen van de kos ten wegens uitkeeringen aan gedemobiliseerden, deelt de minister van Oorlog mede, dat de in het adres behandelde steunuitkeeringen deel uitmaakten van een groep, welke tot de bemoei ing van het Koninklijk Nationaal Steuncomité behoorde. Het is dan ook niet de minister, doch genoemd comité, dat den maatregel nam om de door Velsen bedoelde 10 procent der uitkeeringen in 't algemeen ten laste te laten van plaatselijke steuncomité's en demobilisatiecommissies, die de uitkeeringen doen,.c.q. van de gemeentebestu ren Het kan derhalve niet op den weg van den minister van Oorlog liggen om tot het vergoe den van vermelde 10 procent over te gaan. Een eventueel besluit tot de teruggaaf van de 10 procent zou slechts kunnen uitgaan van en de kosten deswege zouden moeten worden gedragen door het Koninklijk Nationaal Steun comité, dan wel door het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, welk Departe ment zij het niet in rechtstreeksch verband, toch zijdelings bij de steunverleening betrokken was, omdat het aan genoemd comité de gelden verschafte voor terugbetaling van plaatselijk gedane steunuitkeeringen. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft aan een aantal noodlijdende gemeenten de ge dane uitkeeringen ten volle vergoed, doch is niet bereid en ook niet in staat om aan alle gemeenten meer dan 90 pCt. der uitgekeerde steungelden terug te betalen, waarmede een bedrag van ongeveer f 700.000 k f 800.000 ge moeid zou wezen. Ook de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel kan, in vpband met het door het Koninklijk Nationaal Steuncomité ingenomen standpunt en de motieven voor dit standpunt, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ziektewet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1