Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 7 September. De voorzitter herdenkt het overleden lid, den heer Helsdingen, die als plichtgetrouw en nauwgezet man de aigemeene achting genoot. De minister van binnenlandse he za ken sluit zich namens de regeering bij de woor den van den voorzitter aan. De heer Marchant V. d. vraagt verlof tot het houden van een interpellatie over de cecon structie van het kabinet. De heer De Jonge s. d. wil interpellee- ren over de staking aan de dominiale mijn. Op beide verzoeken zal Donderdag worden be slist. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter steld voor overeen komstig de brieven van de Ministers van Finan ciën en Oorlog te besluiten tot afvoering der ont werpen in zake de pensioiineering. De heer Van Stapele S.-D. betreurt het dat de Regeering niet nader heeft mee gedeeld wat de bedoeling is van het uitstel. Rij vraagt den Minister van Financiën of deze bereid is mede te deelen wanneer de wijzigingen zullen verschijnen en waarin ze zullen bestaan. De heer Duymaer van Twist A.-R. betreurt ook het uitstel, speciaal voor de mili taire pensioenen. Hij vraagt het ontwerp achter op de agenda te plaatsen. De heer W ij k (Dem. weermacht) sluit zich bij de vorigen spreker aan. De Kamer is speciaal voor deze ontwerpen bijeengekomen en hij wenscht dus. dadelijk deze ontwerpen te gaan be handelen. Dit voorstel wordt niet voldoende onder steund. De heer Rink V. B. meent, dat deze wetsontwerpen niet in behandeling kunnen komen, voordat er een nieuwe Minister is. Flij vertrouwt echter dat deze ontwerpen zoo spoe dig mogelijk in behandeling zullen komen. De heer Marchant V.-D. zegt, dat de Kamer machteloos staat en hij meent, dat zij alleen kan aandringen op spoed bij de Regee ring. Hij dient een motie in waarin uitvoerig wordt uitgesproken, dat de wijzigingen zóó spoedig zullen worden ingediend, dat de ontwer pen nog vóór de staatsbegrooting kunnen worden behandeld. De Minister van Financiën, de heer D e Geer, zegt, dat de Regeering van zins is de wijzi^ngsontwerpen zoo spoedig mogelijk in te dienen en wel zóó, dat de Kamer nog vóór de staatsbegrooting de ontwerpen zal kunnen be handelen. Hij deelt overigens mede, dat alleen wijzigingen verbeteringen zullen zijn. (Gelach. De heer Marchant V.-D. trekt zijn motie in. De heer W ij k (Dem. weermacht) dient een motie in waarin gevraagd wordt, dat geen mili tairen uit den dienst zullen worden ontslagen vóór de pensioenwetten gereed zijn. De motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. Wijziging kieswet enz. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot wij ziging van de Kieswet, van de Provinciale Wet en van de Gemeentewet. De aigemeene beschouwingen worden niet gehouden. De artikelen komen in behandeling. De heer Rutgers (A.-R.) verdedigt de invoeging van een artikel, om mogelijk te maken dat personen, die buiten hun woonplaats ver toeven, een ander kunnen machtigen om v oor hen te stemmen. Hij ziet daarin geen gevaar voor e- ventueele pressie, want de kiezerslijst is openbaar De heer Al bar da (S.-D.) zag gaarne een regeling getroffen voor hen, die uitstedig zijn Het amendement-Rutgers acht hij echter ge vaarlijk, omdat het strijdig is met het karakter Van het geheime kiesrecht. De heer Rink (V. B.) heeft 2 principieele en 8 technische bezwaren tegen het amende ment. Het opent de gelegenheid voor onders handsche transacties en het is onbillijk voor an dere categoriën dan visschers, schippers en han delsreizigers. Wat de technische bezwaren be treft, wijst hij op de onvolledigheid der amende menten. De heer Snoeck H enkemans (C.