LUX 7o Virginia's levensloop. Hoe het komt dat wollen goed krimpt DAGBLADWOOR SCHIEDAM EN FEU!LLETON 44ste Jaargang. Woensdag 7 September 1921. No. 13130. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bultenlandseh Nieuws. ENGELSCH-INDIë. Volgens den correspondent van de „Times" te Madras heeft de belegering van de mos kee, waarin de leiders der Moplahs zich met zijn aanhang had verschanst, drie dagen ge duurd. Toen staken zij een witte vlag uit en kwa men met de handen omhoog naar buiten, zoodat de leider met zijn troep zonder verzet in handen der Engelschen vielen. Gedurende het beleg hadden de Moplah's fanatiek gevochten en uitvallen gedaan. Tij dens de beschieting werden de dooden der Mop lah's van de moskee-muren in de rivier jpeworpen, zoodat hun aantal niet met juistheid is vast te stellen. Reuter seint uit Calicut Meer dan 300 Moplahs zijn gearresteerd. Zij zijn voor afzonderlijke rechters gebracht, en volgens de krijgswet gevonnist. Zij zijn tot drie jaar gevangenisstraf ieder veroordeeld wegens plundering, opbreken van rails en der gelijke feiten. OOSTENRIJK. De regeering zal bij de financieele commissie Van het parlement een aanvraag indienen voor een crediet van 8 milliard kronen. Een officieus bericht, over dit onderwerp gepubliceerd, deelt mede, dat geen enkele ongunstige tijding ont vangen is over de onderhandelingen door den minister van financiën te Parijs, te Londen en te Genéve met den Volkenbond gevoerd, maar dat, daar de uitslag daarvan nog zeer twijfel achtig is en de credieten zeker niet op een vooraf vast te stellen datum te krijgen zullen zijn, de regeering zich genoodzaakt ziet, het bovengenoemde crediet aan te vragen. GRIEKEN EN TURKEN. Reuter seint uit Smyrna Hier is bericht ontvangen, dat Angora na een hevigen strijd gevallen is. De Grieken waren numeriek in de meerderheid. IERLAND. De Valera heeft gisternamiddag in het Mansion House te Dublin tegenover persvertegenwoor digers de volgende verklaring afgelegd Het schijnt n ernstige politieke zonde te zijn in deze dagen zijn oogen open te houden, nu met gezond verstand de spot wordt gedreven. De Engelsche keizerlijke verkoopers pogen aan Ierland politieke margarine te verkoopen van een tweede kwaliteit. Nu zijn zij kwaad, omdat wij het etiket, dat zij er op hadden ge plakt, er hebben afgerukt. Indien het werkelijk goede boter was, hadden zij niet zooveel be hoeven te adverteeren. Dat het artikel aan vaard zal worden, is echter zeer onwaarschijn lijk. Laat ons daarom alle camouflage en schijn heiligheid ter zijde stellen, vervolgt De Valera. Laat Engeland een ultimatum zenden. Geen voorwendsel zal de bedreiging met geweld ver bergen. De natuurlijke krachten der wederzijdsche belangen zouden Engeland en Ierland lang ge leden als ware vrienden in vrijwillige samen werking tot elkander hebben gebracht, hadden niet wetgevers en staatslieden voortdurend met kunstige listen onoverkomelijke barrières op geworpen. Deze pogen nu de Engelsche voor stellen eeuwig te doen voortbestaan. Wij strijden om een natuurlijke eenheid te bereiken. Allen, die wenschen dat Ierland en ,,Nu, zooveel te beter. Virginia heeft mij natuurlijk alles meegedeeld," vervolgde hij be hoedzaam.,„Dat was niet meer dan 't recht en natuurlijk is het geheim bij mij volkomen veilig.