Stoomververij. N.V.DE PHOENIX Uitsluitend Importwijnen. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Kamer gezonden, waarin ze er aan herinnert reeds in den aanvang van dit jaar op de hoogst moeilijke toestanden te hebben gewezen, waarin de confectiebedrijven verkeeren, met het ver zoek het initiatief te willen nemen voor de mogelijkheid van het heffen eener valutabijslag ten einde bescherming te verkrijgen tegen een ongezonde concurrentie. Dit verzoek heeft evenwel niet het gewensch- te gevolg gehad en om de voor haar steeds pijnlijker wordende omstandigheden klopt de Federatie nu weer aan. Ze weet dat hetgeen zij vraagt met den algemeenen naam van protectie wordt aangeduid, welk woord voor een groot deel onzer landgenooten een afschrikwekkenden klank heeft en dat om die reden een Regeering er niet licht toe zal overgaan wetsvoorstellen in te dienen, die ook maar een schijn van pro tectie tot grondslag zouden hebben. Doch is het niet tijd, dat ook hier te lande een verandering in den gedachtengang naar voren trede en onderzocht worde of die protectie werkelijk dat afschrikwekkende heeft als velen aannemen De oorlog heeft op de meest ruwe wijze alle verhoudingen verbroken. Alleen de op vattingen omtrent de vrijheid van het han delsverkeer heeft hij in ons land niet aange tast en toch moeten wij met vermijding van eenzijdigheid naar het evenwicht terug. Een der eerste vereischten daarvoor is, aldus het adres, dat de productie in ons ei gen land worde gaande gehouden en zooveel mogelijk bevorderd de oorzaken der crisis, waarin wij verkeeren, moeten zooveel het in ons vermogen is worden weggenomen. Het is toch oneindig veel beter dat de overheid zorgt het werk in het land te doen blijven, dan dat zij zeer ingewikkelde en kostbare steunregelingen ontwerpt. Dan toch zal het inkomen van den werknemer veel hooger en zijn koopkracht veel grooter zijn en ook de werkgever zal zijn be drijf loonend zien blij ven.Het nationaalvermogen zal toenemen,in plaats dat het door verarming van den werkgever en werknemer,en niet minder door de schatten kostende steunregelingen weg- slinkt. De leer van het een ieder voor zich, der on gebreidelde vrijheid van het individu heeft, door droevege ervaringen geleerd, op zoo menig gebied haar waarde geheel en gansch verloren. Moet zij nu uitsluitend bij het onderling verkeer van ons volk met andere volken haar heerschap pij handhaven nu zij blijkt tot groote werkeloos heid, verarming en verlies van nationaal ver mogen te hebben geleid en dreigt dit in nog veel heviger mate te zullen doen Moet niet ernstig en grondig worden nagegaan of de ongebreidelde vrijheid van internationaal handelsverkeer niet afschrikwekkender is dan protectie De vraag toch rijst om bij onze bedrij ven te blijven of, om het feit dat men een of ander kleedingstuk iets goedkooper kan verkrijgen,geheel een tak van nijverheid worde ten gronde gericht, de tienduizenden, daarin werkzaam, tot den bedelstaf worden gebracht en de in die bedrijven gestoken kapitalen ver nietigd worden. Wanneer opvattingen, welker gegrondheid en juistheid het verre van ons is om te be strijden, ons vaderland tot voorbeeld doen zijn van een sociale wetgeving tot bescher ming van den minderbedeelde tot bescher ming van zijn levensstandaard, dan moet toch daarbij scherp in het oog worden ge houden, zegt adr., dat die opvattingen nog niet overal ook niet in het scherp met ons concurreerende Duitschland gemeen goed zijn geworden. Men zou moedwillig de oogen sluiten voor onbetwistbare feiten, zoo men ontkent dat onze sociale wetgeving den strijd onzer nijverheid en in eigen land én op de wereldmarkt zeer moeilijk maakt. De handelsbalans, welke 'n steeds dalenden uitvoer bij stijgenden invoer