DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levenslotp. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Vrijdag 2 September 1921. No. 13126. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor§ herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachten* wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Woningbeurs. De Burgemeester en Wethouders van Schie dam doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 15 Juli 1921 is vastgesteld de volgende verordening Verordening op de Gemeentelijke Woning- beurs, vermeld op de aanplakbiljetten. Deze verordening treedt in werking op een nader door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hunfbericht van den 15/18 Augustus 1921 B. no. 1617 (2e afd.) G. S. no. 115/1 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Isten September 1921. Buitenlandsch Nieuws. IERLAND. Uit gezaghebbende bron wordt meegedeeld, dat het antwoord van Sinn Fein gisteravond door een koerier naar Schotland is gebracht. Lloyd George zal het document vandaag ont vangen. Men gelooft, dat het opnieuw is opgesteld sinds de relletjes te Belfast. In Belfast was het gisteren rustig. Verster kingstroepen hebben gepost op de gevaarlijke plaatsen. Tanks patrouilleerden door de stra ten. Het verkeer is hervat, en de winkels zijn heropend. Ordeverstoringen waren het schieten op menschen, die naar hun werk gingen. Toen de politie aankwam, verdwenen de schutters echter. ENGELAND. Deze maand zal in tal van industrieën in Engeland een nieuwe loonregeling ingevoerd worden, die in overeenstemming is met de ge wijzigde kosten van het leven en wel krachtens vioeger gesloten overeenkomsten tusschen werk gevers en werknemers. Officieel wordt mede gedeeld, dat bij de herziening 2.750.000 arbei ders m 55 industrieën betrokken zijn. DE MOORD OP ERZBERGER. Het onderzoek inzake den moord op Erz- erger wordi, nog steeds onvermoeid voort gezet, zonder dat er echter veel nieuws aan het ie x ia gekomen. De verschillende sporen, die men reeds heeft, worden verder nagegaan, e redactie van de „Karlsruher Badische resse ontving een door Cunctator ondertee- en e kaart uit Gossensasz, dat op Italiaansch gebied, aan den overkant van den Brenner, is gelegen. In deze kaart wordt medegedeeld, dat de moordenaars van Erzberger de Tiroler grens achter zich hebben. Terzelfdertijd ontving de hoofdcommissaris van politie te Berlijn een brief uit Stettin, waarin de moordenaars hem mede deelden, dat zij er in geslaagd waren, per schip naar het Oosten te ontkomen. Men vermoedt algemeen, dat al deze mededeelingen slechts het doel hebben, de politie te misleiden. Na de begrafenis van Erzberger heeft rijks kanselier dr. Wirth zich naar Radolfzell begeven, urn een bezoek te brengen aan den afgevaardigde Diez, die bij den aanslag op Erzberger eveneens werd gewond. De heer Diez heeft, naar men weet, een kogel in de long gekregen, en het zal gerui- 66 Wat is natuurlijker, dan dat hij, de oudste vriend van het meisje, volgens de gebruiken van het 'and, de zaak met de moeder van 't jonge mensch besprak. Wat voegzamer, dan dat hij welwillend te kennen gaf, dat er van zijn kant geen bezwa ren tegen de wenschen van het jonge paar bestonden. Hij voor zich, het moet gezegd, w_as niet zóó met Geoffrey ingenomen. Vir ginia's toekomst was voor hem een te ern stige zaak, om, nu de gelegenheid zich voor deed van haar uit te huwelijken aan een man, die, behalve dat hij een onberispelijk goed katholiek was, nog bovendien veel andere Voordeelen had, die niet met beide handen aan te vatten. Doch, hoe weinig vermoeden de goede geestelijke ook van het tegenovergestelde had, jvekte de ijskoude houding van mrs. Hornby en «aar weinige meegaandheid eenigen achter docht bij hem op. Wat kon zij er met mogelijk- e'd mee bedoelen Het hinderde hem geweldig. n rijn verlegenheid richtte Don Basilio zich dLi '8 tot een veiliger vraagbaak, en, in by z u*31 zich onmiddellijk tot Georffrey Horn- plan 6 te Wenden, zooals hij meermalen van dat? t^a.S Sjeest, raadpleegde hij op zekeren 8 tante Johanna. men tijd duren, alvorens hij hersteld zal zijn. Levensgevaarlijk is zijn toestand echter