DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. w Virginia's levensloop. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Zaterdag 3 September 1921. No. 13127. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. EERSTE BLAD. Buitenlandse!} Nieuws.. DE VOLKENBOND EN OPPER-SILEZIE. De resolutie, waarin gezegd wordt, dat de Volkenbondsraad besloten heeft het voorloopig onderzoek in zake de Opper-Silezische kwestie tan de vertegenwoordigers van België, Brazilië, China en Spanje toe te vertrouwen, werd niet uitgewerkt in de Donderdag gehouden zitting. Bij de inleidende besprekingen heersehte tus- schen de leden van den Raad volkomen overeen stemming. De Fransche gedelegeerde Bourgeouis, besprak de resolutie in een onderhoud met een aantal journalisten en zeide „Wij hebben door het vaststellen van het programma der procedure een belangrijke vordering gemaakt en ik geloof, dat wij goed hebben gedaan, door de bestudee ring der verschillende vraagstukken op te dra gen aan landen, die noch direct, noch indirect hebbeiTTOelgenomen aan de voorafgaande be sprekingen. Daardoor hebben wij de beste waar borgen gekregen van onpartijdigheid en onaf hankelijkheid van oordeel. Onze vier collega's wilden de delicate taak, welke wij hun oplegden, aanvaarden, doch door dit te doen hebben wij op geen enkele wijze ook maar een gedeelte onzer verantwoordelijk heid van ons willen schuiven. Wij zullen in contact blijven met hen en te allen tijde zullen wij den stand hunner werkzaamheden kunnen onderzoeken. Het wil mij voorkomen, dat de onderhavige resolutie groote voordeelen heeft. Eenerzijds verzekert zij de uitvoering van de taak, welke de Raad in zijn geheel niet in alle details zou kunnen tot stand brengen en anderzijds stelt zij de openbare meening volkomen gerust, wat betreft de onpartijdigheid van procedure. Hoe- Wel wij hebben besloten, aan onze collega's alle vrijheid te laten bij hun onderzoe^, hebben wij toch te kennen gegeven, dat het niet wensche- lijk is, een beroep te doen op de technische ad viseurs en deskundige functionnarissen, die reeds hun oordeel in de Opper-Silezische kwestie te kennen hebben gegeven. De Volkenbond beschikt over genoeg uitnemende technici op a lerlei gebied, wier diensten zullen kunnen worden aangewend. Wat betreft het eventueel raadplegen van 0 en en Duitschland, komen wij niet terug op e ieso utie, welke wij in onze eerste bijeenkomst e en aangenomen. Wij zullen niet de regee ringen hooren, doch wij zullen de meening der ewoners van Opper-Silezië kunnen vragen in e mate, welke wij raadzaam zullen achten. 1 is ons programma, hetwelk de algemeene instemming van den Raad heeft verworven. eze aanvankelijke eenstemmigheid is een goed voorteeken". Tot. lid van de commissie, belast met een onderzoek inzake het Opper-Silezische probleem, Z1jn door den Volkenbond benoemd Paul Hy- mans, Da Cunha, Wellington Koo en Ouinones de Leon. DE HULP AAN RUSLAND. Dr. Nansen is Donderdagavond, als bemidde laar van de sovjet-regeering, te Londen aan gekomen, waar hij aan 't Victoria-tation ver welkomd werd door lord Waerdale, het hoofd van de organisatie, die belast is met ophalen van fondsen tot ondersteuning van de arme hongerlijdende kinderen van Europa. Ook waren n°g eenige radicale parlementsleden aan het station aanwezig, benevens vertegenwoordigers van den Volkenbond. Nu was het toppunt van verrassing en ver warring bereikt. Don Basilio staarde haar ontsteld aan. „Natuurlijk houdt zij voldoende van