^ Maar toch is mij alles niet geheel hel- der. Er moet een vergissing zeker een mis verstand bestaan, want Virginia zeide, en 'u ,gaarne aan> dat gij zeer boos gehandeld hebt, door ongevraagd van alle mogelijke rechten afstand te doen. Hoewel Virginia zeide, dat is te zeggen, ik meen er uit op te mogen maken, dat er een eenvoudige op lossing van alle bestaande moeilijkheden kon gevonden worden, als hij en Signorina Madeline..." Amyott was min of meer bleek gewor den. „Heeft Virginia dat werkelijk gezegd Vroeg hij scherp. >,Wat doet het er toe, wat een meisje zegt °i denk? Ze is een romantisch zottinnetje!" nZe weet zeer goed, dat Madeline en ik .0o't kunnen trouwen Ze ;s z;ende bbnd leP hij verstoord uit. en"h Don Basilio haalde diep adem je j eade zich voorzichtig van een snuif- 2jjn a 1" herhaalde hij langzaam, terwijl Se'aat en houding een onverstoorbaar Engeland vrienden zijn, moeten hier de helpen de hand bieden. Veertien leden van het kabinet zijn naar Inverness in Schotland gereisd voor de zit ting van den ministerraad, die heden gehouden zal worden en waar men zal beraadslagen over het antwoord van De Valera op den brief van Lloyd George. Intusschen neemt de ongunstige kritiek op den brief van De Valera toe, ook in kringen, waar men tot dusver sympathiek te genover de Iersche zaak stond. Volgens de „Manchester Guardian", de „Daily News" en andere bladen, heeft deze brief in Ierland zelf groote onrust en verlegenheid ver oorzaakt. lerwijl de gematigde Iersche ele menten bereid zijn te erkennen, dat De Va lera misschien gerechtvaardigd is in zijn pogin gen om een zoo goed mogelijken koop te sluiten, geven zij er zich rekenschap van, dat zijn weinig belovende houding en zijn agressieve toon een vergelijk op ernstige wijze benadeelen. Deze op vatting blijkt ook uit een intervieuw met Sir Horace Plunkett, een van de best bekende Ieren, die veel doorzicht hebben getoond. Hij eischt voor de Iersche minderheid het recht om een stem te hebben in de beslissing en vraagt, dat men aan de bevolking van het Zuiden en Westen van Ierland de gelegenheid zal geven om te be slissen of het aanbod der Engelsche regeering al dan niet moet worden aangenomen. De „Times" zegt, dat het antwoord van de Valera een groote teleurstelling is geweest voor de groote meerder heid der Ieren. Zij hadden verwacht dat op den dringenden brief van Lloyd George een definitief antwoord gegeven zou worden. Zij hebben nu gemerkt, dat, terwijl onderhandelingen nog mo gelijk zijn, de nationale hoop op vrede afhanke lijk blijft van de toevallige incidenten in den toe stand, die er waarschijnlijk niet beter op zal wor den naar mate er meer tijd verloopt. Tot dusver had Ierland er op vertrouwd, zoo schrijft het blad, dat te zijner tijd een overeenkomst ge troffen zou worden. Dit vertrouwen was ge baseerd, niet zoozeer op redeneering, dan wel op de instinctieve weigering om te gelooven, dat men door dwaasheid of koppigheid, aan welke zijde dan ook, zou toestaan, dat Ierland weer in den burgeroorlog terugviel. Thans beginnen de vrien den van den vrede ongerust te worden en met groote bezorgdheid wacht men den uitslag van den ministerrad van Woensdag af. Men ver wacht, dat de regeering den cisch van Dail Ei- reann tot erkenning van de' Iersche republiek zal verwerpen en dat zij een bepaalden tijd zal vast stellen voor het hervatten van eerlijke onderhan delingen. Lloyd George zal heden met den koning het ontbijt gebruiken te Moy Hall bij Inverness en zal met den koning den Ierschen toestand be spreken alvorens hij zich begeeft naar het raad huis te Inverness, waar de zitting van het Engel sche kabinet zal plaats hebben. Terwijl men in Londensche politieke kringen van oordeel is, dat de onderhandelingen een critiek punt hebben be reikt, gelooft men toch, dat het antwoord, dat de Engelsche regeering zal geven den weg zal openlaten voor verdere onderhandelingen. Over het algemeen is men van oordeel, dat het kabinet zal vaststellen, dat iedere nieuwe conferentie slechts zal kunnen worden gehouden op den grondslag van de eenheid van Ierland met. het Britsche rijk. POLEN. Naar men uit Berlijn seint, heeft