niet. MAROKKO. De Madrileensche bladen bevestigen, dat de Mooren, die een aanval in de zóne Tetoean in de streek van Tafer, de verbindingen tusschen Tetoean en EI Araisj wilden verbreken. Zij plun deren verscheidene tentenkampen der Kabielen. De bevriende Mooren riepen de hulp der Span jaarden in, die de opstandelingen versloegen en uiteen jaagden. De Spanjaarden leden geen verliezen. Een vijandelijke aanval op de stellingen bij Tigaumeau werd met groote verliezen terugge slagen. Ook in de streek van Gemara, waar de Mooren een aanval deden, leden zij zware Ver liezen, voornamelijk door de Spaansche machine geweren. De Spaansche strijdkrachten, in Ma rokko, die in drie legers onder afzonderlijke opperbevelhebbers zullen worden gesplitst, zul len, met inbegrip van het reserveleger, dat thans wordt gevormd, 140.000 man sterk zijn. Mr. B. C. J. Loder. Mr. B. C. J. Loder, raadsheer in'den Hoogen Raad der Nederlanden is, naar Reuter mede deelt benoemd tot voorzitter van het gemeng de arbitragehof, dat is ingesteld krachtens den vrede met Hongarije en tot taak heeft uitspraak te doen in zake de geallieerde schuldvorderingen AUSTRALIË. Uit Wellington wordt gemeld, dat de verkie zingen in Victoria tot resultaat hebben gehad, dat 32 aanhangers der regeering zij gekozen, tegen 20 vertegenwoordigers van de Arbeiders partij en 12 van de Boerenpartij, zoomede 1 onafhnakelijke. De samenstelling is zoo goed als ongewijzigd, daar de regeering slechts één zetel won op een arbeider. Het parlement blijft dus op het doode punt. BRITSCH-INDIE. Reuter seint uit Calicut d.d. 1 September Een afdeeling Engelsche troepen, die in auto's naar Malapuram ging, werd aangevallen door meer dan 4000 Moplah's, die zich in een dal hadden verscholen. Twee soldaten en een in specteur van politie zijn gedood, en verscheiden soldaten gewond. De verliezen der Moplah's zijn niet vastgesteld, maar er zijn verscheidenen gedood. Er zijn honderd geweren van de Mopalh's bemachtigd. AMERIKA. De gevechten in West-Virginia zijn Woensdag voortgezet. Er zijn verscheiden personen ge wond of gedood. Twee regimenten bondstroepen staan klaar om het district binnen te trekken, en de krijgswet op te leggen, als de mijnwerkers zich niet storen aan de proclamatie van Harding. Minister van IJsselsteyn. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft gisteren Donderdag 1 September, zijn werkzaamheden hervat. Nieuw onderwijsorgaan. Gemeld wordt, dat onder de pl.m. 2500 deel nemers aan het Internationaal Esperantocon- gres te Praag ongeveer 600 onderwijzers en leeraren uit 40 verschilende landen waren. In beginsel werd besloten tot oprichting van een Internationaal onderwijs-orgaan, ge redigeerd in Esparanto. ALLERLEI. Volgens de volkstelling van 31 December 1920 bedraagt de totale bevolking van België 71/2 millioen waarbij niet zijn inbegrepen de bewoners van de geannexeerde streken Eupen en Malmedy, die 64.520 inwoners tellen. De provincie Bra bant telt 1.565.259 inwonersde provincie Antwerpen 1.060.000, West-Vlaanderen 1222.122 Henegouwen 1.231.720, de provincie Luik 870.770, Oost-Vlaanderen, Limburg en Luxem burg tellen betrekkelijk minder inwoners. Binnenland. De kolendistributie. JpBij Kon. besluit is opgeheven de bij Kon. Besluit van 11 Januari 1916 ingestelde com missie van advies voor de kolendistributie onder verleening van eervol ontslag aan den voorzitter en leden en hunne plaatsvervangers, met dankbetuiging voor de in die functies door hen den Lande bewezen diensten. „Gij kunt wel begrijpen, lieve juffrouw, dat het een te teer punt is, om met Virginia zelf te spreken. Bovendien zou ik ongaar ne verwachtingen bij haar opwekken, die wellicht niet te verwezenlijken zijn. Maar misschien kunt gij mij wel eenige ophelde ringen geven, want gij zijt zeker meermalen in de gelegenheid geweest, om uw opmerkingen te maken „Meent dat jonge mensch het met zijn trouwplannen of niet?" „Hm. Dat geloof ik wel," zei Johanna, zonder een oogenblik te aarzelen. „Dat is een verlichting," zei hij glimlachend. „Ik Vreesde, dat er eenig bezwaar of een mis verstand bestond. De goede vrouw, zijn moeder, scheen mij meer of min „Ze