hem, lieve juffrouw, zooals een jong meisje van haar toekomstige echtgenoot moet houden, hij haar echtgenoot niet wordt, welnu, dan "Ban houdt ze niet van hem.!" Miss Johan na lachte sarcastisch. „Ge begrijpt in Italië al heel zonderlinge begrippen, sir, maar toch zult ge wel weten, wat er in jonge meisjes om gaat." "Wij kennen haar gevoelens. Virginia is aen goed, zedig meisje, dat in dergelijke za- ken gaarne zal geleid worden, door hen, aan ^le haar verzorging is toevertrouwd," viel geestelijke haar met een waardig gebaar in e rede. „Bovendien heeft zij een zorgvuldig, °°gst godsdienstige opvoeding genoten." "Zoo woordje scheen een groote beteekenis voor aan \v' hei)ben, want hij zag haar verschrikt i„B Vat bedoelt ge Ge weet zeker meer, lieve juifrouw?" moète^0' neen wee'J n^e^s' J°nge dames Saan 'iun e'Sen raadslieden te rade Haar neem dit van mij aan, sir," zeide Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dr. Nansen is in het Hydepark-hotel afge stapt. Hij heeft van de sovjet-regeering de garantie meegebracht, betreffende de verdeeling van de te verleenen hulp en de tekst van een overeenkomst voor het openen van een inter nationaal ondersteuningscrediet. Aan een reporter van de „Times" gaf Dr. Nansen een beschrijving van de verschrikkelijke ellende, die over het hongerende volk van 30 a 35 millioen zielen gekomen is. Ongeveer l1/jt millioen ton voedsel zal terstond moeten in gevoerd worden en 10 millioen p. st. was het minimum-bedrag, noodig voor het ondersteu- ningswerk in Rusland. Aan hen, die ondersteuning zouden geven, zou de grootst mogelijke controle verzekerd worden omtrent de uitdeeling hunner giften. Indien dit controle-systeem op een of andere wijze niet zou voldoen, of de voorraad niet aan het goede adres zou komen, dan zou onmiddel lijk de verdeeling gestaakt worden. DE MOORD OP ERZBERGER. Uit Stuttgart wordt geseind, dat te Tübihgen een student is gearresteerd, die zich op het oogenblik van den moord op Erzberger in den omtrek van Griesbach zou hebben opgehouden. Bij zijn arrestatie was deze verdachte in het bezit van twee schietwapenen. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Reuter meldt, dat de Italiaansche regeering officieel de uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie te Washington heeft aanvaard. ENGELAND EN IERLAND. In het antwoord van De Valera op het jong ste schrijven van Lloyd George, dat aan den premier ter hand is gesteld, worden geen verdere argumenten aangevoerd. Er wordt in te kennen gegeven, dat De Valera en zijn collega's bereid zijn deel te-nemen aan een nieuwe conferentie' te Londen, teneinde een basis te vinden, waarop verdere onderhandelingen met goed gevolg kun nen worden gevoerd. DUITSCHLAND. Sinds den moord op Erzberger wordt de reactie-beweging in Duitschland steeds grooter en steekt ze weer driester den kop op. Dit blijkt overduidelijk uit 't volgende Omtrent den partijdag van de Duitsch-Natio- nale Volkspartij te München wordt nog gemeld, dat de partijvoorzitter, de Beiersche oud-minis ter Hergt, over de door de partij te voeren bin nen- en buitenlandsche politiek heeft gesproken. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zeide hij, dat tegen het vredesverdrag van Ver sailles moest worden Opgetreden, niet met ge- weldmiddelen, doch door lijdelijk verzet. Alle ultimata moesten zoo zeide hij op een eenheidsfront afstuiten. Wij geven toe, dat er zekere wijzigingen zijn gekomen in de politiek van Engeland en Italië, doch wij ontkennen, dat dit het gevolg zou zijn van onze politiek. Gevoelsmotieven hebben hier geen uitwerking gehad. Deze wijzigingen zijn alleen het gevolg eener natuurlijke ontwikkeling. Engeland heeft ons noodig als brug naar het Oosten. Wij wenschen geen verdeeld Opper-Silezië en wij wenschen eveAmin langzaam op een scheiding te worden voorbereid. Voor iedere verdeeling van Opper-Silezië zullen wij de rijks- regeering verantwoordelijk stellen. Onze tegenstanders zullen in ieder geval rekening moeten houden met de mogelijkheid van een toekomstigen oorlog. (Bijval). Ook wat betreft de sancties is de rijksregee- ring niet actief genoeg opgetreden. Wij hebben k zij vriendelijk. ,„Maak het eerst met Virginia uit. Wil zij hem hebben, dan kan ze hem, naar mijn meening, krijgen, wanneer ze wil'" Dit alles klonk Don Basilio als Grieksch in de ooren. Zijn geest was in eert hopeloo- zen toestand van verwarring, en bitter be klaagde hij zijn lot, dat hem in zulk een moeilijke positie had geplaast. Hij zag er een onoverko- menlijk bezwaar in, om met Virginia de zaak te bespreken. Hij was bevreesd haar gevoeligheid te kwetsen. Aan miss Lethebridge had hij hoog opgegeven van haar eenvoud en niet te betwijfe len volgzaamheid, maar toch was zijn ziel met een onbestemde vrees vervuld. De weinige maanden, sedert hij haar het laatst gezien had, hadden een grooten invloed op haar uitgeoefend en een merkwaardige verande ring in haar teweeggebracht. Zij scheen zich zelf meer bewust en niet zóó eenvoudig en onnadenkend meer te zijn. Bovendien had haar gelaat iets lijdens en bezorgds verkregen, dat hij zich niet herinnerde, vroeger ooit te hebben waargenomen. De een of andere op heldering was bepaald noodig. Zoo mocht het niet langer. Hoewel hij haar vader niet was, moest hij toch als vader met haar spreken. Hij moest de waarheid uit haar krijgen, en, hoe moeilijk en teeder die taak ook was, het hart van het meisje trachten te peilen. De lieve, goede man. Hoe weinig vermoedde hij, dat hij op het punt stond de lont in het kruit door de onderteekening niets gewonnen wel hebben wij onze eer verloren. De rijkspresident is nog steeds in actie, ofschoon hij er steeds op heeft gewezen, dat hij niet de wettige president was. Zijn aanblijven is niet goed te praten. Daarom zullen wij opnieuw de vraag opwerpen, of hij de wettige president is, of niet. Wij zien in Weimar slechts het voorspel van hetgeen ons tot ons laatste doel, het herstel van de monarchie, moet voeren. (Minutenlange bijval). Onze tegenstanders werken niet met eerlijke middelen. Wij plaatsen ons op de basis der grondwet, waarin uitdrukkelijk wordt verklaard, dat ze voor veranderingen vatbaar is. (Her nieuwde bijval). Van dat recht zullen wij ge bruik maken, zoo spoedig onze tijd is gekomen. Wij eischen een herziening van het verdrag van Versailles. Wij willen de verplichtingen, ons door dit verdrag opgelegd, niet nakomen. BARANYA Uit Belgrado wordt d.d. 28 Augustus j.l. aan het „Journal de Geneve" gemeld In Baranya zijn twee zónes ontruimd, waar van de eene zich uitstrekt tot de demarcatie lijn van Fünfkirche en de andere het gebied van Villany en Siklos omvat. Deze ontruiming is niet zoo ordelijk in haar werk gegaan, als sommige berichten wilden doen gelooven. Een groot deel der bevolking van de tweede zóne wilde vluchten voor de aankomst der Hongaarsche troepen, doch dit werd haar belet door een menigte gewapende mannen, die op de vluchtelingen vuurden. Den volgenden dag begaven alle