DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. FEUI LETON 44ste Jaargang. Maandag 5 September 1921. No. 13129. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bfl of krachtens wetten of verordenln(jen voor- flesehreven en andere officioele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den lsten September 1921 de verzoeken van A. DE KONING om vergunning tot oprichting van een distilleerderij in het pand Noordvest 71, kadaster Sectie A. no. 1390, met 2 electro- motoren van resp. l1/^ en 3 P.K. drijvende 2 pompjes en de NEDERLANDSCHE WASSCHERIJ- MACHINEFABRIEKPOENSGEN WESSEL N.V. om vergunning tot oprichting van een wasscherij- en strijkmachinefabriek in de panden Bange Haven no. 4 en Keetsteeg no. 1, kadaster Sectie G. nos. 450 en 451 met een electromotor van 10 P.K. voor het drijven van diverse werk tuigen en een electromotor van 5 P.K. voor het drijven van machines op de machine-toonzaal. verdaagd, aangezien het desbetreffed onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 3 September 1921 Buitenlandseh Nieuws. IERLAND. De Iersche kwestie is in een nieuwe face getre den, doordat de Sinn-Feiners de vredesvoorstel len hebben verworpen. In het antwoord van de Sinn Feiners, dat gis ter gepubliceerd is, wordt gezegd, dat het Iersche volk geen vrijwillige unie met Brittannië erkent. Het eischt het fundamenteele en natuurlijke recht om vrijelijk voor zichzelf te kiezen, ten ein de de roepmg der natie te vervullen. De Ieren hebben zich met overweldigende meerderheid voor de onafhankelijkheid van de gevestigde re publiek verklaard en hebben dit besluit meer dan eenB bevestigd. Brittannië treedt op, alsof Ier land gebonden is door een bezegelde unie, die afscheiding uitsluit. Steunende op deze zienswij ze eischen regeering en parlement van Brittan nië het recht voor zich op, voor Ierland te regee- ren en wetgevend op te treden, waarbij zij zelfs e Iersche gebied tegen den wensch van de evolking in willen verdeelen en iederen Ier- 8 f f61\ ^Ur®er' de gelofte van trouw weigert a te leggen, dooden of gevangen zetten. De Britsche voorstellen van den 20en Juli, die op dit Britsche standpunt steunden, zijn on herroepelijk door Ierland verwor pen. Deze voorstellen waren geen uitnoodiging aan Ierland om vrij en uit eigen wil te vereeni gen met de vrije naties van het Britsche gemeene- est, doch om voorwaarden te aanvaarden, die een minderwaardigen status zouden scheppen. e Britsche dominions zijn alle tegen heerschap pij van Brittannië beveiligd, niet alleen door de erkenning van hun constitutioneel recht, die haar gelijkheid van positie en absolute vrijheid van Britsche inmenging geeft, maar ook door de duizenden mijlen, die hen van het moederland scheiden. Ierland zal noch door den afstand, noch door een verleend recht beveiligd worden. Ier land zal worden verdeeld in twee kunstmatige staten, beide afbreuk doend van eikaars invloed en beide onderworpen aan de Britsche militaire en economische macht. De Ieren moeten gelegenheid krijgen de his- orische en geografische feiten van Iersch stand punt te beschouwen. Zij zijn bereid er in toe e stemmen, dat een neutraal en onpartijdig ijHem Een ander man Waarover hebt gij et toch, Virginia Ha zooDe neefDe neefriep hij uj|j) terwijl hij den vinger aan zijn voorhoofd bracht, alsof hij zich iets wil de herinneren, dat hem ontgaan was. „Zeg eens kind 1 't Is toch niet die deugniet Virginia zuchtte en bleef schreien. „Och, eerw. vader, ge moet niet boos op mij zijn! Ik heb alles beproefd, om niet van hem te houden en zooveel gebeden, want ik weet, dat wij nooit iets voorelkander kunnen zijn. Maar hij is geen deugniet," zeide zij, met een plotselmgen gloed m haar betraande oogen. „Hij een edel mensch en zoo onzelfzuchtig. Hij heeft gedaan, wat niemand ter wereld ooit zou doen. Hij heeft alles ter wille van Madeline opgeofferd. Wacht totdat gij alles zult weten. Ik heb het 01 lang willen zeggen, maar wist niet, hoe het zou aanleggen Een daarbij is hij een ehgdelijk kunstenaar. Hij schildert prachtig" een n artisfc viel Don Basilio haar met Bpe gesmoorde stem in de rede, toen hij be- spoed i hij het t0PPunt van ziJ'n ramP- zien (j bereikt. „Ik heb het portret ge- gernaakt Van die ongeIukkiSe vro"w heeft gedaan h de natuur het hare niet reeds En dat noemt zich een kunste arbiter uitspraak doet tusschen Ierland en