aantoont, spreekt ook in deze meer dan elke beschouwing. Alle landen nemen in deze crisis-omstan digheden hun toevlucht tot bijzondere maat regelen en bij ons meenen velen dat Neder land zijn eigen belang verwaarloost zoo het zich machteloos blijft maken en niet ingrijpt op zijn nijverheid en daardoor zijn volkswelvaart voor onherstelvare schade te behoeden. Hier geldt toch „dat geen enkele handels politiek voor alle tijden en onder alle omstand- digheden te volgen is en dat men bij de beoor deeling van de handelspolitiek, welke doör een bepaald land in een bepaald tijdperk gevolgd wordt, zich niet te veel moet laten .eiden door abstracte algemeene theorieën, maar vóór alles rekening heeft te houden met de economische bestaansvoorwaarden van dat land in dat bepaalse tijdperk. De Federatie dringt er dan ook op aan, dat zoo spoedig mogelijk maatregelen worden ge nomen om algeheele ontreddering onzer bedrijven met daaraan gepaard gaande groote werke loosheid en kostbare steunregelingen te voorko men en verklaart zich gaarne bereid over zulke maatregelen met den Minister van Landbouw, met de Tweede Kamer of met een Commissie uit haar midden overlég te plegen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Concert. Programma voor het laatste concert in dit seizoen door „Oefening Baart Kunst" Zondag 4 September, n.m. 8 uur op de Groote Markt. 1. Die YVeihe des Hauses ,Marscb, J. C. M. Feltzer 2. Ouverture Wilhelm Tell. v. Rossini 3. Oude Kennissen (Wals Potpouri) J. C. M. Feltzer 4. Le Deux Bavards, F. Andrieu (Solo voor twee Pistons door de heeren A. Jongbloed en G. v. Unen) 5. Grande Fantaisie sur Topera Faust,de Gounod\ 6.Prins Eitel Friedrich Marsch, Blankenburg' Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Augustus 1921 Inlagen 154.650. Terugbetalingen -118.900. Aantal inleggers 1 Augustus 1921 13827 Nieuwe deelnemers 102 Geheel afgeschreven deelnemers 13929 49 Aantal inleggers 31 Augustus 1921 13880 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Augustus 1921 ƒ3.912.155.97. UIT dIlFT. Te Delft zijn er weder twee gevallen van typhus bijgekomen. Totaal zijn er thans 58 ge vallen, waarvan drie met doodelijken afloop. Tclef. No. 15. 1248 7 Gemengd Nieuws. Wonder boven wonder. Men meldt aan de „Rott." d.d. 2 Sept. Gisterenmiddag te 7 uur gebeurde onder Ridderkerk een ongeluk, dat wonder boven wonder, goed is afgeloopen. Een auto met 3 passagiers en den chauf feur van den heer Bestenbreurtje, uit Rijs- oord, passeerde een hittekar, en raakte deze waardoor de chauffeur zijn stuur kwijt raak te. Hij reed pardoes van den hoogen rivier dijk, in zijn vaart het boven aan den dijk staande houten hek verbrekend, het ijzeren hek, dat voor de coöperatieve woningen staat, onderste boven rijdend en botste met razend geweld tegen den voorgevel van het huis van mej. Wed Kok. waarvan de muur%zeer ernstig werd ingedrukt en naar binnengebogen, zoodat zelfs tot boven de lichtramen scheuren ontston den. Boven vielen de pronkstukjes van een pe nanttafeltje eh een paar bloempotten aan scher ven op den grond. De auto zelf was ernstig be schadigd en deze stond midden in het tuintje. Niemand der inzittenden kreeg letsel, hoewel ook de groote voorruit was vernield. Ongelukken. In de val van Urk is de 22-jarige dochter van schipper Kos, uit Gronin gen, overboord geslagen en verdronken. Tijdens de Koninginnefeesten te Coevorden werd de 24-jarige T., die als ruiter in den op tocht meedeed, zoodanig door het paard op den grond geworpen, dat hij bewusteloos werd opge nomen. Na even bij kennis te zijn geweest, is hij in slaap gevallen en slaapt nog steeds. Pogingen om hem te wekken zijn tot dusver mislukt. Te Oegstgeest is de 55-jarige H. van der Kolk aldaar door een motorrijder