DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. FEUMLETOIM 44ste Jaargang. Dinsdag 30 Augustus 1921. No. 13125. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. .Advertentiën: 15 regejs 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. In verband met den verjaardag van H. M. DE KONINGIN zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT", dagblad voor Schiedam en omstreken, WOENSDAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. Ons bureau zal Woensdag den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. De Republiek in gevaar! Rijkskanselier Wirth, die op den Katholieken dag te Frankfort was om daar aan de beraad slagingen deel te nemen is hals over hoofd naar Berlijn teruggekerd, waar hij reeds gisteroch tend een kabinetsraad heeft voorgezeten. Het is zeker, dat zoowel de moord op Erz- herger als relletjes te Berlijn beide voorteeke- nen van nieuwe gisting rechts en links bij deze gelegenheid ter sprake zijn gekomen. De ernstige toestand binnenslands kan eenigermate °ok daaruit worden afgeleid, dat besloten werd de behandeling van het rapport over de bespre kingen te Wiesbaden tusschen Dr. Rathenau en Loucheur uit te stellen. Volgens het verslag van de bladen te Berlijn hebben aanhangers der links radicale partijen eerst een clubje jongelui en vrouwen aangeval len, die getooid met rozetten in de oude Rijks- kleuren voorbijkwamen. Een Rijksweerofficier niet een band in die kleuren liep voorop. Nadat de vrouwen verjaagd waren ranselden de roode betoogers op de jongelui in en ook de officier kreeg een klap met een vlaggestok op het hoofd. Daarna trokken de rooden Potsdam in en hielden Verschillende voorbijgangers aan, die eveneens de zwart-wit-roode kleuren op de borst droegen ter gelegenheid van de Tannenberg- kerdenking. r De trams werden doorzocht of er vermoede lijke betoogers voor het herdenkingsfeest in zaten en dezen werden uit de wagens gezet. In den namiddag trok de roode menigte naar ket slot te Potsdam en het overigens onjuiste gerucht dat er met machinegeweren op de menig te was geschoten, maakte, dat de opgewonden stemming haar hoogtepunt bereikte. Jp de brug over het kanaal te Potsdam, waar leden van de veiligheidspolitie de menigte poog den tegen te houden, begon de Vechtpartij. De politie werd onder den voet geloopen en een paar beambten, die in een huis binnenvluchtten, losten eenige revolverschoten. I wee betoogers werden neergeschoten, waarop de menigte het huis binnendrong. De komst van politieversterkingen maakte, dat de gevluchten nog op het laatste nippertje ontzet konden woiden. Het bericht van de schietpartij ver spreidde zich aldra onder de betoogers en men sprak zelfs van een stormloop op het slot, om dat te plunderen. De leiders konden de menigte bijna niet meer tot bedaren brengen, waarop zij zich tot den politiepresident wendden en een onderzoek naar de schietpartij eischten. Nadat beloofd was, dat dit zou geschieden, verklaar den de leiders zich hunnerzijds bereid de be toogers te kalmeeren. Zonder verdere incidenten trokken de rooden daarop uit Potsdam terug. DUITSCHLAND EN DE ENTENTE. De Duitsche zaakgelastigde te Parijs heeft aan Briand in diens functie van voorzitter van den Oppersten Raad een nota overhandigd, Waarin de Duitsche regeering haar groote teleur stelling er over uitspreekt, dat de geallieerde 64 Mr. Lethebridge had hem zelf de verzekering gegeven, dat het zóó was en hem plechtig be- loofd, dat de zaak een diep geheim zou blijven, totdat nader wettelijk advies zou ingewonnen Z1jn. Zijn eigen overhaasting had dit voorkomen en Hugh Fraser vond zich in geen enkel opzicht verplicht, om gevolg te geven aan de overdreven nauwgezetheid van het geweten van den over ledene, dat voor Madeline een bron van ein- delooze verwarring en verdriet kon worden. Niemand kon er aan twijfelen, dat het meisje de rechtmatige erfgename haars vaders was en zelfs in het onwaarschijnlijke geval, dat het stuk van haar grootvader eenige wettelijke waar af kad, zou het nog een schandelijk onrechtvaar dige daad zijn. haar van haar rechten te beroo- ven. ,Z°o was ongeveer Hugh's redeneering, en J111 blinden haat en hartstocht tegen Amyott, rlajl kij zich zeiven allengs overtuigd, dat die nu KCering de eenig killijke was. Bijna, want ^voorbeeld hadden de losweg daarheen nia'grpcn woorden van tante Johanna en Virgi- >n vem -mzinnige