DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Dinsdag 6 September 1921. No. 13129. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. RUSLAND. Uit Riga zijn berichten binnengekomen, dat gedurende de vorige week ongeveer 61 personen zijn doodgeschoten door de Sovjet autoriteiten, daar zij verdacht waren van anti-bolsjewistiscbe complotten. „Berlingske Tidende" verneemt uit Helsing- fors dat volgens bericht uit Reval de laatste dagen ernstige botsingen tusschen arbeiders en soldaten te Petersburg hebben plaats gehad. In Moskou hadden groote branden plaats, waar door drie huizenblokken zijn vernield. DE MOORD OP ERZBERGER. De nasporingen naar den moordenaar van Erzberger worden met grooten ijver voortgezet. De resultaten, die het onderzoek tot dusver op geleverd heeft, zullen morgen door aanplakbil jetten aan de reclame-zuilen bekend worden ge maakt. De bekendmaking, waarop ook proeven van het handschrift der verdachten zullen voor komen, moet dienen, om de belangstelling van alle kringen der bevolking voor de ontdekking van de misdaad te wekken. De proeven van het handschrift bestaan uit eenige facsimiles der twee mannen, die voor den moord in het hotel ,,Zum weissen Hirsch" hebben gelogeerd. OPPER-SILEZIE. Uit Oppeln wordt gemeld De eer.Te verster kingen der Engelsche troepen in Opper-Silezië zijn te Oppeln gearriveerd, nadat reeds eenige dagen geleden kwartiermakers waren aangeko men. De troepen warden aan bet station door le den van de intergeallieerde commissie verwel komd. Voorloopig zullen zij in en nabij Oppeln blijven. GRIEKEN EN TURKEN. De „Times" verneemt uit Smyrna Moestafa Kemal blijft zich terugtrekken en levert achter hoede-gevechten nij zijn poging om zijn zware artillerie te redden, die van alle kanten wordt be dreigd. De verliezen der Turken zijn zwaar bij hun pogingen, terrein te veroveren door tegen aanvallen. Generaal Papoelos Verklaarde, dat de Orieksche verliezen ernstig zijn, maar geen verwondering behoeven te wekken, in aanmer king genomen de verkregen resultaten Kemal leidt persoonlijk het Turksche natio nale leger. De gemiddelde afstand van de Griek- sche linie tot Angora, bedraagt thans 40 mijl. n 6-i ü10 SC &en^etroepen zijn bezig om in allerijl den spoorweg tusschen Eskisjehir en de Sakaria, die door de Turken is verwoest, te herstellen. Men verwacht, dat Papoelos' troepen binnen vier dagen Angora zullen bezetten. engelsch-indie. De Matin verneemt uit Londen, dat vol gens berichten uit Madras de toestand in En- gelsch-Indië bijzonder dreigend is. Aan een Reutertelegram d.d. 1 Sept. uit Madras verzonden, ontleen en we, dat de gouver neur Lord Willington in de wetgevende vergade ring te Madras een verklaring over den opstand heeft afgelegd. Hij verklaarde, dat de opstand der Moplah's in de eerste plaats gericht was tegen de regeering en tegen het burgerlijk bestuur. In ongelooflijk korten tijd waren alle ver bindingswegen vernield of versperd. De openbare gebouwen en gerechtshoven werden geplunderd, de archieven vernietigd, de politiebure^ux van wapens en munitie beroofd en de regeering tot Volkomen werkeloosheid gedoemd De volledige 69 In allen gevalle wilde hij het beproeven, en zich later niet te verwijten hebben, dat hij de gelegenheid, om een verandering in zijn leven te brengen, ongebruikt had laten voorbijgaan. De bewustheid dat zijn verzoek niet ongunstig oor lord D. was opgenomen, bracht Amy- o m zulk een gelukkige gemoedsbestemming, da Don Basiho tot zijn groote verbazing moest erkennen, dat de verworpen