de Poolsche minister van Financiën Stezkowski zijn ontslag genomen. Naar N.T.A. uit Berlijn seint, is generaal Niessel, de chef van de Fransche militaire missie ondoorgrondelijke uitdrukking aannamen. Amyott zweeg een oogenblik. Hij verlangde en toch vreesde hij te spreken. Plotseling herin nerde hij zich, dat hij in het huis was van Geof frey Hornby, zijn gastheer zijn Vriend, en dat één woord over zijn liefde voor Virginia, hoewel het hem op de lippen brandde, een daad van verraad zou wezen. „Is het u niet bekend, dat Madeline met Hugh Fraser gaat trouwen zei hij einde lijk, nadat hij met moeite zijn zelfbeheersching had teruggekregen. „Voorzeker. Ik heb het gehoord. Maar ik vergeet het telkens. Ze ziet er zoo weinig als een bruid uit. Dat huis," en hij wees in de richting van het Kasteel, „heeft zoo weinig feestelijks. Het is of er een schaduw over hangt. Die goede Lethebridge. Het is zeer natuurlijk, dat ze nog over hem treurt, maar toch moest een jong meisje het Heilig Sacrament des huwelijks in een blijder stemming en meer hoopvol tege moet gaan. Maar ik vrees, dat de grondslag der hoop ontbreekt, want zonder een krachtig, leven dig geloof in een leven aan gene zijde des grafs, moet de eerste kennismaking met den dood i?ts vreeslijks zijn een zedelijke schok, die voor een denkend, fijngevoelig persoontje als Madeline vernietigend is. Arm kind Amyott zuchtte ook, want hij herinnerde ?ich nog zeer goed het bleeke, wanhopige gelaat van Madeline, toen hij haar voor het Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. in Polen, tot chef van den Poolschen staf be noemd. De secretaris-generaal van den Volkenbond, sir Eric Drummond heeft aan den bondsraad eenige telegrammen ter kennisneming voorgelegd waarin de koning van den Hedjaz protesteert tegen het Fransche bestuur in Servië. Onder bewaring van het strengste incognito zou de Amerikaansche bankier E. Pierpont Mor gan Jr. een vijftal dagen te Berlijn hebben ver toefd. Voordat Morgan naar Berlijn kwam, was hij veertien dagen te Parijs, waar hij over de overneming van Duitsche schadeloosstellings obligaties door een international consortium onderhandelde. Over het doel van zijn verblijf te Berlijn doen slechts vage geruchten de ron de. Hij zou hier met vooraanstaande ban kiers en met den directeur-generaal van de A.E.G., Deutsch, onderhandeld hebben Voorts zou hij onderhandelingen hebben gevoerd met een lid van de Stinnes-groep volgens een ander bericht zelfs met Stinnes zelf. Er zou een leening van de Morgan-banken door bemidde ling van Stinnes gesloten zijn. Naar de „B.Z." verneemt, hangt het be zoek van Morgan aan Berlijn samen met de onderhandelingen, welke een Duitsche indus trie-groep, door bemiddeling van de Deutsche Bank ,met Amerikaansche banken heeft ge voerd. Met deze onderhandelingen, die blijk baar tot een resultaat hebben geleid en waar door deze groep aanzienlijke Amerikaansche credieten zou verkrijgen, hangt blijkbaar ook de buitengewone stijging van den koers voor aand E.A.G. samen. HONGARIJE. De Regeering te Boedapest heeft een ultima tum aan Oostenrijk gezonden, waarin onmiddel lijke ontruiming van West-Hongarije geëischt wordt. De termijn van dit ultimatum is reeds ver streken. Nader seint men De crisis in verband met de ontruiming van West-Hongarije neemt in scherpte toe. Gisteren hebben Hongaarsche benden de oude grens over schreden, waarna zij het Neder-Oostenrijksche stadje Kirchschlag na een bloedig gevecht ver meesterden. Te Weenen heerscht groote opwinding over het uitblijven van een interventie der Entente. Naar Wolff uit Weenen seint, wordt uit Wiener Neustadt aan de Neue Freie Presse gemeld, dat de geallieerde mogendheden aan de Hongaarsche regeering