is zoo zuur als azijn," viel Johanna hem in de rede. „Ach, pavera Wij moeten niet te hard in ons oordeel zijn, en ze wordt zwaar beproefd. Als zij niet altijd even vriendelijk is, moet men dat aan haar ziekte toeschrijven. De mensche- lijke natuur is zwak, en toch meende ik, dat dit niet bepaald de reden was van om u de waarheid te zeggen, lieve juffrouw, was ik zoo dwaas, mij te verbeelden, dat de signora eehig vooroordeel tegen mij en mijn lieve kleine Vir ginia had opgevat." zei hij vertrouwelijk. Miss Johanna zag hem met een onuitspre- kelijken blik aan, alsof zij niet geheel zeker was of hij wel goed bij het hoofd was. „Nu dat Ontevredenheid onder Post-ambtenaren. Vanwege de Vereeniging van Ambtenaren bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie wordt mededeeling verzocht van 't volgende Maandagavond vergaderde de Vereeniging van Ambtenaren bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie. Met groote verontwaardiging werd door de vergadering kennis genomen van de mede deeling van het bestuur, dat op een op 6 Mei 1921 aan den Minister van Waterstaat ver zonden adres over aan het hoofdbestuur be staande misstanden geen enkel antwoord was ontvangen. ..Na heftige beraadslagingen waarbij zich dui delijk de bestaande ontevredenheid demon streerde zelfs kwam er een voorstel om voortaan maar van alle correspondentie met den Minister af te zien en de grieven alleen ter kennis te brengen van de pers en van de Staten-Generaal werd in een motie aan het bestuur opgedragen nog éénmaal aan den Minis ter antwoord te vragen. Voorts werd besloten een brochure uit te geven, ten einde hiermede de Kamerleden, de pers en verschillende vooraanstaande perso nen op het gebied van handel en verkeer in kennis te stellen met de grieven der ambtenaren waarvan vele door de autoriteiten als juist zijn eikend doch waaraan, niet wordt tegemoet gekomen tot schade van den dienst. Staande de vergadering werd een belangrijk bedrag als bijdrage in de kosten dier brochure bijeengebracht. Eindelijk zullen verschillende Kamerleden worden bezocht met verzoek bij de behande ling van de P. en T.-begrooting voor 1922 hun door de Vereeniging te verstrekken ge gevens omtrent het Hoofdbestuur der P. en T. te bespreken. Militaire vliegtuigen. De Minister van Waterstaat brengt ter alge- meene kennis, dat voor de Nederlandsche militaire vliegtuigen van land- en zeemacht de volgende kenteekenen zijn vastgesteld a. op het uiteinde van eiken vleugel (bij het benedendraagvlak op de onderzijde en bij ééndekkers op boven- en benedenzijde), alsmede op beide zijden van het lichaam van het vliegtuig, telkens een in drie gelijke sec toren verdeelde cirkel, waarin een veel klei nere concentrische cirkel de binnenste cirkel is oranje, de sectoren van de buitenste zijn achtereenvolgens rood en wit en blauw ge kleurd heeft zij ook," zeide zij, zonder de minste be weging. „Per Bacco 1" liet Don Basilio zich in zijn verrassing ontvallen. Het volgende oogenblik had hij echter zijn gewone zachtmoedigheid herkregen. „Hoe bedoelt ge dat, mijn waar de miss. Lethebridge. Ik begrijp er niets van." „Wat begrijpt ge niet. Dat mrs. Horn by niet verkiest dat haar zoop met Virginia trouwt. Dat kan een blinde wel zien „HemelHij stond als van den donder getroffen. „Wat heeft dat alles te beteekenen Ben ik dan zoo dwaas, om. „Welnu" zij zag hem aan, alsof zij er evenzoo over dacht. „Maar wat zegt dit liet zij er onmiddellijk op volgen. Geoffrey geeft er niet om, en is zijn eigen meester „Geeft er niet om Zijn eigen meester Don Basilio was verbluft. „Maar gij moet er om geven Is ze niet zijn moeder Is hij niet het kind van haar tranen en gebeden Hij moet er erom geven Malligheid Het jonge mensch is acht- en- twintig en zijn moeder is een zottin „Goede hemelWat een begrippen, en dat in een Christelijk gezin, van Christelijke lippen De wenschen van ouders moeten in Engeland geëerbiedigd en geraadpleegd worden. Uw ei gen nicht, Madeline, zelfs zal eerlang den man van haars vaders keus huwen. Zij zou zich nooit tegen zijn wenschen verzet hebben." b. het verticale roer is in drie horizontale banen, rood, wit en blauw