neef een vrij bezadigd jongmensch was, die het ern stig met het leven scheen te meenen Maar op dertigjarigen leeftijd," zeide Amyott la chend, „is het met zoo gemakkelijk, om weder van meet af te beginnen." „Een man die zijn verstand heeft, land ten minste op zijn dertigste jaar weten, waar voor hij geschikt is," antwoordde de gees telijke op eenigszins gestrengen toon. Amy- °tt had niet het minste vermoeden van het entisch onderzoek, waaraan hij onderworpen was. sla"mm' Denkt Se RalPh speelde neer- dekk met ziJn stok" "Maar Stel' dat die ont- den ^°t niets leidt met andere woor- Do zich niet f?eschikt voor iets vindt n UasilioL doordringende oogen waren bijzonderheden waren nog niet bekend. Het plotseling uitbreken en de omvang der onlusten wijst op het bestaan van een uitgebreide organisatie, welker leiders slechts een gelegen heid hebben afgewacht om de regeering met ge weld omver te werpen en daarvoor het godsdien stig fanatisme der Moplah'o te exploiteeren. De gouverneur verklaarde, dat de regeering alles zou doen om de orde te herstellen en de schuldigen te straffen. Een op 30 Aug. te Madras gepubliceerd com muniqué maakt bekend, dat de generaal, die het bevel voert over het district, naar Calicut is ver trokken. De uit Tiroer en Mallapoeram vertrokken Britsche kolonnes zouden elkaar te Tiroerangadi, het centrum van den opstand, ontmoeten, waar een groot aantal Moplah's zich heeft geconcen treerd. Te Mallapoeran is het kalm. De spoorweg naar Calicut wordt door troepen bewaakt. De inwoners van die streek keeren naar huis terug. AMERIKA. De Fordney Tariff Bill, die zooals reeds vroeger gemeld, zulke hooge invoerrechten op goederen uit het buitenland wil leggen, als nog niet m de gesch;eden;s der Vereemgde Staten bekend 'S, zal volgens het New York- sche „Journal of Commerce" spoed'g drasti sche wijzigingen ondergaan. Het blad voert als bewijs voor de juistheid zijner voorspelling de uitspraken van verscheidene leden van de financierde commissie uit den Senaat, ook van Penrose, aan. Senator Penrose is van oordeel, dat de invoerrechten van bijna iedere para graaf verminderd moeten worden. Wordt de wet in haar huidigen vorm toegepast, dan zal de handel groote schade berokkenen. ALLERLEI. De Matin" meldt: De minister van Oorlog is er officieel van verwittigd, dat generaal Pershing, de Amerikaansche opperbevelhebber, einde October naar Frankrijk zal komen, om het stoffelijk overschot te halen van een onbeken den Amerikaansche soldaat, hetwelk op het nati onale kerkhof te Arlington zal worcen bijgezet. Maarschalk Foch zal deze plechtigheid stellig bij wonen. Uit Oppeln wordt gemeldGeneraal Le Rond is Maandagmorgen te Oppeln aangekomen en heeft de leiding der intergeallieerde commissie weer aanvaard. De staf van den Engelschen generaal He- nicker is weer van Tarnowitz naar Gross Streh- litz verplaatst. De vertegenwoordiger der Sovjet-regeering te Berlijn, Wigdor Kopp, bevindt zich op het oo- genblik in Moskou en zal voor een speciale zen ding weder naar Berlijn terugkeeren. Voor de vervulling van den post van gezant der Sovjet- regeering te Berlijn heeft men een andere per soonlijkheid op het oog. Drie bataljons infanterie, eenige machine- geweer-afdeelingen en een luchteskader zijn door het departement Van oorlog naar West-Virginia gezonden, om de orde in de mijnstreek te herstel len, waar de gevechten tusschen de gewapende mijnwerkers en de plaatselijke garnizoenen nog steeds over een front van ettelijke mijlen voort duren. Volgens ontvangen berichten