Brittannië. Als de Britten dreigen hun zien - wijze met geweld door te zetten, kunnen de Ieren niets anders doen dan weerstand bieden. De bedreigingen met geweld moeten ophouden ten einde aan de gevolmachtigden gelegenheid te geven de geschillen op te lossen niet met een beroep op macht, doch rekening houdend met een leidend beginsel,waarover beide partijen het eens zijn. Wij stellen als leidend beginsel voor, aldus de nota, een regeering met instemming van hen die geregeerd worden, hetgeen door de Engelschen als een bij uitstek Britsch beginsel wordt uitgeroepen. Dit beginsel is de eenige basis waarop de Britsche en Iersche vertegenwoordi gers tot overeenstemming moeten komen. Op deze basis zijn wij bereid onmiddellijk gevolmach tigden te benoemen. De Press-Association", die somtijds in Lon den wordt gebruikt voor het uitgeven van offi- cieele en semi-officieele regeerihgsmededeelingen, meldt vandaag het volgende Het is bekend, dat 't Sinn Fein-antwoord in regeeringskrmgen wordt beschouwd als een definitieve verwerping van de regeeringsvoor- stellen in zake een dominion-status voor Ier land. De toestand wordt als ernstig beschouwd. Het feit, dat de ministerraad bijeen is geroepen te Inverness, in Schotland, waar Lloyd George op het oogenblik vertoeft, ten einde onmiddellijk den toestand te bespreken, versterkt de openba re meening omtrent den ernst van den huidigen toestand. DE NOODLOTTIGE TOESTAND DER DEUTSCHE FINANCIEN. Uit München wordt gemeldOp den derden dag van het Duitsch-nationale congres te Mün chen werd de economische en financieele politiek besproken. Er werden redevoeringen gehouden door den voorzitter van den rijksdag voor Econo mische Aangelegenheden, Edier von Braun, en door oud-minister dr. Helfferich. Beide sprekers schilderden den financieelen en economischen toestand, die ontstaan is door de onderteekening van het ultimatum van Londen, met zeer sombere kleuren. Zij kwa men beiden tot de slotsom, dat in den loop van het volgend jaar een débacle van Duitsch- lands financieel beheer onvermijdelijk is. Helfferich zeide o.m.„In weerwil van de ontzaglijke offers is een vervulling van het ultimatum onmogelijk. Het ultimatum is en blijft onvervulbaar. Alle pogingen van de rijks bank tot het opnemen van buitenlandsche credieten hebben het inzinken van de Duit- sche valuta niet kunnen voorkomen. De rijks bank was gedwongen, haar eigen goudvoor raad aan te spreken en voor meer dan zestig millioen van haar goudvoorraad naar Ame rika te zenden. Door de daling der valuta in de afgeloopen drie maanden is de jaarlijksche betaling, wel ke door Duitschland moet geschieden, aan merkelijk verhoogd. De leveringen in natura zouden het mogelijk hebben gemaakt, deze be taling te doen geschieden, doch deze mogelijk heid is thans verdwenen, tengevolge van de onderhandelingen tusschen Rathenau en Lou- cheur. In de overeenkomst, die tusschen Ra thenau en Loucheur gesloten is, is er geen sprake meer van Duitsche arbeidsprestaties. Daarmede is weer een illusie der internationale sociaalde mocratie ten grave gedaald. Niettemin acht ik het niet onmogelijk, dat door de tot 15 November a.s. durende pauze in onze betalingsverplichtingen de Duitsche wisselkoers zich eenigszins zal herstellen. Dit naar De goede man kon niet meer, maar staarde de weenende Virginia in stille wanhoop aan. HOOFDSTUK XXIII. Amyott en Don Basilio. De arme Don Basilio was dus vrij onzacht uit zijn gelukkige droomen gewekt en in een toestand geplaatst, die zijn sombere en angstige voorgevoelens, ten opzichte van Virginia verre overtrof. In overdrachtelijken zin, trok hij zich de haren uit 't hoofd en zuchtte in den geest over de vreeselijke ramp want in een ander licht kon hij het gehoorde niet beschouwen. De ijs koude ontvangst door mrs. Hornby was op zichzelf reedsvoldoende om zijn opgeruimd ge steld te ontstemmen. Maar wat was dit, in vergelijking met de ontdekking, dat zijn lieve, goede Virginia, die nog slechts weinige maanden geleden op den drempel des levens stond, geheel onbe kend met de geheimen en gevaarlijke genoegens, die het oplevert, nu reeds een slachtoffer ge worden was van de eerste verzoeking, die haar overkomen was Het was vreeselijk en de goede man maakte er zich een bitter verwijt van, dat hij niet beter naar Teresa's wenken had geluis terd en blind was geweest voor het feit dat in