SunlightZeep DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Virginia's levensloop. Vernet kpstbare IgncWkleedin^! vovdid en jferkJ en dan wasschen mei 44ste Jaargang. Donderdag^! September 1921. No. 13125. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus.: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Belasting op Honden. Ingevolge het bepaalde in artikel 3 der ver ordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) is de 2e lijst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1921 vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Ge meente-Secretarie (afdeeling Belastingen) ter inzage nedergelegd. Gedurende twaalf achtereenvolgende dagen, na genoemd tijdstip, kunnen schriftelijke be zwaren tegen den aanslag bij Burgemeester en Wethouders worden ingebracht, zullende °P later ingebrachte bezwaren geen Verandering van aanslag verleend worden. Schiedam, 30 Augustus 1921. Buitenlandscii Nieuws. ERNSTIGE ONLUSTEN TE BELFAST. Ie Belfast hebben eergisternacht ernstige botsingen plaats gehad tusschen Unionisten en Sinn Feiners. Verscheidene personen werden gedood en gewond. De politie patrouilleerde in de straten met gepantserde automobielen en herstelde de orde tegen middernacht. Gisteren vonden andermaal incidenten plaats. De Sinn Feiners vielen verschillende Unionistische arbei ders lastig, die naar hun werk gingen. Er werden verscheidene personen gewond. Nader wordt nog gemeld, dat de vechtpartijen zeer ernstig waren, en herinnerden aan de ergste tijdperken van den opstand van eenige maanden geleden. Naar ooggetuigen mededeelden, werd door Oranjo-,,gunmen" in het bijzonder opge treden in voornamelijk door katholieken be woonde wijken. Deze wapenden zich eveneens, en begonnen een gevecht, dat verscheidene uren aanhield. De strijd werd gekenmerkt door het gebruik van handgranaten en bommen in ver schillende nauwe straten en wanhopige pogingen om dejhuizen in brand te steken.De rust is thans eemgszms hersteld en het vechten heeft opge- ou en. let totale aantal dooden en gewonden is nog met bekend. Reuter seinde gisteren uit Belfast Zwaai gewapende Sinn Feiners hebben heden- morgen monistische scheepsbouwarbeiders, die naar het werk gingen, aangevallen. Tegen den mi ag v\4s de toestand nog niet verbeterd, e geweren gewapende Sinn Feiners verschans en zich in de tuinen achter de huizen en onder- hie den een heftig vuur. De ziekenhuizen zijn met gewonden gevuld. De pers te Belfast eischt troepenzendingen. De autoriteiten verklaren de afwezigheid van troepen door te verwijzen naar de voorwaarden van den wapenstilstand met De Valera gesloten. Er zijn vijf dooden en dertig gewonden, waar door het aantal gedooden sinds Maandag op twaalf is gebracht en dat der gewonden op 52. Tengevolge van verzoeken aan den lord mayor van Belfast, zijn gistermiddag troepen gearri veerd. OPPER-SILEZIE. Sedert Maandag j.l. hebben de schepen van den Dover-Ostende-dienst 500 Schotsche grena diers vervoerd, die op weg waren naar Keulen, 65 Teresa had hem gedeeltelijk omtrent een en ftnder ingelicht en hartelijk hoopte hij, dat hij de pijnlijke quaestie harer vestiging mocht °pgelost vinden, door het uitzicht op een huwelijk met den welgestelden, katholieken jonkman, die hem zoo gastvrij te logeeren had gevraagd. Het was een katholiek huis, waaraan een kapel verbonden was, en dus een voegzamer verblijf voor hem, dan Lethe- bridge Manor. Maar wie kon er den schranderen priester een verwijt van maken, dat hij de be leefdheid van mr. Hornby nog aan een andere oorzaak toeschreef en er terstond de gevolg trekking uit afleidde, dat hem spoedig een aan- zoek om Virginia's hand te wachten stond. Maar, fcooals gezegd, was er bij zijn komst een geheel ander huwelijk op hét tapijt. Een bruiloft, zelfs onder de stilste en