wordt het aantal mijnwerkers, dat in het gevecht van Vrij dag j.l. is gedood, op tweehonderd geschat. Uit New York wordt gemeld: Het hof van cassatie van den Staat Nieuw York heeft de wet ongeldig verklaard, waar bij een bedrag van erica zestig millioen dollar werd uitgetrokken ter uitkeering aan veteranen van den grooten oorlog. Het Hof stelde zich op met eenig wantrouwen op hem gevestigd. „Moedeloosheid leidt tot niets. Noch in de heidensche, noch in de Christelijke geschie denis heeft een moedeloos man ooit iets groots tot stand gebracht," zei hij met nadruk. Maar zijn natuurlijke wellevendheid en opgeruimdheid deden hem een wending de heerlijke schil derkunst tot loopbaan kiezen, sir ging hij op een verzoenenden toon voort. Thans was het de beurt, van Ralph, om hem met eenigen argwaan aan te zien. Hij was het met zichzelf niet eens, of er niet een zweem van satire in de stem van den geestelijke lag. „Ge hebt wellicht mijn portret van mrs. Hornby gezien zei hij koel. „Ja het onderwerp is niet zeer dankbaar met zeer gemakkelijk een weinig stroef van uitdrukking." „Holbein, Rembrandt, Albrecht, Dürer heb ben in hun tijd allen leelijke vrouwen geschil derd en er meesterstukken van gemaakt," viel Amyott hem eenigszins scherp in de re de i „Dat is ook zoo stemde Don Basilio toe, terwijl hij het hoofd schudde en min of meer ondeugend glimlachte, wat den jongen kunste aar niet ontging. Hij kreeg een hevige kleur. „Niet, dat ik dwaas en dom genoeg ben, om mij met hen het standpunt, dat deze wet in strijd is met de constitutie, die bepaalt, dat geen belastinggelden mogen worden gebruikt ten bate van particulie ren, vereenigingen of organisaties en dat even min het crediet van den Staat te hunnen behoeve mag worden aangewend. In het vonnis voegde het Hof er aan toe, dat de Staat, evenals een particulier, met een licht hart verplichtingen op zich neemt en schulden aangaat, waaraan hij niet zou denken, wanneer er aanstonds betaling in baar geld noodig was. Het Roemeensch-Servische comité tot regeling van de spoorwegverbindingen heeft beslóten tot den aanleg van een lijn Boekarest Belgrado met een Donaubrug bij Semendrai. Ook zal een traject voor vliegtuigen worden ge maakt. De twee landen zullen daartoe landings plaatsen op hun gebied aaleggen, om de lijn Parijs—PraagBelgradoBoekarestConstan tinopel. te completeeren. Binnenland. Een standbeeld voor Willem II. De burgemeester van Den Haag zal naar menverneemt, de commissie,welke zich ten doel stelt het tot stand brengen van een nieuw stand beeld voor Koning Willem II op 13 Sept. a.s. in de trouwzaal van het stadhuis installeeren. Het tegenwoordige standbeeld op het Bui tenhof zal n.l. wanneer de nieuwe verkeersweg tot stand komt, moeten worden verplaatst. Het denkbeeld is nu in overweging om het brons van het bestaande standbeeld te vergieten volgens het model van het Ruiterstandbeeld van Willem II, waarvan de maquette zich in het Rijksmuseum te Amsterdam bevindt en dat in origineel in Luxemburg staat. Eere-voorzitter, van het comité hetwelk zich tot dit doel gevormd heeft, is de Min. van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek. Voorzitter is de burgemeester, terwijl in het comité o.m. zitting hebben de heer M. Jochems, die herhaaldelijk in de bladen de vervanging van het tegenwoordig standbeeld door een waardiger heeft bepleit, generaal de Waal, die voornamelijk het initiatief tot de Vorming van het comité heeft genomen en onze gezant te Boekarest, dr. Hendrik Muller. De Koninklijke. De