Vir ginia's eerste brieven uit Engeland de naam Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. mag echter niet leiden tot een Verkeerde be oordeeling van den toestand. Een staatsman moet verder zien. Het noodlot zal zijn beloop hebben, en op een tijdstip tusschen Februari en Augustus 1922 moet Duitschland, zooals ook Keynes zegt, onvermijdelijk in een insol- venten toestand zijn geraakt." DE SEDAN-VIERING. Te Strehlau-Rummelsburg hebben Vrijdag op een vergadering van de Duitsche volkspartij ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De leden van deze partij hielden een vergadering in een zaal, om in besloten kring het Sedan-feest te vie ren, daar de openbare Sedan-feesten door den Berlijnschen hoofdcommissaris van politie waren verboden. Tijdens de vergadering drong een groot aantal personen, die, naar zij zelf verklaar den, tot de communistische partij behoorden, de zaal binnen. Tusschen beide partijen ontstond een woeste vechtpartij. Spoedig daarop knalden schoten, waardoor tien personen meer of minder ernstig werden gewond. De communisten verklaren, dat de deelne mers aan de vergadering geweren en revolvers gereed hadden gehouden, doch de leden der Duitsche volkspartij beweren juist het tegen deel, en zeggen, dat de communisten wapens hebben medegebracht. De politie, wier hulp onmiddellijk was inge roepen, ontruimde de zaal. Naar het gebeurde zal een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld. CHINA. Uit Sjanghai meldt Reuter Het verkeer op de Yanguse wordt reeds sedert een maand ernstig belemmerd door de plaatselij ke gevechten tusschen de Hunan en de Hepeh troepen. De strijd vormt een ernstig gevaar voor de bu'tenlandsche scheepvaart op de Yangtse. Door be;de partijen ;s op talrijke Britsche, Fran- sche, Amerikaansche en Japansche schepen ge schoten. De vreemde kanonneerbooten, die druk patrouilleeren, zijn herhaaldelijk genoodzaakt op de soldaten aan de oevers te vuren. Ondertusschen is de onderwerping van Kwang- si door Kwantung nog niet geheel gelukt. Eerst genoemde provincie beschikt nog over verschei dene steunpunten. De regeering te Kanton er kent, dat de campagne haar hnanciën ten zeerste heeft uitgeputook heeft zij tekort aan man schappen. Bijgevolg is de voorgenomen veldtocht- tegen de Noordelijken de verwezenlijking nog niet heel nabij. BRITSCH-INDIE. Telegrammen uit Indië melden, dat de leider der opstandige Moplahs, Ali Musalier, gevangen genomen is. AMERIKA. Gister zijn ei 4000 man troepen gezonden naar Mingo in West Virginia, het mijndistrict, waar de gevechten tusschen mijnwerkers èn politie voortduren. Aan beide zijden worden machinegeweren ge bruikt. De verliezen aan dooden en gewenden moeten aan beide zijden zeer groot zijn.Men schat het aantal mijnwerkers, dat door bommen uit militaire vliegtuigen gedood is, op 200. ALLERLEI. Men meldt uit Beuthen De voortdurende gewelddadigheden van de Duitsche organisaties brengen de Poolsche be volking tot wanhoop. Zij begint zich teweer te stellen. Kortelings werd in het district Rosen berg en Grosz-Strelitz bij de nadering der Polen van den verworpen neef zoo herhaaldelijk voorkwam. De waarheid was, dat de dood van moeder Francisca en zijn veelvuldige werkzaamheden hem te zeer hadden vervuld. Het gevoel, dat Virginia zich in goede handen bevond en naar hij hoopte, een veilig en gelukkig te huis had gevonden, had zijn geest een groote verlichting en een tijdelijke rust geschonken van de vele zorgen voor haar toekomst, die hem zoo lang hadden gekweld. Met andere woorden hoe voorzichtig en verstandig hij ook was, hij had ditmaal, wat bij zoovelen het geval is, bui ten den waard gerekend, en was nu genood zaakt, de gevolgen zijner vergissing te dra gen. En die gevolgen waren van arnstigeri aard, want hij was tot de ontdekking gekomen, hoe volkomen ongeschikt hij was, om de toekomst te verzekeren van een luchthartig, onnadenkend kind, dat roekeloos haar hart had weggegeven een den eersten jonkman, dien zij had ontmoet, en dat al zijn verwachtingen ten opzichte van een huwelijk met Geoffrey Hornby luchtkasteelen bleken te zijn. Onder al die teleurstellingen en grieven, gevoelde hij niettemin een zekere nieuws gierigheid naar „den verworpeling". Hij her innerde zich, dat Teresa hem als een knap, innemend jongmensch had beschreven. Amyott was eenige dagen vóór zijn komst op