vluchtelingen zich naar het deel van Baranya, dat aan Joego-slavië is toegewezen, waarbij zij hun bezittingen in den steek lieten. Bewoners van de Servische dorpen in de eer ste zóne verklaarden „Wij willen niet voor de tweede maal bukken voor de Hongaarsche slavernij". Duizenden vluchtelingen verkeeren nog in een wanhopigen toestand. De Hongaren verbranden de bruggen om het vervoer van den oogst onmogelijk te maken. De bevolking is uitermate opgewonden. De ontruimingscom missie is verantwoordelijk voor de gebeurte- r i; sen, want, hoewel zij een jaar geleden is benoemd, is zij nog nimmer bijeengekomen om de ontruiming stelselmatig voor te bereiden. Wanneer zij dit wel had gedaan, waren de incidenten hoogstwaarschijnlijk vermeden. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de laatste militaire operatie in Klein-Azië zich in strijd met de Grieksche berichten in het voordeel der Turken hebben ontwikkeld. De Grieksche troepen, die zich op den linkervleugel hadden geworpen, zouden aanzienlijke verlie zen hebben geleden en een gra"t aantal gevange nen, benevens veel buit in handen der Tui ken hebben gelaten. Het gevecht zou thans gestaakt zijn. Volgens de laatste berichten zijn Balthassi en Streit, die aanvankelijk Griekenland zouden vertegenwoordigen ter aanstaande algemeene vergadering van den Volkenbond, genoodzaakt te Athene te blijven, met het oog op de nog steeds bestaande mogelijkheid op onderhande lingen nopens een Grieksch-Turkschen vrede. In welingelichte kringen te Athene verzekert men, dat vooralsnog geen officieele onderhande lingen zijn geopend, doch het verlangen naar een spoedigen vrede is bij beide partijen even groot. ALLERLEI. De Duitsche rijksminister van Binnen- landsche Zaken heeft op grond van art. 1 der verordening van den rijkspresident d.d. 29 Aug. de Berlijnsche „Lokal Anzeiger" cn „Der Tag" voor den duur van veertien dagen verboden, omdat deze bladen een artikel van de „Mies- bacher Anzeiger" overnamen, waarin het tegen dit blad uitgevaardigde verbod om te verschij nen,werd bespot en de rijksregeering met scheld woorden werd overladen. Op een demonstratie-vergadering te Kassei in verband met den moord op Erzberger, deelde de landdagafgevaardigde HauschiJd aldus de „Germania", mede, dat Scheidemann (gelijk men weet, opperburgemeester, van Kassei) dage lijks een groot aantal dreigbrieven ontving. In deze brieven wordt hem aangekondigd, dat hij eenzelfde einde zal hebben als Erzberger. Verontwaardigd nam de vergadering van deze mededeeling kennis. In verband met de huidige stemming onder de arbeiders heeft de politie- president de Sedan-feesten verboden. Binnenland. De melk-crisis. De Nederlandsche Melkindustrieele Vereeni- ging heeft den Minister van Landbouw telegra fisch verzocht, gezien het toenemend'tekort aan consumptiemelk in de groote steden en den steeds stijgenden melkprijs, die maatregelen te nemen, die een goede melkvoorziening in de naaste toekomst en in den aanstaanden winter kunnen waarborgen. Premiebouw. In een afzonderlijk bijvoegsel tot Stct. no. 170 is opgenomen eene beschikking van den Minister van Arbeid, waarin wordt bekend gemaakt ten behoeve van welke personen en onder welke voor waarden bijdragen worden toegekend ten behoe ve van den bouw van woningen (premiebouw). Minister De Visser. De Minister van Onderwijs etc., dr. De Visser, is van verlof teruggekeerd en heeft zijne werk zaamheden hervat. H.M. de Koningin. H. M. de Koningin wordt a.s. Maandag van Het Loo te 