aangereden en kort daarna overleden. Hij laat een vrouw en 3 kinderen achter. Te Ede sloegen Woensdag 2 paarden, ge spannen voor een versierden wagen, die mee zou rijden in de ter gelegenheid van het Konin- ginnefeest te houden optocht en waarop zich een zestal kinderen bevonden op hol. Vier kinderen werden verwond, waarvan twee aan hoofd en beenen ernstig. De paarden renden tegen een boom waardoor de kinderen van den wagen werden geslingerd. In botsing. De 20-jarige chauffeur J. van G., wonende in de van derDuynstraat Den Haag is inbotsing gekomen met een wagen van lijn 4 rijdende in de Wagenstraat v.G., bekwam een hersenschudding en moest door den Eerste Hulp dienst per auto naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal worden vervoerd. Naar verluidt zou het ongeluk aan eigen schuld van v, G., te wijten zijn. Geweldadige roof. In verband met de brandstichting geweldpleging en roof 1.1. Zon dag ten huize van den onderwijzer den heer J. H. van Ingen te Beekbergen gepleegd is door de Apeldoornsche politie te Doetichem aangehouden de 31-jarige steenhouwer J.M.W, afkomstig uit Amsterdam, die door de echtgenoote van den onderwijzer als de dader herkend werd. J.M.W. ontkent halsstarrig. Boot gezonken. Te Klazinaveen is het woonscheepje der weduwe Tabak in het kanaal gezonken. De bewoonster kon nauwelijks wor den gered. Onverwacht. Op het politiebureau aan- de Lange'Torenstraat te Rotterdam meldde zich Donderdagmiddag een zekere G. de W., die beweerde in het Algemeen Politieblad gesig naleerd te staan. Terwijl de zaalchef van de agentehwacht, de agent tweede klasse W.B., bezig was bijzonderheden omtrent den man te noteeren viel plotseling een gedeelte van het plafond op hen. B. werd hierdoor geheel versuft terwijl hij ook over pijn in de armen klaagde Door den Geneeskundigen Dienst werden beiden naar het Groote Ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat B. een lichte hersenschudding bekomen had en ter verpleging moest worden opgenomen. De W. mankeerde niets, en werd toen wederom naar het politiebureau teruggebracht. Daar was men evenwel tot de conclusie gekomen dat de man niet gesignaleerd stond, zoodat hij op vrije voeten is gesteld. destijds benoemde commissie uit aandeelhouders die wil du trachten, nog voor 2.000.000 aan- deelen te plaatsen, niettegenstaande hare krach tige pogingen, slechts voor de helft is geslaagd. Onder deze omstandigheden en in verband met de in de vergadering van aandeelhouders van 20 Mei jl. tot uiting gebrachte gevoelens, heeft de raad van beheer besloten, opnieuw een voor stel tot liquidatie der vennootschap bij de al gemeene vergadering van aandeelhouders in te dienen. Uit de Mij n s t r e e k. Naar wordt be richt, zullen met 1 October a.s. van de arbeiders bij alle plaats- en particuliere mijnen in Lim burg de loonen verlaagd worden in verband met de lagere prijzen die voor de kolen bedongen kunnen worden en het verminderde afzetgebied. Een zonderling. Op Koninginnedag was er 's avonds voor het American Hotel te Amsterdam een relletje. Er werd voor het terras gedanstéén danser, die zeer luidruchtig was, botste tegen een kinderwagen welke omviel, waardoor 't kind op straat terecht kwam. De vader werd woedend en gaf den danser een klap. Natuurlijk ontstond een vehhtpartij. Eensklaps kwam er een zenuwachtig man aansnellen, trok een gummistok en gaf daar mede den vader een tik. De gewapende man maakte aanstalten personen, die met het geval niets te maken hadden, nog als toegift eenige betuogingen van vriendschap toe te dienen. Bij tijds werd echter zijn gummistok afgenomen. Toen legimiteerde hij zich in tegenwoordigheid van een paar agenten als.leerling-recher cheur. Een half uur later signaleerde men hem, met