zinspeling hem zonderling van ziin"1118 ^bracht en de diepste grondslagen bracht A iZel/Vertrouwen aan 'l wankelen ge" iUs hij eens verkeerd gehandeld en een regeeringen niet hebben kunnen besluiten tot een onmiddellijke en algeheele opheffing van de sancties. Om de geallieerde regeeringen te overtuigen van de loyale handhaving van de Duitsche in- en uitvoerbepahngen, verklaart de Duitsche rögeering in te stemmen met het in het leven roepen van het controle-orgaan, waarop Briand in zijn nota van 14 Augustus doelde, onder voorwaarde, dat dit lichaam zich bij zijn werkzaamheden, die zich slëchts tot het bezette gebied uitstrekken, zal onthouden van iedere inmenging in liet Duitsche bestuur. De voor naamste taak van het intergeallieerdc orgaan moet volgens de Duitsche regeering er in bestaan, de bezwaren van de geallieerde onderdanen over de handhaving van de in- en uitvoerbepahngen door de Duitsche autoriteiten, die op het be zette gebied van toepassing zijn, zoo spoedig mogelijk op te helderen en zoo noodig, de hierop betrekking hebbende geschillen op te lossen. Hoewel de Duitsche regeering principieel liaar standpunt handhaaft omtrent de rechte lijke ontoelaatbaarheid van de sancties, zal zij tegen de geldigheid van alle handelingen, welke tijdens den duur van de sancties hebben plaats gevonden, in verband met de door de interge- alliëerde commissie voor het Rijnland uitge vaardigde verordeningen ter uitvoering der be sluiten van de Londensche conferentie van Maart 1921 geen bezwaren opwerpen en zich onthou den van alle gerechtelijke en andere maatregelen tegen de uitvoerders dier handelingen. Zij verwacht echter, dat inmiddels tot 15 September geen in en uitvoervergunningen aan het buitenland zullen worden verstrekt, die de oogenblikkelijke behoeften vaU het be zette gebied overschrijden en tevens, dat bij het uitvaardigen der overgangsbepalingen zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de be scherming van het Duitsche economische leven en de Duitsche financiën. De nota spreekt verder de uitdrukkelijke verwachting uit, dat ook de militaire sancties zoo Spoedig mogelijk zullen warden opgeheven. IERLAND. De „Times" verneemt uit Dublin Het antwoord van De Valera op Lloyd Ge orge's laatste nota is gisteravond per specialen koerier naar Londen verzonden. Te Dublin ver wacht men, dat De Valera en .de andere Sinn Fein-ministers binnen enkele dagen naar Londen zullen vertrekken voor een conferentie met de Engelsche regeering. Voorts meldt men nog uit Dublin Gisteren had opnieuw een geheime zitting van de Dail Eireann plaats, waarin de toestand, ont staan door Lloyd George's laatste nota, werd besproken. Aangenomen wordt, dat het ant woord hierop in de zitting van heden is opge steld. Te Dublin wordt echter nog steeds de groot ste geheimzinnigheid betracht. De algemeene verwachting is evenwel, dat een breuk in de onderhandelibgen zal worden voorkomen. Waarschijnlijk zal Sinn Fein toestemmen in een vredesconferentie, maar men verwacht, dat Do Valera eerst eenige andere punten wil be handelen. Sinn Fein is tamelijk geirriteerd over wat zij noemen den superieuren toon van Lloyd George's laatste nota met de daarin gemaakte opmerking omtrent een spelen met woorden en het zoeken van uitstel. Men verwacht, dat De Valera daar tegen zal opkomen voor hij formeel toestemt in een nieuwe samenkomst. In de eerstkomende dagen zal geen zitting van de Dail Eireann plaats hebben. schandelijk misbruik van vertrouwen had ge maakt Als James Lethebridge werkelijk daar tegenover hem zat en hem op zijn kalme, afgeme ten wijs rekenschap vroeg. Hij ook had Made line innig lief. Haar belangen stelde hij bo ven alles. Hem alleen, als haar toekomstig echtgenoot, had hij zijn vertrouwen geschon ken, en toch was diezelfde vader niet geneigd geweest ter wille van Madeline, eenige onrecht matige daad te doen. Hij had een onpartijdig onderzoek gewild en liever Madeline's toekomst in gevaar ge bracht. Maar dat was afschuwelijk, onbillijk, en toen Fraser kalm over zijn daad nadacht, die hij in een oogenblik van zenuwachtigheid en vrees begaan had, was hij tot de overtuiging ge komen, dat negen en negentig van de honderd menschen in gelijke omstandigheden hetzelfde zouden hebben gedaan en hij het desnoods weer zou doen. En toch had een ziekelijke vrees zich van hem meester gemaakt. Zou het mogelijk zijn, dat