huiselijkste omstandigheden, onjft altijd een bruiloft en het huwelijk van adeline Lethebridge gaf noodzakelijk eenig- drukte en maakte eenige toebereidselen noo- ook a^een het huishouden zelf, maar keijjuIlder de buren. Deze laatsten waren wer- vadersVan 0ordeel, dat de eerbied voor haars Vorderdnage(lachteni8 een lanSer uitstel had ge- en het bevreemdde hun, dat Madeline, vanwaar zij naar Opper-Silezië zullen worden gedirigeerd. DE MOORD OP ERZBERGER. Het aantal personen, dat naar aanleiding van den moord op Erzberger door de Berlijnsche politie reeds is gearresteerd, is tot vier gestegen. Een van de gearresteerden staat in nauwe be trekking met den studentenbond in Opper- Silezië, waar, naar men zegt, plannen voor de vermoording van Erzberger zijn besproken. Vele bladen, vooral de „Germania" en de socialistische bladen zijn niet zeer te spreken over het ziekteverlof, dat aan den vaandrig Hirschfeld is verleend om de gevangenis tijde lijk te verlaten. Zij zeggen, dat het bestuur der gevangenissen de beschikking heeft over een aantal goed ingerichte ziekenhuizen en dat aan een groot aantal politieke gevangenen nooit is toegestaan om de gevangenis te verlaten. j^Uit Berlijn meldt men nader: j^:De twee personen, die den 29sten Augustus onder verdenking van medeplichtigheid aan den moord op Erzberger te Mannheim gearres teerd werden, zijn weder vrijgelaten. Gisteren heeft zich intusschen de vroegere vaandrig Oltwig van Hirschfeld, die, zooals men weet, indertijd wegens een moordaanslag op Erzberger, tot gevangenisstraf werd veroordeeld, bij de politie aangemeld. Sinds einde Juni be vond hij zich te Kalmbacht op ongeveer 35 K.M. afstand Van de plaats van den moord. Op den dag: van den moord zou hij den geheelen dag te Kalmbach aanwezig zijn geweest. Daar er verdenkingen tegen hem bestaan, is hij voor- loopig door de politie vastgehouden. De Duitsch-nationale volkspartij heeft naar aanleiding van den moord op Erzberger gepleegd aan de rijksdagfractie van de centrumpartij een bericht van deelneming gezonden. In opdracht van den Paus heeft kardinaal Gasparri een lang en in warme bewoordingen gesteld telegram tot de weduwe van Erzberger gericht. Nader meldt men uit Bieberach In het historische gedenkwaardige Wurttem- burgsche provinciestadje Bieberach is eergister avond de kist met het lijk van Erzberger aan gekomen. De kist werd in plechtigen optocht afgehaald en in de kerk op de baar gelegd gedurende den nacht hield een eerewacht bij het lijk de wacht. Sedert gistermorgen 7 uur werden onafgebro ken zielemissen voor den doode opgedragen. Mevrouw Paula Erzberger, de weduwe van Erzberger, kwam gisteren 4 uur te Bieberach aan. Van de andere familieleden van Erzberger bevinden zich daar verder nog twee broers en een zuster. Aan het station woeien rouwomfloerste blauw gele en zwart-roode vlaggen. Alle hotels zijn overvol. De politie zette den toegang tot het station af en eischte van iederen aankomende een identiteitsbewijs. Tegen 10 uur trokken de vereenigingen met haar vaandels de stad binnen. De speciale trein, die van Berlijn naar Biebe rach reed, in verhand met de begrafenis, kwam te 10 uur II het station binnen. Uit den trein stapte eerst de rijkskanselier Dr. Wirth. Hij werd door den afgevaardigde van de Wuittemburg- sche Centrumpartij begroet. De rijkskanselier dankte met enkele woorden. Met den rijkskanselier stapten uit den trein de voorzitter van den rijksdag Lohe en ver scheidene andere autoriteiten. Toen de rijks kanselier zich daarna naar het mooie stads- kerkje begeven had, waar in het prachtige die onder haar verlies gebukt had gegaan, zoo plotseling haar toestemming tot het huwelijk had gegeven. Wij mogen ons overtuigd houden, dat mrs' Hornby er het hare van zeide en geen tijd verloren liet gaan, om haar