het Park voor zaken naar Londen gegaan en werd dienzelfden dag van Virginia's zwaar moedige bekentenis terug gewacht. De reden de alarmklok geluid de bevolking snelde toe om de aanvallers af te slaan. Men meldt uit Helsingfors, dat de Russi sche commissaris van financiën belast is met de bijeenroeping van een Vergadering van vroegere bankiers en wisselhandelaars ter bespreking van de heropening der particuliere banken en andere financieele instellingen. Het congres zal tevens maatregelen bespreken, welke genomen kunnen worden met het oog op de reorganisatie van het Russische circulatiesysteem. Uit Vernet-les-Bains wordt gemeld, dat de vorst van Monaco, die in den omtrek van het jachtterrein van Isards vertoeft, koude heeft gevat, waarbij koorts zoo spoedig opliep, dat men besloot tot een lichte operatie over te gaan. Deze operatie is gelukt, maar de patiënt is nog uiterst zwak. Binnenland. De jongste cabinets crisis. Naar het Corr. Bureau uit politieke kringen verneemt, zal het kamerlid mr. Marchant bij de wederbijeenkomst der Tweede Kamer op Woensdag 7 dezer verlof verzoeken eene inter pellatie tot de regeering te mogen richten over het Verloop der jongste kabinetscrisis. Mr. baron de Wijkersloodth de AVeerdesteijn. Bij Kon. besluit van 27 Aug. is benoemd met ingang van den dag waarop door hem zijn be trekking zal worden aanvaard tot lid van den Raad van State, mr. J. B. L. C. C. baron de Wijke^loodth de Weerdesteijn, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, lid v. Gedeputeerde Staten vart Utrecht. De a.s. burgemeester van Arnhem. Naar het Corr. Bureau verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten van Mr. S. J. R. de Monchy, griffier der Prov. Staten van Zuid- Holland tot Burgemeester van Arnhem. H.M. de Koningin-Moeder. De KoninginMoeder is Zaterdag per auto van het paleis Het Loo naar Arnhem vertrokken en heeftvan daar per trein dereisnaar Duitsch land voortgezet Commissaris van politic. Bij Kon. besluit is benoemd tot Commissaris van rijkspolitie G. F. Brinkman, tevenc commis saris van politie te Eindhoven. De KIV. Bij het departement van Marine is bericht ontvangen dat H.M. onderzeeboot K IV,' onder bevel van den luit. ter zee eerste klasse, W. K. Maurits, Zaterdagvoormiddag de haven Van Vlissingen heeft verlaten tot aanvaarding harer reis naar Oost-Indië. De pensioenwetten. Na een bespreking met den minister van financiën heeft het bestuur van de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren zich telegrafisch ge wend tot de Tweede Kamer met verzoek te be vorderen, dat de afdoening van de Pensioenwet ten zoo spoedig mogelijk zal geschieden en er bij de regeering op aan te dringen, de Kamer in de gelegenhed te stellen, de openbare behandeling in elk geval te doen plaats hebben vóór die der begrooting voor het dienstjaar 1922. Invaliditeitswet. Men meldt aan de „N.R.CRT," dat tegen 1 November bij de Raden van Arbeid en de van zijn vertrek had hij alleen aan Geoffrey medegedeeld. Hij wilde aan ander, ernstiger leven beginnen en de loopbaan, waarin hij weini ge jaren geleden zoo ongelukkig was gestuit, weder voortzetten. Het was niet alleen noodig, om geld te verdienen, maar om de een of andere reden, die hij echter niet aan Hornby toevertrouw de, moest hij weg en liefst zoo ver mogelijk vai alle vroegere banden en betrekkingen, om een nieuw leven, onder geheel nieuwe omstandigheden, te beginnen. Dp mogelijk heid van zulk een gelegenheid had' zich onver wacht voorgedaan. Een oud vriend, en vroeger patroon van hem, had een aanzienlijke betrekkin in Indië gekregen. Wellicht bestond er dus een flauwe kans, dat hij, terwille van vroegere vriendschapsbetrekkingen, Amyott tot zijn par ticulieren secretaris benoemen zou. Lord D. had bovendien eenige verplichtingen aan hem. Amyott had namelijk het geluk gehad, hem van den dood te redden, toen hij óp het punt was om te verdrinken. Reeds lang voor dien tijd, maar vooral daarna waren zij zeer bevriend met elkaar geweest, en hoewel Amyott huiverig was, om een gunst te verzoeken, overwon hij in dit geval zijn gevoeligheid. De ernstige begeerte om zich een toekomst te scheppen en niet langer met een kunst te spelen, waarin hij toch nooit zou uitmunten, had den doorslag gegeven. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 68

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1