-H.) acht de poging van den heer Rutgers niet zoo kwaad. Zij zal althans velen ten goede komen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, zegt, dat de Regeering ernstig heeft getracht een op lossing te vinden. Het voorgestelde amendement acht de Minis ter echter niet afdoende. De heer Rutgers (A. R.) heeft voorts in gediend een amendement om mogelijk te maken dat 'de vrouw haar man machtigt om voor haar te stemmen. Mej. G r o e n e w e g (S. D.) ziet in die. mach tiging een gevaar voor het vrouwenkiesrecht. Een groot deel van de vrouwen zal om allerlei rédenen zich van het kiesrecht ontdoen. Zij zal zich niet zelfstandig politiek ontwikkelen en juist dat is de fout. De heer Van de Laar (Chr. Soc.) heeft ook bezwaar tegen dit amendement, dat hij in strijd acht met de eenheid van het huwelijk, juist een punt dat hij bij het vrouwenkiesrecht niet in gevaar wil brengen. De heer Van Schaik (R. K.) ziet de nood zakelijkheid van dit amendement niet in. Hij ziet er bovendien in een meervoudig stemrecht, dat men vroeger niet wilde, en dus is hij er tegen. De heer Rink (V. B.) meent, dat de on schuldige toelichting van den heer Rutgers niet in overeenstemming is met den inhoud van het amendement en hetgeen er uit kan voort komen. Hij is tegen het amendement. De Minister verklaart, dat dit amende ment gedeeltelijk terugkomt op haar vroegere beslissing inzake volledige gelijkstelling van het kiesrecht van man en vrouw. Hij ontraadt de Kamer dit amendement ten zeerste. Het eerste amendement (machtiging in het algemeen bij afwezigheid) wordt verworpen met 64 tegen 14 stemmen. Het tweede amendement (machtiging door de vrouw) wordt verworpen met 63 tegen 16 stem men. Art. 31. De heer Al.barda (S. D.) verdedigt een amendement orii het maximum kiezers per bu reau op 700 te brengen in plaats van lOüO. De heer Van D ij k (R. K.) acht dit amen dement niet gewenscht, omdat het in een groote stad moeilijk is stembureaux te vinden. De heer Kolt hek(C. Fr.) steunt het amendement, omdat het den kiezers gemakke lijk dient te worden gemaakt te stemmen. De heer Rink (V. B.) acht het voorschrift overbodig. Iedere gemeente kan naar de geble ken noodzakelijkheid haar bureaux indeelen. De M i n i s t e r ontraadt dit amendement. De heer A l li a rda (S. D.) trekt het amen dement in. Art. 36. De heer Oud (V. D.) verdedigt een amen dement om toe te laten dat de vrouwelijke can- didaat wordt aangeduid hetzij niet haar eigen naam hetzij met dien van haar man. Mej. G roeneweg (S. D.) steunt dit amen dement. Het Iijk.t spr. het beste, dat de vrouw eerst op haar meisjesnaam wordt ingeschreven en dat daarnaast de naam van haar man zal worden genoemd. De heer Drion (V. B.) wenscht uniformi teit en dus het algemeen gebruikte stelsel, dat de gehuwde vrouw bij den familienaam van den man zal worden genoemd. Het amendement wordt verworpen met 51 tegen 21 stemmen. Het amendement, dat de voorletters op de candidaatlijst geheel of gedeeltelijk door de voor namen mogen vervangen worden, wordt z.h.s. goedgekeurd. Art. 37. De heer Snoeck, Hénkemans fC, H.) verdedigt een amendement, dat tot bedoeling heeft te bepalen, dat het maximum aantal na men op een lijst van candidaten voor het lid maatschap der Tweede Kamer, zal bedragen twintig. De Min i s t e r betoogt, dat dit amendement ingaat tegen het bestaande stelsel en hij ont raadt het dus. De heer Teenstra (V. D.) gevoelt veel voor het amenhement en begrijpt de bezwaren niet. Hij ziet er geen nadeelen in en beveelt dus het amendement aan. Na replieken wordt de discussie gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot heden (Donderdag). Aan de Kamer is mededeeling gedaan van een brief van jhr. mr. D. J. de Geer dd, 30 Augustus, waarbij hij zijn ontslag neemt als Kamerlid. Dit schrijven is gedagteekend 30 Augustus jl. Bij de Kamer zijn ingekomen twee missives Van E. M. Mulder, arts, alhier, betreffende een door hem uitgevonden middel ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. Deze stukken zijn voor kennisgeving aangenomen. Binnenland. aubade door