O postkantoren blokzegels voor de Invaliditeits wet verkrijgbaar zullen worden gesteld, van verschillende waarden en kleuren, voor dc vijf loonklassen en voor den duur van 4, 9 en 13 we ken. In een algemeenen maatregel van bestuur zal worden bepaad, welke werkgevers, met afwijking van het in artikel 199 van de In validiteitswet bepaalde, bevoegd zijn, van deze zegels gebruik te maken tevens zal daarin wor den geregeld, welke waarborg door deze werk gevers bij gebruik van de blokzegels zal moeten worden gesteld. Pensioenen. De commissie van rapporteurs over het wets ontwerp Pensioenwet voor de landmacht heeft amendementen voorgesteld dienende om het volle pensioen voor de militairen op dezelfde fractie (nl. zeventig procent) van den pensioen grondslag te stellen als in het bij de tweede Kamer aanhangige ontwerp-Pensioenwet voor de burgerlijke ambtenaren wordt aangenomen voorts om het diensttijd-pensioen te berekenen naar hetzelfde percentage per dienstjaar (nl. twee procent) als in bedoeld ontwerp geschiedt. Het wordt toch niet meer dan billijk geacht, op dit punt de burgerlijke en militaire staats dienaren op gelijke wijze te behandelen, zeg gen de voorstellers. De amendementen gaan bovendien geheel in de lijn, welke de Regee ring zelf herhaaldelijk verklaard heeft te wil len volgen bij de positieverbetering harer amb tenaren en waarbij door haar steeds het be ginsel van overeenstemming tusschen de regee- lingen voor het burgerlijke en militare-per- soneel op den voorgrond werd gesteld. Dit be ginsel is juist, maar moet dan ook over de ge- heele lijn, in casu op het stuk van pensioenbe palingen, worden toegepast. Wat betreft de meerdere kosten, uit de amen dementen voortvloeiende, wordt opgemerkt, dat deze niet groot kunnen zijn daar, ondanks de hoogere fractie van den pensioengrondslag, die voor vol pensioen zal gelden, dit pensioen toch nimmer boven 4000 zal kunnen stijgen. De arbeidswet en de haringvisseherij. De Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij heeft dezer dagen aai* den Mi nister van Arbeid een adres gezonden, waarin ontheffing van een aantal bepalingen der Ar beidswet worden gevraagd voor de Haringvis scherij en de daarmede verbonden bedrijven. Naar aanleiding van dit optreden der werk gevers heeft het hoofdpersoneel van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders zich tot den Minister van Arbeid gewend met een adres dat ongeveer aldus besluit ,,Het komt het Hoofdbestuur voor, dat er voor inwilliging van een verzoek, als door de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Ha ringvisscherij aan U gedaan, geen enkel vol doende reden aanwezig is en wij dringen er daarom bij U niet alleen op aan, dat aan het verzoek van de Reedersvereenigingen voor de Nederlandsche Haringvisscherij niet zal wor den, voldaan, doch zouden bovendien van deze aangelegenheid gaarne gebruik maken, om U ernstig in overweging te geven de tot nu toe meermalen op grond van art. 28 der Arbeids wet 1919 verstrekte overwerkvergunning niet meer te willen verleenen. Wij veroorloven ons de opmerking, dat deze overwerkvergunning in verreweg de meerder heid der gevallen niet werden gevraagd, om de situatie waarin het bedrijf verkeert, maar uit sluitend ter versterking van den schijn, dat het bedrijf zonder ongebreidelde arbeidstijden niet zou kunnen worden gehandhaafd. De malaise in het visscherijbedrijf en de daaraan verwante bedrijven, is naar het oor deel van het hoofdbestuur geenszins het ge volg van de bestaande bepalingen der Arbeids wet 1919 en wordt door de bepalingen al even min gevorderd of bestendigd." Nederlandsche vlag ingehaald. Uit Berlijn wordt aan het „Hbld." gemeld Bij de demonstratie voor de republiek en tegen de reactie te Chemnitz heeft zich een pijnlijk incident voorgedaan. Naar aanleiding van den verjaardag van Konin gin Wilhelmina had het Nederlandsche consu-i laat de rood-wit-blauwe vlag uitgestoken. Deze werd door de betoogers voor een reactionair symbool aangezien. Zij drongen daarom het consulaat binnen en eischten, dat