een juffrouw, dansend voor een draaior gel, dat op dezelfde plek stond, dat hij kort geleden tot slagveld had willen maken. Hotel Atlan t a. De raad van beheer der N.V. Hotel Atlanta te Amsterdam bericht dat do De opgeheven kellnersstaking. Donderdagmiddag heeft op het kantoor van het N. V. V. te Amsterdam een langdurige confe rentie plaats gehad tusschen het bestuur van het N. V. V. en het hoofdbestuur van den Mo dernen Bond van Hotelpersoneel. Na afloop der conferentie, in welke een beslissing werd genomen over de door H.O.R.E.C.A.F gestelde voorwaarden voor het hervatten der onder handelingen, werd ons van de zijde van het N. V. V. medegedeeld, dat vooralsnog geen mededeelingen konden worden gedaan. Zijn wij evenwel goed ingelicht, dan werd besloten wel in te gaan op de gestelde voorwaarde, dat de plaatselijke afdeelingen van patroons en perso neel met elkander zullen onderhandelen. (V.D.) Rampzalig Rusland. Van de Russi sche grens wordt gemeld Naar het bolsjewistisch blad „Troed" bericht, werden alleen in het dictrict Slatowsk in het gouvernement Jeroslaf 318 sterfgevallen door Verhongering gemeld. 'n Brief van Harding. Naar aan leiding van een foto in een der Washingtonsche bladen, welke een vrouw uit New York, mrs. Do- mencio Zacchea met haar 16 kinderen voorstel de, heeft president Harding haar een brief ge schreven, waarin hij haar hartelijk gelukwenschte H' zeide tot het schrijven van dezen brief te zijn gedreven door de herinnering an een voor val in zijn eigen leven. „Mijn moeder bracht 8 kinderen ,ter wereld, van wie er 6 in het leven bleven," zoo schreef hij. Op zekeren dag kort voor haar dood, waren wij allen thuis, toen zij het gesprek op de kin deren bracht en zeide zeer gelukkig te zijn, dat zij 8 kinderen had gehad Indien zij haar leven nog eens kon overdoen, zou zij daarin geen ver andering wenschen, uitgezonderd dan, dat zij er nog 8 kinderen bij zou willen hebben. Dit gezegde schoot mij te binnen, toen ik uw foto in de krant zag en het was voor mij een aanleiding, om u te schreven en u mijn beste wenschen te doen toekomen." M u m m i e s. Naar de „Gaulois" meldt, is te Helgunt, een kleine stad in den staat Ten nessee, door een aardwerker een munmie van een Indiaan uit een zeer oud tijdperk gevonden. Het lichaam weegt bijna 500 Engelsche ponden heeft een betrekkelijk zeer groot hoofd en zeer lange armen en beenen. Op de slap€n ziet men kleine horentjes, waarschijnlijk verklitte haar- bundels. op de armen tatoeëeringen. De mummie zal naar het nationale museujn van natuurlijke historie te Washington worden overgebracht. Een reuzen kaars. Ter nagedachtenis van Caruso wordt thans in Amerika een reuzen- waskaars van 6 Meter hoogte gemaakt, die een gewicht van 1000 pond zal hebben. De kaars zal elk jaar op Allerzielen branden en voor 5000 jaar voldoende zijn. Als ze onafgebroken zou branden, zou ze toereikend zijn voor 13 jaar en zeven maanden. De kaars zal als geschenk van een door Ca ruso steeds ondersteund weeshuis naar Napels worden gezonden, om daar in de kerk van de Madonna van Pompeji te worden opgesteld. De treindieven. Aan de treindiefstal- len inFrankrijk komt nog maar geen einde.Thans is een zekere Mme. Brosse, die zich in den snel trein no. 103 bevond, tusschen Alais en Nimes van haar handkoffertje beroofd waarin ju- weelen ter waarde van 20.000 francs waren ge borgen. Toen zij ontwaakte bemerkte zij den diefstal, doch de dader was natuurlijk reeds gevlogen. Windmolen ingestort. Naar de Nieuwe Gazet" meldt, is in de gemeente Sint- Marten-Lcnnick in België een ernstig ongeluk voorgevallen. In 't gehucht Temberg, nabij de woning der echtgenooten Keymolen, stond een windmolen, hun eigendom.Het was rond 7 u. toen mevr. Keymolen, die op den