het zangkoor Kleine Westkapellaars voor He woning van den Commissaris wordt ge bracht. Vervolgens bestaat in de Statenzaal voor de Statenleden gelegenheid zich te laten voorstellen. Te 4 uur wördt een tweede bezoek aan de tentoonstelling met de Prinses gebracht en daarna begeeft de Koningin zich aan boord van de Hydrograaf, waar zij overnacht. Vrijdag morgen wordt een bezoek aan Breskens, Hoofd plaat, Biervliet, IJzendijke, Schoondijke en 's middags naar Neuzen, Axel, Hulst en Zaam- slag gebracht. Ten slotte wordt over Hansweert en Vlake de provincie verlaten. Koningin en Prins op de Jaarbeurs. Men seint ons uit Utrecht Gisteren bezochten de Koningin en de Prins, per auto van het Loo komende, de Jaarbeurs, Zij werden op het terrein in de Kanaalstraat ontvangen door den burgemeester en den Raad van beheer. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan binnen- en buitenlandsche stands, terwijl het zakenverkeer gewoon bleef voortgaan. Om 12.15 werd naar de woning van den Com missaris der Koningin gereden, waar het noen maal werd gebruikt. Om 2.15 werd een bezoek gebracht aan het terrein op het Vredenburg en het vaste gebouw- Een dochtertje van den heer Damme bood H.M. bij het binnentreden van het gebouw een bloe.m" ruiker aan. In de hal waren eenige fauteuils voor het hooge bezoek geplaatst. Mr. van Doorninck hield een korte rede, waarin hij de beteekenis van het vaste gebouw uiteenzette en bedankte voof dat zeer gewaardeerde bezoek. Spr. sprak den wensch uit voor de totstandkoming van een tweede én derde vaste gebouw, uitte zijn grootë blijdschap over de koloniale afdeeling en eindig de met'deii wen3ch, dat in het vaste gebouw een centrum van de nationale industrie moge groeien In de theekamcr werd de thee aangeboden en daarna verschillende monsterkamers op de 5 verdiepingen bezocht. De vorstelijke personen legden levendige belangstelling voor het tentoongestelde aan den dag. Ten Motte werd het gisteren pas bekend geworden uitbreidings plan voor Utrecht ontwerp dr.Berlage, bezichtigd Om 3.15 werd naar het Loo teruggereden. Het bezoek droeg een hartelijk, eenvoudig karakter. H.M. betuigde bij het afscheid haar groote voldoening over het aanschouwde. De koningin naar Zeeland. De Koningin komt met de Prinses Woens dag 14 September in Zeeland en overnacht in den trein op Zuidbeveland. Donderdag gaat zij per auto over Sloedam naar Middel burg. Des morgens brengt de Koningin met de Prinses, die reeds eerder komt, een bezoek aan de landbouwtentoonstelling te Vlissingen, luncht bij den Commissaris der Koningin, waarna een Geen vermindering van salarissen. In sommige dagbladen is een bericht opge nomen als zou bij de Regeering in overweging zijn een vermindering van do salarissen der Rijks ambtenaren. Te bevoegd er plaatse is hiervan, volgens het Córr. Bureau, echter niets bekend. Een vlootwet. In parlementaire kringen verwacht men, volgens het Corr. Bureau, dat een Vlootwet voor Nederland half October bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Demonstratie voor behandeling der pensioen wetten. Bij den aanvang van de zitting der Tweede- Kamer gistermiddag, waarin, zooals bekend, beraadslaagd zou worden over het voorstel van den Voorzitter om het wetsontwerp in zake de pensioenregeling voor de ambtenaren en hun weduwen en weezen en die voor de land- en zeemacht van de lijst der aan de orde zijnde wetsontwerpen af te voeren, werd op het Bin nenhof gedemonstreerd met een 9-tal borden, waarop stond, dat een ernstig beroep werd ge daan op de volksvertegenwoordiging, opdat de Verouderde pensioenwetten in 1921 zouden wor den herzien. Eenige belangstellenden wachtten den uit slag der behandeling af. Kardinaal van RosSum. Naar men aan de „Res.bode" meldt, vertoeft kardinaal van Rossum in ons land, waar hij zijn vacantie incognito doorbrengt. Dezer dagen vertoefde