vreemden gast op d<j hoogte te stellen van haar gevoelen over Madeline s gedrag. Madeline had zij, zooals wij weten, nooit mogen lijden. Zij was altijd min of meer bang vóórhaar geweest. Op zekeren dag kon zij het zelfs niet. laten, haar bevreem ding aan haAr gast te kennen te geven, dat hij, een katholiek geestelijke en Virginia's verzorger, het meisje naar Lethebridge's Manor had ge zonden. „De hemel weet, dat het met den armen James Lethebridge el erg genoeg gesteld was zeide zij met bitterheid, „maar toch bewaarde hij den schijn nog, en ging nu en dan ter kerk maar hij drong tenminste zijn meening aan nie mand op, noch ergerde er zijn buren mede, terwijl Madeline"-- zij hief haar handen met afgrijzen omhoog „Madeline komt er openlijk voor uit, dat zij een Agnostieke is, zoo geloof ik, dat de dwaze naam is, dien zij zichzelf ge geven heeft en gaat groot op haar sceptiscisme en dan te moeten denken, dat zoon luchthartig onnoozel kind als Virginia in zulke handen ge vallen is Op mijn woord cerw, vader, ik kan het met begrijpen, dat gij zoo spoedig uw toestem ming daartoe hebt kunnen geven. „Er was mij slechts weinig keus gelaten, lieve mevrouw," antwoordde Don Basilio. „En wijze Voorzienigheid heeft haar aan mijn zorg hooge en ruime schip de eenvoudige eikenhouten kist met het lijk van Erzberger onder de kransen bedolven stond, was daar reeds een talrijk pu bliek bijeen, dat de geheele kerk vulde om langs de kist te defileeren. De rijkskanselier ging rechts van het altaar staan, terwijl zijn talrijk gevolg op de voorste rij banken plaats nam. Onmiddellijk daarop begonnen de klokken te luiden de geestelijken verschenen orgel en koor deden zich hooren. Om een uur bewoog de lijkstoet zich door de stad zij begaf zich naar het buiten de stad gelegen katholieke kerkhof. Na afloop van de beaarding nam rijkskanselier dr. Wirth het woord, waarbij hij Erzberger's verdiensten jegens het rijk en de Duitsche een heid herdacht en opnieuw den nadruk legde op Erzberger's enorme werkkracht en op hetgeen hij voor de maatschappij heeft gedaan. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat het nageslacht de ver diensten van den overledene rechtvaardiger zal beoordeelen dan dit door een deel van zijn tijd- genooten geschiedt. Ten slotte deed hij een be roep op de eenheid van alle Duitschers. Na afloop van de rede van den rijkskanselier werden er talrijke kransen op het graf gelegd, waarna het koor nog eenige gezangen ten ge- hoore bracht. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. De Duitsche regeering heeft de uitnoodiging van het secretariaat-generaal van den Volken bond, om deel te nemen aan de conferentie over de neutraliseering en het onttrekken aan mili taire doeleinden van de Aalandseilanden, aan genomen. HONGARIJE. Uit Weenen meldt men De kabinetsraad heeft besloten 5000 soldaten te zenden ter versterking van de^gendaimerie in West-Hongarije. Het geheele garnizoen te Weenen heeft door bemiddeling van den soldatenraad de regeering verzocht het leger W.-Hongarije te laten binnen rukken om gewapenderhand op te treden tegen de Hongaarsche rebellen. De Tsjechische regeering heeft zich met Oos tenrijk solidair verklaard. Als Hongarije zich aan het verdrag van Trianon niet houdt, zal Tsjecho-Slowakije dat als een casus belli be schouwen. Tsjecho-Slowakije heeft voorts bij de Entente verzet aangeteekend tegen opneming van Hon garije in den Volkenbond. Volgens te Berlijn ontvangen berichten uit Boedapest, heeft luitenant Heijas, de leider der Hongaarsche opstandelingen, op bevel der Hon gaarsche regeering West-IIongarijc verlaten. De Hongaarsche gezant te Weènen heeft op het Oostenrijksche departement van Buitenland- sche Zaken uiting gegeven aan het leedwezen van zijn regeering over de incidenten. Hij hoopte, dat