een ultimatum hebben gericht, waarin de onmiddellijke ontruiming van het geheele krachtens het Vredesverdrag aan Oostenrijk over te dragen gebied in West-Honga rije geëischt wordt. Dit ultimatum loopt over zes dagen 's nachts te twee uur af. ALLERLEI. Eenigen tijd geleden is in den Stillen Oceaan een Canadeesch stoomschip, de Canadian Im porter, door avernij in hulpeloozen staat geraakt. Daar men niet nauwkeurig wist, waar het schip zich bevond, duurde het twaalf dagen, voordat het opgespoord was. De bemanning was nog aan boord, doch ze had de hoop op redding reeds la- THANS KUNT U LEEREN HOE DIT VOOR ALTIJD TE VERMIJDEN Wol verschilt geheel van alle andere weefsels. In de keuze van Uw zeeppre- paraat en in Uw behandeling van het goed ligt het geheim van het welslagen van het wasschen Uwer wollen stoffen. De gevoeligheid van wollen weefsels voor alkali, en voor temperatuursver anderingen, alsook boenen, zijn de oor zaken van het krimpen. DE LEVER'S ZEEPMAATSCHAPPIJ, Doet wol volstrekt niet krimpen eerst ontmoette, maar ook hoe Virginia op haar knieën lag, voor hetzelfde beeld en met oogen ten Hemel geslagen vurig bad. „Ja," zei hij ernstig, „voor vele harten kan de godsdienst de eenige trooster zijn. Ik wenschfe wel, dat Madeline het geloof van Virginia had." „Arm kind 1" herhaalde de goedhartige gees telijke. „Hoe zal die tengere bloem ooit de tel kens terugkeerende schokken van het evenwicht kunnen doorstaan en, evenals een bloem, met geen- andere wortels dan in onze verraderlij ke, bedriegelijke wereld." „Ge gelooft dus sir," zei Amyott, terwijl hij hem vragend aanzag, >,dat Virginia meer weerstands-vermogen, meer moed heeft, dan Madeline „Ja, Liet zou mij een groote teleurstelling zijn, als het tegenovergestelde bleek. Virgi nia is een vrome Christin. Ze kent de waarde van wereldsche goederen en genoegens. Ze is niet in staat, om tegen den raad en het ver langen van hen, die haar liefhebben en aange wezen zijn, om een keuze voor haar te doen, haar hart op iets te zetten. Virginia is een goed meisje," herhaalde hij veelbeteekenend. In Amyott's ooren klonken de woorden als de toonen eener doodsklok over zijn wil de, onmogelijke droomen en verwachtingen. Plotseling scheen die groote, kalme, zacht moedige priester hem een onweerstaanbare macht geworden, die met een zijner beval lige, waardige gebaren eiken tegenstand kon breken en elke uiting van eigen wil en begeerte vernietigen. Welke kans kon er tegenover zulk een mach tige tegenpartij voor hem bestaan Goch was het mogelijk, dat hij voor zijn misplaatste ver wachtingen een hoop kon koesteren op -het doordringend, critisch oordeel van een man als Don Basilio. Arme AmyottHet was een bitte re les in boetedoening en deemaediging, die hem in een stemming bracht, om, zoo mogelijk, Vir ginia te haten, daar zij het middel was geweest, om hem die te geven. Het was waar, dat Lethebridge Manor niet het feestelijk aanzien had van een huis, waarin eerotdaags een bruiloft zou plaats vinden. Made line wilde Hechts haar toestemming geven voor de hoogst noodzakelijke toebereidselen.Zelfs was het aanschaffen van den trousseau in weerwil van madame Mercier's dringende verloogen, tot later uitgesteld.Er waren zoovele andere be zigheden, waarbij de tusschenkomst der man nen van de wet werd vereischt, en zij had het zóó druk met het in orde brengen van haarv ader's papieren en andere bijzonderheden, die al haar tijd en aandacht vorderden, dat, een en ander een zeer gewettigde verontschuldiging voor haar was, om andere zaken terzijde te stellen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAM COURANT Vlaardingcn. Fftbrikaate van Sunlight Zeep. o O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1