's-Gravenhage verwacht, met het oog op de opening van de Internationale Pluim vee-tentoonstelling. te steken en welke verrassingen hem nog te wachten stonden „Virginia mia, zoudt ge het aangenaam vinden, als die goede Hornby u ten huwelijk vroeg?" waren de eerste woorden, waarmede hij, na zijn gesprek met miss Johanna, den veltocht opende. Het meisje sprong als een verschrikte hinde op. „Eerw. vader Dat heeft hij toch niet ge daan Neen, niet waar „Dat heb ik niet gezegd. Het was slechts een vraag. Maar ik wilde er wel een antwoord op hebben als het kan," zei hij eenigszins stroef. „Dan neen het zou mij niet aange naam zijn zei Virginia, met een gedempte stem. „Laat hem het niet doen eerw. vader, och, laat het hem niet doen Don Basilio knikte, snoot zijn neus en nam eon strenge houding aan. „De jonge man is goed, achtenswaardig, innemend en koes tert hm zekere gevoelens voor u. Eilieve wat hebt ge tegen hem „Eerw. vader, ik weer het nietHij is niet impatiek Ik houd niet van hem „O, is dat alles. Virginia, mia, dan kan de zaak nog wel terecht komen. De tijd doet in dergelijke gevallen somtijds wonderen, heb ik wel eens hooren zeggen. De goede vrouw, zijn moeder „Zij? Ze heeft een afschuw van mij!" zei Virginia openhartig. „Dat beste mensch, miss Lethebridge, heeft De werktijden aan de departementen. Het bestuur van den Bond van Ambtenaren bij Departementen van Algemeen Bestuur en Hooge Colleges van Staat heeft zich naar aan leiding van een besluit van de algemeene ver gadering van djpn Bond van 20 Augustus j.l. met een schrijveü totdeRegeering gewend,waarin een aantal bedenkingen zijn aangevoerd tegen de voorgenomen uitbreiding van den werktijd bij de departementen c.a. Voorts is, in verband met dit voornemen en met 't oog op de adviezen van de bezuinigingscommissie betreffende de arbeids voorwaarden der ambtenaren, aangedrongen op de instelling eener commissie voor georganiseerd overleg bij de Departementen. In bedoelde algemeene vergadering fs tevens besloten, krachtig front te maken tegen ver slechtering van de positie der ambtenaren door beperking van de bevorderingskansen in de lagere en middelbare rangen. Uit de confeeticiudustrie. De Federatie van Bonden van Confectie- fabrikanten heeft een adres' totde Tweede mij dat ook gezegd. Maar misschien zijt ge niet bijzonder beleefd en voorkomend voor haar geweest. „Ik wil alles voor haar doen, eerw. vader, behalve met haar zoon trouwenIk zou er be paald verkeerd aan doen," riep Virginia met iets van haar koude heftigheid uit. „Eilieve, waarom?" vroeg de geestelijke, terwijl hij een snuifje nam en haar met een doordringenden blik aanzag. „Ge denkt dus toch nog over 't klooster. „Is er geen derde mogelijk? Moet men dus met een man trouwen, van wien men niet houdt, of non worden Dat is wreed van u. eerw. vader, heel wreed en onaardig „Virginia, mia. Mijn lievelingHij snoot opnieuw zijn neus, daar zijn oogen vochtig wer den. „Wat overkomt u, Virginia. Wat zijt ge vreeselijk veranderd." Het meisje verborg haar gelaat in haar-ban» den en begon in stilte te weenen. „Ik kan het niet helpen, eerw. vader. Ik houd zooveel van hem,- „Ja" zeide zij, terwijl zij op haar hart wees. „Daar zit het. Zoolang ik dat gevoel, weet ik, dat ik slecht zou doen, als ik met een ander trouwde. Neem mij mee. Doe, zooals gij wilt. Ik zal alles doen, wat gij wilt. Maar ik kan de vrouw van mr. Hornby niet wor den." Don Basilio was een licht opgegaan. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1