in de toekomst een vriendschappelijke ver standhouding zich tusschen de beide staten zou ontwikkelen. Oedenburg is nog steeds door op standelingen bezet. In de stad heerscht rust. Men verwacht, dat de Opperste Raad te Boeda pest stappen zal doen, teneinde West-Hongarije binnen een bepaalden termijn ontruimd te zien. MAROKKO. Uit Madrid wordt gemeld De koning van Spanje is in allerijl naar de hoofdstad teruggekeerd uit Santander. Dit schijnt in verband te staan met enkele gebeurte nissen in de Spaansche zöne van Marokko nabij Larrasj, de haven aan de Westkust. Het is te Madrid bekend geworden, dat in de buurt van Larrasj een botsing heeft plaats gehad, maar tot nu toe zijn geen nadere berichten ontvangen. Een „Central News"-beright meldt, dat de Spaansche stellingen in het gebied van Larrasj worden aangevallen door de Moren, die de Spaan sche troepen op de vlucht joegen. Het bericht van dezen moeilijken toëstand heeft een zeer alarmeerenden indruk te Madrid gemaakt. Een ,,Exchange"-teIegram uit Madrid meldt, datjzeven bataljons naar Larrasj zijn gezonden. toevertrouwd, maar ik ben niet aan haar ver want en heb ook geen wettelijke rechten. Haar moeder wenschte uitdrukkelijk, dat, als zij geen non werd, zij met haar Engelsche bloedverwan ten in kennis zou komen, inzonderheid met mr. Lethebridge, die door haar stervenden vader tot voogd over haar was benoemd. Ongelukkig ontwikkelde de roeping voor het geestelijke leven zich niet bij haar en" „Jammer. Zeer jammer zei mrs. Hornby scherp. „God weet, wat voor haar het beste is. Ik heb mij nooit met eenige illusie dienaangaande gevleid. Men zou even goed van een vogel mogen verwachten, dat hij niet zong, als dat Virginia zich levenslang in een klooster opsloot. In dit geval kunt U wel begrijpen, lieve mevrouw, dat ik het moeilijk van mijverkrijgen kon den wensch harer moeder niet na te komen, al werd het arme kind daardoor aan eenige gevaren bloot gesteld. Maar de goede God zorgt voor de zij nen.Virginiais veel bezadigder en heeft veel meer gevoel, dan gij veronderstelt. Haar godsvrucht en geloof zijn volstrekt niet oppervlakkig, maar oprecht gemeend. Ze zijn te vast in haar gewor teld, om door den minsten ademtocht te worden omvergeworpen. Te meer, daar ik haar zelf heb voorbereid op de gevaren waar zij aan kon bloot staan door de meeningen van hen, onder wie zij tijdelijk zou verkeeren," „En bovendien," vervolgde hij op zijn meest overredende manier, „had ik van de goede en godsdienstige buren van het kasteel gehoord en was zeer goed bekend met de uit stekende diensten, die hun nobele grootmoedig heid aan den godsdienst dezer geweten bewezen had. Ik was er volkomen zeker van, dat Virgi nia bij hen zich geheel thuis zou gevoelen en hun deugdzaam voorbeeld en Christelijke liefde het lieve kind volkomen schadeloos zouden stel len voor minder aangename ervaringen onder een protestantsch dak. Zoo beschikt de Voor zienigheid alles ten goede, en zou wellicht een voegzaam huwelijk, dat ik van harte goed kon keuren Tot dit kritieke punt genaderd, hield Don Basilio even veelbeteekenend op hij voelde zich eenigszins teleurgesteld door het ijskoud stilzwijgen, waarmede zijn hoffelijke woorden werden beantwoord en wist niet wat hij er van denken moest. Uit de inlichtingen die hij van Teresa had ontvangen, en zijn eigen opmerkingen sedert zijn komst in Engeland, en uit het feit, dat hij zich onder het dak van Hornby bevond, had de goede geestelijke, zooals wij weten, een zekere gevolgtrekking gemaakt. In weerwil van de weinige hartelijkheid, neen, van de bitterheid, waarmede zijn gastvrouw Virgi nia s naam hoorde noemen, had hij dus meer dan eens op het punt gestaan, om dit teere en voor haar zoo gewichtige punt aan te roeren. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1