de prijs hem ontging, op het oogenblik, dat hij dien gegrepen had Bestond er mis schien een complot tegen hem en zouden Amyott, en Virginia en Miss Johanna, en allen het op zijn ondergang hebben gelegd De krachtigste en hoopvolste karakters hebben hun oogenblik- ken van zwakheid en ontmoediging en zulk een oogenblik doorleefde Hugh Fraser nu. Sombere gedachten maakten zich van hem meester hij gevoelde zich zwak en machteloos. Zijn Iedere minuut is kostbaar, zeide Thomas. Hij was overtuigd, dat het spoorwegpersoneel door de overige bevolking van Ierland in ruime mate beloond zal worden voor de opofferingen, die het voor een omvangrijker en gewichtiger vrede zal brengen en welke vrede thans met alleen mogelijk >s voor Ierland, maar voor alle menschelijke wezens op de aarde. GRIEKENLAND. Flet bulletin over den gezondheidstoestand van koning Constantijn meldt, naar uit Athene bericht wordt, dat de geneeskundigen, die in consult geroepen waren, hebben vastgesteld, dat de koning goed gezond is en er niet de minste reden voor bezorgdheid meer bestaat. De koning heeft zijn werkzaamheden hervat. MAROKKO. Volgens het „Journal" is de Spaansche regee ring bezig een krachtig offensief tegen de Rif bewoners in Marokko voor te bereiden. Een troepenmacht van 45.000 man zal daartoe worden uitgezonden. GRIEKEN EN TURKEN. Volgens berichten uit Kemalistische bron, zou de bezetting van Biledjik bevestigd worden. Indien dit bericht juist is, zouden de verbindings lijnen achter het Grieksche front ernstig worden bedreigd. Volgens berichten van Turksche zijde, is de slag, welke gedurende twee dagen aan den gang Was bij de versterkte stellingen ten Z. van de Gloeksoe,, een zijrivier van de Sakaria, geëindigd in het nadeel der Grieken. De poging der Grieken, om het front te door breken is mislukt. De Turksche troepen zijn in het centrum tot het offensief overgegaan. ENGELSCH-INDIE. In eenige districten van Zuid-Indië is de orde hersteld, doch naar gemeld wordt, zijn de op standelingen thans een aantal dorpen in Malabar binnengedrongen. De ongeregeldheden, die ver gezeld gaan van plunderingen en andere uit spattingen, worden uitgelokt door de Moplah's, een Mohammedaansch ras, welks godsdienstige en andere geschillen met de Hindoes ook vroeger reeds ongeregeldheden hebben veroorzaakt. Versterkingen zijn naar de gebieden gezonden, waar opnieuw onlusten zijn uitgebroken en in Malabar is de staat Van beleg geproclameerd. Volgens een officieel communiqué worden de opstandige gebieden met hongersnood bedreigd, daar alle verbindingen zijn verbroken. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Uit Atlantic City wordt gemeld, dat Compers een oproep heeft gericht tot de arbeiders in de landen, deelnemende aan de ontwapenings conferentie, met het doel om de arbeiders in de delegaties vertegenwoordigd te hebben. OPPER-SILEZIE. Door den Volkenbondsraad is nog geen be sluit genomen over de te volgen procedure, maar men verwacht, volgens de „Daily News", dat na kennisneming van het rapport van graaf Isjii (die bij de opstelling is bijgestaan door Engelsche en Fransche deskundigen) de Volken bondsraad een bijzondere commissie zal aan wijzen om de gegevens, die de Entente-mogend- heden bereid zijn te verstrekken, te onderzoeken. Na de benoeming dezer commissie, zal de Raad de werkzaamheden, die verband houden met de a.s. Maandag beginnende Algemeene hart was ziek en de toekomst, die hem zoo even nog helder en onbewolkt had toegeschenen, was donker geworden. Als hij op 't laatst toch zijn doel eens miste Toen hij het hoofd, dat met duizend ang sten en spookgestalten vervuld was, moede loos op de gevouwen handen liet zinken, werd hij door een zachte nauwelijks merkbare aan raking uit zijn gepeins gewekt. Het was Madeline die bleek en eenigszins ontsteld, naast hem stond en met haar lieve, welluidende stem riep „Ach, Hugh Hugh Gij zijt niet wel, ge voelt u onge lukkig. Wat is er lieveling Er is toch niets ge beurd Door een geweldige inspanning schudde hij de sombere gedachten van zich af. „Niets lieveling Er is niets gebeurd. „Ge ziet er zoo bleek en ontdaan uit. Ik zag het al aan het diner. En wat een grijze haren zeide zij, terwijl zij zijn hoofd zacht jes streelde. „Gé zijt ziek, liefste, ik weet het „Neen, Madeline, ik ben heel wel." Met innigheid drukte hij haar tegen zijn borst. „Maar ik voel mij zoo