de vlag on middellijk zou worden ingehaald, Met het oog op de dreigende houding der menigte gaf de consul toe en haalde de vlag in. Nederland en België. De correspondent van de Temps" te Brussel, melding makende van het onderoud van de ministers Jaspar en van Karnebeek, zegt, dat men hoopt, dat het mogelijk zal zijn,de onderhan delingen te hervatten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aan de leden van den Gemeenteraad is mede gedeeld, dat door het raadslid, den heer W. Collé naar aanleiding der gevoerde debatten in de vergadering van den Gemeenteraad van 26 Augus tus jl., inzake het afscheuren van aanplakbiljet ten door de politie de volgende gewijzigde motie is ingediend ,,De Raad, gehoord de debatten over het verwijderen van aanplakbiljetten door de po litie, zonder dat deze daartoe opdracht had ontvangen, gehoord de erkenning van dit feit door den Burgemeester, terwijl de Burge meester niettemin dit optreden van de po litie goedkeurt, is van oordeel, dat door deze houding van den Burgemeester het eigen machtig optreden van de politie in de hand wordt gewerkt, spreekt als haar meening uit, dat zoolang het gebruik bestaat bij alle rich tingen van het publiek, om af en toe door middel van aanplakking uiting te geven aan hun gevoe lens, dit recht onverkort voor alle richtingen moet worden gehandhaafd, en gaat over tot de orde van den dag." en dat naar aanleiding v. deze motie door B. en W. het volgende schrijven aan den Gemeente raad is gericht „Door den heer Collé is een motie ingediend- waarin afkeuring wordt uitgesproken over het verwijderen van aanplakbiljetten door de politie. Waar een motie van nagenoeg gelijke strek king in uwe vorige vergadering reeds een punt van uitvoerige bespreking heeft uitgemaakt, en alstoen door den voorsteller'daarvan is ingetrok ken, terwijl wij ook in deze thans ingediende motie, evenals toen, ons niet kunnen vereenigen met de motieven die het betrokken raadslid aangeeft tot afkeuring van het beleid van den burgemeester inzake het verwijderen der aan plakbiljetten, stellen wij U voor deze motie niet in behandeling te nemen en over te gaan tot de orde van den dag. Aanvullingsagenda voor de Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 6 Sept. des n.m. 2 uur. 5. Voorstel van B. en W. tot benoeming aan de Gemeentelijke Nijverheids-Avondschool van: 2 leeraren in Lijnteekenen en Projectieleer. Voorgedragen worden de heeren G. v. Marion en L. H. Pomes 2 leeraren in Werktuigkundig tee kenen. Voorgedragen worden de heeren A. C. H. Slot en J. H. de Wit1 leeraar in Wiskunde. Voorgedragen wordt de heer: J. v.d. Akker; 1 leeraar in Nederlandsche Taal. Voorgedragen wordt de heer J. M. Nennstiehl 1 leeraar in Bouwkundig teekenen. Voorgedragen wordt de heer W. J. Maarsen 1 leeraar in Natuur- en Werktuigkunde. Voorgedragen wordt de heer P. C. Feekes. 6. Voordracht van curatoren van het Gymnasi um ter benoeming voor den crusus 1921/1922 van een leerares in Natuurlijke Historie aan het Gymnasium, in verband met de niet-aanneming van hare benoeming als zoodanig door mej. H. P. v. Nieuwenburg te 's-Gravenhage. Voorgedragen wordtmej. J. Uri té)Utrecht. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie groot f 175.50 aan de R.K. Gezond heidskolonie Onderafdeeling van den R.K. Dioc. Vrouwenbond, Afdeeling Schiedam. 8. Voorstel van B. en W. tot splitsing van klassen en tot verdeeling der les-uren van den Gemeentelijken Handelsavondcursus Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdag 2 September 1.1. vergaderde de Kamer van K. en Fabr. te Schiedam, onder voorzitter schap van den heer B. A. J. Wittkampf. De notulen der vorige Vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van het schrijven der Kamer, d.d. 21 Juli 1921, waarin zij B. en W. in kennis stelde met hare instemming met het streven der N.V. Schieveem" c.s. voor de terreinen, ge legen aan de rivierzijde onzer stad aansluiting aan het spoorwegnet te verkrijgen, was een missieve ingekomen van B. en W. d.d. 2 Juli 1921 van den navolgenden inhoud ,,In antwoord op Uw terzijdeVermeld schrijven hebben wij de eer U te berichten, dat inderdaad onderhandelingen werden gevoerd omtrent de aansluiting van de zijde Van Rotterdam, van de terreinen aan de Wilhelminahaven. De voorwaarden, daarvoor genoemd, zijn echter met het oog op de kosten zóó bezwarend, dat deze voorshands niet aannemelijkzijn te ach ten. Bovendien zou de aansluiting afhankelijk worden gesteld van den aanleg door de gemeente Rotterdamvan havens ten oosten onzer gemeente zoodat wij tot ons leedwezen aan spoedige ver wezenlijking van de verlangens geen hoop mogen geven. Aangenaam zou het ons zijn wanneer adressan ten door Uwe Kamer met den stand van zaken in kennis werden gesteld." De Kamer besloot om aan deN.V.,,Schieveem" -een afschrift van dit schrijven te zenden met het verzoek om aan de overige adressanten, n.l. aan de Naamlooze Vennootschap W. A. Hoek's Machine en Zuurstoffabriek, de Scheepsbouw maatschappij „Nieuwe Waterweg", W. Hase- kamp en Co, de N.V. Corns. Swarttouw's Con structiewerkplaatsen en Machinefabriek, de Stearine Kaarsenfabriek Apollo" en A. Tieman van den inhoud daarvan kennis te geven. Door den heerH. J. Jansen werd voorgesteld om tot het Gemeentebestuur van Schiedam een adres te richten, waarin op de daarin aangevoerde gronden de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat le. Bij de prijzen voor het gebruik van ge meentelijke electriciteit meer rekening worde gehouden met de Kleinindustrie, zoodat ook contracten tot gereduceerden prijs kunnen wor den afgesloten voor afname beneden 20.000 k.w.u 2. Bij eventueele stilstand van de fabriek het minimum van de af te nemen hoeveelheid elec triciteit in verhouding tot dé periode van stil stand worde verminderd 3e. In het algemeen de electriciteitsprijs worde verlaagd. Nadat de heer M. van der Vlies had doen op merken, dat verwezenlijking dier wenschen niet mogelijk is zonder goedvinden van het Gemeente bestuur van Rotterdam en dat het daarom de voorkeur verdiende, indien de Rotterdamsche Kamer van koophandel en fabrieken bij dat Ge meentebestuur pogingen aanwendde tot het be reiken aan laatstgenoemde Kamer te verzoeken, een gemeenteschappelijke actie in die rechten te voeren of in een adres aan het Gemeentebestuur van Rotterdam, waaraan door de Schiedamsche Kamer adhaesie wordt betuigd, op inwilliging dier wenschen aan te dringen. Ook werd door den heer H. J. Jansen, het voorstel gedaan om Zijne Excellentie den Mi nister van Arbeid te verzoeken, zoo veel mogelijk de beperkende arbeidsbepalingen op te heffen totdat diezelfde beperkingen ook in andere lan den zullen zijn ingevoerd, en het ontwerp Van een daartoe strekkend adres door hem voorgele zen. Overeenkomstig zijn voorstel werd besloten. De vergadering werd daarop door den voor zitter gesloten. V.P.N. De eerste clubvergadering Vrijdagavond ge houden in „de Vriendschap" mag als geslaagd worden beschouwd. Wel had, gezien het aantal leden', de opkomst grooter kunnen zijn, doch het bezoek was be vredigend, en zij, die er waren, zijn voldaan huiswaarts gekeerd; twee bezoekers gaven zich als lid op, een spoorslag voor de leider, de heer Van der Most, om op den ingeslagen weg voortte- gaan. Vele Vragen, de liefhebberij voor hoenders en konijnen betreffende, werden tot genoegen der aanwezigen behandeld, terwijl ook de aandacht werd geschonken aan de aanstaande tentoonstel ling. Op de volgende avonden, telkens den eersten Vrijdag in de maand, zullen onderwerpen be handeld worden, welke op deze Vergadering door de leden zijn aangevraagd, Leden hebben v oor deze club-bijeenkomsten recht van intro ductie. Onderscheiding. Onze oud-stadgenoote, mej. Joanna Witberg, thans te Rijswijk (Z.H.) dienstbode bij mevr. de wed. L. JansenMelchers is vereerd met de eere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. W. B. Theatre. Voor totaal uitverkochte zalen werd vanaf Vrijdag in 't W. B. Theater te R'dam gegeven de naar den roman van Alex Dumas Pére bewerkte film „De zwarte Tulp." Zelden zagen we een dergelijk grootsch en