hij bij de redemptoristen te Wittem. Verblijf van vreemdelingen. De Minister van Justitie besluit, mede in verband met de op 15 September 1921 ingaan de regeling dat geen visum meer Vereischt wordt voor Belgen, die niet langer dan 3 maanden in Nederland vertoeven, de navolgende wijzi gingen in zijn beschikking van 21 Februari 1920 aan te brengen 1. Aan artikel 3 wordt toegevoegd een vijfde lid, luidende „5. Met afwijking van het bepaalde onder a van het eerste lid wordt aan vreemdelingen, behoorende tot een nationalitiet, door den Mi nister van Justitie aan den inspecteur der Ko ninklijke Marechaussee aan te wijzen toegang tot de bewaakingsgebieden toegestaan op ver toon van een te hunnen name afgegeven pas poort ook indien dit niet van een visum is voor zien." 2. In art. 6. tweede lid, wordt een nieuw punt c. toegevoegd, luidende ,,c. die zich in het bezit van eenig te hunnen name gesteld, voor toelating in Nederland ver eischt papier, in 't bewakingsgebied bevinden gedurende den tijd, voor welken hun vrijstelling werd verleend van de verplichting om zich bij hêt hoofd van politie aan te melden." Onderscheiding. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. P. Creyghton, president van den algemeenen en van den bijzonderen raad van de Vereeniging van den H. Vincentius Paulo, te Leiden. Opening der Staten-Generaal. De opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal op Dinsdag 20 dezer, door de Koningin zal als steeds op dezelfde wijze plaats hebben als na den oorlog gebruikelijk, nl. met een kleineren stoet dan voor 1914 het geval was. De aardappelenuitvoer. Betreffende den uitvoer van aardappelen heeft het Nat. Arbeids Secretariaat de navolgen de vragen aan den Minister van Landbouw ge steld I. Is, Uwe Excellentie genegen om ons Be stuur ten spoedigste in kennis te stellen met Uw standpunt opzichtens voornoemde aange legenheid ingenomen II. Komt het Uwe Excellentie niet gewenscht voor om met spoed de noodige maatregelen te nemen, opdat zal kunnen worden voor komen, dat eerlang gebrek aan aardappelen te constateeren zal zijn als een gevolg van uit voer Het zij ons Bestuur vergund, Uw aandacht te vestigen op de belangrijkheid dezer aange legenheid, omdat het hier een groot volksbe lang betreft. Het uittreden van minister Treub uit de politiek. Naar wij vernemen is de reden van mr. Treub's uittreden uit de politiek, dat hij voor zitter wordt Van den Nederlandschen en In- dischen Ondernemingsraad. Woningbouw. De besturen van N.V.V. en S.D.A.P. hebben naar het Volk meldt, tot den minister van arbeid, naar aanleiding van de 1 Juni aan de gemeente besturen gezonden circulaire betreffende den woningnood en woningbouw, een adres gericht, waarin zij een dringend beroep op den minister doen, om aan de voorschriften van die circulaire geen uitvoering te geven. Zij meenen dat 1, tot nu toe uit niets gebleken is, dat bij de groote behoefte aan woningen eenige klas op overproductie zou bestaan 2. het aantal arbeidskrachten zich heeft te regelen naar de behoefte aan woningen, zoodat een sterke beperking van het aantal bouwplannen niet noodzakelijk is 3.. niet geëischt mag worden het bewijs, dat de particuliere bouwnijverheid niet kan voorzien in de behoefte aan arbeiderswoningen, alvorens steun te verleenen op den voet van de Woning wet, maar dat integendeel de gemeenschapszorg zooals die door de gemeentebesturen en de wo- ningbouwvereenigingen wordt opgevat, krachtig dient te worden gesteund en bevorderd 4. dat slechts wanneer de regeering het voor beeld geeft van energiek en systematisch goed georganiseerd ingrijpen, er op gerekend mag wor den, dat de arbeidersorganisaties regelmatig en met inspanningvan al haar krachten de regeering en de gemeentebesturen ter zijde zullen staan. 