eenzaam, lieveling, als gij niet bij mij zijt „Is dat werkelijk zoo, Hugh?" Zij maakte zich zachtjes uit zijn omarming los en stond bleek en bevend, doch met een zekere orftveerstaanbare waardigheid en aanvalligheid voor hem. „Als het werkelijk zoo is, en gij mij niet missen kunt, Hugh zal ik doen wat gij wilt. Papa verlangde het ook. Ik ben zelfzuchtig geweest geloof ik en vergadering van den Volkenbond, ter hand nemen. De gealiieerden hebben een gemeenschap pelijke nota aan Duitschland gezonden, waarin te kennen wordt gegeven, dat zij voornemens zijn twee bataljons uit Frankrijk, Engeland en Italië naar Opper-Silezië te zenden, ter hand having van de orde aldaar. Frankrijk zal boven dien een detachement cavalerie zenden. IRAK. Koning Feisoel heeft in een rede bij zijn troons beklimming zijn erkentelijkheid jegens Engeland betuigd voor de hulp tot vrijmaking van de Arabieren en gezegd, dat zijn eerste zörg zou zijn, de verkiezing en bijeenroeping van de con- stitueerende vergadering te verzekeren, die in overleg met hem een democratische constitutie moet vaststellen. Ten slotte meet. de constitu ante het tractaat tot regélmg van de betrekkin gen met Engeland goedkeuren. De wetgevende vergadering moet vrijheid van godsdienst en eeredienst instellen, wetten aannemen tot bescherming van de belangen van vreemdelingen en tot waarborging van de gelijkheid van handel met vreemde landen. Hij vertrouwde in samenwerking met Sir Percy Cox, den hoogen commissaris, zijn dnel te zullen bereiken. PERU. Volgens berichten uit La Paz duurt de revo- lutionnaire beweging in Peru voort. De opstande lingen hebben een voorloopige regcering ge vormd, bestaande uit Virgil Noregia comman dant, Cervantes en Reategni. AMERIKA. In Virginië is, naar reeds is medegedeeld, een ernstig conflict ontstaan tusschen patroons en arbeiders in het mijnbedrijf. Er werd zelfs van burgeroorlog gesproken en duizenden on tevreden arbeiders zijn op weg van Charlestown, de hoofdstad van Virginië. Naar de correspondent van de „Times" te New-York meldt, willen de betoogers, die uit alle deelen van West-Virginië zijn samenge stroomd, terwijl allerlei misdadige elementen hun gelederen kwamen versterken, protesteeren tegen de afkondiging van den staat van beleg, welke reeds maanden geleden is afgekondigd in verband met het optreden der stakers tegen de eigenaars en de niet hij een vakvereeniging aangesloten arbeiders. De eigenaars hebben een mijnwacht in het leven geroepen om de mijnen en de werkwilli gen te beschermen en de stakers willen nu trach ten deze te verdrijven. De stakers schijnen een ware terreur uit te oefenen. Zij plunderen de plaatsen, welke zij doortrekken en hebben drie personen, welke zij voor spionnen hielden, dood geschoten. Treinen houden zij aan, dwingen de reizigers tot uitstappen en laten zich daarna zelf verder brengen. De vreedzame bevolking in de streek, waar het mijnwerkersleger verschijnt, slaat bij zijn nadering op de vlucht. ALLERLEI. Wilhelm II heeft afstand gedaan van de hem door den rechter toegekende auteursrechten op de brieven van zijn hand in het derde deel van Bismarck's gedenkschriften en de publicatie daarvan toegestaan. Uit Brussel meldt men Koning Albert zal zich dezer dagen naar Algiers begeven om daar eenigc-n tijd rust te nemen. Koningin Elisabeth, die heden naar te veel vervuld met mijn eigen leed. Ik heb niet genoeg aan anderen, aan u gedacht. Ver geef mij, Hugh. Och, vergeef het mij." ,,U vergeven, mijn eenige liefde Wat noet ik u vergeven Gij zijt een engel, Madeline, een engel van zachtheid en goedheid. Ik ben u onwaardig „St. Hugh, StZij hield haar vinger voor de lippen met een smeekend gebaar. „Wij zul len elkander waardig trachten te worden, niet waar „Madeline, ik zweer u bij den Hemel, dat ik mijn best zal doen om u gelukkig te maken en het u, voorzoover dat van mij afhangt, nimmer berouwen zal, u aan mij te hebben toevertrouwd" Hij sprak met een ernst, die uit het diepst zijner ziel kwam. HOOFDSTUK XXII. Fraser en zijn moeder hadden dus de over winning behaald en het huwelijk zou over eenge weken plaats vinden. Toen Don Basilio, op de uitnoodiging van Stanbridge Park, in Engeland was aangekomen, vond hij het huwelijk op han den. De goede man was zeer verheugd in het vooruitzicht zijn lieve, kleine Virginia weer to zien. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1