boeiend stuk werk. Met prachtig spel treden als twee der hoofdperso nen hierin op de ons zoo sympathieke Gebroe ders Jan en Cornelis de Witt, die in 1672 op gruwzame wijze door'tHaagsche gepeupel werden vermoord. Om en door dit tragisch stuk historie weefde de groote Fransche schrijver de romanti sche geschiedenis van de „Zwarte Tulp" voor wier aankweeking 100.000 was utgeloofd. Aan Adriaan de Witt, de jonge neef van de gebroeders, verliefd op een Fransche bannelinge, de dochter van Overste Tilly, gelukt het die wondere tulp te kweeken, maar onder welke omstandigheden Valschelijk beschuldigd, werd hij door omge kochte rechters ter dood veroordeeld en zuchtte in de gevangenis. Z'n geliefde komt hem bezoe ken, brengt de tulp mee en dan heeft de indruk wekkende huwelijksvoltrekking in de gevangenis plaats, 't LiedWilt heden nu treden, hierbij gezongen door een groot dameskoor werd met de grootste aandacht gevolgd. Den volgenden morgen echter juist voor de terechtstelling, brengt de jonge Prins van Oranje een heerlijke oplossing. Bij 't vernemen van 't vonnis spoedt hij zich naar 't schavot en spreekt den beschuldigde vrij met de woorden Adriaan een de Witt kan geen verrader zijn. Behalve van de „Zwarte Tulp" kunnen we ook o.m. nog ge nieten van de interressante opnamen van de Oranjefeesten te R'dam en Schiedam. Tot en met Donderdagavond bestaat gelegen heid, dit succes-programma te gaan zien. Flora. Evenals in 't W.B.-Theatre geeft ook de Flora bioscoop, alhier, buiten 't gewone program w.o. de prachtfilm de Verdwenen Erfgenaam, de opnamen van het Oranjefeest in Schiedam en R'dam. Talrijke momenten o.m. de voetbalwed strijd, roeiwedstrijd enz. zijn bijzonder geslaagd. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie aan de Lange Nieuwstraat op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags sleutel, broche, dames- taschje, rozenkrans, kinderportemonnaie met 4 cent, kindertaschje, portefeuille met inh. Bij vinders papieren geld, A. Mes, Maasstraat 17; sleutel, P. G. Mak,Ged.Broersvest 58; post duif, H. Wilbrink, Mariastraat 104b damestasch J. H. Sluijters, Raam 26e boods^happentasch, Knippenga, Tramhuisje, R.E.T.M.; staaldraad, A.v. Woerkom, Broersveld 139 manchetknoop, J. van Noort, Singel broche waarin roosje W. Trijns, Tuinlaan 22a kindermuts, P. van Geene, Gasstraat 16ring, Steenhorst, Nieuwe- haven231 jurkje, J. Achte, Konijnenbuurt 18/2; portemonnaie inh. rozenkrans, L. v.d. Kraan, Proven iershuis 29 halsketting, Bakker, Breede Marktsteeg 3 medaille met lint, A. Gunneweg, Laan ons Genoegen 23 schoentjes, H. Wassenaar Dwarsstraat 60/1 vrouwenzak, I. van Tooien, Mariastraat 29 hond, houtopslagplaats fa. van der Lugt, Oosterhavenhoofd rozenkrans, W. v.d Heide, Singel 184/15 dameshorloge met ketting N. Lowis, Vriendschapstraat 14a linnenzak met waschgoed, A. Apon, L. Nieuwstraat 9 heeren horloge, L. A. van Gerven, Broersvest 10 reticule met inh. V. Weber, Polderstraat 7 damesarmband met. horloge, G. Schrooten, Middelharnisschestraat 15haan, P. Elshout, Bleekerstraat 25 bak, B. G. M. Dries, Maria straat 3 broche met steen, H. G. Visser, Villa straat 85 heerenportemonnaie met inh. P. S. van Bergen Walraven Warande 39b dames- armbandhorloge, G. Vethaak, Puttershoeksehe- straat 47 papierengeld, Ca. van Eijk, Rotter- damschedijk 37a lederen portemonnaie met inh. P. v. d. Kraan, Groeneweegje 27 postduif, P. van Steenhoven, Blokhuis 9. Gisteren deed J. N. P. wonende Prins-Mauritsstraat aangifte van diefstal van l2 M. kippengaas staande omz 'n tuintje in 't Sterrebosch. Zaterdag kwam de rijwiel- handelaar S. uit de Dwarsstraat, aangeven de vermoedelijke vermissing van een heerenrijwiel dat hij aan zekeren H. had verhuurd, die 't ech ter nog niet terug heeft gebracht. Verder deed de kleermaker N. nog aangifte van 't openbreken van de roef van z'n in de Wil helminahaven liggende roeiboot, waaruit wat jachtpatronen en een zwembroek zijn ontvreemd. Gemengd Nieuws. Tegen het bedrog met maat en gewicht. Dr. van Hamel Roos schrijft onder bovenstaand titel