5. financieele overwegingen, hoewel zeer be langrijk, ondergeschiktmoeten worden gemaak aan de behartiging van dit groote volksbelang De burgemeester van Leiden. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar lid der eerste Kamer en burgemeester van Leiden, zal naar alle waarschijnlijkheid in den loop van den volgende week het Diaconessenhuis kunnen verlaten. De werkloosheidsverzekering. De volgende stellingen in zake werkloosheids verzekering van het Ned. Verbond van vakveree-, nigingen, het Bureau voor de Roomsch-Katholie- ke Vakorganisatie en het Algemeen Ned. Vak verbond a. Er kome een wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering welke regeling dient te berusten op den grondslag der vrijwillige verzekering, doch de die mogelijkheid dient epen te laten, dat bij K.B. voor de daarvoor geëigende bedrijven, de verplichte verzekering kan worden ingevoerd, met medewerking der in dat bedrijf bestaande vrijwillige werkloozenkassen. b. Aan het hoofd van de werkloosheids verzekering kome een bestuur, voor de helft bestaande uit vertegenwoordigers van het Rijk, de Gemeente en werkgevers, voor de andere helft uit vertegenwoordigers der arbeiders-vakver- cenigingen met werkloosheidskassen. Dit College is belast met het volledige bestuur der werkloosheidsverzekering, onder verantwoor ding aan de regeering. c. De werkgevers worden verplicht een bij drage per arbeider te betalen, gelijk aan de hoog ste bijdrage, die door eenige werkloosheidskas in dat bedrijf wordt geheven. Voor het landbouwbedrijf dient de premie betaling der werkgevers te worden berekend naar de oppervlakte van het bedrijf. d. Er dient een crisis-fonds tot stand te ko men, dat in tijden van crisis steun verleent. 1. aan de werkloosheidskassen, die door de crisis niet in staat zijn, haar reglementaire uitkeeringen te doen. 2. aan uitgetrokkenen. 3. aan niet-verzekerde arbeiders. 4. aan nog niet rechthebbende leden van kassen. e. De middelen van dit crisisfonds worden gevormd door 1. De bijdrage, door de werkgevers gestort voor de in hun dienst zijnde niet-verzekerde arbeiders. 2. Het verschil tusschen de bijdragen der werkgevers en het aan de kassen toekomende bedrag. 3. 100 subsidie van het Rijk op de in 1 genoemde bijdragen, benevens een jaarlijks bij staatsbegrooting vast te stellen bedrag. 4. 15 van de totale inkomsten der kassen. f. Het crisisfonds wordt beheerd door het bestuur der werkloosheidsverzekering. g. De werkgeverspremie wordt geind door liet bestuur der werkloosheidsverzekering. Dit bestuur doet daarvan den kassen een bedrag toekomen, gelijk aan het door deze geheven totaal-contributiebedrag en stort het over blijvende deel in het crisisfonds. h. Op de gezamenlijke contributies van de leden der werkloosheidskassen en werkgevers wordt door de gemeenten en door het Rijk ieder 50 subsidie verstrekt. i. In de gemeenten dienen commissies van controle te worden ingesteld, gevormd door vertegenwoordigers van de gemeente, werk gevers en van de werkloosheidskassen, welke commissies zijn belast met de controle op de plaatselijke afdeelingen der werkloosheids kassen. j. Het bestuur der werkloosheidsverzeke ring kan voor bepaalde werkloosheidskassen, wier leden in verhouding tot hun loonen een te hooge premie zouden moeten betalen een maximum-bijdrage vaststellen. Indien deze maximum-bijdrage met die der werkgevers en de subsidie van Rijk en Gemeente onvoldoende mocht blijken, om de kosten der verzekering te dekken, dan zal de Rijkssubsidie op deze bij drage worden verhoogd. k. Uitkeeringsbedragen en duur der uit- keering zullen voor elk bedrijf afzonderlijk uniform worden vastgesteld de contributies kunnen verschillend zijn. 1. Administratiekosten worden door de kas gedragen. Wanneer naar het oordeel van het bestuur deze kosten voor bepaalde kassen te hoog zijn, kan het een maximum-bedrag bepa len.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2