drempel harer wo ning stond, zag dat de molen wankelde en ging invallen. Zij liep naar haar zesjarig dochtertje dat nabij den molen speelde. Doch op 't oogen- blik dat de moeder haar kind ging grijpen, hoorde zij een ontzettend gekraak en de molen stortte in Moeder en kind werden onder de puinhoopen bedolven. Buren kwamen toegesneld, de overhe den werden verwittigd en met het reddingswerk begonnen. Twee uur later kon men het lijk van mevr. Keymolen van onder de steenhoop uitha len. Uit de geneeskundig onderzoek bleek dat de ongelukkige op slag gedood werd. Dinsdagmor gen vond men het lijkje van het dochtertje. Het parket van Brussel, begaf zich ter plaatse. Men verondersteld,dat de instorting veroorzaakt werd door een overlading van zakken graan. RIJN- en MOEZKLWIJNEN. B. Rosenstein, Wiesbaden. Posterijen en Telegrafie. Lijst van onbestelbare brieven, en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Augustus 1921 Brieven Binnenland. W. Dieterich, ZeistA. Cool, Rotterdam Rotterdamsch Nieuwsblad, RotterdamEvert van Steen, Eijgelshoven. Briefkaarten binnenland. P. v.d. Broek, 's-Hage Zs. Cónradine, R'dam Adr. v. Dijk, Zevenbergen M. v.d. Eelaart, J. de Gooier, UtrechtP. v.d. Graaf, 's-Hage Dickie Kok, Scheveningen K. Sandonski, A'dam A. Schipperoort, 's-Hage W. Schuit, A'dam Ph. Steenhoff, Bussum L. v. Til, R'dam D. Zegstroo, Wijk a/Zee Brieven buitenland: G. Verhey, Buenos Aires H. Baas, Londen Briefkaarten buitenland. J. Du- pas-quin, Villes M. Huber, Baden-Baden Klassenvorstelein,Wien; A. M. Maurice. Hainant M. Piegerjohn, Wien B. Rusche, Hamburg L. Spietsmacker, Fraber-Fraibach. 2 briefkaarten zonder adres. Alle soorten GEDISTILLEERD ia prima kwaliteiten. SPORT. Excelsior. Gisteren verscheen het eerste nummer van het eigen orgaan van bovengenoemde R. K. voetbalvereniging. Met een benijdenswaardig enthousiasme door haar volijverig bestuur ge leid, gaat deze nog jeugdige vereeniging met reuzenschreden voorwaarts. Zooals we gister avond meldden, telt zij thans reeds 6 elftallen, die in de verschillende afdeelingen der D.H.V. B. uitkomen. Het nieuwe terrein, dat thans aan de Damlaan wordt aangelegd, zal voorloopig bijna uitslui tend voor Excelsior zijn, zoodat de terreinen- nood het bestuur geen zorgen behoeft te baren. En thans, als de kroon op het werk, het eigen orgaan. Het getuigt van durf en verdient den steun van allen, ook van niet-Excelsior-leden Want de bloei, welke het Roomsche voetbal in bet laatste jaar bier ter stede is ingegaan, valt voor een groot deel terug op Excelsior, dat zoodoende geheel volgens den wensch van het Doorluchtig Episcopaat werkzaam is tot heil van de katholieke jongelingen van Schie dam. Dat Excelsior haar naam eer aan blijve doen. „Steeds hooger". CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Kunst en Letteren. Oud-Hollandsche meesters. De heer Edw. Bok, heeft tijdens zijn verblijf hier te lande de hand gelegd op eenige belangrijke Oud-Hollandsche schilderijen 3 landschappen van J. v. Goyen, uit het bezit van mr. N. Beets een meisjesportret van Rembrandt, uit de ver zameling van dr. A. Bredius, en een mansportret van Frans Hals, uit de collectie van Liphart Ratshof. Bouwmeester. Louis Bouwmeester voert onderhandelingen over een tourneé door Amerika. Definitieve re sultaten zijn nog niet te melden. (Tel.) Rechtzaken. u Moordaansla g.De rechtbank te Arn hem, uitspraak doende in de zaak tegen den 21- jarigen arbeider Aarl Robertson te Ede, die al daar op dr. Weyers een aanslag pleegde, gelastte dat de dader overeenkomstig den eisch van het O.M. voor den tijd van een jaar zal geplaatst worden in een krankzinnigengesticht en ontsloeg beklaagde van rechtsvervolging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2