geschilderd. Genoemde kenteekenen moeten uiterlijk 15 October 1921 op alle militaire vliegtuigen zijn aangebracht. Vóór dien tijd zullen dei- halve nog militaire vliegtuigen met de oude kenteekenen (oranje ballen) kunnen worden aan getroffen Een Engelsche nota Het Hollandsche Nieuwsbureau verneemt uit Londen Het gerucht gaat, dat de Engelsche regee ring een nota aan de Nederlandsche heeft gericht, waarin er op wordt gewezen, dat de Duitsche keizer onlangs een telegram aan zijn aanhangers heeft gezonden, dat volgens het oordeel der Engelsche regeering een ophitsende strekking had, hetgeen zij met het hem toegestane recht van asiel niet overeen te brengen acht. Een bevestiging van dat bericht was in Londen niet te verkrijgen. Ook in den Haag niet, kunnen wc er bij voegen. Aan departement van buitenland- sche zaken weet men van een dergelijke nota niets af. Wijziging nieuwe pensioenwetten. Naar verluidt is aan het Departement van Fi nanciën een wijziging van de nieuwe pensioen wetten in bewerking waardoor het hoogst on waarschijnlijk kan geacht worden dat deze wets ontwerpen, ter behandeling waarvan de Tweede Kamer tegen 7 September e.k. is bijeengeroe pen, inderdaad op dat tijdstip in behandeling zullen kunnen worden genomen. De afgetreden gouv.-generaal. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, wordt de afgetreden Landvoogd van Ned.- Oost-Indië, graaf van Limburg Stirum met zijn vrouw 13 September a.s. in het moederland terug verwacht. Op het oogenblik vertoeven zij in Amerika. R.K. Landbouwbedrijfsraad. Bij Kon besluit van 18 Augustus 1921 no. 90 zijn goedgekeurd de Statuten van den Alge- meenen Roomsch-Katholieken Bedrijfsraad voor het Land- en Tuinbouwbedrijf, gevestigd te 's- Gravenhage. Handelsregister. Door het Tweede Kamerlid, den heer Dressel- huys, zijn de volgende schriftelijke vragen ge richt aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid 1. Is het den Minister bekend, dat op de ter invulling gezonden formulieren ten behoeve der Handelsregisters van de Kamers .van Koop handel als basis voor berekening de som voor inschrijving door de handelszaken te betalen, in afwijking van art. 19 der Handelsregisterwet S. 1918, dat die inschrijving berekent „naar het in de handelszaak gestoken kapitaal" wordt aangenomen „het gestort kapitaal, eventueel Vermeerderd met reserven", waardoor vaak be- langrij^hoogere heffing van de ondernemingen wordt geëischt 2. Is de Minister niet van oordeel, dat deze toepassing van art. 19, welke noch in de woorden, noch in de geschiedenis der wet schijnt steun te vinden, en die tot nieuwe belasting van handel en industrie leidt, behoort te worden ver\ angen door een juistere, althans mildere uitlegging, te meer nu reeds zulke belangrijke sommen voor de Kamers van Koophandel worden geofferd en zeer zeker ook voor deze instituten bezuini ging wenschelijk schijnt Tante Johanna zuchtte. „Madeline heeft haar eigen denkbeelden. De wereld is geheel ten onderste boven gekeerd,"zeide zij. „Eigen denkbeelden En de wereld ten on derste boven, omdat het ouderlijk gezag nog geëerbiedigd wordt o dat er rekening wordt gehouden met de wenschen van een vader Hij wischte zich het gelaat af met zijn grooten gelen zijden zakdoek en met zooveel heftigheid, dat Miss Hohanna medelijden met hem kreeg. „Stoor er niet aan zeide zij gemoede lijk. „Stoort u er niet aan Ik zeg u, dat in Engeland de jongelui hun eigen zin doen, als zij naar een vrouw omzien, en niet dien van hun moeder. En dat is maar goed ook vooral in dit geval „In dit gevalherhaalde Don Basilio, ter wijl zijn bleek gelaat meermalen van kleur en uitdrukking veranderde. Door een krach tige poging vond hij echter zijn gewone kalmte en waardigheid terug „Wat, eilieve, heeft de goede vrouw tegen haar vroeg hij na een oogenblik gezwegen te hebben, met een fijn sarcastisch glimlachje. „Tegen Virginia Dat mag de Hemel we ten Bekommer u daarover maar niet En dat is ook de kwestie niet. Maar zijt gij wel zeker, dat zij van hem houdt dat. Virginia Geoffrey bemintvroeg zij met nadruk en hem scherp en veelbeteekenend aanziende. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1