in het „Mandblad tegen de vervalschingen „Het komt ons wenschelijk voor, naar aan leiding van zeer talrijke klachten, in het pu bliek belang de aandacht te vestigen op het schromelijk bedrog dat nu eens bijwijze van afwisseling niet geschied ten opzichte van de hoedanigheid der waren, doch hetgeen alleen op een orïnoodig financieel verlies te staan komt. Wij bedoelen het tekort in gewicht op geleverde artikelen hetgeen een inzender in een der bladen zeer teekenend met „knijpen' betitelt. In de eerste plaats komt hierbij de melk in aanmerking. Het „scheutje te min" van één klant, vormt in een groote stad een „melkzee" en veroorzaakt natuurlijk een evenredig finan- tieel verlies. En is er alleen quaestie van fles-* schen en dus niet van een maat, dan speelt de inhouds-capaciteit daarbij een zeer belang rijke rol. .en wordt de schuld gegeven aan de moeilijkheid om gelijke flesschen te krijgen. Dit moge nu volkomen waar zijn, doch het behoort in geen geval een motief te worden om het publiek minder waarde voor zijn goede geld te leveren. Wij zouden, om dit euvel, dat inderdaad grooter is dan vermoed wordt, te bestrijden, in overweging wenschen te geven om den ver koop van melk uitsluitend toe te staan in officieel geijkte heele en halve flesschen, zooals wij dit b.v. in Duitschland bij den bierverkoop zagen. Het moge in den aanvang eenige moeite ver oorzaken voor de verkoopers, wij gelooven in- tusschen dat het algemeen belang in deze het zwaarste behoort te wegen. Een tweede misstand die ongetwijfeld als bedrog gebrandmerkt behoort te worden, is het schier dagelijk m de dagbladen vermelde tekort op het gew;cht van ons brood. Indien de klant hierop aanmerk'ng maakt, wordt hij gewoonlijk met de meest onmogelijke veront- schuld;g;ngen afgescheept. Nu eens heet het „dat de schaal van den klant n;et ju;st :s", dan weer 't gehe;mz;nmge en quas;-weten- schappelijke „dat de hoeveelhe:d droge stof vol doende ;s" en emdelijk dat het brood wat langer dan gewoonlijk >n den oven vertoefd heeft en dus wat mmder waterhoudend en derhalve. beter ;s dan het gewone brood Men kan natuur lijk evengoed beweren dat beschu;t voedzamer 'S dan wittebrood, mits men maar niet vraagt hoeveel brood men wel voor den prijs van een bepaald gewicht beschuit kan koopen. De broodleverancier heeft te zorgen le. dat zijn wittebrood een constant water gehalte bezit overeenkomstig de gestelde eischen; 2e. dat hij voor een bepaalden prijs een be paald gewicht levert. Het publiek kan in deze krachtig in zijn eigen belang medewerken door het brood on middellijk na ontvangst te wegen, en door bij een vruchteloos herhaalde klacht, de namen der overtreders ter kennis van den gemeentelijken Keuringsdienst te brengen." Nieuwe kellnersorganisatie. Onlangs is opgericht de neutrale vakvereeniging „Door Onderling Overleg" met het doel om in overeenstemming met de Patroons organisatie „Horecaf" tot betere toestanden in het Café-Res taurant te komen, met een eventueel daaraan verbonden vakcursus. Devereeniging is begonnen met 30 leden. Een oorlogsmuseum. De heer Wilton van Reede te Goes heeft naar de „Msb." meldt een hoogst belangrijke verzameling van al les, wat op den jongsten Europeeschen oorlog betrekking heeft, aangelegd.De verzameling be slaat reeds een drietal kamers. De heer Wilton van Reede gaat maar steeds voort met verzamelen. Hij is thans bezig een en ander te catalogiseeren. Fransch oorlogsschip. Het Fran sche oorlogsschip „Quentin Roosevelt is te Vlissingen aangekomen. Tusschen de etat major van het schip en de Nederlandsche marine wer den officieele bezoeken afgelegd. Hedenmorgen is het weer van Vlissingen naar Boulogne vertrokken. Werkverschaffing stopgezet. De raad der gemeente Doetinchem besloot heden met het oog op den financieelen toestand met 8-4 stemmen om uiterlijk 1 October a.s. de ge meentelijke werkverschaffing stop te zetten. Gedood. Aan de Duitsche grens nabij Reu ver is een smokkelaar door de Duitsche grensbe ambten doodgeschoten. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2