Koninklijke Petroleumgroep heeft groote voorloopige bestellingen aan materieel voor In- dië, welke zij bij Nederlandsche belanghebben den had gedaan, niet laten doorgaan, in ver band met de inkrimping van haar bedrijf al daar. Met deze bestellingen zou een bedrag van 15 millioen gemoeid zijn. De Invaliiliteits- en Ouderdoms-Wetgeving. Naar aanleiding van het verslag over de wetsontwerpen houdende wijziging der Invali diteitswet en wijziging der Ouderdomswet 1919 hebben de Ministers van Arbeid, van Financiën, en van Justitie eene nota ingezonden waarin zij erkennen, dat het achteraf bezien beter ware geweest, indien zij de thans voorgestelde ver hooging van de loon- en inkomstengrens van 2000 tot 3000 reeds aanstonds hadden los gemaakt van hunne verdere eventueele wets voorstellen, in verband met de aanneming der in het verslag bedoelde motie. Aanvankelijk kwam het hun echter juister voor om in één wetsontwerp alle wijzigingen samen te vatten. Welke in de Invaliditeitswet zouden moeten worden aangebracht, indien niet slechts de loongrenzen, doch ook de loonklassen en de premiën zouden worden gewijzigd. De aan zienlijke verhooging der Staatsbijdrage, be doeld in art. 20 der Invaliditeitswet, welke bij te vergelijkenbegon hij heftig, maar hij bedwong zich Spoedig en vervolgde onverschil lig „Ik heb de kunst er aan gegeven, omdat ik er volstrekt geen begrip van heb." Don Basi lio vouwde de handen en zuchtte veelbeteeke- nend. „Zij is een gestrenge meesteres en eischt een volkomen toewijding maar dan ook be loont zij haar dienaren grootmoedig. Hoe rein, hoe edel is haar roeping, en hoe ver heven haar doelAls ik geen geestelijke was, zou ik niets liever dan kunstenaar willen wezen riep hij uit, terwijl zijn schoon verstandig gelaat van geestdrift straalde. Amyott zag hem met een gemengd gevoel van verrassing en sympathie aan. „Hij heeft een goed gezicht. Ik zou hem gaarne mijn vertrouwen schenken, en hem zeggen, dat ik voor Virginia wel naar het andere eind der wereld zou willen gaan," dacht hij, ter wijl Don Basilio op dat oogenblik zijn critische houding scheen te vergeten, en met bezieling voort redeneerde over de verheven zending der Kunst, haar veredelende hoedanigheden en haar schoone roeping over haar heerlijke gewrochten die door het christendom tot volkomenheid waren gebracht, en hij gaf daarbij blijk van zooveel kennis en beschaving en zooveel dritische be gaafdheid, dat de arme Amyott zich hoe langer hoe kleiner, onbeteekenender en verachte- een niet al te onbeteekenende wijziging der loonklassen en der premiën noodzakelijk bleek, gevoegd bij den zorgelijkcn toestand van 's Rijks schatkist, leidde echter tot uiteraard tijdroovend overleg tusschen den Minister van Arbeid en den Ambtsvoorganger van den Mi nister van Financiën. Dit overleg bleek echter de zaak veel langer op te houden dan aanvankelijk gemeend werd. Toen dit duidelijk was geworden, werd be sloten tot het doen van voorstellen, betreffen de een aantal punten, ten aanzien waarvan nadere regeling bet meest drong. Hoewel een spoedige voorziening ongetwij- geld meer in het belang der betrokken groepen van arbeiders zou zijn geweest, wijzen de Mi nisters er echter op, dat, voor zoover nadeel is geleiden door arbeiders en de betrekkingen van arbeiders, die de verzekering hebben laten vallen, toen zij 2000 en meer per jaar gingen verdienen, dat nadeel toch goeddeels aan die arbeiders zelf moet worden geweten. Van ern stige mannen, met hart voor de belangen van hunne gezinnen, die 40 en meer verdienen, mag worden verwacht, dat zij zich eene tijde lijke opoffering van 60 cents per week zij hadden zelfs kunnen met de betaling van 25 cents per week, willen getroosten. De voorgestelde uitbreiding van de loon grens van 2000 tot 3000 houdt verband met de sedert de totstandkoming der Invaliditeits wet ingetreden stijging der loonen en heeft dan ook geen andere strekking dan te voor komen, dat arbeiders, die naar de bedoeling van den wetgever verplicht verzekerd behooren te zijn, buiten de verzekering vallen. Een loon van ƒ2000 in 1913 beteekent zeggen de Mi nisters stellig niet minder dan thans een loon van 3000, zoodat het thans ingediende voorstel om in het overgangstijdperk nog in de verzekering op te nemen, arbeiders die meer dan 2000 doch minder dan 3000 per jaar verd'enen, en voorts de bevoegdhe;d om de verzeker-ng op grond van het verd'enen van een bepaald loon te doen vervallen, te houden aan een grens van ƒ3000, geacht kan worden geheel ;n de lijn te l'ggen van den wetgever van 1912, toen deze vorenbedoelde grenzen naar boven op 2000 vaststelde. Door de vast gestelde verhoog'ng van de loongrens wordt derhalve de grondslag der Invaliditeitswet niet aangetast, veeleer hersteld. De Ministers kunnen voorts niet toegeven, dat deze verhooging tot ongewenschte gevol gen zal leiden. Tactisch gaat de nota voort zou zeker te verdedigen zijn eene bepaling, dat verze kerde arbeiders, wier loon ƒ2000 te boven gaat, in de premie hebben bij te dragen, maar de Ministers betwijfelen het practische nutvan zoodanige regeling, aangezien immers de wet telijke regeling nopens de betaling der premie geenszins beslissend is voor de vraag wie, werkgever of arbeider, feitelijk den last. der premiebetaling zal dragen. In dit verband wordt nog medegedeeld, dat blijkens ingewonnen wiskunde voorlichting, de voorgestelde verhooging der loongrenzen geen verhooging der Staatsbijdrage aan het Invali- diteitsfonds noodig maakt. Op de in het Verslag gestelde vraag, of het wel noodzakelijk zal zijn het premiebedrag voor loontrekkenden met inkomens tusschen 2000 en 3000 belangrijk te verhoogen, mee nen de ministers, als vallende buiten het kader van 't onderhavige ontwerp, thans niet te moe ten ingaan, Met het oog op de beperkte strek king van dit ontwerp is daarin evenmin eer verhooging van de loongrens, als in de artike len en volgende bedoeld, op haar plaats. lijker begon te gevoelen, en zich over zichzelf schaamde. „De man moet mij wel voor een dommen, aanmatigenden ezel houden. Hemel, als hij eens iets van mijn vreeselijk prulwerk te zien kreeg, en vermoedde, dat ik mij som s verbeeld heb, iets te presteeren Dergelijke minder aan gename gedachten drongen zich aan hem op. Misschien verried zijn gelaat wel iets van hetgeen in zijn binnenste omging, want een oogenblik later viel Don Basiho zichzelf met een vriendelijke, eenigszins medelijdenden blik in de rede „Maar daarom niet gewankeld, al komt het succes niet terstond. Ge hebt on getwijfeld een zeker talent voor portretschil deren „Prulwerk zei Amyott met een bitter lach je. „Mijn goede heer ik weet dat ik niet kan schilderen." „Kom, komZoo moet gij niet spreken. Virginia vertelde mij dat is te zeggen, ik hoorde dat ge nog wel andere koorden op uw boog hebt.Met recht moogt ge dus deverwachting koesteren, dat Amyott zag hem ontsteld aan.. Virginia vergfst zich. Ik heb alle verwachting laten varen, behalve die van mijn eigen brood te Verdienen, "zei hij op beslisten toon. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1